G. VAN DUIN WOENSDAG ONTSTAAT HET IJSELMEER ii4.v IN MASSA'S SLIJTERIJ A. H. van NiEUMERK N.V. li3 VOLTOOIING VAN DEN AFSLUITDIJK VERTROUWEN wordt alleen verworven door M. H. vanRaalte AMERSFOORT M.H. vanRaalte DE ANONIEME BRIEF SCHRIJVER» DE HEER DROP HEEFT GEEN SUCCES Onze Po6tvliegers onderweg KARPET, LOOPER, LINOLEUM of ZEILEN In HAARVELOURS- en BOUCLè KARPETTEN HUMORHOEKJE I't9V\\VX •"- v X'AV'T' N O De ireg over den dijk zal in October gereed zijn Het zoutgehalte daalt reeds Het brengen van een laatste groet aan de werken tot afsluiting van de Zuiderzee aldus noemde hoofdingenieur W. Kamp Vrijdag het doel van de excursie van een aantal journalisten naar den afsluitdijk. In den loop der jaren bobben wij vele ma len een bezoek aan de Zuiderzeewerken ge bracht en steeds zijn wij ter plaatse on der den indruk gekomen van het machtige werk, dat hier door Ncdcrlandsche inge nieurs wordt tot stand gebracht. Wij heb ben gewandeld in de eerste werkputten, in welke de gemalen, sluizen en bruggen wer den gebouwd, wij hebben den proefpolder bij Andijk zien droogvallen, den Wieringer- meerpolder op de zee veroveren en den af sluitdijk voortdurend in lengte zien toe nemen. Nu Vrijdagmiddag 20 Mei 1932 heb ben wij kunnen constateeren, dat het laat ste sluitvlak van den afsluitdijk de Vlie- ter dat toen kort na Paschen de werk zaamheden werden hervat nog 2S00 M. lang was, verkleind was tot een scheiding tus schen beide uiteinden van den afsluitdijk van niet meer dan ongeveer 450 M. Don derdag was het gat 97 M. kleiner geworden en wanneer men eenige uren bij het laatste gat vertoeft, dan ziet men het werk vorde ren. Tenzij zich onvoorziene omstandigheden voordoen, hetgeen niet waarschijnlijk is, zal do afsluitdijk Woensdag a.s. - wanneer II. K. II. Prinses Juliana na de onthulling van een gedenksteen in de eerste Hervorm de Kerk in Slootdorp in den Wieringermcer polder de werkzaamheden voor de afslui ting in oogenschouw zal nemen een feit eijn. Het is mogelijk, dat het Donderdag wordt, doch voor het einde van de vol gende week zal de Zuiderzee opgehouden hebben te bestaan en zal het IJsselmeer ziyn geboren. Op het oogenblik, dat ir. J. C. N. Ringe ling, die de leiding der werkzaamheden heeft, zal verklaren, dat de dijk „dicht" is, zullen de stoomfluiten van de ongeveer 80 sleepbooten, welke hier bij de laatste werkzaamheden gebruikt worden, gaan gillen en op deze wijze van het heugelijke feit, dat het groote werk der afsluiting is DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot de nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Juwelier OpHciön. UTRECHTSCHESTBAAT 23. Tel, 898. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK <1. TcL 292 tot stand gebracht, de wereld kond doen Dc uitwateringssluizen, die een gezamen lijke lengte van 300 M. beslaan en per mi nuut 2400 tot 3000 M.3 water spuien, zijn reeds sinds de vorige week in werking; •eeds is het zoutgehalte van de Zuiderzee gedaald van 1.023 tot 1.015 en het weinige zoute water, dat thans nog bij vloed door het open vak in de Zuiderzee stroomt, zal de volgende week den weg versperd vinden Bij het open vak van den dijk kan men duidelijk waarnemen aan den golfslag, dat de dijk onder water reeds tot eenige me ters onder den waterspiegel Is omhoog ge bracht Alleen bij stil tij kan nog gebruik gemaakt worden van onderlossers; overi gens moeten de machtige hefkranen het zware keileem waarvan per week onge- eer 360.000 M3. werd verwerkt op de juiste plaats storten. Zeer groote en een tiental kleinere kranen werken gestadig aan dc sluiting van het laatste vak. Waar de dijk reeds boven water gebracht is, wordt gewerkt aan het afwerken van het dijklichaam, de beschoeiing en ten slot te aan het maken van den weg voor gewoon erkecr over den dijk. Einde September of begin October zal de 30 K.M. lange weg over den afsluitdijk ge reed zijn. Het ligt in de bedoeling den weg officieel te openen en men hoopt, dat H.M. de Koningin gevolg zal kunnen geven aan de tot haar te richten uitnoodiging deze officieele plechtigheid te verrichten. Nu de werkzaamheden aan den afsluit dijk ten einde loopen, neemt de belangstel ling dagelijks toe. Niet alleen de officieele bezoeken, die dagelijks bijna plaats hebben de leden van de Eerste en Tweede Ka mer waren in de afgeloopen week ter plaat se en nog voor de sluiting zullen de leden an den ministerraad en eenige andere of ficieele lichamen komen kijken doch ook elc particulieren komen, de mcesten per auto, naar het sluitvak. Voor het Crisis comité is door de voor het bezoeken der werken vastgesteld heffing reeds een be drag van ruim 2500.— op deze wijze bij eengebracht. Verwacht wordt, dat geduren de de laatste week het bezoek nog zal toe nemen. Voordat wij Vrijdag „een laatste groet aan de werken aan den afsluitdijk brach ten", hebben wij per autobus onder leiding an ir. J. F. L. van Gils en ir. Kamp een tocht door den Wieringermecrpolder ge maakt. Waar twee jaar geleden nog het Zuiderzeewater stond, ligt thans een land van ongeveer 22.000 II.A., dat geleidelijk in cultuur wordt gebracht. Niet minder dan 18,000 H.A. is reeds bcgreppeld, 25 K.M. klinkerwegen zijn reeds aangelegd en in het eerste dorp van de nieuwe provincie slootdorp wonen reeds dertig gezin nen, zijn drie kerken een Hervormde, een Gereformeerde en een Roomscb Katho lieke in aanbouw en zijn ingenieurs en werklieden van het Provinciaal Electrisch Bedrijf bezig de noodige aansluitingen tot stand te brengen. Uitgestrekte velden zijn begroeid gras. klaver en koolzaad bet eerste vee graast er alsof het er geboren is en ongeveer 3000 arbeiders zijn er thans nog werkzaam voor de verdere afwerking an den polder, het maken van ongeveer honderd landbouwscliuren, zeventien brug gen, het aanleggen van wegen, enz. Sinds wij er eenige maanden geleden ge weest zijn. zijn er groote vorderingen ge maakt. en het zal niet lang meer duren of men zal niet meer kunnen zien, dat dit alles eenige jaren geleden alles nog zee was. Bij rle vaststelling van de namen voor dorpen, wegen, vaarten en andere kunst- uerkeq, welke vaststelling thans officieel is geschied, heeft men getracht oude na men te bewaren. Waar vroeger in de Zui derzee de geul de Sloot liep, vindt men het Slootdorp, de Slootvaart, de slootsluis, enz. Het dorp in den midden van den polder op de terp zal W i erin ge r werf heeten. Het hoogste deel van den polder heet „Het Hoo- ge Land", het laagste deel „Het Lage Land" terwijl men de beide andere gedeelten het oude en het nieuwe land gedoopt heeft. Toe komstigc dorpen zijn Nieuw-Gawijzcnd, Oostgroet. Oostwaard, Robbenoord, Oude Zeug, Wagendorp, Nieuw Almcrsdorp, La- gerdoes en Middenmeer. Wanneer wij binnenkort op uitnoodiging van de Wieringermeerdirectie een langdu riger bezoek aan den nieuwen polder bren gen, hopen wij in de gelegenheid te zijn over dit nieuwe land en zijn ontwikkeling iets meer te vertellen. AFD. STOFFEN Chineesche Naturel Zijde 95 ct. p. el Japshan en Shantung kleur-echl en in mooie dessins Badstoffen en Cretonnes Voiles, Peter Pan, Vlisco, Tobralco. AFD. BONNET ERIE Nieuwe Zendingen Pull-overs in lichte kleuren zonder en met mouwtjes 2.95, 3.25, 3.75, 4.90. Ceintuurs, Shawls, Alpines. Een getuige, die naast D. zat, veklaarde Sat deze met eon vaart van 70 80 K.M. iced toen hij achter de autobus kwam. Ge- uiige had D. gewaarschuwd om vaart te enninderen, doch deze antwoordde, niks erg hoor, en begon een deuntje te zingen. Plotseling maakte verdachte een zwenking naar links; getuige voelde een schok en roep om te stoppen. „Niks zeggen, doorrij den". antwoordde D. Op een vraag van den president aan dezen getuige of verdachte onder drankinvloed verkeerde, antwoordde getuige dat hij dit wel vermoedde. Verdachte ontkende dronken te zijn ge weest. Het O. M., waargenomen door Jhr. dr. mr. an Aseh van Wijck vroeg de maximum straf van negen maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger, mr. Bevers, achtte de schuld van D. niet vaststaand en conclu deerde tot vrijspraak, subs, clementie. Vonnis 2 Juni a.s. TWEEDE KAMER DOODELIJK ONGELUK TE DELFT. Maximum straf tegen een chauffeur getiischt. In den avond van den tweeden Paaschdag was een clubje jongelui uit Rotterdam, dal per rijwiel een uitstapje had gemeakt. op weg naar huis. Uit de richting Den Haag komende, reden de wielrijders twee aan twee rechts van den Oostsingel te Delft, toen plotseling van achter een links langs den weg stilstaanden autobus een personen auto, bestuurd door den 20-jarigen chauffeur A. D. uit Delft, te voorschijn kwam en een wending naar links maakte. De auto greep eenige van de fietsers die kwamen to val len, o.a, den 17-jarigen P. Vermaat uit Rot terdam die met een bloedende hoofdwonde werd opgenomen en dcnzelfden avond in het ziekenhuis aan de bekomen wonden is be zweken. Wegens bet aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, stond de chauf feur D. voor de Haagsche rechtbank terecht Een aantal getuigen, die deel uitgemaakt had van de fietsclub, verklaarde, dat alle wielrijders geheel rechts van den weg reden. Toen men plotseling den auto zag naderen, trachtte men achter de langs den weg staan de boomen te komen, hetgeen aan eenigen gelukte. Het slachtoffer behoorde evenwel tot degenen die gegrepen werden met het noodlottig gevolg. Volgens deze getuigen zon D. na de aanrijding veroorzaakt te hebben met onverminderde vaart doorgereden hebben. Nader onderzoek zal worden ingesteld (Vervolg van ons vorige nummer). Het woord is nu aan den verdediger Mr. Voorrink, die allereerst bestrijdt, dat de moderne grafologie absolute zekerheid kau geven betreffende de identiteit van het schrift der briefkaarten met dat van ver dachte. Wat de intemeering betreft merkt pleiter op, dat Ds. R. natuurlijk nooit kan bewijzen dat hij vele brieven niet heeft ge- cbreven. Hij kan slechts aantoonen, dat bij in een bepaald tijdperk niet beeft kun nen schrijven. Tijdens den tijd dat ver dachte te Meppel was, werden te Amers foort, briefkaarten gepost met. raededeelin- gen, die verdachte onmogelijk kon weten, en kort voor het posten waren gebeurd. Met klem betoogt pl. dat de afzondering ef fectief was. De anonymus kon uit de kran tenberichten volkomen van alle gebeurte nissen op de hoogte zijn, zoodat eenig ver band tusschen verdachte en anonymus ab- oluut niet behoeft te bestaan. Ten aanzien van dc drie brieven uit do rennerskwes tie, door getuige Mevr. Mr. Bclinfante in het geding gebracht, merkt pl. op, dat ver dachte deze brieven heeft geschreven om iemand, dien hij niet wenscht te noemen, te helpen. Het was een domme daad, doch zij bevijst verder niets. Er is bij Ds. R. geen enkel motief om Jhr. Ortt te belcedigen. Wanneer het Hof liet alibi aanneemt, kan slechts zijD vrijspraak volgen, daar de brie ven volgens de deskundigen door een per soon zijn geschreven. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subs, tot het instellen van een nader onderzoek naar de brieven tij dens de intemeering verzonden. Dc Proc.-GcncraaT zag van repliek af. Slotwoord van verdachte. Verdachte kreeg gelegenheid tot het laat ste woord. Hij wees erop, dat hij door deze geschiedenis bitter is geworden en zich daardoor ter zitting misschien wel eens harder heeft uitgelaten dan hij wilde. Nog maals betuigt verdachte zijn onschuld. De intemeering was voor hem een ernstige zaak en van een comedie was geen sprake. Dank brengt hij den Burgemeester van Winterswijk, die hem gejiolpcn heeft zijn onschuld te bewijzen. Verdachte bezweert dat hij van de briefkaarten er geen enkele heeft geschrevpn. Noch kan hij zeggen wie de geheimzinnige schrijver is. De zaak terug verwezen. Het Hof gaat hierop iu Raadkamer om te beslissen over het eventueel instellen van een nader onderzoek van de brieven tijdens de intemeering ontvangen, zooals de verdediger subsidiair heeft verzocht. Na heropening der zitting deelde de pre sident mede, dat het het Hof wenschelijk voorkomt een nader onderzoek in Ie stel len naar de briefkaarten, ontvangen tijdens de intemeering en de feiten die hierin wer den vermeld. Hiertoe worden de stukken opnieuw in handen van den rechter-commissaris ge steld. De deskundigen in deze zaak zullen opdracht krijgen een nader onderzoek in te stellen naar de jongste schrifturen. VERKOOPINGEN BIJ EXECUTIE VAN LANDBOUWBEDRIJVEN. De heer Braat heeft aan de Ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Justitie do volgende vragen gesteld: Zijn de Ministers bereid mede te dcelen of door hen reeds wetgevende maatregelen zijn voorbereid cn in uitzicht kunnen wor den gesteld om verkoopingen bij executie van land- of tuinbouwbedrijven of van daar bij behoorende inventarissen tegen te gaan, wanneer blijkt, dat de betrokken land- of tuinbouwer of eigenaar van die bedrijven niet aan zijn financiccle verplichtingen vol doen kan door de crisis in die bedrijven? Zoo niet, zijn dc Ministers dan bereid zoo spoedig mogelijk bedoelde maatregelen voor te bereiden? DOODELIJK ONGEVAL OP ONBE- WAAKTEN OVERWEG. Assen, 20 Mei. Hedenmiddag is de 15 jarige F. Hofsteenge tc Loon op den onbe waakten overweg aldaar door den snel trein, die om 13-27 uur uit Groningen te Assen aankomt, overreden en op slag ge dood. De jongen, die met zijn vader en broer op de fiets huiswaarts keerde om te schuilen voor een naderende onweersbui, reed vooraan. Hij zag den trein niel, omdat hij voorover op het stuur lag en omdat het zand door den krachtigen wind werd op gejaagd. De jongen werd door den loco motief gegrepen met het gevolg, dat zijn hoofd verbrijzeld werd en de dood onmid. dellijk intrad. Voor zijn motie stemmen alleen de 10 aanwezige sociaal: democraten Voortgezet wordt de behandeling van de motie-Drop in zake nadere regelingen ten aanzien van de subsidieering van kerkge nootschappen, godsdienstige verecnigingen en cultureele organisaties. De heer Slotemaker de Bruine acht dergelijke regelingen overbodig. Bo- endien is de motie niet duidelijk. Wat zijn cultureele organisaties? De heer Drop heeft erzuimd te zeggen welke kerkgenootschap pen bevoordeeld zouden worden. De heer Zandt betoogt, dat de Staat alleen den waren godsdienst mag subsidiee ren en is dus togen de motie van den beer Drop. Bovendien wil hij deze subsidie bezorgen aan allerlei vereenigingen, doch de kerk zelve in dc kou laten staan. Spreker betoogt, dat de subsidie-regeling niet deugt, nu Rome het geld van rijk, pro vinciö en gemeente naar zich toe weet te trekken. De Staatskundig Gereformeerden hebben alle rechten op grond van het refor matorisch beginsel Rome tc bestrijden. Wij mogen, aldus spreker, niet mee doen aan het verkoopen van ons land aan Rome. De heer v. d. Heide zegt-, dat de heer Drop het vraagstuk der scheiding van kerk en staat buiten de motie gehouden heeft. De heer v. d. Heide bestrijdt in het bizon der den beer Eerdmaus; men moet onder scheid maken tusschen den Staat als over heid en den Staat als werkgever. De minister van waterstaat, de heer Reymer, merkt op. dat de quaestie der scheiding van Kerk cn Staat hier niet aan de orde is. Zich beroepende op prof. Buys, betoogt spr., dat subsidieering van kerk genootschappen door den Staat, volkomen toelaatbaar is. Wat dienaangaande is ge ëgd door verschillende sprekers, is slechts een storm in een glas water. Het gaat er om dat zoowel de Staats- als particuliere mijnon in Limburg het den ar beiders zoo aantrekkelijk mogelijk maken ook op geestelijk gebied. Tusschen kerke lijke cn cultureele vereenigingen bestaat groot verschil. Bovendien: wat is er onder cultuur te begrijpen? Dc ontwikkelingsgang in Limburg maakt de subsidieering onvermijdelijk; van exces sen is daarbij geen sprake. Spr. moet dus aanneming der motie ontraden. Er volgen replieken. De heer Drop (s.d.) bepleit nogmaals gelijkgerechtigheid voor olie godsdienstige en cultureele vereenigin gen, welke gelijksoortig werk verrichten. De hoer Eerdmans (lib.) repliceert; even zoo de heer Maenen (r.k.). De heer Marchant. (v.d.), adviseert don beer, Drop, zijn motie in te trekken. Wat ze eigenlijk bedoelt, staat er niet in. Juister ware oen motie dat in de subsidieering van kerkelijko en cultureele vereenigingen die in söciaal-democratischcn geest zullen dce len. Dc heer Zandt (St. Ger.) repliceert. De motie-Drop wordt verworpen met 46 tegen 10 stemmen, die van do s.d.a.p. Dc inloi*pcllatie-de Visser over Nederlan- l> A vögfc I Ekster 19-5 19-4 20—5 12—5 125 13-5 14-5 15-5 16-5 17-5 18-5 19 5 20-5 Amsterdam Budapest Weenen cf Amsterdam Parijs MarseJHe Bome Brindis! Atliene Mersamtruh Cairo Chaza Rutbawells Bagdad Basra Booshir Dj ask Kaïachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Kohlak Penang Medan Palernbang Batavia Bandoeng Duif Havik 20—5 20—5 20—5 19—5 18-5 17-5 16-5 15-5 14-5 13-5 13-5 In F.uropa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens In bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 26 Mei 1932. DE IJSVOGEL. De „IJsvogel" is om 5.55 uit Boedapest vertrokken cn om 13.30 tc Athene aange komen. De Havik vertrok om 16.40 uit Cairo en arriveerde om 17.45 in Athene. De Ekster (heenreis) is om 5.30 uur uit Calcutta vertrokken cn na een tusschen- landing te Bangkok om 16.15 te Alorstar aangekomen. ders in Russischen dienst wordt wegens ver hindering van don interpcllant voorloopig van de agenda afgevoerd. Do vergadering wordt verdaagd tot a.s. Dinsdag één uur. VALSCH ORDERBRIEFJE. Amsterdam, 20 Mei. Op 10 Juli van het vorige jaar bezocht een 37-jarige han delsreiziger in djenst bij een firma in re- clamc-artikelén een steenfabrikant te Brum men. Hij zou hem volgens opgave 5000 potlooden bedrukt met den firmanaam van den steenfabrikant hebben verkocht. De steenfabrikant zcide echter slechts 50 pot looden te hebben gekocht. Het orderbriefje waarvan de steenfabnkant geen copie had, vermeldde 5000 potlooden. Conform den eisch van het O. M. veroordeelde de recht bank tot 6 maanden gevangenisstraf. ALVORENS U TOT AANSCHAFFING VAN EEN overgaat, bezichtigd dan vooral onze Enorme Sorteering. Zeer zeker slaagt U geheel naar genoegen bieden wij U een pracht collectie. frïeor dan 10© Dessins voorradig. COMPLETE MEUBILEERING. i i W y vNs i» »- v V,. V V\\\ - \K. "-v V; V v -N, - \v iO.: v - v v. \Xj Automobilist„Zeg ceris jullie schijnt dol te zijn op trut oefenine Misschien wil je me we) een duwtje geven, deie helling on (T«ondon Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6