J. A. SCHOTERMAN ST. EMILI 1828 A. H. van NIEUWKERK WIJNHANDEL ONVERVANGBAAR Leider in het groot DE RUN OP DE NUTS- SPAARBANK DE KOUDE LENTE GEVAREN AAN DE DUUSCHE GRENS HET CONFLICT IN DE DRENTSCHE VENEN NAT. CRISIS COMITÉ HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 U7R.SÏRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Wat zijn vrienden in dr. De Visser verliezen. Ook in het „Nederlandsch Weekblad", or gaan tor verspreiding der Chr.-Nationale beginselen wordt dr. J. Th. do Visser her dacht. Wat zijn vrienden in hem verliezen wordt geschetst door prof. dr. B. C. de Sa- vornin Lohman, dio o.m. schrijft: „Hoe dikwijls heb ik dezer dagen niet booren opmerken, dat dr. De Visser onver vangbaar was. Zelf zou deze eenvoudige, bescheiden man om die bewering hebben geglimlacht. En toch is het zoo waar. Ons land is door zijn verscheiden, juist in de zen zwaren tijd, onherstelbaar verarmd Maar met name gevoelen zich dogenen ver weesd, welke 't voorrecht genoten, tot den kring dergonen te behooren, die tot hem opzagen als tot een vaderlijken vriend. Do Visser was een leider in het groot, door zijn breede kennis, door de klem van zijn woord, door zijn ruimheid van blik, maar ook een leidsman in inticraen kring, door zijn wijze bezonnenheid en zijn hartelijk medeleven. Daar wekte hij vertrouwen, om dat men gevoelde, met een persoonlijkheid te doen te hebben, die door de liefde van Christus bezield werd. hoewel het zeer goed kon gebeuren, dat het gesprek vol strekt niet een godsdienstig karakter droeg. Want, en ook dit is zeer kenmerkend voor den overledene, dr. De Visser was voor niets zoo bevreesd, als voor het gemeen maken van het heilige. Van het argumen teeren met teksten had deze oud-predikant, die in zijn hart altijd pastor der gemeente is gebleven, in het publiek betoog, gelijk in het privaat onderhoud, een hartgrondi gen of keer. Dat was ook niet noodig! Een half woord was genoeg en zelfs dat be hoefde nauwelijks te worden gesproken: was niet zijn persoon een levend getuige nis? Eén ding heeft dr. De Visser zeker nooit geheel begrepen, te weten, hoezeer hij na zijn heengaan zou worden gemist. Daartoe dacht hij te gering over zichzelf. Wij die blijven, beseffen dat des te beter. Hem te hebben gekend, tot zijn jongere of oude re vrienden te hebben behoord, legt een zware verantwoordelijkheid op. Deze: in spreken en handelen nooit te vergeten, dat men met zulk een man oen deel van zijn leven heeft mogen verkecren". FUSIE DER BRABANTSCHE TRAMWEGEN. Naar het „Huisgezin" meldt, is te den Haag tusschen de vert ^gcnwoordigers der Noord-Brabantsche Tramweg-Maatschap pijen en de commissie Van der Vegte over eenstemming verkregen over ontwerp-statu- ten en ontwerp-overeenkomst betreffende een algemeene vervoer-maatschappij in Noord-Brabant, welke thans aan de betrok ken Maatschappijen ter bekrachtiging zul len worden voorgelegd. Indien de algemeene vergadering van aan deelhouders dier Maatschappijen hare be williging verleent, zal in samenwerking met ruk en provincie de Algemeene Vervoer- Maatschappij kunnen tot stand komen, wat voor de verdere ontwikkeling van het per sonen- en goederenvervoer in de provincie goede vooruitzichten biedt. In het belang van de gcheele provincie moet men hopen, dat de samenwerking van alle betrokkenen spoedig zal worden verkre gen, daar de beoogde concentratie de alge meene belangen ten zeerste zal dienen. EEN GEMEENTE ZONDER GEMEENTERAAD. Eysden, 24 April. De gemeente Mesch bij Eysden is sedert Zaterdag j.l. zonder gemeenteraad. Alle leden hadden voor de benoeming bedankt, terwijl het eenige lid, dat de benoeming aanvaard had, thans de gemeente metterwoon verlaten heeft. Alle lijsten zijn uitgeput, zoodat de burgemees ter alleen staat. SMOKKELAARS GEARRESTEERD. Hoensbroek, 24 April. De Rijksamb tenaren te Hoensbroek hebben Zaterdag een Belgische auto aangehouden, die 3000 K.G. suiker vervoerde, welke frauduleus over de grens werden gebracht. Zij vervoerden die hoeveelheid suiker in opdracht en ontvin gen daarvoor, naar hun zeggen, 100.—. De auto werd in beslag genomen, terwijl de vervoerders in de gevangenis te Maas tricht zijn opgesloten. ONDERSCHEIDING. Aan den luitenant-kolonel van den Ge- neralen Staf, H. G. Ontrop is heden op de Fransche legatie het officierskruis van het Legioen van Eer uitgereikt. OUD-MINISTER KAN BIJ DEN EX. KEIZER. 's-G ravenhagc, 25 April. Uit Doorn meldt men ons, dat oud-minister Kan een bezoek heeft gebracht aan den gewezen Duitschen keize>- DE WEGENKWESTIE IN NOORD- HOLLAND. Minister Reymcr zal een onder zoek instellen. '6-Gravenhage, 25 April. Naar aan leiding van de kwestie betreffende het slui ton door den Rijkswatcr3traat van verschil lende wegen in Noord-Holland, o.a. te II pendam, heeft zich heden een aantal be langhebbenden naar den Haag begeven en aan mr. J. E. W. Duye verzocht als lid der Tweede Kamer zijn invloed aan te wenden, opdat aan dezen onhoudbaren toestand zoo 6pocdig mogelijk een einde zou kunnen worden gomaakt. Naar wij vernemen, heeft mr Duys zich daarop met den minister van Waterstaat mr P J. Reymcr. in verbinding gesteld, waarop de minister toezegging deed on middellijk een onderzoek te zullen instellen en terstond maatregelen te zullen nomen. De toestand hedenmorgen vrijwel normaal 's-G ra ven h age, 25 April. Hedenoch tend is gebleken, dat de verwachtingen van do directie der Nuts-Spaarbank, dat de toe stand hedenochtend vrijwel normaal zou zijn, vervuld zijn. Men kan zeggen, dat de „run" afgeloopen is. Er worden natuurlijk nog wel aanzien lijke bedragen opgenomen, doch hoofdzake lijk door personen, die de vorige week reeds geld hadden aangevraagd, doch die door de overstelpende drukte niot aan de beurt kon den komen. Hot aantal personen, die hun geld terug brengen en aan do Spaarbank toevertrou wen, neemt steeds toe. Ook de ingelegde bo dragen worden grooter. Als een bewijs van de krachtproef waar aan dc liquiditeit van de Spaarbank de vo rige week is blootgesteld, werden ons door de directie nog de volgende cijfers verstrekt: Sinds 11 April (den dag van de Scheurleer- débaclc) is ruim 8 millioen betaald, d.w.z. ongeveer 25 van het totale obligo dei- bank. Van dit bedrag is meer dan 7 millioen uitbetaald in de 5 dagen der vorige week (vanaf Dinsdag). Het aantal opgekomen spaardere is ongeveer 1/5 van het totaal aantal. Gemiddeld werd per boekje 500 uitbetaald. Ook bij de bijkantoren was de toestand weer normaal. Gedurende de avonduren zul len de banken echter voorloopig nog geslo ten blijven in verband met het bijwerken der administratie. Men vertrouwt echter, dat dit dc volgende week ook geheel in orde zal zijn. PAARD OP HOL. In het Y gesprongen. Amsterdam. 25 April. Hedenmorgen sloeg op den Valken weg een paard, gespan nen voor een vrachtwagen op hol, de voer man G. uit Landsmeer viel van den bok. Hot paard rende den weg af en holde bij de steiger van het pontveer pardoes het Y in IJlings toegeschoten hulp trachtte het dier op den wal te trekken, wat echter niet ge lukte. Het paard verdronk; met een kraan wagen werd het op het droge gehaald. De voerman had geen letsel gekregen. DE REIGER TE ALAHABAD. De „Reiger", terugreis is heden om 5.50 uur uit Akyab vertrokken en om li.20 uur te Alahabad geland. BOND VAN HOOGERE POLITIE- AMBTENAREN IN NEDERLAND. Amsterdam, 24 April. In het Park- Hótel te Amsterdam is Zaterdag j.l. onder voorzitterschap van den heer J. W. Haar man, Commissaris van Politie te Amster dam, do algemeene vergadering gehouden van den Bond van Hoogcre Politieambtena ren in Nederland. Verschillende huishoudelijke aangelegen heden werden behandeld en eenige wijzi gingen in het huishoudelijk reglement aan gebracht. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. W. Haarman, A. van IJsendijk en II. J. van Dijk werden herkozen, eerstgenoemde als voorzitter. De op de vorige vergadering ingeleide be sprekingen over de mogelijkheid van verhoo ging van het weduwen- en weezen-pensiocn werden voortgezet. Een ontwerp-onder steuningsfonds voor weduwen en weezen werd aan de vergadering voorgelegd en zal op de volgende algemeene vergadering in volledigo behandeling worden genomen. A.s. WOENSDAG 12—5 aar wederom „VOLKSVISCHDAG". 4 cn 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje! IJm. Vischh. Utrechtsehostraat 40. „Het gesprek van den dag". Een soort achterstand in de normale voorjaarstemperatuursstijging Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Het koude seizoon duurt in ons klimaat ongeveer zeven lange maanden cn als de Moimaand nadert heeft iedereen genoeg van de bijna onafgebrokon reeks van kou de dagen, die in October begonnen is. De ontluikende Natuur roept om zonneschijn en warmte en allo jonge plantjes cn de uitbottende knoppen aan boomen en strui ken wachten op het einde van de gure Noordwestenwinden cn op het staken der nachtvorsten. Wij kunnen dat ieder jaar waarnemen maar niet ieder jaar laat de lente zoo lang op zich wachten als in 1932 De geheele levende Natuur is dit jaar ach torlijk en dit moet zoker worden toegcschre ven aan dc aarzelende wijze, waarop de lento nadert, aan het gebrek aan zacht weer en zonneschijn on zeker aan het lang aan houden van de sterke Noordwestelijke win den. Uit den aard der zaak kan in West Europa het algemeen karakter van de lente niet anders zijn dan guur cn wisselvallig. Het zachte weer. dat somtijds in do lonte voorkomt, is altijd kort van duur on zeld zaam. Het geeft nooit eon waarborg, dat het weer tot in den zomer warm blijft. In tegendeel, in de mooiste lente komt de gure Noordenwind telkens terug. De oorzaak van dit algemeen heerschend guur weer ligt voor dc hand. In den na winter ontwikkelt zich in het Westen bo ven den Atlantischcn Oceaan een gebied van hoogen druk, dat zich telkens in Noor delijke richting uitbreidt en zich vereenigt met een dergelijk gebied boven Groenland. Daarentegen begint over het Vasteland de luchldrukking af te nemen on tengevolge van deze tegenstelling tusschen West cn Oost stroomt dc zeer koude lucht uit het Noordpoolgcbied naar Zuidelijke breedten. Deze koude luchtstroom kiest zijn weg bij voorkeur over West-Europa cn brengt daar natuurlijk kou cn in den regel wel regen achtig zwaarbewolkt weer maar de neer slag is meestal gering. Dit brengt voor de plantenwereld het nadeel mede, dat er vaak gebrek is aan vocht. Dc lucht is veelal droog, dc verdamping sterk, zoodat de uit droging van den bodem veel invloed krijgt liet is derhalve een normaal verschijn sel, dat in dezen tijd va.n het jaar de gure Noordelijke wind de overhand heeft. Wij moeten daarbij in aanmerking nomen, dat liet nu en dan terugloopen van don wind naar het Westen geen verbetering in het karakter van het weer kan brengen omdat het een min of meer plaatselijk verschijnsel is. Dc algemeene luchtstrooming blijft daarbij van Noordelijken oorsprong en voert steeds koude lucht aan, nu eens rechtstreeks, dan weer eens langs een om weg. liet komt zelfs wel voor. dat ook de Zuidwestenwind koud en droog is, in welk geval wij natuurlijk te maken hebben met een oorspronkelijke kouden luchtstroom, die tengevolge van min of meer locale in vloeden in een gewijzigde richting verder loopt. Er is echter nog een tweede oorzaak voor de lente-koude. In dezen tijd van het jaar hebben namelijk de hoogere luchtlagen haar laagste temperatuur, d.w.z. op groote hoogte is nu pas het midden van don win ter nauwelijks voorbij. In de onderste lucht lagen is daarentegen de gemiddelde tem peratuur al weer hooger dan in het midden van den winter en het gevolg daarvan is, dat het temperatuur verschil tusschen de onderste en de hoogere luchtlagen zijn grootste waarde bereikt. Daardoor is de voornaamste voorwaarde voor het ontstaan van buiig weer vervuld en wij zien dan ook. dat in dc maanden Maart en April de beruchte voorjaarsbuien het meest voor komen. Uit het bovenstaande kan dus dc gevolg trekking worden gemaakt, dat wij onder normale omstandigheden in dezen tijd van liet jaar niet kunnen rekenen en ook niet moeten-hopen op za.cht voorjaarsweer. Wan neer dit al eens een enkele maal voorkomt, moeten wij dit als een buitengewone gunst van de Natuur beschouwen, die niet lang za 1 duren. Do verklaring van het koude lenteweer sluit echter twee dingen in, die wij niet uit het oog moeten verliezen. Ten eerste moet de toestand onder normale omstandighe den lang duren omdat een algeheele veran dering van de luchtdruk-verdeeling, die tot stopzetting van den kouden polairen lucht stroom leidt en het doorkomen van warme luchtstroomen mogelijk maakt (want daar van hangt alles afj moet worden tot stand gebracht langs den weg van geleidelijk© verwarming der groote vastelanden en dit is een proces, dat uit den aard der zaas langzaam verloopt. Ten tweede volgt uit de gegeven verklaring, dat niet elk jaar de voorjaarskoude even sterk cn langdurig is De gemiddelde temperatuur gedurende deze periode wordt natuurlijk geheel be- heersoht door de kracht en dc temperatuur van den polairen stroom, dus door het ge middelde luchtdruk-verschil tusschen den Oceaan cn het Europeesch Continent eener- zijds en de gemiddelde temperatuur in het Noordpoolgebied. Dc diepere oorzaken van de daarbij van jaar tot jaar optredende verschillen kent men nog niet of niet volle dig maar zullen toch moeten worden opge spoord om een volledig inzicht in het pro bleem der lente-koude te verkrijgen. Hoe het dit jaar met het verschijnsel staat en welke vooruitzichten eraan ver honden zijn is niet te zeggen. Alle ver schijnselen hijeen genomen komt men wel tot de slotsom, dat de activiteit van het koude weer dit jaar niet groot is. Er kwa men tot nog toe weinig buien voor en de wind is over het algemeen minder Noor (lelijk dan in sommige jaren. Ook is de ge middelde temperatuur in de laatste weken hooger dan in do koudste lentes der laat ste jaren. Daarentegen houdt het koele weer lang aan en hebben wij een soort ach terstand in de normale voorjaarsterapera- tuur-stiiffing. Neemt men echter in aanmer king, dat de toestand om dezen tijd van het jaar veel ongunstiger kan zijn, dan hebben wij niet veel te klagen. Maar dat iedereen naar warm weer verlangt is na den langen winter heel begrijpelijk. (Nadruk verboden). Een waarschuwing voor auto mobilisten De Koninklijke Nedcrlandsche Aulomo biel Club deelt bet volgende mede: In verband met den uitgcbrciden smok kelhandel van Nederland naar Duitscbland zijn door de Duitsche regeering zeer stren go maatregelen genomen ter bestrijding daarvan. Vooral worden automobielen, komende van dc Nederlandscho grens aan een streng onderzoek ontworpen. In een circulaire, welke vanwege de Duitsche douanebeamb ten wordt verspreid, wordt er op gowezen, dat het opheffen van een arm, of het zij waarts uitstrekken van een of beide ar men, gedurende den nacht met een rood licht als een tecken moet worden be schouwd, dat gestopt dient te worden. Ambtenaren in civiel zijn te herkénncn aan een groenen band met koperen plaat je, aan een dienstpet of rijksvlag met het opschrift „Zoll". Om ongelukken te verraij den, is het volstrekt noodzakelijk, het bevel van dnc ambtenaar onmiddellijk op te vol gen. Geschiedt zulks niet dan zal zoo noodig van schietwapens gebruik worden ge maakt. Ook is het mogelijk, dat de wegen door hindernissen versperd zullen zijn, zoodat het aanbeveling verdient met de grootste voorzichtigheid te rijden. Het behoeft geen betoog, dat onder deze omstandigheden het rijden met een auto in het nachtelijk uur niet zonder gevaar moet worden geacht. Behalve met Rijks weertrocpen is de grensstrook tot 15 K.M. diepte bezet met douanebeambten in bur- gerklceding zooals hierboven reeds is aan gegeven. Wordt derhalve met een rood licht op den weg een signaal gegeven, dan is ieder bestuurder verplicht terstond te stop pen. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat personen zich met minder goede bedoe lingen op den weg zullen bevinden om te trachten na liet geven van deze signalen, hun slag te slaan b.v. door de reizigers te beroovcn en te mishandelen. De Koninklijke Nederlandschc Automo biel-Club acht het zich dan ook tot een plicht alle automobilisten ernstig voor de gevaren te waarschuwen welke hen bij het rijden in donker nabij en over dc Duitsche grens bedreigen. MAN DOODGEREDEN. Nijmegen, 25 April Gisteren is tus schen Nijmegen en Cleef de 40-jarige J. D. door een onbekende auto overreden en doo- dclijk gewond. Eenige uren later overleed de man. SCHILDERIJEN VAN H. M. DE KONINGIN. Tentoonstelling te Groningen. Groningen, 25 April. Van 5 tot en met 13 Mei a.s. zal te Groningen de tentoonstel ling van aquarellen en schilderijen van H. M. de Koningin ten bate der noodlijdende beeldende kunstenaars in do zalen van „Pictura" worden gehouden. DR. W- J. KLEINEN HAMMANS t- Te Nijmegen is in den ouderdom van 76 jaar overleden dr. J. W. Kleinen Ham mans. oud-kolonel van den geneeskundigen dienst van het Oost-Indische leger, ridder in dc orde van den Nedcrl. Leeuw en ridder in de orde van den Witten Olifant van Siam. Nog geen verandering in den toestand E m m e n, 25 Aprfl. Omtrent de looncon- flicten in het Drentsche veenbedrijf meldt men ons, dat tot boden in den stand van zaken geen verandering is ingetreden. Te Nieuw Weerdinge zouden de arbeiders Zaterdag beslist hebben over het voorstel der verveners, inhoudemde 10 procent loons verlaging, doch het is wederom niet tot °en stemming kunnen komen. Het schijnt, dat thans een conflict van langeren duur moet worden verwacht dan waarop men hier aanvankelijk gerekend had Voor de ver schillende rayons worden de onderlinge be sprekingen nog voortgezet. Van werkgeverszijde 6chijnt men echter niot op een epoedigon afloop van het con flict te rekenen, hetgeen men aan dien kant trouwens niet erg vindt, omdat men toch gaarne de productie beperken wilde. De bepaling van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, dat werklooze veenarbeiders niet meer bij de werkverschaffing geplaatst mogen worden, heeft tengevolge gehad, dat hedenmorgen uit de gemeente Emmen een 500-tal arbei ders niet meer aan het werk is kunnen gaan. Tot dusverre blijft ondanks deze uitbrei ding van het aantal stakere overal alles ru6tig. De N.V. Bataafscho Petroleum Maat schappij hooft aan het Nationaal-Crisiscu- mité een gift van f 570.72 doen toekomen, zijnde bedragen: namens het Ned. Meisjes Gilde, a. d. Curasao, f 248.04; namens em- ployés der B. P. M.t der Cura^aosche Petro leum Industrie Mij. en der Curagaosche Scheepvaart Mij. te Curasao f 322.68. Uitgifte van bijzondere briefkaarten. Het ligt in dc bedoeling om over te gaan tot de uitgifte van bijzondere briefkaarten, welke met een toeslag boven do gewono frankeerwaardo verkocht zullen worden ten bate van het Nationaal Crisiscomité. De briefkaarten zullen een frankeenvaar- dc hebben van resp. 3, 5 en T1/» cent en ver kocht worden voor resp. 5, 8 on 11 cent. Zoowel de op de kaarten te drukken ze gels als de kaarten zelf, zullen worden voorzien van voorstellingen, welke verband houden met het doel dor uitgifte. Dc kaarten zullen, zoo mogelijk, nog in den loep van dit jaar verkrijgbaar worden gesteld met een geldigheidsduur tot 31 De cember 1933. Dc niet-vcrkochto kaarten zullen na af loop van den verkooptermijn worden ver nietigd. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Opnieuw een faillissementsaan vrage ingediend. Amsterdam. 25 April. Eenigen tijd ge leden werd de N.V. Paleis voor Volksvlijt door de rechtbank in staat van faillisse ment verklaard. Het. Gerechtshof vernietig de echter in hooger beroep het rechtbank- vonnis. Een combinatie van Paleisloten-houders 1867 vroeg opnieuw het faillissement aan. Voor de Eerste Kamer van dc Arrondisse- mcnts-Rechtbank alhier werd deze aanvrage hedon behandeld. Voor het Paleis voor Volksvlijt trad op mr. J. H. Polenaar, voor de lotenhouders mr. M. van Vugt, De rechtbank zal nader den dag bepalen, waarop zij uitspraak zal doen. Heden geëtaleerd in onze groote hoek étalage In Etalage No. 3 EEN PRACHT COLLECTIE CLUB FAUTEUILS In etalage No. 2 COMPLETE EETKAMER Enorme sorteerinq Dressoirs voorradig. EEN PRIMA EIKEN SLAAPKAMER AMEUBLEMENT. Zeer apart modern model Groote keuzo spiraal en Kapokmatrassen Bezoekt onze toonzalen. WIJ BIEDEN U EEN GROOTE SORTEE RING TAPIJTEN EN MEUBELEN. „Waarom maak Je Je huiswerk met „Ik staak Het is Diet rechtvaardig dat wij kinderen al het werk doen en de meester er voor betaald wordt." (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6