rAM ERSFOORIS CH D4.GDIAK Zaterdag 11 Juni 1932 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 292 DERDE BLAD REGEERINGSSTEUN AAN DE REEDERIJEN? Waarom een vennootschap SARRASANI'S STRIJD OM HET BESTAAN LOONSVERLAGING SPOOR WEGPERSONEEL Hulp noodzakelijk, om hel be-- drijf voor ondergang te behoeden V In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de Rijksbcgrooting voor 1932, in verband met de behartiging van de nationale schoepvaartbelangen, werd vrij algemeen het inzicht der regecring gedeeld, dat do Nederlandscho zeescheepvaart be hoort tot de belangrijkste takken van be drijf hier te lande. De positio van onze beide groote haven sleden, van onzen schccps- en machine bouw, van onze reparatiewerven en van vele ondernemingen werkzaam op het ge bied van den opslag en het verwerken der goederen hangen ten nauwste samen met den gang van zaken op scheepvaartgebied. Het behoud hiervan en de instandhouding der koopvaardijvloot worden van de groot ste beteekenis voor onzen handel en nijver heid geacht. Vrijwel algemeen werd inge zien, dat steunmaatregelen voor de Zee scheepvaart noodzakelijk zijn om dit bedrijf voor ondergang te behoeden. Kennisneming van de plannen der regee ring tot steun aan do noodlijdende scheep vaart had andere leden zeer teleurgesteld; zij wezen er op dat de wijdsche titel van het wetsontwerp de middelen geenszins dekt waarmede de regeering haar doel wil bereiken. F.cnige leden meenden, dat geen enkele vaste Nederlandsche scheepvaart lijn, met uitzondering wellicht van die op Zuid Amerika, voor toepassing van de her vormingsplannen der regeering in aanmer king komt, terwl deze plannen voor de al- gemeene vrachtvaart van geenerlei nut zouden kunnen zijn. Enkelo leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering zich de samenstelling en de nauwere aaneenslui ting van bestaande reederijen denkt, zulks in veiband met de bestaande en historisch gegroeide organisaties der Nederlandsche reederijon. Vrij algemeen ach'tié men het noodig, dat de regeeririg een nadere uiteen zetting geeft van liaar standpunt omtrent het reederij bed rijf. Eenige leden zouden gaarne zien, dat de steun een blijvend karakter verkreeg. Zij verklaarden zelfs, dat zij hun stem alleen dan aan dit wetsontwerp zouden kunnen geven, wonneer zulks de bedoeling der re geering is. Verscheidene leden betwijfelden eb ter of de voorgestelde regeling voor de sleunverleening onzer recderijcn deze zal kunnen helpen. In verband met een en ander wilde men nog weten of de regeering zich de laatste maanden op de hoogte gesteld heeft van den feitelijken toestand in het recderijbe- drijf en of de regecring over de door haar ingediende voorstellen het oordeel van be voegde kringen heeft ingewonnen. Welke voorstellen voor een algemeen subsidie aan het scheepvaartbedrijf hebben de regeering bereikt en beeft de regeering deze wetsont werpen uit eigen beweging ingediend of hebben belanghebbenden er om gevraagd, zoo informeerde men. Eenige ledem achtte de te verkrijgen steun ontoereikend. Ook bet argument, dat de subsidieering do noodzakelijk geachte sa neering van ons reederijbedrijf zou tegen houden werd in zijn algemeenheid niet juist geacht Vele leden, die van oordeel waren, dat beperking van den steun tot het voorgestelde bet overgrootc deel van het in onze scheepvaart geinvesteerde kapitaal voorgoed verloren zou doen gaan, waarme de het landsbelang ten zeerste geschaad zou worden, achtten de afwijzing van elk algemeen subsidie aan de scheepvaart on voldoende gemotiveerd. Verscheidene leden meenden dat de op richting van de N.V. Maatschappij tot be hartiging van de Nationale Scheepvaartbc- langen nutteloos en daarom ongcwcnscht geaent moet worden. Met verwondering had men o.a. kennis genomen .van de passages in het wetsont werp, waarin wordt medegedceld.dat naar het oordeel der regecring verdere steun verleening aan den Koninklijken Holland- schen Lloy-d alleen zou kunnen geschieden op de wijze die dit wetsontwerp mogelijk maakt. Zij achtten daarvoor geen voldoen de gronden aanwezig. Verscheidene leden, die de z.g. kasvoorsbhotten steeds als ver loren geld hadden beschouwd, vroegen naar de bedragen, welke de regeering aan do Koninklijke IIol!. Lloyd in uitzicht heeft gesteld voor verdere financiering. Zij acht ten het vanzelfsprekend dat daarover be sprekingen met de directie warén gevoerd. Sommige lodun kondon zich niet onttrek ken aan don indruk dat do heele opzet van deze regeling vrijwel geheel behecrscht is door de positie, waarin de Kon. Holl. Lloyd thans verkeert en door hetgeen de regee ring voor zijn voortbestaan en mede ter regeling van de steeds verstrekte kasvoor- schotten noodig acht. Na totstandkoming der reorganisatie zal, meende men, deze maatschappij kunnen voldoen aan den voor verreweg de meeste roederijen onver vulbaren eisch van het geven van onder pand. Op grond hiervan werd met aandrang verzocht de aangelegenheid van den K. H. L. afgezonderd te houden van de algemee steunregeling voor de scheepvaart-. Eeni ge leden maakten hun medewerking aan do totstandkoming van dit wetsontwerp zelfs van deze kwestie afhankelijk. Enkele leden wenschlen ingelicht to wor den omtrent do redenon die er toe geleid hebben, dat de regeering een N. V. wil oprichten ion einde de steun aan de scheep vaart te financieren; zij betwijfelden of deze vorm wel de juiste was daar deze ven nootschap feitelijk zal werken met Staats geld en niet met eigen kapitaal. Zou het n:et beter geweest zijn, vroeg men, de steun rechtstreeks door den Staat to laten geven? Als voornaamste bezwaar tegen dc werk wijze der op te richten vennootschap werd aangevoerd, dat de gesteunden zullen moe ten deelnemen in het kapitaal der vennoot schap. Er werd nog geïnformeerd wat de regee ring denkt, dat na 1940 zal gebeuren met de gesteunde ondernemingen. Verscheidene leden vroegen wio de twee de oprichter zal zijn, die 25 aandeelen zal nemen. Dit werd van zeer groot belang ge acht, gezien den invloed, dio de raede-öp richter feitelijk op de benoeming van di rectic en commissarissen zal hebben. In ieder geval achtte men het gewenscht de undero aandeelhouders to verplichten' tot volstorting der door hen genomen aandee len. Men was van oordeel, dat in geen ge val directeur of commissarissen van roede rijen die voor steunveiieening in aan merking komen, tot commissaris der ven nootschap mogen worden benoemd. Verscheidene leden achtten het ten slotte niet redelijk, dat de kosten van oprichting der vennootschap ten haren laste zullen komen, daar zij zoodoende met belangrijke onkosten zal worden belast, terwijl haar werkzaamheden niet zullen meebrengen dat zij winst maakt. PROTESTANTSCHE MINDERJARIGEN IN R.K. INRICHTINGEN Ds. van der Heide stelt vragen aan den Minister van Justitie over den Maastrichtschen Voogdijraad De heer van der Heide heeft de volgende vragen gericht aan den Minister van Ju stitie: Js het onlangs voorgekomen,dat een minderjarig meisje vau Protcstantschcn huize, voorloopig toevertrouwd aan den Voogdijraad 'te Maastricht, gedurende een jaar verpleegd en geestelijk verzorgd is in een R. K. ziekenhuis aldaar en buiten goedvinden van hare ouders R. K. is ge doopt? Heeft zich eenigen tijd geleden het geval voorgedaan, dat een ander minderjarig Protestantsch meisje, voorloopig toever trouwd aan den Voogdijraad te Maastricht, meer dan oen half jaar verpleegd en gees lelijk verzorgd is in een klooster aldaar en aan haar ouders gevraagd heeft. R. K. te wordcln gedoopt? 9 Zoo het antwoord op bovenstaande vra gen bevestigend mocht zijn, is hot dan naar de mooning van den Minister goed te achten, dat, buiten noodzaak Prote stantschc minderjarigen, toevertrouwd aan den Voogdijraad in R. K. inrichtingen wor den verpleegd en verzorgd, zooals dit ten aanzien van de twee minderjarigen, waar van hier sprake is, het geval is geweest en wil de Minister maatregelen treffen om herhaling van dergelijke gevallen te voorkomen? Wil de Minister, als wèl de noodzaak be staat, dat kinderen wier ouders in de uit oefening van de ouderlijke macht zijn ge schorst, in R.K. inrichtingen worden ver pleegd, bevorderen dat de Voogdijraad ten spoedigste daarvan bericht zendt aan een predikant ter plaatse? Wil de Minister een onderzoek doen in stellen naar de gronden waarop het in de tweede vraag bedoelde meisje zoo lang bleef toevertrouwd aan den Voogdijraad te Maastricht en wil de Minister zijn oordeel over deze gronden kenbaar maken? Is het waar, dat de Voogdijraad van Maastricht eerst medcdeeling van dc ont zetting uit dc ouderlijke macht over een meisje (vonnis van 4 Sept. 1931) aan de ouders heeft gedaan, nadat dc termijn voor appèl verstreken was? Wil de Minister maatregelen treffen, die ten gevolde hebben, dat aan ouders op duidelijke wijze wordt medegedeeld, dat zij ontzet zijn uit of ontheven zijn van de ouderlijke macht, onmiddellijk nadat het vonnis is uitgesproken, opdat althans ap pèl mogelijk zij? ONZE EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Besprekingen te Den Haag. Op S Juni heeft op hot Ministerie van Economische Zaken en Arbeid een bespre king plaats gehad over do moeilijkheden van den export naar Duitschland en de daarover te Berlijn gevoerde onderhande lingen. Ter vergadering waren aanwezig ver tegenwoordigers van het Comité voor Eco nomisch Verweer, van de organisaties, wel ke het manifest van dit comité hebben ge steund en de voorzitters en secretarissen van eenige Kamers van Koophandel. De besprekingen werden in opdracht van den Minister van Economische Zaken en Arbeid door den directeur-generaal van Handel en Nijverheid geleid. De eerste teekenen van rationalisatie. Wat zal er na 15 Juni van het circus worden? Snel vertrek uit Leeuwarden Uit Leeuwarden vordt d.d. 9 Juni aan de Telegraaf gemeld: Eensklaps, geheel onverwachts, is Sarra- sani vertrokken, zóó snol, dat, ondanks veel politietoezicht op dc circus-terreinen, een der groote woonwagens, waarop van ge meentewege beslag was gelegd ten slotte „spoorloos" Js verdwenen. Friesland heeft dc circusonderneming ccn teleurstelling bereid; het is in deze tijden voor ieder wcrcldbedrijf, dat zijn tering naar de nering van monsterachtige recot- tes heeft gezet, een hachelijk plan, om het veel gekwelde Friesland tot uitgaven, dio eigenlijk niet verantwoord zijn, te bewegen, maar Sarrasani heeft, het toch gedaan. Niettegenstaande nood en crisis hebben toch nog circa vijftienduizend menschcn de voorstellingen te Leeuwarden bezocht, maar dat was ternauwernood twee duizend per voorstelling, en dat is voor Sarrasani geen knip voor de neus waard. Wanneer niet ten minste een der voorstellingen geheel is uit verkocht, wil dat in ciscusdirectie-taal zeg gen, dat men in dit land niet gewild is. Daarom besloot Sarrasani zijn tent op te rollen en naar elders te vertrekken. De afschcidsvoorstelling werd derhalve niet gegeven. Zonder dat in de kranten was geadverteerd, dat het circus in een gala voorstelling afscheid van de bevolking ging nemen, evenals vóór de openingsvoorstel ling Sarrasani aan de bevolking prompt zijn „groet" had gebracht, hoeft de groote circusman Friesland verlaten. Voor het vertrek hebben wij nog nadere informaties bij de directie ingewonnen om trent den stand van zaken. Wij vernamen, dat aan een muziekcorps van dertig man, allen Duitschers, ontslag is aangezegd, naar het heet op verzoek. Deze ontslagen lieden zijn direct in de richting van do Duitscho grens vertrokken. Naar men ons verzekerde, zal do directie alles doen om het circusbcdrijf op gang te houden, ook na 15 Juiïi,rden datum waar op aan alle personeel ontslag is aangezegd. Er zal''cbiï groote reorganisatie plaats vin den, welke fle directie Urfths (>czig is tc'ont werpen. De directeur, de heer Stos'ch Sar rasani, zei de. ons, te hopen, wanneer althans de stedelijke autoriteiten hem door al te zware lasten de verdere exploitatie van.het circus niet zullen beletten, in staat te zijn met zijn onderneming yerder door Neder land te trekken. Toen wij na de voorstelling onzen laat- sten gang deden door dit circus en het nog in het minst niet zeker was, of het ooit weer zou worden opgebouwd, hebben wij al les eens aangekeken en ons in stilte dc vraag gesteld, wat er bij een eventueel bankroet of liquidatie van deze cireusmen- schcn en dieren zal worden. Waar zullen deze artisten-van-allc-landen een nieuw em plooi vinden? Zullen de Japanners en Chi- neczcn, dc Tvabylen en negers ooit weer in staat zijn in dit voor hen vreemde land den kost te verdienen? Naar wij vernamen is do onderneming geen naamlooze vennootschap, geen con cern, doch alles is het persoonlijk eigendom van den directeur Hans Stosrh-Sarrasani. Zijn bezit bestaat in het volgende: een vast gebouw te Dresdcn-Ncustadt, het grootste vaste gebouw van Europa; voorts een tent „Montevideo" met een chapiteau voor 10.000 toeschouwers; een tent „Rio" niet een cha piteau voor eveneens 10.000 toeschouwers; een verplaatsbaar wintergebouw „Irigoyen", een geweldige tent van Tinnen on hout, ver- warmhaar, met plaats voor 10.000 toeschou wers, voorzien van alle comfort van een vast theater, door ingenieurs als een mees terwerk geroemd. Voorts heeft Sarrasani vaste magazijnen te Dresden, Leipzig en Düsseldorf, waar groote hoeveelheden cos- tuums en requisietcn worden bewaard. Even hielden wc halt bij den troep India nen, die door een of ander noodlot vanuit de oerwouden, waar hun voorouders voch ten en aan de goden offerden, zijn geslin gerd tc midden van deze nooit rustende circuswereld. „Vliegende Hond" heeft heim wee. Waar zal deze'rest van den Siouxstarn blijven, wanneer straks de circusgemeen schap uiteen is gc\allen? En deze Marok- kijnen en de rifkahylcn in hun onvergelij kelijke dwarse en hoogtepyramiden ieder- ren avond het publiek tot ovaties brengend, zullen zij weer platzak huiswaarts moeten kceren? De Tscherkessen met troika's, de Chineezengirls, dc Japanneezentroep in hun kostbare kleurrijke gewaden, waar zullen zij allen het hrood moeten verdienen, dat Sarrasani hun tot nog toe gaf? Daar praalt in den stikdonkeren nacht de toovcrachtige verlichte Moorsche pronk- fagade, ontworpen door den Duitschen ar chitect Alfred Pnpe, waarachter het keurige corps zit te spelen, onder leiding van „ka pitein buiten dienst" Cesario Sesso, van het Argentijnsche regiment der grenadiers te voet, die door directeur Hans Stosch tot „Generaal-kapelmeester der vereenigde cir cuskapellen" werd benoemd. Hoe lang nog? Heel deze artistentroep zal bij eventneele liquidatie uit elkaar spatten en de heer Sar rasani zal in dit betreurenswaardige geval afscheid moeten nemen van de honderden medewerkers, onder wie hij zeer vele goede vrienden bezit. Eenige uren later was de circusgemeen schap al weer op reis gegaan,»..^ DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Men meldt uit Zaandam aan de N.R.Ct,: Doordat de ingenieurs, die bij hot werk de leid'ng hebben, het vermooden hebben op een oncicraardsche gang van 1.60 M. hoogte te zijn gestuit, begint er thans ccni- go spanning in dc Zaandamsche schatgra- verij to komen. Op het westelijke gedeelte van de be graafplaats, waar deze plek zich bevindt, is men nu gaan graven. Men maakt ccn kuil van 8 bij 8 Meter, die trapsgewijze toeloopt. Om do werkzaamheden niet to laten lijden door de belangstelling van de toeschou wers, is cr een scnut om den kuil geplaatst. Mevr. Sylvia is steeds bij het graafwerk aanwezig om. als zij dit noodig oordeelt, nadere aanwijzingen to gevon. Oorspronkelijk voorstel van de directie thans gehandhaafd Na do verwerping van de gewijzigdo voor stellen, inzake de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel door de organisaties van dit personeel, heeft de directie onderstaan- den brief aan den personeclraad gezonden: Nu wij gisteren van het bureau van uw raad tot ons leedwezen hebben moeten ver nemen. dat ook het gewijzigde voorstel be treffende de in te voeren verlaging van loo- nen enz. niet kan worden aanvaard, hebben wij ons genoodzaakt gezien den minister van Waterstaat mede te declcn, dat ons oorspronkelijk voorstel, zooals u met onzen brief van den 1-iden April j.l. werd kenbaar gemaakt, onder die omstandigheden ge handhaafd blijft. Met het oog op den naderenden datum van invoering der wijziging hebben wij den mi nister verzocht zijn beslissing zoovcol moge lijk te willen bespoedigen. VERMINDERDE GEBRUIKSWAARDE VAN LANDERIJEN. En de aanslagen in de ver mogensbelasting. Op vragen van den heer van Rappard betrqffendo het rekening houden met de verminderde gebruikswaarde van lande rijen ton behoeve van do aanslagen in de vermogensbelasting, luidt het antwoord van den Minister van FinanoiÖn: Het is don ondcrg^tockcnde bekend, dat, hoewel vele onroerende en roerende zaken op het oogenblik een geringe geldelijke opbrengst geven en vermoedelijk ook in de naaste toekomst zullen geven, in de da ling, welke in dc prijzen van dio zaken is ingetreden, de vermindering in opbrengst niet ton volle tot uitdrukikng komt. Het is hem echter niet bekend, dat, bij aankoop van landerijen door niet-landbouwers. prijzen worden besteed, welek hoogor zijn dan die, waanoor landbouwers of anderen dergelijke landerijen zouden willen af staan. De ondergeteekende is van meening, dat bij het bepalen van de verkoopwaarde van onroerend goed in het algemeen niet gelet moet worden op één enkele op zich zelf ■staande transactie. Voor zoover hem be kend is, wordt dit bij do schattingen ook zooveel mogelijk vermeden. Een dergelijke aanwijzing schijnt over bodig, in zoover met dc sterk verminderde gebruikswaarde reeds rekening wordt ge houden, en onraadzaam, in zoover bij grond evenzeer als bij andere vermogens bestanddeclen naast de momcnteele ge bruikswaarde ook andere elementen, als de veiligheid van de belegging en de verwach lingen voor de toekomst, in dc waarde schatting tot uitdrukking behooron te ko men. LUCHTPOST NAAR INDIfi. Een tnsschentarlef Naar wij vernemon, wordt voor den lucht postdienst op Indiè voor brieven van 5 tot en met 10 gram invoering van een tusschcn- tarief overwogen. ZWENDEL MET CREDIETEN. Administrateur veroordeeld. Rotterdam, 9 Juni. De Rotterdam sche rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van don 42-jarigen admi nistrateur W. J. dc H., gedetineerd, die terechtgestaan heeft ter zake van oplich ting. Verdachte was directeur van een N.V. Nationaal Belang, die door middel van ad vertenties in vele kleine plaatselijke bla den bekend gemaakt had, dat zij geld be schikbaar had met en zonder borg. Tal rijke aanvragen kwamen in, doch geen der aanvragen werd in behandeling geno men alvorens de aanvragers een waar borgsom hadden gestort, die 5 bedroeg voor elke 100 aangevraagd crediet. De aanvragers kregen na de storting binnon weinige dagen bericht, dat zij niet in do termen vielen om een crediet te verkrij gen, doch de waarborgsom werd niet te ruggegeven. In totaal had verdachte op zulk een wijze 18 000 binnen gekregen, waartegenover slechts een totaal bedrag staat van ongeveer 300 aan verleend cre diet. De rechtbank achtte hem schuldig aan de ten laste gelegde oplichting en veroordeelde hem tot 3 Jaar gevangenis straf. Zondag, Des morgens komt over de Duitsche zen- dors als Rcichssendung weer een cantato van Bach, ditmaal Nr. 51 Jauchzot Gott ijl allen Landen; bot gehcclo werk is geschre ven voor ccn hoogo sopraanstem. Dc insti'U- mentatio van dezo cantato i6 strijkorkest, een hoogo trompet, orgel en cembaal. In het begin van den middag brengt de A.V. R.O. eon populair orkestprogromma, o.a. Mozart's vlotto Entführung-ouverture, do bekendo serenade uit bet ballet Los millions d'Arlcquin, van Drigo, en do romantische Euryanthc-ouverture, van Weber. Dc K.R.O. geeft het St. Anthonius-oi-atonum, gecom poneerd door pater P. J. Brüning, O. F. M. Het programma van Frankfui't-Mühlaeker vermeldt o. m. een cello-concert van Saint Saëns. Op het eind van den middag brengt Daventry ccn piano-recital met o.m. eon sonato van Beethoven en do prachtigo iin- pressio Jardin sous la pluie, van Debussy. In het begin van den avond geoft Hamburg kamermuziek, do mooie c-moll fantasio van Mozart (piano-solo) en Beethoven's Kreu- zer-sonuto (viool en piano). Budapest geeft een aantal fragmenten uit verschillende opera's, waarbij eenige zangsolislen hun medewei'king verleencn. Des avonds komt over het Franschc Brussel een concert met werken van Belgische componisten. Kü- nigswusterhausen cn Langenbcrg nemen het concert van Berlijn ovor, waaraan do beroemde tenor Costa Milona medewerkt; het programma vermeldt o.a. aria's uit ver schillende opera's en voor orkest o.m. frag menten uit Carmen en do balletsuitc La Source, van Délibcs. Het orkestprogramma van Hamburg omvat o.m, het prachtigo Waldwcbcn, uit dc 2de acte van do opera Siegfried, van Wagner, het 3do sympbo- nisch gedicht van Liszt (Les Préludes, naar verzon van Lamartine), een Noorsche rhapsodic van Svendscn en dc Strauss- wals Noi'dseebildcr. Warschau brengt go- dekten uit vei'schillcndc opera's cn eenige kortere werken voor viool. Motala geeft een piano-recital met eon Chopin-programraa. Over Beromünster komen piano-trio's van Dvorak en Tsjaikofskl. Later op den avond speelt voor do microfoon van Daventry bet B.B.C.-strijkorkest, o.m. een concerto grosso van Corelli on een serenade van Volkman, terwijl do altzangcres Enid Cruickshank eenige liederen cn aria's voordraagt. Buda pest geeft ccn pianorecital met o.m. do sonato in b-moll (met do bekendo treur- marsch van Chopin en Debussy's impressie Reflets dans l'eau. Opera's en operettes. Do A.V.R.O. brengt do romantische opera Dor Freischütz, van Weber, waarvan de op voering op 18 Juni 1821 tc Berlijn een nieuw tijdperk voor dc Duitsche opera inluidde Ook over de Noord-Italiaanscho zenders komt een opera. Rome geeft een operette, Grafin Maritza, van Emmerich Kalman. Maandag. In het begin van den middag brengt Lan- genberg oen aardig orkcstpi-ogramma. Des middags geeft Daventry een piano recital met in hoofdzaak werken van Chopin cn verder de 6 walsen op. 39 van Joh. Brahms, Het Vesper-concert van Langenberg omvat fragmenten uit verschillende opera's, o.a, het bekende Pelgrimskoor uit Wagner's Tannhauser en de prachtigo groote wals uit Der Rosenkavalier, van Richard Strauss, In het begin van den avond komt ov.er Oslo het strijkkwartet in g-moll van Grieg. Des avonds brengt de N. C. R. V. een orkest concert met een govarieei'd programma. Breslau geeft wei-ken van moderno compo nisten. Over Langenbcrg komt jazz-muzick op 2 vleugels, o.a. ccn paraphrase van de Strauss-wals Künstlerlcben. Een heel mooi concert is dat van Weenen, dat ook door Heilsberg wordt uitgezonden. Het pro gramma omvat o.m. de beide nocturnes Nuages en Fêtes van Debussy, en dc bo- roemdo 6de symphonic (a-moll), do Sym- phonie Pathótiquc, van Tsjaikofski. Later op den avond brengt Kalundborg muziek van hedendaagsche Spaansche componisten. Het concert van Fi'ankfurt-Miihlackor is aan Wagner gewijd, gegeven worden o.a. do ouvertures Fliegende Hollander en Meister- singcr cn verder zingt een soliste o.m. do bekendo ballade van Senta uit de Fliegende Hollander. Voor de microfoon van Daventry speelt het bekende Catterall-strijkkwartefc kwartetten van Mozart en Brahms en zingt een bariton liederen van Schubert cn WoLf. Over den Eiffel torenzender komt kamermu ziek, o.m. pianotrio's van Boothoven en den Spanjaard Turina cn liederen van Brahms en dc Spanjaarden Nin en de Falla, Opera's en operettes. Munchen geeft de opera Lohengrin, van Wagner. De V.A.R.A. brengt de eerste 2 acten van de in den Princesso Schouwburg in Den Haag door het gezelschap Wiener Ope-otte gegeven operette Der ZarewKsch, van Frans Léhar. Ook Warschau geeft een operette van Léhar, Der Graf von Luxem burg, ccn werk van ouderen datum. KROTOPRUIMING TEN PLATTELANDE. De Minister van Binnenlandscbo Zaken heeft in zijn circulaires betreffende st^un voor opruiming ten plattelande en steun voor verbetering van woningen ten platte lande een bepaling opgenomen, volgens welke behoudens bijzondei'o gevallen voor dezen steun niet in aanmerking komen per sonen die den leeftijd van vijftig jaar hen overschreden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9