WAARHEEN MET VACANTIE OF WEEKEND? KEN UW EIGEN LAND! AUTO-BANDIETEN In volle vaart tegen den grond gesmakt NIJVERHEIDSRAAD Crisismaatregelen en Ned. belanghebbenden A. H. VAN NSEUWKERK N.V. - TEL. 543 - AMERSFOORT HUMORHOEKJE En sluit U aan bij hendie zich voorgenomen hebben geen geld in het buitenland te verteren Ken Uv. eigen land, en heb het lief! liet is reeds tal van jaren de leuzo van de bonden en organisaties, diczicb ten doel hebben gesteld, den Nederlander rond te leiden in het eigen land, en alle middelen in het werk stellen om het vreemdelingen verkeer in dusdanige banen tc leiden, dat de Nederlander tot de Ontdekking moet ko men, als hij hot tot zijn schande nog niet wist, dat er in ons eigen land tal van plek jes zijn, die voor do schoonste in het bui tenland niet onder doen, en die men, als men zo eenmaal kent, met het grootsto ple zier een volgend jaar nog eens opzoekt. Ken Uw eigen land. Zoo er ooit reden is geweest voor deze leuze, dan is het wel in dezen tijd. Alom toch hoort men in ver schillende toonaarden uitroepen, dat het in «Je huidige crisis plicht is, om zooveel mo gelijk zijn geld uit te geven aan het Neder landsche product, dat het product van Va- derlundschen bodem favoriet moet zijn, wil men de Nederlandsche industrie helpen cm het hoofd boven water te houden. Maar die gulden regel geldt niet alleen voor het koo- peii van artikelen. Hij geldt evenzeer, en wellicht in nog sterkere mate voor het doorbrengen van de vacant ie. Toen in En geland de financleelo nood zeer hoog was gestegen, deed de toenmalige kanselier van de schatkist, Philip Snowdcn, oen dringend beroep op alle Engelschen om zooveel mo gelijk het geld, dat men voor uitstapjes nog kon uittrekken, in het eigen land tc verte ren. Geen Engelsch geld naar het buiten land, was toen de leuze, en zij werd opge volgd. De verschillende Vereeuigingon voor Vreemdelingenverkeer in den lande heften thans die leuze ook aan. Geen Noderlandsch geld naar het buitenland. En het spreekt vanzelf, dat die slagzin vele navolgers zal vinden, niet alleen uit min of meer natio nale overwegingen, maar tevons door de omstandigheid, dat er dit jaar niet zooveel geld beschikbaar zal zijn als andere jaren voor de vacantie. In vele gevallen zal men van de buitcnlandsche reis, die men elk jaar maakte, moeten afzien, en men zal zich mo gaan afvragen, waar men dan wel naar toe zal gaan, al is het dan maar een paar dagen, of ebn of meer week-ends. Zoo zal in tal van gezinnen in de komen de weken, de vraag aan de.orde komen: waarheen, binnen de grehzen vari ons land, roet weekend of vacantie? Het v... Dagblad stelt zicb voor, zijn lezers bij de beantwoording van die vraag eenigermate behulpzaam tc zijn. Want bier doet zich een unieke gelegenheid voor, om den Nederlander zijn eigen land te leeren kennon, om hem te leiden naar plaatsen, waar hij anders nooit komt, van welker bestaan hij misschion nooit heeft gedroomd, omdat hij altijd rust en verpoo- zing zocht in het buitenland. Heeft U, lezer, wel eens met eigen oogen aanschouwd de eigenaardige schoonheden van dorpjes als Spakenburg en Bunscho ten Heeft U wel eens een tocht, hetzij per rij wiel of auto, gemaakt in het Zuidwesten en Noordwesten van de Provincie Utrecht? Heeft U wel eens kennis gemaakt met dorpjes als Kinschoten, Jaarsveld, Vinke- vecn. en die andere plaatsjes, waar men nooit komt, of men moet er iets ie maken hebben? Heeft U nog nooit genoten van liet land schappelijk schoon, het echte, polderland schap rondom Tuil en 't Waal, of van het Leersumscho Veld, of van de vergezichten over de Betuwe bij Amerongen en Rhenen? Het a u Dagblad stelt zich voor Uw gids te zijn in de komende zomermaan den. Wij hebben ons in verbinding gesteld met den Provincialen Bond voor Vreemde lingenverkeer, en de bij dien bond aange sloten vercenigingen, en hebben hen ge vraagd, of zij in ons blad uiteenzettingen willen geven van ul het schoons, dar, in hun omgeving te genieten valt En zoo zal men op geregelde tijden in ons blad aantreffen artikelen, (lie den lezer bo- hulpzaam kunnen zijn bij het beantwoor den van de vraag: waarheen met weekend of vacantie? Wij zullen ernaar streven, die mededeelingen zoo volledig mogelijk te doen zijn, met opgaveu dus van allerlei wandelingen b.v., fietstochten, mooie pun ten, te bezichtigen bezienswaardigheden (kasteden o.d.). Uit onzen lezerskring bereikten ons ook verzoeken, om op geregelde tijden in ons blad kleinere of grootcj-e fiets- en wandel tochten in de directe omgeving van onze stad, of verder weg, aan te geven, ten ge rieve van hen, die eens een avond uit wil len z(jn, of oen heelen Zondag. Ook aan dat verzoek zullen wij gaarne voldoen. Maar aan den anderen kant mogen wij misschien van onzen kant op onze toeristisch aange legde lezers oen beroep doen, en wel dit: wanneer zij eens een mooie tocht hebben gemaakt, laten zij die dan aan ons opge ven. Wij zullen die dan publiceeren, opdat anderen daarvan mede kunnen profitceren. Men lette dus in dc komende weken op onze zomerrubrick: Waarheen met week end of vacantie? Wij beginnen hedon met de Vcluwe, waar de groote brokken ongerepte natuur ons tel kens en telkens weer onder bekoring bren gen. Op bijgaand kaartje, evenals deze be schrijving bewerkt door den A.N.W.B., Toe ristenbond voor Nederland, ziet men dat. de rondrit in Deventer begint en tevens in deze IJsselstad een einde neemt. Uit Zuid-IIol- iand en Utrecht komende kan men den tocht in Zeist beginnen, om over Maar», Maarsbergen, de Haar, Vesncndaal langs een prachtig rijwielpad Ede te bereiken. Men kan de beschreven route natuurlijk ook. in tegengestelde richting rijden; daar toe zijn de totale afstanden eveneens in om gekeerde, richting vermeld. Wie den afstand te groot vindt, kan onderweg den tocht be ëindigen; zoo kon mon b.v.. komende van Kootwijk, bij Nieuw MMligen rechts afslaan, om,via Apeldoorn naar Deventer terug te rijden. Enfin, het. aantal variaties is onbe perkt, vooral, wanneer men in het bezit is van de Rijwielpadonkaart voor de Veluwe of den Reiswijzer voor Nederland, doel I, beide Bondsuitgaven van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, (Amsterdam en Den Haag). Wegbeschrljving. Onze route dan voert van Deventer naar Zutphen door een interessant landschap, bij Gorssel de bekende heide. Men kan ook over Twello, De Lathroer, De Poll (fraaie land goederen), Gietel, Appen en Voorst naar Zutphen rijden, deze laatste route is 5 K.M. langer. Deventer en Zutphen zijn interes sante steden: in eerstgenoemde plaats, wei- naar Groningen, Friesland en Drenthe rijwiel-veluwerit. Route-beschrijving ke reecis in 1200 ommuurd was, heeft men de wallen omgetooverd in fraaie plantsoe nen; in Zutphen zijn tal van fraaie ronais- sancegevels te bewonderen. Een mooie om weg leidt thans via Eerbeek naar Dieren, vanwaar de Veluwezoom gevolgd wordt. De excursie naar den Viruly koepel is zeer mooi, evenals de verdere weg over den Zij penberg en langs Rozcndaal. Tusschcn El- lekom en de Steeg, dc beroemde Middagtcr allee, links het kasteel Middagten. Bij dc Steeg ligt liet landgoed Rhederoord, aan sluitend aan de Middagter en dc Onzalige Bosschcn: bij Vclp het kasteel Biljoen; deze streek behoort tot de allerschoonste van Nederland. Door de oude en zeer fraaie stad Arnhem (reeds in 12-3.2 verkreeg deze de stadsrechten, langs een minder bekenden weg naar Oosterbeek; mon passeert o.m. Burgers Dierenpark en het Openluchtmu seum; daarna langs den Itahaansehcn weg naar het kasteel Doorwerth. waar bet Ar tilleriemuseum gevestigd is, via Heelsum naar de zomerverblijfplaats Bcnnekom. In deze omgeving kan mon tal van mooie va- naties op onze route vinden. Via Ede, Ot- terlo en Harskamp, langs rijwielpaden naar Kootwijk (rechts in de verte de '212 M. hoogo masten van bet. Radiostation Kootwijk); vervolgens langs het Remonte Depót Milli- gen naai het Uddelermecr en het prachtig gelegen ka.stecl Staverdcn (even doorrijden tof achter het huis; fraai gezicht over den vijver) om vi i Klspoet het welbekende Nun- speet te bereiken. Ook de verdere tocht is belangwekkend; eerst door do fraaie bos- sclien van Nieuw Soerel en over de heide naar Epe en voorbij Vaasse» meer en meer dooi1 de IJsselvlakte. Onze rondrit gaat hier en daar door heuvelachtig terrein; een drie- versnellingsnaaf op de fiets zal dan goede diensten bewijzen. Maar ook zonder dit ac cessoire is de tocht gemakkelijk te maken; af en toe kan men een eindje te voet gaan, wat in deze mooie omgeving waarlijk geen straf is! Van plaats Totalen tot plaats Heen Terug Deventer 176.4 3.9 Epse 3.9 172.5 3.4 Gorssel 7.3 169.1 4.7 Eefde 12.- i 164.4 3.4 Zutphen 15.4 16t.- 1.7 Kasteel Voor stonden 20.1 156.3 4.4 Hall 24.5 151.9 2.8 Eerbeek 27.3 140.1 4.5 Laag Soeren 31.8 114.6 4.3 Dieren 36.1 140.3 1.4 Ellekon) 37.5 138.9 2.5 de Steeg 10.- 136.4 1.- 2.2 •1.6 1.5 4.0 3.6 Viruly Koepel en koepel de Kaap 5 K.M.) Posbank Zijpenberg Rozendaal Velp Arnhem Kruising Schelmsehu 14.- 46.2 50.8 52.3 57.2 132.4 130.2 125.G 124.1 J 19.2 weg-Apeld. 115.6 weg 60.'ij 1.5 Viaduct 114.1 6.- Oosterbeek OS. 3 108.1 6.2 Kasteel Door werth 74.5 101.9 2.9 Heelsum 77 A 99.- 6.2 Bennekom 83.6 92.8 5.5 Ede (dorp) 89.1 87.3 10.5 Otterlo 99.6 76.8 4.-.- Harskamp 103.6 72.8 9.- Kootwijk 112.6 63.9 5.4 Nieuw Mil- ligen 118.- 58.4 3.3 Uddelernieer 121.3 55.1 4.9 Staverden 126.2 50.2 3.4 Elspeet 129.6 46.8 (Via Sukcnbcrg leidt con mooi rijwielpad naar Nun- speet omweg 2 Ij K.M.) 5.5 Halfweg 135.1 41.3 4.3 Nunspeet 139.4 37.- 4.9 Nieuw Soerel 144.3 32.1 9.6 Epe 153.9 22.5 4.- Ernst 157.9 18.5 3.- Vaassen 160.9 15.5 9.8 Terwolde 170.7 5.7 5.7 Deventer 176.4 (Afstanden in kilometers). OPNIEUW LOONSVERLAGING. Ia de textielfabriek Almelo eeo nieuwe verlaging van tien pro cent. A1 m e 1 o. In de textielfabriek „Almelo" beeft volgens Het Volk het vaste per soneel, nadat betrekkelijk korten tijd gele den 5 pet. loonsverlaging was ingevoerd, thans opnieuw 10 pet. loonsverlaging moe ten accepteeren. Ook den wevers is ander maal een niet-onbelangrijke loonsverlaging opgelegd. De directie der textielfabriek Almelo is niet bij dc Almelosche fabrikan tenvereniging aangesloten. CRISIS-STEUNCOMITÉ VOOR NED- INDUS. 's-Gravenhagc, 31 Mei. Tot en met 30 Mei is op de postrekening van het Crisis- Steuncomitó voor Xederlandsch-Indic in to taal gestort 9.133,03. Van het ontvingen bedrag is deze week overgemaakt naar het „Centraal Comité tot sleun van w^rkloozen" te Batavia de som van 9000,Ned. Crt. hi herinnering wordt gebracht, dat het nummer van de postrekening van het Cri sis-Steuncomité voor Ned.-Indic is 19S000. DE MAGERE BRUG IN OUDE GEDAANTE. Een crediet van 160.000 noodig. Amsterdam. Naar de Telegraaf ver neemt zal binnenkort oen voordracht van B. en W. verschijnen, om de Magere Brug te doen vervangen door een nieuwe houten brug, zooveel mogelijk -in den vorm van de oude brug, waarvoor een crediet zal wor den aangevraagd van 160.000. EEN HONDERDJARIGE. Heden werd de weduwe W. P. Peters geb. van Wint te Santpoort honderd jaar oud. Zij geniet een uitstekende gezondheid en is nog vlug ter been. Onverlaten sleuren een fietsend meisje in den wagen Men meldt aan de „Gelderlander'' uit den Gölderschen achterhoek; Zaterdagavond j.l. fietste op den Steen weg van Zieuwont naar Buurlo een onge- voer 18-jarig meisje. Opeens passeerde haar een auto die de vaart verminderde toen hij in de buurt van het meisje was, terwijl te gelijkertijd een man uit don auto stapte, die het meisje van de fiets trok en de fiets in een sloot langs den weg gooide en het meis je bij zicb in dc auto trok. Een landbouwer, die juist in de buurt op het land aan het werk was, zag dit alles in con minimum van tijd gebeuren en wil de het meisje te hulp snellen, doch bij zijn komst was de auto reeds verdwenen, ter wijl hij het nummer niet moor kon opne men. Een paar uur later passeerde dezelfde auto in een geweldige vaart denzelfden weg en toen zag een andere landbouwer het meisje aan don buitenkant van de auto hangen, zich krampachtig vasthoudend om niet tc vallen, doch een dor inzittende „heo- ren" timmerde zoolang op haar handen, dat het meisje het moest opgeven en de auto moest loslaten en met een harden smak op den "grond viel. Do landbouwer, die reeds to hulp was gesneld en ter plaatse kwam, kon nog juist constateeren, dat de auto geen nummerbord meer had. Het meisje werd in bewusteloo- zen toestand de woning van don landbou wer binnengedragen, waar het Zondag avond nog niet bij kennis was gekomen, terwijl tevens haar naam en adres onbe kend zijn en zij dus omtrent de daders nog niets heeft kunnen mededeelen. DIETSCH STUDENTEN VERBOND. Herdenking tienjarig bestaan. Het Hoofdbestuur van het den len Juli 1922 te Utrecht gestichte Dietsch Studenten Verbond heeft in zijn laatste Hoofdbestuurs vergadering besloten, in verband met de examenperiode, waarin zich den len Juli do Vlaamsche studenten bevinden, zijn tweede lustrum eerst in den loop van vól gend cursusjaar (vermoedelijk in de maand October) to herdenken. ANTI-VIVISECTIEBOND. Aanklachten tegen geneesheeren. Het bestuur van de Stichting Anti-Vivi sectiebond to Den Haag hoeft den officier van justitie bij de Haagsche rechtbank on der het collegï medisch tuchtrecht in eerste aanleg te 'sGravenhage aanklachten inge diend tegen prof. dr. Gorter, to Leiden; prof. dr. W. Storm van Leeuwen, dr. H. I). Boer te Wassenaar; P. N. Tissot van Patot en mej. C. J. Wijckerheld Bisdom, zulks (volgens de Stichting) wogens het ongeoor loofd proefnemen op kinderen resp volwas senen in Nederlandsche ziekeninrichtingen. GENEESHEER TOT GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. Amsterdam, 1 Juni. Do Vierde Kamer der Rechtbank alhier heeft heden den Am- sterdamschcn geneesheer dr. II. K., terzake van overtreding van artikel 2ólbis W. v. S. (het in behandeling nemen van een vrouw, daarbij de verwachting opwekkende dat zwangerschap kan worden verstoord) bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. ANSJOVIS KAN NIET VERDER. Blijft vóór afsluitdijk. H a r 1 i n g e n. In de omgeving van Harlingen wordt thans veel ansjovis gevan gen. Deze visch, die naar Het Volk meldt hier voorhoen sporadisch voorkwam, vindt thans door den afsluitdijk den weg naar de Zuiderzee versperd en de visscbers ten noorden van don afsluitdijk profitceren daarvan. Jammer voor de visscbers, dat door do grooto voorraden van het vorige jaar. de prijs zeer gedrukt wordt en thans varieert van 6 tot 7 cent per K.G. Tegen dezen prijs wordt de ansjovis bier voor een zeer groot deel opgekocht door een plaatselijken vischhandolaar, die, zonder thans een bepaald afzetgebied daarvoor te hebben, de visch voor duurzame bewaring laat bewerken. Hierdoor kunnen weer conigc personen een weekgeld verdienen Het gebruik van Nederlandsch fabrikaat door de Ned.dnd. overheid In zijn laatste vergadering heeft de Nij- verheidsraad een artikel uit het dagblad De Locomotief van 16 Februari, waarbij door de Ncdorlandsch-Indischc regeering een beroep op de locaio ressorten wordt ge daan, om hunne bestellingen via den Indi- schen Ccntralen Aanschaffingsdlenst (I.C.A.) te doen, besproken en naar aanleiding daar van, onder rnededoeling, dat hij dit streven zeer waardeert, don minister van kolomen en don gouvemour-generaal van Neder- landsch Indiö nog eens gevraagd, to willen bevorderen, dat de I.C.A. bij zijne aankoo- pen zooveel mogelijk rekening met. de be langen van dc Nederlandsche nijverheid houde. Voorts heelt do raad over de plannen van het uitvoerend comité van dc Nederland sche deelneming aan do in 1933 te Chicago te houden woroldtentoonstolling. welke te zijner kennis wordt gebracht, van gedach ten gewisseld. Daarbij is de raad tot de conclusie gekomen, dat, aangezien tenge volge van do Araerikaansahe handelspoli tiek de invoer van de meeste Nederlandsche producten in de Verccnigde Staten van Noord-Amcrika niet meer mogelijk is, het voor de Nederlpndscho nijverheid van alle belang ontbloot moei worden geacht, ora aan die expositie deel to nemen en daarvoor kosten te maken. Aan genoemd comité heeft de raad medegedeeld, dat hij zich op dien grond van elke medewerking in deze zal onthouden. In verbend met een vroeger genomen be sluit. om het vraagstuk van het nemen van wettelijke maatregelen ten aanzien van uit stel van betaling nader to bostudeeren, heeft do raad een commissie, bestaande uit de heeron rar. L. Broekhuysen, voorzitter; J. A. E. Vorkade, mr. J. Bierens de Haan, dr. L. G Kortenhorst en mr. H. H. Steneker, leden en mr. J. H. van Schermbeek secreta ris, ingesteld, om hem over dit onderzoek voor tc lichten. Aan den minister van economische zaken en arbeid heeft de raad verzocht, om, wan neer de huidige tijdsomstandigheden no pen crisis-maatregelen to nomen waarbij eon of meer bepaalde takken van nijverheid lasten moeten worden gelegd, billijkheids halve te willen bevorderen, dat de Neder landsche belanghebbenden, die verplicht worden crisisvoorschriften in acht te nemen daardoor niet ten achter worden gesteld bij buitcnlandsche concurrenten, op wie die regelingen niet kunnen worden toegepast DE VECHTPARTIJ TE LOOSDÜINEN. 's-Gravenhagc, 1 Juni. Heden beeft de Rechtbank in raadkamer behandeld de zaak tegen de drie verdachten, die betrok ken zijn geweest bü de tochtpartii in een café te Loosduinen. Dc Rechtbank beval dc gevangenhouding voor den tijd van 30 dagen van deze drie personen. Wij stoffeeren zeli onze meubelen, zoodat wij prima werk kannen garandoeronl SALON AMEUBLEMENT 2 Crapands en 4 Stoelen. Prima stoffeeringI 86.—» MODERN SALONAMEUBLEMENT 2 Crapauds en 4 Stoelen. Geheel veerend. Prima Moquette f 122.50 Laat U eens onze collectie bekleedingstoffen voorleggen, wij hebban groote keuze en a«*T*e dessins! K. BEEKSTRAAT G BEEKENST.LAAN 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! KOLONEL D. POSTMA t 's-Gravenhage, 31 Mei. Op 65-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de ge- pensionneerde kolonel D. Postrna, oud-plaat selijk commandant der residentie. Dc thans ontslapene werd benoemd tot 2en luitenant der infanterie op 4 November 1890. tot len luitenant op 10 November 1894, tot kapitein op 1 Juli 1905, tot majoor op 25 eptember 1915, tot luitenant kolonel op 1 Februari 1922 en tot kolonel op 1 Maart 1925, in welke functie hem in 1927 eervol ontslag werd verleend. Kolonel Postma was officier in do Orde van Oranje-Nassau en droeg de cereteeke- nen voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh 1873-1896, Atjeh 29 Maart 1896 —1900 en Zuid-Celebes 19051908 en het eereteeker: voor 35-jarigen dienst als Ned. officier. Do teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats a.s. Vrijdag op Oud- Eik rtn Duinen. Vertrek van de Van Alke- madelaan om 2 uur Zuinige hulsvrouw, tot haar man, die ln moeilijkheden ls geraakt bij het verven van de goot „Vlug. Karei, ga op Je hoofd staan. Misschien Kunnen we dan dc meeste vert nog behouden." (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11