J. A. SCHOTERMAN ST. EMILI 1928 L H. van NIEUWKERK N.V. !403 WIJNHANDEL POSTHUMA CONTRA MIN. VERSCHUUR Activiteit der regeering „beneden nul" A. F. J. DIJKGRAAF j 1 Concertgebouw „DE VALK" EEN CRISISPENNING BEPERKING DER KAAS PRODUCTIE Het standpunt van den Frieschen Bond KARPET, LOOPER, L8NOLEUSV3 of ZEILEN Sn HAARVELOURS- en BOUCLè KARPETTEN HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 De motieven van het Comité voor Economisch Venvcer ontvouwd Dr. Postbuma, \oorzittcr van bet Comité voor Economisch Verweer heeft gisteren den volgenden brief aan minister Ver schuur gezonden Uit de ochtendbladen van Zaterdagmor gen mocht ik vernemen, dat bet telegram ■van het Comité voor Economisch Verweer, Vrijdag aan u toegezonden, door een tele gram uwerzijds aan mijn» adres is beant woord. Ik moet uwer Excellentie, tot mijn leedwezen mededeelen, dai op lieden (Za terdagmorgen half negen) dit telegram nog niet in mijn bezit is. Misschien moet uwe Excellentie hieruit afleiden, dat zelfs bij de expeditie ter departemente moeilijkheden bestaan, waarvan Uwe Excellentie min of meer het slachtoffer wordt. Op zichzelf was liet mij aangenaam te vernemen, dat er een antwoord aan het Comité voor Economisch Verweer was ver zonden, al was dat antwoord clan ook niet het door dit comité verwachte. Ter beantwoording van uw telegram heb ik de eer u mede te deelen, dat jk uwe raee- ning, dat mijn toon (bedoeld wordt zeker de toon van het tolegrarn van hot. Comité voor Economisch Verweer) zoo grof is. niet kan deelen. Wanneer uwe Excellentie de vergadering van het Comité voor Econo misch Verweer van gistermorgen had kun nen bijwonen, dan had zij kunnen ervaren, dat de behandeling van de zijde der regee ring eenige leden van Liet Comité voor Èco nomisch Verweer dusdanig griefde, dat zij het bijltje ér bij had willen neerleggen. Was dit gebeurd, dan had dit in werkelijk heid niet anders beteekend dan het opzeg gen van het vertrouwen aan de regeering door den geheclcn georganiscerden land bouw. Mede met mijn medewerking is men daartoe niet gekomen, doch werd op voor stel van een der leden besloten, alsnog te trachten, antwoord van de regeering te verkrijgen en u bet gisteren bekend ge maakte telegram te zenden, echter onder ten voorwaarde, dat aan de regeering zoo grof mogelijk zou worden voorgehouden, dat de vertegenwoordigers van den georga- niseerden landbouw zich niet kunnen laten welgevallen te worden behandeld als tot nu toe door do regeering is geschied. Wat uwo Excellentie nu speciaal in den toon van het telegram grof vindt, kan ik na tuurlijk niet beoordoelen, maar van meer belang is. dat ook nu. op 21 Mei 1932, de georganiseerde landbouw op zijn vraag van 29 Februari 1932 aan den minister van Ar beid. Handel en "Nijverheid, nog geen ant woord heeft ontvangen. En hiermede kom ik aan hel tweede deel van uw telegram, namelijk waar u mij zegt, dat. ik persoonlijk de activiteit der regeering' in bijzonderheden ken. Ia. Excel lentie, die ken ik. En ik heb dan ook Dins dag j 1 (17 Mei 1932) in de vergadering van de Commissie voor de herziening van de handelsverdragen (vergun mij op dit. oogon- blik de vrijmoedigheid om uit die vergade ring iet=; mede te deelen) in den brecdc de regeering in gebreke gesteld juist terzake van gebrek aan activiteit. Het doet mij in- tusscbcn leed, u in deze geen illusie te kunnen laten' de activiteit der regeering is in deze meer dan beneden nul. U versta mij goed: Nooit heeft het Comité voor Econo misch Verweer, noch een of andere organi satie of college, die of dat. ik do eer heb voor te zitten, een poging gewaagd om aan de regeering een zekere gedragslijn te wil len voorschrijven. Overal, waar ik voorzit, heb ik steeds betoogd, dat. waar slechts de regeering de verantwoordelijkheid kan dragen, wij ook aan de rogeoiing moeten overlaten, te handelen en met onze critiek op dit handelen zeer voorzichtig moeten zijn en tientallen, om niet te zeggen hon derdtallen getuigen, ook ujt uw eigen kring en van departementsambtenaren, zou ik kunnen oproepen om te bewijzen, dat deze houding altijd mijn houding geweest is. Maar, Excellentie, wat wij 29 Februari 1932 aan de regeering vroegen is: Toon ons wat gij wilt. Als het Comité voor Econo misch Verweer naar aanleiding van zijn brief van 29 Februari, waarin het de me dewerking der regeering verzocht, ten ant woord had gekregen: „Wij donken er niet aan: dat wat gij wilt. willen wij niet", zou ik de eerste geweest zijn, om op grond van voornoemde houding in lief Comité voor Economisch Verweer te betoogen: De re geering draagt de verantwoordelijkheid en dus mooten wij haar overlaten te doen, wat zij meent te moeten doen. Hot comité kreeg echter geen antwoord en dit is het grievende. En toen het Comité ten einde raad den steun zocht van de ge organiseerde industrie, heeft het van zijn meaning getuigd in con manifest, dc regee ring aangeboden op 27 April 1932. en ook daarop is tot op heden, 21 Mei 1932, nog geen enkel woord van de regeering verno men. U zegt in Uw telegram aan mij. dat de toon van liet telegram zoo grof is, dat sa- menspreking onmogelijk wordt. Óch, Ex cellentie, als gij een gewoon menscb waart, zou ik het anders zeggen, rnaar nu zal ik natuurlijk meer deferentie toonen en U heel vriendelijk en bescheiden vragen, of dit nu wel het antwoord is van een minister aan liet Comité voor Economisch Verweer, na dat hij sinds 29 Februari niets van zich heeft laten hooren en nadat het kabinet in zijn geheel op het manifest van 27 April ook uog met geen enkel woord heeft gereageerd. Hicrvoren heb ik U al gezegd, dat het Comité voor Economisch Verweer niet uit persoonlijke overwegingen, maar omdat het zoo diep de ellende voelt,-waarin de land en tuinbouw worden gedompeld. Uwer Excellentie gisteren een telegram heeft ge zonden in de bewoordingen, als waarin hot was vervat. Ik acht hiermee ook beantwoord liet laat sto deel van Uw telegram, namelijk waar U aan het Comité voor Economisch Ver weer verwijt, dat zijn „wijze van optreden samenwerking met de regeering nnmoge ijk maakt". Excellentie, de regeering heeft geen samenwerking met het Comité voor Economisch Verweer gcwenscht. De gele geilheid daarvoor heeft maandenlang bc staan Nu de nood ons dwingt in forsche, doch in geen enkel opzicht onwelwillende bewoordingen een laatste poging te wagen, zal in belanghebbende kringen met grooten grief vernomen worden, dat nu het ant woord van de regeering alleen oen opiner king over den toon is geweest. Het is mij een voorrecht, Uwer Excel lentie bij hernieuwing de verzekering te geven van mijn bijzondere hoogachting en ik verblijf van Uwe Excellentie, do dienst willige (w.g.) POSTUUMA. GROOTE FABRIEKSBRAND BIJ VENLO. Een grooto brand hoeft Zaterdagmiddag de timmerfabriek, houtzagerij en het woon huis van H. Gerats. gelegen onder de ge meente Broekhuizen bij Venlo in de ascli gelegd. Om ruim vier uui werden de 'be woners opgeschrikt door het luiden van de brandklokken en korten tijd daarna stond het gelieéle gebouw in lichte laaie. Dank zij het krachtdadig optreden der brandweer bleven de belendende perccelen behouden, doch men kon niet verhinderen, dat de aangetaste gebouwen tot den grond toe afbrandden. Uit het woonhuis kon de in boedel gedeeltelijk worden gered. De fa brieksgebouwen en machinerieën gingen echter verloren. De schade, welke naar ver luidt ongeveer een halve ton moet bedra gen, wordt door verzekering gedekt. AUTO TEGEN EEN BOOM. Het voertuig totaal vernield. Groningen, 21 Mei Twee inspecteurs en twee inspcctricos van het onderwijs, die- van uit Leeuwarden, waar zij een vergade ring op onderwijsgebied hadden bijgewoond en per auto op weg waren naar de Zuider zeewerken, botsten nabij Frarieker door het springen van oen band tegen een boom Van de inzittenden werd mej. A. Kcuning, uii Groningen, aan het hoofd gewond, Ier- wijl mevr. Van Riel'Smedige uit Assen met den schrik vrij kwam. Van de twee inspecteurs werd de be stuurder. de heer Houwen uit Leeuwarden door het stuurrad aan dc borst gekneusd. Dc auto werd totaal vcrnigld. DOODELIJK MOTORONGELUK. Naarde n, 21 Mei. Hedenavond om kwart voor 11 kreeg een motorrijder op de grvcns van Muiden en Naarden pech aan zijn motor, die hij ging repareeren. Uit dc richting Naarden naderde met groote snel heid een andere motorrijder, die den ge bukte man niet zag staan en rnet voile vaart op hem inreed, met het gevolg, dat li ij over den kop sloeg en op slag dood was. De aangebedene bekwam zware verwondin gen. De verongelukte motorrijder is vermoe delijk een zekere H. uit Hilversum. Zijn lijk is naar Muiden door de politie over gebracht. Dc gewonde is per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd en aldaar opge nomen. BRAND VEROORZAAKT DOOR HOLLEN SPIEGEL. Tc Enschede is Zaterdagochtend bij den fotograaf Hcupcrs aan dc Oldenzaalsclie- straat brand ontstaan in de étalagckast, doordat een holle spiegel, welke zich in dc étalage bevond, ten gevolge inwerking dei- zonnestralen als een brandglas functioneer de en brand veroorzaakte. De politie ont dekte den brand die gcbluscht kon worden vóór hij een grooten omvang bereikte. Niet temin zijn verschillende uitgestalde voor werpen verbrand of beschadigd. KERK DOOR INBREKERS BEZOCHT. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men ingebroken in de R.K. kerk van de Spaanschelaan te Hillegersberg. Van het altaar zijn twee gordijnen ontvreemd en is een offerbus meegenomen. De verdwenen offerbus is naderhand vernield en leeg terug gevonden op het opgespoten land aan den Bergweg tc Rotterdam. Een man van bijzondere eigenschappen Het heengaan van den heer A. F. J. Dijk graaf, wiens overlijden wij hebben bericht, zal in groote kringen als een zwaar verlies gevoeld worden. Den 13en Mei 1870 tc 'sGravenhagj ge boren als zoon van een bekend geneesheer, heeft bij ter voltooing van zijn opvoeding den hoofdcursus te Kampen gevolgd, om te worden opgeleid tot officier van admi nistratic van het Nederlandsche leger, waar na li ij tc Leiden en te Breda eènigen tijd in garnizoen gelegen heeft. Zijn enorme werklust, welke toen reeds tot uiting kwam, dreef hem naar onze kolo niën, waar hij bij de Deli-Maatij. als assis tent in dienst trad Zijn sterke constitutie stelde hem in staat om op een to in nog bijna onontgonnen terrein zwaren en in spannenden arbeid met succes te verrich ten, zoodat hij op betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd tot administrateur werd benoemd van de onderneming Tandjong Djatti der Deli Maatschappij te Deli Na een 22-jarigen werktijd aldaar in 1915 in Nederland teruggekeerd, kon hij zich maar buitengewoon slecht vcreenigen met het weinig actieve leven van oud-Indisch gast, en nog in dat zelfde jaar aanvaardde hij een ondergeschikten, administratieven werkkring bij Dc Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Weldra bleek echter, dat zijn bijzondere eigenschappen en veelomvatten de capaciteiten lieni ten tweeden male voor een leidende positie voorbeschikten, en nadat hij de reorganisatie van den admi nistratiovcn dienst dezer Maatschappij ter hand genomen had. word hij. toen in 1918 de toenmalige directeur, de heer M. G. de Gelder, kwam te 'Overlijden, tezamen met den he;r D. C. Kndert Jr., tot directeur van Dc Rotterdamsche Droogdok Maatschappij benoemd liet was het laatste oorlogsjaar, met alle daaraan verbonden bezwaren In den wederopbouw dezer Maatschappij, die in vrij groote moeilijkheden verkeerde, heeft hij oen uiterst werkzaam aandeel genomen, en binnen korten tijd mocht hot bedrijf zich dan ook weer in een grooten bloei verheu gen, hetgeen ongetwijfeld voor een belang rijk deel te danken is aan den voortreffe lijken financioelen grondslag, waartoe hij zoo veil heeft bijgedragen De overname van de Scheepsbouw Maat schappij ..Nieuwe Waterweg" in 1925 gaf hem nieuwe gelegenheid om te toonen, wal hij in die richting presteerde. Beide werven voelen zijn heengaan dan ook als een /.eer zwaar \erlies De iri de ua-oorlogsche jaren sterk ver meerderde moeilijkheden in de sociale ver houdingen tusschen werkgevers en werkne mers gaven hem volop gelegenheid ook op dit gebied werkzaam te zijn. Gedurende, ver scheiden© jaren heeft hij in de leiding van don Melaalbond actief aandeel genomen en ook daar zal men zijn heengaan diep be treuren. In 1929 werd hij benoimd tot onder-voor zit ter van de Nederlandsche Joego-Slavisclie Kamer van Koophandel, welke functie hij tot op heden bekleedde Behalve het veelomvattende werk, dat hij reeds op zich genomen had, vond hij nog gelegenheid om zich met ambitie te wijden aan tal van vraagstukken, waarbij vooral do Weermacht zijne bijzondere belangstel ling had. Hij bekleedde eenigen tijd het vice-voorzitterschap van de vereeniging „Het Mobilisatickruis", terwijl hij tevens lid was van het hoofdbestuur der vereeniging „Ons Leger", van de Burgerwacht te Rot terdam en te Wassenaar. Ook interesseerde hij zich sterk voor het schoolwezen Aan „Hel, Rotterdnmsch Lyceum" gaf hij vele jaren zijn krachten als secretaris van liet College van Curatoren, terwijl hij na zijne vestiging te Wassenaar zich heeft gewijd aan do oprichting der Wnssonaarsche School vereeniging en het. Lyceum aldaar. Tclctoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. Schenking van de Vereeniging voor Penningkunst Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité deelt het volgende mede Het Nationaal'Crisis-Comité maakt mei ding van een prachtige schenking. Hei heeft van de Vereeniging voor Fenningkunst de beschikking gekregen over 100 genummerde exemplaren van een in opdracht van de Ver eeniging voor Penningkunst, speciaal voor het Comité ontvangen „Crisispenning Deze penning, naar ontwerpen van len medailleur C. J. van der Hoef, vervaardigd door de Koninklijke Begeer tc Voorschoten, is een groote gietpenning, ongeveer J1 c.M in diameter, die dooi- het Nationaal Crisis Comité zal worden verkocht voor 50 per exemplaar. Tevens zal door de Vereeniging voor Penningkunst een uniek zilveren ext-m plaar aan Prinses Juliana worden aange boden. Aangezien van deze penning dus slechts 100 genummerde bronzen afgietsels vervaar digd worden, waarna dc- modellen zullen worden vernietigd, raadt het Nationaal Cri sis Comité de liefhebbers en penningverza meiaars aan, onverwijld een excmp.aar te bestellen aan zijn adres Kneuterdijk 20, Den Haag, giro 180.000 of per telefoon, no. 180770. Deze fraaie penning vertoont aan de voor zijde in hoog relief een pakkende allegorie, n I. een hijblok, met aan heide zijden ge spannen touwen, terwijl stevige knuisten dit hijblok ophijschen. Als randschrift staat bovenaan: „Met elkander... voor elkander." De beteekenis van deze symbolische voor stelling is duidelijk zij spreekt in eenvou dige doch kernachtige taal den wcnsch uit. dat het menschdom in volmaakte harmonie zal samenwerken om in het moeras van de hedendaagsche samenleving eeji stevige grondslag te heien, waarop een nieuwe en betere samenleving kan worden opgebouwd. De keerzijde vertoont in laag relief een vuurtoren, die haar lichtbundel naar alle kanten door do duisternis heenboort als een baken voor de velen, die'in' nood verkoeren Deze vuurtoren symboliseert hot Nationaal Crisis-Comité, waarvan de naam in forsche letters als basis voor de vuurtoren dient. Als randschrift is in fijne letters het woord .Steunpenning" aangebracht. DE Z.G. DENZINEBELASTING. Brandpetroleum builen de heffing. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 19 December 1931 tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoer recht op benzine Het is gebleken, dat de redactie van art. 2 eerste lid der wet niet aan do. bedoeling beantwoordt om alle bi andpet roleum buiten dc heffing van tiet bijzonder invoerrecht voor benzine te doen vallen en alle benzihesoorten, welke al dan niet vermengd, als motorbenzine gebezigd worden, daarentegen aan dit recht Ie on derwerpen. Door de thans voorgestelde nieuwe redactie van hef eerste lid ran genoemd artikel wordt dit euvel -orholpen Productieregeling van Regeerinés-- wege niet gewenscht Het bestuur van den Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in Friesland beeft aan de fabrieken de volgende circulaire gezon den. De Friesche Coöperatie Zuivelexportver- ceniging deelde mede. dat door de geza menlijke aangesloten fabrieken (38) thans minder dan 50 pet van den melkaanvocr tot, kaas wordt verwerkt. Van de overige bonds- fabrieken hebben 24 verklaard, bereid te zijn, ten hoogste 50 pet. van den melkaan vocr te verkazen. Negentien fabrieken gaven tc kennen, zich orn verschillende redenen niet te kunnen binden, en 4 fabrieken moe ten nog een beslissing nemen. Hieronder zijn fabrieken, die melk leveren aan de condens- fabriek. In de Vrijdag gehouden bestuursvergade ring is overwogen, bij de regeering aan de dringen op een productieregeling. Het be stuur is echter van oordeel, dat hiertoe niet moet worden overgegaan, doch dat de fa brieken voorloopig met de beperking van de productie van kaas moeten doorgaan. Het bestuur dringt er dan ook bij alle fa brieken op aan, het kaasmaken te beper ken tot ten hoogste 50 pet. van den raelk- aanvoer. Dc noodtoestand eischt dat ver meend direct eigenbelang opzij wordt gezet. Het bestuur heeft verder de vraag over wogen. of de ondermclk gratis dan wel tegen vergoeding zal worden teruggegeven. Met het oog op do uiteenloopende omstan digheden, waaronder de fabrieken verkee- ren, en ter vermijding van directe uitbrei ding van het kaasmaken, zoodra de prijs verhouding tusschen boter en kaas daartoe aanleiding geeft, acht het bestuur het ge wenscht, voor de ondermelk een prijs in re kening te brengen. Het bestuur adviseert, dezen prijs te stollen op 0.5 ct. per liter. Tegenover andere voedsel middelen is de waarde van de ondermelk ongeveer 0.9 ct. per liter. Hef personeel der fabrieken. De commissie van arbeidsvoorwaarden uit den Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken in Friesland heeft aan de besturen van de fabrieken, welke boter en kaas ma ken, als haar conclusie meegedeeld, dat voor een fabriek, waar 7 a 8 millioen K.G. melk wordt aangevoerd, los personeel niet meer noodig is en van het vaste personeel 2 a 3 arbeiders overbodig zullen worden, indien ten hoogste 50 pet, van rle aangevoerde melk tot kaas wordt, verwerkt. Ten aanzien van de vaste arbeiders adviseert de commis sie. hen in het dienstverband te behouden, met dien verstande, dat van hun loonen de fabriek A deel en het geheelo personeel deel voor zijn rekening neemt. FLESSCHENTREKKERIJ? Een inwoner van Haarlem heeft van een firma, gevestigd op de Nieuwe Keizers gracht te Amsterdam, goederen ter waarde van ƒ362.50 gekocht, doch deze. niettegen staande ze hem geleverd zijn. nog niet be taald. Daar gebleken is, da bedoelde per soon bij nog drie andere firma's te Amster dam goederen heeft gekocht zonder deze te betalen, wordt vermoed, dat de kooper zich aan flesschentrekkerij heeft scliuldig ge maakt DOODELIJKE AANRIJDING. Wielrijder door tram gedood. 's G r. a v e n h a g c*, 22 Mei Eon harde slag alarmeerde gisteravond de vele men- solien, die zich voor don ingang van dc Indische tentoonstelling bevonden. Een wielrijder, komende uit dc richting van cle Badkapol. bleek aangereden te zijn door een motorwagen van lijn 14, die hem achterop reed. Vermoedelijk is de man. toen de tram naderde, door do tamelijk nauwe doorgang tusschen rails en parkecrende au to s zenuwachtig geworden en heeft hij den weg willen oversteken. Ondanks het bellen van den bestuurder, die dezo ma noeuvre trouwens niet kon voorzien. Hoe wel de trambestuurder onmiddellijk uit alle niacbt remde, kon hij niet verhinderen, dat de wielrijder onder den wagen kwam en ongeveer 15 meter werd meegesleurd. Dadelijk werd dc tram opgevijzeld, terwijl een toevallig aanwezige geneesheer, dr. Scholtz uit Maastricht, zich eigener bewe ging onder den bnanschuiver werkte, om het slachtoffer te bevrijden. Al spoedig mocht hij hierin slagen, waarna echter bleek, dat. de vrceselijk verminkte man, wiens hoofd vrijwel verbrijzeld was, op slag dood moot zijn geweest. Dc naam van het slachtoffer, een naai schatting ongeveer 50-jarig man. is nog niet bekend Het lijk is met een inmiddels aan gekomen ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht Dr. Scboltz, die zich aan de splinters van den tramwagen hevig bloedend aan de hand gewond had. werd met zijn zoon in de auto van commissaris Paré. die zich op het oogenblik aan het ongeval in de buurt bevond, naar het ziekenhuis gebracht, om te worden verbonden. Het tramverkeer ondervond in beide rich tingen ongeveer een half -uur vertraging. ALVORENS U TOT AANSCHAFF5N G VAN EEN overgaat, bezichtigd dan vooral onze Enorme Sorteering. Zeer zeker slaagt U geheel naar genoegen bieden wij U een pracht collectie. ?'eer dan JOO Dessins voorradig. COMPLETE WSEUBILEERING. Mary (nadat de oude zeerob uitgepraat Is over z'n J schipbreuken en ongelukken op de Zeven Zeeën): .Nu, Hendrik, vertel JU hem nu eens van toen onze boot omsloeg op de Vecht." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6