sa: JAPAN TEGEN DEN VOLKENBOND DE NIEUWE BRITSCHE TARIEVEN GEEN GRATIE VOOR TOM M00NEY NEW-YORKS WERKL00ZEN BET00GEN STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN TARDIEU'S ONTMOETING MET BRUNING EEN GRANAAT ONTPLOFT HERSTELBETALINGEN EN OORLOGSSCHULDEN VOOR DE KUNST HET GEMAK PAST! BIJKANTOOR Hervatting der vijandelijkheden? Tokio. 22 April. (V. D.) De Jupan- scbe minister van buitonlancJsche zaken Josjisawa verklaarde, dat de besluiten van de commissie van 19, noch als geheel, noch afzonderlijk gesplitst volgens de verschil lende punten, voor Japan aanvaardbaar waren. De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika hebben zich te Sjanghai er van kunnen overtuigen, dat het Japansche standpunt het juiste was. Van een ronde-tafcl-confe- rentie kon op het oogenblik geen sprake meer zijn. Indien er geen wijziging in den toestand kwam, zouden de vijandelijkheden moeten worden hervat. Volkenbondscommissie te Moek- den aangekomen. Moekden, 2 2 April. (V. D.) De M&ndsjoerijsche Volkenbondscommissie is gisteren te Moekden aangekomen ter bestu deering van den toestand in Mandsjocrije. Londen, 21 April. (V. D.) Het Engel- sche departement van financiën heeft op aanbeveling van de commissie van advies voor douanezaken de nieuwe tarieven gepu bliceerd. In totaal omvatten deze 100 soor ten goederen; zij worden 26 April van kracht. Do drio douancverordcningen vol gens do wet tot afweer van abnormalen in voer worden buiten werking gesteld. Deze nieuwe verordening stelt een onmiddellijke tariefverhooging in voor een groot aaDtal half- en heelfabrikaten. Het resultaat is over het geheel een douanetarief van 25 tot 30 pet, voor vruchten- en groentenconsor- ven, caviaar etc. en van 20 pet. voor heel fabrikaten. In zekere gevallen bedraagt het invoerrecht slechts 10 tot 15 pet., bij half fabrikaten en luxe-artikelen 25 tot 30 pet. Voör staal en ijzer is het nieuwe recht 33 pet Hieronder vallen ijzermangaan, ijzeren staven, blokken en staven tin, alle soorten steen, smeed- en gietwerk, hoefijzers, ban den, platen en alle bliksoorten. De verhoo ging tot 20 pet. treft 16 soorten goederen: aardewerk, glaswerk, meubelen, ijzerwaren cd staalproducten zooals buizen, stalen vee- ren, draad, messen, vorken, sloten, elcctri- schè artikelen, landbouwgereedschappen, wollen fabrikaten, wollen dekens, etc., schoenwerk, Chemicaliën, kaarsen, zeep. Verder worden belast leerwaren, papieren voederen, rijwielen (met 3314 pet.), wapens cn munitie (25 pet), toiletbenoodigdheden 30 pet.) en speelgoederen (25 pet). Xew-York 22 April. (V.D.) Uit Sacra mento wordt gemeld, dat de gouverneur van California definitief heeft geweigerd gratie te verleenen aan Tom Mooney, die reeds 15 jaar als gevangene verblijft in de San Quentin gevangenis, beschuldigd van medeplichtigheid aan den bomaanslag, die in 1916 te San Francisco werd gepleegd, waarbij tien personen werden gedood en veertig gewond. Naar men weet, is over de geheele wereld «-en beweging ontstaan orn te protesteeren .legen zijn gevangenhouding en die van flcn arbeidersleider Billings. DE VERMISSING VAN LINDBERGH'S KIND. Een aanbod van Al Capone. Londen. 21 April. (H. N.) De Star publiceert vanavond een bericht uit New- York over een aanbod van Al Capone aan president Hoover, om het kind van Lind bergh aan zijn ouders terug te bezorgen in ruil voor zijn eigen vrijlating. Reeds in de eerste dagen van de ontvoering van den baby werd gemeld, dat Al Capone aange boden had aan het zoeken naar den baby deel te nemen en daartoe verzocht had op vrije voeten te worden gesteld. CREDIET VOOR HET DUITSCHE RIJK VERLENGD. B e r 1 ij n, 21 April. (H. N.) Het in November 1930 aan het Duitscbe rijk verleende overbruggingscrediet van S 125.000.000, dat in den loop van dit jaar kwam to vervallen, is tot 1 November 1933 verlengd. Dit crcdiet is indertijd verleend door een internationaal consortium onder leiding van de Duitscbe rijksbank en de New Yorscho firma Lee, Higginson en Co. Ken tiende van het crcdiet is afgelost, zoo dat het crediet slechts voor negen-tiende verlengd is. Dit jaar zal nog 8 22.000.000 worden afgelost. De verlenging geschiedt tegen een rente van 6 pet., terwijl de aflos sing van het crcdiet in termijnen zal plaats hebben. N e w-Y o r k, 2 2 April. (V. D.) Nadat de werklooshcidscommi6sic eenige dagen gele den den New-Yorkschen burgemeester Wal kcr een lijst van radicale cischen had over handigd, hielden de werkloozen gisteren een protestbetooging, waaraan ongeveer 5000 personen deelnamen. Zij droegen roode vaandels en borden met opschriften, waarop o.a. stond: „Laat Morgan betalen. Walker wil bier,'wij willen brood". Dit laatste wes een tosspeling op de campagne, die door burgemeester Walker sedert eenigen tijd wordt gevoerd om de prohibitiewetten zoo danig tc wijzigen, dat het schenken van bier weer zal worden toegestaan. Toen de woordvoerders der werkloozen met Walker wcnschten tc spreken en dit verzoek werd afgewezen, trachtten de betoo gers hot raadhuis binnen te dringen en ont stond een botsing met de politie; 25 perso nen werden gewond. De politie arresteerde verscheidene Lcloogers. ROOFOVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. P a r ij e, 22 April. (H. N.) In een voor stad van Marseille heeft gisteren een roof overval op een postkantoor plaats gahad. Daar dc politic de lucht van dit plan had gekregen, bewaakten drio gendarmes het gebouw. De bandieten, vier in getal, wisten tot de kantoorlocaliteiten door te dringen De gendarmes snelden toe en er ontstond een vuurgevecht, waarbij twee gendarmes door de bandieten neergeschoten werden, terwijl de derde door twee schoten in de buik zoo ernstig gewond werd, dat hij tij dens het transport naar het ziekenhuis overleed. Het gelukte den postambteuarep één der roovers. die ook gewond was, best te grijpen on aan de politie over te leveren. De overige bandieten wisten in een autq_ te keeren. DE DUITSCHE INVOERRECHTEN OP BOTER. Onderhandelingen met Dene marken en Nederland? B e r 1 ij n, 2 2 April. (V. D.) Uit welinge lichte landhouwkringen wordt, medegedeeld, dat door de leiding van den Reichsverband der Deutschen Industrie onderhandelingen gaande met zijn met Deensche en Neder- landsche vertegenwoordigers over verlaging van de Duitsche invoerrechten op boter. Van andere welingelichte zijde wordt hieraan toegevoegd, dat de onderhandelingen niet in de eerste plaats betrekking hebben op een verlaging van de botertarieven. doch op de mogelijkheid om de huidige absolute con- tingenteering te wijzigen in een proportio neel contingenteering, waarbij rekening zal worden gehouden met den omvang der vroe gere leveranties. EINDE DER KABINETSCRISIS IN JOEGO-SLAVItJ. Belgrado, 21 April. (V.D.) Naar in po litieke kringen verluidt, is de kabinetscri sis hedenavond door hot benoemen van den directeur van de gemeente-administratie van Agram Srkulj tot. minister voor sociale zaken en van den afgevaardigde Pgatsjnik tot minister beëindigd. De minister van fi nanciën en de minister van binnenlandsghe zaken hebben hun verzoek om ontslag inge trokken. Een officicele mcdedeeling over de benoeming der nieuwe ministers is nog niet gedaan, aangezien ook over het aftre den van de vroegere ministers geen offi cieel communiqué was verstrekt. Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. Nog geen accoord inzake de schadevergoeding Geneve, 22 April. (H.N.) Volgens een mcdedeeling van Fransche zijde zijn bij het onderhoud tusschen rijkskanselier Brüning en Tardieu het vraagstuk der schadever goeding en dat der Donaufederatie slechts vluchtig ter sprake gekomen. Bij het eerste onderhoud is reeds gebleken, dat Frankrijk in het vraagstuk der schadevergoeding slechte weinig tegemoetkoming zal toonen Tardieu moet er op gewezen hebben, dat Duitschland door de inflatie van alle bin- nenlandsche schulden bevrijd is en boven dien over een hoog ontwikkeld industrieel apparaat beschikt, zoodat aan het vermo gen van Duitschland om te betalen niet getwijfeld kan worden. Vanmiddag heeft een nieuwe besproking tusschen beide staatslieden plaats, waaraan ook staatsse cretaris von Bülow zal deelnemen. Men wil dan trachten het vraagstuk der schadever goeding zoo spoedig mogelijk te behande len ter voorbereiding van de conferentie van Lausanne. De indruk is echter, dat voor 16 Juni, den dag waarop de conferentie van Lausanrie begint, principieele overeenstem ming nog wel niet verkregen zal zijn. Voor zitter van de Lausanne-conferonUe zal waarschijnlijk de vroegere Belgische minis ter-president Theunie worden. Wat het ont» wapeningsvraagstuk betreft, moet Tardieu op liet standpunt staan, dat definitieve be slissingen eerst na afloop van de verkie zingen in Duitschland en Frankrijk geno men kunnen worden en dat daarom vooi dien tijd noch van Fransche noch van Duit sche zijde gestreefd behoeft te worden naar het doen verdwijnen van de principieele te genstellingen. In het voormalige Belgische frontgebied Brussel. 22 April (V.D.). Vrijdagmid dag ie ongeveer 2 uren heeft op het voor malige Belgische frontgebied een ernstige ontploffing plaats gehad ten gevolge waar van vier menschenlcvens zijn te betrcureiL Het ongeluk, dat waarschijnlijk te wijten is aatl onvoorzichtigheid der slachtoffers geschiedde te Julien bij Langemark. Vier bewoners van Langemark, waar onder twee jongelieden, die kortelings uit Amerika waren teruggekeerd, werden door het expludeeren van een obus, nabij een onderkomen in oudfi loopgraven, deer lijk verminkt en op.ssla.g; gedood. Men ver moedt dat de slachtoffers het koperen ge deelte van den obus (een granaat van zwaar kaliber) hebben wijlen verwijderen. Washington, 21 April. (V. D.) Staatssecretaris Stimson heeft het staatsde- partcment op grond van zijn besprekingen te Genêve officieel medegedeeld, dat geen onkel land van Europa voor de conferentie van Lausanne schulden betalen zal. Stim son verklaarde openlijk* dat de landen hun oorlogsschuldbetalingèn afhankelijk stolden van de betalingen van Duitschland en, te gen het protest van Amerika in, de horstel betalingen in verband brachten met de oor logsschuldkwestie. Door hooggeplaatste ambtenaren van het staatsdepartement wordt er weliswaar op gewezen, dat na den aanvang van de conferentie van Lausanne verdere onderhandelingen zullen plaats vin den, maar tevens leggen zij er den nadruk op, dat de Amerikaansche regeering zal aandringen op het nakomen der bestaande betalingsverplichtingen, hierbij verwijzende naar de onderteekende verdragen der schul- denaarslanden. DE TAAK YAN STIMSON TE GENÈVE. Uitlating van Washington. Washington, 21 April. (V.D.) In offi- cieele kringen wordt thans toegegeven, dat staatsecretaris Stimson bohahc de ont wapeningskwestie te Gonève ook andere problemen zal bespreken. Onderstaatssecre taris Castle verklaarde, dat. Stimson wel is waar in hoofdzaak naar Genève is vertrok ken ter bespreking van het ontwapenings- vraogstuk, doch met hot oog op den finau- cieelen en economische» toestand over de geheele wereld zullen do te Genève aanwe zige staatslieden ongetwijfeld ook de kwes tie der oorlogöschulden en het herstel- vraagstuk bespreken. Hij legde er evenwel den nadruk op, dat de besprekingen een niet bindönd on informatoriscli karakter zullen hebben. DE DOOR DUITSCHLAND TE BETALEN SCHADEVERGOEDING. Volkomen schrapping voors hands niot waarschijnlijk. Londen, 22 April. (H-N.) De correspon dent van de Daily Mail te Genève geeft als zijn meening te kennen, dat er op het oogenblik niet veel kans c»p een algeheele prijsgeving van de door Duitschland te be talen schadevergoeding bestaat. Men heeft de gedachte daaraan geheel opgegeven. Op den voorgrond staat thans de verlenging van het moratorium, doch voor zoo ver de Vereenigde Staten in aanmerking komen, is het duidelijk, dat niets gedaan kan wor den, voordat de presidentsverkiezingen in de Vereenigde Staten achter den rug zijn Een foto van de aardverschuiving bij Cochem. De aard- en steenmassa's bereiken over den weg heen den Moezeloever. Volgens deskundige schatting zijn reeds 25.000 M.a grond in lie. Moezeldal neergestort en men vreest, dat nog groot ere massa's aan het verschuren zullen gaan en gevaar zullen opleveren voor de scheepvaart op de Moezel. Vier exposanten: Nieweg, Sara van Heukelom, J. Voerman en Louise van Holthe tot Echten Utrecht. Het is nog niet lang geleden, dat we bet werk van J. Nieweg besproken hebben toen hij exposeerde in het Baarnsch Lyceum. Ongeveer dezelfde collectie is thanè in „Voor de Kunst." J. Nieweg is een van de schilders, die vrijwel nimmer teleurstellen, niet alleen omdat hij zijn stukken meticuleus doorwerkt, maar ook omdat in zijn poëtische voordracht en discrete peinture alle effect bejag zoek is, en iedere kleur en lijn opge- nomen zijn in het gamma, dat den boventoon heeft. Die rustige onverstoorbaarheid en zuivere verantwoording, die bovendien ge paard gaan met een sterke neiging naar symmetrie, doen wel eens al te gedempt en ascetisch aan, het lijkt zelfs wel eens bloe deloos, wat dan aan den kant van den toe schouwer juist een zekere opstandigheid uitlokt, maar kunnen we dit werk dan al niet onze volle liefde on overgave geven, het is om zijn afgewogen zuiverheid cii vaak etherische doorzichtigheid," ook zijn beschei den humor (denk aan de 6tekelige aardap pels, die op bizarre reusachtige insecten lijken) en zijn innige natuurliefde toch al tijd respectabel en beminnenswaard. Sara van Heukelom is in haar schilder wijze een robuuster natuur, misschien min der gecompliceerd, maar ook wat ruiger en ro^keloozer. Terwijl Nieweg zijn stijl ten volle gevonden cn aan de intiemste aanlei ding genoeg heeft om er poëzie uit te halen, heeft Sara van Heukelom een behoefte aan krachtiger effecten en aan pathetischer contrasten. Ik denk aan de twee vazen naast elkaar, de kleine David en de groote Goliath, aan de gedurfde klcurenstudie waartoe een blauwe karaf en een groen vergiet aanleiding geven, maar ook haar landschappen ademen een anderen geest. Zij kan, zooals men dat noemt, nog verschillen de kanten uit. Sommig? landschapjes als het open erf (bloeiend poreboompje) heb ben de typisch-Hollandsche sfeer, andere als het Italiaansche stadje hebben een gansch anderen toon en verraden een meer constructleven zin. Het groote Binnenhuis stuk is ons te koel; liever zien wc haar werkplaatsje en kapstok op deal, evenals de scinia's, die wel kennelijk op Verster zijn geïnspireerd. Maar een andere werk trant, meer eigen, volgde zij in „Rozen in glas", (9) dat voor mijn gevoel het juweel is van de tentoonstelling. Een heel anders geaarde is weer J. Voer man Jr., die als beheersclier van verschil lende technieken voor ons verschijnt (olie verf, waskrijt, tempera, aquarel, teekening en litho). In zijn zwart-witte litho's is hij misschien het innigst en het sterkst, zooals de cactus en de akeleien, waar fijne kleur overgangen gepaard gaan rnet een groot- gebonden lijn. Zijn aquarellen zijn zeer puur en gevoelig, zijn waskrUt-tcekeningen UI en ko?l, zijn tempera-schildormgen wat erg gedótailleerd, welken zelfden trek hij ook nog vertoont in de olieverfschilde- ïijon. Hij is hier echter ook decoratief aan gelegd en zijn kleurgevoeligheid is uiterst fijn, op het precieuze cn geaffecteerde af. Maar gezond blijft het werk gelukkig nog wel, en het verraadt als geheel ondanks verschillen van procédé kennelijk denzelf den homogenen stijl. Louise van Holthe tot Echten is misschien Advertentiën, Keitjes Abonnementen, Adres- veranderingen, Berich ten worden aangenomen aan bet AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS SOESTERWEG 107 DEN GEHEELEN PAG OPEN UW COURANT: T DAGBLAD de meest gewilde van dc vier, mogelijk ook leidt een innerlijke drang liaar naar de iet wat bizarre uitingen van haar talent (zoo als het Ensor-achtige masker en de fantas tische droomkoppen). Maar, zij gaat toch gelukkig niet definitief dien kant op. Dat blijkt wel uit het jongensportret en het zeer gevoelige fraaie portret van douairière v. S.v. A. (26), die bij 't zakelijke af zijn. Dat hetzelfde procédé als in de fantastische koppen tot uiting komt, ook tot reëéler op lossingen aanleiding kan geven, blijkt wel uit het subtiele Meisje (22). S. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. TEGEN HET WETSONTWERP TERPSTRA Het weer-vcranderde U. L. O. Geachte Redactie, In het Wetsontwerp Terpsira wordt \oor- gcstcld weer in te voeren een soort uitge breid lager onderwijs, van het typ®* dat door de Wet van 1920 tot verdwijnen veroordeeld was. Gemotiveerd wordt dit voorstel in de Me morie van Toelichting niet. De eenige ver dediging, die de Minister geeft, is, dat, „dit vroegere schooltype door velen op hoogen prijs wordt gesteld". De algemeenheid, die nog wordt opgeno men: „de vrijheid van inrichting van het uitgebreid lager onderwijs behoort te wor den verruimd" kan toch ook niet gelden als een \oldoende motiveering voor de voorgc stelde verandering van het U.L.O. In geen enkel opzicht is gebleken, dat het uitgebreid lager onderwijs, in den vorm, waarin liet bij de Lageronderwijswet 1920 in de plaats kwam van het oude M.U.L.O., in de practijk niet voldeed. Integendeel het IJ.L.O. onderwijs onder dc wet 1920 is sterk toegenomen en zeker het aantal vierjarige U.L.O. scholen. Na enkele jaren practijk kort, want er zijn ook nog overgangsbepalingen geweest wordt nu maar weer teruggekeerd, tot het oude M.U.L.O. stelsel. Dit is het voeren van een onvaste politiek op onderwijsgebied, die veroordeeld moet worden. De daardoor weer in het leven geroepen combinatie Lager en Uitgebreid Lager On derwijs zal oorzaak worden, dat reeds in de klassen voor het Lager Onderwijs bestemd, rekening wordt gehouden met de eischen van den „bovenbouw", dit tot schade voor do leerlingen in den „benedenbouw", voor wie dat (Lager) onderwijs eind-onderwijs is. De vrees, dat door het weer-invoeren van deze M.U.L.O. scholen, de z.g. standenscho len weer zullen opleven, is ook ongetwijfeld gegrond. Voorgesteld wordt voorts, dat de „bene denbouw" van deze scholen geen 7e leerjaar behoeft te bezitten. Een gevolg daarvan zal zijn, dat dit 7e leerjaar de eerste klasse wordt van de U.L.O. afdeeling; in verband met de bepalingen van de Leerplichtwet zal die eerste klasse wel goed bezet zijn, waar door het niet moeilijk zal wezen ook voor de volgende (8n en 9e) leerjaren, het be- noodigde, nog kleine, aantal leerlingen te krijgen om aanspraak te kunnen maken op de Rijksvergoeding. Op deze wijze kunnen er een aantal schijn-U.L.O. scholen ontstaan, wat niet in het voordeel van ons onderwijs stelsel is, doch waardoor wordt, aangetoond hoe de door Minister Terpstra op dit punt gevolgde wijze van wretgeving er een is van bedeiikclijkcn aard. Door de vrijheid van organisatie "Yal het mogelijk zijn een onderwijzer uit den „be nedenbouw" te belasten, met het lesgeven in de U.L.O.-afdoeling, zonder dat deze daar- voor oen cxtra-belooning ontvangt. Als ge volg daarvan zal in de klassen van den be- nrclenhouw (dc Lagere School) een gedeel telijk vakonderwijzers-systeem ingevoerd worden. Immers, gedurende de uren, die door 'dc gewone klasse-onderwijzer in den „bovenbouw" worden doorgebracht, moet in do Lagere School een andere onderwijzer zijn plaats innemen. Zoo'n gedeeltelijk vakonderwijzers-systeem voor deze jonge leerlingen kan geen aanbe veling verdienen. Hoe 't ook gekeerd of gewend wordt, tegen de wederinvoering van het oude M.U.L.O. bestaan zulke groote bedenkingen, ja over wegende beswaren, dat niet geaarzeld kan worden ook dit onderdeel van het Wetsont werp Terpstra nadeelig voor ons onderwijs te noemen. HET COMITé VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP TERPSTRA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10