Fa. M.RJ. OOSTERVEEN PAUL DOUMER t DUIKBOOTEN PUNT VAN DISCUSSIE DE NIEUWE TARIEVEN IN HET LAGERHUIS DE BESTRIJDING DER MALAISE NOODZAAK BEZUINIGING ABSOLUTE BLOEDIGE TWIST MET D00DELIJKEN AFLOOP Langestraat 42 Tel. 77 DE KNOEIERIJEN VAN KREUGER EEN RUSTPERIODE TE GENEVE DE DEKKING VAN 'T AMERIKAANSCHE DEFICIT Wat Paul Doumer, den president dcr Fransche republiek, die thans op geweld dadige wijze het leven heeft verloren, als gevolg van een aanslag, gepleegd door een jiterst rechts zich orientoerenden Russis^ien uitwijkeling, wiens geestvermogens blijkbaar gekrenkt waren, verwant deed zijn aan wijlen Briand, was het feit, dat beide staats lieden van zeer nederige afkomst waren, doch dank zjj een groote mate van geluk en een oven groote mate van energie zich tot een aanzienlijke hoogte wisten op te werken. De vader van Paul Doumer, afkomstig uit Aurillac in het departement Cantal, was een spoorwegbeambte, die eon slechts ondergeschikte betrekking vervulde. Paul's vader overleed slechts eenigo jaren, nadat zijn jongen het levenslicht zag. Om beter m baar onderhoud to kunnen voorzien, vertrok zijn moeder naar do Franscbe hoofdstad, waar zij een winkeltje hield. Het kostto heel wat moeite om aan den kost te komen, doch Paul sprong zijn moe der flink bij en hij zag zelfs kans in de cogenblikken, die hem na het werk rest ten, te studceren, zoodat het hem lukte de ondcrwijzersacte te halen, terwijl hij later aan het hoofd van een school kwam te staan. De staatkunde oefende echter eon on weerstaanbare aantrekkingskracht op hem uit, zoodat hij zich weldra in politieke vraagstukken ging verdiepen. Dat hij de aandacht trok, blijkt uit bet feit, dat hij nog een jonge man zijnde, reeds aangowe- zen word als kabinetschef van Floquet, die de Kamer van Afgevaardigden presidoer- de. Op 31-jarigen leeftijd in 1888, werd hij afgevaardigd naar het parlement, waar van hij meer dan eens deel heeft uitge maakt. Zijn ministcricclo loopbaan begon in 1805, toon hij zich de portefeuille van financiën zag toegewezen. Een grooter onderscheiding viel hem, den radicaal, die naderhand achtereenvolgens behoordo tot de union républicaine en dc alli ance démocratique, echter te beurt, toen hij het volgende jaar gouverneur-generaal van Indo-China werd, een functie, die hij tot 1002 heeft vervuld. Zijn populariteit en gezag groeiden met den dag en velen zijn van ge voelen, dat zijn ongeveer vijfjarig bewind de door hem beheerde Franscbe kolonie in menig opzicht ten goede is gekomen. Vooral heeft bij zich groote verdiensten verworven door in Indo-China groote openbare werken te laten uitvoeren. Uit Indo-China teruggekeerd, werd hij geroepen de Kamer te presidèèren cn niet lang daarna werd hij zelfs candidaat ge steld voor 't presidentschap der republiek, doch hij moest het toentertijd afleggen tegen Fallières, die Doumer mot Fin tegen 371 stemmen versloeg. Wij vermelden verder, dat hij een paar jaar voör den wereldoorlog, die het leven van niet minder dan vier zijher zoons op- eischte,_.deel uitmaakte van den Senaat en dat hij als minister tevens naderhand werd opgenomen in do kabinetten van Painlevé. Briand en Loucheur en wel als minister van financiën. Het lukte hem echter destijds niet bij de inflatie van de franc te voorko men, dat de valuta nog verder daaldo. In 1927 koos do Senaat hem, ter vervanging van De Selves, als zijn voorzitter. Versch ligt nog in elks geheugen, dat Doumer in 1931 opnieuw candidaat was voor het presidentschap der republiek en dat in dat jaar bet geluk hem meer dien de dan toen Fallières zijn tegenstander was. Briand had zich ten vorigen jare la ten verleiden zich eveneens candidaat te laten stellen voor den hoogsten post irt de republiek, maar reeds bij de eerste stem ming had Doumer een voorsprong van ruim dertig stemmen, waarna Briand er van afzag te trachten de „eerste burger" lii Frankrijk te worden. Met 501 stemmen werd Doumer, een algemeen geziene per soonlijkheid, wiens correctheid en integriteit bijna spreekwoordelijk waren geworden en die buitengewoon veel hechtte aan goede en deftige vormen bezadigdheid en ernst ken merkten zijn voorkomen daarop aange wezen als opvolger van Doümergue. Ofschoon Doumer, die meer dau eens van politieke overtuiging wisselde en niet bet klimmen der jaren gematigder werd, geen politicus van buitengewoon groot formaat was en niet in de schaduw kon 6taan van b.v. iemand als Briand of Tardieu, was hij niettemin een ernstig en nauwgezet werker, die het wel meende met zijn vaderland, dat thans te eerder zijn heengaan betreurt, om dat hij viel door moordenaarshanden, een lot, dat eenmaal eerder een president der Fransche republiek heeft getroffen, n.l. Curnot, die in 1894 te Lyon door een Itali- aansch anarchist met een dolk werd dood gestoken. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Londen, 6 Mei (H.N.). Volgens de Daily Tel. moet de Engelsche regeering een ar- beidsplan voor de conferentie van Lausan ne hebben voorgesteld, volgens hetwelk eerst besprekingen tusschen de groote mo gendheden en België aan de eene en Duitschland aan de andere zijde zullen worden gevoerd, eventueel onder deelnc ming van een Amerikaanschen waarne mer. Later zullen dan bij de besprekingen de kleinere mogendheden worden betrok ken, die in den oorlog tegenstanders van Duitschland waren en een direct belang bij de schadevergoeding hebben, zooal? Zuid-Slavlé, Roemenië, Griekenland en Portugal cn ook die mogendheden, welke door het vredesverdrag zijn ontstaan, als Polen en Tsjeclio-Slowakije, die eveneens bij de schadevergoeding betrokken zijn Voor het laatste stadium der onderhando lingen, waarin de financieele en economi sche vraagstukken van Zuid-Oostelijk Europa en wellicht ook vraagstukken van algemeen economische aard, als dat van het geldwezen, behandeld zullen worden zullen nog verdere uitnoodigingen worden gericht tot Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Turkije en waarschijnlijk ook tot vroe gere neutrale staten, welker financieele en economische medewerking van belang wordt geacht. POINCARE OVER DE FRANSCHE POLITIEK. Parijs, 6 Mei (H.N.)* Poincaré, die op het oogonblik bij een vriend te Straatsburg vertoeft, heeft In een onderhoud met een redacteur van de Intransigoant zijn mee ning over den tegenwoordigen toestand ge zegd. Hij gelooft niet, dat de nieuwe ka mer er als de kamer van 1924 zal uitzien en zelf. een Kamer van uiterst links zal de gevaren inzien, wat in 192-4 niet het geval v.as. Poincaré wenschte, dat het te genwoordige kabinet gehandhaafd zal wor den. Tardieu en Lava] hebben gedaan, wat zij konden. Hot is beter, dat er geen nieu we meerderheid tn Frankrijk komt De oorlog is volgens de meening van Poincaré nog niet geliquideerd en daar om mogen de partijeu in Frankrijk elkaar niet onderling bestrijden. Als men In den Elzas is, merkt men. hoe krachtig aan de andere zijde van den Rijn gewerkt wordt Daarom mag er in Frankrijk geen verdeeld held bestaan eö moet naar de eenheid van 3llen worden gestreefd. Frankrijk verzei zich legen afschaffing daarvan G e n v e, 4 Mei (V. D.) In de technische vlootcommissie werden hedenmorgen do dis cussies over de vliegtuig moederschepen voortgezet. Dc Engelsche vertegenwoordiger verklaarde zich voor handhaving van déze scheepscategorie, doch de vertegen woord i gors van Japan, Turkije, Spanje cn Roeme nië waren van oordcel, dat de vliegtuig- moederschepen zeer gevaarlijke wapens zijn met een scherp agressief karakter. Bij dc discussie over do duikboolon ver klaarde de Lngclscho vertegenwoordiger Sir Bolton Monsel, dat dc Engelscho regee ring het verbod en de afschaffing van duik booten cischte in het belang der mcnsch héjd. Dc duikboot heeft een uitgesproken aanvalskarakter en kan ook gebruikt wor den tegen de handelsvloot Bovendien zijn de kosten van duikbooten dubbel zoo hoog als van bovcn-water-schcpen. Desnoods was Engeland bereid aecoord tc gaan met do handhaving van duikbooten van maximaal 250 ton, aangezien dc Britsche admiraliteit gebleken was, dat deze tonnage voldoende is voor de kustverdediging. De Fransche gedelegeerde, de oud-minis ter van Marine Dumont, nam het op voor de duikboot; hij achtte de duikboot een onmisbaar wapen voor landen met een uit gebreide kust zooals Frankrijk. Dc geogra fische ligging van Frankrijk maakte di' wapen voor de verdediging beslist Onmis baar. De kwestie der vliegtuigen. Gonêve, 4 Mei. (V. D.) In een geheime zitting van de subcommissie van de lucht vaart com miss ie der ontwapeningsconferen tie kwam het heden tot een heftig debat over een poging, een voorstel te doen aan nemen, volgens hot welk alle vliegtuigen een agressief karakter zouden hebben, waardoor ook de civiele luchtvaart tot dc aanvalswapenen zou worden gerekend. De Duitsche gedelegeerde Brandenburg nrotesteerde hiertegen heftig en verklaarde dat de oniwapeningsconferentie zich alleen met wapens heeft bezig te houden. De Duitsche delegatie zal onder alle omstan digheden tegen een dergelijk voorstel stem men. Brandenburg diende een tegenvoorstel in, volgens hetwelk militaire vliegtuigen en vliegtuigen, die een inrichting voor het werpen van strijdmiddelen hebben, als aanvalswapons worden beschouwd. In verhand met don tegenstand van Duit sche zijde werd de stemming over het voor -tol der meerderheid voorloopig uitgesteld. Het Nedeilandsche standpunt. Uit Gonêve wordt d.d. 4 Mei aan De Maas bode bericht: Do besprekingen in c!e vlootcommissie vanochtend, over dc kwestie van het aan valskarakter der onderzeebooten, werden ingeleid door een rede van prof. Moresco, die het standpunt der Nedcrlandschc re geering uiteenzette. De Nedcrlandsche delegatie vercenigde zich met de door Spanje ingediende resolu tie, volgons wélke de groote duikbooten een offensief karakter, daarentegen de kleinere duikbooten een defensief karakter dragen. Prof. Moresco zette uiteen, dat evenals ten opzichte van de slagschepen ook ten aan zien van de onderzeebooten de regel geldt, dat de offensieve kracht grooter wordt, naarmate de tonneninhoud grooter is. Bovendien zal ook bij de duikbooten even als bij de slagschepen, moeten gelet worden op de geschut be wapening van het schip. Na de rede van prof. Moresco deed de fin geïgche gedelegeerde het denkbeeld aaa de hand, dat in de kringen van de Nederland sche en ander kleine delegaties met belang stelling ontvangen werd. De Engelschen, die ten gunste van een al- gehcclc afschaffing dcr onderzeeboten wa ren, verklaarden zich bereid aan den wensen der kleinere staten tegemoet te komen, du- kleine duikbooten voor kustverdediging wil den behouden. De Engelschen gaven in overweging, dat duikbooten van niet grooteren tonnenin houd dan 250 ton buiten dc offensieve wa penen zouden blijven. Ofschoon de Zweedsche gedelegeerde hier na verklaarde, dat het getal van 250 ton zijn inziens te klein was, gaf hij toch de bereidwilligheid te kennen tot onderhando lingen op grondslag van het Engelsche voorstel, een standpunt waarmede, naar ik later vernam, ook de Nedcrlandsche dele gatie zich vereenigt. De groote moeilijkheid inzake do duik booten zit echter, zooals gemold, bij de Franschen, die vandaag wederom verklaard hebben, ook van hun grootste duikbooten eeen afstand te willen doen, indien niet de Engelschen en Amerikanen tot gelijkwaar dige offers op het stuk van slagschepen bereid zijn. - Londen, i Mei (V.D.) Het Lagerhuis ving heden de debatten aan over dc nieuwe tarievenverordning van 19 April j.l., welke debatten morgen zullen worden voortgezet. Do oppositie wijst er in een voorstel op, «'.at de nieuwe tarieven ongunstig voor Engeland zouden zijn en den buitcnlandschen handel zou verlammen. De minister van financiën Neville Cham berlain bepaalde eerst zijn standpunt inzake den eisch van ccnigc conservatievo Lager huisleden om nog hoogerc tarieven in te voeren. De betreffende tarievencommiasié heeft, aldus Chamberlain, motieven near voren gebracht, behelzende, dat het gênlid del do dor tarieven in het algemeen niet hoogcr dan 20 procent zou liggen. De huidige stand van hot pond mag niet uit het oog verloren worden, daar deze reeds een pro tectionistische uitwerking hoeft. In de com missie was hot tot nu toe onmogelijk go- weest een vast syseem van beschermings- tarievcn voor dc ijzer- en staalindustrie te ontwerpen, daar het betreffende onderzoek nog lang niet geëindigd was. De huidige tij- dclijko tarieven waren niet zoo zeer als ta rieven gedacht, doch dienen veel meer om een te grooten invoer te verhinderen, opdat gedurende het onderzoek van de tarieven- commissie de toestand stabiel blijft De com missie is als onpartijdig lichaam ingesteld. Engeland heeft thans besloten een systeem van gematigde beschermingstarieven in te voeren. Het advies van do tarievencotnmissie, voorloopig gedurende een jaar de tarieven niet te verlagen, is voor dó Engelsche re- geeririg geen belemmering, wanneer het tot intemationalo onderhandelingen inzake een handel verdrag mocht komen. De regeering heeft er intusschen reeds den nadruk opge legd, dat van het afsluiten van handelsver dragen voor de Britsche rijksconferentie te Ottawa geen sprake is. Eerst na de confe rentie te Ottawa zal Engeland dc vrije hand hebben om Inleidende besprekingen te gaan voeren ovr handelsverdragen, welke verdra gen mogelijkerwijs tot een verlaging van dp Engelsche tarieven zouden kunnen leiden als tegenprestatie voor tarieven verminde- ringen van het buitenland ten gunste van Engeland. Londen, 6 Mei. (V. D.) Het lagerhuis hoeft gisteravonJ do nieuwe tariefverorde ning met 405 tegen 70 stemmen aangeno men. Togen de verordening stemden, be halve de arbeidersafgevaardigden, 28 libe rale», waaronder de minister van binnen- landsche zaken sir Herbert Samuel, de mi nister van onderwijs sir Maclean, dc staats secretaris voor Schotland sir' Archibald Sinclair cn de minister voor de mijnon Foot. De liberale volgelingen van sir John Simons stemden met de regeering mee. Als .voordvoerder voor do opp.xsitié verklaarde de arbéidercafge vaardigde -sir Stafford Cripps, dat het. een ongeluk zoowel vóór Engeland ais voor dé géheele wereld is lat Engeland zich meer en meer aansluit hij liet economische nationalisme. De mi nister van handel Runciman verklaarde. 1at de verordening de mogelijkheid schopt. 1at Engeland voor de eerste maal sedert vijf generaties de tarieven kan gebruiken aks middel bij onderhandelingen met bui tenlandsche staten ter bereiking van betere hariefvoorwaardeii. In vergelijking mot an lere landen, voorde Engeland een zeer ge matigde (ariefp nitick. Runciman wees er verder op, dat de Engelsche kosten voor hot levensonderhoud ondanks allo pessi ruistische voorspellingen, tot nog toe niet waren gestegen Ook de uitvoer was niet zoo sterk gedaald als die in andere landen Borah laat zijn licht schijnen Washington, 5 Mei. (V D.) Senator Borah, de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van den senaat, heeft heden een verklaring afgelegd over de oor zaken van de crisis én de bestrijding daar van Hij zeide o.a het volgen Je: De a.e. zomer brengt ót een economisch herstel, óf een onbeschrijfelijke» chaos. Als voornaamste oorzaak van de crisis in het wereldzakenleven noemde Borah de onge lijkmatige vordeeling van het goud. Uit gaande van den toestand in Europa, zeide Borah, dat algemeen werd aangenomen, dat dc ontwapeningsconferentie van Genève geen succes zou hebben, 55% van de be- grootingon der Europeescbe volkeren wordt door militaire uitgaven vcislonden. Ter sa neering van den toestand stelde Borah voor: ten eerste ver-gaande bewapen ingsbopcr- king, tcneindo de lasten van het volk te verlichten; ten tweede regeling der herstel betalingen en ton derde weder invoeren van den zilveren standaard in allo vroegere zilverlanden. In dit verband wees Borah op de verbetering in den Engelschen toe stand sedert het opgeven van den gouden standaard. Vervolgens sprak Borab over dc interna tionale schuldenkwestie en verklaarde o.a.: Amerika cn Frankrijk hebben 70 van den geheelen goudvoorraad in bandou. Deze op hooping van goud is de oorzaak geweest van het achteruit loopen van alle goederen- prijzen. De overige landen ter wereld moe ten zich tevreden stelicu met de rest van den goudvoorraad, waarbij slechts ongeveer twee gouddollar per hoofd der bevolking komen. Ouder deze landen zijn hoogont wikkelde volkoren, zooals b.v, Duitschland en Engeland. De ontzaggelijke goudophoo- ping in -Amerika en Frankrijk vermindert natuurlijk de koopkracht van de overige volkeren. Tengevolge dcr lage prijzen Ls bet oorspronkelijke schuldenbedrag der credi- teurianden verdubbeld. Het is derhalvo on mogelijk, dat de Europoesche volkeren ooit hun oorlogsschulden aan Amerika kunnen betalen. DE VERKIEZINGEN VAN MtfMEL. Simat treedt af. Memel, 5 Mei. (V.D.i In een onderhoud met oen journalist deelde dv. president van het op bet oogenblik aan het bewind zijnde directorium, Simat, op de vraag, welke conclusies hij uit do resultaten van dc ver kiezingen zou trekken, mede, dat hij zou aftreden, zonder in den landdag de vertrou wenskwestie to stellen. Op welk tijdstip dit geschieden zou, stond nog niet vast. In ieder geval zou de presi dent de zaken t> 1 ijver> leiden, tot een nieuw directorium zou zijn gevormd. Ingeval van een zwakke meerderheid van de volkspar tij en de landbouwpartij zou bij gepoogd hebben verder té regocren. Daar echter do meerderheidspartijen met 20 van de 29 man daten in den nieuwen landdag zullen ko men, staat zijn besluit vast. Tenslotte gaf Simat toe, dat hot resultaat der verkiezin gen hom buitengewoon verrast had. Een nieuwe boodschap van Hoover Washington, 6 Mei (V.D.). President Hoover heeft vrij onverwachts zicb nog maals met oen dringende boodschap tot bet congres gewéni cn er op aangedrongen, dat men de middelen zal scheppen om de begrooting in evenwicht te brengen. De houding van het congres verwekt in bet land een gealarmeerde stemming en men koestert vrees voor de gevolgen. Hoover oischt in zijn boodschap, dat oen uitge breid en definitief nationaal program van bezuinigingen door het congres zal worden ontworpen en voor 1 Juli a.s. gereed zal zijn, aangezien de begrooting in elk geval in evenwicht moet worden gebracht, wil men het land voor nog ernstiger gevolgen van de crisis bewaren. Gelsenkirchon, 5 Mei (V.D.). Heden- raiddag speelde zich in het confectiemaga zijn Hansa nabij het hoofdstation to Gel senkirchon een bloedig drama af. Voorbij gangers hoorden eenigo schoten on vonden in den winkel don eigenaar Wimphciraer, zijn 11 jarig dochtertje en zijn 7-jarig zoontje zwaar gewond, en badend in hun bloed op den grond liggen. Allo drie waren zij door eenlgc schoten in het hoofd gc^ raakt en het knaapje overleed korten lijd later aan de gevolgen, terwijl de toestand van de beide andere gewonden bedenkelijk is. Do scboten bloken te zijn gelost door den koopman Cobn, eon collega van Wimphei- mer, met wien hij op straat oen twist had gehad, waarbij ook Wimphciraer's vrouw en beide kinderen tegenwoordig waren. De twist liep zoo hoog, dat Cohn in zijn woede plotseling een revolver trok en blindelings op het gezin schoot. Hierna bracht hij zich zelf een schot in den schouder toe. SNEEUWVAL IN ENGELAND EN SCHOTLAND. Londen 6 Mei (H.N.) In hel noorden van Engeland en in Schotland ls do laat ste 48 uur veel sneeuw gevallen. OOSTENRIJKSCH KABINET AFGETREDEN. Ween en, 6 Mei. (H.N.) Het kabinet-Bu- resch is vanmorgen afgetreden. Dr. Burescb heeft zich terstond na afloop van den mi nisterraad, waarin tot aftreden van het ka binet werd besloten, naar bondspresident Miklas begeven, dio hem verzocht zich voorloopig met de leiding der zaken te blij ven belasten. Iu parlementaire kringen ver wacht men, dat de vorming van het nieu we kabinet opgedragen zal worden aan dr. Dollfus, den minister voor economische za ken, die tot den linkervleugel der Christe- lijk-6ocialen behoort. In het parlement doen geruchten de ron de, dat den groot-Duitschers, om bon tot het deelnemen aan de regeoring te bewe gen, h-et ministerie van buitenlandsche za ken zou zijn aangeboden, waarbij echter als voorwaarde zou zijn gesteld, dat de ersoon van Dr. Schober uitgesloten zou worden. EOTSING MET COMMUNISTEN TE HAMBURG. Hamburg, 6 Mei. (H. N.) Vanmiddag wildon m het stadsgedeelte St. Pauli twee agenten een communistisch transparant ver wijderen, waarbij zij door een menigte van ongeveer 100 personen omsingeld werden, die steenen cn flesschen naar hen wierpen met het gevolg, dat één der agenten aan de hand gewond word. Uit noodweer maakten de agenten daarop van hun vuurwapenen gebruik. Vier personen werden gowond en moesten naar een ziekenhuis worden go- bracht. Twee belhamels werden gear resteerd. HET CONFLICT INZAKE MEMEL. Zal Zacnius aftreden? B e r I ij n 6 Mei. (H. N.) Uit Kofno wordt gemeld, dat volgens daar loopende ge ruchten de positie van Zaunius, den Litau- schen minister van buitenlandsche zaken geschokt is in verband niet den uitslag der verkiezingen in het Memelland. De Litau- sche regeering zou thans geneigd zijn het conflict door directe onderhandelingen met Duitschland te regelen» am Vleeschwaren weder in prijs verlaagd. Aanvang van het proces Stockholm, 6 Mei. (V. D.)) Heden is hot grootste proces in de geschiedenis der Zweedsche criminaliteit begonnen, het Kreu- gbr-proces. Op de beklaagdenbank zitten dc drie gearresteerde directeuren van do ge heimzinnige dochtermaatschappijen, bene vens do accountant Wendler. Zij worden alle vier er van beschuldigd medeplichtig te zijn geweest aan dc bedricgelijke handelin gen van Krcuger. Een vertegenwoordiger van de benadeelde eigenaars van Kreuger- papicren treedt op als neven aanklager on esiebt schadevergoeding. De beklaagden ver klaren in goed vertrouwen te hebben gehan deld en volkomen op Kreuger te hebben vertrouwd. Tijdens het afleggen van deze verklaring barstte directeur Lango In snik ken uit. Het verzoek van dc verdediging, de vier boklaagden op vrije voeten te stollen, werd afgewezen, waarna do behandeling verdaagd word tot 20 Mei. Het O. M. verklaarde o. a., dat Kreuger geen geniaal financier is geweest Verschei dene personen moeten in hot geheim van zijn zwendelarijen op de hoogte zijn ge weest. In afwachting van dc Raadszitting Genève, 6 M o i. (V. D.) De werkzaam heden der ontwapeningsconferentie worden op het oogenblik voornamelijk voortgezet in vortrouwelijke besprekingen der technische subcommissies. - Po marine-commissie is'met haar werk- zaamhodon het verst gevorderd en zal In bet begin van de volgende week bijeenkomen ter bespreking van bet rapport aan dc algc- mecno. commissie. Genève is thans in afwachting van de zit ting van den raad van den volkenbond, dio Maandagochtond bijeenkomt In den raad van den volkenbond zal Duitschland vertegenwoordigd worden door graaf Welczek, den Duitschen ambassadeur to Madrid. Hij is plaatsvervangend leider der Duitsche delegatie en is na een lang durige ongesteldheid korten tijd geleden to Genève teruggekeerd. Men neemt aan. dat de Engelsche en Ita- liaansche minister van buitenlandsche za ken aan de zitting van den raad zullen deelnemen. Er zal dan tevens gelegenheid zijn tot ver trouwelijke. besprekingen over do steeds weer uitgestelde conferentie der vijf mo gendheden. Een definitief tijdstip voor deze conferentie is nog steeds niet vastgesteld. Washington, 6 Mei. (V. D.) Het door de financieele, commissie van den senaat op gestelde program tot dekking van het deficit op do begrooting bevat, behalve grooto be sparingen, talrijke nieuwe belastingen. O.a. wordt voorgesteld een verhooging van de inkomstenbelasting cn van de posttarieven, evenals nieuwe rechten op koper, kolen, olie en hout. Verder wordt bij deze voorstellen gerekend op de volle annuitcitsbetalingen van de geallieerde crediteur-landen. Washington, 6 Mei. (V. D.) Presi dent Hoover heeft het congres een nieuwe, zeer scherp gestolde boodschap doen toe komen, waarin hij do aarzelende behande ling van de door de regeering voorgestelde maatregelen tot bet in evenwicht brengen van de begrooting in het congres en door do partijleiders misprijst. In zijn boodschap verklaart Hoover o.a., dat de wetgevende arbeid van het congres van het oogenblik het crediet en het aanzien van de V. S. schaadt. I-Ioovcr verlangt opnieuw onmid dellijke, productievo maatregelen. Verder veroordeelt Hoover de ..sprinkhanen-zwer men. der wandelgangen-parasieten", die oJ- lcn hun eigen voordeelen nastreven on die de volksvertegenwoordigers door hun propa ganda misleiden over de werkelijke volks stemming. De boodschap sluit met de woor den: „Wij leven in een ernstigen tijd, welke eischt, dat de regeering en het volk zicb moedig verheffen boven partijgeknoei, ten einde van bet nationale leven te waarbor- gon." GEORGE V TWEE EN TWINTIG JAAR KONING. Londen, 6 Mei. lieden is "net 22 jaar geleden, dat koning George de Engelsche troon besteeg. In de Britsche oorlogshavens zijn de slagschepen en kruisers feostelijk gepavolseerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2