'druk uitbuitend uoor geabonneerdentlaatsing sluit accoordbevinding met de leveringsvoorwaarden in Alh rechten Vereenigde Persbureaux. CACTUSSEN. Iets over hun onderhou... Vroeger waren cactussen zeer zeld- zame planten in onze streken. Hier en daar kon men er wel eens een enkele aantreffen, maar dat waren uitzonde ringen. De tegenwoordige voorliefde voor cactussen en vetplanten is niet enkel een modegril, maar vindt zijn oorsprong in de wetenschap, dat deze hongerkunstenaars, deze waterver- zamelende gewassen waartoe ook het bij ons bekende huislook be hoort weirjig zorg vereischen, ja zelfs dan nog groeien, als men zich eenigen tijd niet om hen bekommert Doch van groeien tot bloeien is een verre weg. Hierbij komt het vooral aan op een goede plaatsing, verder ook op de keuze van de soort. Over het algemeen is het elk jaar in bloei brengen van een plant slechts dan te bereiken, als men ze in een glazen kweekkasfje zet. Voor vertrekken met centrale ver warming, waar anders potplanten 'f winters niet kunnen groeien, hebben de cactussen zich met recht een plaats aan het venster verworven. Zij zijn afkomstig uit streken waar korte groeiperioden met rijkelijken neerslag worden afgewisseld door maandenlange droogten. Daarom zijn deze gewassen door de natuur zoo in gericht. dat zij zich in de groeiperiode volzuigen met een in water opgeloste voeding. Gedurende de rijpheid teren zij van de opgeborgen voorraad, en tot aan den rusttijd vernauwen zich de poriën, het sap stolt, de plant ver schrompelt en beschut zich tegen de tropische hitte of de vorst. Want ook in de alpen komen prachtige cactussen voor. De verscheidenheid van afkomst eischt derhalve eenige ervaring voor de juiste keuze der soorten. Deze be paalt zich naar de licht- en zonver- houdingen en is afhankelijk van de windstreek waarop men woont. Geven wij tot slot eenige regels voor het begieten der planten. In Mei en Juni dagelijks begieten, Juli-Augus- lus om den anderen dag, September October eiken dag. De overige maan den van het jaar een tot tweemaal per week. Men moet er verder voor zorg dragen, dat bij het begieten der planten de waterstraal niet de plant zelf maar de potrand treft. In den zomer vooral verdient het aanbeveling de cactussen met water te bestuiven waarvoor in den handel goedkoope verstuivers te krijgen zijn. KIEST UW EIGEN ENSEMBLE. door ons afgebeelde ensemble is be stemd voor meisjes van 814 jaar; zoowel de blouse als de rok zijn aar dig en modern, terwijl zij toch een voudig te maken en voor alle gelegen heden geschikt zijn. KORTERE ROKKEN VOOR OVERDAG? Lyolene, die zooveel succes heeft met de korte vleugelvormige of pof mouwen, welke de schouders breeder doen schijnen, tracht thans voor over dag weer kortere rokken te lancee- ren, die tot 35 c.M. van den grond reiken. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of de mode deze richting zal volgen, want anderen, zooals Vera Borea, bliiven de voorkeur geven aan rokken, die 2025 c.M. van den grond omen. —o EEN NIEUWE TASCH BIJ UW NIEUWE COSTUUM. Bij ensembles worden tasschen van kalfs- of patentleer gedragen, die dik wijls in overeenstemming zijn met het leer van de schoepen. Bij wollen oi gebreide stoffen draagt men tasschen van kalfsleer of van reptielenhuiden die élégant en modern staan. Bij zij den japonnen kan men tasschen vun zijden crêpe dragen, doch zeer goed staan daarbij ook de nieuwe tasschen van zeehondenleer met origineele ver sierselen van marcasite. Rokken met draagbanden, die over een blouse van andere kleur en stof worden gedragen, zijn weer 't nieuw ste van het nieuwe en wij kunnen dat niet genoeg toejuichen, want zoo kun nen met enkele kleedingstukken reeds een groot aantal combinaties worden gevormd. Voor weinig geld kan dus de voorjaarsg-.rderobe op zeer bevr :- digende wijze wo.den aangevuld. Het VERKOUDHEID DREIGT. Hoedt u voor tocht. Op onze breedtegraad is de mensch 200 dagen van het jaar op een var- warmde woning aangewezc Juist nu, in den overgangstijd is een voldoende verwarmde woning van buitengewoon belang, want met de terugkeer van het onbestendige weer ontstaan de meeste verkoudheden. Maar men moet niet enkel oppassen voor een te weinig aan warmte, ook een teveel kan sch; delijk zijn. Juist de over verhitting van de woonkamer is een voortdurende bron van verkoudheden Verkoudheden zijn niet zoo on schuldig als men gemeenlijk wel denkt Zij kunnen vaak het begin zijn van ernstige ziekten en daarom moet men ervoor zorgen een verkoudheid in het beginstadium te onderdrukken. Dit zou des te sneller gaan als men de eigenlijke zetel van de ziekte wist te treffen. Eer verkoudheid kan over het algemeen tamelijk radicaal tot stil stand worden gebracht, wanneer men zich er voor hoedt door onnoodige toevoer van vloeistoffen de verde-e ontwikkeling er van te begunstigen. Het beste is derhalve zoo weinig mogelijk te drinken om in korten tijd van de lastige kwa.bevrijd te zijn Deze droogte-kuur heeft ten doel de bacteriën uit te hongeren. Het ver dient ook aanbeveling de bacterieën- uithongering door prikkeling van den bloedsomloop te ondersteunen. Hier toe zijn vooral heete voetbaden bui tengewoon goed gescSikt. Men hoede zich vooral voor vocht en voor tocht. De oversnelle afkoeling in een tochtige kamer, bij een open raam in de tram enz., behoeft niet al tijd de oorzaak van een verkoudheid te zijn. Er zijn lieden, die wat dit betreft een bewonderenswaardige dikke huid bezitten. De ongevoelig heid tegen dergelijke verkoudheids- gevaren is een kwestie van persoon lijk weerstandsvermogen. maakten de mannen slechts de Lo- venste knoop vast, de mode dier dagen. De broek, de z.g. klepbroek, zooals bijvoorbeeld de Zeeuwsche boeren die nog dragen, reikte tot op de voeten en was van onderen om gezoomd. Evenals de vrouwen, hielden ook de mannen vee! van frissche kleuren. Het baadje, tegenwoordig spreken we van vest, dat zij bij bijzondere gele genheden droegen, was dikwiils van de mooiste geb'oemdz zijde of satijn rtemaakt of van helder-gekleurd flu weel. Deze vesten werden meestal door de vrouwen zelf gemaakt. Veel van die vesten waren tot aan den nek vastgeknoopt en in dit geval droegen de Voortrekkers geen das. Dikwijls droegen de mannen in plaats van een das een driekantige nekdoek. Het overhemd, dat de Voortrekkers droe gen alleen bij feesteliike gelegen heden! vertoont weinig verschil met dat van tegenwoordig. Zij droe gen hierbij een smal strikje, dat soms van leer zocals thans weer in de mode is cn zelfs wel eens uit hout gesreden was. De Voortrekkers waren handige menschen. Ofschoon er in die dagen in hun omgeving geen kleedingindustrie bestond, wisten zij toch steeds goed gekleed te gaan. —o EEN GEKLEED SCHORT. Een schilderachtig tale van hetzelfde model waren als die van de jongedames. Zij droegen korte lijf jes met ruime aangeregen rokken Aan sommige van die lijfjes was een klein manteltje verbonden of liever een loos manteltje. Aan de onder kant van het rugpand was een val vastgeregen en uit de schoudernaden ecl bij de Voortrekkers. de kleeren van den heer der schep ping in de laatste eeuw niet veran derd zijn. De Voortrekkers droegen naast kleeren van leer en mollenvellen ook costuums van tweedstoffen, zijde satijn of fluweel gemaakt. Het jasje was langer dan tegenwoordig en was ook hooger toegeknoopt. Gewoonlijk GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Voor onze lezeressen. Met de in ons vorig nummer geplaat ste modellen hebben wij zeer veel suc ces gehad. Op verzoek plaatsen wij ditmaal een practisch schort en een zeer moderne kinderjurk. De op deze pagina voorkomende modellen worden na overschrijving van een bedrag van 48 cent op post rekening 1919i9 van de „Knippatro- nendienst" te 's-Gravenhage of na in zending van dit bedrag in postzegels oi per postwissel aan de Redactrice van de moderubriek, Muzenstraat 5B te 's-Gravenhage omgaand toegezonden. De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet vergeten op te ►gevenl —o DE NIEUWE L EUX PIECES. De deux piëces houden nog altijd stand, zij het ock in een sterk gewij- zigden vorm. In verband met de hooge taillelijn zijn de rokken rondom het middel van baleinen voorzien, zoodat ze goed blijven zitten. D_' blouses wor den in den rok gedragen c.. zijn van hetzelfde materiaal. Soms is er ook een bolero met korte mouwen bij, eveneens van dezelfde stof Wij zagen een buitengewoon aardig geheel van ren zacht, roseachtig grijsbruin, dat zeldzaam mooi was. V(? M 16 EEN MODERN HOEDJE. De baret is nog altijd niet geheel verdwenen, wat blijkt uit dit hoedje van Marie Alphonsine van soepel bruin stroo met een glanzende strik als versiering. Men ziet op deze tee- kening ook duidelijk hoe de nieuwe hoedjes moeten worden gedragen en daarvan hangt het geheele effect af. In plaats van lint worden ook veel kleine bloempjes als garneering ge bruikt. BIJ DE-VOORTREKKERS. Hoe men zich een eeuw geleden kleedde. OVER DE KLEEDING DER MAN NEN EN KINDEREN. Ook dezen keer willen we nog het een en ander van de kleeding der Voortrekkers vertellen. We beginnen met de kleeren van de kinderen, die kwamen van voren twee losse panden zooals onze tegenwoordige bolero, maar iets langer, tot onderaan het midden van de jurk. Deze j_rk werd, zooals de meeste japonnen uit den tijd der Voortrek kers, van achteren gesloten. De doopjurken, die in dien tijd ge bruikt werden, vertoonen veel over eenkomst met die van tegenwoordig en er is sedert dien ook weinig ver andering in gekomen. Deze waren als thans, gemaakt van fijn linnen en ver sierd met kantjes en opstikseltjes, die met de hand geborduurd waren. In plaats van het tegenwoordig zoo veel gebruikte truitje van wol moest de baby van toen maar tevreden zijn met een hemdje van linnen, waarvan sommige met lange mouwen waren gemaakt. Iets waar de Voortrekkers-vrouwen zeer mee gedweept hebben was een mooi schort. Men kan zich voorstel len welk een schilderachtigen aanblik het moet geweest ziin om een Voor trekkers-moeder met haar gesteven kapje in Afrika i'ehruikt men ook thans nog het woord kapje, waar wij van hoed spreken op een Zondag voor haar huisdeur te hebben zien zitten met een van die mooie schor ten over haar zwarte japon. Zeer veel tijd is ook aan maken van zoo'n schort besteed en vooral voor de Zondagsche. Oudere dames droe gen schorten van zwart damast, dat tegenwoordig niet meer verkrijgbaar is. zijde of satijn rond of vierkant ge knipt, met van onderen een val van hreede zwarte kant. Op sommige wa ren mooie bloemenpatrönenrgewerkt. De daagsche schorten waren mees tal van sits of wit linnen gemaakt Zij waren iets korter dan de rok. Ook de kinderen en zelfs de babies droegen hun schortjes, die meestal hetzelfde model vertoonden als die van hun moeders. Het spreekt haast vanzelf, dat ook de mannenkleeren in dien tijd er an ders uitzagen dan tegenwoordig, de pessimisten ten spijt, die beweren, dal Dit coquette schort is gemaakt van ge bloemde of gewerkte satinet en heeft slechts 2 M. stof van pl.m. 85 c.M. noodig. De kraag loopt van achter om de hals en eindigt even over de schou ders en kan het best dubbel genomen worden, daar dit steviger is; de ruimte van het schort bij de schouder is inge haald en wordt onder de rondloopende kraag verdeeld. Sluiting aan den rug met knoop en knoopsgat of twee smalle reepen der stof.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18