EEN OVERWINNING IN HET STADION DE ZEGE TE ANTWERPEN BEVESTIGD AMERSFOOftTSCH DAGBFAR HOE DE GOALS GEMAAKT WERDEN LAGENDAAL WERD GEBLESSEERD Maandag 18 April 1932 ..DE EEMIANDEET 30 e Jaargang No. 247 DRIE MINDER MOOIE DOELPUNTEN DE FACTOREN DIE BESLISSEN Twee technisch goed spelende ploegen in het veld Toch een onbevredigende indruk Het Nederlandsch clflal heeft eindelijk weer eens gewonnen in het Stadion, en daarover kunnen wij verheugd zijn; ver heugd bovendien over het feit. dat deze o\envinning is bevochten op de Belgen, na de neder'aag, die wij hen te Antwerpen heb- bon toegebracht. Van de drie ontmoetin gen, die dit seizoen tegen de Belgen zijn gespeeld, hebben de onzen er dus twee ge wonnen, een resultaat, dat tot grootc be vrediging stemt. Maar die bevrediging kun nen wij niet laten gelden t. a. v. den wed strijd van gisteren. Want daarover «zullen velen met ons niet ten volle voldaan zijn. Er is gewonnen, zeker. Doch toen het met rust 10 in ons voordeel stond, hadden wij toch heel sterk het gevoel, dat het oranje- elftal er niet in zou slagen, een overwin ning te bevechten. Algemeen trouwens was men alles behalve gerust op het eind resultaat. Weliswaar had het^ Nederland- sche elftal in de eerste helft vrijwel door- loopcnd het veld behcerscht, èn door de groote snelheid van de voorhoede, èn door hot succesvol verdedigen van Weber en Van Run, terwijl Anderiesen een keurige contei-haif-pa^tij speelde, maar er ontbrak iets, dat ondefinieerbare „iets", dat inter nationale wedstrijden doet winnen. Oogen schijnlijk was de wil er niet om te win nen, het echte oranje-enthousiasme ont brak, dat ons al zooveel wedstrijden uit het vuur 'heeft doen sleepen. Het maakte op ons den indruk, dat men het Belgische team gemakkelijk aan meende te kunnen, en het daarom maar op zijn slofjes aan deed. Maar ook bij onze tegenpartij ont brak bijna doorloopend het geweldige brio, dat hun den bijnaam van Roode Duivels bezorgde. En zoo kregen wij een snellen maar mikken wedstrijd te aanschouwen, die hoog stond wat betreft het technische kunnen van de beide ploegen, doch die ons geen moment warm deed loopen. In het veld werd er den geheolen wed strijd door uitstekend gespeeld, door beide ploegen. Het Nederlandsche elftal was en bleef sterker, en de mecning ontstond, dat onze mannen het team der Belgen konden maken en breken. Alleen duurde dat expe riment wat lang, want al spoedig bleek, dat, al bestond de Belgische verdediging uit twee invallers, die twee hun mannetje best stonden, en dat het heel moeilijk zou worden, om het sterker zijn in doelpunten uit te drukken. Lavigne en Dedeken had den zich blijkbaar tot taak gesteld, om ei ken IToilandschen aanval grondig te nek ken, hoe dan ook. Zij deden het dan ook menigmaal op minder faire wijze, en het is een feit, dat zij het Lagendaal bijna onmo gelijk hebben gemaakt om een behoorlijk schot te lossen. Drie, vier Belgen zaten hem dadelijk op de huid, als hij in de buurt van het doel verscheen, en hij kreeg een voudig de kans niet. Daarvan kan hem na tuurlijk geen verwijt worden gemaakt. Het was, dab vergete men niet, voor hem een zeer moeilijke- taak: men verwachtte van liem doelpunten, en liefst veel en... hij kon het niet, omdat hij te zwaar gedekt werd. Daar kwam nog een factor bij, en wel deze, dat er door de Hollandsche voor hoede slordig werd geschoten, een kwaal, waarin de Belgen ook al deelden. Het is toch teekenend voor dezen wedstrijd, dat geen van de drie doelpunten uit een be hoorlijk schot is gekomen. De eerste Hol landsche goal werd als het ware over de lijn gewurmd, en met den Belgischen ge lijkmaker was het al ongeveer net zoo. En de winnende goal werd door Adam on geveer het doel in gedragen, al was dit doelpunt dan ook het besluit van een fraaien, maar vooral tactisch uitstekend opgezetten en uitgevoerden aanval. Wij kunnen ons ook niet onttrekken aan den indruk, dat de Belgische achterhoede het een beetje erop gezet had, om Lagen daal onklaar te maken. Dat hun dit ten slotte door toedoen van Lavigne gelukt is, is de oorzaak gelooven wij van hun nederlaag geworden. Want toen Lagendaal het veld had verlaten, en Volkers zijn plaats had ingenomen, was plotseling dat „iets" aanwezig in de Ilollandscho gelede ren. De Belgen waren na de ru6t ziender- oogen sterker geworden, zoo zelfs, dat wij voor een nederlaag begonnen te vreezen. Maar met één keer was het voorbij. Wij rekenden al op onze vingers uit, dat het verband in de voorhoede absoluut zoek zou zijn, nu Mol centervoor kwam te staan, en dat het een dikke nederlaag zou wor den. Maar we hadden buiten den kwieken Adam gerekend, die nu pas zijn volle ta lenten ging ontplooien. Elke bal was hem, en ook Anderiesen gooide er nog een schep je bovenop, zoodat hij een schitterende spil- partij vertolkte. De Belgen werden weer te ruggedrongen, en nu eens over links, dan weer over rechts, kwamen de Hollanders terug. Do wil om te willen (èn om Lagen daal te wreken?) was er! En het duurde niet lang of de handige Adam goochelde het leer door de verdediging heen en het doel in. Dat beteckende tegelijkertijd het keerpunt in den wedstrijd, want van toen af aan was hij voor de onzen gpwonncn. De aanvoerder, Puck van Heel, slaagde er bijna in, nog een derde goal aan het totaal toe te voegen, maar op het beslissende mo ment werd hij door Lavigne volgens alle regels van de kunst gevloerd, en de kans was verkeken. Zoo bleef het 2—1. Hoe er gespeeld is kan men uit het bo venstaande al wel concludeeren. Het was, al met al, een technisch zeer hoog staande wedstrijd, in een zeer snel tempo en tame lijk forsch gespeeld. Het Hollandsche voor- hoedespel was, al was het niet zoo pro ductief als men wel gewenscht had, in het veld uitstekend. Alleen Mol viel uit den toon. Hij was te langzaam, en begreep dik wijls niet, wat Van Nellen bedoelde. Adam was, als van ouds, overal en ongetwijfeld de beste van de vijf, en in de middenlinie waren Anderiesen en Van Heel d e men- schen. Paauwe was verreweg hun mindere, had zijn dag niet, en had bovendien heel wat met Bastin te stellen, die hem herhaal delijk te vlug af was. Wat een snelheid kan deze vleugelspeler nog ontwikkelen! Van backs en keeper niets dan goeds. Weber is naar onzen smaak wat al te forsch, maar overigens waren zoowel ach- terspelers als doelman meer dan betrouw baar, Var Maie heeft den gunstigen indruk, dien hij in Antwerpen gemaakt, heeft, be vestigd. Hij heeft slechts één fout gemaakt, namelijk een corner, die hij missloeg, maar overigens alle lof. Vlak voor het einde hield hij er, languit vallende, nog een venijnig laag schot van Voorhoof uit. En de Belgen? Zij hebben geen geweldigen indruk ge maakt. Maken ook zij een inzinking door. zooals wij dio een paar jaar geleden heb ben gekend? Wanneer er van Belgische zij de beweerd mocht worden, dat de neder laag is te wijten aan het feit, dat er twee invaller-backs in het veld stonden, dan is dat niet juist. Zoowel Lavigne als Dedeken kunnen op een uitstekenden wedstrijd te rug zien; wij gelooven haast dat noch Hooy- donkx, noch Nouwens het hen zouden heb ben verbeterd. Alleen hun wegwerken was dikwijls niet safe. In do voorhoede was Bastin de man. Ja, die oudjes doen het nog goed! Overigens maakte de aanval geen ge weldigen indruk; die leed ann dezelfde kwaal als de onze: slordig schieten. De eenige, die daarop een uitzondering maak te, was Grimmonprez, die Van Male eenige keeren aan den tand voelde. De Zwitsersche scheidsrechter Ruoff had zeker zijn dag niet Wij vonden hem ten minste bepaald slecht. Hij floot onzes in ziens te veel, waardoor hij het spel to veel ophield, wat vooral voor de toeschouwers niet aangenaam is. Bovendien lag de Bel gische grensrechter met den bultenspolro- gel overhoop, terwijl hij ook eenige malen niet precies wist wie een outball moesl ingooien, wat hem een standje van den ar biter bezorgde. De scheidsrechter zei' maakte een groote fout, toen hij vlak voor het einde besliste, dat er een corner zou worden genomen op het Belgische doel, en op appèl van den Belgischen linesman zijn beslissing herriep, en doelschop gaf. Beslis sing blijft beslissing! Al is zij ook foutief. Maar Nederland heeft van België gewonnen! Anderiesen, die dit maal een uitstekenden wedstrijd speelde Lagendaal, het kanon, dat onklaar werd ge maakt. Mol, die dezen keer niet zoo'n grootschen indruk maakte. Het verloop van den wedstrijd Over den wedstrijd het volgende: Het is nog voor half drie als de Belgen het eerst het veld opkomen, begroet met het volkslied. Daarna verschijnen van Heel en zijn mannen stormachtig toegejuicht door de duizenden. Het politiccorps laat het Wil helmus hooren, filmoperateurs draaien, fo tografen zijn druk in de weer en dan is het de scheidsrechter, die de beide aan voerders naar het middenveld toeroept Hellemans wint den toss en Lagendaal kan om even voor half drie aftrappen. De eerste goedo aanval komt van Hol landsche zijde als Mol op afgemeten wijze naar van Nellen passcort Deze zet scherp voor doel, waar keeper v. d. Bergho op vangt. Scheidsrechter Ruoff heeft intussclion reeds een frcekickgeval ontdekt. De Hollan ders komen terug, Wels is bliksemsnel weg, geeft over aan den midvoor, maar Lagen daal schiet hoog over. De Oranjehemden zijn aanvankelijk niet van het Belgische doel weg te slaan en telkens moeten La vigne en Dedeken ingrijpen om gevaar tc voorkomen. Het is Bastin, die opluchting brengt voor de Belgen. Zijn snelle ren langs de lijn wordt besloten met een goeden pass naar zijn linksbinnen, Grimmonprez loopt door, van Male loopt uit zijn doel, doch voor den Feyenoordkeepcr een gelukje belandt het harde schot juist naast zijn doel. Holland leidt. Dan is Holland weer aan het woord. Van Heel is ver opgedrongen en geeft op fraaie wijze door aan Lagendaal. De Belgische ver dediging blijft staan, daar zij denkt dat onze midvoor buitenspel staat. Dit is ech ter niet het geval, Lagendaal en van der Berghe geraken in duel om het leder. Do Belgische keeper kan maar half wegwerken het leder belandt bij Adam, die een hard laag schot inzendt. Van der Berghe stopt op de doellijn het schot maar half, waardoor de bal over de lijn komt, en Lagendaal, die inmiddels is toegeloopen maakt aan alle onzekerheid een eind 1—0. Een fraai staal tje van Adam. Van der Berghe moot even worden bijge werkt en dan wordt, het spel weer hervat. Bastin forceert een hoekschop, die uitne mend genomen, door v. Male bij het uit- loopen gemist wordt. De kopbal van Voor hoof gaat juist naast. Even later schiet Capelle in volle rush hoog over. Onze rech tervleugel blijkt weer prachtig op dreef te zijn, Adam werkt hard en is voortdurend gevaarlijk. Na prachtig combinatiespel van dezen vleugel belandt het leder bij Lagen daal, wiens schot rakclijk over de lat gaat. Opvallend is in deze periode het goede spel van Anderiesen. Zijn afnemen is uit stekend, hij stelt zich steeds goed op en ook het voeden naar de vleugels, vooral naar den linkervleugel is meermalen fraai. Toch kan het spel ons niet heelemaal be koren, beide partijen verrichten destruc tief heel goed werk, doch het opbouwen van de aanvallen laat nog al wat tc wen- schen over, vooral bij onze Zuiderburen. Het kan niet ontkend worden, dat Hol land sterker is. In het veld zijn de Oranje- hemden beslist sterker en zelfs in tech niek overtreffen de Hollanders hun tegen- NEDERLAND: J. PAAUWE (Feijenoord) WELS ADAM (Unitas) (H.V.V.) VAN MALE (Feijenoord) WEBER (A.D.O.) VAN RUN (P.S.V.) ANDERIESEN (Ajax) VAN HEEL (Feijenoord) BASTIN (Antwerp) GRIMMONPREZ (R.C. Gent) LAGENDAAL MOL (Xerxes) (K.F.C.) VOORHOOF (Licrschc) VAN NELLEN (D.H.C.) CLAESSENS (Union) CAPPELLE (Standard) HELLEMANS (F.C. Mechelen) VERSYP (F.C. Brugge) SIMONS (Antwerp) DEDEKEN (Antwerp) LAVIGNE (R.C. Brussel) B E L GI VAN DEN BERGHE (Daring C.B.) Weber, de trapvaste en forsche back. Adam de man die de doelpunten maakte. Puck van Heel, die bi]* na een derde goal maakte. standers. Maar de Belgische verdediging houdt stevig stand, in alle standen wordt getrapt en vooral Lagendaal wordt goed in de gaten gehouden. Als een Hollandsche aanval is afgeslagen rent Adam bliksem snel door de gehcele Belgische verdediging heen en alleen voor doel mist hij een prach tige kans door hoog over te schieten. Een moment later is hij er al weer door, doch Lavigne redt op het laatste oogenblik door corner te trappen. Zoo verloopt er een half uur, waarin Holland voortdurend zich de meerdere heeft getoond. Na 35 minuten neemt Bastin voor de tweede maal een cor ner op het Hollandsche doel, doch thans heeft van Male zich goed opgesteld en wordt de bal weer liet veld ingewerkt. Di rect zijn de Hollanders weer voor het Bel gische doel, waar Lagendaal van dichtbij hard inschiet, maar v. d. Berghe stopt goed. Zonder dat er verder iets bijzonders ge beurt, breekt de rust aan met een 10 voor sprong voor Holland. De tweede helft. Om 1 min. voor half vier wordt weer be gonnen. Adam en Wels gaan er prachtig en snel samenspelend van door, Adam krijgt het leder vrij, zijn schot belandt via v. d. Berghe's handen tegen de lat, van Nellen staat al klaar om in tc schieten, Twee doelpunten van den actieven Adam ITct eerste doelpunt kwam na 10 minuten spelen. Het werd geboren in het middenveld, waar centerhalf Anderiesen met een vrij goed geplaatsten bal den rechtervleugel aan het werk zette. Het actiefste gedeelte (tot nu toe) van de Hollandsclio voorhoede kwam in actie. De kleine Wels plaatste kalm over de hoofden van Claessens, Dedeken, Adam en Lagendaal naar onze linker aanvalshelfL Lavigne onderschepte, doch werd gedwon gen in eens te retourneeren, daar zoowel Mol als v. Nellen kwamen aanstormen. Lagendaal krijgt de kans, v. d. Berghe werkt niet voldoende weg, waardoor Adam de ge legenheid heeft laag in te schieten; nog raakt een der Belgische achterspelers het leder aan, doch het danst op of over de doellijn. Lagendaal maakt de situatie voor den arbiter overduidelijk (1—0), waarbij twee gasten tegen den grond gaan, een der achterspelers en v. d. Berghe. Adam was de geestelijke vader van dit doelpunt, terwijl Lagendaal, de schrik der Belgische verdediging, mede oorzaak van de zenuwachtigheid van deze verdediging on zcr gasten was, waardoor Dedeken noch v. d. Berghe contróle hadden over hun ma nier van ingrijpen en elkaarvloerden. Het tweede doelpunt, de gelijk* maker, pas na rnst. Onze Zuidelijke buren deden er na d« pauze precies tweemaal zoolang over om den gelijkmaker tc scoren. Lavigne, of schoon tegen wind in trappende, plaatst bet leder langs Anderiesen, welke den bal half raakt, waardoor het Belgische trio Grim monprezCappellcVoorhoof vliegensvlug op v. Run c.s. afstormen. Deze situatie is voor onze backs zoo snel ontstaan, dat ze geen tijd krijgen om op v. d. Male terug te Spelen of wat dan ook te doen. Het eenige is: een been uitsteken en trachten 't leder te raken. De bal komt bij den naar links geloopen Cappellc terecht, de Feijenoord- doelraan is gepasseerd (11). Dit doelpunt ontstond in een duidelijke periode van ster ker zijn der Belgen en werd gevolgd door een groote meerderheid der gasten, zoo zelfs, dat Lagendaal reeds off side stond toen hij een paar meter over eigen helft was. Even later bevonden zich zelfs vief van onze vijf aanvallers buiten spel. Het winnende doelpunt om 4 over 4; Adam loopt onder pro test van den Belgischen keeper den bal over do doellijn. Na de door ons boven geschetste merrder- h«d der Belgen, welke er evenwel niet in konden slagen een 2e doelpunt tc maken, gelukt het onze hechte achterhoede, met behulp van Adam en Mol (zelfs de midvoor ging meer en meer terug), het spel te ver plaatsen. F.en hoekschop, door Wo*s geno men, belandt via een der Belgen bij Heel, Voorhoof en Simons worden gepas-,'^erd, over de kruinen van Lavigne, Mol et La gendaal komt 't leder voor de borst van Adam. v. d. Berghe doet alle moeite den bal te grijpen, doch de Hollandsche-Zwitser ontloopt hem en werkt 't leder over de doellijn; 2—1. Heftig protest van den Bel gischen keeper, doch arbiter Ruoff wijst naar het midden. De scheidsrechter stond op het moment, dat dit doelpunt werd gemaakt, precies tus- schen corner vlag en doelpaal, daar waar deze functionaris pleegt te staan bij 't nemen van een hoekschop, en had het dus duidelijk kunnen waarnemen, als er eventueel hands was gemaakt maar in plaats dat hij zelf van de kans profiteert schiet hij wederom voor, waar door de Belgische verdediging, die zich in- tusschen weer hersteld heeft, kail wegwer ken. Een vrije schop tegen Paauwe wordt door Simons juist in van Male's handen getrapt. Een schot van Bastin gaat juist naast. Het spel is nu iets meer verdeeld, van een overwicht van Nederland is nu geen spra ke. Het spel van Holland wordt trouwens iets te kort gehouden, waardoor de enthou siast en snelspelende Belgische backs steeds met succes kunnen ingrijpen, al laat hun wegtrappen veel, ja soms heel veel tc wenschen over. Dit is ook het geval bij Claessens, die tegen onzen rechtervleugel niet is opgewassen en wiens voedende taak ook slecht verzorgd is. Twee direct elkaar opvolgende corners op het Belgische doel leveren geen resultaat op. Do stand gelijk. Als de scheidsrechter voor de zooveelstc maal voor een onbenullige overtreding het spel heeft laten staken, wordt de bal door Hellemans naar voren geplaatst, van Run werkt maar half weg, Voorhoof zet stevig door, het leder belandt bij Capelle, die uit de ontstane doelworsteling het leder in het net werkt 1—1. Er is dan 20 minuten ge speeld. Iedereen verwacht thans een snelle, open strijd om de leiding. De teleurstelling is bij de Hollanders dan ook groot, als vijf minuten later Lagendaal in botsing komt met Lavigne, en de Xerxesman het veld verlaat wegens een blessure in het gelaat. Behalve door deze blessure zal onze na tionale midvoor den strijd ook wel hebben opgegeven door het niet fit meer voelen, immers de Belgische verdediging had hem steeds op de huid gezeten, waarbij hij tal van malen onzacht was geraakt. Mol gaat nu midvoor spelen, terwijl de Ajaxied Volkers de linksbinnenplaats in neemt Adam balvirtuoos. Onze rechtervleugel gooit er nog een schepje op. Het is soms verwonderlijk, hoe die twee kleine handige en snelle spelers elkaar begrijpen. Eenmaal passeert Adam vier, vijf tegenstanders, maar vlak voor doel komt hij te vallen en de kans is ver keken. Hij smaakt echter het genoegen even later Holland de leiding tc hergeven, door aalvlug op een bal in te loopen, deze vlak voor doel op zijn borst op te vangen en langs den verrasten v. d. Berghe het le der in het net te loopen 2—1. De tiendui zenden juichen den sympathieken speler geestdriftig toe. Holland wordt nu wcor sterker, doch Mol is geen midvoor van klas se en zoo is do voorhoede in twee gedeelten gebrokon, waarbij het grootste gevaar na tuurlijk nog steeds van rechts komt. Van Heel geeft als aanvoerder het voorbeeld, passeert tactisch een aantal tegenstanders, doch in het strafschopgebied komt hij te vallen, waardoor v. d. Berghe kan wegwer ken. Vrij onverwacht fluit scheidsrechter Ruoff het einde. Zonder nog mede tc rekenen het oponthoud veroorzaakt door het onklaar worden van Lagendaal, leek het ons toe, dat nog minstens drie of vier minuten ge speeld d'enden te worden. Holland won in- tusschen verdiend met 2—1. De stand van de Holland—België-wedstriJ- den is door dezen uitslag als volgt gewor den: Nederland België 47 22 9 16 53 105-66 47 16 9 22 41 86—105

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9