Aidruk uitsluitend voor geabonnecrden. Plaatsing slait accoordbeoinding met de leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vereenigde Persbureaux. NACHTRUST VAN KINDEREN. Zij hebben veel slaap noodig. De behoefte aan slaap is bij elk 'eind weer arders, waarom men de duur niervan dan ook individucel moet vasstellen. Als regel wordt aangenomen, dat de kinderen tot hun zesde levensjaar twaalf uur moeten slapen van zes tot twaalf jaar 10 uur. De lichamelijke ontwikkeling en de geheele aanleg van ieder kind is weer anders, zoodat in verband hier mede het eene kind veel slaap noodig heeft en het ander met minder kan vol staan. Bij kinderen die buitengewoon veel behoefte aan slaap hebben, kan men vaak bloedarmoede of zenuwzwakte constateeren. Deze kinderen moeten vooral geen te zwaar dek hebben, wel is het na tuurlijk noodig er op te letten, dat zij zij zich niet bloot woelen en de dekens zóó in te stopen, dat dit zooveel moge lijk voorkomen wordt. In den winter luchtte men de slaap kamers der kinderen een gedeelte van den dag, maar moet de ramen toch zoo vroeg mogelijk sluiten, opdat zij niet in een te koude kamer komen. Door de overgang van temperatuur van de warme huiskamer naar een te koude slaapkamer, vatten kinderen licht koude. Gevoelige kinderen, die in den win ter verkouden worden, komen er in den regel niet gauw af, blijven lang hoesten of een gewone verkoudheid gaat vaak over in bronchitus. Het beste slapen de kinderen op een liet te zachte matras, vooral niet op 'eeren bedden en dan slechts op één tussen, zoodat zij vrijwel plat liggen. Men vermijde het om de kinderen tcrt vóór het naar bed gaan een te tware maaltijd te geven: het beste is, ndien mogelijk, dat de hoofdmaaltijd in het middaguur gegeven wordt en om zes uur slechts brood met jam, hagel slag of koek, vruchten en slappe thee of (indien de kinderen hieraan gewend zijn), een klein glaasje melk. Na het laatste maal moeten de kinderen geen v/ilde spelletjes meer doen, maar zoo rustig mogelijk gehouden worden, het geen bevordelijk is voor hun nachtrust. Zijn de kinderen 's morgens wakker, dr.n moeten zij opstaan, het wakker b'ijven liggen in bed, verslapt de kin deren en maakt, dat zij later heel moei lijk uit hun bed kunnen komen. „De morgenstond heeft goud in den mond" is zeker voor kinderen een bijzonder waar woord. MORGENJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Steeds meer komen er verzoeken bij >ns in om toch vooral modellen te ge- ten voor gezette figuren. Heel moeilijk toch is het om voor leze figuren confectie te koopen, daar nen in den regel slechts rekening houdt met de kleine maten Zooals wij reeds zeiden, is het afge beelde model uitstekend geschikt, voor zwaardere figuren. Men kan er bedrukt wollen of katoenen mouseline of een effen wollen stof voor nemen, maar omdat het een echte huisjapon is, nemen wij toch liefst een stof, die ge- wasschen kan worden. Het lijfje heeft een voorpas, die in het midden vóór tot even boven de taille in een punt eindigt en met knoopsgaten sluit, heel aardig staat het om de pas met een afstekende kleur af te biezen; de mouw is kort, maar kan naar verkiezing ook als lange blouse mouw gemaakt worden. Het shawl kraagje, de mouw opslag en bovenstuk der zak zijn van witte popeline of piqué: de rok is aansluitend om de heu pen en naar orderen toe klokkend: een smal ceintuurtje met gesp maakt het geheel af. Benoodigde stof plm. 4'é M. van on geveer 80 c.M. breedte en 50 c.M. garneerstof WAT TE DOEN MET OUDE VOORJAARSKI.EEDING. Da passen komen van pas. De nood maakt vinJingrijk. voorjaarskleeren EENIGE AARDIGE BIZONDER- HEDEN UIT PARIJS. Wij zagen een praktische wandel schoen met twee gespjes opzij, die de wreef grootendeels bedekte en ge maakt was van binnenste buiten ge keerd kalfsleer, zoodat men opper vlakkig gezien, den indruk kreeg van peau de suède. De schoen was niet gevoerd en daardoor voor een sport- model buitengewoon licht; de kleur was bruin met een eenigszins grijs achtig tintje. Kleine, natuurlijk uitziende bloem pjes en soms ook vruchtjes worden gebruikt om hoeden te versieren. De versiering wordt hoofdzakelijk van achteren aangebracht, doch strekt zich soms ook eenigszins naar opzij uit. Patou neemt hier en daar den rand van den hoed op met een heel klein bosje veelkleurige b.oempjes. Ensembles van zwarte rokken met levendig gekleurde blouses zijn zeer modern en bovendien praktisch. VOOR ELK UUR VAN DEN DAG. Japonnen buitenshuis laten maken, is iets, waar vele huisvrouwen in dezen tijd van overleggen en berekenen heel erg tegenop zien in verband met de kosten. Zij stellen zich voor zelf aan het werk te gaan: de schoomaak is grootendeels voorbij, zoodat er vrije middagen komen, om rustig te naaien. De van het vorige jaar zijn riet meer modern. Zij waren vee korter. Of, zij zijn afgedragen en kun nen het scherpe zonlicnt niet meer verdragen. Doch met een beetje han digheid kan men er weer iets aardigs van maken. De versleten plekken be vinden zich meestal aan de mouwen en de hals. De voorjaarsmode maakt thans veel gebruik van passen. Een donker kleedje met een nieuwe helle pas krijgt een vroolijke noot. Men knipt ktaag en mouwen zoover af als waar men de passen wil hebben Dik wijls is de stof onder de mouwen ook versleten en zal men ook hierin de schaar moeten zetten. Indien men eenigszins gezet is, moet men geen ronde, maar spits toeloo- nende passen gebruiken, die een slan ker uiterlijk suggereeren. Zijn de kleeren erg kort, dan kan men een klein schootje of een pas on der de taille naaien. Meestal echter is het voldoende als men den zoom uitlegt en een stukje stof van binnen er teggn aanzet. HET OPBERGEN VAN HOEDEN. De mot hun ergste vijand. Meer dan in eenig vorig seizoen heeft de stroohoed den viithoed ver drongen. Hij is dit voorjaar al zeer vroeg opgedoken en zal tot in den herfst de scepter blijven zwaaien. De vilthoeden, die meestal een seizoen overleven, moet men zorgvuldig be handelen, wil men ze het volgend jaar onbeschadigd weer te voorschijn ha len. De mot is erg happig op vilt en tast het heel spoedig aan. Daarbij moet men ook zorgdragen de hoeden voorzichtig weg te bergen, opdat d vorm niet verloren gaat. Eerst reinigt men de hoed van stof en vuil. Men klopt ze voorzichtig uit en borstelt ze daarna uit. Om ze tegen de mot te beschermen, kan men het beste de voering ergens lostarnen en er wat motballetjes tusschen doen. De bol vorm kan men met krantenpapier op vullen. Men perst er zooveel papier in als maar eenigszins mogelijk is Hierdoor blijft de vorm in stand en bovendien moeten de motten niets van krantenpapier hebben. Bezit men een hoedenkoffer of een hoedendoos dan legt men ze daarin. Wanneer men die echter niet bezit, dan kan men ze in een kast of een lade opbergen, doch doet er dan goed aan de hoed in een papieren zak te steken, Het hierbij afgebeelde japonnetje is zeer practisch, want het kan voor zeer verschillende gelegenheden gedragen worden. Het is van beige crapella met groene ruiten, een groene verlakte ceintuur, kraag en manchetten van beige crêpe en zoo mogelijk twee kleurige knoopen, die de aandacht vestigen op de zigzag loopende naden. HUIS- EN WERKKLEEREN. Het is een zeer verkeerde opvatting van vele huisvrouwen, dat het er niet op aan komt, hoe zij er bij hare huiselijke bezigheden uitzien. Natuur lijk zou het bespottelijk zijn om irr japonnen met strooken en volants, waaraan wij telkens zouden blijven hangen, ons werk te verrichten, maar er goed gekleed uit te zien moet toch ieders streven zijn. Het komt er dus in de eerste plaats op aan practische japonnen te dragen, in den zomer van linnen en in den winter b.v. van gewerkt flanel. Wanneer de huisvrouw 's morgens met man en kinderen aan het ontbijt zit, is het zoo prettig, als zij er netjes uitziet, hetgeen met een weinig goeden wil altijd mogelijk is. Bij de bezigheden zelve drage men, indien de japon niet waschbaar is, een groot mouwschort, en om het hoofd wordt even een driekanten, aardig ge- kleurden doek gevouwen, die achter in den hals vastgeknoopt wordt. Dit laatste houdt het haar veel schooner, vooral als men zelf ook kolen moet scheppen, hetgeen ongeloofelijk vuile haren geeft. Indien wij onverwacht iemand op bezoek krijgen, ontdoen wij ons van schort en hoofdoek, en zien er dadelijk netjes uit. Geen overhaast weghollen, om gauw wat anders aan te schieten is noodig, hetgeen ons morgenbezoek zoo gauw den indruk geeft van „onge legen" te komen, terwijl zoo'n even aanwippen van een goede kennis, juist zoo'n aangename afwisseling geeft aan ons alledaagsche werkprogram, zoo verfrisschend kan zijn, omdat het onze gedachten eens even afleidt. WASSCHEN VAN STROOHOEDEN. De tijd is weer daar, dat de stroo- hoeden uit hun cartonnen doozen te voorschijn worden gehaald en aan een grondig onderzoek worden onder worpen, of het mogelijk is, dat zij het a.s. seizoen nog dienst doen. Is dit het geval, dan zullen wij ze eerst flink afborstelen en opstoomen boven de wasem van een ketel ko kend water, daarna op een hoeden- standaard of vaas wegzetten, totdat de hoed geheel droog en opgestijfd is, het resultaat is werkelijk zeer verrassend en de moeite gering, Witte of licht gekleurde stroohoe- den worden op de volgende wijze schoon gemaakt: Men koopt bij den drogist zwavel- poeder en vermengt deze tot een dik papje met het sap van een citroen. Met een ouden tandenborstel smeert men het papje op de hoed en laat het hierop indrogen. Is alles geheel en al opgedroogd, dan wrijft men het stroo met een schoone zachte borstel af en de hoed zal er als nieuw uitzien. SCHOENEN. rfoewef men de schoenen in san- dalenvorm nog wel zal zien dragen, zijn de pumps toch weer nieuwer. Men ziet ze in lichte en donkere tinten, aanpassend bij de japonnen, terwijl zij gemaakt worden van een soort leer. niet zoo gauw beschadigt als het eleganter is, maar dat toch ook weer dat zachter is dan chevreau, en ook glacéleer. DE KNIPPATRONENDIENST. Het bestellen van patronen. Ook deze week brengen wij u weer enkele bijzonder aardige modelleties, waarvan wij tegen vergoeding van on kosten knippatronen beschikbaar stel len. De op deze pagina voorkomende modellen worden na overschrijving van een bedrag van 68 cent op post rekening 191919 van de „Kriopatro- nendienst" te 's-Gravenhage of na in zending van dit bedrag oer postwissel of in postzegels aan de Redactrice van deze moderubriek, Muzenstraat 5B te 's-Gravenhage, omgaand toegezonden. De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet vergeten op te geven! AARDIG MANTELPAK. Als men zich in dezen tijd een man telpak aanschaft, kan men jr nog ten MODERNE TASSCHEN. Wij beelden hierbij af de laatste snufjes op tasschen-mode-gebied. De moderne, nieuwe-zakelijkheidsstijl, die echter niet doodsch en nuchter behoeft te zijn, zien we ook hier toegepast. Hier geen overdadige versieringen, maar vlotte, soepele vormen en.... wat de hoofdzaak is handig in alle opzichten. volle profijt van trekken; wij raden dus aan, als men hiertoe besluit, niet langer te wachten. Het afgebeelde costuum is bij uitstek jeugdig en zeer modern, ook van stof en kleur. Het is n.l. gemaakt van marineblauwe wol len stof met wit piqué op kraag en manchetten. De verlakte ceintuur maakt het geheel af; de rok is met biesjes gegarneerd. HONS 60BRflR(H

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18