G. VAN DUIN LUITENANT G. KRIJGT f 200 BOETE MAJESTEITSSCHENNIS CONTINGENTEERING VAN DEN B0TERINV0ER GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Opcenten bepaald op 74 WEGENVEREENÏGING TE BARNEVEID VERTROUWEN wordt alleen verworven door HUMORHOEKJE Vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof Hot Hoog Militaire Gerechtshof, hedeD uitspraak doende in de zaak van den 29- jar. eerste luitenant der jagers P. G., die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde mishandeling van een politie-agent in een dancing te Den Haag, uit welke dancing hij door den exploitant verwijderd was, heeft dit vonnis van don krijgsraad vernie tigd en opnieuw recht doende den luitenant veroordeeld to^ tweehonderd gulden boete subs, vijftien dagen hechtenis, wegens mis handeling gepleegd tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie. Het Hof heeft bij deze strafbepalingen in aanmerking genomen de administratie- maatregelen, welke in verband met dit ge val reeds tegen deze officier genomen wa ren. De advocaat-fiscaal had tegen luitenant G. 14 dagen gevangenisstraf gecischt. Aan de overwegingen van de sententie van het Hoog Militair Gerechtshof in deze zaak is het volgende ontleend: Het Hof kan zich niet vereenigen met de uitspraak van den Krijgsraad, dat beklaag de met betrekking tot bet te zijnen laste bewezen en gequalificeorde feit, niet straf baar is als hebbende hij dit feit begaan terwijl hem dat wegens ziekelijke storing zijner geestvermogens niet kan worden toe gerekend en met de op grond daarvan ge volgde vrijspraak. Deze uitspraak berustte op dc eindconclu sie van het rapport der deskundigen, dr. Tempelmans Plat en dr. Hoelen, welke con clusie luidt: „dat beklaagde G. voor bet ge raken op don bewusten avond (tijdens het plegen van het feit) in een ziekolijken toe stand zijner geestvermogens ten gevolge van alcoholvergiftiging, in tegenstelling met de overgroots meerderheid der gevallen van dronkenschap, niet toerekenbaar moet wor den geacht". Hot Hof overwoog voorts, dat ter terecht zitting van het Hof aan den dag is gekomen, dat beklaagde zeer wel hoeft geweten, al thans heeft moeten begrijpen, dat hij voor zichtig moest zijn met het gebruiken van geestrijke dranken. Al heeft hij dan daar omtrent den deskundigen mets medegedeeld en hen daarvan onkundig gelaten; dat toch is gebleken, dat beklaagde, eenige maanden ^oór het thans ten lasto gelegde feit is ge beurd, aan tafel in een militair kamp na het gebruik van veel alcoholhoudende dran ken in een feeststemming zich zóó onbe- heensebt hoeft gedragen, dat hij met een wijnglas heeft geworpen naar een tafel, waaraan ook hoofdofficieren waren gezeten, waarbij de aanzittenden bijna geraakt wa ren geworden, en dat hij daarover door den regimentscommandant en een anderen hoofdofficier ernstig is onderhouden; dat hij nadien dus wist, dat het gebruik van veel alcoholhoudende dranken bij feestelijke ge legenheden voor hem tot zeer ernstige ge volgen kon leiden en hij daaruit do les had moeten putten, die in het voorval gelegen was; dat hij desniettegenstaande reeds vóór en verder tijdens hot corpsdiner op 21 No vember 1931 een zeer ruime hoeveelheid van allerlei alcoholhoudende dranken tot zich heeft genomen, en er dus van het betrach ten van de voor hem. naar hij wist, geboden voorzichtigheid op dit punt geen sprake is geweest. Vervolgens overwoog hot Hof, dat het het standpunt van de deskundigen deelt, dat het niet aangaat iemand die om welke re den en krachtens welke ervaring dan ook, weet dat hij mot alcoholgebruik voorzichtig moet zijn, niet aansprakelijk te stellen voor delicten, gepleegd in een door eigen onvoor zichtigheid gepleegden roes en bet Hof reeds daarom do eindconclusie vaji het rap port moet verwerpen. Ook kan trouwens volgens het Hof thans ook niet meer juist worden geacht, waaraan de deskundigen groote waarde hadden toegekend, dat de beklaagde bij vorige gelegenheden groote hoeveelheden alcohol zonder voor hem scha delijke gevolgen heeft kunnen verdragen, waaruit zij dan afleiden, dal de dezen keer opgetreden stoornis na gebruik van een ruime hoeveelheid alcohol een voor be klaagde abnormale reactie zou zijn; im mers het gebeurde in het militaire kamp heeft geleerd, dat de beklaagde niet steeds tegen het gebruik van veel alcohol bestand •was. Ook indien men het gebeurde in bedoeld kamp geheel buiten beschouwing laat, is naar 's Hofa oordeel dc feitelijke basis van het rapport veel te zwak om daaruit de con clusie op te bouwen, waartoe de deskundi gen in hun rapport zijn gekomen. Eenerzijds toch is geenszins met zeker heid gebleken hoe groot de hoeveelheden jenever, wijn, champagne en wellicht ook bier zijn geweest, die de beklaagde op 21 November 1931 binnen enkele uren tot zich heeft genomen en anderzijds is evenmin aan den dag gekomen, tegen hoe groote en bin nen welken tijd genuttigde hoeveelheden alcohol de beklaagde bij vroegere gelegen heden wel bestand is gebleken. Volgens bet Hof geeft het rapport omtrent dit laatste geen voldoende licht, terwijl ter terechtzit ting daaromtrent enkele vage en ietwat fan tastische mededeelingen zijn gedaan. Onder deze omstandigheden hoeft een vergelijking tusschen het een en ander geen waarde voor de conclusie, dat men hier te doen zou heb ben met een voor den beklaagde ongewone, abnormale reactie op alcoholgebruik. Op grond van een en "ander ziet het Hof niet in, waarom in dit geval van dron kenschap zou moeten worden gehandeld in tegenstelling met de overgroote meerder heid der gevallen van dronkenschap. Het Hof achtte beklaagde derhalve straf- bqar, doch oordeelde, dat alle omstandig- IN MASSA'S SLIJTERIJ zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLAIiE" HAVIK <1. TeL 292. heden waaronder ook de bereids tegen den beklaagde genomen administratieve maat regelen, in aanmerking genomen, de be klaagde met een niet lichte geldboete be hoort tc worden gestraft. Veroordeeling tot één maand gevangenisstraf wegens op ruiing en beleediging van een lid van het Kon. Huis. Amsterdam, 29 April. De Vierde Kamer der Rochtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in dc zaak tegen een 22- jarigen arbeider, die terecht heeft gestaan wegens opruiing en beleediging. Dc oprui ing zou hierin hebben bestaan, dat de man op 27 September van het vorig jaar, tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam, tegen een aantal menschon, dat op Den Dam stond, geroepen zou heb ben: „Sla 'm dood, dien smeris!" De politie man, voor wien deze woorden bedoeld wa ren, had den man daarop onmiddellijk ge arresteerd. Wat de beleediging betreft zou verd. op 5 Februari op verschillende plaatsen in de stad biljetten hebben aangeplakt, waarvan dc voorstelling het Nationaal Crisis-Comité belachelijk bedoelde te maken. Op de bil jetten was een vrouwenfiguur afgebeeld, waarmede Prinses Juliana bedoeld wen als presidentevan het Crisis-Comité; ook gaven de biljetten een afbeelding van den heer Kupers, voorzitter van het N.V.V ort lid van het Crisis-Comité te zien. De politie had de biljetten bijtijds in beslag kunnen nemen. Do Officier van Justitio, Mr. van Dulle- man, had er in zijn requisitoir op gewezen dat de afbeelding zóó was dat iedere vrouw zich hiordoor belccdigd zou gevoelen. Wegens overtreding van art, 113 W. van Strafrecht (beleediging van een lid van het Koninklijke Huis bij geschrift of afbeelding) en mede wegens het feit van de opruiing, dat hij ook bewezen achtte, had hij drie maanden gevangenisstraf geeischt en bo- vondien nog vijf gulden boete, subs 5 da gen hechtenis, terzake van aanplakken zonder vergunning (overtreding A. P. V.) De Rechtbank legde verd. één maand ge vangenisstraf op en tevens voor het feit, van do overtreding der A. P. V. vijf gulden boeten subs. 5 dagen hechtenis. DE GEWEIGERDE MEI-OPTOCHT TE •s GRAVEZANDE. Een door den minister gebillijkt motief. Op de vragen van den heer J- Ter Laan in verband met do weigering van vergunning door burgemeester on wethouders van ,'s Gravezande voor een Meioptocht in die gemeente heeft minister Ruys de Beeren- brouck o.m. geantwoord dat hij het aange geven motief voor dc weigering (n.l. dat dc openbare straat niet voor particuliere de monstraties beschikbaar kan worden ge steld in zijn 'algemeenheid niet als volstrekt onvoldoend en dus als ondeugdelijk be schouwen kan. Wat dc tocoassing in een bepaald geval betreft, moge hij opmerken, dat de plaatselijke organen ten deze het meest tot oordeel en geschikt zijn. Dat doze maatregel moet worden geken schetst als een willekeurige tegen dc mo derne arbeidersbeweging gerichte uiting kan de minister evenmin beamen, aange zien, naar uit ingewonnen ambtsberichten blijkt, soortgelijke beslissingen ook zijn ge nomen ten aanzien van aanvragen voor straatdemonstraties van de zijde van hen, die in geen verband met de moderne arbei dersbeweging staan. Op grond van het vorenstaande bestaat er voor den minister geen aanleiding tot het doen van stappen. AMSTELHOTEL. Amsterdam, 28 April. Naar wij ver nemen zal de heer Adrian J. Smit, thans verbonden aan het Carltonhotêl, door den Raad van Commissarissen van het Amstel- Hotel worden voorgedragen tot directeur van het Amstel-Hotel. De heer Smit begon zijn loopbaan in het Amstelhotel in 1907. Na in Nederland en in Amerika verschillende functies in het hotel- bedrijf te hebben doorlopen, is de heer Adrian T. Smit thans weer in het Amstel- hotel teruggekomen, doch nu als directeur van dit hotel. STROOPER WEGENS MISHANDELING VEROORDEELD. A me te rd am, 28 April. In den nacht van 20 op 21 Augustus van bet vorige jaar was een drietal stroopers met hun hand- erk bezig in de duinen te Egraond-binnen. Plotseling werden zij door twee veldwach ters overvallen en een van de 6troopcrs werd vastgegrepen. Een vechtpartij ont stond, waarbij de politieman een klap met een carbidlantaarn opliep. De srooper ont kwam, doch hij werd later gearresteerd. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde don man wegens mishandeling van een ambtenaar in functie tot een gevangenis straf van twee maanden. In hoogcr beroep eischte de procureur- generaal één maand gevangenisstraf. Het Hof, arrest wijzend, veroordeelde hem tot veertien dagen gevangenisstraf. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp inzake regeling van den in voer van boter. Aan de Memorie van Toelichting tot bet ontwerp wordt het volgende ontleend: Van de Commissie van Advies, ingesteld ingevolge art. 2 van de crisisinvoerwet, ont ving de Minister van Arbeid, H. en N., reeds bij schrijven van 5 April, advies over het onderhavige onderwerp, welk advies echter bij schrijven van 14 April door een nader advies gevolgd werd, nadat van den Minister een verzoek daartoe was uitge gaan in verband met de omstandigheden, waarvan de commissie aanvankelijk geen kennis kon dragen. Overeenkomstig het laatste advies der commissie zijn bij Kon. Besluit van 18 April 1932 regelen gesteld tot beperking van den invoer van boter alsmedé regelen, vol gens welke aan die contingentecring uit voering zal worden gegeven. Het aldus bij K.B. geregelde moet dus in een wetsvoor stel worden neergelegd. De beweegreden, welke den Minister er toe geleid heeft, aan de commissie een na- dor advies to vragen, is gelegen in de indie ning van het wetsontwerp, houdende tijde lljke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij. Het was namelijk te verwachten, dat, zoodra de toen aanhangig zijnde plannen bekend zouden worden, op ruime schaol boter zou opgeslagen worden, Deze voor raad vorming zoude wellicht eenige prijs stijging teweegbrengen, welke prijsstijging op haar beurt buitenlandsche boter zou aantrekken, ten gevolge waarvan voor den bincnlandsclien producent aanvankelijk het met de thans voorgestelde steunregeling beoogde doel afbreuk zou kunnen gedaan worden. Ten einde dit te voorkomen is ter stond de totstandkoming van oen contin- genteerihgsmaatrcgel bevorderd, waardoor do invoer van boter voorloopig voor een tijdvak van 3 maanden wordt beperkt tot 100 pCt. van den gemiddelden drlemaando- lijkschen invoer gedurende de jaren 1928, 1929 en 1930. Waar de genomen maatregel uitsluitend een uitvloeisel is uit de thans in overweging zijnde maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij, zal. zoodra deze in werking zal zijn getreden, onderzocht wor den in hoeverre aisnog de noodzakelijkheid van een contingentcering van den invoer van boter aanwezig zal blijken te zijn. Geen Daitsoh-Hollandsche on derhandelingen over een in voerrecht op boter? Berlijn, 29 April. (V.D.) In de Neder- landsche pers heeft een bericht de ronde gedaan over onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland over verhooging van het invoercontingent voor boter. Van welingelichte zijde wordt thans medege deeld, dat dit bericht niet juist is. Juist is, dat door de Nedcrlandsche regeering voor stellen zijn gedaan die geen betrekking hadden op een verlaging of vermindering van de bescherming der Duitscbe boterpro ductic, doch op een verbetering en vereen voudiging van het bestaande tarief-sy steem. Dc Duitsche regeering heeft kennis genomen van de Nedcrlandsche voorstellen cn toegezegd, dat zij ze in overweging zou nemen. Men kon ons echter nog niet mee- dcelcn, welke houding de Duitscbe regee ring jegens de Nederlandsche voorstellen zal aannemen. De salarisregeling van ambtenaren en politie gehandhaafd tot 1 Juli 1933 Amsterdam, 29 April. Door den ge meenteraad van Arasterdam is hedenmid dag een voorstel-van den Bergh aangeno- met 28 tegen 12 stemmen, waarin is voorge steld de overeenkomsten met de ambtena ren en de politie te vernietigen en de be staande salansregeling te bandhaven tot 1 Juli 1933. Een voorstel der communisten om de op centen der Gemeentefondsbelasting progres sief tc maken, werd verworpen met 37 tegen 5 stemmen. Het voorstel van den heer Boissevain om het aantal opceuten te bepalen op 38, werd verworpen met 31 tegen 11 stemmen. Het voorstel-Weiss om dat aantal te be palen op 59, werd verworpen met dezelfde stomverhouding. Een voorstel-Ter Haar om het aantal op centen te bepalen op C4, werd verworpen met 26 tegen 16 stemmen. Het voorstel van B. cn W. om liet aantal opcenten te bepalen op 74, werd aangeno men mot 26 tegen 16 stemmen. - 'Algemeene vergadering. Barneveld, 28 April. Dc wegenver- eeniging alhier heeft in het hotel „De Bonte Koe" haar algemeene vergadering gehou den. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer D. Romeijn Hzn., er op, dat deze in 1911 opgerichte vereeniging tal van rij wielpaden heeft aangelegd, vaak in samen werking met den A.N.W.B. en de Wegen- vereeniging „West Veluwe". Deze aanleg van paden komt niet alleen ten goede aan de bewoners dezer streken, doch bevordert ook uitermate het vreemdelingenverkeer. Jaarlijks neemt do trek uit de groote ste den naar de schoonc Veluwe toe cn niet weinigen van degenen, die eenmaal het zeldzame natuurschoon op heide en in bosch hier hebben leeren kennen besluiten er hun vacantic geheel of gedeeltelijk door to brengen. De voorzitter betreurde het echter, dat nog zoovelen wel van de paden wenschen te profitceren, doch nog maar steeds ver zuimen, zich als lid der Wegenvereecniging op te geven. Nadat de rekening over 1931 was nage zien en goedgekeurd, werden tot bestuurs leden herkozen de hecren M. van den Broek en A. van Ingen, terwijl, in plaats van den heer J. H. Heineman, die wegens vortrek naar elders als bestuurslid heeft bedankt, als zoodanig werd benoemd de hoer J. van Manen Jr. Namens de vereeniging bracht de voorzit ter hulde cn dank aan den heer Heineman, die vanaf do oplichting dor vereeniging on afgebroken in het bestuur zitting heeft ge had cn al die jaren de functie van pen ningraeester heeft waargenomen op een wij ze, waarvocr het bestuur niets dan lof heeft. In 1911 was do heer Heineman dc man, die de aandacht vestigde op het groo te belang, dat ons dorp had bij verbetering van wegen cn wielerpaden in de buiten buurten, die dan tevens uit hun isolement zouden worden verlost. Do verbindingen met de buurtschappen, als Kootwijker- brock, Stroe, Essen, de Valk, Glind, Kal lenbrock en Zwartebroek, bestonden des tijds slechts uit zandwegen, die 's zomers meestal mul waren on 's winters bij dooi weder steeds in een modderpoel verkeer den. En thans zijn al die buurten door goed onderhouden rijwielpaden met ons dorp verbonden, wat niet alleen een genot 'mag worden genoemd, doch waardoor vooral ons marktwezen werd bevorderd en de al gemeene welvaart'is toegenomen. Uit dank baarheid voor het groote aandeel, dat de heer Heineman in die verbetering.heeft ge nomen, bood de voorzitter bet voormalige bestuurslid, dat men zoo gaarne had be houden, namens het bestuur een bloemen vaas en een tweetal kopergravures aan, waarvoor do heer Heineman dank zeide. Ten slotte bracht de voorzitter ook war men dank aan den heer H. v. d. Craats, wethouder dezer gemeente, die steeds gra tis do noodige grind voor de rijwielpaden beschikbaar stelt, en aan de verschillende landbouwers, die deze grind, benevens bet noodige zand, kosteloos vervoeren. Na nu ook nog der directie der Spaar bank alhier cn der gemeente voor de be schikbaar gesteide subsidies te hebben dank gebracht, sloot de voorzitter de ver gadering. JAARVERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK. S o e 61. Woensdagavond werd in „de Gouden Ploeg" dc jaarvergadering gehou- DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U das een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot de nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogon door prima kwaliteit glazen. Juwelier Opticiën. UTRECHTSCHESTRAAT 23, Tel. 898. den van de Coöperatieve Boerenleenbank. De heer H. van Klooster, voorzitter van den Raad van Toezicht, opende deze bij eenkomst met een toespraak, waarbij hij wees op de crisis, die vooral ook op den boerenstand zoo zwaar drukte. Nog nim mer te voren in al dc 26 jaren, dat spreker deze vergadering presideerde, heeft hij on der zulke omstandigheden het woord moe ten voeren. Ook op het bankwezen beeft deze tijd groote invloed, getuige de vele banken, die in moeilijkheden verkeeren. Gelukkig is de Boerenleenbank daarvan vrij gebleven, wat we in de allereerste plaat-3 te danken hebben aan de soliede belegging van de fondseg, ons toevertrouwd. Met de verzekering, dat we op dezen weg zullen doorgaan, gaf spreker het. woord aan den kassier, de heer C. van den Bremer, die het financieel verslag uitbracht, waaraan we het volgende ontleenen: De rekening van het 26ste boekjaar ver toont in ontvangst en uitgaven een bedrag van ƒ1.324.271.80, een omzet dus van 2.648.553.60. Van de ontvangsten vragen de volgende posten de aanda-ebt: Aan spaargelden werd ontvangen 682 360.39. Terugbetaalde voorschotten ƒ77.605.27. Ontv. in loopende rekening ƒ440.108.60. Aan rente van voorschotten werd ontvan gen 5-i.635.89, terwijl in loopende reke ning 7.487.21 werd geboekt. Van de uitgaven vermelden wij: Terugbetaalde spaargelden 586.569.63 en gegeven voorschotten 236.640. Uitgaven in loopende rekening 369.551.67. Aan rente voor spaargelden werd uitge geven 54.858.28 on aan rente in loopende Tokening 507.00. Do balans vertoont in actief en passief een bedrag van 1.138.206.80. Vorderingen: inhoud der kas op 31 Dec. 1931 65.147.71; uitstaande voorschotten 1.227.722; te goed in loopende rekening li 1.349.58. Schulden: de saldo's der spaargelden ver- toonen een bedrag van 1.390.204.24, ter wijl de schuld in loopened rekening 47.096.51 bedraagt. Als saldo, winst komt op do balans voor 906,05, Het reservefonds is biermede gestegen tot 31.02t.22. Het aantal léden bedraagt 466; er zijl) 1009 spaarders; 524 uitstaande voorschot ten. 35 personen hebben ucn rekennig-cou- rant. De spaarbank heeft in het afgeioopen jaar ruim 95.000 meer. ontvangen dan te rugbetaald. Uit bovenstaande gegevens moge blijken, dat niettegenstaande de ongunstige tijds omstandigheden dc bank in blocicnden toe stand verkeert. De soliditeit van onze afdecliug i6 door do crisis nog niet aangetast. Medegedeeld werd nog, dat is opgericht een waarborgfonds, waaruit alle schaden worden vergoed, die de plaatselijke boe renleenbanken kunnen beloopen door frau de, diefstal, beroovingsoverval, enz, alsme de een fondskapitaal voor bijzondere doel einden, dat in 1931 in het leven is geroe pen. Uit dit kapitaal zullen tegemoetko mingen worden verstrekt aan lokale ban ken, die crisisverliezen lijden. Heden geëtaleerd in onze groote hoek étalage EEN PRACHT COLLECTIE CLUB FAUTEUILS In etalage No. 2 COMPLETE EETKAMER Enorme sorteering Dressoirs voorradig. In Etalage No. 3 EEN PRIMA EIKEN SLAAPKAMER AMEUBLEMENT. Zeer apart modern model Groote keuze spiraal en Kapokmatrassen Bozoekt onze toonzalen. WIJ BIEDEN U EEN GROOTE SORTEE RING TAPIJTEN EN MEUBELEN. A. H. van NIEUWKERK N.V.k' beekensteinschel. 10 beekstraat tel 543 ,:Ik ben bang dat we je zullen moeten ontslaan, Perkins, ik ben genoodzaakt het huis te verhuren." „Denkt u dat de nieuwe bewoners een hulsknecht noodig hebben, meneer „Nu, om Je de waarheid te zeggen, ze hebben ine beloofd dat ze mij zouden nemen." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6