'sy2 M. Afdruk uitsluitend voor geabonneerdenPlaatsing stail accoordbeoinding met de leveringsvoorwaarden tn. Alle rechten Vereenigde Persbareanx. ►mus Deze japon kan zoowel door slanke als meer gezette figuren gedragen worden Voor de laatsten zal het geheel het beste afkleeden als het jakje langer genomen wordt, zoodat het op de heupen valt. Deze wandeljapon voldoet hoofdzake lijk in de maten 42 tot 50. TUINMEUBELS. Zij. die graag timmeren, zullen in de zer tijd van het jaar wel eenige tuin meubels willen maken. Wij geven daar om een paar afbeeldingen van meubels, die men met eenvoudige planken gemak kelijk zelf kan vervaardigen. Deze sterke en duurzame me ibels passen ;uist door hun eenvoud zoo goed in een tuin. Men kan de planken aan elkaar verbinden met houtschroeven. die men soms opzet telijk zichtbaar laat blijven. De bochten worden gemaakt met een figuurzaag. Wij zouden aanraden, deze bochten niet weg te laten, omdat anders de van jan ken gemaakte meubels ie plomp aandoen. Wanneer men korte halen maakt, zal het 'niet moeilijk zijn. de gebogen lijnen Te volgen. Eventueele oneffenheden- kun nen met grof schuuroapie* worden bijge werkt. Na het in elkaar dimmeren van de meubels worden zij met middelmatig of fijn schuurpapier gladgemaakt, terwjl alle knoesten met schJlak worden be dekt. De bochten en figuren worden op na tuurlijke grootte op papier geteckend en daarna uitgeknipt om als model te die nen. Als men het papier langstrek' met een potlood, kan men gemakkelijk de vormen uitzagen. Planken van 4 c.M dikte zijn nog zeer goed te gebruiken Voor de stevigheid is het a-*n te beve len. lange schroeven te nemen. Twee of drie laagjes verf maken het geheel af en dan zal men van deze roliede meubels iaren lang plezier beleven. Behalve een groote tuinbank ei eei tafel met bijpas sende bank hebber wij ook een afbeel ding bijgevoegd var een standaard waarop nen eenige Spaan ;~l.e kruiken 'can zetten. Dat staat aardig en als men de kruiken met water vult. heeft m^n altijd heerlijk koel drinkwate. bij de and. HET HUISHOUDBOEK. Zorgt voor een zuinig en doelmatig beheer. Waarschijnlijk z-dlen vele huisvrou wen zich afvragen of het nderdaad nu el zoo noodig :s cm een huishoudboek bij te houden. Zij i-den. dat zij zuinig ijn en hur. geld zoc qoed mogelijk beste den. Waarom narekenen, zeggen ande ren, daar krijgen wij geen geld mee te- rug! Wij weten wel. dat de vaak overbe- aste huisvrouw niet gaarne onnood:g werk verricht, maar. vragen wij. is he* igenlijke doel van het bijhouden van :en huishoudboek wel recht duidelijk? Het is niet onze bedoeling u te noo.t- zaken om avond aan avond na te gaan of uw kas wel op enkele centen na klopt en zoo niet, uw toch reeds moede her senen te pijnigen om dat luttele verschil na te gaan. Neen. van veel meer belang is het. dat de uitgaven post voor -^ost geboekt wor den en men aan het einde der maand zoo doende een overzicht heeft, wat er uit gegeven is, b.v. aan: brood. melk. groen ten, fruit, vleesch, loonen, reparaties kleeren, wasch, enz., om maar enke'c posten te noemen. De vraag, waar het om gaat is, of deze uitgaven in verhou ding tot elkander en tot het huishoud geld gemotiveerd zijn. Een huisvrouw moet kunnen nagaan of zij voor de /errchillende levensmi j- delen niet te veel heeft uitgegeven m \erhouding tot de voedingswaarde en of zij andere posten niet kan verminderen door meer doelmatige inkoop van le vensmiddelen e.a. Een dergelijke eenvoudige boekhou ding kan elke huisvrouw zonder veel moeite voeren: hoofdzaak is, dat alle uit gaven dagelijks genoteerd en b.v. één maal per week opgeteld en in een groo- ter kasboek overgebrach. worden, dan heeft men aan het einde der maand de posten gemakkelijk opgeteld en zoodoen de een overzicht der gespecificeerde uit gaven. Nagegaan kan dan worden op welke posten kan en moét bezuinigd wor den. Wij kunnen jonge huisvrouwtjes dan ook niet genoeg aanraden om van meet af aan boek te houden, hetgeen heel ge wichtig klinkt, doch inderdaad zoo een voudig is. Zij toch zullen zich op het ge bied der huishoudelijke uitgaven nog ve 1 eigen moeten maken, hetgeen reeds vóór haar door vele anderen aak met „scha de en schande" geleerd werd. Het meest practische is even een klad bloc-note in het huishouddoosje bij de hand te houden en dadelijk alle uitgaven te noteeren. die dan 's avonds in het kasboek worden overgenomen: het voor komt zooveel hoofdbrekens, want ais men zich eerst aan het einde van den dag ertoe zet cm alles te noteeren, vergee men allicht enkele posten. Nog een tweede voordeel is aan een geregelde boekhouding verbonden en wel dit. dat men zonder veel moeite aan de hand van het huishoudboek een be grooting van de uitgaven der komende maand kan opmaken en wel zóó. dat Je ontvangsten de uitqaven niet alleen dek ken. maar dat ook e^n reservepost voor ..onvoorziene uitgaven" wordt uitgetrok Jcen, opdat men niet vooi onaangename verrassingen komt te staan. De meerdere arbeid die het houden van een huishoudboek met zich brengt zal dus zooals wii u hebbei. trachten aan te toonen zeker vruchten dragen door er de huisvrouw toe te brengen hare uit gaven zoo eccnormsch mogelijk te doen en haar te prikkelen, indien eenigszins mogelijk, onder het uitgetrokken bedrag der huishoudelijke uitgaven te blijven hetgeen zoo ooit, dan zeker heden ter lage voor velen een gebiedende eisch is TINE 3REEBAART PAKJE VOOR KLEINE JONGENS Evenals wij voor de kleine zus zorgen, heeft haar broertje onze aandacht noo dig en maken wij voor hem een gezellig pakje, waarbij het blauwe broekje op de witte blouse geknoopt wordt met parel moeren knoopen. Voor- en achterzijde der blouse heb ben een paar platte plooitjes en een klein rond kraagje; sluiting vóór met knoopjes en knoopsgaten en ruime mouw met smalle manchet; kort recht broekje. Geschikt voor den leeftijd van twee tot vijf jaar GEBORDUURD JURKJE. Gehaakte wol is zeer in de mode en gemakkelijk te maken. Wij zien hier een jurkje van soepele wollen stof met ban den van gehaakte wol in een afstekende kleur, vier groote parelmoeren knoopen en in wol geborduurde motiefjes als ver siering. Men kan deze motieven gehee' naar eigen smaak kiezen en zoo noodig vergrooten of verkleinen. Men kan het jurkje wit maken met rose banden en rose, blauw en lichtgroen borduursel of lichtgroen met witte banden en borduur werk in verschillende zachte tinte^. FLUWEELEN MEISJESJURK. Deze meisjesjurk is van zwart of ge kleurd effen fluweel met kraagje en man chetten van witte zijde: het shawlkraagjc \ormt met den overslag een punt op he' volgen, hetgeen men goed doet te be waren. Laken, kamgaren en mantelstoffen zijn in den regel 1.30 tot 1.50 M. breed, goedkoop cheviot pl.m. 90 c.M., betere kwaliteiten 1.20 M. Popeline 1.10 M. tot 1.20 M. Wollen mouseline 80 c.M. tot 1. M. Katoenen en linnen stoffen slechts 70 tot 80 c.M. Voile, zijden en linnen batist 80 tot 100 c.M. Zijden stoffen, zooals zijden georget te, crêpe de chine, crêpe marocain, crêpe satin e.a. 90 c.M. tot 1 M. Wollen georgette crêpe de chine en betere wollen weefsels zijn 1.30 breed. Voor mantels rekent men 2X d» lengte plus zoom en de lengte der mou wen, terwijl voor japonnen bij een breed te van 100 c.M. pl.m. 5 M. gerekend wordt en voor bewerkelijke modellen, die geheel lang zijn en met strooken 6 a Voor een wollen japon bij een stof- breedte van 1.30 M. is noodig 3]/2 M. stof. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Voor onze lezeressen. De op deze pagina voorkomende mo dellen worden na overschrijving van 58 cent op postrekening 191919 van den ..Knippatronendienst" te 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag in post zegels of per postwissel aan de redac trice van de moderubriek, Muzenstraat 5 B te 's-Gravenhage, omgaand toege-. z. den. De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet ver geten op te geven. HUISJAPON. Eenvoudige practische huisjapon van gewerkt cretonne, die uit twee deelen bestaat, n.l. een bovenstuk met platten, effen kraag en aangeknipte mouw. die eveneens een witte opslag heeft, en een voorpand, waarop een sluiting met drie knoopjes is aangebracht: het rokje heeft aan de voorzijde drie groepen plooien en is achter ruim aangezet: een wit leeren ceintuur maakt de jurk af. Geschikt voor kinderen van 8 tot 12 jaar HOE BREED ZIJN DE VERSCHIL LENDE STOFFEN? „SPAREN" js een woord, dat tegen woordig met groote letters geschreven wordt! Heel vaak is echter de goede wil aanwezig, maar weet men den juislen weg niet in te slaan. Het maken van japonnen en jurken spaart veel geld en dank zij de beschik baarstelling van goede patronen, kan men dit met een weinig handigheid ge makkelijk zelf deen. In den aanvang wordt echter wel eens leergeld betaald, omdat men te veel of te weinig stof koopt, hetgeen een gevolg is van het feit. dat men geen idee heeft van de breedte der verschillende soorten. Wij laten er hieronder een lijstje van klokrok. waarop het lijfje vóór met schul pen en achter recht is aangezet; twee coquette kleine zakjes en een ceintuur maken de japon at. Dit model is zeer gemakkelijk en vlug te maken; doordat de mouw is aange knipt heeft men de zijnaad slechts door te stikken en voor afwerking een recht effen biesje op den onderkant te stikken, hetgeen minder arbeid geeft da'n een apart ingezette mouw; «de ruimte in de taille kan door een in knip op zijde weg gewerkt worden, maar dit is bij een mor- j genjapon niet noodig: een ceintuur is voldoende. Geschikt voor de malen tot en met 50. VACANTIE. Aan zee of naar de bcsschen? Bij het maken van eventueele plannen om gedurende de zomervacantie met de kinderen op reis te gaan. is het noodig te weten of zee- dan wel boschlucht het meest geschikt voor hen is. Hierover kan men het best in overleg treden met zijn huisarts. De vacantietijd moet zoo goed mogelijk besteed worden, opdat de kin deren toegerust met een dosis goede ge zondheid weer kunnen beginnen. Vele kinderen kunnen de zeelucht niet verdragen, terwijl andere er juist door versterkt worden Vc M 23 LAATSTE MODESNUFJES. Dc shawl als handtasch. Het is niet altijd mogelijk een hand tasch onder den arm tc hebben en om de dames, die er prijs op stellen enkele onmisbare toiletartikelen bij zich te dra gen. tegemoet te komen, heeft men thans shawls gelanceerd waarin op handige wijze een zakje voor deze schoonheids attributen ingewerkt is. Aan het einde der shawl, bij de zoom is dit aangebraent en het biedt plaats voor een plat poedezdjnsje, 'n spiegeltje en eventueele andere toiietbenoodigdhe- den. Fluweeler bloemen. Als garneering worden op den schou der of aan de taille fluweelen bloemen gedragen; men ziet geheele toefjes van bloemen en bladeren: vooral de voor jaarsbloemen zijn niet vergeten Hyacin ten en narcissen zijn vaak kunstig na gebootst; deze soort:n echter zonder het blad. In den regel treft men 'eze toefjes flu weelen bloemen in twee geheel tegen overgestelde kleuren aan, terwijl mz.i ook vaak fluweel met organdie samen verwerkt, hetqeen bijzonder fijn staat. Waaiers. Voor waaiers verwerkt men onge krulde struisveeren van de lichtste tot de donkerste tinten- deze worden even als hane- en fazanteveeren op schild pad. parelmoer en metaal gemonteerd De moderne waaiers "ijn lang en smal en bestaan uit vijf, hoogstens zeven struisveeren. Hals- en mouwgameering. Hals en mouwen worden veelal met kleine cocarden van lint in verschil lende kleuren gegarneerd, die langs de halsuitsnijding en de onderkant der mouw genaaid worder; soms ziet men één enkele rij. soms ook meerdere. d;e in twee of meer varieerende kleuren worden gewerkt; het effect dezer gar neering hangt natuurlijk grootendee.s van de snvak en de handigheid der werksters af. WANDELJAPON. Ook voor gezette figuren. Zeer elegante wandeljapon van effen crêpe de chine met een blouse van wit crêpe de chine met groote moes en effen bolero. De blouse heeft een zeer schuin loo- pende lijn aan het voorpand, dat op taillehoogte in een losse s'trik eindigt en is aan hals en voorpand afgezet met een smalle effen bies. die eveneens als af werking dient van het korte pofmouwtje De rok sluit nauw om de heupen en be staat uit een glad bovendeel met klok kende volant, die een smal recht baantje heeft met aan weerszijden een groep waaierplooien. De bolero is kort en laat de voorzijde der blouse geheel vrij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18