J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 Uw Zenuwen ^wo^i A. H. van NIEUWKERK N.V. \SSSSSSoSt li3 Dr. J. C. HARTOGS t Grondlegger kunstzijde industrie DE PACHTWETTEN 3 U MOR HOEKJE SPINOZA-HERDENKING WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 TEL. 145 DE CONTINGENTEERING VAN DAMESCONFECTIE leef rol ux Model XII KARPET, LOOPER, LINOLEUM of ZEILEN In HAARVELOURS- en BOUCLè KARPETTEN Zijn overlijden een groot verlies voor Arnhem REMONSTRANTSCHE GEMEENTE TE DEN HAAG. Dr. P. D. Tjalsma beroepen. Bij de Zaterdag gebouden stemming van leden der Remonstrantsch Gereformeerde gemeenten te Den Haag, hebben de leden in de vacature van ds. G. J. Sirks, die naar Amsterdam is vertrokken, uit het tweetal, bestaande uit dr. P. D. Tjalsma tc Leiden en ds. W. J. Wegerif te Utrecht, beroep uit gebracht op dr. P. D. Tjalsma te Leiden. Amsterdam, G Mei. In een heden al hier gehouden persconferentie van den Lan- delijken Bond van Winkeliers in Damescon- fectie in Nederland, heeft de secretaris, Mr. Jul. Keizer, namens alle bij deze onlangs opgerichte organisatie aangeslotenen woor den van ernstig protest en van ernstige critiek doen hooren naar aanleiding van het feit, dat een con tingen teering van da- mesconfectie afgekondigd en den tijdsduur later weer verlengd is zonder dat de bij zul ke ingrijpende maatregelen direct betrokke nen en belanghebbenden gehoord of in elk geval in voldoende mate gehoord zijn. Met nadruk wees Mr. Keizer op het feit, dat met de zaak der contingcnteering niet uitsluitend het vakbelang, doch het alge- gemeen handelsbelang gemoeid is. In de Crisis In- en Uitvoerwet wordt gesproken van een tijdelijke beperking van overmati- gen invoer, welke gevorderd wordt door het landsbelang. Op het gebied van de da- mesconfectie is echter geen sprake van overmatigen invoer. Wat we thans zien is in strijd met de considerans van de wet en desondanks is de contingenteenng van da- mesconfectie bij Kon. Besluit toch verlengd tot 1 Februari 1933, En ook bij de besprekin gen die aan dit besluit vooraf zijn gegaan, zijn de winkeliers niet in voldoende mate gehoord. Nadat aanvankelijk de Bond voor de bespreking op het departement niet eens was uitgenoodigd, een afgevaardigde te zen den, hebben tenslotte drie vertegenwoordi gers van het bestuur do conferentie, welke was bezocht door een groot aantal personen, dat het volkomen met elkaar eens was, wat de contingentecring betreft, bijgewoond. Eerst te half vier kregen deze vertegen woordigers gelegenheid om over do belan gen van de betrokken winkeliers te spreken, waarna de vergadering te half vijf gesloten werd. Dat was alles, wel kon men zich nog schriftelijk wenden tot de Crisis Advies Commissie. Vervolgens het op de contingentecring be trekking hebbende wetsontwerp ter sprake brengende, deelde Mr. Keizer mede, dat dit ontwerp aan dc damesconfectie 62 V* pet. geeft. Practisch echter komt dit, daar er een marge van 3 pet. blijft voor z.g. bijzon dere vergunningen, neer op een toewijzing van 57^> pet. Dc oorspronkelijk in dc lei draad voorkomende bepaling, dat overtre ding kon worden gestraft met maximum zes maanden gevangenisstraf, is in den nieuwen leidraad zoodanig gewijzigd, dat opzet bewezen moet. Mr. Keizer gaf verder tc kennen dat bij dc contingentecring van damesconfectie be langhebbenden de winkeliers opzettelijk bui ten dc besprekingen hebben gehouden. Tus- schen het Roomschc Tilburg (dc wollen stoffen fabrikanten) jen liet Joodsclie Am sterdam (de damesconfectie) is, zooals spr. bet zoide, nooit anders dan wrijving en spanning geweest. Indien de gelegenheid ware geschapen, de winkeliers in voldoen de mate te hooren, dan zou deze contingcn teering er nooit gekomen zijn. Dc arbeid van dc Crisis Advies Commis sie, die de regeering had in te lichten, is zeer zwaar geweest en hij heeft dan ook spr.'s volle bewondering. Doch Ier zake in gewijden weten dat in deze commissie per sonen zitting hebben, die voor het over- grootc deel, zoo al niet protectionistisch, in elk geval voorstanders van contingentcering zijn. Afgezien van andere zaken, heeft die commissie een grootc fout begaan doof de direct belanghebbenden bij de zaak. waarin zij had tc adviseeren, niet of niet in vol doende mate te hooren. Wat de uitvoering van contingenteerings- maatregclen betreft critiseerde Mr. Keizer tenslotte den dienst van het Crisis In- en Uitvoer-bureau, dat allerminst werkt op een wijze, die in liet belang van het land kan worden geacht, mede ook door het feit, dat de leiding bij menschen berust, die ver weg wonen van het centrum hunner werkzaam heid. Het lid van het bestuur, de heer J. Bücker, grossier in damesconfectie, vroeg vervolgens nog de aandacht voor enkele kwesties van technischen aard. Hij wees er op dat het in ieder geval onjuist is, de con tingentcering der damesconfectie te bepalen naar het gewicht inplaats van naar de geldswaarde Deze laatste is in 193031 met vier procent gestegen. Een betoog, zei- de spreker, dat gebaseerd is op de stijging van het gewicht, heeft, gezien de wisseling, waaraan de mode onderhevig is, geen enke le beteekenis. Spreker zeide verder ervan overtuigd te zijn, dat men te gelegener tijd zal inzien dat hetgeen de Hollandsche da me op het gebied van confectie verlangt, in ons land niet gemaakt kan worden en dat de regeering deze contingenteering zal moe ten prijsgeven. In hun eigen, bepaalde genre verrichten de Nederlandsche fabrikanten goed werk tot het andere genre zijn zij niet in staat. MISLUKTE INBRAAK. Te Amsterdam. Amsterdam, 6 Mei. Hedenavond om streeks 7 uur bemerkte een nachtwaker van de A.G.P.N.V. dat de deur van perceel Sin gel 40, waar gevestigd is de firma S. Wein berg, handel in hengelsportartikelen, open stond. Hij stelde de politie van het geval in kennis, die een onderzoek instelde. Hier bij is gebleken, dat men hier een poging tot inbraak gedaan had. De brandkast bleek geopend te zijn met een sleutel, welke men in hét kantoorlokaal gevonden had, terwijl ook dc laden van dc bureaux, overhoop ge haald waren. Voor zoover echter tot nu toe is komen vast te staan, werd niets vermist. Voorloopig verslag over de voor-- stellen van den heer van der Sluis AUTO-ONGEVAL TE WAGENINGEN. Drie gekwetsten. Jaarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten jlazen Buisje 75 ct. Bü Apoth. en Drogisten •5^ "V- Gisteren is zooals reeds gemeld ten gevolge van een hartverlamming te Bazel overleden dr. J. C. Har togs, oud-directeur van de Nederlandsche Kunstzijdefabriek en gedelegeerd commissaris van dé Algemeene Kunstzijde Unie. Dr. Hartogs, die op 30 November 1879 te Rotterdam was geboren, studeerde, aldus de N.R.Ct., aan de universiteit te Amster dam, waar hij in 1910 promoveerde tot doc tor in de scheikunde op het proefschrift „Quantitatief onderzoek over de nitreering van aniline en form-, aceet- en benzinilide". Gedurende twee jaar is dr. Hartogs leeraar geweest in de scheikunde aan een gemcen- te-H.B.S. te Amsterdam. Zijn groote levens taak heeft hij echter gevonden »n den nog jongen tak van bedrijf, de kunstzijde- industrie. In Nederland is hij voor deze in dustrie de grondlegger geweest. In 1911 richtte de heer Hartogs de Nederlandsche Kunstzijde Fabriek te Arnhem, do Enka, op, welke onder zijn directie haar deel kreeg in de geweldige expansie, die de kunstzijde- industrie in betrekkelijk korten tijd door maakte. In 1929 is de Enka, in verband met de fusie met de Vereinigte Glanzstoff-Fa- briken te Elberfeld, van naam veranderd. Zij werd de Aku, Algemeene Kunstzijde Unie, waarvan dr. Hartogs gedelegeerd commissaris werd. In het bestuur van tal van dochtermaatschappijen der Aku, zoo- v el in het binnenland als in het buiten land, had dr. Hartogs tevens zitting. Naast zijn omvangrijken arbeid voor de belangen, van de industrie, welke allengs een van de groots to van ons land was ge worden, wist dr. Hartogs nog tijd te vinden voor zijn functie van voorzitter van de Ka mer van Koophandel, toen hij na de reorga nisatie van <Ie Kamers van Koophandel in 1922 tot eerste voorzitter van do gereorga niseerde Kamer te Arnhem werd benoemd. Voor Arnhem beteekent het overlijden van dr. ITartogs een groot verlies. Vele so ciale instellingen hadden zijn belangstel ling. Toen do gemeente indertijd niet kon overgaan tot aankoop van het landgoed Zfjpcnda&l, wist de heer Hartogs dit stukje natuurschoon ongerept te behouden door het aan te koopen voor dc Enka en dc vrije wandeling in het park toe te staan. De overledene was ridder in de Orde van den Nëderlandschen Leeuw en comman deur van de Kroonorde van Italië. BIJ DEN DOOD VAN DOUMER. Nederlandsche deelneming. Den Haag, 7 Mei. In opdracht van H.M. de Koningin heeft gisteravond haar adjudant, de kapitein van den generaleer staf van het Indische leger C. O. v. Kcste- ren, bij den Franschen gezant H.M.'s deel neming betuigd in verband met de gepleeg de aanslag op Doumer, en doen informeeren naar den toestand van den president der Fransche republiek. H.M. heeft na het bekend worden van de aanslag uit het Loo ook aan Mevr. Doumer een telegram van deelneming gezonden. De minister van Waterstaat heeft na het vernemen van het overlijden van den pre sident der Fransche republiek zijn deelne ming betuigd aan den Franschen gezant en aan de directie van de compagnie Gene rale Atlantic wier gast hij heden anders zou zijn geweest aan het noenmaal te A'dam waaraan de minister met cenige an dere Nederl. autoriteiten was genoodigd. Z.K.H. de Prins heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan den Franschen gezant teneinde, zijn deelneming te betuigen over het overlijden van den president. De minister van buitenlandschc zaken heeft aan H.M.'s gezant tc Parijs opgedra gen aan de Fransche regeering de deelne ming der Ned. regeering te betuigen in het overlijden van president P. Doumer. Hedenochtend heeft de minister van bui- tenlandsche zaken een bezoek van rouwbe klag gebracht bij den Franschen gezant. OVERREDEN EN GEDOOD. Den Haag, 7 Mei. Op den hoek van de Prinsenstraat te Den Haag is heden ooh- tend een voetganger door een tram over reden en gedood. J. G. DOEDENS.t Burgemeester van Zeeland. 'sGrave, 7 Mei. Op 65-jarigcn leeftijd is heden nacht tc Zeeland in Noord-Brabant overleden de heer J. G. Doedens, burge meester der gemeente Zeeland. Onderwerpen op het in September a.s. te houden intern, congres 's-G ravenhage, 6 Mei. Door de be sturen dei* Societas Spinozana en Stichting Domus Spinozana (het Spinozahuis in Den Haag) zaJ op het in de 1ste helft van Sept. a.s. te 's-Gravenhage in het Spinozahuis aan de Paviljoensgracht te houden internationale congres o.a. aan de orde worden gesteld di behandeling van twee in onzen tijd op den voorgrond tredendo vraagstukkenrneta physica en physica, religie cn wijsbegeerte. Van Nederlandsche zijde zal het eerste on derwerp worden behandeld door prof dr. J. Clay, hooglecraar aan de Universiteit van Amsterdam, cn het andere door prof. dr. Ferd. Sassen, hooglceraar aan dc R.-K. Uni versiteit te Nijmegen. Voorts r.al van Ne derlandsche zijde een voordracht worden gebouden door prof. dr. Leo Polak als voor zitter van de Ned. afd«.eling van het inter nationale herdenkingscomité, terwijl dr. J II. Carp als Nedcrlandsch bestuurslid van de beide internationale instellingen. Socic tas Spinozana en Stichting Domus Spinoza na, een der herdenkingsreden zal uitspreken De namen der buitenlandschc sprekers, waartoe behalve Leon Brunschvicq, sir Fre derick Pollock, Carl Gehhardt, Adolfo Rava cn andere bestuurders der Societas- en Dn mus Spinozana, o.a. zullen behooren Niels Bohi* (Denemarken), St voü Dunin Bor- kowski S.J. (Duitschland), José Ontega v Gasset (Spanje), Santayana (Italic), zullen zoo spoedig mogelijk volledig worden be kend gemaakt. Het bureau van voorbereiding der inter nationale herdenking is gevestigd in het Spinozahuis in Den Haag aan dc Pavil- jöensgracht 72/74. Ter voorkoming van misverstand zij er de aandacht op gevestigd, dat het Spinozahuis te 's-Gravenhage een internationale sticli ting en zetel der internationale Societas Spi nozana wèl te onderscheiden is van de ver eeniging „Het Spinozahuis" (voorzitter dr. J. D. Bierens de Haan), welke de woning van Spinoza te Rijnsburg in stand houdt en als Nederlandsche Vereeniging deze maand een Nederlandsche gedachtenisviering te Am sterdam organiseert. INBRAAK IN EEN PASTORIE. In den afgeloopen nacht is te Nes aan den A rustel ingebroken in de pastorie der R K. Parochie van den Heiligon Urbanus, bewoond door den pastoor den heer J. A. B. M. van Blaricum. Uit een opengebroken bureau werd een bedrag van 627 ont vreemd. Verzekering dekt de scbadc. DE MAN MET DEN VALSCHEN BAARD. Gevaarlijke vervaUcher? Leiden, 7 Mei. Hedenmorgen was een agent van politie gewaarschuwd, dat een man met valschen baard en snor zich in het postkantoor had begeven.-De agent za.g in het kantoor den man voor het postwis selloket 6taan. Deze; den agent bemerken de, verwijderde zich snel uit het gebouw, richting Diefsteeg, waar bij door den agent werd aangehouden. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en bleek inderdaad een valschen baard cn snor te hebben. Hij bleek tevens in het bezit van een revolver met tien scherpe patronen en een scheer mes, gereed gemaakt als snij wapen. Voorts had hij vier postwissels van ƒ80 bij zich, welke op naam van een Haarlemsche fir ma stonden. Hij zelf gaf op te zijn W. C. B. uit Haarlemmermeer. De politie onder zoekt thans of deze postwissels vervalscht zijn De man is in arrest gesteld. TE GROOTE INVOER VAN SCHOENWERK? Het Tweede Kamerlid Kuiper heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: lo. Wil de minister mcdedeelen, in hoe verre juist is, dat in de maanden Januari, Februari en Maart 1932 bet bij koninklijk besluit van 5 Februari j.l. vastgestelde con tingent voor in te voeren lederen schoen werk is overschreden met 1136 cn dat van rubberschoeisel met 134 2o. Indien overschrijding heeft plaats gehad, wil de minister dan mededeelen, om welke reden deze overmatige invoer van schoenwerk is toegestaan? 3o. Kan de minister de landen van her komst noemen, en de gemiddelde prijzen, tegen welke dit schoenwerk is ingevoerd? Wage nan gen, 9 Mei. Zondagavond ongeveer 11 uur kwam de heer P. Maas uit Santpoort met een vrachtauto den Wage- ningschen Berg afrijden. Bij het hotel „De Wereld" moest hij achter de eleotrisohe tram heen, waarbij hij te veel gas gaf en dus te ver doorschoot en op het trottoir aan den overkant van dc straat terecht kwam. Daar bevond zich de heer P. As- sing, lid van den raad dezer gemeente, die aangereden werd, waardoor hij een heen brak. Een jongen en een meisje uit Renkum, die bij Maas in de cabine zaten, werden er door den schok uitgeslingerd cn vrij ern stig gewond. De drie gekwetsten zijn in „Ziekenzorg" opgenomen. De heer Maas is voorloopig in arrest gestald. „Ik wil een mooie gravure voor een huwe. lijksgeschenk" „Deze is zeer geschikt: Opstekende storno* (Lustige Kolnar Ztg.). J, per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Een protest over het niet hooren der daarbij direct be trokkenen Winkeliersbijeenkomst te Amsterdam Verschenen is het voorloopig verslag over de voorstellen van wet van den heer Van der Sluis c.s. betrekkelijk nieuwe regeling van de pacht; regeling pachtcommissies. Vele leden 1 *dden ernstig bezwaar tegen dc wijze, waarop hier van de aan de leden der Kamer toekomende bevoegdheid tot het indienen van initiatiefvoorstellen gebruik is gemaakt. In de eerste plaats herinner den zij er aan, dat het re.ht van initiatief aan de Staton-Generaal is gegeven, opdat zij zekere wettelijke maatregelen aanhan gig kunnen maken, indien naai hun mee ning de regeering in dat opzicht in gebreke is gebleven. Van zulk een meening kan hier geen sprake zijn. Voorts noemden deze le den dc gevolgde handelwijze onjuist tegen over de Eerste Kamer. De indiening, bin nen zeer korten tijd na de verwerping door dat college van aan het oordeel der Staten- Gcneraal onderworpen wettelijke regelen van voorstellen, welke dezelfde regelen on gewijzigd inhouden, moet naar bun mee ning als een staatsrechtelijk ongewenschte daad worden beschouwd Andere leden konden deze bezwaren geenszins deelen. Zij waren er van over tuigd, dat, indien de regeering tijdig zou hebben te kennen gegeven, dat zij een voor ziening op het stuk van het pachtvraagstuk voorbereidde, de voorstellers zich daarover, afgezien van bun oordeel over den inhoud dier voorziening zouden hebben verheugd en voorstellen hunnerzijds achterwege zou den zijn gebleven. Naar de hierboven in de eerste plaats genoemde leden meenden, moet het voorts wel voor elkeen duidelijk zijn, dat de Eerste Kamer allerminst geneigd zal blijken, ont werpen. welke zij verworpen beeft, te aan vaarden, als die baar bij wijze van initiatief voorstel andermaal in ongewijzigden vorm, worden voorgelegd. Dat het min of racer zou vaststaan, dat de Eerste Kamer do voorgestelde regeling thans weer zou verwerpen, konden andere leden niet beamen Hetgeen sedert de be slissing der Eerste Kamer over de regee- rings-ontwerpen in verschil lende politieke kringen is geschied, geeft reden lot de ver onderstelling, dat de mogelijkheid van een aanvaarding van voorstellen van gelijken inhoud thans niet geheel uitgesloten zou zijn. Daarbij komt nog dat, gezien de werk wijze van de Staten-Generaal, venvacht mag worden, dat deze voorstellen niet meer zullen worden behandeld in do Eerste Ka mer, zooals die thans is samengesteld. Sommige leden verklaarden, dat zij met een hernieuwde behandeling van de ver worpen pachtwetten zouden hébben kun nen meegaan, indien met de bezwaren, door de Eerste Kamer tegen de ontwerpen ge voeld, rekening ware gehouden en met name het continuatierecht waaruit ware geschrapt. Verscheidene leden gaven naar aanlei ding van deze opmerkingen als hun mee ning te kennen, dat een wettelijke regeling van de pacht, waarin het continuatierecht of een daarmee gelijk tc stellen regeling wordt gemist, weinig aantrekkelijk is. ROOFOVERVAL TE HEERLEN. Geringe buit Heerlen, 7 Mei Vrijdagavond om streeks 8 uur zyn in den coöperatieven winkel „Ons Dagelljkscb Brood" aan den Heerlerweg te Hcerlerheide twee onbeken de mannen binnengedrongen. Zij kochten een pakje sigaretten en wat chocola, waar bij zij een kwartje in betaling gaven. Ter wijl de juffrouw in de kassa wisselgeld zocht, boog één der mannen zich over de toonbank en hield haar een revolver onder den neus, haar gebiedende zich stil te hou den. Dc andere man greep in de winkella en nam er een bedrag uit van 2530, waarna de mannen de vlucht namen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en stelde een uitgebreid onderzoek in, wat echter nog geen resultaat heeft opgele verd. Oe geruischlooz^ de bocteriënvanger Alom verkrijgbaar. Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland. OVERREDEN EN GEDOOD. Arnhem, 6 Mei. Op den Velperweg nabij Arnhem heeft hedenmiddag te ruim vier uur een auto-ongeval met doodelijkeü afloop plaats gehad. Ter hoogte van de autogarage van Moll's A. T. I. M. werd een bejaarde vrouw door een auto overreden. Zij werd in hoogst bedenkelijk jn toestand naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij ecnigen tijd later is overleden. DE TWENTSCHE BANK. De jaarlijkscho vergadering te Enschede. De te Enschede gehouden jaarlijksche al- gemeeno vergadering van aandeelhouders van De Twentsche Bank N.V. heeft het divi dend vastgesteld op 4 pet. over het in con tanten gestorte maatschappelijk kapitaal. Ter vervanging van dr. C. F. Stork, die als commissaris aan de beurt van aftreden en niet dadelijk horkiesbaar was, alsmede in de plaats van den heer E. P. de Moncby Rzn„ die in den loop van het vorig jaar wegens gezondheidsredenen is afgetreden en wiens mandaat einde April zou rijn af geloopen, werden tot commissarissen be noemd de heeren W. C. Hudig en F. Lief- linck J.Hzn. In de vacature, ontstaan door het aftreden van den lieer H. J. H- Gelder man, dio zijn mandaat als commissaris per einde April j.l. wegens hoogen leeftijd ter beschikking stelde, zal voorloopig niet wor den voorzien. Het voorstel van directie en commissaris sen tot wijziging van de statuten, werd met algemeene stemmen aangenomen. FAMILIEDRAMA TE ROTTERDAM. Op zijn schoonvader geschoten. Rotterdam, 8 Mei. In een woning aan de YVolfaartsbocht heeft zich Zondagavond eon familiedrama algespecld. Een dochter uit het gezin B. was ge huwd met den 23-jarigen P. Zaterdag avond hebben de echtelieden twist gekre gen, waarua de dochter de woning verliet en bij haar ouders om onderdak verzocht, hetgeen haar werd verstrekt. Zondagavond evenwel verscheen de echtge noot ter plaatse om zijn vrouw op te cischcn, met het gevolg, dat tusschen hem en zijn schoonvader een woordenwisseling ontstond, welke zoo hoog liep, dat P. eens klaps een revolver trok ij een schot loste, clat den schoonvader in de buik trof. Deze die hiervan aanvankelijk niets bemerkte, wist met behulp van een zwager ziju schoonzoon te overmannen, niet echter al vorens deze nogmaals had gevuurd, waal- door hij thans evonwcl zichzelf vrij ernstig aan een hand verwondde. De schoonvador voelde zich inmiddels onwel worden, ëcn ontboden geneesheer achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Zijn toestand is ernstig. P. werd, na te zijn verbonden, in verzekerde bewaring gesteld. ALVORENS U TOT AANSCHAFFING VAN EEN overgaat, bezichtigd dan vooral onze Enorme Sorteering. Zeer zeker slaagt U geheel naar genoegen bieden wij U een pracht collectie. Meer dan lOO Dessins voorradig. COMPLETE MEUBiLEERING.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6