SIERKUNST DE ONDERGANG VAN DE GEORGE PHILIPPAR „DE SLEUTEL LIGT TE WASHINGTON" HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET DE TOESTAND IN CENTR. EUROPA WAT DOET HERRIOT? NED. TOONEELVERBOND De Tooneelschool Onze Postvliegers onderweg RADIOPROGRAMMA UTRECHTSCHEWEG TEL. 1235 DOOR DIRECTIE-WIJZIGING BELANGRIJKE REDUCTIE CHR. AMBTENARENBOND Een helsche machine r.an boord P a r ij s, 25 Mei. (V. D.) Dc meeningen be treffende do oorzaken van de ramp van het mailschip Georges Philippar zijn in vakkringen nog steeds zeer verdeeld. De onderstelling van één der groepen, dat het schip door misdadig toedoen is ten gronde gegaan, wordt thans door een verklaring, afgelegd door een inspecteur van het Suez- kanaal, bevestigd. Deze be\ond zich bij het vertrek van de Georges Philippar te Port Said. Collas, aldus heet de inspecteur, ver klaarde, dat bet schip in de haven van Port Said aan een onderzoek is onderwor pen en dat daarbij aan boord een helsche machine van zeer groote explosieve kracht is aangetroffen. Deze helsche machine was van een uurwerk voorzien en moest ont ploffen in het Suezkanaal. Dc ontdekking van deze misdaad werd streng geheim ge houden. Zij heeft slechts tot gevolg gehad, dat de passagiers te Port Said niet aan land mochten gaan cn dat daar evenmin nieuwe passagiers »an boord zijn genomen. Fransche inzichten omtrent het herstelvraagstuk Parijs, 25 Mei (V.D.). De Temps neemt heden stelling tegen de houding, die in de Engelsche dagbladen wordt aangenomen in het herstelvraagstuk, waarbij het blad het betreurt, dat het voor de conferentie van Lausanne niet mogelijk is tusschen de Fran sche en de Engelsche opvatting overeen stemming te bereiken om een gemeenschap pelijk front, te vormen tegenover de Duit- sche eischen. Het is onbegrijpelijk, dat En geland Frankrijk voor de moeilijkheden ver antwoordelijk wil stellen, die men in Lau sanne zal ontmoeten. Men poogt den indruk te wekken, alsof dc Fransche eisch tot hand having van het principe der herstelbetalin gen een duurzame oplossing van het geheele probleem verhindert. Van een algemeen standpunt uit en in het belang van een pa cificatie van Europa zou de definitieve af schaffing der reparaties zekerlijk slechts toe tc juichen zijn. Deze oplossing is echter al leen mogelijk, wanneer zij parallel gaat met een schrapping der intergeallieerde schul den aan Amerika. De sleutel ligt dus in Washington en er bestaat geen kans, dat Amerika zou afzien van de schuldbetalin gen. Zelfs het voorstel de herstelbetalingen af te schaffen op voorwaarde, dat Duitsch- land een laatste -betaling ten bedrage van ongeveer 5 millard goudmark zou doen, heeft geen kans te worden aangenomen, aan gezien rijkskanselier Brüning reeds open lijk positie heeft gekozen tegen iedere her vatting dei betalingen. Een dergelijke op lossing zou bovendien de kwestie der inter geallieerde schulden volkomen open laten. Onder de tegenwoordige omstandigheden is de verstandigste oplossing het moratorium zoolang te verlengen, tot de mogelijkheid ontstaan is op verstandige basis met de Washingtonscbe regeering de geheele schul- denkwestie te bespreken. Het is echter meer dan twijfelachtig, dat de rijksregeering on der den druk der rechtschc kringen een dergelijke voorloopige regeling zou aanvaar den. Tokio, 25 Mei. (V.D.) Saito is er in ge slaagd een kabinet te vormen. Hij zal zelve ook het ministerie van buitenlandsche za ken op zich nemen. Minister van financiën blijft Takahasji. Het ministerie van binnen- landsche zaken zal worden bezet door baron Jamamoto. Hot ministerie van oorlog krijgt generaal Hajasji; het ministerie van marine admiraal Okado. Tokio, 26 Mei. (V. D.) Admiraal Saito heeft de onderhandelingen voor de samen stelling van het nationale Japansche kabi net beëindigd. Dc mikado heeft heden de benoeming van de volgende ministers be krachtigd: Premier en Buitenlandsche Zaken: Admi raal Saito. Binnenlandsche Zaken: Baron Yamamoto Oorlog: Araki. Financiën: Takahashi Marine: Admiraal Okada. Justitie: Koyama. Opvoeding en Onderwijs: Hatoyama. Landbouw: Goto. Verkeerswezen: Minami. Overzeesche aangelegenheden: Nagai. Handel en Nijverheid: Baron Nakajima. Spoorwegen: Hitsoechi. Naar verluidt, zal Saito slechts tijdelijk het ministerie van Buitenlandsche Zaken waarnemen. De eerste zitting van het nieawe kabinet. Het nieuwe Japansche kabinet is Don derdag voor het eerst bijeengekomen. Mi nister-president Saito bracht rapport uit over den buitenlandschen poiitieken toe stand. Hij legde den nadruk op de nood zakelijkheid van een verdero actie van Japan in Mandsjoerije ter bescherming zij ner belangen. Nopens de bijcenroeping van het parle ment werden geen besluiten genomen KABINETSCRISIS OP IJSLAND. Reykjavik, 26 Mei. (V. D.) Do IJsland- sche regeering, onder leiding van den in 1927 aan het bewind gekomen minister-president Vigfus Thorhallson, is afgetreden. Dc afgetreden minister van financiën Asgeirsson zal waarschijnlijk opdracht krij gen een nieuw kabinet Ie vormen. Een internationale financieele com ferentie van deskundigen P a r ij s2 6 Mei. (V. D.). De Quai d'Orsay publiceert hedenavond het volgen de officieele communiqué: In aansluiting op de in de vorige week tc Geneve genomen besluiten zal in Parijs waarschijnlijk in den aanvang van do vol gende week een commissie bijeenkomen, samengesteld uit internationale financieele deskundigen. Deze commissie, die den fi- nancieelen cn economischen toestand van Centraal Europa behandelen zal, zal wor den gevormd uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Duitschland. Italië, België, Nederland en Zwitserland, bene vens de leden van de financieele commissie van den Volkenbond. Zal hij trachten een zuiver radicaal- socialistisch kabinet samen te stellen? Parijs, 25 (V.D.). Meer en meer spiegelt zich in de Fransche pers de meening af, dat Herriot zal trachten zijn regeering samen tc stellen uitsluitend uit leden der radicaal- socialistische partij, waarbij zich eventueel vertegenwoordigers der kleine, verwante linkscbe groepen zouden kunnen aanslui ten. Als toekomstige ministers noemt men de namen van Chautemps, Daladier, Queuil- le, Palmade, Germain, Martin, Sarraut en Painlevé. Chautemps verklaarde aan een persvertegenwoordiger, dat naar zijn over tuiging alle republikleinsche partijen bereid zouden zijn zich om een democratisch pro gram van de niouwe regeering te scharen. Eerste taak der nieuwe regeering acht te hij dc voorbereiding van de conferentie van Lausanne, waar Frankrijk vastberaden de eerbiediging der verdragen en de erken- nine der Fransche rechten zou moeten eischen. Ook de ontwapeningsconferentie zal de nieuwe regeering met „het verant woordelijkheidsgevoel voor de nationale vei ligheid en vrede cn met den vurigen wil om iets te bereiken" moeten voortzetten. Morgen komt de Tardieu-groep in de nieu we Kamer voor de eerste maal bijeen. He denmorgen vroeg heeft Herriot tal van do cumenten ontvangen, voornamelijk over de door Tardieu te Genève gevoerde onderhan delingen, teneinde deze (c bcstudeeren. Het is nog nooit voorgekomen, dat een partijlei der om zoo te zeggen de zaken van den mi nister-president overneemt, alvorens de Ka mer bijeen is gekomen en de officieele on derhandelingen over de regeeringsvorming nog niet zijn begonnen Tardieu's groep aanmerkelijk versterkt. Parijs, 26 Mei (V.D.). Gisteren worden in de kamer tal van fractievergaderingen ge houden. De belangrijkste fractievergadering was ongetwijfeld die van de links-republi keinen, de groep van Tardieu, die besloten heeft alle leden van dc tot nog toe onder den naam van democratische actie bekend staande groep van Reynaud op te nemen. Een groot aantal leden van deze tot 16 man geslonken fractie heeft reeds medege deeld naar de links-republikeinen te zullen overgaan, zoodat deze fractie in totaal on geveer 90 afgevaardigden zal tellen en dc sterkste rechtsche groep in de nieuwe ka mer zal vormen. Men acht het zeer waar schijnlijk, dat Tardieu tot president van de karner zal worden gekozen. De socialisten zullen nltgenoo- dlgd worden aan de regeering deel te nemen. Parijs, 2 6 Mei. (V. D.) Herriot ontving gisteren in zijn hotel een aantal vooraan staande socialiöten, die hem een beleefd heidsbezoek brachten. Tijdens het onderhoud met zijn gasten verklaarde Herriot, dat het in zijn bedoeling lag de socialisten uit te noodigen tot deel neming aan de door hem te vormen regee ring. Do grondslagen, waarop deze medewer king gebaseerd zou zijn, zijn vastgesteld in de vergadering van het partijbestuur der radicaal-socialistische partij. Dez2 verklaring van Herriot verandert na tuurlijk in werkelijkheid niets aan do be staande situatie, aangezien iedereen van te voren wist, dat hij den socialisten medewer king aan de regeering zal aanbieden; even zeer staat hét vast, dat de partij van Léon Blum zal vasthouden aan de eischen van haar programma en dat programma zal af wijzen TURKSCH BEZOEK AAN ROME. R o m e, 25 Mei (H.N.). De Turksche minis terpresident en de Turksche minister van buitenlandsche zaken zijn vanmiddag te Rome aangekomen voor een officieel bezoek aan de Italiaansche regccriiy* Plannen om het Verbond naar binnen en naar buiten krach tiger te maken Zaterdag 4 Juni zal te Amsterdam de 62e alg. vergadering gehouden worden van het Ned. Tooneelverbond. Het jaarverslag van den onlangs nieuw opgetreden secretaris, den heer H. Tersteeg, vermeldt verschillende feiten: Alle afdeclingen, die haar gegevens in zonden, geven een lager getal leden op, be halve ééne, dc afdeeling Zutplien, die ons verblijdt met een groei van 64 leden! Dit lijkt mij een aanwijzing, dat het verkeerd is bij do pakken tc blijven zitten in verband met „de tijdsomstandigheden"; ondanks deze tijdsomstandigheden toch geeft Zut- phen den anderen afdeclingen een bescha mend voorbeeld, hoe het kan gaan, mits men aanpakt. Tegen het einde van 1931 heeft mr. dr. J. de Vrieze zijn ontslag genomen als al gemeen secretaris. Het hoofdbestuur be noemde ondergeteekende in zijn plaats, maar handhaafde mr. de Vrieze als lid van bet hoofdbestuur wegens de verdiensten, die hij als secretaris heeft gehad. Het Ver bond mag zich gelukkig prijzen dat het zijn heldere adviezen niet behoeft te missen. Op het oogenblik is het hoofdbestuur al dus samengesteld: Tj. Franken, voorzitter; mr. J. van Schevichaven, penningmeester; prof. dr. .T. H. Scholte, mr. dr. J. de Vrieze, Louis de Vries, A. Goekoop, H. G. J. Schil- lcmans, mr. B. I. D. Zübli, J. H. Mignon, A. C. van Rossem, H. Tersteeg, secretaris (adres: Jan van Eyckstraat 5, Amsterdam- Z.). Een goed jaar is 1931—'32 voor het Ne- derlandsch Tooneelverbond niet geweest. Wij glijden af. Zutphcn maakt het geheele Verbond en zijn hoofdbestuur beschaamd. Dat mag zoo niet blijven. Het dagelijksch bestuur heeft daarom overlegd wat onder nomen kan worden om het Ned. Tooneel verbond sterker te maken en tot hernieuw den bloei te brengen. Er zijn plannen ge- rpaakt, die op dit oogenblik reeds in voor bereiding zijn. Ik wil ze hier aanstippen, zoowel om den afdeelingen te toonen, dat het bestuur de hand nan de ploeg wil slaan, als om haar gelegenheid te geven het bestuur met Haar raad ter zijde te staan. Ons voornemen dan is: a. In plaatsen waar geen afdeelingen zijn gevestigd door middel van een demonstra tie van dc leerlingen der Tooneelschool propaganda to maken voor het Verbond om aldaar (nieuwe) algemeene leden te werven. b. Medewerking te vragen van oud-leer lingen der Tooneelschool voor propaganda- avonden ten behoeve van Verbond en School. c. In samenwerking met het Tooneelmu- seum trachten te komen tot een tentoon stelling uit het bezit van dit museum in de Tooneelschool, waarvan de opbrengst ten bate van de school zou kunnen komen. d. Van tijd tot tijd demonstraties van de leerlingen der Tooneelschool op grootere schaal te organiseeren, waarvan de netto opbrengst ter beschikking van het Toonee- listen-pensioenfonds kan worden gesteld. e. Te komen tot instelling van een „Too- neel-wisselring" die op gezette tijden zal worden uitgereikt aan de uitnemendste tooneelspeelster(speler) of regisseur van de afgeloopen periode. f. Don band met de leden te versterken door gastvrijheid te vragen in een orgaan, dat aanvankelijk tegen lager abonnements prijs ter beschikking van do leden zou wor den gesteld met dc bedoeling in een ver dere toekomst langs dien weg een eigen orgaan van het Verbond tc krijgen, dat alle leden zullen ontvangen. Wij zijn bereid aan tc pakken. Wij reke nen daarbij op dc krachtdadige hulp van allen leden van het Nederlandsch Too neelverbond en van de afdelingsbesturen. Te zamen moeten wij 1932'33 voor ons Verbond maken tot een keerpunt! Aan het jaarverslag van de Tooneel school cursus 1931/1932 is het volgende ont leend: De commissie van beheer en toezicht on derging in hare samenstelling geen wijzi ging. Aan het slot van den vorigen cursus werd bij hot eind-examen het diploma „met lof" toegekend aan mej. Ank van der Moer, die een engagement vond bij het Gezel schap Verkade. Twee leerlingen werden naar dc 3e, 4 naar de 2o klasse bevorderd. In Augustus vonden toelatingsexamens plaats. Van dc 7 candidaten werden er 4 tot de Tooneelschool toegelaten, welke al len voor het in December gehouden proef- examen slaagden. Het onderwijs werd in dezen cursus ge geven door de dames en heeren: Ida Mol- linger (ademgymnastiek, stemvorming, uit spraak in alle klassen), Henriëtte Werker (Mensendieck-gymnastiek in de le klasse), Mascha Pereboom-Ter Weeme (Rhythmi- sche Gymnastiek in de 2e en 3e klasse), Ko Arnoldi (tooneelspel in alle klassen), Ko Hermus (tooneelspel in de 2e en 3e klasse), Marie Holtrop (vertellen en monologen in de le klassel, Willem Hunsche (grimeeren in do 2e en 3o klasse), Balthazar Verhagen (dramatische letterkunde, tooneelgeschiede- nis, poëtica, voordracht en bijzondere on derworpen in alle klassen.) Bovendien wer den in de 2e en 3c klasse bijzondere cur- IJfvogcl Uil 19-6 19-5 20-5 21-5 22-5 23-5 24-5 25-5 26-5 26—5 26-5 Amsterdam Budapest Wcenen ol Amsterdam Parüs Marseille Rome Brindisl Athene Mersamtruh Cairo Chaza Rutbaweüs Bagdad Basra Boeshir Dj ask KatachS Jodpocr Allahahad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Kohlak Penang Medan Palcinbang Batavia Bandoeng 26-5 25—5 24-5 23-5 22—5 21-5 20—5 20-5 V A In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens In bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 2 JuÜ' 1932. sussen in tooneelspel gegeven door Gusta Chrispijn-Mulder, Jules Verstracte en Char lotte KOhler. Dc Tooneelbibliothcok was eiken Maan dagavond gratis voor het publiek toegan kelijk onder belangelooze leiding van Edw. Katan. In Maart j.l. werd ccne welgeslaagde openbare demonstratie gegeven voor de aid. Den Hang, welke o.m. door H. K. H. Prinses Juliana werd bijgewoond. In April volgde zulk een demonstratie voor de atd. Utrecht Getracht wordt, begin Juni een openbaar eindexamen te Amsterdam te organiseeren. Het legaat-Orobio do Castro werd ten deele gebruikt voor het doen uitwerken van een bouwplan voor een nieuw cshoolge- bouw, door den architect P. Kramer. Voorts werd uit dit legaat aangeschaft een gramo pboon met eene serie spreekplaten (voor drachten van binnen- en buitenlandsche ar- tisten). Zaterdag. Hilversum 296 M. V.A.R.A. 6.457.Ü0. Lichaamsoefeningen o.I.v. G. Klcerekoper. 7.307.45. Lichaamsoefeningen o.I.v. G. Kleerekoper. 8,00. Tijdsein. Gramofoonmuziek. 9.00. Schrammelkwintet o.I.v. Willem Drukker. V.P.R.O. 10.00. Morgenwijdinjr. V.A.R.A. 10.15. Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven, m.m.v. het Schrammel kwintet o.I.v. Willem Drukker, Min Dorel, levensliedjes, Joh. Jong, pianobegeleiding en het V.A.R.A.-tooneelspelleiding Willem van Cappellen. 12.01. V.A.R.A.-Septet o.I.v. Is. Eyl. I.45. Verzorging zender 2.15. Cello-Duetten door Frieda Belinfante en Amalia Verschuyl. 2.45. Mevrouw B. BuisingVan Besouw: „Kan een Katholiek Socialist zijn?" 3.00. Orgelspel door Joh. Jong. 3.15. Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble o.I.v. Is. Romeyn. 3.55. Joden in nood. Journalistiek reisver haal door M. Sluyser. 4.15. Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble (Vervolg.) 4.35. Orgelspel door Job. Jong. Ballet égyptien, Luigini. 4.45. Arbeidorssport. Spreker: A. C. van Beers 5.00. Gramofoonmuziek. 5.45. S.D.A.P.-Kwartiertje door J.j Oude geest. 6.00. Groningsch uurtje. 7.00. Gramofoonmuziek. 7.15. Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 7.30. „Bonte Avond". II.30. Gramofoonmuziek. 12.00. Tijdsein en sluiting. Huizen 1875 M K.R.O. 8.00—9.15. Morgenconcert. 10.00—11.30. Het K.R.O.-trio o.I.v. Piet Lus- tcnhcuwer. 11.30—12.00. Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00. Tijdsein. 1201—12.15. Politieberichten. 12.15—1.45. Het K.R.O.-Scxtet O.I.v. Piet Lustenhouwer. 1.45—2.00. Verzorging zender. 2.00—2.30. Gramofoonmuziek. 2.30—i.00. Kinderuurtje door mevrouw So phie Nuwenhuis van der Rijst en mejuf frouw Lidwina Diepenbrock. 4 00 - 4.30. Zwemcursus door S. P. J. Borsten (le les). 4.30—5.15. Gramofoonmuziek. 5.155.30. Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 5.30—6.00. Gramofoonmuziek. 6.006.20. Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart, 6.20—7.10. Gramofoonmuziek. 7.10—7.30. S. Bottenheim: „Het muziekle ven in Amerika". 7.307.45. Politieberichten. 7.45—8.00. Gramofoonmuziek. 8.008.50. Het K.R.O. Salon-Orkest o.I.v. M*rinus van T Woud. 8.50— 9.00. Saxofoonsoli door Mavinus van 't Woud. 9.00—9.15. „The 4 Serenaders"* 9.159.30. Vaz Dias. 9.309.45. Jan Brink. 9.45—10.15. Het K.R.O. Salon-Orkest, 10.15—10.30. „The 4 serenades". 10.30—11.00. Het K.R.O. Salon Orkest. 11.00—12.00. Gramofoonmuziek. 17e jaarvergadering te Hilversum Hilversum. Hedenmiddag is in het Palace-Hotel de 17o jaarvergadering van den Nederlandschen Christelijken Ambtenaren Band door den voorzitter van de afdeeling Hilversum, den heer H. v. Nor ren, geopend. Na een rondrit door deze ge meente had de officieele ontvangst ten sladhuizo plaats. Onder de aanwezigen merkten we op burgemeester Lambooy, dc wcthoüders Bakker, Lopes Dias, Kuyper en Allessie, dc raadsleden dr. Koopmans, van den Brink, van den Hceg en Dille wijn, den secretaris der gemeente den heer Kardux en den ge meente-architect Dudok. Burgemeester Lambooy heette de aanwezigen hartelijk welkom en zei direct bereid te zijn ge weest, na een verzoek van den heer Gur- pershoek, om den Ambtenaren Bond te ont vangen en deze gedegenheid had aangegre pen om waar Hilversum zelf zoo'n uitmun tend corps ambtenaren heeft, den band tus schen de ambtenaren en de overheid nader toe tp halen. Hij memoreerde, dat hot ook voor dc ambtenaren moeilijke tijden zijn en wees vervolgens op de groote kracht, die van een goede organisatie kon uitgaan. Daarna beantwoordde de voorzitter van den Bond, de heer A. van Dricl uit Haar lem, deze rede. Hij zei o.m. dat door dc rondreis in deze gemeente hij een eenheid zag in alles en een groeiend cultuurleven. Hij hoopte dat ook zijn Bond die eenheid mag blijven houden en ook als ge meente een groeiend cultuurleven zal heb ben. Hij bracht hulde aan wethouder Alles sie voor zijn overleg met de ambtenaren en zeide dat dit overleg heeft geleid tot steun en samenwerking. Hij hoopto, dat God den burgemeester wijsheid en moed zou geven om in deze belangrijke tijden nog lang in het belang van Hilversum en van de amb tenaren werkzaam to mogen zijn. COLLECTE VOOR VER. TREIN 828. Soest. J.l. Zaterdag is te Amsterdam ge collecteerd voor de Vereeniging Trein 828. De totale opbrengst is geweest 7896.17. De heer Gijsbert Maris uit deze gemeente met zijn helpsters, die ieder jaar daar ook aan mee doen, hebben 551.90 gecollecteerd. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. In de gistermiddag gehouden gemeente raadsvergadering is dc brief van Ged. Sta ten van Utrecht betreffende de grenswijzi ging in handen van B. cn W. om bericht en raad #csteld. De mededecling van de Vereeniging voor christelijk nijverheidsonderwiir>, dat zij haar aanvragen inzake een nijverueidsdagschool intrekt, werd voor kennisgeving aangeno men. Besloten werd tot hernieuwde vaststelling van de verordening verlofslokaliteiten met schrapping daarin van den eisch van een rainimumhoogte van 3.50 M. voor de verlofs lokaliteiten, nadat met 19 tegen 18 stemmen verworpen was een voorstel van den heer Ploeg om dien eisch tc handhaven. Na eenigc bespreking vereenigdc de raad zich z. h. s. met de afwijzende beschikking van B. en W. op het adres van den Bond van melkveehouders, waarin ae tusschenkomst van het gemeentebestuur wordt ingeroepen voor een reorganisatie van dc melkvoorzie- ning van de stad Utrecht. Eon voorstel van mevrouw Wolthers, waarbij B. en W. wordt verzocht, een com missie te benoemen, welke tot taak heeft oen betere organisatie van de melkvoorzie- ning, zoo noodig met behulp van gemeente wege, voor te bereiden, werd met 25 tegea 11 stemmen verworpen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2