IN MASSA'S SLIJTERIJ Engelsche Eetkamers A. H. van NIEUWKERK N.V.hb=?c^^ GEEN ZEEWAARDIG SCHIP 0NDERW1JSM0EILIJKHEDEN TE EMMEN Dr.WATELER-VREDESPRIJS R00SENDAALS NIEUWE BURGEMEESTER NEDERLAND EN DE D0NAUPLANNEN Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 Dr. DE VISSER DE JODEN VRIEND HUMORHOEKJE Het verloren gaan van den baggermolen „Titan" Amsterdam. 15 April. Dc Raad voor dc Scheepvaart heeft heden uitspraak ge daan inzake het verloren gaan van den door de zcesleepboot „Schelde" gesleepten baggermolen „Titan" onder de reis van Casablanca naar Lissabon. De Raad is van oordeel, dat deze ramp hieraan is toe te schrijven, dat de gesleep te baggermolen niet in deugdelijken toe stand verkeerde voor het maken van deze sleepreis. Het schip was niet zeewaardig. Dc Raad kan niet ontkomen aan den in druk, dat het, met het oog op het betrekke lijk korte traject dat moest worden afge legd, niet noodig is gevonden aan het zop- klaar maken van den bakkermolen de noo- djge zorg te besteden. De stabiliteit is niet behoorlijk onder zocht, hetgeen hieruit blijkt, dat, voor het tweede vertrek naar zee, nog een gewicht van ongeveer 40 ton naar beneden in het schip is verplaatst. Hier valt dus helaas een zekere lichtvaardigheid to constatee- ï'cn, al kan worden erkend, dat de kapitein die de aansprakelijke persoon blijft, zich op een door Lloyd's Register of Shipping afge geven certificaat kan beroepen. Op het sloepen zelf heeft de Raad geen aanmer kingen te maken. De Raad herhaalt hier dc hulde, door don voorzitter bij de behandeling dezer zaak gebracht aan' den stuurman Tanis en de matrozen de Reus en Termijn, voor hunne moedige opofferende daad om zich beschik baar te stellen voor het afhalen van de runners van den baggermolen. Een gevolg van den geldnood Emmen, 5 April. De gemeente Emmen is, wat dc voorziening in de behoefte aan onderwijsgelegenheid betreft, tengevolge van den geldnood in moeilijkheden geraakt. De openbare scholen in het dorp Emmen bieden reeds sedert verleden jaar Mei niet voldoende ruimte voor de leerlingen, welke zich aanmelden. Ongeveer veertig kinderen zijn sedert dien ondergebracht in een lo kaal der Ned. Herv. Kerk, terwijl met Mei a.s. weder voor een dertigtal kinderen ruimte gevonden zal moeten worden. Reeds op 30 Juni 1931 besloot do Raad tot het bouwen van een derde openbare lagere school en dit besluit werd door alle instan ties goedgekeurd. Evenwel: Emmen heeft geen geld voor de bouwkosten en het de partement van financiën weigert fondsen te verschaffen, terwijl ook herhaald beroep op het departement van Binnenlandsche Zaken geen resultaat had. Hierdoor is de gemeente niet meer in staat, te voldoen aan de in de Grondwet opgelegde verlichting, te zorgen voor voldoend algemeen vormend lager onderwijs in een voldoend aantal scholen. Men vraagt zich af, wat straks zal gebeuren als aan de leerlingen geen onder dak verschaft kan worden en op welke wijze de ouders in staat gesteld kunnen worden, aan de oischen der Leerplichtwet te voldoen Het Gemeentebestuur schijnt nog slechts hoop te hebben, dat Kamerle den en ondenvijs-autoriteiten zich de zaak gaan aantrekken en langs dezen weg een oplossing gevonden wordt. HET NEDERLANDSCH KANEER- INSTITUUT. Dc methode Bendien. Amsterdam, 15 April. In de Biblio theek van het Leeuwenhockhuis is gisteren de algemecne vergadering gehouden van het Ncd. Kankerinbtituut. De voorzitter gat in zijn openingswoord in verband met een artikel van dr. Schönfold in het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde een overzicht van hetgeen hij uit de mededeelingen in de En- gelsche en I-Iollandsche bladen gevonden heef over de behandelingsmethode van kan ker van dr. Bendien. Het blijkt dat daar over zeer weinig is bekend gemaakt. Nu men op grond van de verschillende con- tróle-ondcrzoekingen van Bendien's metho de voor kankerdiagnose mag besluiten, dat deze methode geen betoekenis heeft, kan men vragen, of de behandelings methode waarde heeft. Dc beschikbare ge gegevens laten niet toe, daarover een oor deel uit te spreken. Het is noodig, dat Dr. Bendien zijn behandelingsmethode en de daarmee bereikte resultaten in een genees kundig tijdschrift publiceert, opdat de ge neeskundigen zich een oordeel kunnen vor men over de waarde der methode-. De jaar verslagen werden goedgekeurd en de af tredende bestuursleden werden herkozen. TOEPASSING LANDARBEIDERS WET. Een geweigerd verzoek. De stichting „Eigen Erf' werkzaam voor de uitvoering van de landarbeiderswet ver zocht onlangs aan den minister van finan ciën te willen bevorderen, dat de betaling v*,n het aflossingsbestanddeel van annuï teiten wegens voorschotten aan landarbei- c ers, verstrekt voor de aankoopen van plaatsjes voor 1 jaar. wordt opgeschort wegens de moeilijkheden die er bestaan om de verplichtingen na te komen. Dc federatie van stichtingen en vereeni- gingcn ingevolge de landarbeiderswet in de provincie Groningen ondersteunde dit ver zoek. De minister heeft thans aan het bestuur der stichting doen weten, dat het verzoek om uitstel van betaling niet voor inwilli ging vatbaar is. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekendo S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLARE" HAVIK <1. Tel. 292. Foor 1932 toegekend aan de Vereeniging voor Volken bond en Vrede 's G r a v e n h a g e, 15 April. De Carne- gie-stichting heeft den Wateier Vredesprijs voor 1932 ten bedrage van /20.ÓÓ0 toege kend aan de vereeniging Volkenbond en Vrede, op grond van do verdiensten in vereeniging op het gebied van schrijven en kennis omtrent den Volkenbond en de bevordering van betere inzichten in de vraagstukken betreffende cle organisatie der Stateu-gemeenschap. De Watcler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in leven direc teur der Oranje-Nassau Hypotheekbank te 's Gravenhage, die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie- stichting, onder beding dat uit bet revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toe gekend aan dengene, die op ecnigerlei wij ze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijge dragen tot bet vinden van middelen ter bestrijding van den oorlog De toekenning geschiedt beurtelings gan een Nederlander en aan een buitenlander. Voor bet eenst is in 1931 dc prijs toege kend aan Sir Eric Drummond, secretaris generaal van den Volkenbond, die het be drag ervan ter beschikking heeft gesteld van de Internationale Unie van Volken bonds-verecnigingen, gevestigd te Brussel. Plechtige installatie Roosendaal, 14 April. Heden werd de nieuwe burgemeester te Roosendaal op plechtige wijze geinstalleerd. Om twee uur was er een raadsvergadering, welke voor gezeten werd door den loco-burgemeester den heer J. Ridders, die wethouder Ko- nings en het raadslid J. Verheyen verzocht namens den Raad den burgemeester Mr. Claudius A. Prinsen en zijn echtgenoote aan het station te willen afhalen. Op het station werd aan Mevrouw Prin sen een bloemstuk aangeboden. Vandaar ging het gezelschap naar het raadhuis Voor het raadhuis werd mr. Prinsen met het spelen van het Wilhelmus verwelkomd. In een buitengewone zitting van den ge meenteraad, waarbij tal van genoodigden aanwezig waren, sprak de loco-burgemees ter wethouder J. Ridders den nieuwen burgemeester toe en hing hem den ambts keten om. Hierna voerde burgemeester Prinsen het woord, waarna nog enkele personen den nieuwen burgemeester toespraken. De geheele plechtigheid is per radio uit gezonden via de plaatselijke radiocentrale, welke daartoe een paar groote luidsprekers op het marktplein had geplaatst. Ook 'de abonné's der centrale konden in hun wo ningen de verschillende redevoeringen vol gen, daar voor de uitzending gebruik ge maakt werd van de leidingen der radio- distributiecentrale. Van vier tot vijf uur is een receptie ge houden, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING. Redenen tot voldoening, maar ook nog tot onvoldaanheid. Dezer dagen vergaderde do Rijkscom missie voor werkverruiming. Met instem ming nam de commissie kennis van de circulaires door den minister van binnen landsche zaken en landbouw verzonden, betreffende aanschaffing van producten van de Nederlandsche mijnen alsmede van die, betreffende aanschaffingen door de ge meentebesturen boven een bedrag van 1000. De commissie sprak haar voldoe ning uit over het slagen van de Neder landsche Week onlangs te Amsterdam ge houden. Mededeeling werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemid deling van de commissie was ingeroepen. Hieruit bleek, dat nog altijd een belangrijk aantal orders in het buitenland worden geplaatst, dat evengoed aan het Nederl. be drijfsleven ten goede had kunnen komen. DE TWEEDE SALARISKORTING TE ROTTERDAM. Een nieuw perspectief. Naar vernomen wordt, heeft de commis sie van overleg voor dc werklieden en la gere ambtenaren te Rotterdam het voorstel van B. en W. tot verhooging van het pen- siocnverbaal en een daaraan aansluitende extra salariskorting, zoodat uniform 3 per cent zou worden gekort, afgewezen. Men voelde meer voor een 2 percents loon- en salariskorting voor de wedden tot f 2000 en een 3 perccnts korting voor de wedden van f 2000 en daarboven. De delegatie van burgemeester en wet houders moet zich met dit plan hebben ver ccnigd. Deze korting zou 1 Mei ingaan. Waakzaamheid onzer Regeering geboden Iu de Nederl. Werkgever komt een arti kei voor ovor dc gevolgen, welke 't tot staild komen der op dc innïiddels verdaagde Donauconfercntie besproken plannen voor ons land kunnen medebrengen. Daaraan wordt het volgende ontleend: „De Donauconferentie, die vorige week to Londen gehouden, is verdaagt; maar daar méde zijn de plannen de Dónaustaten te steunen en hun economisch herstel te be vorderen, ecnerzijds door leeningen, ander zijds door maatregelen op het gebied van de handelspolitiek, geenszins van de baan. Öp zichzelf zijn deze voornemens bijzón der sympathiek. Maar ér is reden voor ons land nauwlettend toe te zien, dat door de toekenning van eenzijdige vóorkeursroch ten, hetzij dóór deze staten onderling, het zij aan dc Dónaustaten door andere Mo gendheden, de meestbegunstigingsclausule niet in hot gedrang komt. Tegenover een stelsel van onderlinge pre fercniies tusschen de Dónaustaten zal onze Regeering misschien niet afwijzend staan. Maar dan mogen wij, evenzeer als andere Staten met erkende lage tarieven, er toch minstons aanspraak op maken, dat die ta riefreducties, zoowel als speciale voor keursrechteu door andere Mogendheden ten behoeve van de Dónaustaten te verlee nen, krachtens de raecstbegunstigingsclau sule, ook aan ons land ten goede komen. Er is des te meer reden voor ons, aan dien eisch vast te houden, nu te vreezen valt, dat uitvoering van dc Donauplannen een niet onbelangrijke verschuiving van do markt ten gevolge zal hebben. Wat toch is het geval? Reeds is op dc Donauconferentie gebleken, dat Duitsch land ernstige bemoeilijking vreest van zijn export naar de Dónaustaten als gevolg van het door Frankrijk en Engeland, als voor waarde voor hun finnnciccle hulp, verlang de stelsel van onderlinge verleening van preferentie tusschen die staten. Dit beteekent, dat, mocht het Donauplan doorgaan, de Duitsche oxport wel in de al lercerste plaats in versterkte mate naar ons land zal worden gespuid. Wij dus dreigen dupe te worden van de vermindering van den uitvoer van Duitschland naar de Dó naustaten als gevolg van maatregelen, ton behoeve van die Staten genomen; daarom is het noodig, dat. de Nederlandsche Regcc- ring zich dubbel laat gelden, opdat ops be drijfsleven niet geheel in dc verdrukking geraakt. Waar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het daartoe te eeniger tijd zal komen, in welk geval dus een nog grooter deel van den Duitsclien export een uitweg allereerst naar Nederland zal zoeken, is de dubbele eisch gerechtvaardigd, dat Nederland bij de verdere besprekingen over een aangelegen heid, welke zoo nauw onze economische belangen en onze verhouding tot Duitsch- land raakt, stem in hot kapittel hebbe en dat wij de zekerheid erlangen, dat de door en aan de Dónaustaten te verlecncn prefe renties krachtens dc meestbegunstigings clausule ons land ten goede komen, HET BAKKERSCONFLICT TE ROTTERDAM. Partijen komen tot overeen stemming. 's-G ravenhage, 15 April. Zooals reeds gemeld, is onder leiding van den Rijksbe middelaar Mr. Dr. S. de Vries Czn. een con ferentie gehouden met afgevaardigden van werkgevers en werknemers uit het bakkers bedrijf te Rotterdam. Het is gebleken, dat partijen het erover eens zijn, dat tengevolge van dc ongebrei delde concurrentie dc broodprijzen in Rot terdam gedaald zijn beneden de productie kosten. Hoezeer ook een lage broodprijs voor breede lagen der bevolking van groote be- teekenis is, mag men toch niet van een be drijf eischen, dat het blijvend verkoopt be neden den kostprijs. Partijen hebben ten slotte overeenstem ming boreikt. op de volgende basis, welke werd geformuleerd door den Rijksbemidde laar.: Zonder thans te kunnen vaststellen, voor nog een accountantsonderzoek heeft plaats gehad, hoe hoog de broodprijs moet zijn om een loonend bedrijf te waarborgen, zijn par tijen thans toch reeds van oordeel, dat een algemecne verhooging van 3 cent per 800 gram op zijn minst noodzakelijk ie. Deze verhooging zal geleidelijk moeten worden toegepast en wel 1 cent per 800 gram in gaande op 2 Mei; 1 cent op 30 Mei en 1 cent op 27 Juni a.s. Op diezelfde data zal de crisi6aftrek van de loonen telkens met een derde worden verminderd, zoodat de geheele crisi6aftrek vervallen zal zijn op 27 Juni a.s. ONDER DEN TREIN GERAAKT EN GEDOOD Remmer het slachtoffer, Heerlen, 15 April. Vannacht ls op het stationsemplaceraent te Nuth oen ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de ruim 45-jarige remmer K. uit Heerlen het leven heeft gelaten. Hij was vannacht van Heerlen ver trokken en deed dienst als remmer op een goederentrein, die van Nuth naar Suste- ren vertrekken moest. Toen" deze trein in Susteren was aangekomen, werd K. ver mist. De verschillende tusschen-stations werden opgebeld en de lijn ter plaatse af gezocht. Even buiten het emplacement van Nuth werd K. gevonden, die overreden bleek te zijn en reeds was overleden. Bij het vertrek van den trein moet hij er onder geraakt zijn. Het stoffelijk overschot dat door de gemeentepolitie van Nuth in beslag is genomen, is tijdelijk gebracht naar een der gebouwen van het station tc Nuth. K. was gehuwd. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Open lucht-fUmvoorstelling, Amsterdam, 15 April. In vervolging op hetgeen reeds is medegedeeld omtrent de filmrondrit, georganiseerd door het be stuur der vereeniging „Het Nederlandsch Fabrikaat", waardoor achtereenvolgens in 150 plaatsen in ons land industrieele open lucht filmvoorstellingen worden gehouden, kan worden medegedeeld, dat gedurendo de eerste week van deze rondreis, te be ginnen met Maandag 18 April a.6. deze in dustrieele openlucht filmvoorstellingen achtereenvolgens zullen plaats vinden tc Sneek, Hcerenveen, Franekcr, Harlingcn Leeuwarden en Groningen. SPECIALE AUTOWEGEN. Nederlandsche afgevaardigden op bet congres te Milaan. Van 18 tot 22 April a.s. zal te Milaan het 2e congres worden gehouden van dc ver leden jaar op initiatief van den Volkenbond te Genève opgerichte Vereeniging voor spe ciale autowegen. Van ons land zal aan dit congres worden deelgenomen door den lieer ir. G. P. van den Broek, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat en H. W. O. de Bruyn, di recteur van de afd. Wegen en Verkeer van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land. EEN SERIE INBRAKEN AAN DEN LINKER MAASOEVER. Rotterdam, li April. De rechtbank te Rotterdam heeft hedon uitspraak gedaan in de zaak van den 24-jarigen lossen werk man S. 0„ den 20-jarigcn lossen werkman L. P. V., den 19-jarigen varensgezel H. K„ den 19-jarigen fabrieksarbeider Z. W. P. en den 24-jarigen lossen werkman L. S. allen gedetineerd, die zich te verantwoorden hebben gehad ter zake van een reeks in braken in schoolgebouwen aan den Linker Maasoever en van een inbraak in bet ge bouw van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende drank. Dc inbraken hadden zij in steeds wisselende formatie bedreven. Zij werden veroordeeld: O. tot 1 maand gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en daana ter beschikking stelling der regeering; V. tot 1 jaar gevan genisstraf; K. tot 1 jaar cn 3 maanden ge vangenisstraf, P. en S. tot ieder G maan den gevangenisstraf. DE STAKING IN HET VEENBEDRIJF TE NIEUW WEERDINGE. Nieuw W c e r d i n g e, 14 April. De sta king in het veenhedrijf te Nieuw Weer- dingc is hedenmorgen algemeen geworden. Het aantal stakers loopt n^ar schatting om de 400 doch liet is moeilijk aan te ge ven, omdat dit jaar aanmerkelijk minder verveend zou worden dan in vorige jaren. Bij de Rijkswerkverschaffing waren reeds vóór de moeilijkhodon 250 a 300 meer ar beiders, uit het stakingsgebied, te werk gcf- steld dan verleden jaar het geval was. Waarschijnlijk zal het conflict van lan gen duur zijn, daar geon der partijen eeni- ge neiging vertoont tot toegeven en het veonbedrijf noodlijdend is geworden. Alles in het stakingsgebied is volkomen rustig. A. B. K. herdenkt den overledene in een ..Oproerige Krabber Wij knippeu de volgende „Oproerige krabbel" uit Het Volk: Aan di\ de Visser was voor mij een per soonlijke herinnering van wel zeer bljzou- deren aard verbonden, die ook hem altijd is bijgebloven, en waarover ik hem nog dikwijls heb hooren spreken. Moge ik tot goed begrip laten vooraf gaan, dat dr. De Visser een groote genegen- beid had voor Joden. Bij hem was dat wel heel sterk. Ik heb hem, toen hij minister was, in een benoemingsquaestie waarbij een Jood werd verongelijkt, hetgeen hem eerst op het laatste oogenblik bekend werd, zóó kras per telegram zien optreden, dat een hooggeplaatst college nog dien eigen avond ijlings de beenen nam. Ook in wijlen Du- parc, zijn chef aan „Kunsten en Weten schappen", nam hij den Jood niet op den koop toe, maar hij had er een bijzonder pleizier in om diens beste eigenschappen als kenmerken van zijn ras te verklaren. En een aardig trekje van hem was ook dit: Zijn Ara3terdamsche partijgenoot Da Costa, een afstammeling van den grooten Isaac, kwam dikwijls in het Kamergebouw bij hem. Als ik hen dan samen in dc gang tegenkwam, dan zei dr. De Visser verge noegd: „Ha, dc zonen van het oude volk ontmoeten elkaar". En dan zag bij lachend toe als wij elkaar de hand gaven. Welnu dan, ik was nog een zeer jonge man, eigenlijk een jongen nog, toen de groote Joden-slachtingen in Rusland de we reld in rep en roer brachten. Ik noem hier: Kischinef en Homel. In Nederland werd een sterke steunbeweging georganiseerd, waar aan met name ook de Doopsgezinden, die eveneens bloedig vervolgd werden, leiding gaven. Bedrieg ik me niet, dan was toen hun vertrouwensman dc nobele Amster dammer van het klassieke soort S. P. van F.eghen. In de hoofdstad werd een protest- betooging gehouden, in „Eensgezindheid" op het Spui en in het „Nut" bij het Post kantoor. De oude heer Hovy voerde den ha mer. En figuren van alle richting voerden het woord. Ook dr. do Visser, in een schit terende rede, die mij geheel van mijn stuk bracht. En ten slotte was de beurt aan mij. Voor het éérst sprak ik in zulk een milieu en naast zulke mannen, cn ik was, ook van uiterlijk, nóg maar oen jochie. Maar het vergoten bloed was ra ij n bloed, cn ik voelde bet in mij koken. Ik weet niet of ik ooit daarna nog zóo gesproken heb. Toen ik klaar was, voelde ik een arm om mij been. Het was dr. Dc Visser. Hij keek naar mij of ik zijn zoon was, cn hij zeide: „Wij zien elkaar nog wel in het leven!" Wij hebben elkaar nog vele malen ge zien. Nu is de oude man weg, met zijn prachtige verstand en zijn onwankelbaar geheugen. Zijn plaats zal ledig blijven! GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Amsterdam, 15 April. Toen een 6i- jarige glazenwasschcr hedenmiddag om streeks 12 uur bezig was met het schoon maken der ramen van de eerste etage van perceel Zwanenburgwal 22, gleed plotseling de ladder, waarop hij stond, weg, met bet gevolg dat de man met ladder en al kwam te vallen. Hij kwam daarbij terecht op een voor perceel 24 bevestigde lichtbak, welke vernield werd. Daar dit voorwerp den val had gebroken, werd het slachtoffer niet ern stig verwond, hoewel toch zijn overbren ging per auto van den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis noodzakelijk werd ge acht. Na daar onderzocht te zijn is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Heden geëtaleerd in onze groote hoek étalage EEN PRACHT COLLECTIE CLUB FAUTEUILS In etalage No. 2 COMPLETE EETKAMER Enorme sorteoring Dressoirs voorradig. In Etalage No. 3 EEN PRIMA EIKEN SLAAPKAMER AMEUBLEMENT. Zeer apart modern model Groote keuze spiraal cn Kapokmatrassen Bezoekt onze toonzalon. WIJ BIEDEN U EEN GROOTE SORTEE RING TAPIJTEN EN MEUBELEN. „Is er ook een dokter onder het publiek?"" (Judge)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6