AMEDSFOOKTSCH DAGBLAD Bmeeolaed WILLEM GROENHUIZEN Feuilleton Maandag 18 April 1932 -DE EEMLANDER" 30 e Jaargang No 247 TWEEDE BLAD MET EEN DOLKMES GESTOKEN UIT DE STAATSCOURANT DE AANRANDING TE TUBBERGEN HET OVERLIJDEN VAN DR. DE VISSER DE POLITIEMAN EN HET VERKEER VERSCHILLENDE BRANDEN TE ROTTERDAM DE GEHEIMZINNIGE INBREKER De dader meldde zichzelf aan en deed een vreemd verhaal Amsterdam, 17 April. Zondagmiddag te ongeveer drie uur meldde -zich een 41- jarige man aan het politieposthuis Cen traal Station, waar hij de ontstellende me- dedeeling deed, dat hij in het zich bij het posthuis bevindend urinoir een persoon met een dolkmes overhoop had gestoken. Het mes, dat hij in de hand had en dat bebloed was, gaf hij aan de politic over. On middellijk ging laatstgenoemde op onder zoek uit, In het urinoir werd niemand aan getroffen, doch even later verscheen voor liet posthuis een man, die mededeelde dat li ij gestoken was. I lij werd naar binnen ge bracht en daar bleek dat hij een diepe steekwonde in het linker deel van de borst en een steekwonde in den arm had opge- loopen. Nadat een snelverband was aange legd, is het slachtoffer, dat 35 jaar oud en cr zeer ernstig aan toe is, per auto van den G.G. en G.P. naar het ziekenhuis ver eerd. De dader werd naar het bureau War moesstraat overgebracht, waar de commis saris van politie, de heer L. Hoogenboora, die onmiddellijk gewaarschuwd was, hem een verhoor afnam. De man heeft een iet wat zonderling verhaal gedaan. Hij deelde mede, dat hij den laatsten tijd meermalen op straat wordt lastig gevallen door man nen. Hij had in dit verband reeds Vrijdag 1.1. een dolkmes gekocht. Gisteravond zoo vertelde hij had hij reeds iemand met zijn mes bewerkt, hij was n.l. in de buurt van de Westermarkt door een man aangesproken en toen hij met dezen per soon een zijstraat inliep, heeft hij hem een messteek toegebracht, waarna hij hem toe voegde: „Ga je nou maar bij de politie melden" Dit ~ou echter tot nu toe niet ge schied zijn. Toen nu de arrestant vanmid dag het urinoir op het Stationsplein in liep, bevond zich daar reeds een man, die liera eenige woorden toevoegde, welke hij niet verstond. In de meening, dat hij weer werd lastig gevallen, is hij in woede ont stoken en heeft hij dezen persoon de twee steken in borst en arm toegebracht. De dader is na dit verhoor in de arres tantencel ingesloten. Naar zijn vcrklarln gen zal een onderzoek worden ingesteld. Bij Kon. besluit is aan mr. W. I. Doude van Troostwijk op zijn verzoek met ingang van 20 April a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Breukelen- Nijenrode; is met ingang van 9 Mei benoemd tot directeur van de strafgevangenis te Gro ningen, tevens belast met de directie van liet Huis van Bewaring F. N. Leddy, di recteur van de Rijkswerkinrichting te Hcorn; is aan J. Schooff, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeeser der gemeenten Noord-Wel le en Serooskerke. Bij Kon. besluit van 15 April is benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, om onderwijs te geven in de propa.3- deutisclie scheikunde: dr. J. M. van der Zanden, conservator; is benoemd tot lector (met afzonderlijk onderwijsvak) in de afdeeling der electro- techniok aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de experi- mentcele hoogfrequentietechnick: ir. L. H. M. Huydts, thans conservator. Bij Kon. Besluit is aan mr. K. Jansma op zijn verzoek, met ingang van 25 April a.s., eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen dien sten. Bij Kon. besluit is aan mevrouw C. F. A. F. A. A. Chaillet, geboren Snoeke, op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar betrekking van lid van den voogdij raad Rotterdam II, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd ambtenaar van administratie bij do Vis scherij-inspectie J. H. L. Hendriks, te Am sterdam, thans administratief ambtenaar le klasse. Bij Kon. bosluit is aan ir. J. M. Ricmens te Naaldwijk ontslag verleend als directeur van en leeraar aan do Rijkstuinbouwwinter- school te Naaldwijk en is ir. J. M. Riemens voornoemd benoemd tot Rijkstuinbouwcon- sulent met standplaats Naaldwijk. De dader bekent Almelo, 16 April. Hedenmorgen heeft de politio van Deldcn den vcrmoedelijkcn dader van de Donderdag j.l. onder Tubber- gen gepleegde aanranding op de 22-jarige mej. M. L. gearresteerd. Het is de onge huwde 56-jarige koopman G. H. T., wonen de to Almelo. Hij had zich sedert de aan randing verborgen gehouden. Zijn signale ment komt overeen met dat wat gegeven was door mej. L. Zijn kleeren waren met bloed bevlekt, terwijl het uit het kanaal opgevischtc mes door den kostbaar van T. is herkend als diens eigendom. Het staat zoo goed als vast, dat T., die naar Tubbcr- gen is overgebracht, de dader is. Tubbergen, 16 April. Do 56-jarige koopman G. H. T., wonende te Almelo, heeft heden bekend de aanranding te heb ben gepleegd op de 22-jarige mej. M. L. Hij werd door den burgemeester van Tubbergen, tegenover wien hij zijn beken tenis aflegflc, geconfronteerd met Mej. L., die hem onmiddellijk herkende. Toen hij naar de woning van het meisje werd ge bracht wilde het publiek hein to lijf, met de grootste moeite wist do politie gewelda- dadigheden te voorkomen. Maandag zal de man ter beschikking van de Justitie worden gesteld en naar het Huis van Bewaring te Almelo worden overge bracht. TAXI CONTRA TRAM. Amsterdam, 17 April. Hedenmiddag te ongeveer twaalf uur is op den Admiraal de Ruvtcrweg bij do Prinses Julianastraat een z.g. H.G.-taxi bij 't oversteken van de straat door een naderenden tramtrein van de N. en Z.-IT. Tramwegmaatschappij in don flank gegrepen en over een grooten afstand medegesleurd, waarbij een groot stuk van het hek langs de baan geheel werd opgerold. In de auto bevonden zich behalve den chauffeur twee hccren, van wie er een eenige ribben brak en inwen dige kneuzingen bekwam. De chauffeur liep een hoofdwonde op, terwijl de andere passagier ongedeerd bleef. De gewonde is per auto van den G.G. en G.D. naar een der ziekenhuizen vervoerd. De auto is geheel vernield. Van de tram werd het voorbal- con vrij ernstig beschadigd. De ministers van binnenlandsche zaken en waterstaat bij de begrafenis verhinderd Wegens do reeds lang van tevoren be paalde openstelling van do nieuwe brug over do Maas te Maastricht op heden Maandag, zullen tot hun leedwezen do Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Waterstaat bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen dr. J. Th. de Visser niet tegen woordig kunnen zijn. H. M. de Koningin-Moeder liceft ten sterf huize van wijlen dr. J. Th. de Visser een krans laten bezorgen. H. K. H. Prinses Juliana heeft in een per soonlijk telegram Haar deelneming aan de familie van wijlen dr. De Visser betuigd. De Koninklijke Nederlandschc Midden standsbond heeft een brief van rouwbeklag aan de nabestaanden van wijlen dr. De Visser gericht. 15 Een tijdgenoot van dr. J. Th. de Visser schrijft aan de N. R. Ct.: Ter illustratie van de veelzijdige kennis van wijlen dr. J. Th. de Visser kan het volgende dienen, wat waarschijnlijk aan weinigen bekend is en misschien wel ge releveerd mag worden. Toen ik in 1874 als jur. student aan de universiteit te Utrecht klein-mathesis cxa men wilde doen, nam ik eerst, zooals toen gebruikelijk was, met. 2 anderen deel aan een tentamen ten huize van prof. Grinwis, onze examinator; een dier anderen was de theologische student J. Th. de Visser. Na afloop van het. onderzoek naar onze bekwaamheden, uitte prof. G., nadat de Visser diens vraag of hij in de theologie stu deerde bevestigend beantwoordde, de ver zuchting „wat jammer, wat jammer." Het examen liep natuurlijk \oor De V. schitterend af. ITet bestuur van den Nederl. Bond in Duitschland heeft schriftelijk zijn deelne ming aan mevrouw de weduwe De Visser betuigd. Wegens uitstidighcid van luite nant-generaal jhr. E. J. TML Wittcrt, adju dant in buitengewoneh dienst van de Ko ningin, zal de Nederlandschc Bond in Duitschland zich bij de teraardebestelling laten vertegenwoordigen door den heer Constant Boissevaln, lid van het hoofdbe stuur. Wijlen dr. De Visser droeg den Bond een warm hart toe en sprak op liet in October j.l. te Dordtmuud gehouden congres een bekende radio-rede uit: Hoort gij het, mijn Nederland 2 AUTOBUS-ONGELUK. Zaterdagmiddag reed onder Nijnsel gc- moentc St. Oedenrodc een autobus van de Tramwegmij. do Meierij uit Eindhoven in de richting Eindhoven. De autobus passeerde Langestraat 43. Jawelier Gevestigd 2885 Groote voorraad gouden TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN de juiste modellen. daar een met steigerhout beladen kar, be spannen met een paard. Toen de autobus halverwege gepasseerd was, werd het paard schichtig en maakte een zwenking naar rechts, met het gevolg dat een van de op de kar liggende vooruitstekende palen de rui ten van de autobus alsmede de zijwand ver nielden. Twee passagiers werden ernstig ge wond, n.l. mevrouw van Gulick uit St. Ocdcnrodc aan het gelaat. Het ergst is er d vrouw van wethouder Latijnhouwers, uit Son, aan toe. Zij heeft waarschijnlijk een hersenschudding opgcloopen, doordat een der palen tegen haar hoofd is geslagen. Men vi east voor haar leven. De andere passagiers werden door glasscherven licht gewond. Cursussen van de K.N.A.C. In verschillende deelen van ons land is een groeiende belangstelling van de auto riteiten merkbaar voor de politic-cursus sen, welke vanwege de Kon. Ned. Automo biel Club reeds in eenige steden van ons land zijn gehouden. De laatste was die te Dordrecht voor politiepersoneel uit den Hockschen Waard; sedert dien zijn bij het secretariaat der K.N.A.C. tal van verzoeken binnen gtkomen voor het organiseeren van nieuwe cursussen. In overleg met dr. Jos. Gadiot, rechter commissaris in strafzaken te Maastricht, zijn thans niet minder dan drie cursussen aangevangen in Limburg, n.l. te Maastricht, Heerlen en Sittard. Iedere cursus bestaat uit zes lessen, welke gegeven worden door den heer M. P, J. van der Loo, een der exper.s der Automobiel Club. Tc Maastricht worden de lessen gehouden in de Ambachtsschool, welwillend voor dit doel ter beschikking gesteld door het be stuur dier school en met medewerking van den directeur den heer H. Bus. Behalve een 32-tal gemeentelijke en rijksveldwach ters waren bij de eerste les tevens aanwe zig dr. Gadiot en de ambtenaren bij het O. M. mrs. Bakhoven en Rcccveur. De eer ste les werd geopend door ir. J. Koster, uit Heerlen, provinciaal vertegenwoordiger der K.N.A.C. in Limburg, die in een korte toespraak wees op het groote belang dat het moderne verkeer heeft bij een goede sa menwerking tusschcn hen, die te waken hebben voor do juiste naleving der ver- koersbepalingen en do automobilisten, een samenwerking, welke eerst dan ten volle mogelijk zal zijn, wanneer de politic met kennis van zaken kan optreden. Te Heerlen is de belangstelling voor de zen cursus zoo groot, dat de K.N.A.C. zich genoodzaakt zag de deelnemers in twee groepen in te deelen; daar zijn n.l.-niet minder dan 67 cursisten, en onder dezen bevonden zich behalve de gemeente-poli tie en veldwachters uit de omliggende ge meenten, ook de hoofd-inspccteur de heer v. d. Wei ff en het administratieve gemeen telijkc politiepersoneel. Ilicr worden do les sen gehouden in een der lokalen van hel commissuriaat van politie, daartoe inge richt dank zij de goede zorgen van den hoofd-inspccteur, den heer v. d. Wcrff. De cursus te Sittard ten slotte wordt ge volgd door 33 man van de gemeente-poli tie en veldwachters uit de omliggende ge meenten, en wordt gehouden in het St. Jozefsgebouw aldaar, daartoe met mede werking van den burgemeester welwillend ter beschikking gesteld. GEP. GEN.-MAJ. J. F. H. BOONACKER. t s-Gra vcnli age, 16 April. Ilier ter ste de is gisteren overleden, 93 jaar oud, de heer J. F. H. Boonacker, gepensionneerd gcneraal-majóor-titulair bij do Genie. De heer Boonacker, die in 1895 werd gepen sionneerd, was jarenlang redacteur van wetenschappelijke bladen. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. te 12 uur op Oud-Eik en Dui nen. HOERA! 'k ITcb rnc van pleizicr verkneuterd, Ja, zelfs op m'n hoofd gestaan, Toen heer Hollander vertelde, Wat door Holland werd gedaan! 'k Heb getangot en gefoxtrot Op m'n centje heel alleen Toen de luidspreker liet gierde: Holland—België: 21! Alles trilde van emotie Bij dit draadloozc verslag Van dccz knap bevochten zege In zoo'n feilen voctbalslag! Als 'k „Hup Holland" hoorde brullcr Schrcouwd' ik in vervoering mee 'k Wist op sommige momenten Ilaast niet eens wat of ik deè! Toen 't gelijk word was 't misère, 'k Viel natuurlijk keurig flauw. Niemand dacht dat ik nog ooit weer Recht bij kennis komen zou! Spoedig kwam 't nog weer in orde 'k Kwam bij intuïtie bij Toen men onder daav'rcnd jub'len Kne'tt rond door den aether zei: „Holland leidt! 21 voor Holland!" 't Was tn eens weer voor elkaar En ik hoorde het gebeuren In het Stadion weer klaar! Toen een folterende spanning, Nog wel een minuut of tien! Doch toon 't einde daarmee kwam kon Ik als 't ware voor me zien Al die duizenden supporters Vol van echte voetbal-gijn! En ik zong van vreugde dronken ,,'s Must ein Stuck vom ITimmcl sein!" GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Zaterdagavond is liet voor dc Rottcrdam- sclie brandweer een buitengewoon drukke avond geweest. Tusschcn 10 en 12 uur is er niet minder dan vier maal alarm geweest en wel achtereenvolgens voor een bran.l aan dc Binnenrotte, de Houttuin, den Oppert cn den Binnenweg. Van deze branden was die aan dp Houttuin de hevigste. Daar is een fabriek van closetpapier volledig uit gebrand. Omstreeks 10 uur werd cr middclalarm gemaakt voor een brand aan den Binnen rotte. Het bleek, dat daar brand was uit gebroken in de garage van de fa. Ivagchel- land, waar een partij emballage in brand was geraakt. Deze brand werd met één straal op dc waterleiding gcbluscht. Nauwelijks was men hiermede klaar of er word alarm gemaakt voor een zwaren uit- slaanden brand aan de Houttuin in pand no. 38, waar het pakhuis van Ncd. Bronnen- belang gevestigd is, en boven do magazijnen van Worlclboèrs Handelsonderneming. Het pand, waarin de brand woedde, grenst aan dc R. K. Decanale Kerk en er bestond groot gevaar, dat de brand daarheen zou over slaan. Er werden drie autospuiten, dc beide reserve-auto's en dc ladder ontboden. In totaal werd met 10 stralen water ge geven. Om half 12 kon men zeggen, dat men den brand onder dc knie had. Intusschen kwam er weer bericht van een feilen brand aan den Oppert. Hier bleek, dat de brand in dc garage van Kagchelland nog niet geheel gebluscht was toen dc spuit gasten zich naar de Houttuin hadden ge spoed. Het vuur was tusschcn dc zoldering blijven smeulen cn vandaar had het. zich medegedeeld aan de winkel, welke aan den Oppert is gelegen. Het vuur werd met twee stralen bestreden en omstreeks half één was men dc brand meester. De heer K. is tegen brand verzekerd. Dc brand aan den Binnenweg bleek loos alarm te zijn. Wij moeten ons eigen geluk smeden, maar nimmer onzen medemensch als aan beeld gebruiken. Uit liet Engelsch door A. TREUB. Sir Peter was zich van geen bepaald plan, geen werkelijke ingeving bewust, toen hij naar de schrijftafel ging en een Amerikaanschen revolver met dubbelen loop uit de lade kreeg. Hij wist echter, dat hij kinderlijk zenuwachtig cn onrustig was en toen hij het wapen in zijn hand voelde, wist hij ook, dat hij het eenige be trouwbare kalmeerendc middel voor zijn tcgenwoordigen toestand vast hield. Hij spande den cylinder met zijn duim, over tuigde zich dat het wapen geheel geladen uas en liet het in zijn jaszak glijden. Toen liep hij heen en weer tusschen het raam en den schoorsteen, met zijn' handen in zijn zakken, zijn hoofd voorover, en zijn oogen fronsend naar het karpet gericht. Neen, zei hij bij zich zelf, hij was niet bepaald ongerust of opgewonden over den Decker, maar de gedachte van politieamb tenaren in de buurt was niet opvroolij- kend. Hij had zeer onaangename herin neringen aan handelingen der politie tij dens het proces van zijn broeder en bij voorzag geen genoegen van dit nieuwe contact met hen. Maar hij meende, dat in een geval als dit dc politie onmisbaar was Ilij was halverwege de tafel cn het raarn, toen hij opeens staan bleef, en zijn hoofd verbaasd cn vragend ophief. De lichten waren uitgegaan! HOOFDSTUK XV. Eric liep vlug de straat af met voeten, die licht waren van opwinding over een tot waarheid geworden droom en een hoofd, dat zwaar was door het probleem der obligaties. Maar hij was zelfs niet in het minst verwonderd waarom deze lijn recht tegenovergestelde gevoelens de twee uiteinden van zijn persoon zouden aan doen, want hij was niet gewoon te peinzen over dc bewuste en onbewuste gedachten. Hij aanvaardde eenvoudig de feiten dat Enid hem lief had cn dat zijn vader be trokken was in een snood bedrijf. Als een jong cn gezond zich zelf bewust man aanvaardde hij het eerste als. iets, wat hem toekwam. Als een krachtig en bekwaam lid der firma Aimsbury cn Zoon overwoog hij, wat het tweede feit betreft, dat het zijn dure plicht was het Aimsbury-fortuin in een gezonden, groeienden toestand te hou den, en hij redeneerde, dat het niet in de beste belangen der gemeenschap was ze te berooven van de voedzame kwaliteiten der Aimsbury's Superior Biscuits, door zijn eigen blind vertrouwen in dc eerlijk heid van het hoofd der firma. Zijn stap werd langzamer, toen hij het einde der straat naderde en hij bleef onzeker stil staan in de lichtkring van een straatlan taarn. Verscheidene voetgangers gingen langs, hem heen en keken nieuwsgierig naar hem, maar hij zag noch hoorde ze. Hij was bezig te overwegen het voor en te gen, kwade kansen tegen mogelijk gunsti ge resultaten. Zeven, vijf, acht, één. Ja, dat was de combinatie. Misschien iad Enid toch ei genlijk gelijk. Als de obligaties 's morgens ontbraken, zou er groote drukte over zijn, en, zoo hij zijn vader juist beoordeelde, zou de stem van Henry Aimsbury luide overal gehoord worden. Dan zou het 't oogenblik zijn dc papieren terug te geven tegen een prijs! en die prijs zou zijn: de verklaring van de gcheclc kwestie. Waar waren zulke kostbare obligaties van daan gekomen? Het was bijna ondenk baar, dat zijn vader ze plotseling verkre gen had cn er over gezwegen zou hebben. Dat paste niet bij het karakter van Ilenry Aimsbury in dien tijd. Neen. Er was iets verdachts aan de gelieelc zaak cq het was de blijkbare plicht van een zoon zijn vader te redden voor dc gevolgen van zijn over ijlde daden. Indien hij betrapt werd bij het zich (oe- eigenen der obligaties nu, daar kon misschien wel een uitlegging \oor gevon den worden! Maar hij wilde niet betrapt worden. Daarvoor kende liij den weg le goed. In ieder geval, Enid had gezegd, dat het in de gegeven omstandigheden het beste was en als op dit oogenblik Enid's woord geen wet voor hem was, dan was dit warme gevoel in zijn hart geen liefde. Hij keerde om en zeer beslist weer op zijn schreden terug en hij het naderen van het huis overdacht hij de manieren, waar op hij onbemerkt zou kunnen binnenko men. Hij wilde zich in den tuin verber gen totdat het huis donker was cn dan den knip van het openslaande raam in de studeerkamer probeeren. Als hij zich goed herinnerde, beteekendc die knip niet veel. Toen hij hot hek naderde, zag hij met verbazing, dat de lichten in het huis reeds uit waren. Er waren ten minste van dc straat geen lichten te zien. De kans be stond natuurlijk, dat sir Peter ditmaal vroeg naar bed was gegaan, maar het was slechts een geringe kans. Hij opende voorzichtig het hek cn ging den tuin binnen en de maan, stand\astig in haar hulp bij de plannen van ware ge lieven, trok zich bescheiden achter een zware bank van wolken terug. Op zijn tee- nen over den streep gras langs de oprij laan, sloop Eric langs den kant van het huis cn bleef aan het einde der waranda staan. Hij luisterde scherp eenige oogen- blikken, rekte toen zijn hals uit en zag dat de,lichten in de studeerkamer ook uit waren. Hij knoopte zijn jas dicht, keek fronsend naar den grond voor hem, lichtte plotseling het hoofd op, greep naar de leu ning, sprong er over cn kwam mét een zachtcn bons op den grond der waranda. Zich toen plat makend tegen den muur van liet huis, sloop hij naar het open staande raam der studeerkamer. Sir Peter stond midden in de donkere kamer cn wachtte, dat cr iets zou gebeu ren, maar toen er eenige oogcnblikKcn voorbij gingen, zonder dat er een onheil spellend geluid of beweging merkbaar was, zakte zijn vrees en zijn humeur werd beter. Geleid door het flauwe schijnsel van het wegkwijnende vuur in den haard zocht hij den weg naar den schoorsteen cn belde. Binnen enkele oogenblikken zag hij flauw de deur van den salon open gaan en Spen cer op den drempel verschijnen. Belde U, sir Peter? Er klonk een trilling in de vraag van den but lor. Belde? Natuurlijk belde ik! snauwde 6ir Peter. Wat is er met die vervloekte lichten gebeurd? Dat kan ik niet zeggen, sir Peter. Mogelijk een defect in do leiding. Sir Peter liep voorzichtig naar het ven ster, hield dc gordijnen op zijde, cn keek in het donker. De lichten op straat branden nog, zei hij kortaf. Zeker een zekering losgeraakt op het bord. Kijk er eens naar! Spencer liep naar de telefoon. Kan j ij liet niet maken vroeg sir Peter. Ik zou het wel kunnen, maar we heb ben geen draad in voorraad. Niet? Waarom niet? Haal wat en gauw! Zorg dat we intusschen iets van licht hebben. Kaarsen of wat dan ook. Er is alleen maar de lantaarn in do garage, sir Peter. Haal die dan. Ja, sir Peter. Spencer verliet dc telefoon met merkba ren tegenzin en ging de kamer uit, en toen hij den butler tegen een meubelstuk van den salon hoorde botsen, ging sir Peter naar den Chesterfield, en cr in zitten. Er gaat altijd iets verkeerd in dit ver vloekte huis, mompelde hij kwaad. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5