I A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI 1928 EXCURSIES NAAR ONS TWAALFDE GEWEST G. VAN DUIN H. H. W3BÏ IIEUWKERK Ü.V. KBEEKENSTE?NSCH&L 103 WIJNHANDEL ENKELE BELANGRIJKE BIJZONDERHEDEN Matige rij-snelheid geboden JUWELIER OPTICIEN, Utr.straat 23 - Tel. 898 MALVERSATIES TE DÏNXPERL0 KARPET, LOOPER, LINOLEUM of ZEILEN In HAARVELOURS- en BOUCLè KARPETTEN HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 E2B Geen hoogere asbelasting dan 2000 K.G. Ongetwijfeld zullen de cultuurwerkzaam heden, alsmede de dorpsbquw in den Wie ringermeerpolder, ook in den komenden zo mer wederom een groot aantal belangstel lenden trekken. De volgende mededeelingen kunnen daarbij voor belangstellenden van beteekenis zijn. Sedert den vorigen zomer Is met voortva rendheid gewerkt aan den aanleg van ver harde wegen en uitbreiding van het rijwiel padennet, waardoor thans niet alleen het in aanbouw zijnde Slootdorp (Sluis I) en Mid- denmeer (Sluis 3), gelegen op 5 A 6 K.M. van bet oude land, over verharde wegen bereik baar zijn, doch bovendien over breede rij wielpaden tot diep in de Wieringermeer kan worden doorgedrongen De groote bedrijvig beid, welke er zoowel ten aanzien van het landbouwwerk, als dorps cn schurenbouw heerscht en in den komenden zomer nog heerschen zal. heeft het wonschelljk ge ma-a kt het verkeer zooveel mogelijk tege moet te komen, in verband waarmede een aantal verharde wegen met ingang van 10 Mei voor het berijden met personen en vrachtauto's en autobussen gereed zijn, on der voorwaarde, dat de asbelasting 2000 K.G niet overschrijdt en niet geen grootere snel heid dan 40 K.M. per uur wordt gereden. Waar op de rijwielpaden geen ongelimiteerd verkeer kan worden toegelaten, blijft het berijden dier paden voor vrachtauto's en autobussen verboden, terwijl het verkeer uitsluitend is toegelaten voor rijwielen, mo torrijwielen en personenauto's met een to taalgewicht van 2000 K.G. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat de Directie der Zuiderzeewerken en die van den Wieringermeerpolder geen enkel risico aanvaarden ten aanzien van het berijden der wegen en rijwielpaden of het passeeren der ponten, terwijl var. de op regelmatige afstanden aangebrachte wisselplaatsen ge bruik gemaakt moet worden, omdat het Pfisseeren op de betrekkelijk smalle wegen en rijwielpaden, anders onmogelijk is en aanleiding zou geven tot- verkeersongeval len en stoornissen. Waar de rijwielpaden niet op intensiei autoverkeer zijn berekend, zal hiervan zoo weinig mogelijk gebruik mogen worden ge maakt, terwijl slechts met matige snelheid kan worden gereden. Zoo noodig zullen de wegen of (en) rijwielpaden voor alle verkeer geheel of gedeeltelijk worden afgesloten, c.q afhankelijk van een speciale vergunning worden gesteld. Bij het passeeren van de kanalen dooi middel van de ponten moet do uiterste voorzichtigheid worden betracht en gehan deld worden geheol volgens de door den pont wachter te geven aan wijzigingen Zon dags zullen slechts enkele ponten worden bediend. Gezelschappen, die onder geleide den pol der wenschen te bezoeken, kunnen zioh iederen Dinsdag en Vrijdag e morgens om 10 uur en 's middags om 2 uur, vervoegen aan het Bureau der Cultuur-Mij. de Wierin germeer te Slootdorp (Sluis I), waar een door de Wieringerineer-directie beschikbaai gesteld persoon aanwezig zal zijn om be langstellenden te geleiden. De vorig jaar door de N V. Gebr. Kaan'e Vervoer-Mij. te Hippoiytushoef in de vaart gebrachte excursieboot, is ook thans weer voor het maken van uitstapjes door den polder beschikbaar, waarvoor men zich met de Gebr. Kaan in verbinding kan stellen Door de Wieringermeer-Directie wordt zoo veel mogelijk gezorgd voor deskundig ge leide aan boord. Bezoekers van de Wieringermeer kunnen zioh voor het verkrijgen van mondelinge in lichtingen omtrent bezienswaardigheden in den polder vervoegen aan het Bureau der Cultuur-Mij. te Slootdorp (Sluis I); schrifte lijke informaties dienaangaande kunnen worden aangevraagd bij de Directie van den Wieringermeerpolder le Alkmaar. Hun, die tevens den procfpolder nabij An- dijk wenschen te bezoeken, wordt medege deeld, dat hiertoe dezen zomer op eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag (om 2 uur) ge legenheid wordt gegeven en zooveel moge lijk geleide beschikbaar zal wordon gesteld Men gelieve zich hiertoe aan te melden aan het laboratorium ter plaatse. Voor bezoek op andere tijdstippen is sohriftelijk overleg noodig met den landbouwkundigen Inge nieur N. H. H. Addens, Wieringermeer, Me- derablik. Ten aanzien van het bezoeken der Zui derzeewerken is door den directeur gene raal der Zuiderzeewerken het volgende be paald: Afzonderlijke bezoeken aan de Zuiderzee werken onder geleide van het personeel van dien dienst worden zooveel mogelijk be perkt Daarom zijn in overleg met de directie der Nederlandscbe Spoorwegen publieke excur sies georganiseerd, waarvoor de Spoorwe gen goedkoopo treinen laten rijden naar en van het punt van afvaart van de reserve stoomboot van het Spoorwegveer Enkhuizcn- Stavoren, waarmede do verschillende wer ken voor zooveel mogelijk worden bezocht terwijl zoowel aanboord als op de werken door ingenieurs van den dienst der Zuider zeewerken deskundige voorlichting wordt verstrekt terwijl daarbij een gedrukte be schrijving van dc werken wordt uitgereikt Deze excursies zullen dit jaar plaats heb ben op. Woensdagen 27 Juli van Rotterdam en Amsterdam, 3 Augustus v^n Breda en Helmond, 's-Bosch en 17 Aug. van Rotter dam en Amsterdam naar Enkhuizen en op Woensdagen 20 Juli van Enschedé, Zwolle cn 10 Aug. van Groningen en Leeuwarden naar Harlingen (alle treinen met 3 klassen). Voor de deelneming hieraan kan men zich wenden tot do loketten der Spoorwe gen, terwijl voor grootere gezelschappen overleg met de Spoorwegdirectie te Utrecht aanbeveling verdient. Tot ongeveer midden Juni zullen mede de zeer interessante werkzaamheden tot slui ting van de Vlieter van Den Oever op Wie- ringen uit voor ieder tegen een geringe ver goeding ten bate van het Crisiscomité van zeer dichtbij kunnen worden gadegeslagen. Do kunstwerken te Den Oever en op het Kornwederzand 2ijn voor ieder toegankelijk, waarbij wordt aangeteekend, dat, wanneer men deze plaatsen per eigen vaartuig wil bereiken, vooraf voor het meren in de werk- havens vergunning moet worden aange vraagd, respectievelijk aan den havenmees ter K. Brinkman te Den Oever, of aan den technisoh-ambtenaar bij de Zuiderzeewer ken P. Baars te Kornwerderzand, daar de dienstuitoefening hiertegen eon beletsel kan vormen. Bezichtiging van de gemalen „Lely" te Medemblik en „Leemans" te Don Oever wordt slechts toegestaan, wanneer daarte gen uit dienstoogpunt geen bezwaar bestaat, waartoe tijdig te voren overleg moet wordon gepleegd met de directie der Zuiderzeewer ken te Medemblik. Een passagiers en vrachtdienst Medem blik—WieringenBreezand— Kornwerder zand— Harlingen wordt door de Stoomboot onderneming „IJsselmeer" (ondernemer Jo- han Kool te Medemblik) uitgeoefend, waar mede dagelijks, behalve 's Zondags, lange de werken wordt gevaren, waaromtrent de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (se cretaris J. Th W J. Vermolen) gaarne in lichtingen verstrekt, welke V.V.V. voor be zoek aan de werken verder eenige program ma's van inlichtingen omtrent huren van booten, autobussen enz, voorzien, heeft ont worpen, welke zij op aanvrage aan belang hebbenden toezendt. Ook kunnen afzonderlijko vaartochten met een der booten van genoemde onderne ming worden gemaakt, terwijl groote ge zelschappen booten kunnen huren aan den Veerdienst Enkhuizen—Stavoren, of van do N.V. Hoornsche Stoombootroederij v/h Hor jus en Co. te Hoorn. NEDERI.ANDSCH FABRIKAAT. De filmrondreis. Men meldt ons: De derde wo3k werd geopend met een schitterend geslaagde voorstelling te Kam pen, waar door middel van een muzikalen rondgang door de stad do aandacht op de filmvertooning werd gevestigd. De voorstel lingen te Coevorden on H^ogeveen hadden eveneens veel succes. Te Hoogeveen zal bin nenkort een Nederlandsch-Fabrikaat-win kel week worden gehouden. Vrijdag werd, ter gelegenheid van de win kelweek en de Beur9, een bezoek gebracht aan Doetinchem, waar naast het kermister rein eenigs duizenden toeschouwers met aandacht de films volgden Te Oosterbeok werd Zaterdag in verband mot de motor- feesten een zeer druk bezochte voorstelling gegeven. Inderdaad kan gezegd worden, dat het succes van deze propaganda voor het Neder- landsche fabrikaat onverminderd blijft voortduren. Van 9 tot en met 14 Mei werden de voor stellingen gegeven te Deventer, Wagenin- gen, Leerdam, Dordrecht, Gorinchem en Gouda; in eenige dezer plaatsen ter ge legenheid van tentoonstellingen of winkel weken. Voortdurend wordt uit do meest verschil lende gedeelten van Nederland met kracht bij het bestuur der vereeniging „Neder- Jandsch Fabrikaat" aandrang uitgeoefend, In bepaalde plaatsen eveneens een derge lijke vertooning te houden. Zooveel moge lijk wordt met alle wenschen rekening ge houden. KIND ONDER EEN MOTOR. Hoogwoud, 10 Mei. Gisteravond Is de 3 jarige R. v. A. die onverwachts den weg overstak door een motor aangereden en ernstig gewond. Het kind werd naar het St. Elizabeths Ziekenhuis te Alkmaar over gebracht waar het is overleden. DE WIERINGERMEERPOLDER De heer Braai wenscht de gronden dadelijk in cultuur gebracht te zien Bezwaren van den minister Op do volgende vragen van den beer Braat betreffende het spoedig in cultuur brengen van de Wieringermeer: Is het juist dat de directie v.d. Wierin germeer polder, wegens „te weinig regen val" de gronden in dien polder niet durl't te bezaaien, en daardoor de aangenomen bedrijfsleiders niet in functie gebracht wor den? Is de Minister niet van meening, dat het vcor die gronden beter is, al brengen zij misschien een bal ven oogst voort-, een goe de bewerking te ondergaan, dan braak te blijven liggen en te vervuilen, en dat het ook op zich zelf gewcnscht is, de aangeno men bedrijfsleiders in functie te brengen? Is het naar 's Ministers oordcel niet ook om financieele redenen, te weten ter voor koming van rcntcloosheid der gronden en van gebrek aan inkomen voor de betrokken bedrijfsleiders, gewenscht, dat deze gron den zoo spoedig mogelijk in cultuur wor den gebracht? heeft dc heer Reymer, Minister van Wa terstaat geantwoord: De directie van den Wieringmermecrpol- der beeft wegens onvoldoende ontzilting dit voorjaar veel minder ingezaaid dan aan vankelijk was voorgenomen. Niettemin kunnen de bedrijfsleiders in den loop van dit jaar in functie treden, al zullen zij zich aanvankelijk met eenvoudi gcr werk moeten tevreden stellen dan an ders het geval zou zijn geweest. Daar reeds in normale tijden in den land bouw de regel geldt, dat „halvo gewassen den boer bederven", kan het bozaaion van onvoldoend ontzille grornden bij de tegen uoordige conjunctuur zeker niet worden aanbevolen. Dat hierin overigons ook een \an de minst doeltreffende methoden moet worden gezien om onkruid te bestrijden, mag als bekend worden ondersteld. Het niet bezaaien behoeft evenwel geen vervui ling van de gronden mot z.ich te brengen, aangezien hieraan door braakbewerking, mocht deze gewcnscht worden geoordeeld, paal en perk kan worden gesteld. Overigens loont de geschiedenis van vroe ger ingedijkte polders overtuigend de nood lottige gevolgen aan van do in de vragen aanbevolen methode, zoodat g'een neiging bestaat deze te volgen. Uit het feit, dat in den loop van dit jaar de gehccle oppervlak le van de in 1930 drooggevallen gronden reeds van een goede ontwatering zal zijn voorzien, moge blijken, dat bij het in cul tuur brengen van do Wieringermeer de noo- dige voortvarendheid wordt betracht. Ver der zullen in het bijzonder de kleigronden echter eenigen tijd aan de werking der na tuur moeten worden blootgesteld, vóórdat met succes tot bezaaiing kan worden over gegaan. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË. Donderdagmorgen, 12 Mei a.s., vertrekt bet K.L.M.-vliegtuig de „Ekster", van Am sterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren W. M. O. A. Beekman, L A. Brugman, J. M. II. Grosfeld, P. Pronk, die resp. als le bestuur der, 2o bestuurder, werktuigkundige on ra dio-telegrafist de reis zullen meemaken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk morgen, Woensdagavond, te Amsterdam zijn. ONGELUK OP EEN BOUWWERK. Man gedood. Amsterdam, 10 Mei. Hedenmiddag heeft op een bouwwerk op den hoek van de Waalstraat en de Lekstraat een ongeval plaats gehad. Hierbij werd een man door een heipaal getroffen. Het slachtoffer was op slag dood. Omtrent dit ongeval vernemon wij nader dat een heipaal rechtop tegen een heistel ling was geplaatst. Door tot nu toe nog niet opgeloste oorzaak kwam de paal plotseling in beweging, het zware voorwerp viel opzij en kwam tot groote ontsteltenis van de om standers terecht op een 38-jarigen werkman, die zeer zwaar gewond werd. Toen hij in den dadelijk ontboden auto van den G.G. en G.D. werd gedragen, leefde bij nog, doch op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. De Arbeidsinspectie onderzoekt thans of bet ongeluk aan onvoorzichtigheid te wij ten is. DE WATERSTANDEN VAN DEN RIJN. Amsterdam, 10 Mei. De waterstan den van den Rijn waren hedenmorgen als volgt Waldshut 3.14 Meter plus 2; Bazel 1.25 Motor min 6; Huningen 1.87 Meter min 6, Rheinweiler 0.52 Meter min 4; Kehl 3.28 Meter plus 5; Maxau 5.28 Meter plus 14: Wiedesheim 1.70 Meter min 27; Mannheim 4.24 Meter plus 30; Lohr 1.76 Meter plus 15' Mainz 1.58 Motor plus 24; Bingen 2.52 Meter plus 27; Caub 2.86 Meter plus 38; Ems 1.28 Meter plus 1; Trier 1.62 Meter plus 39; Co blenz 2.79 Meter plus 32; Keulen 2.53 Meter plus 26; Dusseldorf 1.88 Meter plus 19, Rührort 1.08 Meter plus C; Wesel 0.92 Meter plus 7; Emmerik 2.15 Meter plus '2, VALSCHE POSTWISSELS, Thans ls gebleken, dat W. C. B., de man, die j.l. Zaterdag postwissels ter waarde van 80 ten postkantore te Leiden trachtte te innen, doch door z'n valschen baard de aandacht op zich had gevestigd, waarna hij gearresteerd is, deze postwissels ver* valscht heeft. Hij is naar Arnhem overge bracht, daar hij ervan verdacht wordt ook daar met valscho postwissels te hebben ge opéreerd. Een goed HORLOGE, betaalt Lich zelf. Een paar minuten te 'bat, kan duizenden kosten Zorg voor een prima HORLOGE, koop wied 10 GRANDS PRIX De gemeenteontvanger ontslagen Uit Dinxperlo wordt aan Vooruit gemeld: In verband met het kastekort dat eenige weken geleden bij den gemeente-ontvanger van Dinxperlo, den heer H. A. B., ontdekt werd, is Maandagavond een geheime zitting van den gemeenteraad gehouden. In deze vergadering hebben B. en W. medegedeeld, dat het tekort in de kas der gemeente 18,-460 bedroeg; verder was ge bleken, dat de Boerenleenbank, waarvan de gemeente-ontvanger directeur was, een te kort had van ongeveer f 50,000. De fraudu leuze handelingen zijn over een tijdvak van vijf jaar gepleegd. Reeds twee jaar geleden waren financieele moeilijkheden van den ontvanger aan hot licht gekomen, toen hij een leening van 3000 niet kon terugbe talen. Eenige vooraanstaande personen te Dinx perlo waren hiervan op de hoogte gebracht, doch B. en W. hebben nimmer een diep gaand onderzoek ingesteld. Vijf jaar lang hebben B. en W. de boekon van den ont vanger gecontroleerd en goedgekeurd. Nu had de ontvanger zich echter zoo vastge werkt, dat de tekorten niet meer geheim te houden waren. Op het laatste oogenblik schijnt hij nog geprobeerd te hebben het geld van het electrisch bedrijf te gebruiken voor de betaling van een bedrag aan rente. Toen dit mislukte, heeft hij den burgemees ter met de tekorten in kennis gesteld. De burgemeester, de heer mr. H J. Verbeek, heeft zich daarop gewend tot den commis saris van de Koningin, die den officier van justitie van het geval op de hoogte bracht. Tot nu toe heeft men evenwel nog geen gerechtelijke vervolging tegen den heer H. A. B ingesteld. Intusschen heeft de familie van den ontvanger zich bereid verklaard het tekort aan te zuiveren. De gemeente za! een bedrag van ongeveer 5000 in con tanten ontvangen en f 13,000 aan eigendom men. Ook de tekorten van de Boerenleen bank zullen vermoedelijk door de familie worden gedragen. De heer H. A. B. is met ingang van 11 Mei ontslagen. Het vermoeden bestaat, dat bij nauwkeu rig onderzoek nog meer fraude ontdekt zal worden. Zoo spoedig mogelijk zal nu een ac countantsonderzoek plaats vinden. Bij dit onderzoek zal een raadscommissie, bestaan de uit de heeren Ormel, Prins en Hallen, aanwezig zijn. Donderdag. Het solistenconcert, 's morgens voor do AVRO-microfoon ten gehoore gebracht, om vat liederen van Hullebroeck, Robert Franz, Schubert en Fritz Jóde, de jonge voorvech ter voor volkszang in Duitschiand. De daar opvolgende kamerorkest uitvoering, met zeer interessant programma, wordt door een tus- schenspel van gramofoonplaten onderbro ken, dat ons cellomuziek van den beroem den Pa"blo Casals brengt. Vroeg in den mid dag geeft Hamburg een gramofoonplaten- cyclus over het onderwerp Das Meer m der Musik. Het middagconcert van Berlijn brtngt o.a. het 5de Brandenburgsche concert in D-dur voor viool, fluit, piano en orkest van Bach en do symphonie in Es-dur (No. 103) (init dem Paukenwirbel) van Haydn. Het klassieke programma, dat Warschau brengt, omvat het 5de concert in I) dur voor piano en strijkorkest, gevolgd door het concert in C-dur voor twee piano's en strijkorkest van Bach en de bekende serenado voor strijk orkest Eine kleine Nachtmusik van Mozart. Königswusterhausen brengt moderne piano sonatines. Voor de NCR V-microfoon wor- den eenige strijkkwartetten ten beste ge geven, n.l. van Beethoven (A-dur op. 18 No. 5) en van Haydn j(G-dur op. 54 No. 1). In het begin van den avond komt over Northern Regional een recital van viool en piano. Ter zelfder tijd brengt Weenen een A capella- conccrt, waarop we het beroemde Stabat Mater van Palestrlna en Duitscho Motetten van Richard Strauss tc hooren krijgen, na een kort interval volgen volksliederen en Bergerettos. De AVRO geeft een vioolreci tal, Daventry iets later een strijkkwartet (op. 11, in Es-dur) van den grootsten heden- daagschen Engelschen componist Macken- sie, eon werk dat hij op eigen kosten Het drukken, en dat voor het eerst de alge- meenc belangstelling op zijn werk vestigde; hierna hooren we het strijkkwartet in Es- dur op. S7 van Dvorak. Kalundborg brengt Italiaansche operamuziek, beginnend bij de latere middeleeuwen (Monteverdi, Gabriéli) cn opklimmend tot den tijd van Verdi (Scar latti, Lully). Uit het programma van Motala noemen we de minder bekende ouverture Konig Stephn van Beethoven en de orkest- suite in d-moll (op. 43 No. 1) van Tsjai- kofski. De AVRO is aangesloten op het Concertgebouw te Amsterdam; uit het zeer interessante programma noemen we de Es- dur symphonie van Mozart en het populaire vioolconcert in e-moll (op. 64) vr i Mendels- sbhn. Rome brengt het kwartet in F. dur van Paganini, na eenige compositief van Glazoenof, o.a. gevolgd door operafragmen- ton van Meyerbeer. Lat op den avonn hoo ren we nog een kamermuziekconcert over Langenbcrg, het programma omvat'.(o.a. het D-dur concerto van Haydn en de 12dó snoate van Mozart. Opera's en operettes. Praag brengt Libuse, opera in 3 bedrijven van Smetana. Over Mlihlacker komt, voor den omroep bewerkt, Die Pilgor von Mekka, opera comique van Gluck. De Noord-Itali aansche zenders geven Lo Villi, een zang spel in 2 bedrijven van Puccini, en tenslotte hooren wo wat later op den avond over Breslau Der Spinnabend, text van Ernst Schenke, muziek van Gerhard Strecke. ONVOORZICHTIGHEID MET VUUR. Aan de gevolgen overleden. 's-G raven ba ge, 10 Mei. Hedenavond is in perceel Sirtemastraat 12 ecp ongeveer 60-jarige, vrouw H. P., ver moedelijk door eigen onvoorzichtigheid in brand geraakt. De Geneesk. Dienst vervoer de haar naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal, waar de vrouw kort na aankomst overleed. ALVORENS U TOT AANSCHAFFING VAN EEN overgaat, bezichtigd dan vooral onze Enorme Sorteering. Zeer zeker slaagt U geheel naar genoegen bieden wij U een pracht collectie. Meer dan ÏOO Dessins voorradig. COMPLETE MEUBILEERING. V, Vrouwlief (opgewekt na de auto in den vijver te heb- b°n gereden); .Klik eens liefste, hoe'de narcissen daar van zijn opgefrlscht". „(London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6