AMERSFÖOffrSCH PAGM 4» JAARVERSLAG DER KONINKLIJKE Zaterdag 21 Mei 1932 .DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 274 BESCHOUWINGEN OVER RUSLAND Dividend 6 procent DE SCHEEPSRAMP IN DE GOLF VAN ADEN HET PONDENVERLIES DER NED. BANK DE B0TERC0NTINGEN- TEERING De steeds gevoerde conservatieve financieele politiek komt de Koninklijke thans ten goede Aan het verslag, aangeboden door Direc teuren aan clen Raad van Commissarissen, ontieenen wij het volgende: Het is onnoodig bij de aanbieding van ons verslag over het jaar 1931 in bijzonderheden te treden omtrent den toestand van het be drijfsleven over de geheele wereld geduren de dat jaar; dat 1931, bekeken van het standpunt der bedrijven, gocn goed jaai' is geweest, is wel bekend aan iedereen. Wat onze industrie in het bijzonder aan gaat, werd in het jaar 1931 in de meeste landen evenals reeds in het daaraan vooraf gaande jaar er naar gestreefd de productie te beperken en de totale productie over 1931 bleef dan ook niet weinig beneden die over het jaar 1930. In K.G. tonnen waren de cijfers als volgt: 1930: 199.957.200. Uit deze opgave blijkt, dat hoewel de productie in Roemenië en Perzië gestegen is, Rusland het meest opvallend voorbeeld geeft van eene productie die is toegenomen, in alle andere petroleum-produceerende landen is gedurende het verslagjaar de restrictie-politiek gevolgd en niettegenstaan de Rusland's houding is de wereldproductie van ruwe olie in 1931 met ongev. 10.100.000 K.G.T. verminderd. De volgende cijfers (ontleend aan de Sovjet-publicaties) geven de productie in Rusland aan: 3 Oct. 1927 tot 30 Sept. 192S 11.632.000 K.G. ton 1 Oct; 1928 tot 30 Sept. 1929 13.6S7.900 K.G. ton; Kalenderjaar 1930 1S.875.300 K.G. ton; Kalenderjaar 1931 22.334.700 K.G. ton. Bij de bestudeering dezer cijfers moet men er cahier volstrekt niet van uitgaan, dat de toenemende productie in Rusland oneconomisch of zelfs maar onnoodig is; de oneconomische, factor is eerder te zoeken in de onnoodige eil nergens verlangde Hoe veelheden, die Rusland heeft uitgevoerd terwijl in de binnenlandsche behoefte van dat land blijkbaar nog niet was voorzien. De laatste officieele Sovjet-'ciifers over con sumptie in eigen land („World Petroleum" Mei 1932 toonen aan, dat nu Rusland koortsachtig werkt aan het vijfjaren plan. de behoefte van dit land aan petroleumpro- ducten gewedig toeneemt; het verbruik van de verschillende petroleumproducten Rusland en de mate waarin het stijgt, wor den treffend gcillustreerd door de volgende cij fers. K.G. ton K.G. ton K.G. ton (geschat) Hoewel dus de productie in 1931 belan; rijk onder die van 1930 bleef, daalden toch de prijzen in 1931 sterk onder die van 1930. omdat de consumptie tijdelijk in sneller tempo afnam dan de productie. Natuurlijk deed de prijsdaling haren invloed op dc uitkomsten van het bedrijf gevoelen. Na beschouwingen over de wereldcrisis concludeert liet verslag dat men 's werelds productie in verkeerde banen leidt; de in dustrieën van elk land worden ingericht voor dat speciale land en in plaats van in ternationale samenwerking bevordert mer nationalistische tegenstellingen. Teneinde tot zulk eene internationale samenwerking te geraken heeft onze Direc teur, de Heer J. B. Aug. Kessler, in October 1931 een voorstel gedaan om op practische basis een soort van internationale organisa tie te scheppen, die zou kunnen voorkomen dat de betrokkenen bij de pctrolcum-indu- strie zullen doorgaan met producecren zon der dat er ecnig verband tusschen hen be staat. Dit eerste plan werd in de Vereenig de Staten van Amerika in strijd met de wetgeving geoordeeld en daarom publiceer de de Heer Kessler in Maart 1032 een ge wijzigd plan teneinde aan deze bedenkin gen tegemoet te komen en tevens eenige andere tegenwerpingen, die het eerste plan had uitgelokt, te onedrvangen. Het is thans nog te vroeg uit te maken of dit initiatief tot ecnig constructief resultaat zal leiden, doch anders zullen de critici zelf mot een of ander practisch constructief plan voor den dag moeten komen. Kerosene Benzeine 1930 .2.190.000 243.000 1931 2.608.000 «135.000 1932 3.805.000 870.000 Uit deze getallen spreekt duidelijk, dat Rusland in dc onmiddellijk voorafgaande jaren niet geleden heeft aan overproductie maar aan ernstige binnenlandsche onder consumptie en met recht kan worden aan genomen, als men let op de geschatte cij fers voor de consumptie in 1932, dat zelfs deze belangrijk hoogere cijfers bij lange na niet de hoeveelheden petroleumproducten uitdrukken, die een land, van de uitge strektheid en met eene bevolking als Rus land onder normale omstandigheden zou verbruiken. Veilig kan worden aangenomen dat eene politiek, die gebrek in eigen land veroorzaakt, niet tot in het oneindige kan worden voortgezet en den langsten tijd heeft geduurd; wij gaan zelfs zóó ver, dat wij durven beweren, dat een normaal Rus land, geïndustrialiseerd op eene wijze als het zoo verlangend najaagt, voor zijne be volking meer petroleumproducten zal noo- dig hebben dan het, ook onder de beste omstandigheden, uit de bekende oliebron nen waarover het beschikt, zou kunnen ha len. Dit wordt, zelfs voor de producenten in Rusland, dringender noodzakelijk als men bedenkt, dat binnen een jaar of twee een nieuw petrolcumgebicd mede zal gaan tellen, n.l. als de Iraq Petroleum Co. Ltd., waarin wij voor 2334 zijn geïnteresseerd, eene markt zal zoeken in die landen, waar op hare productie geopraphisch liet meest is aangewezen en welke markt zal liggen in de landen bij en rondom dc Middclland- sche Zee. Naar onze meening is het dan ook princi pieel fout zich blind te staren op de zooge naamde overproductie en niet te trachten de consumptie op te voeren. Waardevolle producten als koffie en katoen worden ver nietigd alsof hiervan verbetering is te ver wachten. Deze kan alleen intreden als in de armere landen de koopkracht toeneemt, doordat de loonen in overeenstemming ko men met die in landen welke in betere om standigheden verkeeren. De voorraden in de Vereenigdc Staten aan het einde van 1931 bedroegen, verge- lekep met die aan het einde van 1930: 31 Dec. 1931 31 Dec. 1920 Ruwe olie voorraad Benzine Andere producten barrels 46i.504.000 40.202.000 112.429.000 barrels 512.797.000 40.541,000 112.017.000 Wat onze Maatschappij in het bijzonder betreft, kan het volgende worden vermeld De productiecijfers toonen aan, dat onze Groep ook in het jaar 1931 wedeiom eene leidende rol heeft gespeeld bij de pogingen tot restrictie cn dat. zij er krachtig toe heeft medegewerkt de reserves niet aan te tas ten. Onze productie had anders ongeveer het dubbele kunnen bedragen. Do vermindering was ook nu weer niet alleen het gevolg van het afsluiten cn knij pen van produceeiende putten, doch ook van sterkte vermindering van het boerbe- drijf, waardoor de exploitatiekosten veoJ lager zijn geweest dan in 1930. Juist een te groot aantal boringen is dikwijls oorzaak, dat uit een oliehoudend terrein niet gehaald wordt, wat er in zit. Niet alleen trekt de wereld op deze wijze slechts korten tijd profijt van een veld, dat wellicht jarenlang nuttig had kunnen/.zijn, maar bovendien gaat door het makcü van die vele boringérr een deel der olie verloren nog voor zij aan dc oppervlakte komt'. Aan zulke boormetho den behoort even goed paal cn perk te wor den gesteld als aan boringen, die op de grens van een terrein plaats vinden met geen ander doel dan zich een deel der olie van het terrein van den buurman toe te eigenen. Voortdurend blijft onze aandacht geves tigd op het vinden van nieuwe toepassings mogelijkheden voor het surplus aan aard en lcraakgassen. Daarom hebben wij ons ook begeven op het gebied van de stikstof- bindingsindustric. Wat de uitkomsten van ons bedrijf be treft zal het wel geen betoog behoeven, dat een bedrijf als dat van onze Groep, die hare afnemers over de geheele wereld heeft, van welke verreweg de meesten hunne schul den voldoen via Londe.n, de gevolgen heeft den gouden standaaard. Dc Bataafsche Fctr. Mij. heeft gedurende vele jaren de Anglo-Saxon Petroleum Co. Ltd. en de Asiatic Petro'cum Co. Ltd. voor zien van geld: ten eerste voor aankoop van vaste bezittingen zooals schepen, installa ties, gebouwen, enz., cn bovendien voor aankoop van petroleumproducten, het beta len van vrachten en in het algemeen voor het financieren van het distributiebedrijf. Voor zoover het eerste betreft kan van verlies niet worden gesproken, aangezien die bezittingen ook thans nog voor ons de volle waarde vertegenwoordigen. Wat den aankoop van producten enz. aangaat, staat het evenwel anders en de Bataafsche heelt niet geschroomd deze pondenvorderingen te waardeeren togen hare waarde op ulti mo December, n.l. f S.iSLz per pond. Hier door heeft zij een verlies geleden van rond f 46.000 000. Verder heeft zij hare beproefde conser vatieve politiek gevolgd, n.l. door voor hare afschrijvingen dezelfde basis toe te passen als voorheen cn hare productenvoorraden te waardeeren ver beneden do marktwaarde van ultimo December. Waar in goede jaren reserves zijn ge kweekt om gebruikt te worden in tijden van tegenspoed, zou het niet billijk zijn het bovenstaande bedrag van f 46.000.000 ge heel ton laste te brengen van dc winstreke ning over 1931. Wij hebben gemeend goed te doen f 35.000.000 direct in het verlies te boeken cn f 11.000 000 uit de reserves ter dekking aan te wenden met de bedoeling om als het pond zich tegenover den gulden mocht hebben hersteld, het daardoor ont stane voordeel te gebruiken om de reserve weder op haar vorig peil te brengen. Overi gens hebben wij onze gezamenlijke reserves niet behoeven aan te spreken, cn zij zijn derhalve, behoudens de vermindering mef f 11.000.000 even krachtig gebleven als zij waren. Aldus meenen wij, dat de aandeelhouders geheel gerust kunnen zijn voor wat betreft de financieele siiuatie van onze Groep Bovendien stellen wij er prijs op mede te deelen, dat onze deelnemingen in andere maatschappijen, als één geheel genomen, te boek staan beneden de markt- of ver koopwaarde per ultimo December 1931. Alle maatschappijen en ondermaatschap pijen onzer Groep over de geheele wereld staan en hebben steeds gestaan onder voort durend toezicht van do meest vooraanstaan de accountants-bureaux. Ton aanzien van het pondenbezit der Koninklijke zelve, kan worden medege deeld, dat dit in vergelijking met dat der Bataafsche niet groot is, n.l. ongeveer 5000U0, welk bedrag wij eveneens op de balans doen verschijnen tegen de koers van ultimo December, n.l. f S.48%, zoodat dc winst- cn vei liesrekening over 1931 belast is met een bedrag van f 2.900.000. Sedert dien is ons pondenbezit, door aankoop tegen lagere koersen dan waartegen oorspronke lijk dc 800.000 werden gekocht, aange groeid tot ongeveer 4.000.000 en, zouden wij thans deze ponden rcalisceren, dan zou bovengenoemd verlies vrijwel gedelgd zijn. Dc conservatieve financieele politiek, die wij steeds hebben gevolgd, komt ons thans ten goede cn dit zal ook in de toekomst zoo blijven. Daarom zullen wij, hoe lang dc hiudigc crisis ook moge aanhouden, in staat zijn haar even lang het hoofd te bie den als welke andere pctrolcummaatschap pij ook De netto-winst over hot jaar 1931 heeft f 27.916.618.36 bedragen, Welke toelaat een dividend van 6 uit te koeren, na beta ling van 4 op de preferentie aandeelen Telegrafische bijzonderheden van dr. van Tricht De organisatie onvoldoende Ancta-Ilolland verkreeg de volgende na dere telegrafische bijzonderheden over de ramp van de „Georges Philippar" van Dr. B. van Tricht: Aden, 20 Mei. (Afgezonden te 15 uur 30.) De Nederlandsche consul te Aden, de lieer W. Meek, neemt op schitterende wijze dc belangen waar van de Nederlandsche schip breukelingen van de „Georges Philippar". Wij vertrekken Zondag a.s. van hier aan boord van de „Umena", die ons naar Genua zal brengen. Mijn vrouw en ik reizen door naar Amsterdam. De ramp geschiedde zon der eenige waarschuwing vooraf, cn trof voornamelijk liet dek D. Wij werden plot seling wakker en vonden in de gang alles stil. Daar hing een dichte, Jieete, verstik kende rook. Hoogopschletehde vlammen waren om ons heen. Ik- sleepte, mijn vrouw nartr de dichtsbijzijnde trappen en naar het dek. Daar zag ik dat het schip in lichte iaaie stond, ook de commandobrug en de reddingbooten, die voor mij waren. Ik ren de terug naar de kinderen, maar kon hun hut niet bereiken. Ik voelde dat ik bcwus- teloos ging worden en strompelde terug naar hot dek, nog steeds in de hoop, dat de kinderjuffrouw met dc kinderen eerder ont komen zou zijn, doch blijkbaar zijn zij om gekomen in de hut. Ik acht het waarschijn lijk dat alle passagiers, die nog vermist worden, zijn omgekomen op dezelfde wijze. Het eenige alarmsignaal bestond uit drie zwakke stootsignalen uit de klaarblijkelijk beschadigde sirene. Wij hoorden die op het oogenblik zelf, dat wij dc hut verlieten. De passagiers verzamelden zich op de achter zijde van het schip. Slechts zes of zeven reddingbootcn kondon gestreken worden. Er was geen paniek. De gcheelo bemanning, ook de Chineezen, gedroegen zich dapper, maar cr was geen organisatie of eenheid in liet commando. Mijn vrouw verliet het schip om twee uur 15 in een stampvolle boot, die ernstig lekte. Er waren in die boot slechts vier matrozen, die de beschikking hadden over twee roeispanen. Lichten bad deze sloep niet aan boord. Zij dreef zes uren rond voordat zij het Russische schip bereikte. Ik ging om drie uur 30 van de brandende „Georges Philippar" en bereikte het Russische schip in twee uren. De Rus sen bedroegen zich schitterend tegenover de schipbreukelingen. liet is mijn persoonlijke opvatting dat men het wekken van de passagiers op het dek D lieeft verwaarloosd, doordat men alle manschappen concentreerde op het blusschingswcrk totdat het lelaat was voor waarschuwing. Gij kunt van deze mededeelingen gebruik maken, maar ik verzoek U daarbij in een duidelijk licht tc stellen dat bet persoon lijke gedrag van de bemanning boven eiken lof verheven is, hoewel de organisatie on voldoende was. Om een dergelijke ramp in de toekomst te voorkomen moet naar mijn inzicht een diepgaand onderzoek worden gevoerd naar de oorzaken van deze ramp, naar de opleiding van de bemanning en naar de constructie van het schip, ook met het oog op de versiering van vernist hout over het geheele schip, terwijl ook een on derzoek naar de isolatie van de electrische geleidingen een dringende eisch is. VAN TRICHT. De Minister meentdat men de directie te dezer zake niets verwijten mag De houding der Engelsche regeering De directie der Messagerics Maritimes seint uit Parijs nog het volgende aan Ancta- Holland: De Hollandsclie families die schipbreuk hebben geleden op de „Georges Philippar" zijn naar de laatste berichten in de vol gende havens gebracht: Dc beer F. Ledeboer cn dr. en mevrouw Van Tricht, die naar Djibouti waren ge bracht, zijn vervolgens aan boord van de Andre Lebon" overgebracht naar Aden. Mevrouw Canne met twee kinderen en me vrouw Marissen met een baby bleven te Djibouti. Dc familie Boot is te Aden en de heer Wahr is te Djibouti. De andere heer Ledeboer is te Aden. 's-Gravenhage, 20 Mei. In de hc denavond verschenen memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake het ont werp van wet tot dekking van het verlies van de Nederlandsche Bank geleden in het boekjaar 1 April 1931-21 Maart 1932 schrijft de Minister van Financiën: Tegenover dc lot uiting gebrachte critiek op het aanhouden eener buitenlandschc wisselportefeuille wenscht de Minister zich aan te sluiten bij het gevoelen dier leden, die het niet billijk achtten der Bankdirectie te dezer zake een verwijt te maken. Dat de goudwisselpolitiek grootere risico's kan me debrengen dan destijds werden voorzien, is in 1931, toen Engeland den gouden standaard losliet, inderdaad gebleken, doch zulks kan bezwaarlijk leiden tot eene ver oordeeling van de beslissing, welke, in vol vertrouwen op liet blijvend herstel van den gouden standaard en in het bijzonder op de herwonnen positie van het pond ster ling als bet leidend internationaal devies door de directie der Nederlandsche Bank in 1925 werd genomen. De vraag, of de omvang der buitenland sche wisselportefeuillc te groot is geweest, kan, naar het den Minister voorkomt, ach teraf moeilijk met juistheid beantwoord worden. In April 1929 was zelfs de geheele voor raad dier wissels en saldi voor de beteuge ling van de stijging der wisselkoersen ver bruikt, waarna de Bank zich bovendien nog genoodzaakt zag baren goudvoorraad voor hetzelfde doel aan te spreken. Naar aanleiding van de door vele leden geuite grief, dat het beleid van financiers, die gerekend mochten worden aan dc spits te staan van ons nationalo bankbedrijf, een belangrijk onderdeel ernstig zou gefaald nebben, meent de Minister er op te moeten wijzen, dat nagenoeg in alle landen bet prijsgeven door Engeland van den gouden standaard als een onverwachte slag werd ondervonden en dat de beste internationale financiers door die gebeurtenis werden ver rast. In dit verband zij vermeldt, dat meer dan 20 circulatiebanken haar pondenbezit niet vóór den val van het pond sterling hebben geliquideerd. Reden voor verwijt, inzonderheid, jegens de bedoelde Nederland sche financiers, schijnt er dan ook niet te bestaan. Dat bij het te Londen gevoerde onderhoud geruststellende verklaringen, en verzekeringen door de leiding van dc Bank of England omtrent het handhaven van den gouden standaard werden gegeven, staat buiten twijfel cri wordt door die leiding ook niet ontkend. Na het meerbedoelde onder houd, hetwelk op 26 Augustus 1931 plaats vond, werd op den 29sten van die maand een, door de Bank of England uit eigen be weging verzonden telegram ontvangen waarin, met verwijzing naar het onder boud, mededeel ing werd gedaan van do in New York en Parijs opgenomen omvang rijke credieten en voorts bet vertrouwen werd uitgesproken, dat de bekendmaking van deze transacties eiken twijfel aan d> veiligheid van de buitenlandschc saldi in Londen zou wegnemen. De Nederlandsche Regeering heeft het standpunt van dc Nederlandsche Bank cn de aanspraken op compensatie, welke deze meent te kunnen doen gelden, onder de aandacht van de Engelsche regcering ge bracht. Deze actie heeft tot dusver niet tot het gcwenschte resultaat mogen leiden. Onder dc regeling, zooals die in het on derhavige wetsontwerp is getroffen, zullen, zoolang de debetpost ten laste van den Staat niet geheel is afgeschreven, geen tantièmes worden genoten. Ten aanzien van de octrooi-vernieuwing én de daarbij te treffen voorzieningen, moge de gedacht en wisseling tot later worden uit gesteld. Het pondenbezit der Bank en de te dien aanzien te volgen gedragslijn werden bij herhaling door de directie in de vergade ringen van directie en commissarissen ter sprake gebracht. In die vergaderingen was de Koninklijke Commissaris tegenwoordig, zoodat hij van het verloop dezer aangele genheid volledig op de hoogte was. Voor stellen te dezer zake werden door hem niet aan den Minister van Financiën gedaan, Wel werd gedurende het overleg tusschen Regeering en Directie meermalen door hem aan de Regeering advies uitgebracht. Het voornaamste motief voor het ontwerp is geweest dc wensclielijkheid. de groote winstderving, welke h°t pondenveriies ge durende* den eersten tijd onvermijdelijk ten gevolge moest hebben, geleidelijk en doel matig te verdeelen over de verschillende jaren en over de verschillende deelgcrech tigden. DE HAAGSCHE WINKELSLUITING. Verschenen is het Kon. besluit, waarbij de gewijzigde winkclsluitings-verordening van de gemeente 's-Gravenhage is goed gekeurd. GEVAARLIJKE AUTO-UITSTEEKSELS. O.a. radiatormascottes. De A.N.W.B. deelt ons mede: Een recent ongeval heeft er weder eens dc aandacht op gevestigd, hoe gevaarlijk het is. wanneer op of aan automobielen en andere voertuigen onnoodige scherpe uit steeksels voorkomen. Soms krijgt een of andere aanrijding de ernstigste gevolgen al leen omdat de aangereden persoon met zijn hoofd tegen een radiatormascotte terecht komt. Het gebruik van de ongetwijfeld zeer elegante vogels op den radiatordop moet dan ook ten stelligste ontraden worden, ter wijl ook mascottes van glas zeer gevaarlijk zijn. Voorts komt het voor, dat nummerpla ten, bumpers, zoeklicht of bagagedrager van zeer scherpe uitsteeksels voorzien zijn; met geringe moeite cn kosten kan men deze voorwerpen, die de oorzaak van andermans dood kunnen zijn ongevaarlijk maken. Af zagen, rondvijlcn of ombuigen is in den re gel afdoende. Men zio zijn auto eens even na 1 Volgens hel Voorloopig Verslag wordt contingenteering bijna algemeen gewenscht geacht Abnormale Russische invoer Aan liet voorloopig verslag over het wets ontwerp tot regeling van den invoer van boter wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden betreurden, dat do regcering niet spoediger tot contingentee ring van den invoer van boter is overgegaan en dat zulks eerst geschiedde, nadat reeds gedurende drie maanden een buitensporige uivoer had plaats gehad. Algemeen werd erkend, dat de contingen teering van boter moeilijk gemist zal kun nen worden in verband met do in overwe ging zijnde steunmaatregelen voor de melk veehouderij. Een onbeperkte invoer zou de werking van deze steunmaatregelen ernstig linnen belemmeren. m Andere leden waren er niet van overtuigd, dat beperking van dezen invoer noodzake lijk is. Twijfel werd uitgesproken omtrent de juistheid van het voorgestelde percentage dezer contingenteering, omdat de voorge stelde contingenteering niet meer beteekent dan een stabiliseering van den invoer over de jaren 1928, 1929 en 1930. Verschillende leden waren van oordeel, dat, in aanmerking genomen het ruime zui- velsurplus, hetwelk in ons land bestaat, eigenlijk elke invoer, overbodig moet wor den geacht en dat het percentage niet hoo- gcr diende to worden gesteld dan 10. Gezien de groote dagelijks toenemende moeilijkhe den, welke de zuivelexport ondervindt, acht ten deze leden het een eisch van billijkheid, dat de Nederlandsche markt voor het Neder landsche product wordt vrijgehouden. Door verscheidene leden werd verlaging van bet percentage nog bepleit op andere gronden. De aanzienlijke teruggang in den boterexport cn de mogelijkheid, dat door prijsstijging, als gevolg van steunmaatrege len, tevens het verbruik in het binnenland zal afnemen, kunnen er gemakkelijker toe leiden, dat voor onze botcrproductie geen voldoende afzet is te vinden. Dit doet de vraag rijzen, of een onder normale omstan digheden ingevoerde hoeveelheid thans niet als te groot moet worden beschouwd en In verband met den hoogst ernstigen toestand, waarin dc melkveehouderij verkeert, wel toelaatbaar is te achten. Er werd dan ook op aangedrongen om den maatregel, voor een langeren tijd dan voorgesteld van kracht te doen zijn. Verscheidene leden wenschten gaarno nader tc worden ingelicht omtrent de al dan niet juistheid van beweringen, ^ls zoude een overmatig groote boterinvoer ten tijde en zelfs nog enkele weken n& de uitvaardi ging van het K.B. regelende do beperking van den invoer van boter, hebben plaats ge had. Zoo zou in de laatste week van April door Rusland zevenmaal het toegestane contingent zijn ingevoerd. Mocht een derge lijke hanteering van de Crisis-invoerwet en dc contingenteeringsbesluiten hebben plaats gehad, zoo kwamen deze leden met klem daartegen op. Naar aanleiding hiervan werd dan ook de vraag gesteld, of niet een onder zoek ware in te stellen naar de omstandig heden, welke die invoer hebben mogelijk gemaakt. Verschillende leden, dié zich met de strek king van het ontwerp konden vercenigen, zagen echter in dit ontwerp niet een af- doenden maatregel tot steun aan de melk veehouderij. Reeds thans is de mclkpro' duetie zóó groot, dat gerekend moet worden op een geweldige prijsinzinking, nog vóór dat de wet, houdende steun aan de melk- eehouderij, hulp kan brengen. Om dit tc oorkomen, is naar het oordeel dezer leden noodig, dat onverwijld worde overgegaan tot het opslaan van "boter in koelhuizen onder garantie van het Rijk. Hieraan is weinig risico verbonden, aangezien er in den ko menden winter eerder een tekort dan een Ie veel aan boter zal zijn. Op deze wijze zal het bovendien mogelijk zijn de productie an een geheel jaar regelmatig te verdeelen over uitvoer en binnenlanrisch verbruik. Tn dit verband werd aangedrongen op de in diening van een wetsontwep, waarbij de re geering de bevoegdheid wordt toegekend om de bedoelde garantie te verleenen. TUSSCHEN AUTO EN MUUR. Donderdagavond half negen is in de Nieuwstad te Groningen de beer Cohen, die zijn auto in de garage wilde rijden door een verkeerde manoeuvre tegen den voor gevel van de garage gereden. Hier stond de jarige M. K„ die tusschen den auto en den muur gedrukt werd. Hij bekwam zee? ernstige verwondingen en werd naar hei Academisch ziekenhuis overgebracht D« auto is in beslag genomen*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11