G. VAN DUIN Keukenkasten „KLANK EN BEELD" GEOPEND NEDERLANDSCH JONGELINGSVERBOND IN MASSA'S SLIJTERIJ A. H. van NIEUWKERK N.V. VSSSSSSoSt JAARVERGADERING TE NIJMEGEN M. H. van Raai te AMERSFOORT M.H. van Raai te VERTROUWEN wordt alleen verworven door NIEUW PARIJS Nieuwe modellen UIT DE STAATSCOURANT TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM Dr. de Visser herdacht KARPET, LOOPER, LINOLEUM of ZEILEN In HAARVELOURS- en BOUCLè KARPETTEN HUMORHOEKJE Een openingsrede van den bonds voorzitterds. P. Veen uit Utrecht N Ij EO e g e n, 5 Mei. Alhier kwam op Hemelvaartsdag het Ned. Jongelingsver bond in algemeene vergadering bijeen, on der voorzitterschap van ds. P. Veen, uit Utrecht Met bet oog op de groote belang stelling voor deze bijeenkomst, werd in twee zalen vergaderd, n.l. in bet concertge bouw de Vereeniging en in het Centraal Gebouw voor Chr. Belangen. Aan de des morgens in eerstgenoemde, des middags in laatstgenoemde lokaliteit uitgesproken re de van den bondsvoorzitter ontleenen wij Het leven is voor vele jongemannen niel gemakkelijk; vragen van allerlei aard hou den hoofd en hart bezig. Do toekomst ziet er voor menigeen donker uit. In alle be drijven heerscht groote slapte. Wij nemen overal een eigenaardige spanning waar Het is niet de spanning van een groeiende verwachting, di* zich uitstrekt naar hel nieuwe dat komen zal, zooals in het voor jaar allerwege de spanning gevoeld wordt van het doorwei kende leven, dat bezig is zich te ontplooien tot zomerweelde. Hot is de spanning van de onzekerheid, bij som migep de spanning van den wanhoop. Soms hebben wij het gevoel alsof wij getuigen zijn van de stuiptrekkingen van een menschheid, die alle houvast schijnt ver loren te hebben en niet meer weet, hoe zij zich moet staande houden en de vraag dringt naar voren of wellicht de ondergang van een cultuur nabij is, die haar kracht gezocht heeft in zich zelf en daarbij zich beeft losgerukt van den bodera, waarop zij alleen blijvend zich ontwikkelen kan. Door duizenden wordt met God niet meer gere kend; men bouwde een levensverhouding op, die gedragen moest worden door de goede eigenschappen, die men in de men- schelijke natuur aanwezig veronderstelL Daarnaast zien wij, dat deze tijd arm is AFD. STOFFEN NOUVEAUTÉS in Crêpe de Chine imprimé geheel zijde Od AROC AIN E in mooie kleuren voor Japonnen 2.25 p. El CREPE DORIAH, 2.25 p. El JAPSH.4N en SHANTUNG In groote kleuren-keuze voor Japonnen CniNEESCHE ZIJDE NA TUREL 95 et. p. El DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van do oenvoudigste tot de nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogon door prima kwaliteit glazen. Juwelier Cptlci&n. UTRECHTSCHESTRAAT 23. Tel. 893. LANGESTRAAT 35 zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken ..CM T>F. KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 291 aan openbaring van een levend, persoon lijk Christondom. Wèl ligt nog over allerlei de verdofte glans der christelijke beginso- len, maar wij zoeken tevergeefs de uitin gen van een tintelend geloofsleven, dat de harten der menschen in gloed zet en hen veerkrachtig maakt en sterk. Het is ont roerend op te merken, hoe weinig behoefte er onder vele christenen is aan bijbelstudie, aan een zich verdiepen in de groote gees telijke vragen, aan gebed. Wèl wordt in sommige kringen veel over dit alles ge praat, maar wat beteekent dit, als niet ge voeld wordt de behoefte zich zelf "ernstig te onderzoeken om te weten te komen, of men zelf wel leeft overeenkomstig den wil van God. In dezen moeilijken tijd, waarin zoovele vraagstukken onopgelost schijnen te blij ven, draagt de Christen een groote verant woordelijkheid en bet is naar mijn mee ning dringend noodig, dat gij als jongeman nen u met bet oog op de vervulling van uw taak in de toekomst, daarop ernstig voorbereidt. Laat u niet ontmoedigen door het zien van zooveel, dat in de laatste ja ren rondom u is afgebrand; staande tus schen de ruïnes van zooveel dat ineen is gestort, moet gij u al meer bewust wor den, dat God u gebruiken wil als bouwers van een nieuwe wereld. Wij durven dit zeggen, ook al zion wij niets van het plan waarnaar die nieuwe wereld gebouwd zal worden. De vraag is gewettigd of wij ons voldoen de rekenschap geven van de moeilijkheden, waarmede vele jongemannen in den tegen- woordigen tijd te kampen hebben. Wat tocb is het geval? Zoodra eop jongeman het ouderlijk huls verlaat en de maatschappij binnentreedt om hier op fabriek of kantoor of waar ook, een werkkring te zoeken of te veroveren, die hem in staat zal kunnen stellen, zelfstandig te worden, komt hij in aanraking met allerlei opvattingen, mee ningen, denkbeelden op het terrein van 't godsdienstige en maatschappelijke leven, die strijden met de tradities, die geëerbie digd waren in bet gezin, waarin hij is op gegroeid. Degenen, en die zijn er ook, die in hun jeugd de beschermende invloed van een gezond gezinsleven hebben gemist, ont moeten dezelfde bezwaren, al staaD zij er gansch anders tegenover. Maar voor beide groepen geldt, dat de eigen moenlng in den regel nog niet voldoende is gevormd. Jongemenschen, die de maatschappij in gaan, gelijken op de jonge planten, die uit de beschutting van de kas geplaatst worden in open grond, en daar blootgesteld wordt aan weer en wind. Een der voornaamste eiscben van jeugd werk is, dat jonge menscbon in aanraking worden gebracht met den rijken inhoud van het Evangelie van Jezus Christus. Nu hangt alies er van af, hoe wij dat Evangelie aan anderen voorstellen. Er kaq zoo'n kracht uitgaan van een goede bijbelbespre king, of behandeling van een bljbelscb on derwerp, wanneer maar duidelijk wordt, dat de waarheden, die in den bijbel naar voren worden gebracht, niet alleon gegol den hebben in hot verleden, maar dat wij als richtlijnen voor het leven ook in den tegenwoordigon tijd moeten worden ge volgd. De leiders van zoo'n bijbelbespre king zullen zicb bewust moeten zijn van hun verantwoordelijkheid. Hier kan veol worden bedorven. Groote zegen is er steeds uitgegaan van hen, die gevoelden dat zij door God waren geroepen. Het teere werk van de zielszorg eischt groote voorzichtig heid. Men moet zich instellen op den kring waarin men verkeert en een open oog heb ben voor de vragen, die In de harten der leden leven; vragen die soms op een eigen aardig onhandige wijze worden gesteld. Dikwijls wordt iets gevraagd, dat schijn baar met het onderwerp, dat besproken wordt, niets heeft te maken, omdat men, uit schroom, niet direct voor den dag durft te komen met datgene, wat in 't hart leeft. Daarom is 't noodig te weten te ko men waar hoofd en hart der leden zich mee bezighouden; als poging die kan medehel pen op dit terrein iets te bereiken raad ik aan. zet zooveel mogelijk alle leden aan 't werk; laten zij zich eens uitspreken over die onderwerpen waarin zij belangstellen. De jongemannen, die in onzen kring ko men, moeten gevoelen dat er een fri6scbe geest heerscht, en dat men voor alles in alle dingen waar en waarachtig is; er is helaas in christelijke kringen heel veel be dorven door onwaarachtigheid. Omgang met de heilige dingen is niet mogelijk wan neer oprechtheid ontbreekt. Zeer in 't bij zonder geldt dit van 't gebed; wanneer bid den geen bidden is, wordt do jongeman, die met bet gebed dikwijls zooveel moeite heeft, afgestooten en in plaats dat het hart zich opent, sluit het zich toe en toch, me nige jongeman heeft behoefte aan gebed. In onze verenigingen moet men een geestelijke gemeenschap vinden, waarin iets gevoeld wordt van de blijdschap van het nieuwe leven, dat God door Zijn geest in de harten uitstort Tot het christelijk gemeenschapsleven behoort allerlei dat ligt op 't terrein der lichamelijke 'oefening, sport en spel. In me- nigen kring wórdt vaak afkeurend gespro ken over die jongens en jongemannen, die men maar niet op de vereeniging kan krij gen, maar die wel geregeld op 't sportveld worden gevonden. Zou 't niet hoog tijd worden, indien men zich eens ging bezig houden met de vraag, in hoeverre men daar zelf do schuld van draagt? Wij vin den het heel gewoon wanneer kinderen spelen, niemand zal dit onchristelijk vin den; maar waarom mogen dan jongens en jongemannen, wier jonge lichaamskracht om gedisciplineerde beweging vraagt, zich niet geven aan lichamelijke oefening? Welk een opvoedende kracht kan uitgaan van een gemeenschappelijk spel in de open lucht. Heusch een vereeniging wordt er niet slechter van. wanneer de leden zoo nu en dan gelegenheid krijgen zich te verma ken .met slagba.. korf- of voetbal. Mogelijk zou daarin, althans voor sommigen, een geneesmiddel kunnen liggen tegen de wed strijdkoorts, waaraan velen lijden cn drei gen te gronde te gaan. Over één punt wil ik nog Iets zeggen, en wol over hot optreden onzer afdeclingcn rjaar bulten. Dit optreden bedoelt een po ging te wagen nieuwe leden te winnen, dit verdient toejuiching, maar dan moet het goed zijn. Openbare vergaderingen, familie avonden, jaarfeesten, die niet slagen, bre ken ons werk af. Er moest tocb in onze kringen radicaal gebroken worden met ba nale, zoutelooz* samenspraken en voor drachten. Een goed voorbereide en uitge voerde openbare vergadering, die hcuscb niet tot middernacht behoeft te duren, kan een prachtig hulpmiddel zijn om nieuwe leden te winnen, maar dan moeten de bezoe kers naar buis gaan, onder den indruk, dat er fijn en goed werk is gelcvord. Dr. A. H. Edelkóort, die eveneens twee maal zijn voordracht hield, sprak vervol gens over: „Het godsbestuur on deze tijd." Benoemd tot notaris te Oisterwijk O. P. van der Klei, candidaat-notaris te Bergen op Zoom. Tot notaris te Franeker W. Jensma, thans candidaat-notaris to Leeuwarden. Tot notaris te Gorinchem J. K. Eblé, can didaat-notaris aldaar. Tot notaris te Makkum (Gem. Woudsera- deel) L. S. van der Burg, candidaat-notaris aldaar. Op verzoek met 1 Juni eervol ontslagen D. Wisboom Verstegen, als notaris te Dordrecht Benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's-Gravohbage M. Jacobs, geneesheer bt] den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Dntsmpttingsdlenst aldaar. Benóemd tot lid van het regen ten col lege over de gevangenissen te 's-Graverthage Mr. J. L. NysingH, officier van Justitie bij de rechtbank aldaar. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit ls de beer H. E. Wcy- tingh op zijn verzoek eervol ontslagen als consul te Manaos (Brazilië). De waarne ming van het consulaal is opgedragen aan den heer R. J. Mac, Lean. Vreemde eereteekenen. Bij Kon. besluit is nan den schout-bij naclH C. J. E. Brutel de la Rivière vergun ning verleend tót het aannemen der onder scheiding van commandeur eerste klasse der Orde van St Olaf, hem geschonken door Z. M. den Koning van Noorwegen en is aan den luitenant ter zee der 2e klasse J. J. Quéré vergunning verleend tot het aannemen der onderscheiding van officier der Orde van de Kroon van Italië, hem ge schonken door Z.M. den Koning van Italië. Belastingdienst Bij beschikking van don minister van financiën is bepaald, dat met ingang van 15 Mei 1932 het kantoor der directe belas tingen en accijnzen te Twejlo zal bohooren lot de inspectie der directe belastingen en accijnzen te Zutphen 2e afdeeling, en het kantoor der directe belastingen en accijn zen te Vorden tot de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zutphen, lo afdeeling. Octxooiraad. Bij Kon. besluit zijn te rekenen van 1 Jan. 1932 bevorderd tot hoofdingenieur bij den Octrooiraad de ingenieurs K. W. Tho mas, A. J. Treurniet cn G. Visser Pzn. cn tot administratief ambtenaar le klasse roej. A. de Zwaan en do heer A. L. Kooien, thans administratief ambtenaar 2e klas. jubilbum.de bordes. Huldiging door de burgerij van Bussum. Een De BordeS'banJc. Woensdagavond is burgemeester De Bor des ter gelegenheid van zijn l2'/*-jarlg jubi leum ten raadhuize gehuldigd door een comité uit de burgerij. Ir. Oosting hield een rede, waarin hij uiting gaf aan de bij de ingezetenen van Bussum levende gevoelens ton opzichte van den burgemeester. Namens de burgerij bracht spr. dank vooral ook voor zijn werk tot behoud van natuurschoon in Bussum's omgeving. Opdat ook het nageslacht de herinnering behoude aan de medewerking welke burgemeester De Bordes heeft ver leend aan bet tot stand komen van het Na tuurreservaat, zal het comité een De Bor- desbank plaatsen op bet plateau van het viaduct vanwaar men eeD blik kan laten gaan over een deel van hot reservaat Een maquette van de monumentale bank werd aangeboden. In zijn antwoord wees burgemeester De Bordesop de eigenaardige verhoudingen te Bussum met zijn wisselende bevolking. Het natuurreservaat raakte inderdaad een teere snaar in spr.'s hart Het was hem een be geerte geweest om iets te bereiken dat voor de verre toekomst van bet Gooi van groote waarde zou zijn. Op de bank zal men hel reservaat overzien, wetend dat die heide tot in verre toekomst zal blijven Gods vrije natuur. Na deze huldiging van de burgerij volgde een receptie waarbij tientallen verecnigln- gen en honderden particulieren den heer en mevrouw De Bordes kwamen compli menteeren. In het raadhuis en omgeving heerschte een recht feostelijke stemming. (Handelsblad). het drama op de waal. N ij m e g n, 6 Mei. Op 10 April j.l. gin gen twee jonge Nijmegenaars per kano uit om een tocht op de Waal te maken. Men hoorde na het vertrek niets meer van beide jonge mannen, tot eentge dagen geledon het lijk van der jonge mannen, Peters g# naamd, uit de Waal word opgov'sCht. Gis teren is het tweede lijk. van den 23 jarigen H. W. eveneons uit de Waal opgevischt en naar Nijmegen overgebracht- Minister Reymer verricht de openingsplechtigheid Amsterdam, 6 Mei. Hedenmorgen heeft in het R. A I.-gebouw in tegenwoor digheid van een groot aantal vooraanstaan de binnen- en buitenlandsche personen uit handel, nijverheid, industrie en uit poli- tieko kringen de oponlng plaats gohad van de Internationale Tentoonstelling Klank en Beeld. In do groote congreszaal van het tentoon stellingsgebouw heette de voorzitter van het uitvoerend comité, do hejr M. J. van Eeghen, mede namens het Algemeen Euro peesch Filmverbond, onder wiens auspiciën deze tentoonstelling gehouden wordt, de aanwezigen welkom. Spreker hoopte dat deze Internationale Tentoonstelling het Nederlandsche volk de gelegenheid zou geven nader kennis te ma ken met de technische wonderen van de geluidsfilm, radio en gramofoon, televisie en fotografie, welke techniek tenslotte ook de aesthetische en cultureele waarde van deze nieuwe kunstvormen bepaalt Spreker gaf vervolgens het woord aan den heer K. R. van Staal, die herinner de, dat juist een jaar geleden de ge dachte aan deze tentoonstelling ontstond. Het uitvoerend comité heeft met zorg de on gunst der tijden zien toenemen. Er zijn mo menten geweest, zegt spr., dat wij ons met ernst hebben beraden of wij mochten door gaan, of wij de groote offers ook aan onze standhouders mochten vragen, die nood zakelijk aan het uitkomen op „Klank en Beeld" waren verbonden. Ons leek bet wel of er iels als een noodlot rustte op onze voorbereidingen. En er rijst ook thans in het bijzonder drosfheid In ons. wanneer wij denken aan twee leege plaatsen in deze zaal. Wij missen hier in do allereerste plaats de onkreukbare en nobele figuur van onze penningmeester wijlen de heer Willem Hendrik Steenbeek. dio twee maanden ge leden plotseling overleed. En een tweede schaduw ligt er over mor gen door het verscheiden van Zijne Excel lentie dr. J. Th. de Visser, minister van Staat. Slechts de ingewijden weten, hoe krachtig deze edele en bescheiden racnsch ook ons heeft gesteund, niet alleen door het bloote feit. dat bij het eere voorzitter schap van het eere-comité van Klank cn Beeld" aanvaardde, maar vooral omdat li IJ ons heeft geholpen telkons als wij zijn hulp Inriepen. „Van welke zijde ook beschouwd", schreef dr. De Visser, „is deze tentoonstel ling een mooi werk en beoogt zij een ver heven doel." Wij meenen de herinnering aan dr. De Visser niet biter te kunnen eeren dan de wenscb uit te spreken dat dit verheven doel zoo dicht mogelijk zal wor den benaderd. Spr. schetste vervolgens de homogene en prettige samenwerking tus- schen leden van het uitvoerend comité. Zon der steun van zeer velen zoo vervolgde spr. zou het uitvoerend comité nimmer zijn geslaagd. Dankbaar is spr. niet in de laatste plaats, dat minister Reljmer zich be reidt hseft verklaard deze tentoonstelling officieel te openen. Hij ziet daarin een uiting van belangstelling van de Nederland sche regeering voor deze gebeurtenis, die. naar hij hoopt in economisch opzicht voor handel en industrie en niet minder mate in cultureel opzicht voor ons geheele volk van groote bcteekenis zal blijken. Moge van deze eerste tentoonstelling van klanken en beelden een herleving van handel en in dustrie op het gebied van radio, geluids film, gramofoon. muziek en fotografie zoo spoedig mogelijk het gevolg zijn. De voorzitter van het eere-comité, de heer A. van Santen, hierna het woord ver krijgende, zegt o.m. na de aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, dat de deel neming uit de kringen van de radio-in dustrie en -handel de verwachtingen heeft overtroffen. Van het kleinste onderdeel tot het meest luxueuze radiomeubol zijn hier aanwezig. De verwende en veHeischende amateur vindt hier alles van zijn gading. De in ons land zoo karakteristieke lust tot het zelfbouw en van radiotoestellen kan hier volkomen bevredigd worden. De bijzondere beteekenis dezer expositie moet eveneens gezocht worden in haar internationaal karakter: we prijzen ons gelukkig dat door het besluit van de regcering om geen radio producten te contingenteeren, dit interna tionaal karakter zonder eenige belemmering gehandhaafd kon worden. Niet alleen om dat de groote verscheidenheid stiraulcerend werkt op onze binnenlandsche nijverheid, maar oveneens omdat „Klank en Beeld" thans vele bezoekers uit het buitenland zal trekken. Spr. richtte zich tenslotte in de moderne talen tot de buitenlandsche be zoekers. Minister R e ij m e r 6prak daarop de vöF gende openingswoorden: Op bet tot mij geriebte verzoek doze in ternationale tentoonstelling te openen, heb ik gaarne eon bevestigend antwoord gege ven. Alvorens daartoe over te gaan zij het mij vergund een enkel woord tot u te rich ten. Ik begin met mijn bewondering uit te spreken voor do energie en toswijding van hen, die het hebben aangedurfd in dezen tijd van economische depressie een derge lijke belangrijke tentoonstelling tot stand te brengen. Belangrijk omdat zij te aanschou wen geeft den geweldigen vooruitgang van de electrotechniek, in het bijzonder op het gebied van klank en beeld, hetwelk zoo een uiterst belangrijke plaats in onze huidige samenleving inneemt Er is geen gebied waarop zich zóó teskenend de vooruitgang van de techniek afteekent Nog slechts lut tele jaren is het geleden, dat de radio in schakeering van telegraaf-, telefoon- en beeldoverbrenging en de kïankfilm, om me bierbij te beperken, ons teven verrijkte. Van dien geweldigen tecbnischen vooruit gang zal deze tentoonstelling u een onder deskundige leiding samengesteld beeld geven. Ik twijfel er niet aan of deze ten toonstelling „Klank en Beeld" zal de be langstelling krijgen die zij verdient. Hier aan zal mede niet weinig bijdragen het feit, dat vele vooraanstaande Nederlandsche cn buitenlandsche firma's vertegenwoordigd zijn. Met de wensch, dat het gestelde do3l bereikt moge worden, verklaar ik deze ten toonstelling voor geopend. Na een rondgang over het tentoonstellingsterrein verzamel den de aanwezigen zich aan het noenmaal. Hierbij heeft de heer Ger. H. Knap, secre taris-generaal van bet Algemeen Euro- peesch Filmverbond, gesproken over: Aeste- tische en cultureele beteekenis van „Klank en Beeld". door een orang-oetan gebeten. In den Dierentuin te Den Haag is Vrijdag middag de 53-jarige dierenoppasser G. V. door een Orang Oetan in zijn rechterband gebeten. De G.G.D. vervoerde hem ter be handeling naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. ALVORENS U TOT AANSCHAFF9N G VAN EEN overgaat, bezichtigd dan vooral onze Enorme Sorteering. Zeer zeker slaagt U geheel naar genoegen bieden wij U een pracht collectie. IWeer dan 100 Dessins voorradig. COMPLETE MEUBKLEERINQ. TENTOONSTELLING „KLANK EN BEELD". Amsterdam, 6 Mei. Aan het noen maal, dat gegeven werd tor gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „Klank en Beeld", heeft de heer G. R. T. baron Krayenbof aan den leider van deze tentoonstelling, den heer Van Staal, een medaille uitgereikt namens de A.N.V.V. omdat deze tentoonstelling zoo ruim schoots het vreemdelingenverkeer en het toerisme kan bevorderen. Door minister Reymer werd hulde ge bracht aan da organisatoren van deze ten toonstelling en werden de beste wenscben voor hot welslagen hiervan uitgesproken. Door burgemeester de Vlugt is hedenmor gen het insigne van de Vereeniging voor Veilig Verkeer, welke vereeniging op deze tentoonstelling een stand heeft, op de borst gespeld van minister Reymer. Dr. J. C. HARTOGS OYERLEDEN. Arnhem, 6 Mei. Tengevolge van een hartverlamming is te Bazel overleden dr. J. C. Hartogs. De overledene was directeur van de Eerste Nederlandsche Kunstzijdefa brieken te Arnhem. Huisvrouw „Je was erg laat vanochtend, Marie." Dienstbode „Ja mevrouw, ik hoef niel meer zoo vroeg op, want gisteravond beb ifc ruzie met den melkboer gekregen." (London Mail).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6