AMBRSFQOBTSCHDAGBLAD Feuilleton Donderdag 9 Juni 1932 -DE EEMI.ANDER- 30e Jaargang No. 290 TWEEDE BLAD PERSONEN IN DIENST VAN DE SOVJETS Verworpen grondverkoop te den Haag DE GEHEIMZINNIGE INBREKER DE NAJAARS-MESSE TE LEIPZIG ONGEREGELDHEDEN TE BOSKOOP Een demonstrant gedood HANDELS- EN SCHEEPVAART VERDRAG MET TURKIJE DE ORANG PENDEK DE LOONSVERLAGING BIJ SPOORWEGEN TWEEDE KAMER Op voorstel van den heer De Visser is het debat uitgesteld Aan de orde is de interpellatie-Visser bver maatregelen getroffen ten aanzien van personen die in de unie der socialistische sovjet-republieken werken of hebben ge werkt. Interpcllant meent, dat de regee ring een nieuw standpunt inneemt Hij wijst er op, dat tallooze personen, bijv zij, die op gezantschappen werkzaam zijn, in vreemden staatsdienst zijn getreden zonder dat zij het Nederlanderschap verliezen. Spr. zette uitvoerig uiteen hoe het economische leven in Rusland is ingericht en dat het in- diensttreden in een staatsbedrijf nog geen staatsdienst is en dat het motief van den wetgever is geweest, dat degene die in vreemden staatsdienst treedt, het Nederlan derschap verloochent. Spreker meent dat het de bedoeling der regeering is personen van een bepaalde richting te treffen en stelt tenslotte een 14- tal vragen. Minister Beelaerts antwoordt dat geen sprake is van willekeur, dat het hier geen politieke maar een juridische kwestie be treft. In dezelfde zaak zal de regecring moeten spreken in een administratieve in stantie; daarom laat zij zich thans niet uit over de vraag of het Rottcrdamsche raads lid R. in Russischen staatsdienst is ge- .weest. Er is hier niet sprake aldus vervolgt Minister Beelaerts van een maatregel der regeering, maar wel van 'n dwingende wettelijke bepaling, d:e ook tegenover an dere landensteeds is gevolgd. De heer De Visser stelt voor, het de bat te schorsen omdat de minister van Justitie niet aanwezig is en minister Bee laerts op tal van vragen niet heeft geant woord. Het voorstel wordt aangenomen met 3? tegen 25 stemmen. Aan de orde zijn do ontwerpen tot goed keuring van verdragen van 7 Juni 1930 aangaande unificatie van wisselbrieven en orderbriefjes. Na eenige opmerkingen van den heer Knottenbelt worden de ontwerpen z.h.st. aangenomen. Aan de orde is het ontwerp tot verkoop van grond aan de gemeente 's-Gravenhige, langs den Hofweg en de Hofstraat. De heer van D ij k vraagt of de gebou wen der Tweede Kamer niet in het gedrang komen. De heer v. d. Bilt (lib.) heeft wel be zwaren doch ze mogen niet te breed wor den uitgemeten. De heer K. ter Laan (s.d.) wil in do eerste plaats met de belangen der Kamér rekening houden. De min. v. Financiën verklaart dat uitbreiding van het Tweede Kamergebouw mogelijk blijft. Er wordt gerepliceerd en gedupliceerd. Het wetsontwerp wordt met *53 tegen 9 stemmen verworpen. Z.h.st. worden aangenomen de wetsont werpen, regelende den invoer van boter en Jeestklaar schoenwerk en dat betreffende garantieregeling ten behoeve van de kip- penhouderij. De vergadering wordt te 11.15 uur ver daagd tot morgen één uur. De wijzen kunnen de gunst der machtigen missen: maar de machtigen zijn zwak zon der de lessen der wijzen. Uit het Engelsch door A. TREUB. 75 Dat wist je, ging de onverbiddelijke stem kalm voort, en je vermoedde natuur lijk dat hij de obligaties zou stelen als hij er kans toe zag en met broederlijke zorg voor het zwakke vat, besloot je de verlei ding van zijn pad weg to nemen door ze zelf te stelen! Een edele beweegreden, 6ir Peter, als wij vergeten willen dat je wist, dat Aimsbury ze oneerlijk verkregen had en nooit op de teruggave zou durven aan dringen als je hem bedreigde! Eric's arm sloot zich vaster om Enid's schouders, en de kwaadaardige blik, dien sir Peter op Henry Aimsbury wierp, deed dezen opstaan en in angst dichter naar de deur loopen. U is zeer knap, mijnheer Spencer! spotte de baronet boosaardig. Waar is Uw broeder, sir Peter? vroeg Spencer scherp. Sir Peter hief het hoofd op. Begraven.... in FrankTijk! antwoord de hij tartend. fijneneer koek. hom een pogeniblik koel DE MEMELKWESTIE. Voor het Permanente Hof van Int. Justitie. 's-Gravenhage, 8 Juni. Voor het Per manente Hof der Internationale Justitie is hedenochtend de behandeling begonnen van de zaak betreffende de interpretatie van het Statuut van Memel, waaromtrent En geland, Frankrijk, Italië en Japan, als zijn de de vier voornaamste geallieerde mogend heden, die met Lithauen op 8 Mei 1924 het Verdrag van Parijs hebben gesloten, waar bij do souvereiniteit van Memel aan Li thauen werd overgedragen, met dat land in geschil zijn, in verband met het ontslag op 6 Februari j.l. door den gouverneur van Memel gegeven aan den president van het directorium, welk ontslag volgens genoem de mogendheden in strijd i6 met het sta tuur van Memel. Deze stelling werd namens de betrokken rege"ringen voor het Hof toegelicht door Sir William Malkin K.C Hf denmiddag om 4 uur wordt de zitting voorgezet. Het. Permanente Hof van Internationale Just'tie zal zijn volgende zitting houden op Maandag 13 Juni. De Lithauschw agent zal dan zijn rede houden in de Memel-kwestie Wat er te zien zal zijn Men schrijft ons: Deze najaarsbeurs, welk» op 28 Augustus begint, zal voor dc textielafdeeling tot 31 Augustus, voor alle andere groepen tot 1 Soptcmber duren. Dc Messc heeft plaats in 3(3 gebouwen en 12 hallen. Zij omvat in de algemcenc afdeelingen: glas, porselein, pla teel en aardewerk, huishoudelijke artikelen, keukengerei, metaalwaren, speelgoed, sport artikelen, muziekinstrumenten, lederwaren, reisbenoodigdheden, kramerijen, gajantc- riën, uurwerken, byouterieën, verlichtings artikelen, voortbrengselen van kunst en kunstnijverheid, meubelen, rieten meube len, papierwaren, boek- en plaatwerken, emballage- cn reclame-artikelen, tcxtielwa- ren, voedings- cn genotmiddelen, chemische en pharmaceutische producten. In de groep voor bouw-, woning- cn be- drijfsbenoodigdheden- bouwstoffen, mate rialen voor den aanleg van wegen, onder deden voor den bouw van woonhuizen en fabrieken, verschillende werktuigen cn ge reedschappen, apparaten cn installaties voor keuken en woning, kleine machines ten dienste van het handwerk en de in dustrie, benoodigdheden voor dc inrichting van bedrijven en werkplaatsen, ijzer- cn staalwaren, electrotechnische artikelen, enz. Op grond van do tot dusver ingekomen aanmeldingen mag geconstateerd worden, dat ook vele buitenlandsche firma's aan de najaarsbeurs zullen deelnemen. Zooals bekend, trekt de Leipziger Messc steeds een talrijk internationaal bezoek. Koopcrs uit het buitenland kunnen aanspraak maken op vergoeding der reiskosten van hun woonplaats naar Leipzig en terug (2c klas spoor, le klas boot), mits hun inkoopen ten minste liet honderdvoud zijn van deze reis kosten. Anders wordt als tegemoetkoming 1 van het bestede bedrag uitbetaald. In beide gevallen geldt als voorwaarde, dat dc fabrikanten de orders moeten bevestigen in een daartoe dienend couponboek. Het Leipziger Messamt beschikt over een ongeëvenaard archief, bestaande uit pros pectussen, catalogi, enz. van 8000 firma's, die aan de»Leipziger Messe deelnemen. Dit archief wordt geregeld bijgehouden en stelt het Messamt in 6taat, leveranciers van alle denkbare goederen en machines op te ge ven. Inlichtingen worden aan handel cn nijverheid kosteloos verstrekt. aan en keerde zich toen om, zijn schouders boos ophalend. Het is onnoodig het onderwerp verder te vervolgen, zei hij gelaten met een snel len blik door de kamer. De zenuwachtige spanning, het gevoel van een naderende tragedie, die over de kleine groep hing, openbaarde zich in blee- ke, vertrokken gezichten, dwalende oogen en handen, die zich rusteloos bewogen. Zelfs de flegmatieke Harker gaf teekenen van zenuwachtigheid, en Nina's fantastische be weging met haar teenen bezorgde haar een scherp verwijt van Lee Wang, die op den rand van zijn stoel zat, schijnbaar gereed om in het vuur te springen. Spencer richtte zich tot Enid. Misohien wilt U liever heengaan, miss Enid? vroeg hij met hoffelijke zorg. De oogen van het meisje flikkerden, ter wijl zij zich oprichtte. Het Huis Brace wa6 ineengestort en zij wilde met haar vader onder de puinhoopen begraven worden! Op dit oogenblik haatte zij dien man met een koude heftigheid, welke bijna die van 6ir Peter evenaarddc! Zoo is de vrouw! Ik wil blijven! zei ze met ijskoude kalmte. Spencer boog ernstig en riohttc zich toen tot de anderen. Heeren, zei hij, ik vraag U op Uw hoede te zijn als de obligaties voor den dag komen! Dat klinkt alsof er iets kan gebeuren! riep Eric uit met een mislukte poging tot luchthartigheid, toen hij voelde dat Eriid's banden krampachtig zijn mouw vastgre pen. Maar de anderen glimlachten niet Lee Wang schoot uit zijn stoel alsof hij door een ontploffingsmiddel werd opge Tijdens een demonstratie van werkloozen Boskoop, 8 Juni. Hedenmiddag vond te Boskoop een vergadering plaats van een groot aantal werkloozen uit Boskoop, waar bij zich tevens een groep communisten uit Gouda had gevoegd. Na de vergadering wil den de demonstranten in optocht naar den burgemeester trekken, waar een deputatie zou worden afgevaardigd om te spreken over dc werkverschaffing en dc steunrege ling. Daar des morgens reeds twee deputaties bij den burgemeester waren ontvangen, werd ditmaal hieraan niet voldaan. De 150 demonstranten kwamen daarop in botsing met de gemeentepolitie van Boskoop. Het kwam tot zeer ernstige ongeregeld heden, waarbij een groote groep zich richt te tegen den gemeenteveldwachter M. van Buren. Deze beschermde zich door zijn sabel te trekken. Een der demonstranten, zekere de Jong. woonachtig te Gouda, werd hierbij dusdanig gewond, dat hij eenige minuten later aan de gevolgen van de be komen verwondingen overleed. De veld wachter zelf werd aan do knie en aan den voet gewond. Hij werd naar huis gebracht, doch kan voorloopig geen dienst^ doen. Tntusschen waren do andere politiebe ambten den vëldwachter van Buren te hulp gekomen, waarna de demonstranten ver spreid konden worden. Tien van hen wer den licht gewond. De gemeentepolitie van Boskoop werd in middels versterkt door marechaussee en door rijkspolitie van Alphen. Hedenavond was de toestand in het dorp rustig. Het lijk van het 27-jarig slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Ilij was gehuwd Wetsontwerp tot goedkeuring ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 25 Augustus 1931 te Angora tusschen Nederland en Turkije ge sloten handels- en scheepvaartverdrag, als mede van het daarbij behoorende ondertee- keningsprotocol. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat dit verdrag voorziet in de leemte, bestaande sinds 30 November 1929, tóen het verdrag van 25 Juli 1928 na op zegging door Turkije buiten werking trad. Terstond na deze opzegging heeft de Ne- derlandsehe regeer'ng aan de Turksche voorgesteld, een nieuw verdrag te sluiten, dat slechts in zooverre van het opgezegde zou verschillen, dat geen lijsten van tarief- consolidaties aan het nieuwe verdrag zou den worden toegevoegd. Aanvankelijk nam de Turksche regeering als algemeen prin cipe hetzelfde standpunt in. Later echter sloot Turkije met enkele landen, o.a. Frank rijk en Duitschland, verdragen, waarbij Turkije op don voet van reciprociteit een groot aantal posten van zijn inmiddels ver hoogd tarief van invoerrechten verlaagd stuwd. Zijn smalle oogen rolden cn hij brabbelde Ohineesoh dat in opgewonden pidgin-Engelsch eindigde. Ik erg ziek, heer! Ik nu gaan, liè! en hij liep naar de deur. Nina, door zijn angst aangestoken, 6tond met zulk een haast op, dat haar stoel om wiel. Mijnheer, U excuseert me, nietwaar! hijgde ze. Er bestaat niet het minste gevaar voor jou, Nina, stelde Spencer haar scherp ge rust. Ga als het je belieft zitten! en onder zijn beleefdheid klonk de toon van bevel. Eric raapte den stoel op en het meisje ging weer zitten; haar teenen dansten vlug ger dan ooit, haar handen kneep ze samen tot de knokkels wit zagen en haar gezicht werd bleek, zoodat do poeder er belachelijk tegen afstak. Lee Wang! Spencer's scherp bevel deed den Chinees stil staan, toen hij zijn hand op den deurknop had. Ik erg bang! Ik terug naar China! Ik nu ga! Lee Wang! Ja, heer? De tanden van den Chinees klapperden hoorbaar toen Spencer gebiedend naar den stoel wees, dien hij zoo plotseling verlaten had. Als je zoo goed wilt zijn de papieren uit den stoel te halen, Lee Wang Er klonk een snik van verbazing en toen Lee Wang onrustige blikken op den stoel en de ontstelde gezichten der anderen wierp, maakte Harker een beweging alsof hij zelf naar de papieren wilde zoeken. Spencer wenkte hem gebiedend terug. Ik niet weet, ik niet weet! Er is niets om bang voor te zijn, Lee beeft, Dc onderhandelingen over ovenge noemde verdragen brachten vertraging in de onderhandelingen met Nederland. De grondslag, waarop dit laatste verdrag zou berusten, bleef evenwel gehandhaafd, zoo dat een verdrag tot stand is gekomen, dat zoowel in don opzet als in de regeling der onderdeelen vrijwel geheel overeenkomt met den inhoud van het oude verdrag van 25 Juli 1928. Mitsdien is in dit verdrag ten aanzien van de behandeling van de wederzijdsche goederen algemeenc en onvoorwaardelijke meestbegunstiging overeengekomen, terwijl de wederzijdsche scheepvaart, met uitzonde ring van dc kustvaart cn enkele andere, aan do eigen onderdanen voorbehouden be drijven, behandeld zal worden op den voet van de nationale scheepvaart. Het verdrag is gesloten voor den tijd van drie jaren, behoudens de mogelijkheid van stilzwijgende verlenging. De Volksraad heeft, voor wat de toepas sing op Ned.-Indié betreft, nopens het on derhavige wetsontwerp gunstig geadviseerd. Het Kamerlid Moller stelt vragen over het dooden van een jong exemplaar Het Kamerlid Moller heeft de volgende vragen gericht aan den Minister van Ko loniën: Heeft de Minister kennis genomen van de mededeelingen in de pers omtrent' den orang letjo of orang pendek, die voorkomt in het Boven-Rokangcbied van Sumatra's Oostkust; rlat men twijfelt of deze wezens dieren of menschen zijn. en dat men pogingen aan wendt en reeds heeft aangewend om één of meer daarvan dood of levend in handen te krijgen, teneinde wetenschappelijk vast 1c stellen, tot welke soprt zij behooren? Is aan den Minister bekend, dat volgens Aneta-berichtcn officieel door een bestuurs ambtenaar is meegedeeld, dat reeds een jong exemplaar, van den orang let jo is ge dood, en dat dicn6 geraamte en huid tot wetenschappelijk onderzoek zullen worden opgezonden naar het „Zoölogisch Museum" te Buitenzorg, terwijl de jacht op anderen zal worden voortgezet? Ie het waar, dat ook bestuursambtenaren, hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings, aan deze achtervolging en dooding van den orang letjo hebben meegewerkt? Is de Minister niet van oordeel, dat een dergelijk lichtvaardig jacht maken op we zens die mogcnJijk menschen kunnen zijn, volstrekt ontoelaatbaar is, cn misdadig ge noemd moet worden, ook al zou later de wetenschap met zekerheid uitmaken, dat bedoelde wezens geen menschen zijn? Is de Minister bereid onverwijld maatre gelen te nemen, dat aan deze jacht onmid dellijk een eind wordt gemaakt, en dat die personen gestraft worden, dié werkelijk schuldig zijn aan lichtvaardige daden, waarin een ernstige mogelijkheid van dood slag met voorbedachten rade aanwezig kan zijn? „DE DUIF" VERTROKKEN. Vier passagiers aan boord. Amsterda m, 9 Juni. Hedenmorgen om 4.15 uur is het K.L.M. vliegtuig de „Duif" van schiphol naar Indié vertrokken. Eerste bestuurder is de heer K. D. Parmcntier. Aan boord van het toestel bevinden zich 4 passagiers, waarvan er twee de reis mee maken tot Batavia, één tot Calcutta cn één tot Boedapest. Het toestel heeft 41.347 K.G. post en 23 K.G. lading aan boord. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat dc „Duif" om 7.01 uur te Leipzig is geland cn vandaar om 7.42 uur weer vertrokken. Wang! verzekerde Spencer hem koel. De pa pieren zijn in den stoel l Ststoel, lieer? In den stoel! herhaalde de ander ge duldig. Krijg ze als het je belieft voor me. Lee Wang liep langzaam en voorzichtig naar den stoel terug alsof hij verwachtte dat deze moorddadige neigingen zou hebben cn zich plotseling op hem zou werpen. Hij legde zijn handverlegen op den arm en toen hij langzaam zich omkeerde en vrees achtig in de diepte van het bekleedsel be gon te voelen, keek sir Peter hem met een uitdrukking van afschuw aan. Het scheen alsof de, baronet vreesde wat dc Chinees voor dén dag zou brengen. Spencer keek een oogeriblik naar Lee Wang en wendde zich toen tot de anderen Ziet U, zei hij volkomen kalm. ik nam ze slechts uit dc brandkast en gooide ze on middellijk in sir Peter's stoeldaar sir Peter op dat oogenblik op den Chesterfield zat. Het was mijn bedoeling ze bij de eerste beste gelegenheid weg te halen, want ik had gegronde reden om te weten dat scherper oogen dan die van sir Peter dien avond op mij letten. De gebeurtenissen volgden el kander echter zoo snel op, dat het mij on mogelijk was ze dien avond weg te nemen en de ongelukkige Meadowbank zat er, in de lettelijke beteekenis, tot den volgenden ochtend op, cn ik wist, dat zij voorloopig veilig waren. Ik was van plan er een nage maakt pak voor in de plaats te leggen voor den scherp zienden persoon, als hij voorne mens was een bezoek te brengen en ik kan zeggen dat ik hard gepeinsd heb, wat ik met het echte pak zou doen, als ik het uit den stoel had verwijderd. Gelukkig werd mij de moeite bespaard het weg te halen, want sir Peter gooide met zeer begrijpelijke woede den stoel, dien hij in het bijzonder Het bureau van den personeelraad heeft gisteren een onderhoud gehad met dc direc tie van de Nederlandschc Spoorwegen, om haar mee to dcelcn de beslissing van dc vergadering van dé hoofdbesturen der per- soneelorganisatios. Do directie verklaardo geen aanleiding te hebben, opnieuw een be spreking met den geheclcn personeelraad te houden. Zij zal zich met een eigen voorstel nu tot den minister wenden. Ook de Personeelraad zal zich eveneens tot den minister wenden. HET HOOFD BUITEN HET PORTIER. Inzittende van een auto gedood. Hoorn, 8 Juni. Te Opmeer bij Hoorn reed heden een tweepersoons open auto ge heel rechts van den weg. Een der inzitten den, de 18-Jarigo K. van Hoogwoud, stak het hoofd buiten het portier, waardoor hij in aanraking kwam met een paal van de clcctrische geleiding. De ongelukkige was op slag dood. VERLOREN OF ONTVREEMD? Rotterdam, 7 Juni. Héden ontdekte een bediende van dc firma J. Steinweg, te Rotterdam, dat hij een drietal cognossemen ten vermiste. I)ez» drie cognossementen, dio een groote waarde vertegenwoordigen, loo pen over „Extra U. S. O. Maro" 1600500 balen Egyptische katoen per e.d. Delos, het welk circa 18 dezer te Rotterdam verwacht wordt. Voor aankoop of bcleening wordt gewaarschuwd. Van de vermissing is bij do politic aangifte gedaan. Een onderzoek wordt ingesteld. OPSPORING VAN DELFSTOFFEN. Is er nog geen aardolie genoeg? Aan hét Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het Wetsontwerp tijdelijke beperking van de vrijheid van opsporing van delfstoffen door boringen,, wordt ont leend, dat verschillende leden hebben ge vraagd, of het, gezien den grooten wereld voorraad van aardolie, wel noodig is, thans gelegenheid te geven tot opsporing van nieuwe winplaatscn, waaraan groote kosten verbonden zullen zijn. Daartegenover werd opgemerkt, dat bet zeer de vraag is, of de thans bekende we reldvoorraad wel zoo groot is. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat h.i. ontginning door den Staat zou moeten geschieden. Zij vroegen, of ook do opsporing niet van rijkswege verricht zou moeten worden. In elk gev;al zou bij verleening van vergunning tot op sporing van delfstoffen door middel van boringen van delfstoffen door middel van boringen de Staat zich moeten voorbe houden, de ontginning zelf ter hand te ne men. Volgens andere leden mag het Rijk de geldelijke risico's niet op zich nemen, nog daargelaten, dat een grooto maatschappij als b.v. de Bataafsche den opsporingsarbeid economischer kan verrichten. Bovendien wordt door verlecning van vergunning tot opsporing niets gepraejudicieerd ten aan zien van een concessie tot ontginning. Enkele leden vroegen, of de regecring na totstandkoming van deze wet nog de vrij heid bezit om eventueel boringen in eigen beheer uit te voeren, dan wel of dit het monopolie wordt van de desbetreffends maatschappij. Enkele leden achtten het gevvcnscht, dat bij de vergunning tot boring worde be paald, dat de betrokken maatschappij ver plicht is, in don loop van een overeen te komen termijn de boringen te verrichten, om te voorkomen, dat de vergunning zou worden gebruikt om concurreerenden maatschappijen boringen te beletten. als de zijne beschouwt, door de kamer, toen ik er op ilde gaan zitten, en ik kon er den anderen van naast de boekenkast voor in dc plaats zotten en zoo mijn ongerechtig heid met een beleefde verontschuldiging bedekken. Zöoals U ziet is deze stoel en hij wees op dien bij de tafel geheel gelijk aan dien, welken onze vriend nu bezig is te onderzoeken. Ik had gelegenheid mijn na gemaakte pak in dezen stoel te stoppen, ter wijl sir Peter er over dacht of hij mij mijn eerste brandy en soda zou klaar maken, nadat wij onze financieele overeenkomst gesloten hadden. Hij keek naar den onacht- zamen baronet met een arglistige schittering in zijn oogen. Zooals U weet nam de Decker het nagemaakte pak dat onze vriend hem vlug afhandig maakto en dc echte stuk ken zijn al do zes maanden in sir Peter's stoel gebleven Hij keek naar Lee Wang, die meer scheen te luisteren dan te zoeken, want hij wierp telkens een blik achter zich, alsof hij ver wachtte in den rug aangevallen te wór den. Nu, zijn ze er, Lee Wang? vroeg hij. De Chinees ging wat ijveriger zoeken en stak zijn armen met wat meer moed in de diepte van het bekleedsel. Geloof niet, heer. Misschien zoudt U willen zoeken, sir Peter? stelde Spencer beleefd voor. Sir Peter scheen uit een trance te ont waken. Hij schudde zich toornig en keek den spreker aan met wezenlooze oogen. Toen keerde zijn blik als geboeid tot (Ten zoekenden Chinees terug. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5