FRANS MOLLE'S FRANS MOLLE'S Een kind als een wolk DE FRUITVEILING GAAT EIEREN VEILEN Dit jaar geen tentoonstelling 1 DAMES CAMISOLES Wolhande! „DE CONCURRENT" Bedden- en T apijthandel LANGESTR. 5 Behangerij Sfoffeerderij Beddenmakeri] COMPLETE MEUBILEERT Houten- en ijzeren* ledikanten Spiraalmatrassen Wolvlok en Kapokmatrassen In Karpetten, Loopers, Vloerbedekking Bedden- en Tapijthandel LANGESTR. 5 Lezing van den heer v. Straalen over de crisis en de tuinbouw Gisteravond had in Hotel de Zwaan al hier een buitengewone ledenvergadering plaats van- do fruit- en groentcnveiling Amersfoort en Omstreken, welke geleid werd door den heer A. J. Spelt, uit Hoog land, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. In deze vergadering werd verslag uitge bracht door de commissie voor het vast stellen van minimumprijzen voor snijbloe men en potplanten, welke in den heer Van Straalen haar rapporteur had gevonden. De commissie stelt voor: lo do minimum prijs voor snijbloemen te bepalen op 3 cent por bos; 2o. potplanten in potten van 15 c.M. diameter 10 cent per pot; van 815 c.M. 5 cent en kleiner dan 8 c.m. 3 cent per pot. De bolbloemen moeten aangevoerd worden in bossen van 12 stuks. Indien dc minimumprijs dor snijbloemen niet wordt bereikt, zullen de bloomen ter veiling worden vernietigd; indien dit met. de potplanten het geval is, zullen do pion ten uit de potten worden genomen en wor den vernietigd, waarna de potten aan do kweekers worden teruggegevon. Uit het rapport van de commissie voor het houden van een tentoonstelling bleek, dat een tentoonstelling, bij voldoende deel name voor een waarborgfonds, nog dit na jaar zal. gehouden kunnen worden. De vrees werd evenwel geuit, dat men onder de huidige omstandigheden geen waar borgfonds bijeen zal kunnen krijgen. Beslo ten werd dit jaar geen tentoonstelling te houden in verband met dc slechte tijds omstandigheden. en voor do belanNijijl:èOUègijw )(gs. .ay Een van de belangrijkste agenda-punten was het bestuursvoorstel tot het houden van eierveilingon. De directeur der veiling, de heer De Jager, zette allereerst de plan nen uiteen, waarbij hij erop wees, dat hem na onderzoek is gebleken, dat het heel goed mogelijk is om hier een eiervciling te hou den. De veiling zal de eieren ophalen bij de boeren, terwijl de z.g.n. verzamelaars zo naar de velling zullen brengen. Voorop staan evenwel de belangen van fruit-, groenten- en bloemenkweekers. Op do vei ling zullen de eieren geschouwd, gesorteerd on gewogen worden. Zij zullen betaald wor den per gewicht. Het plan is de eieren Vrij dagsmorgens na de markt te veilen. Er zul len natuurlijk 'kosten betaald moeten wor den voor het vellen der eieren. Indien de hoeren zelf de eieren naar de veiling bren gen, zullen deze kosten minder bedragen. Reeds thans heeft men uit de omgeving een aanvoer van ongeveer 25,000 eieren toe gezegd gekregen. De eieren ziillen verpakt, gewogen, gesorteerd en geschouwd aan d.cn kooper worden afgeleverd. Het voorstel van het bestuur werd ten slotte iz. h. st. aangenomen. Na afdoening der huishoudelijke aange legenheden hield de hoer P. van Stran- 1 e n, secretaris der vereeniging, een lezing over: De crisis en de tuinbouw. Do heer v. otraalen begint met te wijzen op het belang voor do tuinbouwers bij het bespreken van zulk een onderwerp. De crisis heeft in don tuinbouw een ontzetten- den omvang aangenomen. Ons land betec- konde steeds veel, vrijwel over de heele wereld, ton aanzien van de leverantie van tuinbouwproducten. De cultures breidden zich uit na den oorlog en bereikten een ongekende hoogte. In 1915 was de omzet der veilingen f 30.000.000 on in 1917 reeds f 170.000.000. Dat kwam door de verplich ting tot veilen. In 1923 was bet ruim f -i8.000.000. De prijzen waron toen veel la ger en dc veilingverplichting was opgehe ven. In 1928 was de opbrengst weer ruim f 100.000.000, in 1931 was het f 80.000.000. Dat bedrag is te laag, omdat na 1918 het t ïinbouwbedrijf sterk uitgebreid was. De lage prijzen zijn de oorzaak van die da ling. In vrijwel gelijke verhouding daalden ook de uitvoercijfers. Een der oorzaken ligt in de onmogelijkheid van enkoio landen in centraal Europa om veel bij ons te koopen. Do protectie speelt evoneens een buitenge wone rol en ons land, als exporteerendc mogendheid ondervond daarvan veel na deel. Italië en Duitschland werden ernstige concurrenten van onzen tuinbouw en reeds worden, daarvan de nadeeligo gevolgen ondervonden. In 1931 werd in ons land bijna 20.000.000 K.G. appels, 7.000.000 K.G. peren, 291.000 K.G. aardboien enz. De invoer van bloemkool bedroeg in dat jaar bijna 10.000.000 K.G. Terwijl de Hol- landscho tuinbouwer uitziet naar gelegen heid om aan te voeren op de wereldmarkt, worden dagelijks buitenlandsche goederen ingevoerd. De protectie in Engeland en Duitschland maakt dc Hollandsche cultu res vrijwel onmogelijk. De Nederlandsche handelsbalans wees over 1931 een zeer groot passief aan en van een bctêekenende aanvulling van het tekort uit Indiö is vrij wel geen sprake meer. Spr. meent, dat voor ons land in Duitschland nog wel wat te verdienen is, als de invoerbepalingen op gunstiger grondslag komen. Aan de hand der cijfers toont spr. aan, dat de crisis alle handel lam slaat en het zakenleven onmogelijk maakt. Spr. waar schuwt er tegen, dat we niet zelf aan pro tectie moeten gaan doen. Ten koste van de edne groep wordt een andere partij be voordeeld. Dc Nederlandsche tuinbouw staat heden op losse schroeven. Voor een deel zijn de tuinbouwers daarvan zelf de schuld, omdat het in cultuur gebrachte landsgebied te groot werd, vooral voor den groven tuinbouw. Dat moest, mis loo- pen. Daarbij kwam, dat een groot deel van Europa minder koopkrachtig werd. Dit ge voegd bij de drastische maatregelen ten aanzien van ultvoerbepalingen maakt, dat de Nederlandsche tuinbouw een moeilijke tijd doormaakt. Het zal er weer naar too moeten, dat afzetgebied gezocht moet wor den in de naaste omgeving. Ondanks de buitenlandsche concurrentie is dan wel licht, speciaal voor de Amcrsfoortsche kweekers, het hoofd boven water te hou den. Ook in ons land moet bedacht worden, gebruik Nederlandsche producten. Het zal moeilijk zijn om de overproductie te bo ven te komen. De massaproductie in den tuinbouw is uit don tijd en er wordt meer verdiend met weinige producten in kleine hoeveelheid dan mot massa-cultures. Spr. verwacht voor den Hollandscben tuinbouw een opleving, als Duitschland weer kan koopen. Bovendien is langzamer hand nog ander afzetgebied gevonden. Het goede in de crisis is, dat de kweekers ge remd worden, ten aanzien ook van het op voeren van grondprijzen en -pachten. Er moet voor gewaakt worden, dat de binnen landsche markt niet wordt overvoerd. Nadat nog eenlge vragen waren beant woord, dankte de voorzitter don spreker voor zijn betoog. ONZE WINKELS. Fotografisch Atelier „Prinses" oigenaar J. J. Immlkhulzcn. In het pand Zuidsingel 63 is hedenmiddag het nieuwe fotografische atelier geopend van den heer J. J. Imraikhuizon, welke voor heen zijn atolier had in de Lange Boekstraat Een vergelijking met de vroegere zaak Is moeilijk te treffen, aangezien dit nieuwe ate lier „Prinses" op. veel grooter leest is ge schoeid en moderner is geïnstalleerd. De heer Immikhuizen heeft zich thans ook meer ingericht, voor den verkoop van fotografisch^ artikelen, reden waarom aan zijn nieuwe zaak een flinke winkel en uitstalkast zijn verbonden. Uit. de door hem geëtaleerde foto's blijkt, dat hij zich den laatstcn tijd ook meer heeft toegelegd op het maken van persfoto's. Zijn uitgebreido voorraad van al- ierlei artikelen, welke met het fotografeeren ten nauwste verband houden bewijst, dat d™ eigenaar van deze zaak zijn cliënten van alles kan voorzien zoowel van films als van papier, boekjes voor foto's nis foto-albums. Deze nieuwe zaak is op den Zuidsingel oen mooie aanwinst. AANRIJDINGEN. Op het Stationsplein. Gisteren had op het Stationsplein een aan rijding plaats tusschen een zeswreligc auto en een wielrijder. De auto kwam van de Ko- ninginnelaan en wilde de Stationsstraat in rijden. Bij de aanrijding deden zich gcon persoon lijke ongevallen voor, doch de fiets werd be schadigd. Een onderzoek werd ingesteld en tóen bleéli,'dat de remmen van de auto on voldoende werkten. Proces verbaal is tegen den automobilist opgemaakt. Op den Arnhemschoweg. Een motorrijder reed gisteren op den Arn- hcmscheweg en wilde zich in do richting Vcrmcerstraat begeven. Ter plaatse wilde een automobilist zijn wagen kecron; do mo torrijder meende evenwel nog to kunnen voorbijgaan, doch op dat oogonblik reed de auto nog wat verder achteruit en ontstond er een hotsing tusschen dc beide motorrij tuigen. De bestuurder van de motorfiots kreeg een vleeschwondc aan het dijbeen en Is in hot St. Elisabeth Ziekenhuis verhon den, daarna naaf do woning zijnor ouders overgebracht. Zijn duorpassagrer en do auto mobilist kwamen 'er met lichte ontvellingen af. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. TOONEEL. Opvoering van Henrlëtte Roland Hoist's „Wij willen niot". In eon tijd als die, waarin thans geleefd wordt; met zorg en ellende, met kommer en tegenspoed, moet een werk als „Wij wil len niet" wel diepen indruk maken. Het moet hen, dié tot de groote categorie van slachtoffers dor economische depressie be- hooren, meer dan ooit aangrijpen en vooral beroeren. Mevrouw Roland Holst heeft het tooneohverk gegeven als een anti-oorlogs spel en zij is daarin volkomen geslaagd. Het is zolfs meer dan dat: een protest tegen de huidige maatschappelijke constellatie, een feilen aanval op de ondeugdelijkheid van den opbouw onzer samenleving, zooals die door een groot deel van de linksche groe pen gezien wordt. En dit surplus, dat feite lijk als oorzaak zou moeten worden be schouwd van het uit to beelden gegeven, doet zeker geen kwaad aan het tooncel- werk. Buiten beschouwing kan hier gelaton worden of het prachtige doel (afschaffing van den oorlog), de middelen heiligt, welke in „Wij willen niet" aangegeven worden. Het stuk toch, dat gisteravond in „Amicitia" ging, is sterk tendentieus en voor' een vol ledig succes in hooge mate afhankelijk van persoonlijke opvattingen. Voor hen, die de actie hun syrhpathie toekennen, most. het werk wel uit het hart gegrepen zijn. Maar dit kan hier overigens wel mot rust gelaten worden en vooral daarom, omdat het noodig i3 aandacht to schenken aan de uitstekende vertolking der opvattingen voor de verkrijging van een betere maatschappij. Dr. A. Saalborn, uit Bussum. wien de leiding niet ten onrechte werd toever- trouwd, heeft gemeend er een leekenspol van te moeten maken. Geen tooneelstuk dus met kunstmatige schoonheden, geen kunst volle vormen, maar een stuk „natuurpro duct". Een voud en primitiviteit zouden den boventoon moeten voeren en dus werd geen vertolking wenschelijk gevonden van be- rcepsacteuns en -actrices, maar wèl van Gooische jongerengroepen, wier idealen zich aanpasten aan die van'het genoemde anti- oorlogsspel. Daarmee werd sterker dan ooit verkregen het zuivere, persoonlijke aan voelen van elk onderdeel der verschillende scènes. wordt ook Uw baby, als hij zijn slaapjo maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het, wanneer U de roodo, gesmette en stukke plekken van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrij\en met Mijn hardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ieder woord had ons Iets te zeggen en maakte indruk op de zaal, die tot dc laatsto plaats gevuld was. Die groote groep van tooneelspelers was opgebouwd uit de enke lingen, die ieder op eigen manier en met eigen hartstocht voor óén ideaal zouden gaan strijden: het dienen van de monsch- heid! Hierdoor werd de suggestieve kracht en staat deze niet op het eerste plan? van bijzondere groote beteckonis. Er is met deze jongeren zeer veel bereikt, waarvoor dr. Saalborn alle hulde toekomt. Eon groote schare trad voor het voetlicht en gaf „WIJ willen niet" met volle overtui ging, met volmaakte bezieling. Slechts een enkele maal werd don toeschouwer in her innering geroepen met dilettanten to doen te hebben (een fabrieksarbeider draagt geen gouden polsbandhorloge!), maar "wij willen dat gaarno vergeven om het geheel niet te schaden. liet zou trouwens niet mo gelijk zijn om ook maar eenigszins hierdoor den sterken indruk te verdoezelen. In meerdere plaatsen in den lando ls het stuk. dat zich op niet grooto nauwgezet heid vervaardigde decors beroepen mag en effectvol belicht wordt, reeds met succes opgevoerd. Amersfoort heeft gisteravond een nieuwe schakel en zeker niet de laatste! aan de keten toegevoegd. De inhoud. Thans nog een enkel woord over den In houd Hij betreft de verwezenlijking om boven den "klassenstrijd in leder menscb een broeder to zien. Er staan drie groepen van arbeiders en arbeidsters voor ons: de twijfelmoedigen, do berustenden en do opstandigen. Onderling staan zij tegenover olkaar en gezamenlijk tevens tegenover Michael en Marianna, die langs den weg dor ongewapende geweldloosheid het oor- logsspook willcri bestrijden. Do ecno groep van arbeider» wil doorwerken in de munitiefabrieken ter wille van de broodwinning, de an dere wil wapenstilstand maken om ze straks tegen de bourgeoisie te kunnen han- teèren en de idealistischo woorden van Michael worden in twijfel aangehoord, waarvan vooral het laatste bedrijf een prachtige creatie geeft. Men voelt het „Wij willen niet" als „Wij kunnen niet". En Michael delft at het onderspit en sterft, na dat Marianna reeds in do gevangenis is te recht gekomen. Dan komt do ommekeer: Marianna moet bevrijd worden, want zij on haar gestorven kameraad hebben toch wel op dc juiste wijze den weg geëffend om tot betere toestanden te geraken Wil men den oorlog afschaffen, dan zal men dit moe ten verkrijgen door ook zelf de waporis uit handen te leggen. Michael's geest leeft dan voort in dc harten van do jongeren, dio den vredeswil zullen uitdragen en zonder vuur wapenen, doch met allo bcschlkbaro krach ten den oorlog zullen bestrijden. Zij scharen zich aaneen om hun leuzen te verkondigen en weigeren de poort in te gaan van de fa briek, die op de vervaardiging van oorlogs middelen is ingesteld. Niet als losse enke lingen. doch als organisatorisch geheel; want door Michaël en Marianna zijn hen do oogen geopend, hebben zij hun verstand doen gelden cn begrepen, dat alleen dan iots bereikt, worden kan, wat leiden moot tot een verlossonden wereldvrede. R. J MODERNE 0.98 0.89 0.69 0.49 Natuurlijk alieen In IftWGESTRAAT 81 AMERSF00R1 BURGERLIJKE STAND. 10 Mei 1932. Geboren: Christiaan, z. v. Christiaan Meijer en Catharina Schram. Gcertruida Alijda Maria, d. v. Bcmardus Antonius Huskcn en Anna Maria Tammer. Gehuwd: Qtlirin Bernard Henri Marie Laumans en Petronclla Antonia Maria Ram- sclaar. D a g e 1 ij k s City Theater. Westsingel 7. Vertooning van „Ronny." Rembrandt Theater. Langestraat Vertoo ning van „De Dubbelganger" en „Midder nacht Place Pigallo." Museum Flehite, Westsmgel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Vereeniging, Regentasselaan. lederen dag van 6uur. Openbare Leeszaal met. Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizon 9. R.-K Leeszaal, Nieuwst raat 24. Vredesbibliotheek, Arnhemscheweg 50. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 12 Mei. Theosof. Loge, experimenteole séance van den heer en mevrouw L. G. Roos— Hallensloben. BA uur. 1417 Mei. School v. Wijsbegeerte. Voor drachten dr Fr. Künkel en C. Boekc. 16 Mei. A. B. v. L. O.-terrein. Nationaal concours „Bravo." 24 Mei. Dc Valk. Foestavond „Neptunus". 18 Mei. Museum Flehite. Rondgang P. v. d. Lijn: de gesteenten der heide en over rosul- tatcn der boringen. 2% uur. 23 Mei. Museum Fléhitc. Algemeeno rond gang L. Leopold. 2J4 uur. I Juni. Museum Flohltc. Rondgang D H. Huygen: Gilden, c.q. algomccne rondgang. 2J4 uur. UTRECHT. II Mel. Tivoll. U. S. O.-abonnomentscon- cort. 8 uur. 12 Mei. Stadsschouwburg. N.V Het Schouwtooiicol, opvoering van „I)e Vrek" (volksvoorstelling). 8 uur. IS Mei. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch operette: „Wenn die kleine Vcilchon blühen." 7uur. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. EEN BEZOEK AAN „ZONNESTRAAL". Goacbte Redactie! Op Zaterdagmiddag werd voor de collec tanten van de Zonnestraal-collecte en het werk dor Spaarbusjcs voor Zonnestraal een excursie georganiseerd naar het lmJgoed „Zonnestraal", om nu eens precies te weten waarvoor al die jongelui zooveel moeito over hadden op collecte dagen .Zonnestraal" is gelogen In het Loos- drechtsche Bosch, gemeente Hilversum. Het beslaat ver over de 100 H A. Het is gesticht door hot „Koperen Stelen- fonds' door Jan van Zutfen, of liever ge zegd „Oorae Jan". Nu zou het de trots van alle collectan ten zijn, als zó „Oorao Jan" zouden te zion krijgen. Op ralj rustte de leiding voor do Zonne straal-collecte; op movr. Ubert on don heer Ploeg voor de Spaarbusjesbewoging. Dc fietsers en fletssters gingen in klcu- gen optooht met de Zonnestraalkleuren, do dames per bus naar Hilversum Aan „Oorae Jan" werd geschreven of hij daar zou kunnen zijn als wo kwamen. We waren cr op tijd on wie kwam daar om ons te begroeten? Hot was ,Oome Jan" heusch, hij had zich vrij gemaakt. Onder zijn leiding begon do tocht naar het hoofd gebouw. In de groote zaal was alles voor ons klaar gemaakt, „Oome Jan" bogroette ons offici eel cn hield een toespraak voor ons, die wij heusch niet zullen vergeten Zonnestraal was zUn liefde en met lief de en enthousiasme sprak hij over alles wat op Zonnestraal gebeurde Hier in do groote zaal, gebouwd in kruis vorm, is hot eenvoudige, doch degelijke res taurant waar do patiënten te samen komen voor de maaltijden. Heel gezellig, in club jes aan verschillende tafeltjes Hier wordt ook het geestelijk voedsel ver strekt. De Oosthoek ls bestemd voor de patiënten, die ritueel wlllon eten. Hier vindon zij gele genheid voor bun gebeden. En nu komt er Iets heel belangrijks. Do Joodscho voorganger, do kapelaan, do do- raineo van de Luthersche Gemeente, de Ge reformeerde dominee, zij allen hebben con 6leutcl van „Zonnestraal" en dus vrijen toe gang. Bij dc komst van een patiënt wordt aan de geestelijke leiders kennis gegeven. En nu worêlt er wol eens gezegd: „Zonne straal is rood', maar dat. if niet zoo. Ik ben verstokt rood en zal dat wel blij ven, maar Zonnestraal biedt, gelegenheid voor wplko propaganda ook. Eikaars govoclcns waardocren, dat is het parool!" En zoo sprak „Oomo Jan" voort Ons werd thee aangeboden. Van alles vertelde hij: van de zorg om aan geld te komen, want er is ocd verpleeg- fonds waaruit geput moet worden als dc pa tiënt niets betalen kan. Bij monde van Mevr. Schredges werd „Oome Jan" bedankt. Kijk, deze allen zijn als collectanten gekomen, on gaan heen als propagandisten. Zij zullen alles wat ze gezien hebben uit dragen In de maatschappij. Zij zullen zich moeite geven, als straks do Zonnestraal- loten verkocht moeten worden. Zij zullen vertellen van het Landhuis van 7000, dat als cersto prijs ln do loterij 6taat Zij zullen vertollen van motore, van fietsen, van ameublementen cn zooveel meer. Om verpleging te kunnen geven op „Zon nestraal", ecD lustoord, eon beil-oord. Stel U voor iedere patiënt met eigen kamertje, eigen vaste waschtafel, eigen omgeving, kortom een zegen. We hopen dat bij een volgend bezoek ve len zich zullen aansluiten, ora dat pracht- sanatorlum met werkplaatsen, tuinderij en alles wat noodig is voor het te werk stellen, ieder naar zijn kracht te zien. Koopt gij allen die dit leest „Zonneloten". Het Comité voor de Zonnestraal collecte, Het Comité voor de Spaarbusjcs, OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off 10 Mel 11 Mei 12 uur. Londen9.08% 9.07 Berlijn38.91 58.88 Parijs9.74 9.74 Brussel 34.70 34.69 Zurich 48.28 48.30 Kopenhagen 49.70 49.80 Oslo 46.60 46.60 Stockholm47.— 47.10 New-York2.46.52% 2.46.75 Milaan 12.77% 12.75 Medegedeeld door de Rott. Bankvereeniging DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten 3 Voorschotten in rekening-courant 3 bij de Varkensmarkt. V Mogen wij U helpen Uw huls gezellig ts maken? WIJ werkon correct en tegen bilijjk tarief. WU zijn steeds zondor cenige verplichting te ontbieden. Maat nemen en begroo* tingen maken doen wU gratis cn U verbindt zich daafmetietot niets U wordt bU ons be- dlend uit eigen voorra den tegen da nieuwste d. w. z.de laagste kostprijzen. Wij hebben geen oude voorraden doch alles nieuw van dit seizoen. Hebt U oude of versla- pen kapokmatrassen of matrasstelien? Wij maken ze als nieuw voor u op tegen billijk tarief, 's Morgens ha len en nog denzelfden avond als nieuw terug. Mogen wij U eens prijs opgeven? BU ons vindt U ook steeds groote voorraad Wij hebben steeds minstens 30 solide na- trasstellon In voorraad en kunnen U steed3 on middellijk bedienen. alle soorten tot de beste soorten steeds groote keuze voorradig tegen ver- bluffend lage prijzen. Enorme sorteeringen VITRAGES ALLOVERNETS MARQUISETTES VOILES MADRASSEN en GO!" MIJNSTOFFEN van de meest eenvou dige tot de boste en flJnsto soorten. Steeds zijn wij voor U disponibel om U gratis zender eenige verplich ting vakkundige advie zen te geven omtrent de Inrichting van uw woning. Mogen wij U eens ver wachten? of anders een telefoontje of een bood schap en wij konten U zoo spoedig mogelijk bezoeken. BU ons gaan de belan gen onzer cllëntèle voor alles. bij de Varkensmarkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3