ST. EMILI 1928 SMAADSCHRIFT DOOR DE TRIBUNE J. A. SCHOTERMAN Zn. DRIE EN ZES WEKEN GEEISCHT M. H. van Raalte AMERSFOORT M. H. van Raalte UIT DE STAATSCOURANT V.V.V.-CONGRES ZWOLLE TE WIJNHANDEL DE MOEILIJKHEDEN IN DE VISSCHERIJ MISHANDELING TE HAARLEM A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TEL. 543 - AMERSFOORT HUMORHOEKJE De Officier dreigt met in be slagneming van de drukpers Amsterdam, 11 Juni. In clc Zalcr dagmiddag voortgezette behandeling door de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank van de strafzaak tegon de leden der Communistische Partij Holland, de heeren C. Kuyper, voormalig directeur van de N.V. Boek- en Kunstdrukkerij „Atalan ta" en F. A. Struik, civiel-ingenieur, die in verband met bepaalde publicaties in „De Tribune" terecht stonden wegens smaad schrift, subs, bcleediging de behande ling van de zaak van den advocaat mr. A. S. de Leeuw is, naar men weet, uitgesteld stelt president mr. Huysinga verdachte Kuyper nog eenige vragen over zijn positie als directeur. Verdachte zegt zich in die functie niet met de verspreiding van „De Tribune" bemoeid te hebben. Als lid van de Communistische Partij heeft hij zich wel met de propaganda voor deze partij bezig gehouden en wellicht heeft hij in die hoe danigheid wel eens propaganda-exempla- ren van het blad doen verzenden. Requisitoir. Het woord is hierna aan den officier, mr. van Dullemen, die het eerst de zaak van verdachte Kuyper bespreekt, wien in de eerste plaats smaadschrift is ten laste ge legd wegens het als verantwoordelijk druk ken of doen drukken in „De Tribune" van het tegen pastoor Uyttewaal te Apeldoorn gerichte artikel en die in de tweede plaats terecht staat wegens opzettelijke beleedi- ging van den koning van België en van den paus terzake van in „De Tribune" onder afbeeldingen van de genoemde voorkomen de onderschriften. Tenslotte is dezen ver dachte het verspreiden of doen versprei den van artikel en afbeeldingen met on derschriften ten laste gelegd. Na de houding van de anonieme brief schrijvers als laf te hebben gekwalificeerd, wijst het O.M. er op, dat artikel 419 van het Wetboek van Strafrecht verdachtc's strafbaarheid ten dezen bepaalt. Het arti kei tegen den pastoor kan volgens spreker als smaadschrift worden gekwalifi ceerd; spreker zou wel eens willen weten of verdachte, als over hem een artikel van een dergelijken beleedigenden inhoud open baar werd gemaakt, ook niet naar politie en justitie zou loopen! Ook het onderschrift onder de afbeelding van het Belgisch koninklijk echtpaar is van beleedigenden aard; het gaat niet aan aldus spreker om zóó over een man te schrijven, die in de ergste tijden met zijn volk heeft meegeleefd en die door personen van alle richtingen is geprezen, o.a. "door Emile van de Velde (gelach). Het feit voorts dat Z. H. de paus als oorlogsophitser is ge schetst, is eveneens een belcedigende .uiting. Wat de verantwoordelijkheid te dien aan zien van den drukker betreft, verdachte heeft daaromtrent voor den rechter-com- missaris ruiterlijke verklaringen afgelegd Uit de in beslag genomen stukken blijkt eveneens duidelijk dat verdachte ten tijde van de publicaties directeur van „Atalanta" was, bij welke drukkerij „De Tribune" werd gedrukt. Het niet vooraf kennis ne men van de artikelen ia voor de strafbaar heid van artikel 419 W.v.S. niet noodig Ook wat de verspreiding van artikel en onderschriften betreft, staat vast dat verd. 'daarvoor de verantwoordelijke man is, zoo dat, naar spreker meent, alle drie ten las- teleggingen bewezen zijn. In dezen tijd, waarin zooveel gepubli ceerd wordt op tendentieuse en verkeerde wijze, waardoor de algemeene mentaliteit AFD. STOFFEN Nieuw assortiment voile in mooie kleurechte dessins wordt aangetast, is het zeker noodig, dat de drukker ten dezen zijn verantwoorde lijkheid kent. Deze verdachte nu zal straf moeten dragen door de lafheid van de eigenlijke schiijvcrs. Lr is in deze zaak veel lawaai gemaakt over de drukpersvrij heid, doch beperking van drukpersvrijheid heeft hier niet plaats; al is er natuurlijk altijd de strafrechtelijke aansprakelijkheid Spr. verwees ten deze naar de staatsrege ling van 1798. Dermate beleedigend achtte de officier den inhoud van de publicaties, dat hij niet anders meende te kunnen doen dan tegen verdachte Kuyper zes weken gevangenis straf te vorderen. Spreker deed de waar schuwing lioorcn, dat de justitie bij een evontueele nieuwe vervolging niet aarze len zal om ook de drukpers in beslag te nemen (beweging). De officier neemt vervolgens requisitoir tegen verdachte F. A. Struik, civiel-inge nieur, wien smaadschrift tegen den Rot- terdamsclien inspecteur van politie v. d. Wilt, subs, opzettelijke beleediging en meer subsidiair uitlokking van deze strafbare feiten ten laste is gelegd. Spreker meent dat het bewijs van smaadschrift geleverd is; mocht de rechtbank anders oordeel en, dan blijft nog de subsidiaire „ienlasteleg ging. Dat de inspecteur op den avond van 15 December 1931 -provoceerend tegenover do wcrkloozen zou zijn opgetreden, hebben z. i. de vele getuigen a décharge allerminst kunnen aantoonen. Ook was er dien avond in het geheel geen groote politiemacht op de been, zooals is beweerd. Bovendien heb ben inspecteur v. d. Wilt en de agent, die hier gehoord zijn, in geen geval den indruk gemaakt dat zij mensthen zijn, die er maar op in hakken. De officier eischt tenslotte tegen verdach te Struik een gevangenisstraf van drie we ken. Pleidooien. Van de beide verdedigers houdt het eerst mr. Simon de Jong zijn pleidooi voor ver dachte Kuyper. Hij wijst er op, dat het belangrijke van deze zaak is, dat, hoe en waarom deze feiten zijn vervolgd. Inder daad hebben wij volgens de wet drukpers vrijheid, doch zij is geon andere dan de drukpersvrijheid van de bourgeoisie. Als strijdmiddel van de toen revolutionnaire klasse der bourgeoisie is zij ontstaan in den tijd van de Franschc revolutie. Tegen die vroeger revolutionnaire klasse, tegen dc bourgeoisie zelf, dreigt zich nu hot wa pen van de drukpers in dienst van de nieu we opstrevende klasse te koeren. In deze vervolging zien wij aldus pleiter ^het stellen van een grens aan de concrete drukpersvrijheid in ons land. In dit ver band herinnert pleiter aan het dreigement van don officier, dat hij uitte aan het eind van ziju requisitoir, toen hij zeide dat' bij het voortzetten van dergelijke publicaties de drukpers in beslag zal worden geno men. Het zijn de uitvoerende, wetgevende en rechterlijke macht tezamen, die, naar pleiter meent, deze vervolgingen op touw hebben gezet. Maar deze machten bchooren echter volgens onze staatsregeling geschei den te zijn. PI. betoogt voorts dat eerst nadat mr. Witteman eenige briefjes aan het parket had geschreven en de minister van justitie had toegezegd dat tegen „De Tribune" strenger zou worden opgetreden, dc klacht terzake van beleediging van den pastoor is doorgezet. Wat de tenlastlegging op zichzelf betreft doet mr. De Jong met nadruk uitkomen, dat, naar onze strafwet gerekend, ver dachte Kuyper niet verantwoordelijk is. Alleen de N.V. „Atalanta" is de verant woordelijke drukker, doch verdachte is te dien aanzien als directeur niet strafrechte lijk verantwoordelijk. De verdediger van verd. Struik, mr. P. van 't Hoff Stolk, bespreekt in het alge meen het optreden van de Rotterdamsche politie tegen de wcrkloozen. Naar zijn mec- ning is dit noodeloos scherp. Fl. gelooft, zulks o.m. onder aanvoering van het oor deel van een deskundige op het gebied van onze taal, dat op zichzelf het woord pro vocatie geenszins beleedigend is. Tenslotte betoogend dat het artikel, voor den 'in houd waarvan zijn cliënt de verantwoor delijkheid aanvaardt, in geen geval een be leedigend karakter draagt, concludeert pl. tot ontslag van rechtsvervolging. Nadat vooral verdachte Struik van de gelegenheid voor het laatste woord een zeer ruim gebruik heeft gemaakt, sluit president mr. Huysinga te kwart voor zes het onderzoek en bepaalt dc uitspraak op Vrijdag 24 Juni a.s., te tien uur 's morgens. Onder het geróep van „Rood Front" stroomt de publieke tribune leeg. GROOTE MOEZEN IN WASCHSTOF VOOR STRANDPYAMA'S A.S. WOENSDAG 12—4 uur wederom „VOLKSVISCHDAG", i en 5 mooie gebakken vlsschen voor 1 kwartje! IJm. VIschh. Utrechtschestraat 40. „Het gesprek van den dag". Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de bronzen eere-me- daille der Oranje-Nassau orde toegekend aan J. Brinkman, smid bij de gemeente werkplaatsen te Amsterdam. Bij Kon. besluit is toegekend de bron- zon eere-medail'e dor Oranje Nassau-orde aan A. Nieu wonbuis, tabakskerver bij de firma Gebrs. Jakobs, te Meppel, en de zil veren medaille dier orde aan C. van den Aardweg, meesterknecht bij de firma Wit teman en Co. te Ilillegom. Consulaire dienst. Dc heer C. J. L. G. Kampfraath is voor- loopig belast met de waarneming van het vacante consulaat der Nederlanden te Bloemfontein. De consul der Nederlanden te ZagTab, de heer Crnadak is met verlof van zijn post vertrokken. De heer E. Pusic is belast met de waarneming van het consulaat. Notariaat. Bij Kon. besljiit is benoemd tot notaris te Harderwijk A. Greidanus, candidaat-nota ris te Heteren. Zeedienst. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de officier van gezondheid dor le klasse M. Kuperu.s, dienend a.b. H. M. wachtschip te Vlissingen. ter beschikking gesteld; is de officier van administratie der le klasse H. G. Gerdes, den 23 Juni 193*2 ge plaatst bij dc marinekazerne te Amsterdam Vreemde eersteekenen. Bij Kon. besluit is aan den kapitein jhr. H. Laman Trip vorgunning verleend tot het, aannemen en dragen van dc ordetee kenen van ridder in de orde van het Lc giocn van Eer van Frankrijk, en aan den generaal-majoor H. G Winkelman tot hot aannemen en dragen van de ordetcekenen van commandeur in da orde van den Wit ten Leeuw van de Republiek Tsjecho-Slo- wakije. Technische Hoogeschool. Bij Kon. besluit is voor het studiejaar 1932—19:13 benoemd rot roctor-magnificus van de Technische Hoogeschool te Delft ir. J. A. Gruttcrink, hoogleeraar aan die Hoo geschool. Octrooiraad. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1932 de heer dr. R. T. A. Mees. ingenieur bij den Octrooiraad, benoemd tot plaats vervangend lid vun dien raad. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli aan den referendaris der P.T.T. H. F. van Beukcring, belust mot de functie van di recteur van het P.T.T.-kantoor te Enschede, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Bij beschikking van don directeur-gene raal dor P.T.T. is nut ingang van 1 Juli aangewezen als directeur van het P.T.T.- kantoor te Vlaardingen do referendaris P. Hoekstra, thans tijdelijk aangewezen als directeur van het telegraaf- en telefoonkan toor te Devcntejr Bij beschikking van den directeur-gene raal der P.T.T. is aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Wormerveer de referendaris M. N. D. Augustijn, thans ad junct-inspecteur der P.T.T. te Groningen. Belastingdienst. Bij beschikking van don minister van financien is ingetrokken de verplaatsing van den inspecteur der directe belastingen enz., C. D. van Splunter van Haarlem naar Rotterdam en is verplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van dc in spectie der directe belastingen aldaar de inspecteur der directe belastingen enz., II. Vaags, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der diroctc belastingen enz. te Haarlem. Bij beschikking van den minister van financiën is met ingang van 1 Januari 1933 het kantoor der registratie en domeinen te Zuidbfoek, gevestigd in de gemeente Veen- dam, met bepaling, dit het den naam zal dragen van kantoor der registratie en do meinen te Veendam. Hooger Onderwijs. Bij beschikking van d3n minister van Onderwijs, K. en W. is tot- wederopzeggons toegelaten als pr'vaat-docent in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de beginselen van het He- breeuwsch en het Aramccsch, dr II. W. Obbink te Utrecht. Landmacht. Bij Kon. besluit is aan den reserve-offi cier van gezondheid der tweede klasse H. A. Fortanier van het porsoneel van den geneeskundigen dienst der landmacht een eorvol entslag uit den militairen dienst ver leend. De deelnemers door het ges meentebestuur ontvangen Zwolle, 13 Juni. Hedenavond half negen werden in de historische trouwzaal van bet Stadhuis door het gemeentebestuur de bijna 2ü0 V.V.V.-congressisten ontvan gen. De zaal, die met bloemen en planten versierd was en met kaarsen verlicht, maakte een plechtigen indruk. Burgemees ter I. A. van Royen sprak een korte rede uit, waarin hij den congressisten het wel kom toeriep. Hij wees op het groote doel der vereeniging die het toeristenbezoek op pakkende wijze weet te bevorderen, terwijl hij uitvoerig over den ideeêlen en zakelij- ken kant van V.V.V. sprak. Het moeilijke werk is voor de V.V.V. toeristen niet alleen warm te maken voor de groote steden en de „pofbroeken" maar toeristen binnen te leiden in de kleine plaatsen en hun schit terende omgeving. Spreker vertrouwd^ dat het congres zal slagen. De speech werd beantwoord door baron Krayenhoff uit Den Haag, den algemeenen voorzitter van V.V.V. Deze sprak van de buitengewoon gelukkige samenwerking die er bestaat tusschen het gemeentebestuur van Zwolle en V.V.V. on herinnerde aan de bijzondere steun der familie van Royen, ook van den Amerikaanschen gezant Van Royen in Washington. Daarop bracht de voorzitter van de af- deeling Zwolle, mr. Willinge Gratama dank aan het gemeentebestuur van Zwolle. Er zal gezellig feest gevierd worden en de Congressisten komen naar Zwolle terug. Hierna werd de eerewijn rondgediend. Tot slot vond nog een muzikale rondgang dooi de stad plaats. Duizenden toeschouwers vulden de straten van Zwolle bij deze ge beurtenis. Morgen li_ceftin „0_deoh" het Congres plaats GEVESTIGD 1878 UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Antwoord van de Ministers van Bins nenlandsche Zaken en Economis sche Zaken en Arbeid op de vragen van den heer Drop Geen geldelijke toeslag, noch minimumprijzen Op de vragen van den heer Drop betref fende van Regeeringswege te nemen maat regelen in verband met de bedrijfsmocilijk- heden in het Trawlvisscherijbcdrijf te IJmuiden hebben do heeren Ruys de Bce- renbrouck minister van Staat minister van Binneulandsche Zaken en Verschuur, mi nister van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord: I Het is aan de Regecring bekend, dat de bedrijfsmoeilijkhedon in het trawlvis- schcrijbedrijf te IJmuiden zich de laatste weken zoodanig hebben verscherpt, dat on gevecr drie vierden van de plaatselijke stroom tra wlervloot zijn opgelegd, waardoor een groot aantal arbeiders in de visschcrij en dc nevenbedrijven geheel of gedeeltelijk werkloos is. Deze verscherping der bedrijfsmoeilijk- heden is minder een gevolg van de reeds lang bestaande ongunstige toestanden in hot trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden, waarmede het onderzoek der departemen tale commissie zich bezighoudt, doch vindt meer in het bijzonder haar oorzaak in om standigheden, voortvloeiende uit de alge meene crisis. II. Door dc Regeering is bereids beslo ten overleg te bevorderen met en tusschen het gemeentebestuur van Velsen, het Staats visschcrsha venbedrijf, de verecnigingen van reeders en handelaren, dc vakbonden van arbeiders in de betrokken bedrijven en vertegenwoordigers der nevenbedrijven ten einde na te gaan, wat door sarnenwer king van alle daarbij betrokken belangheb bondon ter bestrijding van de groote moei lijkheden van het oogenblik kan worden gedaan. Tót haar groote voldoening kan de Re eeering medcdeelen dat Staatsraad mr. J B. Kan bereid bevonden is de leiding van bedoeld overleg op zich te nemen. III. Het hoofdbestuur van dc Reeders- vereeniging voor de Nederla'ndsche Haring- visscherij, daarbij gesteund door plaatse lijke verecnigingen te Vlaardingen, Sclieve- ningen en Katwijk, heeft zich inderdaad tot de Regeering gewend met het verzoek, zoo noodig door het verleenen van een gclde- lijken toeslag, minimumprijzen voor de verschillende soorten der in 1932 aan te voeren Ilollandsche haring te garandeeren, ten einde het langs dien weg mogelijk te maken, dat in dit seizoen de geheele haring vloot, zij het ook in beperkte mate, wat den tijdsduur der visscherij en het door iöder vaartuig te bezigen aantal netten betreft, aan de visschcrij zal kunnen deelnemen. IV. Aangezien het aan de Regeering, uit aan Jiaar verstrekte inlichtingen, was gebleken, dat met voldoende zekerheid mocht worden aangenomen, dat een groot gedeelte der schepen dit seizoen ook zonder den gevraagden geldelijken steun zou kun nen uitvaren, heeft zij gemeend, het ver zoek te moeten afwijzen. De Regeering, overtuigd van de noodza kelijkheid, dat de haringvisscherij dit jaar, met het. oog op de te verwachten moeilijk heden bij den afzet van het product, in be perkten omvang zal moeten worden uitge oefend, heeft aan de betrokken belangheb benden tc kennen gegeven, dat het nemen van daartoe strekkende maatregelen in de eerste plaats ligt op den weg van de Ree- dersverccniging, en dat de taak van de Regeering zich daarbij moet bepalen tot het verleenen van haar medewerking, waartoe zij zich tegenover het hoofdbestuur der Recdersvcreeniging bereid verklaard heeft. Een 22sjarig chauffeur verwondt ernstig een politieagent Haarlem, 13 Juni. In de afgeloopen nacht is alhier een agent van politie door oen chauffeur ernstig mishandeld. Deze chauffeur zat met een minderjarig meisje in een auto welke aan den kant van den weg was geplaatst. Het viel een agent van politie op, dat de beide nummerborden van de auto een verschillend nummer droegen. Toen de agent den bestuurder hierover wilde onderhouden is waarschijnlijk twist ontstaan. De agent werd althans eenigen tijd later op de straat gevonden. Hij werd naar het St. Elisabeth Gasthuis overge bracht waar een hersenschudding bene vens een 5-tal hoofdwonden werd gecon stateerd. Nog denzelfden nacht is de ver moedelijke dader van deze mishandeling, dc 22-j. chauffeur S. van zijn bed gelicht en naar het politiebureau overgebracht.. Ook het minderjarig meisje is aangehou den. De toestand van den agent is niet zon der gevaar. Een verhoor kon hem nog niet worden afgenomen. Wij stolleeren zelf onze meubelen, zoodot wij prima werk kunnen garandeeren! SALON AMEUBLEMENT 2 Crapauds en l Stoelen. Prima stoffeering 86.— MODERN SALONAMEUBLEMENT 2 Crapauds en 4 Stoelen. Geheel veerend. Prima Moquette t 122.60 Laat U eens onze collectie bekleedingstoffen voorleggen, wij hebh°n groote keuze en aparte dessins! S. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 ÜW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! Scheepsdoop met een onbreekbare flesch. (Life).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10