AMERSFQÖftTSCE DAGDIAD Zaterdag 30 April 1932 .DE EEMIANDER" 30 e Jaargang No. 258 TWEEDE BLAD TERAARDEBESTELLING VAN SERGEANT LIGTHART UIT DE STAATSCOURANT DE EERSTE LENTEDAG N.V. COMPAGNIE LYONNAISE utrechtscheweg 10 tel. 179 amersfoort Onze collecties Hoeden, beter en eenvoudig genre, vanaf f 2.75, zijn weder aangevuld, ook in wijde maten. DE GEHEIMZINNIGE INBREKER TWEEDE KAMER VERHOOGINGTIJDELIJKEOPCENTEN INVOERRECHTENIN NED. INDIE Interpellatie=Boon over de winkelsluiting. Een tweetal conclusiën op adressen wordt z.h.st. aangenomen. Aan de orde is de interpellatie-Boon om trent de groote bezwaren verbonden aan het op 1 Mei a.s. in werking treden van do winkelsluitingswet. De heer Boon licht eenige vragen toe, n.l. of nu verschillende gemeenten hun verordeningen nog niet hebben vastgesteld of niet zijn goedgekeurd, de wet niet later dan 1 Mei a.s. in werking behoort te treden en voorts of de crisis het niet wenschelijk maakt de wet in werking te doen treden op een tijdstip, waarop het welvaartspeil zich eenigermate zal hebben hersteld. De minister van arbeid, handel en nijver heid betoogt, dat de gemeenten meer dan voldoende tijd hebben gehad om verorde ningen te maken. Zij wisten genoegzaam van te voren wanneer de wet in werking zal treden. Er is nu meer dan voldoende conside ratie gebruikt. Er is maar één middel de gemeenten op gang te krijgen: invoering der wet op 1 Mei. Wat thans wettelijk geregeld wordt, geldt reeds voor van Nederland er is dus geenszins een schokkende economi sche gebeurtenis. Het is gewenscht een vas te lijn te blijven volgen en de datum van 1 Mei te behouden. De heer Boon repliceert en dient twee moties in. De eerste noodigt den minister uit nu verschillende verordeningen nog niet gereed zijn de in werking treding te doen geschieden na 1 Mei. De tweede om wegens de crisis die invoering der wet aan te houden tot het welvaartspeil zich ccnigs- zins zal hebben hersteld. De Minister ontraadt beide moties. De eerste motie wordt verworpen met 39 tegen 13 stemmen (Liberalen de Staatk. Geref. Lovink, Visscher en Braat). De tweede met 40 tegen 12 stemmen (Li beralen, Staatk. Gereformeerden, de heeren Visscher en Braat). Aan de orde is de wijziging der Indische begrooting 1932. De heer Cramer (s.d.) is tegen den ta baksaccijns op zoogenaamde strootjes, ter wille van de inlandsche bevolking. De heer B e u m e r (a.r.) juicht dezen ac cijns toe. De Minister van Koloniën be toogt, dat een groot deel der inlandsche be volking niet getroffen wordt. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging der tijdelijke opcenten op de in voerrechten in Ned.-Indic. De heer Knottenbelt (lib.) dient een motie in om de behandeling van dit ont werp op te schorten totdat volledige gege vens over de in Indië genomen bezuini gingsmaatregel door de Kamer zijn ontvan gen. De heer Beumer (a.r.) is hiertegen. Het zou te schadelijk zijn voor de Indische schatkist. De heer Feb er (r.k.) sluit zich hierbij aan; evenzoo de heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) De heer Cra mer (s.d.) is vóór de motie. De Minister van Koloniën noemt het wetsontwerp noodzakelijk: er is nog een tekort van 122 millioen. Na repliek wordt de motie-Knottenbelt bij zitten en opstaan verworpen. De heer F e b e r gelooft niet, dat de voor gestelde tariefverhooging zal leiden tot prijsverlaging, zooals wel gevreesd wordt. De heer Cramer zou met het ontwerp kunnen medegaan als sommige artikelen buiten de tariefverhooging zouden zijn ge laten. De heer Kortenhorst (r.k.) wenscht Indië en Nederland als een economische eenheid beschouwd te zien, in 't belang van de Nedcrlandsche industrie Er worde meer gedaan voor export uit Nederland naar Indië. De heer Van Boetzelaer van Dub beldam (c.li.) bepleit zijn stem vóór het wetsontwerp. De heer Beumer (a.r.) acht het wets ontwerp een noodzakelijkheid De Inland sche bevolking en Nederlandsche industrie bevinden zich in moeilijke omstandigheden, doch het ergst is de Indische schatkist er aan toe. De Minister van Koloniën sluit zich bij deze woorden aan. Er is geen re den, aan te nemen, dat deze wet de kosten van levensonderhoud der inlandsche bevol king belangrijk zou doen stijgen. Elke ver hooging der Indische middelen moet wor den aangegrepen om nog te kunnen ko men tot een sluitende begrooting. De quaestie eener tolunie heeft de volle aandacht van de regeering. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Dinsdag; alsdan wordt over dit wetsontwerp gestemd. TWEE LIJKEN OPGEHAALD. Sittard, 28 April. Te Urmond is uit de Maas Woensdagnamiddag opgehaald het lijk van een naar schatting 30-jarige vrouw, dat vrijwel geheel ontkleed was. Er zijn geen sporen van geweld op het slachtoffer zichtbaar. De justitie is met het geval in kennis gesteld. Men vermoedt met een Belgische vrouw te doen te hebben, aan gezien uit Zuid-Limburg nergens melding gemaakt wordt van de vermissing van een vrouw. Niet ver van de plaats waar men het lijk van deze vrouw heeft gevonden, is Woens dagavond uit de Maas opgehaald het lijk van een manspersoon van ongeveer 35 jaar, rood haar, gekleed in donker costuum, vermoedelijk een mijnwerker. Hij had een kwitantie bij zich van den Algemcenen Ne derlandschen Mijnwerkersbond. Andere kenteekenen ontbreken. COMMUNISTEN DEMONSTREEREN TE AMSTERDAM. Met den blanken sabel uiteenge dreven. Amsterdam, 29 April. Een groep van ongeveer 250 communisten, welke van het Leidscheplein komende, joelend en schreeu wend door de Leidschestraat trok. is op het Koningsplein door een detachement politie met den blanken sabel uiteen gedreven. Toen een gedeelte zich weer tot een groep wilde vormen, werd door de politic met de revolver gedreigd. Ook op het Muntplein was het nogal rumoerig; hier zijn enkele charges uitgevoerd. In de binnenstad en vooral in de omgeving van het Raadhuis werd door de'politie in versterkt getal ge patrouilleerd. IN HET VEEN WORDT NIET MEER GESTAAKT. Einmcn, 29 April. In het vecndistrict Nieuw-Weerdinge is heden morgen de ar beid algemeen hervat op basis van 10 loonsverlaging. De gisteren door de plaatse lijke afdeelingen der arbeidersbonden ge voerde besprekingen hebben geen resultaat gehad. In verband met de opheffing der staking is voor de arbeiders uit Nieuw-Weerdingen, die in liet veen geen w erk vinden, de rijks-j werkverschaffing weer opengesteld. In de overige districten duurt de staking voort; er zijn nog 1500 a 1700 arbeiders bij betrokken. Begrafenis zonder militaire eer. Geen sprekers aan de groeve Amsterdam, 28 April. Onder groote belangstelling is hedenmiddag op dc Nieu we Oosterbegraafplaats alhier ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den ser geant vlieger J. G. Ligthari, die Maandag j.l boven het vliegveld Soesterberg met zijn toestel omlaag stortte cn om het leven kwam. Tc ongeveer twee uur naderde de lijk stoet het kerkhof. Op verzoek van de na bestaanden vond de teraardebestelling nicl niet militaire eer plaats, doch de wagen met het stoffelijk overschot werd geëscor teerd door een twaalftal sergeant-vliegers van Soesterberg, vrienden van den overle dene, terwijl een groot aantal collega's op de begraafplaats aanwezig was en den stoet opwachtte. Onder dc aanwezigen bevonden zich o.a.: Overste Sillevis, als vertcgenwoo'-diger van den Minister van Oorlog en van den chef van den Generalen Staf, overste Van Zan ten, commandant van het vliegkamp Soes terberg en zijn adjudant kapitein Van Abce- len, kapitein Colenbrander, commandant van dc eerste vliegtuiggroep, van welke groep wijlen sergeant Ligthart de oudste vlieger was. Namens den Marine Luchtvaartdienst was een cerste-luitenant aanwezig van het vliegkamp De Kooy, terwijl nog tal van andere officieren en onder-officieren aan wezig waren, o.m. een deputatie van dc Onder-Officiers Verecniging „Ons Belang", bestaande uit den sergeant-majoor Brand wijk; den sergeant-vlieger Van der Vos en den reserve-sergeant Coevaart, eèn deputa tie van de schermvereeniging „Zeist", waar van de overledene lid was en een deputatie van de afdeeling, waartoe sergeant Ligthart behoorde, de sergeant-vlieger Van Aartsen en de sergcont-vliegtuigmaker Van der Veur. Een schat van bloemen dekte de kist, toen deze in de groeve werd neergelaten. Op verzoek van de familie werd er aan het graf niet gesproken. Slechts een vriend van den overledene dankte de belangstellenden en de militaire autoriteiten voor de bewe zen eer. Een escadrille vliegtuigen van het vlieg veld Soesterberg vloog na afloop van de plechtigheid laag over de begraafplaats om den overleden collega een laatsten groet te brengen. ZEER RUMOERIGE VERGADERING IN DELFT. Communisten contra Fascisten. De bewoners van Delft werden Donder dagavond in opschudding gebracht door een openbare fascistische vergadering, die door de DelfUche afdeeling van den Fascisten- bond De Bezem was belegd en waarvoor de bekende fascist Baars als spreker was uitgenoodigd. Het Roxy-theater was tot den laatsten stoel bevset, honderden personen moest de toegang worden geweigerd met het gevolg, dat het voor Roxy rumoerig begon te wor den. In de zaal was het aanvankelijk vrij kalm. Nadat echter een communist had gedebat teerd en Baars van repliek diende, ontstond er een geweldig kabaal. De „internationale" werd verscheidene malen ingezet, wat van fascistische zijde werd beantwoord met een rhythmisch geroep van Zvvart-Front. Toen ook de Fascisten aanvingen met het zingen van het fascistisch strijdlied en Wilhelmus, werd de toestand zeer spannend en dreigde het een vechtpartij te worden. Gelukkig is het zoover niet gekomen. De politie had handen vol werk om de orde te handhaven. AANKOOP TE WERVE NIET GOED GEKEURD. De Kroon hoeft het beroep van Voorburg ongegrond verklaard. De raad van Voorburg heeft eenigen tijd geleden besloten van den heer H. Burger hout dc buitenplaats Tc Werve aan dc Laan van Nieuw Oosteinde aan te koopen. Dit besluit werd evenwel door Gcd, Staten niet goedgekeurd. Van de beslissing van Gcd. Staten is dc Raad bij de Kroon in beroep gegaan, doch naar het Vad. ver neemt, heeft de Kroon dit beroep ongegrond verklaard. Onderscheiding. Bij Kon Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau J. A. van Balen, oud-zendeling, lecraar bij dc Utrechtsche Zendingsvereeniging te Utrecht; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranjo Nassau .1. I-I. Kessels, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Maas tricht. Rijksprentenkabinet. Bij Kon. besluit is bevorderd tot conser vator bij het Rijksprentenkabinet te Am sterdam dr. C. M. A. A. Lindeman, thans wetenschappelijk-assistent. Rijksarchieven. Bij Kon. besluit zijn bevorderd bij het Rijksarchief in Noord-Brabant tot hoofd commies mr. V. M. L. Dumoulijn, thans commies en tot commies L. Ivruyff, thans adjunct-commies cn bij het Rijksarchief in Groningen tot hoofdcommies B. Lonsain, thans commies. Kantonrechter-plaatsvervanger. Bij Kon besluit is benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton 's-Gravenhage mr. II. H. Rcijers, wonende te 's-Gravenhage. Landmacht. Bij Kon. Besluit is overgeplaatst naar het reg. jagers de eerste-luitenant L. T. F. J. S. van Erabden van het 10c reg. infanterie, benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot rcserve-eerste-luitenant voor speciale diensten, bestemd voor den dienst bij de Artillerie-Inrichtingen, de reserve eerste-luitenants J. H. van der Tuuk van het le reg. onbereden artillerie van T. P. Tromp van de schoolcompagnie van den motordienst. zulks onder gelijktijdig eervol ontslag uit hun tegenwoordige betrekking; eervol uit üen militairen dienst ontslagen de reservé-of fincier van gezondheid der le klasse dr. J. P. van Ililtèn en die der 2e klasse A. M H. A. Bloemen, W. P. A. Brokx, F. Veldstra, D. J. Bakker, J. K. C. Postcma, M. H. Middeldorp. D. Bakker, II. Jager en G. de Reus; benoemd lot officier van gezondheid eer ste klasse die der tweede klasse dr. II. J. P. ten Gate; benoemd tot reserve-officier van gezond heid eerste klasse die der tweede klasse C. M. J. IJ. G. Sluytcrs, A. L. van der Sluis, D. Verburg, M. G. Vroom, W. C. van der Laan eii N.'J. Teljer. Commandant Bronbeek. Bij Kon. Besluit is met ingang vail 1 Mei benoemd tot commandant van het Konink lijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek dc gepcnsionncerdc kolonel der infanterie van het Leger in Ned.-Indic C. A. Reynders. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Nadat het weer meei dan drie maanden onafgebroken kouder dan normaal is ge weest, is er eindelijk sedert eergisteren een kentering gekomen, die ons gisteren de eer ste wérkelijke lentedag van dit jaar heeft gebracht. Het weer was werkelijk zacht cu van dat eigenaardige karakter, dat zoo moeilijk le omschrijven is, maar waartoe behalve de hoogero temperatuur ook de hoogc vochtigheidsgraad van de lucht en de windstilte bijdragen. Men kon zelfs het eigenaardige verschijnsel van het zooge naamd steken van do zon opmerken, dat veroorzaakt sohijnt' tc worden bij v'ochtigo lucht cn verspreide bewolking. Ook is de eerste malsche lenteregen gevallen. Deze ommekeer in het weer hebben wij tc danken aan het ophouden van den kou den Noordelijken luchtstroom, die zoo lang gchcerscht heeft, en het daarvoor in 'do plaats komen van een warmeren lucht stroom van Zuidelijken oorsprong, een ge volg van do verlaging van de luchtdruk- king over West-Europa. Wij zien in den regel, dat zulk een plot selinge 6tijging van dc temperatuur in de lente zelden tot langdurig zaoht weer leidt. Wij moeten dan ook in deze weersverbete- ring voorloopig geen definitief afscheid van hot gure voorjaarsweer zien. Het zou n.l. voorbarig zijn om uit de veranderingen in den algemcenen weerstocstand in West Europa nu reeds te besluiten, dat.de ver betering van blijvenden aard is. Zij betee- kent echter wel een kentering, die er op wijst, dat dc luchtdruk-verdeeling, welke zoo gunstig is voor de heerschappij van den Noordenwind, begonnen is aan een liqui datie. liet was trouwens in den laatsten tijd opgevallen, dat de activiteit van dien Noordenwinds-toestand sterk afgenomen was, hetgeen o.a. bleek uit bet weinig voor komen van de April-buien cn uit dc ge ringe intensiteit van de enkele buien, die zijn voorgekomen. Wij moeten verder in aanmerking nemen, dat die toestand dit jaar vroeg begonnen is. Zonder een voor spelling te wagen mag men in verband daarmede toch wel de vraag opwerpen: Zal hot zomcrschc weer dit jaar vroeg komen? Laten wij het hopen en de verdere ont wikkeling met aandacht volgen. (Nadruk verboden). VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN. Amsterdam, 28 April. Naar wij ver nemen is do behandeling van de Bergen sche vergiftigingszaak, die op 17 Mei a.s. in hooger beroep voor hel Hof zou dienen, uitgesteld. Het slachtoffer B. is nog niet voldoende hersteld en stelt, er prijs op per soonlijk als getuige to worden gehoord. Voorts heeft de verdediger van de vrouw, mr. de Groot, den wensch le kennen gege ven, alsnog een nader psychiatrisch rap port betreffende zijn cliënte aan tc vi'agen De verdedigers mr. Muller Makkink en mr. de Groot hebben uit dien hoofde uit stelling van de behandeling in hooger be roep gevraagd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Helmond. 28 April. Do 68 jarige J. Overzecr, te Mierloliout, die voor 14 dagen, op 13 April des morgens toen hij ter kerke ging, door de tram werd gegrepen en een 50-tal meters werd medcgesleurd, is van nacht aan dc gevolgen daarvan overleden. Iloe meer een mensch in staat is volko men ernstig te zijn, des te hartelijker kan hij lachen. SCHOPENHAUER. Uit het Engclsch door A. TREUB. 43 Hij bromde iets onhebbelijks, maar ging toch naar den belknop en drukte er boos op. Ik begrijp niet waar je op aanstuurt Clinton, zei hij. Het komt me voor dat je alleen voor je plezier tijd vermorst Ik vermors tijd, omdat het mijn baan tje is, zei Clinton, die zijn zelfvertrouwen terug kreeg toen hij sir Peter's onderwor pen houding opmerkte. Ofschoon ik zeg gen moet, dat ik heel veel betere plaatsen weet om er mijn tijd te vermorsen, voegde hij er vroolijk bij. Toen Spencer binnen kwam. was het sir Peter niet mogelijk Nina te noemen. Hij keek den butler even van terzijde aan en liep toen naar het haardkleed. Spencer wachtte eerbiedig. Toen de stilte voort duurde, vroeg hij onrustig: U heeft toch gebold, sir Peter? Clinton grinnikte en keek sir Peter vol verwachting aan en deze keerde hem boos den rug toe. Wil je Nina vragen nog eens hier to komen, Spencer, zei Enid koel, zonder haar blik van liet mooie landschap af te wenden. Toen de butler weg was, legde Clinton zijn hoed weer op tafel en ging op den arm van een gemakkelijken stoel zitten. Mooi weer, zei hij vriendelijk, als lof felijke poging om een pijnlijke stilte te overbruggen. Er kwam geen antwoord. Hij floot een oogenblik zachtjes, en probeerde het toen weer. Ik heb zoo juist een goeden inval ge had, vertelde hij. Een tamelijk merkwaardig verschijn sel, zou ik denken, klonk sir Peter's onmid dellijk en scherp antwoord. Clinton gromde cn er heerschte stilte, tot dat Nina zenuwachtig binnen kwam en do deur luidruchtig sloot. Ah, Nina, zei de detective vriendelijk, terwijl zijn vaderlijke houding weer do overhand verkreeg. Nu Nina, ging hij voort, toen het meisje voor hem stond, je hebt do zeer nuttige gewoonte om aan sleutelgaten le luisteren, nietwaar? Ik, mijnheer? riep Nina uit, op een luiden, scherpen toon. Jij, mijn beste. Nu. we zullen er niet over kibbelen, hè? Je luisterde aan de deur toen ik een poosje geleden hier met Spen cer sprak, nietwaar? Werkelijk niet, mijnheer! antwoordde Nina, haar kin deugdzaam opheffend. Je liegt als een dame, Nina, zei Clin ton, door een glimlach zijn bewondering toonend Nu, je zoo goed kennend, mijn kind, en alles bij elkaar genomen, heb je gisterenavond ook een lijd aan de deur ge duisterd, nietwaar? Zoo? antwoorde Nina met omgekrul de lippen. Ja. Het is een leugen, mijnheer' barstte zij uit. Het was een der weinige gelegen heden, dat zij de waarheid kon spreken en die wilde ze niet ongebruikt laten. liet is een leugen van het onbeschofte beest, ja! Clinton glimlachte waardeerend. Zeg me nu, ging hij onverstoorbaar voort, wat er gebeurde tusschen don jon gen Aimsbury on miss Brace, toen sir Po- tc-r ze hier samon liet en de obligaties op deze tafel lagen? Doe liet op jc gemak en vertel er mij alles van. Nina keek onnoozel en Enid keerde zich langzaam van het venster om, met een blozend cn boos gelaat. Waarom vraagt U het mij niet, mijn heer Clinton? vroeg Enid koel. Clinton keerde zich tot haar met voor gewende verbazing en wensch te zich geluk met het welslagen van zijn kleine krijgs list. Och, antwoordde hij aarzelend cn leu genachtig, wij hebben de lezing van Aims bury en we verwachten niet dat de uwe er veel van verschillen zal. Maar natuur lijk, als U Het kan Uw goeden inval misschien helpen, viel Enid hem scherp in de rede, als ik U zeg, dat ik Eric voorstelde dat hij o'e obligaties zou nemen! Sir Peter keek een oogenblik ongeloovig, toen wierp hij zijn sigaar in den ledigen haard met een triomfantelijk gebaar. Daar heb je het! barstte hij los. Zoo klaar als een klontjeJ Maar hij weigerde er over te spreken of zelfs maar over te denken, ging Enid kalm voort, en daarom maakte ik het plan ze zelf le nemen! Daar heb je bel! zei Clinton, zich naar sir Peter keerend cn veelbctcekenend met zijn hand wenkend. Zoo klaar als een klontje. Ik was van plan ze te nemen als ieder een naar bed was, zoi Enid. Hm, zei' Clinton. En mag ik vragen waarom U ze wilde wegnemen? Ik meende, dat ze veiliger onder mijn hoede zouden zijn. Clinton haalde zijn schouders op, kreeg zijn hoed en stond op. Nu, ziet U hoe gemakkelijk deze zaak is, zei hij vol ergernis met zijn vinger op sir Peter .wijzend, die stom van verbazing scheen. Alle bedienden liegen over een buigtang, dc jonge Aimsbury zegt, dat hij do.obligaties wilde wegnemen; Uw dochter zegt. dat zij het wilde doen; misschien was U \an plan ze te nemen en U zegt, dat de Decker ze genomen heeft. Hijsnoof woedend. Ik zal nog gaan denken, dat ik ze genomen heb, voegde hij er grappig bij. Maar ik heb op Aimsbury geschoten, beweerde sir Peter, zich oenigszins her stellend. Ik heb hem geschoten terwijl hij bezig was. Hij was bij bet raam. Hij liep vlug dc kamer door en ging in gebogen houding in het raamkozijn staan. Hij stond zoo, zei hij. Goed, sir Peter. Maar U heeft maar eenmaal geschoten, nietwaar? vroeg Clin ton, zich naast sir Peter stellend. Ja. En beschouwt U U zelf als een goed schutter? Ja, antwoordde sir Peter, verbaasd. En U schoot niet in het wilde? Neen. Ik was niet onrustig, ik vuurde om hem te raken. Nu, heeft U ooit gehoord van een man, wiens slaap zoo dik was dat die een rovol- verkogel zou doen afwijken, welke van dichtbij afgeschoten is? Wat bedoel je? Nu, ik zou graag willen weten hoe die kogel daar kwam. Clinton wees naar een klein gaatje boven in het raamkozijn, waarin de looden kogel duidelijk zichtbaar was. Sir Peter koek er verrast naar. Ik begrijp het niet, Clmton, zei hij on zeker. Ik weet, dat U het niet doet, antwoord de Clinton met pochendon triomf. Maar ik zal die obligaties vinden, al duurt het een jaar. Hij ging de waranda op. Wij kun nen den jongen Aimsbury niet vast hou den, ging hij voort, tenzij U een aanklacht van inbraak wilt indienen, en ik denk, dat het een moeilijk werk zal zijn in de gege ven omstandigheden zulk een aanklacht vól te houden. Dat bon ik niet eens, antwoordde sir Peter op vasten toon. Clinton glimlachte en keek over sir Pe ter's schouder naar Enid, wier lippen zich toornig opeen klemden bij de woorden van haar vader. Nu, dan kan U met miss Brace uit maken, zei hij opgewekt. Ik ga nu heen, maar U kan me ieder oogenblik terug vér- wachtcn. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5