AH EPS F OMS CH DAGB1AJ) Amersfoortsche Schoolvereniging Aanmelding van Hieuwe Leerlingen Vrijdag 6 Mei 1932 -DE EEMIANDER" 30 e Jaargang No. 262 DERDE BLAD DE MOORD OP NOTARIS COURRECH STAAL DIT DE STAATSCOURANT Opleidingsschool voor H.B.S.-Gym. enz. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN DE INSTELLING VAN EEN ECONOMISCHEN RAAD DOODEUJK AUTO-ONGELUK ONDER NAARDEN RADIOPROGRAMMA In hooger beroep 15 jaar gevangenisstraf geëischt Waar bleven de f 1500? Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen Cornelis S., 28 jaar, landbouwersknecht uit Woerden, thans gedetineerd, die door de rechtbank te Dordrecht wegens doodslag op notaris Courrech Staal te Gorinchcm, is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, tegen welk vonnis verdachte appèl had aangeteekend. f In deze zaak had de advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser, vijf getuigen gedag vaard. Vordachte die in eerste instantie, is ver dedigd door mr. A. van Os, uit Dordrecht, werd bijgestaan door rar. dr. W. A. Vrolijk uit Arnhem. Nadat verdachte de zaal was binnenge leid en de gebruikelijke voordracht van de zaak was geschied, stelde de president S. de vraag waarom hij in hooger beroep was gekomen. Stotterend antwoordde verdachte dat hij zich ongelukkig gevoelde. Pres. Jhr. mr. von Weiier: Dat is te be grijpen. Als eerste getuige wordt daarna voorge roepen de notarisklerk J. B. Needt, die ver klaarde hoe hij na door de dienstbode te zijn gewaarschuwd, zich in den avond van 5 November 1931 naar het kantoor van notaris Courrech Staal had begeven en. hern daar levenloos in diens werkkamer heeft aangetroffen. Verder deelde getuige mede, dat hij S. meermalen ten kantore van den verslagene heeft gezien. De notaris was meermalen des avonds alleen op kantoor en deed dan zelf de cliënten open. De commissaris van politie W. v. d. Ma- rel uit Gorinchem is te ongeveer 8.30 uur naar het kantoor van den notaris gegaan om oen onderzoek in te stellen. Hij vond alles in wanorde en de brandkast openge broken. Bij onderzoek bleek 6000 te zijn gestolen. De notaris lag dood op den vloer. Door getuige is het lijk ter onderzoek aan dr. Hulst overgedragen. Spoedig viel de verdenking op S. vvien hij op 8 November een verhoor afnam. Na aanvankelijk ont kend te hebben legde S. ten slotte een vol ledige bekentenis af en gaf toe naar Gorin chem te zijn gekomen om goedschiks of kwaadschiks geld- van den notaris los te krijgen. Na de pauze wordt gehoord de getuige W. \l. Buchner, hoofdagent-rechercheur van politie te Gorinchem, die op den avond van den moord den toestand heeft opgenomen en verschillende voorwerpen-in beslag heeft genomen. Uit een onderzoek is getuige ge bleken, dat S. in moeilijkheden zat en van verschillende personen geld heeft geleend. Getuige L. v. d. Werf, hoofdagent van politie te Woerden, heeft op 14 November een onderzoek in de woning van S. inge steld en toen een bedrag van 4800 in ver schillende coupures in bed aangetroffen. De commissionnair F. A. Groeneveld uit Rotterdam verklaarde, dat S. op 24 October to zijnen kantore is gekomen om over een hypotheek van 4600 te spreken. S. ver zweeg bij die gelegenheid, dat hij een twee de ii1 ootbeok op zijn huis had. S. heeft naderhand over den moord gesproken en gezegd dat het een klein kunstje was om iemand te vermoorden. Bij de ondervraging door den president over zijn financieele transacties,- antwoord de S. slechts met een hoofdknik. Ook de verschillende onderdcelen van de misdaad zelf werden door den president behandeld, o.a. het bezoek van S. per fiets aan Gorin chem tegen 6 uur, bij welke gelegenheid de verslagene hem verzocht had legen 8 uur terug te komen. Daarna werd nog eens na gegaan, wat er bij den notaris besproken was, alsmede hoe, na de weigering van den notaris om geld to geven, verdachte woe dend is geworden en hij don notaris met de vuist een slag gaf, waarop deze tegen de schoorsteenmantel \iel, waardoor deze afbrak en daarna op den grond viel, waar op verdachte zijn slachtoffer zoo lang bleef slaan, totdat het geen tceken van loven meer vertoonde. Vervolgens ondervroeg de president S. naar de wijze, waarop hij zich van het geld had meester gemaakt en het huis en de stad verlaten heeft en meer speciaal waar do 1500, die niet terecht zijn gekomen, gebleven zijn. S. zeide dit niet te weten. Requisitoir. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Vis ser, bracht hulde aan de activiteit van den getuige Van de Morel, die den sluier van dit geheim heeft opgelicht. Volgens spr. heeft S. zich na de volvoering van zijn daad uiterst kalm gehouden, zoodat nie mand iets aan hem merkte. Er is een onderzoek ingesteld naar de motieven van de misdaad, waarva^ spr. de feiten nog eens releveerde, doch spreker achtte de opgegeven motieven niet juist. Naar zijn meoning is het de bedoeling van S. geweest, om den notaris eerst te dooden en daarna den diefstal te plegen. Een en ander grondt spr. op het aan verdachte af genomen verhoor door den commissaris, v%aarbij hij uiterst kalm is geweest In eer ste instantie is door S. aanmerking ge maakt op do verklaringen van den commis saris; thans doet hij zulks niet. Tegenover den notaris en zijn neven Huisman heeft S. steeds gelogen en zijn financieele positie anders voorgesteld dan deze was. Op 4 November teekende S. een contract, waarin hij zich verbond, om op 18 Novem ber 1500 te betalen aan zekeren N. voor overneming van een melkzaak. Hij bezat toen geen cent. Uit een en ander blijkt, dat verdachte het plan te voren rustig heeft opgevat, te meer, waar hij, toen hij gedurende twee uren te Gorinchem moest blijven, gezorgd heeft, dat niemand hem zou zien. Spr. achtte de qualificatie van de Dordt- sche rechtbank onjuist. Naar zijn meening moet die luiden: overtreding van art. 288 W. v. S. Het speet spr., dat het O.M. niet in hoo per beroep is gekomen, omdat verdachte dan een zwaardere straf zou kunnen wor den opgelegd. Derhalve vroeg spr. vernietiging van het vonnis van de rechtbank en opnieuw ver oordeeling van S. tot vijftien jaar gevan genisstraf. Pleidooi. In een kort pleidoor heeft mr. Vrolijk uit Arnhem betoogd, dat door verschillende omstandigheden S. tot zijn vreesdijke mis daad is gekomen. Zijn vrouw, die van he ling is vrijgesproken, wordt thans in een krankzinnigengesticht verpleegd. Pleiter verzocht clementie. Mr. de Visser zeide toe te geven, dat de straf zwaar is, maar de verdachte heeft de ergste misdaad begaan, die het W. v. S kent, daarom moest ook de straf zwaarder zijn. De krankzinnigheid van de vrouw is niet permanent, zij is reeds uit het gesticht ontslagen. Nadat de verdediger nog op clementie had aangedrongen, bepaalde het Hof de uitspraak op 18 dezer. Benoemd tot officier in de Oranje-Nassau Orde de heer A. Simons Mzn., voorzitter van het bestuur van het Israëlietisch Weeshuis te 's-Gravenhage. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is verleend de gouden cere-medaille der Orde van Oranje-Nassau (bij bevordering) aan den heer A. van Hel den, werkzaam ten bureele van den Leger en Vlootpredikant in Algemeencn Dienst. Departement van binnenlandsche zaken. Bij Kon. besluit is bij het departement van binnenlandsche zaken de persoonlijke rang van administrateur toegekend aan den referendaris W. J. van Santen, de per soonlijke rang van referendaris aan den hoofdcommies L. L. Franx. Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1932 aan den referendaris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie F. C. Kluis, belast met de functie van directeur van het post kantoor te Leiden op zijn verzoek eervol entslag verleend. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van financiën is met ingang van 1 September 1932 opgeheven het ontvangkantoor der di recte belastingen te Voorburg en zijn de ge meenten Voorburg en Rijswijk gevoegd bij het kantoor der directe belastingen te 's-Gravenhage, buitengemeenten; is met ingang van 1 Juni 1932 opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Grootegast en zijn de ge meenten Grootegast, Oldckerk en Grijps- kerk gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Zuid- li orn; is aan den heer Fred. Meerkamp van Embden te Rotterdam, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is met ingang van 4 Mei 1932 Paul. Meer kamp van Embden te Rotterdam benoemd als plaatsvervanger van het lid van voor melde commissie den heer W. T. de Vries te Velsen. AUTOBUS-ONGEVAL TE OLDEBOORN. Ol d eboorn, 4 Mei. Hedenavond te ongeveer 6 uur heeft te Beets een ernstig ongeval plaats gehad. Een autobus van den dienst Postma te Roltevalle, waarin 12 ar beiders van de werkverschaffing waren ge zeten geraakte bij de stuurinrichting on klaar. Daardoor sloeg de bus over den kop en kwam in de sloot naast de berm van den weg terecht. Drie der inzittenden wer den vrij ernstig gewond. Een arbeider had een beenbreuk bekomen, een tweede had zijn pols gebroken en een derde slachtoffer had ernstige snijwonden in het gelaat be komen. De andere personen kwamen met den schrik vrij. Dr. Pasma te Bcetsterzwaag verleende de eerste hulp. De bus is zwaar gehavend. FEDDE SCHURER BENOEMD TOT HOOFD Lemmer, 4 Mei. De heer Fedde Schurer, onderwijzer aan een openbare school te (cursus 2932—'33, aanvangende 2 Sept. '32) voor de KLEUTERKLASSE en de EERSTE KLASSE der Lagere School alsmede voor de OVERIGE KLASSEN, uitgezonderd de reeds voltallige Aanmelding dagelijks bij het Hoofd der School, Joh. v. Olden- barneveldtlaan 23, die tevens alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Prospectus wordt op aanvraag gaarne toegezonden. Amsterdam, is benoemd tot hoofd van de Vrije school met den Bijbel alhier. Do heer Schurer was tot 1 Mei 1930 on derwijzer. aan de schoo 1 voor Chr. Nat. School-onderwijs te Lemmer. Wegons zijn propaganda voor de vredesbeweging ont stond in den loop van 1929 tusschen hem en het plaatselijk schoolbestuur een con flict dat veel stof heeft doen opwaaien. Den heer Schurer werd ten slotte ontslag ver leend. Deze schoolkwestie had tót gevolg, dat vele leden der schoolvereeniging de zijde van den heer Schurer kozen.Zij scheiddon zich af en stichtten een nieuwe verëeniging on der den naam Vrije School met den Bijbel. De heer Schurer is nu benoemd tot hoofd van de school, die van deze vereeniging uit gaat. (Maasbode). Commissie benoemd tot het ontwerpen van een wet Bij gemeenschappelijke" beschikkingvan den minister van binnenlandsche zakch en landbouw, financiën en van defensie, is een commissie ingesteld, aan wélke is opgedra- gen der regeering van advies te dienen no pens het treffen van wettelijke voorzienin gen ter bescherming va'ri de bevolking te gen de govolgen van aanvallen uit de lucht en haar voorstellen te belichamen in een ontwerp van wet met bijbehoorendc Memo rie van Toelichting. In deze commissie zijn benoemd: tot voorzitter en lid mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw; tot ondervoorzitter cn lid generaal majoor M. Raaymaakers, hoofd der Vde afdeeling van het departement van defensie, tot leden, administrateur mr. D. S. \V. Suitzen, hoofd der afdeeling binnenlandse!» bestuur van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw; referendaris A. Pieters, werk zaam bij voornoemde afdeeling; luitenant kolonel van den generalen staf W. F. Sillc- vis, hoofd van het bureau voor luchtver dediging; kapitein van den generalcn stuf G. J. Sas, werkzaam bij de Ildc afd. B. van het departement van defensie; J. C Roe- lofscn, bezuinigingsinspecteur bij het de partement van financiën; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, burge meester van 's'-Gravenhage; dr. J. P. Fockc- ma Andreae, burgemeester van Utrecht; P. van Rees, burgemeester van Papen- drecht; tot secretarissen: kapitein der ge- nio A. Burgdorffor, werkzaam bij de Vde afd. van het departement van defensie en mej. W. E. J. Buve, tijdelijk commies bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. Maandag 9 Mei, des voormiddags 11 uur, zal de commissie door den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, mede namens zijn ambtgenooten, worden geïnstalleerd. ONDERHANDELEN MET MISDADIGERS. Vragen aan den minister naar aanleiding van de In braak in Kasteel Nijenrodc. Mej. Katz, lid der Tweede Kamer, heeft den minister van justitie gevraagd: Kan de minister' meededen, of het juist is, dat, naar verluidt, door verzekeraars met daders van de inbraak in Kasteel Nijenrode, door middel van een tusschen- persoon, onderhandeld is, met de belofte van geheimhouding tegenover de politie en justitie? Is het den minister bekend, of iets der gelijks reeds eerder is voorgekomen? Meent de minister niet, dat zulke hande lingen misdrijven in de hand kunnen wer ken? Vindt de minister geen termen een on derzoek te doen instellen en eventueel voorzieningen te treffen, dat dergelijke on derhandelingen in de toekomst voorkomen worden? DOOR EEN WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Rotterdam, 4 Mei. De 82-jarige P. Hof man is op den Goudschen 6inge! door eon wielrijder overreden. Met een achedelfrac- tuur is hij naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht, waar hij later aan de beko men verwondingen is overleden. rWEEDE KAMER Tot lid van de commissie voor de steno grafie (vacature van Vuuren) wordt geko zen Prof. Aalbersc. Z.h.st. wordt goedge keurd de wijziging van de post spaarbank- wet, na een korte opmerking van den heer de Wilde. Bij de wijziging van do vuurwapenwet beantwoordt minister Donner de sprekers van gisteren. Spr. betwist, dat hier te lande een eenigszins omvangrijke wapenindustrie bestaat. Wat daaromtrent in de Soc.-Dem. pers is gepubliceerd, berust grootendeels op fanta sie. De heer Schaepman verdedigt namens de commissie van rapporteurs een amende ment om alarmpistolen niet te rangschik ken onder de vuurwapens. Het amendement wordt, nadat een door den minister aanbevolen wijziging is aan gebracht» z. h. s. aangenomen 'en het ont werp z. h s. goedgekeurd. Bij het ontwerp lot instelling van een eco nomische» raad critiseert de heer Van Braambeek het, dat dit college niet an ders dan advise arend zal werken. Eenheid van adviezen zoo vervolgt de heer Van Braambeek wordt door het ontwerp voorts in gecnen deélo gewaar borgd. Verder heeft spreker bezwaar tegen opnéming van de twee beslaande colleges van advies, t.w. den nijverheidsraad en den middenstandsraad, in deze wet, omdat die colleges door hem als vertegenwoordigers van wcrkgeversbelangen worden beschouwd De heer Kuiper (R.K.) zou eveneens meer eenheid van economische adviezen wenschen. In de bestaande adviescolleges zouden vertegenwoordigers van de arbei dc-rs dienen te worden opgenomen. De heer Van Voorst -tot Voorst (R. K.) verwacht geen directe hulp van den economische» raad voor den in nood ver keerenden landbouw. Deze zal in den raad slechts een minderheid vormen. Wanneer de bijzondere adviezen, zooals die van den landbouw, zouden ondergaan in het algemeene advies, dan zou spreker moe ien tegen stemmen. Prof. Slotc maker de Bruine zou het voorbeeld van den Hoogcn Raad van Arbeid willen zien overgenomen voor den Economische» Raad, m.a.w. adviezen wil len zien verkregen in een college samenge stcld door werkgevers en werknemers. De heer Knottenbelt (Lib.) heeft in beginsel alle waardeering voor dit ontwerp. Hij juicht toe, dat geen Kamerleden van den hconomischcn Raad zullen mogen worden, want de politiek moet er buiten blijven, evenals de vertegenwoordiging van belan gen. De heer Ivortenhorst (R.K.) acht den F.conomischen Raad do hoofdzaak. Even redige vertegenwoordiging van deskundi gen in de bijzondere commissies komt hem practisch onuitvoerbaar \»*or. Spr. hoopt dat het ontwerf) zal worden aanvaard. De heer Joekes (V.D.) wenscht de vraag of iemand Kamerlid is bij de keuze van den Economischen Raad buiten be schouwing te zien gelaten. Spr. steunt het ontwerp al heeft hij er maar matige ver wachtingen van. De Minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. Verschuur stelt zicheven min voor, dat door dit ontwerp de crisis plotseling zal worden opgeheven of de wel vaart tot haar quadraat- gebracht. De Economische Raad zal het centrale adviescollege zijn op economisch terrein vertrouwd mag worden, dat een samen stelling mogelijk is uit bevoegde personen, die werkelijk de nationale belangeh weten te behartigen. De vergadering wordt verdaagd tot1 Dins dag a.s. T DOOR EEN DRIJFAS GEGREPEN. Een der slachtoffers overleden. 's-Gravenhage, 4 Mei. De 17-jarige metselaar K. van T. uit de Mallemolen, die gisteren tijdens werkzaamheden in een was- scherij aan het Bezuidenhout door een draaiende drijfas werd gegrepen, is in het Gemeentelijk Ziekenhuis aan de bekomen zware inwendige kneuzingen-overleden. Bussum, 5 Mei. Op den Rijksweg onder Naardcn tusschen den Tierensweg en de Karnemelksbrug is vanavond omstreeks acht uur een doodelijk ongeluk gebeurd. De garagehouder Van Kooy uit Soest, kwam met zijn auto uit de richting van Naarden. Hij moest een zijnor wagens, die volgens telefonisch bericht defect geraakt was van den Rijksweg halen. Hij stak rijn richtingwijzer uit cn zag op 50 Meter ach ter zich een wagen met groote snelheid naderen. Hij hield in en werd op hetzelfde oogenblik aangereden. Do linkorzljrulton van den wagen werden verbrijzeld. Het voorstuk werd ingedrukt. De wagen, die do aanrijding had veroorzaakt, kantelde. Een der beide inzittenden sprong eruit; degeon die aan het stuur had gezeten raakte daar achter bekneld. Toen hij den wagen vorlict zakte hij ineen en overleed enkele oogen- blikkcn later aan de bekomen verwondin gen. Het slachtoffer was do heer Stork, wonende aan don Koninginneweg te Am sterdam. Hij was ongeveer 60 jaar oud en gehuwd. De andere inzittende was zijn broer, die zeer van streek was. Het lijk is naar de Majellastichling overgebracht. BOEKEN IN BESLAG GENOMEN. Justitieel onderzook bij de Leidsche Exlpoitatie Mij. voor Onr. Goederen. In verband met dc dóconfituro dor Leid sche Exploitatie Mij. voor onroerende goe deren te Leidon heeft do Officier van Justi tie bij de Haagsche rechtbank, vergezeld van den rechter commissaris, een onder zoek ingesteld ten kantore der vennoot schap aan den Stationsweg te Leiden en daar verschillende boeken en bescheiden in beslag genomen. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. 's-Gravenhage, 4 Mei. Dc heer Z. uit Naaldwijk, die gistermiddag bij de Lcngen- brug op de grens van Loosduinen en Mon ster met zijn auto te water geraakte en in levensgevaarlijken toestand naar het Ge meente-ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd, is daar in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen over leden. Het slachtoffer wa9 27 jaar oud. Zaterdag 7 Mei. Hilversum: 6.45—7.00 en 7.307.45 V.A.R.A. Gymnas tiekles. 8.00. Gramofoonplaten. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voor Arbeiders in dc Con tinubedrijven: „The Marlncll>'s'\ Michel Swaab (levensliedjes). Joh. Jong (plano), V.A.R.A.-tooneel o.l.v. W. v. Cappcllen. 12.00—1.45. V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2.00. Coöperatie-kwartiertje. 2.15. Liederen der Maories. Gramofoon- muziek met toelichting van VV. Ziesemer on P. Tiggers. 2.45. Paul Kies: Van het ontwapenings front. 3.00. Vervolg van 2.15 3.30. Toespraak door M. de Haas: School en Vrede. 3.45. Saxofoon-recital. 4.05. Otto van Tusschenbro?k: Mensch ofmachine. 4.25. Vioolrecital N. v. Ivinsbergen. Piand: Joh. Jong (en Gramofoonplaten). 4.45. S. Broekman: Arbeiderssport. 5.00. Beoefening der huismuziek o.l.v. P. Tiggers. 5.30. Actueel Allerlei door het N. V. V. 5.45. Zang door „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. 6.00. Uit de Roode Jeugdbeweging. Spre ker: Henk van Dijk. 6.15. Vervolg zang. 6.30. Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.00. Groningsch uurtje m.m.v. Mej. Rij- kens (voordracht), A. W. v. Tholen (liedjes b. d. luit), J. Molles (lezing). 8.00. Bonte Avond, m.m.v. Teun de Klep perman, V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. do Groot, Joh. Jong (orgel), V.A.R.A.-tooneel o.l.v. W. van Cappellen, The Accordeon Harmonists o.l.v. G. E. den Boer, Hawaiian-kwartet o.l.v. J. B. Kok, Schrammelkwintet o.l.v. W. Drukker, Mia Dorel (zang), Tummers (Con ferencier). Opzet cn verbindende tekst Hans v. Gorkum. 11.00. Vaz Dias, V.A.R.A.-Varia on Voetbal nieuws Huizen: 8.00—9.15. K.R.O. Gramofoonplaten. 10.00—11.30. Trioconcert. 11.30. Godsdienstig halfuurtje. 12 *51.45. Se~tetconcert 2.0n. Gramofoonplaten. 2.30. Kinderuur. 4.00. GramofoonpIateiL 4.30. H.I.R.O. 5.30. Gramofoonplaten? 5.45. Lezing. 6.00. Gramofoonplaten. 6.10. Lezing. 6.30. Gramofoonplaten. 7.10. Voordracht 7.45. Lezing. 8.00. Orkestconcert 9.00. Vaz Dias. 9.15. Hoorspel. 10.15. Orkostconcert 11.0012.00. Gramofoonplaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9