G. VAN DUIN kM'Mïïfoat EEN DURE MAAR KORTE PLEIZIERREIS MET F 60.000 ER VAN DOOR VERTROUWEN wordt verworven door alleen FELLE BRAND TE ROTTERDAM Twee spuitgasten bedwelmd KASTEKORT VAN F 77.000 Onze Postvliegers onderweg A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TEL. 543 - AMERSFOORT HUMORHOEKJE De zaak tegen Kok en de Haas voor de Amsterdamsche rechtbank Amsterdam, 10 Juni. Heden hebben voor de vierde kamer der arrondissements rechtbank alhier terechtgestaan de 28-jarige Th. J. M.. Kok en zijn vriend de 28-jarige J. J. M. de Haas, die zich ten nadeele van de Nederlandsche Landbouwbank den dag voor Kerstmis van het vorig jaar met 60.000 uit de voeten hadden gemaakt. Op den avond van den eersten Kerstdag deed de directie van genomide bank bij de po litic aangifte dat do hulpkassier Kok met behulp van een gefingeerde order 60.000 had verduisterd. Kok, die reeds eerder de bank voor ruim 60.000 had benadeeld door kleine verduisteringen met behulp van ver- valschingen in de boeken, vertrok terstond naar het buitenland in gezelschap van zijn vriend De Haas. Zij werden later te Mar seille gearresteerd. Bij eerste onderzoek bleek dat hij een kaartsysteem en eenige boeken had meegenomen, om verdere na sporingen to bemoeilijken en althans een voorsprong op de politie te krijgen. Kok, die het eerst terecht stond, is ver duistering subs, oplichting on meer subs, diefstal van 60.000 ten laste gelegd, als mede het voortgezet misdrijf van verduiste ring van gelden der Ned. Landbouwbank, gepleegd in de jaren 192? tot 1931. Vcrdachte's verdediger, mr. J. L. Fran- kenhuis, bracht al dadelijk de niet ontvan kelijkheid van het O. M. ter sprake van het ten laste gelegde voortgezette misdrijf van verduistering van niet afgedragen incasso- geiden tot een totaal bedrag van 10.000. Volgens de verdediger is Kok voor dit feit niet uitgeleverd en dus kan hem dit ach teraf nog eens niet ten laste worden gelegd. De president wijst Kok op het feit, dat hij zelf heeft verzocht spoed met zijn uitleve ring to betrachten. Hij is dus feitelijk op eigen verzoek over de grens gebracht. Nadat de rechtbank in raadkamer is ge weest deelt de president mede, dat het col lege geen termen aanwezig acht om het ver zoek van den verdediger in te willigen. Hierna vangt het verhoor van Kok aan, die een volledige bekentenis aflegt. Uit het getuigenverhoor blijkt dat ver dachte gespeculeerd heeft. In zijn requisitoir zegt de officier van justitie, dat het hem onbegrijpelijk is dat de accountants niets van de gepleegde ver duisteringen hebben gemerkt. Ware dc con- tróle beter geweest, dan zou het leven van deze jongen anders zijn g?loopcn. Hiermede zal de rechtbank rekening hebben te hou den. Uit het uitgebrachte rapport bleek, dat verdachte oorspronkelijk een nette fatsoen lijke jongen was, door speculaties is hij echter steeds dieper gezonken. Rekening houdendo met de omstandigheden eischic spreker wegens verduistering in dienstbe trekking een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Dc verdediger Mr. Frankenhuis wees o.m. op het gunstige verleden van Kok. Hij heeft nu reeds een half jaar in preventievo hech tenis doorgebracht, heeft terstond alles rid derlijk toegegeven en gevoelt groot berouw. Zijn familie zal hem niet in den steek la ten, voor hem is dc reclassecringskans dus zeer gunstig. Met een beroep op hetgeen verdachte in dc Franscbe cel heeft moeten ondervinden, bepleitte mr. Frankcnliuis ten slotte de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. Vervolgens 6tond de tweede verdachte in deze zaak terecht, de kellncr T. J de H. Hem is ten laste gelegd le. diefstal van de boeken, subs, medeplichtigheid aan het wegbrengen van do boeken; 2e. Verbergen van de boeken met het oogmerk om zich en den anderen verd. straffeloosheid te ver zekeren; 3e. zou hij in Nederland, Duitsch- land en Zwitsorland op kosten van den vo- rigen verd. hebben geleefd, wetende, dat het geld van misdrijf afkomstig was. De verdediger Mr Frankenhuis verzoekt wederom niet ontvankelijk verklaring van den Officier op dezelfde gronden als voor den eersten verd. Immers voor heling is geen uitlevering toegestaan, krachtens hot verdrag betreffende uitlevering met Frank rijk. Verd. verklaart, dat indien uitlevering langs officieelen weg gevraagd was, hij toe stemmend geantwoord zou hebben. Inspecteur van der Heul verklaart, dat in zijn tegenwoordigheid beslist niet Is ge sproken over het afzien van de uitlcverings- formaliteitcn. In Raadkamer maakt de rechtbank uit, dat er van uitlevering in juridischen zin geen sprake was, dus dat verd. zich niet koh beroepen op voordeelen aan do uitle vering verbonden. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt verd. aan een voor- loopig verhoor onderworpen. Verd. geeft toe, dat hij geholpen heeft om de boeken te vervoeren, doch hij wist niet, met welk doel dit gebeurde. Wat de heling betreft zegt bij eerst in Keulen van den kassier te hebben gehoord, dat deze de reiskosten met van misdrijf afkomstig geld betaalde. Verdachte was met eigen geld mee op reis gegaan. Later, in Augsburg had de kassier hem den toe dracht van de zaak verteld. Toon verd.'s geld, een 6om van ongeveer 140.— ver teerd was, had de kassier verder voor hem gezorgd. President: „Die 140— waren waar schijnlijk nogal gauw verdwenen, want U nam het er nogal van. U logeerde in het Edenholel te München cn dat is verre van goedkoop. Verd.: „Het i6 er niet zoo duur". President: „U hebt een groot aantal café's bezocht; op één dag bent U b.v. drie keer in hotel Maxime geweest Maar cafébezoek was U zeker wel met uw vriend gewend?" Verdachte: „Och neen, we dronken nooit veer'. President: „Ja, in het buitenland hebt u niet veel anders te doon gehad dan café's te bezoeken, een Volksbibliotheek zal u wel niet erg hebben aangetrokken! Inspecteur v. d. Heul verklaart, dat. verd. na zijn arrestatie, bij het tweede verhoor, heeft erkend van den aanvang af te hebben geweten dat het geld van misdrijf afkom stig was. Een Amsterdamsche caféhouder vertelt, dat verd. hem had gezegd dat hij en de vorige verdachte er met 60.000 vandoor zouden gaan. Getuige kreeg 200.— „om zijn mond te houden". Toen zijn geweten begon te spreken heeft do caféhouder mede- deeling van zijn bevinding gedaan aan de directie van de bank. De verdacJite uit de vorige zaak, de kas sier, als getuige in de zaak tegen zijn vriend gehoord, zegt, dat hij niet van te voren had verteld, dat hij gestolen geld bij zich had President: „Ik begrijp, dat u uw vriend wilt sparen, en dat strekt u in zekeren zin tot eer, maar hier dient u de waarheid te zeggen". Getuige: „Hij wist wei dat ik geld bij me bad, maar niet hoe ik er aan kwam." President: „U wilde toch passage nemen naar Amerika?" Getuige: „Neen, we zouden als versteke ling gnan". De president bespreekt vervolgens de kwestie van bet zwijggeld, dat aan den caféhouder is gegeven. Getuige zegt. dat hij niet begrijpt, hoe hel mogelijk is, dat deze caféhouder iets van de 60.000 afwist. Toen get. de boeken uit de bank meenam, had verd. met een auto staan wachten, doch eerst in Keuion had hij aan zijn vriend de waarheid verteld. Nadat het tweetal naar München was ge gaan, werd een bezoek gebracht aan Zwit serland en Italië. In Genua hebben zij ta melijk lang gelogeerd. Pres.: „Wat heeft die reis ongeveer ge kost? U leefde ..in gemeenschap van goe deren", nietwaar?" Vervolgens wordt een globale berekening gemaakt cn het blijkt, dat het gezamenlijk uitstapje meer dan 3000 had gekost Voorts waren groote sommen uitgegeven aan medeplichtigen. Een som van 46.300 was teruggevonden bij de verdachten. men, requisitoir nemend, acht de opzette- lijko heling bewezen. Spr. begrijpt niet, dai verd. durft te zeggen, dat hij niet opzet telijk heeft gehandeld. Uitvoerig ging do Officier het gebeurde tusschen den bank bediende cn verdachte na. Ook het clement winstbejag acht spr. bewezen, daar de kan toorbediende aan verd. had gezegd: „je mag er een gedeelte zelf van houden". Dc wijze waarop verd. is opgetreden is bene den olie critiek. Doorloopend heeft verd. de politic tegengewerkt. Wegens heling vorderde spr. tenslotte een gevangenisstraf van zes maanden. Dc verdediger mr. van Hacrsolte be spreekt allereerst don persoon van verd. Hij teekent hem als een goed huisvader, hij stond min 'of meer onder invloed van den bankbeamble. Tot de feiten komend voert pl. aan, dat z.i. noch de heling, noch de schulheling is bewezen. Verd. is hoog stens onvoorzichtig geweest en hij bad bij eenig nadenken moeten begrijpen, dat ci> iets niet in den haak was. Pl. concludeer de tenslotte tot vrijspraak, subs, een cle mente straf. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. Vonnis in dc drie zaken 24 Juni a.s. De Officier van Justitie Mr. van Dulle- meti acht mededaderschap aan de weder rechtelijke toeëigening van de boeken wet tig cn overtuigend bewezen. Reeds dagen levoron hebben de kassiei en de kellnei een afspraak gemaakt. Ten aanzien - van het tweede tcnlaste gelegde feit neemt de Officier aan, dat het den verd. bekend moest zijn, dat de boe-kcu gestolen waron Toch heeft hij meegedaan aan het verber gen hiervan om zich straffeloosheid te ver zekeren. Wat de heling betreft kan spr. niet aan nemen, dat verd. niet van den aanvang al zou hebben geweten, dat het geld van dief stal afkomstig was. Ook met de chantage poging was werd. op de hoogte. Verd. heeft geprofiteerd van de gestolen bankbiljetten, zoodat spr. ook de heling wettig en over tuigend acht bewezen. Tot. do strafmaat komende zegt pl., dat het reclasseerings- rapport zeer gunstig luidt. Langen tijd heeft verd in de Fransche gevangenis doorge bracht. Rekening hiermede houdend, eischt spr. wegens de drie tenlaste gelegde feiten een gevangenisstraaf van acht maanden. In een uitvoerig pleidooi betoogt de ver dediger Mr. Frankenhujs dat verd. van alle drie dc feiten dient te worden vrijgespro ken. In geen enkel opzicht is naar zijn mee ning bewezen de ten laste gelegde mededa derschap aan diefstal, van verberging van de boeken van de zijde van dezen verd. is geen sprake. Voor aankomst in Keulen kan van heling niet. worden gesproken, na Keulen zijn Duitsch bankbiljetten uitgegeven en niet de van de bank meegenomen Hollandsche bankbiljetten. Pres.: Dat was tocb dc opbrengst van de gestolen biljetten. Pl. meent deze opvatting te moeten be strijden. Ilij concludeert ten slotto tot vrij spraak subs, do uiterste clementie. Als derde verdachte in deze zaak nam een 32-jarige kantoorloopcr in dc bank plaats, om zich te verantwoorden wegens heling, subs, schuldheling. Verd. zou van den kassier 5900 in ontvangst hebben ge nomen om dit geld aan zijn vriendin te ge ven. Het geld zou hij onder de kolen hebben verborgen. Verdachte geeft toe, het geld te hebben ontvangen om het later af te dragen aan Corrio B., dc vriendin van den kassier. Aanvankelijk had hij niet geweten, dat het geld van diefstal afkomstig was. Later las hij in de couranten, dat de bank waar zijn vriend werkte, door dezen was bestolen. Hij ontkende uit winstbejag te hebben gehandeld, ofschoon hij een ge deelte van het geld zelf mocht houden. Ook had hij een code van den bankbediende ge kregen en een brief uit Zwitserland. Pres.: „Wat hebt U met dien brief ge daan?" Verd.: „Dien heb ik verscheurd". De bankbediende-kassier wordt ook in deze zaak als getuige gehoord. Hij ver klaart, dat verd. het geld aan zijn meisje moest geven als hij veilig in het buitenland was. Pertinent verklaart get., dat deze ver dachte niet wist, dat het geld van misdrijf afkomstig was. Toen get. hem de 5000.— had overhandigd had hij zelfs geweigerd om cr iets van aan te nemen. De Officier van Justitie mr. van Dulle- DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot de uieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Jeweller Opticien. UTRECHTSCHESTRAAT 23. TeL 898. Rubberopslagplaats aan den Breeden Hilledijk verwoest Rotterdam, 10 Juni. Hedenavond on geveer half zeven werd Rotterdam opge schrikt door oen zeer feilen brand. Een dikke zwarte rookwolk steeg van den Lin ker Maasoever op en was tot ver in do om geving zichtbaar. Het vuur woedde in een opslagplaats gelegen aan den Breeden Hille dijk bij de Maashaven. De opslagplaats be hoorde toe aan den N.V. Rubberhandel „Ex celsior". Zij bestond uit. een tweetal lood sen en een open terrein, tezamen 1400 M3. groot. De opslagplaats was geheel volge- stuwd met zeer brandbaar materiaal, w. o. hoofdzakelijk rubber-artikelen, oude auto banden en platen rubber. De brand werd ongeveer kwam over zes door voorbijgangers ontdekt, waarop men onmiddellijk de brandweer waarschuwde Het vuur verspreidde zich zeer snel, zoodat de opslagplaats in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De brandweer heeft met 21 stralen, o. a. van drie motorspuiten on 1 drijvende spuit gewerkt. De vuurzee natn eerst af toen dc opslagplaats geheel was afgebrand. De brandweer moest nog tot. iri den nacht met nablusschen aan den gang blijven. De hevige hitte was oorzaak dat een aan tal ruiten van huizen in de omgeving, u.l. aan de Tolhuislaan, sprongen. Naast de op slagplaats staat een houten gebouw van de Scheepvaartvereeniging Zuid. Ook dit ge raakte in brand. Met. allo macht concen treerde de brandweer zich op dit gebouw. Hoewel gedeeltelijk gehavend, wist men het tenslotte te behouden. Twee spuitgasten ge raakten door den hevigen rook bedwelmd en moesten worden bijgebracht. De leiding van het blusschingswerk berustte bij den hoofdman Kccman. Dc oorzaak van den brand is onbekend. liet personeel bad de opslagplaats om half zes verlaten. De scha de wordt geschat op 30.000, waarvoor de N.V. Excelsior verzekerd is. PATER TH. KANN5GIETER OVERLEDEN. Grave, 10 Juni. Te Mariendaal bij Grave is na langdurig lijden heden plotse ling overleden de zeereerwaarde pater Th. Kannegieter, geboren 12 April 1873 te Am sterdam. Na can het Seminarium te Cu- lemborg gestudeerd te hebben, trad dc over ledene op 20-jarigen leeftijd in de Orde van S.J. Hij werd op 26 Augustus 1908 te Maas tricht als priester gewijd. Do overledene behoorde tot do meest bekendo kanselrede naars in de groote steden. In 1919 werd hij prefect van het Internaat van het Canisius College te Nijmegen. In 1922 werd hij be- roopen tot kapelaan te Amsterdam, terwijl hij later rector werd van de St. Ignatius- kerk te Rotterdam, en in 1926 van de Keizer Karei kerk te Nijmegen. Het laatste was de zeereerwaarde heer Kannegieter vanaf 1928 pastoor van de parochie van de Heilige Ca nisius te Nijmegen. Ds. W. VAN DEURSEN.f In den ouderdom van 66 jaar is te Arn hem overleden de heer W. van Deurseri, em. Ned. Ilcrv. predikant. Ds. van Deursen diende de gemeenten Zijpc, Urmond en Ra venstein, waar hij 1 October 1930 emeritus werd. De begrafenis zal plaats hebben 13 dezer op Moscowa om 2 uur. Slordige administratie en gemis aan contróle Zeeuwsch waterschap gedupeerd Donderdag werd te Goes een buitenge woon druk bezochte vergadering van inge landen van het watenscnap: „De Breede Watering bewesten Iereeko" gehouden. De voorzitter, de waarnemend dijkgraaf C. Zan- dee Az. deelde mede, dat het Bestuur direct na het plotseling overlijden van den ont vanger-griffier op 23 April j.l een onderzoek heeft ingesteld en dat al direct een tekort bleek. Een accountantsonderzoek was ech ter noodig. Dit rapport is thans binnenge komen. Het totaal tekort bedraagt 77.963.23. Daartegenover staat een borg stelling van 45000, die echter maar onge veer de helft waard is. De voorzitter erkent, dat het Bestuur schuldig is, te slap in de contróle geweest is en te groot vertrouwen geschonken heeft. Hierna werd door verschillende aanwezi gen scherpe critiek geuit. Typische staaltjes van onbeperkt vertrou wen kwamen aan het licht. Bij de controle is nooit overgelegd een staatje van de Bank, hoe het met de schulden van den Polder gesteld was. Dc contróle-commiesie stelde bij de Bank nooit een onderzoek in. Zelfs schijnt de laatste maal geen proces-verbaal geteekend te zijn. De ontvanger kon zonder mandaat niet meer dan 2000 bij de Bank halen. Maar hij kon dit bedrag zoo vaak balen, als hij maar wilde. Stemmen gingen op, om het Bestuur alles te laten betalen, anderen wilden de helft, weer een andere motie sprak van „oen ge deelte". Ten slotte is een motie van afkeuring van het bestuursbeleid mot overgroot© meerder heid aangenomen. Ilct accountantsrapport zegt, dat de admi nistratie al jaren lang slordig is gevoerd, dat dc boeken van vorige jaren niet zijn afgesloten, dat con dagboek ontbrak. Een tekort bestond er reeds gedurende tien jaar. Nooit is het ontdekt! Ook deelde de voorzitter mede, dat Gedep Staten in al die jaren nooit contróle hei ben uitgeoefend, hoewel ze daartoe bevoegd waren. Ten slotte werd salaris en zekerheidstel ling van den nieuwen ontvanger-griffier vastgesteld en werd besloten een tijdelijke kasgeldleening van 40.000 aan tc gaan. BEZUINIGING OP HET KWEEK SCHOOLONDER WIJS. Stopzotling subsidie voor paral lelklassen. Uit overweging, dat het wenschclijk is, het subsidiecren van parallelklassen van gemeentelijke cn bijzondere kweekscholen tot opleiding van onderwijzers en onderwij zeressen, behoudens bijzondere omstandig heden, geleidelijk tc beëindigen, is bij Kon. besluit (Stbl. 236) het volgende bepaald: Artikel 03, eerste lid, voor zooveel betreft liet bepaalde onder a, en tweede lid, van Ons besluit, van 11 September 1923 (Staats blad no. 440), zooals dat besluit is gewijzigd cn aangevuld bij Ons besluit van 24 April 1931 (Staatsblad no. 171), worden to begin nen met het schooljaar 19321933 niet meer toegepast, tenzij Onze Minister van Onder wijs, Kunsten cn Wetenschappen, op grond van bijzondere omstandigheden de aldaar bedoelde splitsing goedkourt. BRANDKAST OPENGEBRAND. Gisternacht is te Amstelveen door ver breking van een raam ingebroken in de Neder-Duitsch Ilcrv. kerk. De zicb in de consistoriekamer bevindende brandkast werd opengebrand en alle zich daarin be vindende papieren en geldswaarden meege nomen. Het juiste bedrag, dat gestolen werd, is nog niet bekend. 0 X Havik Duil Ekster 2—6 9—6 .Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome Brindisi 10-6 9—6 Athene Mersamtruh 9—6 3-6 10-6 Cairo Chaza Rutbawells 8-6 4—6 Bagdad Basra Boeshir 5-6 Djask 7—6 Karachi 6-6 Jodpoer 6-6 Allahabad 7-6 Calcutta 5—6 Akvab 8-6 Rangoon 4-6 9-6 Bangkok Kohla-k Penang 10—6 Medan 3—6 Palembang Batavia 3—6 Bandoeng 1 10—6 10—6 In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand staaltje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 16 Juni 1932. EEN ONEERLIJKE DIENSTBODE. Amsterdam. 10 Juni. Maandagavond waren van een gezin op dc Ceintuurbaan de man en vrouw uitgegaan, achter latende de dienstbode met de kinderen. In den loop van den avond wekte de dienstbode het oudste meisje, omdat ze beneden zoo'n ge stommel hoorde. Samen zijn ze toen naar beneden gegaan, naar de huiskamer. Er was daar een chaos. Een kast stond open en de inhoud lag over den vloer. Klaarblijkelijk waren inbrekers aan het werk geweest. Toen dc ouders van de kinde ren thuis kwamen, werd de politie gewaar schuwd. Er bleek een bedrag van 1679 ver dwenen te zijn. Dc ontsteltenis was groot. Een nauwkeurig onderzoek van de politie in de woning bracht linnengoed te voor schijn, dat. vroeger spoorloos was verdwe nen. Dc 23-jarige dienstbode werd nu aan den tand gevoeld. Tenslotte viel zij door dc mand. Zij had het geld weggenomen en de gcheele zaak in scène gezet, alsof cr inbraak was gepleegd. Intusschen was reeds ruim 500 verdwe nen. De dienstbode verklaart dit geld te hebben verscheurd. 7C0 ONTVREEMD. Amsterdam. 10 Juni. Een Naam!. Vennootschap Handelmaatschappij op dc Heerengracht heeft ongewenscht nachtelijk bezoek gehad. Het bezoek is het naburig huis, dat verbouwd wordt, binnengegaan en over het dak in het gebouw gekomen. Uit een gesloten laatje van een kast werd als buit 700 meegenomen. AMSTERDAMS BEGROOTING. Er moet 12 millioen bezuinigd worden. Naar de Telegraaf verneemt, heeft de re geering aan bet gemeentebestuur van Am sterdam den wensch te kennen gegeven, dat op do nieuwe gemeente-begrooting een bedrag van ongeveer 12 m'.llioen bezuinigd zal moeten worden, vergeleken bij do be grooting van dit jaar. Wij stoffeeren zelf onze meubelen, zoodat wij prima werk kunnen garandeeren! SALON AMEUBLEMENT 2 Crapauds en 4 Stoelen. Prima stofleering o f 86,— MODERN SALONAMEUBLEMENT 2 Crapauds en 4 Stoelen. Geheel voerend. Prima Moquette t 122.50 Laat U eens onze collectie bekleedingstoflen voorleggen, wij hebb°n groote keuze en oporto dessins! K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! Juwelier, tot zijn bediende: „Het is jouw stomme schuld. Om me daar in de etalage een kaart te zetten met „diamanten ringen binnen Ieders bereik". (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6