Verkoopingen Dinsdag 19 April 1932 AMERSFOQMTSCH PAfilFM.ATD 30 e Jaargang No. 248 »DE EEMLANDER" TWEEDE BLAD DE GEHEIMZINNIGE INBREKER EMMEN IN NOOD DRIE „GOEDE BEKENDEN" IN ARREST WILDE STAKING IN DE VERVENINGEN DE RENTESTAND VERLAAGD UIT DE STAATSCOURANT NED. REISVEREENIGING VERF ZELF UW TUINMEUBELEN A. v d. WEG LANGESTRAAT 23 Uit hot Engelsch door A. TP.KUB. 33 Hij wachtte ongeduldig op de beloofde verlichting. Hij dacht aan de lucifers op de ia/el en denkend aan hun groote breek baarheid, vroeg hij zich kwaad af waarom bij niet lucifers wilde zeuren. Hij was toch zeker in de gegeven omstandigheden niet zoo zenuwachtig, dat hij bang in liet donker was? Hij antwoordde zich zelf met een niets bo- teekenend gegrom, stond op, en trachtte het bijna uitgedoofde vuur wat op te poken, maar toen hij de kolen omkeerde, werden ze tot asch en de kamer werd donkerder dan te voren. Hij keerde naar den Chesterfield terug en verwenschtc den butler van harte. Wat was er met den kerel gebeurd? Was hij in slaap gevallen. Hij trachtte de voorwerpen aan den an doren kant der kamer te onderscheiden, toon een zacht geluid op de waranda hem opschrikte en zijn aandacht trok en hij zonk weer terug in de behaaglijke diepte van den Chesterfield, vanwaar hij scherp koek naar de gordijnen van het openstaan de raam. Hij was niet zoo zeer bang als wel hoogst verbaasd.' Hij hoorde den knip van het raam weg schuiven en den klank van den opkomen- en domeinen, P. .T. B. van der Meiiden. ver plaatst van Winschoten naar Breda. don i wind in de hoornen, terwijl het raam langzaam geopend werd. Toen werden de gordijnen vaneen gehouden en een kort oogenblik teekende een gedaante zicli diep zwart af tegen de zwakke \erlichting «Ier lucht. De gordijnen sloten zich weer en sir Peter hield den adem in. Stilte. Toen kwam een geluid, dat geleek op, maar luider was dan de wind in de hoo rnen het geluid van zoekende vingers langs den muur. Een zwak bekend gepiep zcide sir Peter, dat het bewerkte paneej in zijn gleuf gleed, een zwakke bons duidde de welgeslaagde hanteering van den grendel der brandkast aan en toen weer stilte Sir Peter bewoog zich voorzichtig, bang dat een losse veer in de bekleeding van den Chesterfield zijn gewoon „jHung!zou laten hooren en hij haalde zachtjes den re volver uit zijn zak. Hij wachtte nog wat langer, zich bewust van een merkwaardig genot in den toestand het vcroude genot van den gelukkigen jager, of het afschu welijk geuot van een kat met een muis. Toen hoorden zijn ooren het zachte geritsel van papier en hij sprak luide: Goeden avond! Hot geluid hield op en er volgde» stille, een stille, die nog dieper dan te voren was Te oordeele.n naar je melodramatisch binnenkomen, heb je zeker je werk in den schouwburg geleerd, ging sir Peter voort op scherpen sarcastischen toon, en in dal geval zal je. als het ware het onverwachte verwacht hebben. Stil, als het je belieft, voegde hij er dreigend bij, of ik schiet je neer! Het kwam niet bij hem op dat hij zeer groot gevaar liep zelf dood geschoten te worden, niet aldus zijn aanwezigheid te doen blijken voor de scherpe aankondiging van zijn voornemen. Slechts toen de stilte voortduurde, begreep bij het gevaar, dat hij liep en dientengevolge veranderde hij snel zijn positie in den Chesterfield. Hij meende, dat hij een zwakke beweging in de buurt van de tafel hoorde. Vervloekt' raasde bij inwendig, waar is Spencer? Een licht' Iets van een licht! Hij bemerkte plotseling, dat hij zichtbaar was voor den indringer in den laatster» zwakken gloed van den haard. Zijn breed overhemd zou tenminste oenigszins zicht baar zijn. Ilij sprong op. Maak je bekend en zeg wat je wilt, beval hij in drie seconden.... Terwijl hij sprak snelde de indringer naar het raam en toen een gedaante weer zicht baar werd tusschen de gordijnen, vuurde sir Peter vastberaden. Een sissende kreet van pijn beanlw oord- de hot schot, de gedaante bleef nog een oogenblik staan, maar zonk toen op den grond neer onder de gordijnen, die zij van de ringen trok in een vergeefsche poging om staande te blijven. Zij bewoog zicli even, en bleef toen stil liggen. Sir Peter ging zonder baast te maken, de kamer door, en bleef bij zijn slachtoffer staan. Spencer! riep hij kwaad. Geen antwoord. I-lij keek even naar hetgeen op den grond lag, toen, overtuigd dat het. niet met onbe hoorlijke. haast zou verdwijnen, ging hij tas tend naar de salondeur en wierp die open Spencer! Ik kom al, sir Peter. Ik kom al. Spencer kwam door den salon, een flikke rende lantaarn cp armlengte voor zich houdend. Ik kom al; sir Peter, herhaalde hij, zich verscheidene ernstige verwondingen aan hoofd en aangezicht op. De oudere zuster werd mond en keel dichtgeknepen. Ook zij werd ernstig aan het hoofd gewond. Hun hulpgeroep drong niet tot de buren door. totdat het de 70-jarige vrouw gelukte te vluchten en door haar gegil aan een open venster de buren wist te wokken. Toen de zen het licht opstaken, vluchtten de mannen Do buren hadden intusschen de rijks- en gemeentepolitie gewaarschuwd. Een on derzoek werd ingesteld, doch men kon de dieven niet meer achterhalen. Voor zoover bekend, worden drie antieke voorwerpen vermist. Mooi recherchewerk ie Rotterdam Zaterdagavond laat Bemerkten eenige dc- chcrcheurs, die op den Schiedamschendijk ie Botterdam surveilleerden, dat een oude bekende van de politie, de 46-jarige schil der L. IC, zich daar ophield met nog eenige bij de politie goed bekende mannen. Na een tijdje verwijderde K. zich van de an deren. De rechercheurs, die vermoedden, dat er iets niet in den haak was, wisten hem te volgen. Op het Beursplein stapte K. in een tramwagen van lijn 3; in -Ie na bijheid van de Vinkenstraat stapte hij weer uit, om in de/.e straat een woning binnen te gaan. Even later kwam een meisje de wo ning uit. De rechercheurs hebben toen in dezo woning een onderzoek ingesteld, waar bij zij eenige gouden voorwerpen aantrof ten, die klaarblijkelijk van diefstal afkom stig waren. K. kon niet op voldoende wijze de aanwezigheid van deze sieraden ver klaren, zoodat hij naar het hoofdbureau van politie word overgebracht. Zondagmorgen vroeg vervoegde zicli bij de politie aan bet bureau in do Groote Paauwenstceg de bewoner van een pand in de Slcutelsleeg, H. v. B., die mededeelde, dat hij des nachts om half vier van een feestje was thuisgekomen en toen bemerk te, dot er bij hem was ingebroken. Zijn wo ning was gclïcel overhoop gehaald en hij vermiste eenige gouden sieraden. Hierbij waren een gouden horlogeketting, een bro che en een halsketting. Voorts vermiste hij uit een spaarpot een bedrag van ongeveer 20Ü, hoofdzakelijk bestaande uit dubbel tjes en kwartjes. De aangehouden K. werd hierop naar het bureau aan de Paauwen steeg overgebracht, waar toen kwam vasl te staan, dat de bij hem gevonden sieraden aan II. v. B. toebehoorden. Daar de 200 nog zoek waren, heeft de politie Zondag de mannen aangehouden, die den avond tevoren in het gezelschap van K. op den Schiedamschendijk waren gezien. Dit wa ren cle 31-jarige kellner R. M. en de 40-jari- ge los-werkman II. L. W. Zij verklaarden niets met de zaak uitstaande te hebben. Het geld is nog niet teruggevonden. Zoo wel K. als de beide andere mannen zijn door de politie in arrest gesteld. verontschuldigend; hij hijgde alsof hij hard geloopen hard. Toen hij de studeerkamer binnen kwam, zag sir Peter de buitengewone bleekheid van den butler, het trillen van zijn lippen en het rinkelen der lantaarn in zijn beven de hand, en hij voelde zieh vaag teleurge steld, dat zijn gevestigde meening van Spencer blijkbaar zoo gegrond was. De but ler was bepaald verlamd van zenuwachtig hcid. Ikik hoorde een schot, sir Peter. begon Spencer buiten adem. Dat verwondert mij niet, viel sir Peter hem sarcastisch in de rede. Waar ben je geweest? Ik had moeite cle lantaarn te vinden, sir Peter. Ikik Ücli, breng het licht hier! snauwde sir Peter geërgerd, toen hij voorging naar het raam. Kom hier met het Hebt. Ik heb ie mand gepakt. Spencer volgde gehoorzaam en hield de lantaarn zenuwachtig boven hetgeen op den grond lag. Sir Peter bukte en gooide de omhullende gordijnen ruw ter zijde. Goede God! riep hij uit, plotseling rechtop staande. Wie is liet, sir Peter, vroeg Spencer bevend. Ik heb den Decker neergeschoten! ant woordde sir Peter met .een boo'saardigen glimlach om zijn mond. Kijk maar eens naar hem, Spencer. Spencer boog zich angstig over het li chaam, staarde ongeloovig in het met bloed beloopcn gezicht en hijgde: Mijnheer Eric, sir Peter! Wat heeft, hij ge na an? Wij zullen het hem laten verklaj-e... Spencer als hij dat nog k -n doen. KOOPT DE EMMA3LOEM! Vragen in docz' slechte tijden Is schier onbegonnen werk. Zorgen, lasten, en wat meer zij Drukken velen reeds tè sterk. Maar er blijven altijd „dingen" 'k Noem bijvoorbeeld T B.C. De bestrijding van dec'z ziekte Brengt zulke kosten mee, Dat men ook in deze tijden Nu malais' haast iodcr plaagt Omdat 't moet aan onze burgers Toch een milde bijdraag' vraagt! Grooter nog dan in clo dagen Toen geen armoe haast bestond Een elk door noesten arbeid Als hij won een boot'ram vond. „Grooter", zeg ik. Want zeer velen Nu gedoemd door werkloosheid Kunnen zelf geen penning off'ren- Allen goeden wil ten spijt! Wie dus kun, geve dubbel d'Opbrengst miYg niet minder zijn Dan in beet'ro, goede jaren! Geef dus, geef dus! Groot en klein! Koop liet „Emmabloempjc" burgers 't Bloempje dat dan heerlijk bloeit Als liet in de vruchlb're aarde Van Uw milde gaven groeit! Koop liet „Emmabloempjc" vrienden En ge doet een goede daadl Zonder „Emmabloempjc" niemand Die nog duiten heeft op straat! 't „Emmabloempjc" strijdt voortdurend Vóór een zonniger getij Van getroffen, zieke stumpers Maar toch menschen, net als wijl GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden.) AMERSFOORT. Woensdag 20 April. Verkooplokaal Muurhuizen 47. Verkooping van een inboedel. 9IA uur. Dinsdag 26 April. Koffiehuis „'t Boompje." Verkooping van woon- en winkelhuizen (Fr. v. Blankenheimstraat 19; Westsingel 20 cn Hof 21). 8 uur. Vrijdag 29 April. Wagenwerkplaats Ne- dcrl. Spoorwegen. Verkoop van spoorliout. 10 uur. Dinsdag 3 Mei. Hotel „de Zwaan." Ver koop van een winkel- met woonhuis (Leus- dcrweg 104). 8 uur. STOUTENBURG. Woensdag 27 April. „Nieuw Middelaar" (nabij Hoevelaken). Ver koop van boerderij-inventaris. 10JZ uur. 13AARN. Woensdag 20 April. Hotel Central, verkooping winkel- en woonhuizen 8 uur. Dinsdag 3 Mei. Hotel „de Ia Promenade", verkooping woonhuis Madurastraat 2. 8 uur. DE FINANCIERING VAN DEN WONINGBOUW. Het bestuur van het Ncderlandsch Insti tuut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft besloten, in verband met de moeilijk heden inzake de financiering van den wo ningbouw, een commissie in te stellen om over deze aangelegenheid aan het bestuur rapport uit te brengen. Het is de bedoeling, dat deze commissie zoowel den particulie ren bouw als den vereenigings- en gemoen- tebouw in haar beschouwingen zal betrek ken. Met bestuur van het Instituut heeft voorts besloten zijn aandacht te wijden aan dn vraag, in hoeverre huurverlaging in ver band met de tijdsomstandigheden urgent is. HOOFDSTUK XVI Er klonk een zacht gcruisch van zijde; toen Enid uit den salon binnenkwam. Wat is er met het licht gebeurd, vader, vroeg zij bevend. Wat was het leven Zij hield op met een hijgend: Oh! toen liaar oog op de gedaante op den grond viel. Zij greep een met bont gegarneerden mantel ever haar borst te samen, om haar nacht gewaad Ie verbergen en de kaars, die zij droeg, helde in den kandelaar door het be ven van haar hand cn in de uitstraling van bleek licht scheen zij de verheerlijkte voor stelling van een kunstenaarsdroom. Tenminste, dat dacht Spencer, maar haar vader was niet zoo romantisch. Sir Peter draaide den revolver rond zijn wijsvinger om den beugel. Kom hier, Enid, zei hij koel. Hier is een inbreker, die een beroep op je roman tische verbeelding zal doen. Enid bewoog zich niet. Een inbreker! fluisterde zij angstig. Heeft U hem gepakt? Ik heb hem geschoten, verbeterde haar vader kalni. Kom naar hem zien. Enid liep langzaam door de kamer, met knikkende knieën en oogon, groot van angst, en bleef op eenigen afstand van den liggendcn man staan. Spencer ging eerbiedig voor haar op zij de; zijn houding was die'van angstige zorg. Hij hij is toch niet dood? zei ze bevend. (Wordt vervolgd). Zij omvat eenige duizenden arbeiders A lmeio, 18 April. Hedenmorgen is een wilde staking uitgebroken in de Over- ijsselsche venen, welke eenige duizenden arbeiders omvat. Hoewel de hoofdbesturen der drie samen werkende landarbeidersorganisaties hadden besloten het voorstel van den rijksbemiddc- laar, den lieer J. B. Westerdijk te aanvaar den, zijn de arbeiders toch in staking ge gaan. Het voorstel van den rijksbemidde laar kwam hierop neer, dat. een voorloopige loonsverlaging van tien procent zou worden aanvaard. De hoofdbesturen der betreffende organi saties hebben hedenmiddag met de stakers te Vroorashoop geconfereerd, doch liet is niet gelukt de arbeiders te bewegen weer aan den arbeid te gaan. Ook morgen zal het- werk stil liggen. Te Utrecht zullen de hoofdbesturen van de organisaties Dinsdag middag nader hun houding bepalen. Amsterdam, 18 April. De Rente stand werd heden door dc Directie van de Xederlandschc Bank N.V. vastgesteld als ■volgt: Wisseldisconto verlaagd tot 21A procent; promessendisconto verlaagd tot 3 procent; beleening'van effecten verlaagd tot 3 pro cent; beleening van goederen verlaagd tot 3 procent; en voorschotten in rekening-cou rant verlaagd tot 3 procent, met ingang van 19 April. Met 26 April eervol ontheven van het bevel over het pantserschip Jacob van Hecmskerck den kapitein ter zee D. Sca- logne en is hem het bevel opgedragen over liet opleidingsschip Van Speyk; eervol ontheven van het bevel over het opleidingeschip Van Speyk de: kapitein ter zee D. Vreede en is hem opgedragen het bevel over het pantserschip Jacob van Heemskerck. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw ir. M. Sanders, directeur van landbouw ondernemingen in Nederlandsch-Indic, lid van het Werkcomité voor het Rubbervraag stuk, te 's-Gravenhage. Registratie en domeinen. Bij beschikking van den minister van Financiën is dc inspecteur der registratie Zeedienst. Bij beschikking van den minister van Defensie zijn de volgende mutaties 'gelast: met 20 April: de kapitein-luitenant ter zee G. J. Verwijnen is geplaatst in liet commandement der Marino te Willcms oord; met een door den commandant, der Ma rine te Willemsoord te bepalen datum is de kapitein-luitenant ter zee J. B. H. Blom ge plaatst in het eojyimanclement der Marine te Willemsoord; zijn de luitenants ter zee der le klasse P. F. de Meestér, J. C. H. H. Mackay en J. Fruin geplaatst, resp. aan boord II. Ms Wachtschip to Willemsoord, als le officier, aan boord H. Ms. Gelderland als le offi cier en bij de Marinekazerne tc Willcms oord, als le officier; met 2 Mei a.s. is do luitenant ter zee der 2c klasse jhr. F. E. de Koele geplaatst aan boord van I-I. Ms. Wachtschip te Willems oord en den 18en Mei a.s. geplaatst aan boord H. Ms. Van Speyk. Rechterlijke macht. Bij beschikking van den minister van justitie ;s aangewezen in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde bchandc ling van strafzaken van de arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhagé tot plaats vervangend lid, mr. J. L. L. Wery, rechter. Het Jaarboek De ongunst der tijden belet gelukki; niet, dat de menschen plannen maken voor vacantie reizen. Velen zullen hun zo- meruitstapje moeten schrappen, misschien zelfs hun logeer- of pensionpartij, maar er blijven nog altijd bevoorrechten over die wèl „reizen en trekken". Trouwens wat vroeger een genot en een bijzonder voor recht was voor enkele duizenden, is nu een vrijwel onmisbare behoefte voor tien duizenden. lïet jaarboek 1932 van dc X.R.V., ofschoon gemerkt met een zwart jaar, zal dus toch den leden en niet-leden welkom zijn, cn menigeen stof geven tot nuttige, en aan gename overpeinzing want een reis voor uit vaststellen behoort tot dc schoonste bezigheden, haast nog mooier dan de reis zelf. Wie dit jaarboek rustig doorbladert krijgt een groeiend respect voor den enormen en véelzijdigen omvang, dien de bemoeiingen der Reis vereen iging in den loop der jaren hebben gekregen. De jeugdreizen zijn een instituut van den laatsten tijd, evenals de wintersport, en de voetreizen. Dit jaar voor het eerst zullen twee „generales" plaats vinden in- stee van één: le naar liet - Appenzellcrland, 2e naar Trier. ITet aantal vcrecnigingsreizen, rituecle cn jeugdreizen, vak- en voetreizen inbe grepen, dat voor dit jaar is vastgesteld, is zoo groot, dat voor de opsomming ervan niet minder dan 179 pagina's noodig zijn! Uitvoerige inlichtingen worden verstrekt over het voordeeligst reizen, en dat in 't algemeen het reizen in ons eigen land niet verwaarloosd wordt bewijst de sympathie ke rubriek „voornaamste bezienswaardig heden in Nederland". Een vacantiereis door ons eigen lage, mooi land, is lieusch nog zoo kwaad niet! Ook in Uw huis is een massa te verven met Rubens verf a 40 ct. p. pond maakt U alles weer als nieuw. Te Amersfoort bij: Vragen van het Kamerlid v. d. Heide aan de Regeering Door den Voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de Regeering medegedeeld de vol- gendo ingevolge art. 112 van het Reglement van Orde ingediende vragen: van den lieer Van der Heide aan dc Mi nisters van Financiën, van Binncnlandscb.e Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: 1. Is het den Minister bekend, dat: a. dc Raad der gemeente Emracn op 30 Juni 1931 het besluit heeft genomen een derde openbare school in het dorp tc bou wen, welk besluit door het Rijksschooltoc- zicht als noodzakelijk werd erkend en door het college van Gedeputeerde Staten van Drenthe werd goedgekeurd, terwijl inmid dels do grond, waarop de school zou kun nen worden gebouwd door de gemeente is aangekocht en betaald? b. door liet college \an B. en W. van Kramen aan liet Departement van Binnen- londscho Zaken en Landbouw is gevraagd te willen bevorderen, dat het Rijk een tijde lijke kasgeldleening aan de gemeente En» men zou verstrekken voor dc bouwkosten van de school, omdat dc gemeente zelve geen middelen had om debouwkosten te betalen? met 1 Mei 1932 school 1 ten minste 345 leerlingen zal tellen en nu reeds een 40 kinderen ondergebracht zijn in een catechi- satielokaal, door dc kerkvoogden van do Ned. Hcrv. gemeente tijdelijk voor dit do"l (gestaan, terwijl deze hun toestemming elk oogenblik zullen kunnen intrekken? d. dat dc aanwas van dc bevolking aan de noordzijde van het dorp Emmen zoo groot is, dai in één week van Februari 1932 voor een 14 kinderen toelating tot de open bare school werd gevraagd, terwijl aldaar een woonwagenkamp is gevestigd, dat ook een grooter wordend getal kinderen levert, die onderwijs zullen moeten ontvangen? e. dat met recht mag werden gevreesd, dat, als niet zoo spoc'dig voorzieningen worden getroffen, strn.ks een aantal kinde ren geen onderwijs zal kunnen ontvangen'? 2. Wil de 'Minister van Financiën, als het bovenstaande juist is, door het verstrek ken van eer» tijdelijke kasgeldleening, dc gemeente Emmen 111 staal stellen tot de aanbesteding van do derde openbare school, waarvoor bestek cn teekening gereed lig gen. in hot dorp Emmen over te gaan? DOOR ECN WIELRENNER DOOD GEREDEN. Enschede, IS Apr. Gisteren is bij het uitgaan van d> R.K. Kerk aan dc Haaks bergerstraat onder de gemeente Lonnekcr de 66-jarige weduwe Loohuis aangereden door een wielrijder die deslnam aan een betrouwbaarheidsrit van zijn club en met groote snelheid re id. Mej. Loohuis werd met een hersenschudding naar het R.K. ziekenhuis te Ensched? overgebracht waar zij hedenmorgen aan de gevolgen is over leden CONTINGENTEERINGS-ONTWERPEN. Ingediend zijn wetsontwerpen om do bij K.B. genomen Contingenteeringsmaatrege- ïen voor rijwiel-buiten- en -binnenbanden en voor porselein, fijn- cn sanitair aarde werk en muur- en wancllegcls in een wet vast te leggen. OVERVAL DOOR GEMASKERDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn" te Sustcren twee gemaskerde mannen dc woning binnengedrongen, bewoond door twee zusters, resp. 70 en 79 jaar oud. Alle kasten en deuren werden doorzocht, doch toen de dieven niets van hun gading kon den vinden, zijn zij naar het slaapvertrek der twee vrouwen gegaan, waarop zij hen gruwelijk mishandeld hebben. De 70-jarige vrouw werd met steenen bewerkt en liep WILDE WERKSTAKING. Castricum, 18 April. Hedenochtend te ongeveer 11 uur is een werkstaking uit gebroken onder de te werk gestelde werk loozen afkomstig uit Haarlem en Zaandam op liet Provinciaal landgoed alhier. De sta king omvat 50 personen uil Haarlem en 25 uil Zaandam. De oorzaak moet gezocht wor* den in verlaging van liet loon, welke heden is ingevoerd en welke verlaging ongeveer 2u procent bedraagt, zoodat dit loon thans aansluit aan dc rijksregeling inzake werk- loosheidbestrijding. De staking gaat buiten dc besturen van de organisaties om. Dc bondbesturen adviseeren den stakers weer aan bet werk tc gaan. De stakers hebber» zelf een leider gekozen. In dc omgeving is liet rustig.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5