STEUN VOOR DE MELKVEEHOUDERIJ Schoonheidsontwaken 'T VOORLOOPIG VERSLAG NIEUWE AUTOMAAT UITGEVONDEN GARANTIE VOOR KIPPEN HOUDERS DE B00ZE KIPPENDIEF Onrechtvaardig gestraft? Wordt er geen rechte lijn getrokken in de voorziening in de nooden Het menggebod ongewenscht Ontleend is aan liet Voorloopig Verslag over het ontwerp tot tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan do melkveehouderij: Verscheidene leden vonden de indiening van dit ontwerp, hetwelk, naar zij opmerk ten, diep ingrijpt in de verdeehng van het nationale inkomen, aanleiding, opnieuw te wijzen op de noodzakelijkheid, dat door de Regeering ten aanzien van de voorziening in de nooden, welke de beersohendo crisis met zich brengt, eon vaste lijn wordt ge volgd. De Regeering houdt vast aan incidenteel© regelingen, waarbij telkens het belang van één groep wordt bezien. Het kan niet an dere, of zoo wordt de algemcenc lijn uit het oog verloren. Zoo is daar, naar sommige der hier be doelde leden opmerkten, de vraag, of de hui dige omstandigheden niet zullen moeten lei den tot een wijziging In onze landbouw economie. Men zou daarbij prijsstellen op beantwoor ding van de vraag, of medewerking zal wor den verleend aan pogingen om de voorge stelde steunregeling mede ten goede te doen komen aan de in het zuivelbedrijf werk zame loonarbeiders. Een bijzonder bezwaar tegen het steunen van den landbouw door middel van inci denteele regelingen voor bepaalde groepen zagen verscheidene leden nog daarin, dat op deze wijze niet de belangen van alle groe pen een behoorlijke verzorging vinden. Een groep, welke zeker in niet minder groote moeilijkheden verkeert, n.l. die der zandboeren, word, voorzoover de veehou derij in hun bedrijf van ondergeschikt be lang is, niet geholpea In de tot dusver gevoerde beschouwingen werd aanleiding gevonden tot hét 6tellen van de vraag, of dit ontwerp vrucht van overleg vnn het geheele kabinet Is. Intusschen was men algemeen van oor deel, dat in de huidige omstandigheden de indiening van een ontwerp tot het verlee- nen van steun aan de melkveehouderij ten volle gemotiveerd is Naar verscheidene leden meenden, heeft Üeze voorziening reeds to lang op zich doen wachten. Andere leden waren van oordeel, dat de Regeering in dezen geen verwijt treft. Van het bestaan van een noodtoestand in de melkveehouderij is eerst in het najaar van 1931 gebleken. Tegen de wijze, waarop in het ontwerp getraoht wordt het beoogde doel te berei ken, werden van meer dan één zijde beden kingen in het midden gebracht. Allereerst werd er d© aandacht op geves tigd dat de voorgestelde regeling zal leiden tot verhooging van de kosten van levens onderhoud. In de tweede plaats werd gewezen op de groote bezwaren, welke aan het voorgestel de menggebod van boter cn margarine zijn verhonden. Deze maatregel boteekent een groot nadeel voor de margarineproducenten. Deze vermindering van het verbruik zal ten gevolge hebben, dat de margarine-industrie en aan venvan te industrieën, als olieslage rijen e.d., gedeeltelijk zullen moeten worden stopgezet. Naar schatting zal de ontworpen regeling een vermindering van het gebruik van oliën en oliehoudende zaden met 20000 ton per jaar ten gevolge hebben. Ook handel en scheepvaart zullen daardoor op nieuw worden getroffen. Ook bezien uit het oogpunt der boter- productie achtten verscheidene leden het menggebod ongewenscht Een niet te onder schatten steun voor die productio is gelegen in de van Rijkswege ingestelde botercon- tróle, welke niet alleen hier te lande, doch ook in het buitenland een goeden naam heeft. Het menggebod zal niet nalaten na- deeligen invloed te oefenen op dc reputatie van onze boter in het buitenland cn daar mede op den export van dit product. Tegenover de leden, die de boven weerge geven critiek op het ontwerp leverden, stel den zich anderen, die aan die critiek gcens- eins alle waarde wilden ontzeggen, doch c|io de urgentie van de steunverlening aan de melkveehouderij op den voorgrond wensch- ten te stellen. Lang beraad aldus deze leden moeten in dit stadium ontoelaat baar worden geacht. Wat de bedenkingen met betrekking tot de productie van en den handel in marga rine betreft, mag naar de meening derzelfde leden niet worden voorbijgezien, dat, als een steunmaatregel als de voorgestelde geheel achterwege zou blijven, de boter zoodanig in prijs zou dalen, dat allen, die nu margarine con6umeeren, zich van het natuurproduct zouden gaan voorzien, waarvan algeheele ineenstorting van de margarineproductie het gevolg zou zijn. De bezwaren in verband met den naam van onze boter kwamen dezen leden niet gegrond voor. Immers, al zal het aantal bij de botercontróle aangesloten bedrijven ge ringer worden, daardoor zal de contróle toch niet minder scherp worden en de in die con tröle gelegen waarborg niet \*erminderen. Men was van meening. dat het menggebod niet een onmisbaar onderdeel van de ont worpen steunregeling is. Nu daartegen ern stige bezwaren zijn geopperd, zou dat wel licht kunnen vervallen. Een aantal leden gaf als zijn mconing te konnen, dat de voorkeur zou zijn 1e geven aan een directen steun aan het noodlijden de veehoudersbedrijf uit de Staatskas. In dit verband werd van andere zijde nog de invoering van een weeldebelasting, ter bestrijding van de kosten eener directe steunregeling aanbevolen. .Verscheidene leden meenden, dat ter tege moetkoming aan de bezwaren, voor de mar garine-industrie aan bet menggebod verbon den, dat gebod zou kunnen worden vervan gen döor een bijzonder recht op margarine te heffen. Ten slotte steldén eenige leden de vraag, of niet een oplossing zou kunnen worden ge vonden in het opslaan van boter in koelhui zen in de periode van overvloedige produc tie, opdat die tegen beteren prijs kunnen worden verkocht in de maanden, waarin de binnenlandsche productie niet in de behoef ten van het land kan voorzien. Bij vele leden bestond overwegend be zwaar tegen de in artikel 12 aan de Regee ring voorbehouden bevoegdheid, voor te schrijven, dat gedurende zekeren tijd in het brood melk of zuivelproducten moeten wor den verwerkt. Zij achtten het onjuist, dat op deze wijze de broodprijs zal worden ver hoogd. Te ernstiger bedenking moet dit naar hun mcening ontmoeten, nu binnenkort ook een verhooging van het verplichte percen tage inlandscbe tarwe zal moeten plaats hebben. In elk geval is een voorschrift als het hierbedoeldc onaanvaardbaar, zoolang geen maatregelen tegen den invoer van brood uit bet buitenland zijn genomen. Met zeer menschelijke eigenschappen Uit Gouda schrijft men aan de Voor waarts' De pas ingevoerde winkelsluitingswet hoeft vele zinnen gescherpt om een weg te vindon om toch tc kunnen vorkoopon zonder mot den rechter in aanraking te komen. Een onzer stadgenooten, handelaar in li monades en wijnen, zag in de nieuwe wet een vijand van zijn bestaan cn peinsde op middelen om haar te ontduiken. Zijn go dachten gingen naar een automaat, maar hoe? Want het moest wel een automaat zijn voor een groot aantal artikelen, 's Mans geest was vlug cn zijn handen vaardig: hij maakte een automaat! Zondagmorgen nam hij het raam uit het kozijn cn plaatste er een houten wond in. In den wand waren 20 gleufjes gemaakt voor het inwerpen van geld. Tegen het bord was con prijslijst aan gebracht van 20 artikelen met de mededee- Iing dat bij inwerping van het bedrag in een der gemaakte gleuven het verlangde artikel uit de automaat te voorschijn kwam. De automaat geeft u zooveel stuks als u geld ervoor inwerpt. Van bier kan men 8 stuks tegelijk ontvangen, vermeldde dc prijslijst. Wanneer in gleuf no. 17 li cent werd ge worpen, al waren het ook een dubbeltjo. 21$ cent, oen cent cn een halfje, prompt schoof een gdeclle van den wand open en men hoofde de hand slechts in het openge^ kernen vakje tc stoken om het netjes inge pakte fleschje bier weg te nemen. In no. 19 werd 13 cent geworpen, de schuif ging open en er lag een kogelfleschje met witte cider in het openkomonde vakje. De menschen verdrongen zich om dit wonder van techniek. Zoo iets had men nog nooit gezien. Dit tochnisch wonder drong door tot het bureau van politie. Een rechercheur ver scheen ten toongele. Hij wierp H cent in tio. 20 en ecpjge oogenblikken daarna open de de wand zichen daar lag het flesch jo spuitwater. Nog eens geprobeerd! Er werd op no. 18 28 cent ingeworpen en in de opon ruimte lag een groote flesch cider. Dc flesch was echter kien) geraakt In liet vakje cn men kon er haar niet uit halen. Zon de automaat defect zijn? Plotseling vorscheon een echte monsche- lijkc hand, die dc flesch goed legde. F.cn luid gelach steeg op. Het respect voor don uitvinder werd tegelijk tot nu gereduceerd en van het technisch wonder bleef niets over. Do rechercheur stelde een onderzoek in. Het bleek, dat de uitvinder van de won- der-automaat in zijn woonkamer achter het bord zat met de flcsschen wijn en bier om zich heon. Bijgestaan door zijn vrouw, leg de hij prompt de flesch, waarvoor hot geld werd ontvangen, in het hokje, waarna hij de schuif wegtrok, zoodat van bulten af de flesch kon worden weggenomen. Procea-verbaal werd opgemaakt w-egons het verkoopen op Zondeg. Het miskende genie word bij den commissaris van politie ontboden, die, toon hij de toedracht van de zaak hoorde, in den lach schoot en den man pardonneerde, met dc boodschap, dc automaat maar voor andcro doeleinden te gebruiken. PHOF. LENGKEEK. f Apeldoorn, 11 Mei. Professor F. l.eng- keek, hoogleeraar aan de Theologische school der Christelijk Gereformeerde Kerk alhier, is hedenmiddag om 12 uur over leden. LEGAAT. Mej. A. C. Dijkmans heeft aan de afdoe- ling Schiedam van den Ned. Prot. Bond 13.000 gelegateerd, bezwaard met vrucht gebruik, maar vrij van successierechten. EVANGELISCH LUTHERSCHE GEMEENTE TE SCHIEDAM. Herdenking I73-|artg bestaan. Zondag heeft dr. V. W. F. B. Schmidt het 175-jarig bestaan der Kv. Luth. gemeente te Schiedam herdacht door bot houden van een rede, waarin hij het ontstaan en den groei der gemeente schetste. Bij de plechtigheid waren de oud-predi kanten prof. Pont en ds. Duyvendak tegen woordig. TERAARDEBESTELING VAN Dr. J. C. HART0GS Enorme belangstelling zoowel langs den weg als op de begraafplaats Negen sprekers aan de groeve Onder enorme belangstelling heelt gister middag te Amsterdam de teeraardcbestel- ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van dr. J. C. Hartogs, oud-directeur der Enka. Overal langs den weg stonden dichte rijen belangstellenden. Tegen twqe uur werd de stoet samenge steld. Voorop ging de Enka Harmonie van de Arnhemsche fabrieken met omfloerst vaandel, daarachter deputaties van fabrieks- en kantoorpersoneel van alle afdeelingen, vertegenwoordigers van Enka-organisaties, enz. Achter den lijkwagen volgden zes open landauers met bloemen, dan dc Enka-har- monie uit Ede en het manenkoor uit Ede, en daarna een aantal volgrijtuigcn en auto's. Het was reeds dicht bij half vier toen do indrukwekkende stoe* op de Israëliti sche begraafplaats Moscowa aankwam. Ook daar waren honderden personen uit allerlei kringen aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen. Nadat het stoffelijk overschot de reini gingskamer was binnengedragen, verricht te de heer M. Pinto, teeraar der Isr. ge meente, de voorgesohreven pleohtighcden, waarna hij jn een rede den overledene her dacht, wijzende op zijn grooten zin voor weldadigheid cn zijn buitengewone energie, die zoovelen tot zegen is geweest. Aan het graf sprak het eerst do loco- burgemeéster, wethouder C Smeenk, die namens het gemeentebestuur een woord van dankbare waardcering sprak voor hetgeen dr. Hartogs in het belang van Arnhem voor haar burgerij heeft gedaan. Dr. Hartogs heeft, aldus spr., na een deugdelijke weten schappelijke voorbereiding zijn onderne mingsgeest schitterend kunnen ontplooien en veel heeft dc gemeente daaraan te dan ken. Ook nu nog is de Kunstzijdefabriek voor Arnhem van groote boteekenjs. Ook voor hetgeen hij op velerlei gebied voor de economische ontwikkeling dezer stad heeft gedaan, is de gemeente dankbaar Namens de Kamer van Koophandel sprak de voorzitter, de heer IV W. H. Hostede Crull, die er aan herinnerde dat de over ledene juist 10 jaar geleden als algemeen voorzitter van de Kamer werd benoemd, waarna hij zich met ambitie cn met zijn be kende voortvarendheid aan dez^ taak wijd de. Veel heeft de Kamer aan zijn-steun te danken. Ook buiten de Kamer heeft de heer Hartogs grooten ipvloed op de industrie ge had. Waar hij kon steunde hij de nationale industrie. Dc heer Van Roebel herdacht namens ver schillende vereenigingen hetgeen de over ledene op philantropisch gebied heeft ge daan. Mr. Donath hcrd'acht den grooten steun, dien de overledene beeft verleend aan Kleu^ terzorg. Het arnie misdeelde kind had zijn groote liefde. Het koloniehuis Zonlicht werd door hem gesticht. Dr. T. Bluthgen sprak namens het be stuur der Vérein. Glanstoffffabrikcn te El- borfeld en memoreerde de groote verdienste van den overledene voor de kunstzijde- Industrie. Prof. de Vooys, directeur der A.K.U., bracht mede namens zijn medebestuursle den hulde aan de nagedachtenis van dr. Hartogs. Verder spraken nog de hecren van Schaik cn Daniels, adj. directeuren, welke laatste ook namens het commercieel en administra tief personeel der fabrieken herdacht wat de overledene voor velen Is geweest, dat hij 6tGefls belangstelling voor zijn personeel had en hun belangen hem ter harte gingen. Nadat de aanwezigen enkele schoppen aard'-, op dc kist hadden gestort, dankte een broedor van den overledene voor de belang stelling. (N. R. Ct.) Zooals d-e milde stralen der voorjaarszon een bldesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch ge bruik van „Zij"-Crème een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 29—30io en 75 cent. KINDEREN IN DIENST VAN HUN OUDERS. Het N.V.V. dringt aan op wet telijke verzekering. Het Nederlandsche Verbond vari Vak ver eenigingen heeft aan den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid een schrijven gezonden naar aanleiding van de bij uit spraken van den Centralen Raad van Be roep van 7 Januari j.l. genomen beslissing, „dat als regel niet kan worden aangeno men het bestaan van een loondienstverhou ding tusschen kinderen cn hun ouders in wier onderneming zij werkzaam zijn". Hot N.V.V. wijst er op dat deze beslissing een groot aantal personen buiten de wette lijke verzekering doet vallen. Do groote be langen, welke hier voor een belangrijke groep arboiders ecnorzijds cn kleine werk gevers en neringdoenden anderzijds op het spel staan, maken hot aldus het N.V.V. wenschelijk, dat artikel 2 van de Onge vallenwet in dezen zin gewijzigd wordt, dat komt vast tc staan, dat clc westelijke verze kering tevens omvat do kinderon en andere bloedverwanten van den werkgever, die in diens onderneming werkzaam zijn. Het N.V.V. dringt er tenslotte bij den minister met klpm op aan, een dergelijke wijziging bij de Staten-Generaal aanhangig tc willen maken. KIND OP DE SPOORBAAN. Groningen, 11 Mei. Nabij het dorpje Weiwerd is het hijna tweejarig zoontje van den landbouwor Smit, dat op de spoorbaan speelde, door eon passeerenden motortrcln gegrepen en een eind meegesleurd. Zwaar gewond is het. kindje op do rails gevonden en eenige uren later overleden. De bestuur der heeft het kind niet gezien zoodat hij een aanrijding niet kon voorkomen. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp Te bezwaarlijk voor de schatkisl? Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp, houdende een garantiere geling ten behoeve van de Kippenhouderij. Vele leden der Tweede Kamer verfclaar- den aarzelend tegenover dit wetsontwerp te slaan. Men vroeg zich af of de voorge stelde regeling nog wel noodzakelijk en doeltreffend is. Daar reeds vóór het indie nen van het ontwerp en vooral daarna de eierprijzen weer 'zijn gestegen, achtten som mige leden het verstandig, nog eenigen tijd af te wachten. Verscheidene andere leden meenden ook dat het ontwerp overbodig is daar de feiten het hebben achterhaald. Weer andere leden meenden, dat het ont werp te laat is gekomen. Eenige leden hadden tegen het ontwerp bozwaren van algemeencn aard. Zij wezen erop, dat indien de aandacht zoozeer aan den landbouw wordt geschonken, de billijk heid eischt, dat andere takken van het be drijf, die in nauwelijks geringer moeilijk heden verkeeren eveneens worden gesteund op dezelfde wijze. Zij vreesden daarvan voor de schatkist onoverkomelijke bezwaren. Andere leden voerden hiertegen aan, dat deze garantieregeling vermoedelijk voor het Rijk geen kosten zal meebrengen. Vele leden betwijfelen of deze maatrege len wel doeltreffend zijn. Zal het opkoopen van 100 milliocn eieren in een tijd, dat de markten met eieren overstroomd worden, ojj den eierprijs wel van eenigen invloed zijn? En zal niet veeleer diezelfde hoeveel heid, op de markt gebracht in den tijd, dat het artikel vrij schaarsch is. den prijs in dien tijd drukken in veel sterker mate dan deze than9 kan stijgen? Verscheidene leden zouden gaarne verne men, op welke gronden de regeering meent te mogen aannemen, dat ten gevolge van credietmoeilijkheden dit jaar weinig eieren zullen worden gekoeld en gekalkt. Een aantal loden drong aan op het kal ken van eieren in \eel ruimere mate, dan de regeering bedoelt. Sommige leden drongen ook aan op een zelfden steun voor de eondenhoudors. Groot gevaar bestond bij vele leden te gen do wijze van uitvoering, zooals de r© goeping zich die voorstelt. Zij zagen daarin een onbillijke en onredelijke bevoordeeling van de leden dier coöperaties, die zijn aan gesloton bij den N.P.F. Verscheidene leden zouden alleen dan rrict hot ontwerp kunpen meegaan, indien op doelmatige wijze ook de vrije markten in staat gesteld worden een evenredig deel voor opslag in koelhuizen bestemde eieren te leveren. Gevraagd werd of het niet goed zou zijn den invoer van eieren te contingenteeren. Eenige leden zouden gaarne cijfers mede gedeeld willen zien betrekking hebbende b.v. op de laatste drie jaar omtrent: pro ductie van eieren, export van eieren, op slag van eieren en koelhuizen. ZWEMSCHOOL TE BUSSUM AFGEBRAND. Bussum, 11 Mei. Vanmiddag is de Ge meentelijke Zwemschool aan den Huizer- weg te Bussum geheel afgebrand. Zij was nog niet in gebruik genomen. De oorzaak van don brand is vermoedelijk to zoeken in het met vuur spelen van jongens. Verzeke ring dekt de schade. PHILIPS LOONSVERLAGING. Door arbeiders afgewezen. In een zeer druk bezochte vergadering van bij Philips werkende leden van de Ne derlandsche Vereeniging van fabrieksarbei ders werd, naar het „Volk" bericht, de dooi de Directie dezer fabriek voorgestelde loonsverlaging besproken. Met groote verontwaardiging namen de leden kennis van de plannen der Philips- directie, welke een loonsverlaging beoogen van 5 tot 16 pCt. Waar de loonen aan dit bedrijf zelfs in de dagen van 150 pCt. di vidend laag zijn gebleven en reeds eerder verlagingen zijn toegepast, zouden de loo nen, vooral ook, omdat veel korter dan nor maal wordt gewerkt, op een waar hongcr- pcil worden gebracht. De vergadering droeg dan ook hot hoofd bestuur op de verlaging absoluut af tc wij zen. Met het bestuur van de N. V. V. zal de toestand worden besproken. MET 60.000 ER VANDOOR. Belangrijke strafzaak voor de Amsterdamsohe Rechtbank. Amsterdam, 11 Mei. Dc strafzaak te gen den bankbediend© en den kellner, die er eenige maanden geleden met G0.000 ten nadecle van de Nederlandsch Landbouw- bank van door zijn gegaan, zal op 27 Mei a.s. voor de Rechtbank alhier dienen. De bankbediende zal zich te verantwoorden hebben wegens diefstal, subsidiair verduis tering en de kellner wegens diefstal. De verloofde van den bankbediende zij is inmiddels op vrije voeten gesteld zal zich wegens medeplichtigheid te verant woorden hebben. Reeds 17 vonnissen achter den rug wegens diefstal en strooperij Amsterdam, 10 Mei. In den avond van 29 Augustus van het vorig jaar had een rechercheur zich verdekt opgesteld op het door een schutting omgeven terrein, dat zich bevindt achter een sigarenfabriek aan den Laarderwcg te Hilversum. Do politie man bevond zich daar dien avond voor do eerste maal; vorige avonden waren enkele zijner collega's in dezelfde positie geweest en dat allemaal naar aanleiding van het feit, dat er op dat terrein herhaalde malen kuikens cn kippen gestolen werden. Het was dezen rechercheur beschoren, do hand op den vermoedelijken dader te mo gen leggen: te ongeveer half tien zag hij een man over de schutting klimmen cn zich in de richting van dc kuikens begeven. Vlak daarop doed hij een greep in het hok en op dat oogenblik sloeg de ganschc leven de have luide aan het protcstceren. Hier door blijkbaar geschrokken, trok de roover zich ijlings terug, maar probeerde en pas sant een paar kippen te pakken uit een' rijtje, dat genoeglijk in de open lucht op een ijzjren stang te dutten zat. De gcheelo familie ontwaakte en begon geweldig te kakelen, wat tot gevolg had ,dat do dader zonder buit beenen wilde maken. Maar nu trad de rechercheur hem in den weg en arresteerde hem, waarbij hij meteen ont dekte dat de dader een oude bekende vair politic en justitie was. Er ontstond een zeer lastige situatie, toen de rechercheur zijn arrestant over dc schutting moest werken; laatstgenoemde zou zijn reputatie te kort gedaan hebben, indien hij niet gepoogd had er van door te gaan. Hij deed dit dan ook onmiddellijk cn was weldra, ofschoon do politieman con schot in de lucht afvuurde, uit het gezicht verdwenen. Zijn vrijheid was echter van konen duur, spoedig werd hij opnieuw aangehouden en kreeg de justitie zijn zaak in handen. Op 29 Januari j.l. ver oordeelde de Amsterdamsche rechtbank hem tot zes maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Vandaag stond hij terecht voor het ge rechtshof alhier. Verd. deelde mede, dat het zijn gewoonte Was om nooit in hooger beroep te gaan als hij rechtvaardig gestraft was. In dit geval was daar echter geen sprake van; zijn be doeling was geweest om op het terrein naar ijzer of zink te zoeken en niet om kippen of kuikens tc stelen. De advocaat-generaal mr. Bauduin was echter van mecning, dat dit verweer als niet ernstig geineend moet worden verwor pen. Hij achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank, mede ook wegens het ongunstig verleden van verd. De president, mr. Van Binsbergen (tot. verd.): U bent tusschen 17 November 1910 en 15 October 1929 niet minder dan 17 maal veroordeeld voor diefstal en strooperij. Het woord is nu aan uw raadsman. Verd.: Mijn raadsman zal pleiten als ik eerst gesproken heb. Do Pres.: U krijgt het woord als ik u dat geef. Ik geef nu het woord aan uw raa'ds- man. De verdediger mr. W. Royaards bracht eenige punten naar voren, die z. i. twijfel wekken ten aanzien van het wettig en ovor- tuigond bewijs in deze zaak. PI. bracht ver der dc moeilijke omstandigheden ter sprake, waarin zijn cliënt leeft. Zijn gezin bestond uit 18 kinderen, waarvan er nog li in leven zijn. PI. concludeerde tot vrijspraak. Subs, drong bij aan op een voorwaardelijke ver oordeeling of op clementie. Verd., die het laatste woord had, maakte van deze gelegonheid gebruik om zijn grie ven tegen het optreden van Hilversum's politie te luchten on om allerlei andere din gen naar voren te brengen. Aan welk betoog do president een einde maakte met de op merking, dat dit alles niets met dc zaak zelvo tc maken had. De uitspraak werd bepaald op 24 Mei a.s. Foeterend cn scheldend verliet verd. de rechtzaal.. VOOR 5000 SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN. Aan de grens te Bellingwolde (Gronin gen) hebben, naar aan Vooruit wordt ge meld, douane-beambten in den nacht van Zondag op Maandag beslag weten tc leggen op een partij frauduleus irgevoerde manu facturen. ter waarde van 5000. De in be slag genomen goederen bestonden uit twaalf groote pakken, inhoudende ongeveer 800 damesmantels. Zekere B., uit Wiete bij Vlagtwedde, is in \crband hiermede gc- arresteccrd. SALARISKORTING TE GOUDA. De gemeenteraad van Gouda heeft rnefc U tegen 7 stommen (tegen s.-d. en o.s p.) be sloten, met ingang van 1 Mei een tijdelijke korting op dc wedden en loonen toe to pas sen. Do korting komt thans hierop neer, dat van ongehuwden 5 pet, en van gehuw den en gehuwd geweest zijnden met één of meer kinderen 2Y: pet van de eerste 1000 en 5 pet van het meerdere van do jaarlijk- sche bezoldiging zal worden ingehouden, met dien verstande, dat voor gezinnen met vier kinderen do 2y, pet. zal strekken óver dc eerste 1500. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. Het provjncnaal kerkbestuur van Fries land heeft benoemd tot lid van de Alg. Sy node der Ned. Herv. Kerk den heer H. Eis- ma, ouderling te Bolsward en tot zijn secun dus den heer F. W. C. de Haas, oud-ouder-, ling te Sneek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10