DE DROGISTEN PROTESTEEREN AMSTERDAM-TWENTE DOOR DE LUCHT IN MASSA'S SLIJTERIJ KEUKENKASTEN TEGEN HET BEKENDE WETSONTWERP NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 NIEUWE MODELLEN HET WETSONTWERP TERPSTRA Moties aangeboden Ds. FABER EN DE IN KWARTIERING EEN NIEUW VLIEGVELD Een dagelijksche verbinding INBREKERSBENDE AAN GEHOUDEN Indeeling in ploegen „De belangen van vele groe5 pen worden in ernstige mate bedreigd" Nadeel voor het platteland 's-Gra ven tl age, 13 Mei. De Alg. Ned., de 'RK. en de Ned. Chr. Drogistonbonden hebben heden in de groote zaal van den Dierentuin die geheel bezet was; uit alle deelen des lands waren leden voor deze vergadering gekomen onder leiding van den heer J. Zon, een gecombineerde pro testvergadering gehouden in verband met het wetsontwerp betreffende de uitoefening van de Artscnijbcreidkunst, Verschillende sprekers waren ingeschre ven. Voorgesteld zal wordon do volgende resolutie te aanvaarden: De gecombineerde vergadering enz., gehoord do bezwaren, geuit, en de toe lichtingen gegeven door de sprekers; van oordeel, dat een wet als de onderha vige geenszins noodzakelijk is in het alge meen belang, integendeel schade zal be rokkenen aan de volkswelvaart, doordat het ontwerp, eenmaal aangenomen een be hoorlijke distributie van goede en goedkoo pe geneesmiddelen onmogelijk zal maken; dat de belangen van talrijke groepen van burgers door dit ontwerp in ernstige mate worden bedreigd; dat de geneesmiddelenvoorziening in het algemeen en in het bijzonder op het platte land door de aanneming van het wetsont werp praktisch onmogelijk wordt gemaakt; dat door aanneming van dit wetsontwerp niet alleen aan vele duizenden drogisten en hun gezinnen hun voornaamste middel van bestaan zal worden ontnomen maar dat met zekerheid mag worden aangenomen, dat het groote aantal werknemers, actueel in hun dienst tot werkloosheid zal worden gedoemd; dat in schrille tegenstelling met het aan den drogist door de bestaande wet volgens art. 1 en art. 30 gewaarborgd recht tot ver koop van geneesmiddelen een toestand van absolute rechteloosheid wordt geschapen; dat tegen al deze nadeelen geen enkel belang van algemeenen aard kan worden genoemd; besluit met klem bij de Tweede Kamer er op aan te dringen, het aanhangige wets ontwerp niet aan te nemen. De voorzitter, de heer J. Zon, deelde in zijn openingswoord o.a. mede, dat de vei' gadering eigenlijk geen „protest"-bijeen- komst is, doch een bijeenkomst ter bespre king van het aanhangige ontwerp inzake uitoefening der artsenijbereidkunst. Mr. van Haastert, secretaris van den R.K- Boeren- en Tuindorsbond, zette de be zwaren uiteen welke bijzonder voor het platteland tegen het ontwerp gelden. Spr. herinnerde aan het adres, dat de gezamen lijke centrale landbouworganisaties, te za- men omvattende 145.000 leden, d.d. 8 De ceraber j.l., contra het ontwerp aan de Tweede Kamer hebben gezonden. Zou dit ontwerp tot wet worden verheven spr. geloofde echter dat daar gelukkig weinig kans toe bestaat, gezien de contra-stem ming, die in de Tweede Kamer blijkt te heerschen dan zal de distributie van ge neesmiddelen op het platteland, welke thans wat den detailverkoop betreft door de ten plattelande gevestigde drogisten ge schiedt, vrijwel geheel kunnen worden stopgezet. De mogelijkheid om zich zonder al te veel omhaal de noodige geneesmidde len bij, „huis- of tuinongesteldhedcn" te ver schaffen, wordt ernstig in gevaar gebracht. Voor liet instituut van den apotheekhou deuden geneeskundige ten plattelande wordt practisch een uitstervingsstelsel in gevoerd waarvan het gevolg zal zijn een vermindering van de bestaansmogelijkheid voor doctoren ten plattelande. De bevolking Ten plattelande ~al onder deze verminde ring van de medische verzorging in de eerste plaats lijden. Het platteland vraagt het behoud van den drogist, handhaving van het bestaan van den plattelandsdokter en veiligstelling van de belangen van plattelandsziekenhui- zen en -instellingen. Spr. eindigde met het uiten van de verwachtirg, dat de Staten- Generaal de achterstelling van het platte land niet nog zullen uitbreiden en ver- grooten. (Applaus). zijn nos steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE'! en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK *1. Tel- 292 De heer A. Rom Co 11hof, secretaris van het Verbond van Werkgevers, schet ste de bezwaren die dit Verbond heeft te gen het betreffende ontwerp. Dit verbond toch verzet zich tegen de wijze waarop de Regeering onder liet mom van bescher ming der volksgezondheid ver gaande beperking in de distributie van een groep van producenten in het leven wil roepen, zonder dat is aangetoond de noodzakelijk heid van een dergelijke bevoogding vym het publiek. Want do beperking, die de over heid vojgens het ontwerp wil brengen in de verkoopgelegenheid van geneesmiddelen, is buitengewoon sterk. Spr. herinnerde slechts aan het voorstel tot het aanleggen van een lijst van geneesmiddelen, die vrij verkocht mogen worden (een zoogenaam de positieve lijst) in plaats van de tegen woordige negatieve lijst C, bevattende ge neesmiddelen, welke beneden een zekere hoeveelheid niet vrij mogen worden ver handeld. Spr. beantwoordde de vraag of deze be perking, dit ruw ingrijpen nu wel noodig is ter bescherming van de volksgezondheid ontkennend. Voorts waardeerde hij de ac tiviteit van het Kamerlid dr. Vos, die in een reeks van amendementen gepoogd heeft het goede van de bestaande verhou dingen te handhaven en tegelijk daarin de noodige verbeteringen aan te brengen. Voor den fabrikant kan het ontwerp slechts schade brengen, wanneer door een maatregel van bovenaf plotseling een deel van do distribuanten van zijn artikelen hem ontnomen wordt. Spr. gaf voorts te kennen, dat een geheel nieuwe commissie in het leven diende te worden geroepen ter vervanging van de commissie uit den Gezondheidsraad, opdat- zij waarborgen biede voor strikte onpartij digheid in haar adviezen; ecnige criteria voor de samenstelling van deze commissie dienen in de wet te worden vastgelegd. De kwcsiic van de samenstelling der po sitieve of negatieve lijst is Inderdaad hel kardinale punt van de regeling. Dat wij daaromtrent in het duister moeten tasten, blijft voor ons, aldus spr., een van de groot ste bezwaren tegen dit wetsontwerp, dat voorts van industrieel standpunt bezien nog meer belangrijke vragen stelt. Zoo is in art. 4 de positie van den fabrikant tot den groothandelaar onvoldoende geregeld De betreffende bepaling beteekent niet meer of minder dan dat iedere apotheker het recht zou hebben vrijelijk zonder vergun ning een fabriek van geneesmiddelen te beginnen, die geheel ongecontroleerde pro ducten in den handel mag brengen. Voor een dergelijk fabricage monopolie aan apo thekers gevoelen wij, aldus spr. niets, leder een moet vrij zijn, zoö'n fabriek te begin non, dit is een eerste eisch van bedrijfsvrij heid. Waar liet op aan komt, is, dat de produc ten, als zij in liet verkeer bij het publiek komen, deugdelijk zijn. Tegen een redelijke controle in den vorm van steekproeven, mits niet onnoodig om slach tig en kostbaar, zou waarschijnlij k niemand bezwaar hebben, maar het stelsei van blanco-volmachten in handen van amb tenaren leidt tot overdreven bemoeilijkina van het bedrijfsleven. Alles hangt af van de lijsten van verpakte geneesmiddelen dip de minister als schadelijk voor de volksge zondheid wil weren. Hot ontwerp laat ons te dien opzichte in een ondragelijke onge kerheid. De minister zal tot het inzicht moeten komen, dat dit wetsontwerp niet het re sultaat is geweest van een voorzichtig af wegen van alle daarbij betrokken belan gen. De heer L. de Groot uit Rotterdam, se cretaris van den Kon. Ncd. Middenstands bond bracht allereerst hulde aan den heor Volkers Swicr, den secretaris van deze ge combineerde vergadering, die dezo op zoo uitnemende wijze heeft voorbereid. Spr. gaf uiting aan den wensch, dat dit ontwerp voorgoed zou verdwijnen. Hij acht het in strijd met de belangen van den midden stand, waartoe ook de drogisten en de apothekers behooren. Voorts huldigde spr. de Kamerleden dr. Vos, Bakker, mr. Mar- chant en van Dis (laatstgenoemde is ter vergadering aanwezig^ voor hetgeen zij ge daan hebben om het ontwerp te bestrijden of om de kwade kanten eraan te ontne men. (Applaus). In gloedvolle bewoordin gen..wees spr. op de .noodzakelijkheid van organisatie en van eensgezindheid, ter ver krijging van succes, wanneer, zooals thans, breede groepen van belanghebbenden in gevaar komen. (Daverend applaus). De heer A. Bos, 2o voorzitter van den Chr. Middenstandsbond, constateerde o.m., dat de toestand van de tegenwoordige wet meer dan 50 jaren heeft bestaan. Indien de bedoeling van het ontwerp juist is, dan zou dit strekkon in het belang van de volks gezondheid; maar dan zouden de drogisten 50 jaren lang schade aan de volksgezond heid hebben berokkend. De werkelijkheid is intusschen, dat het sterftecijfer in die halve eeuw in ons land van jaar tot jaar is afgenomen. Dit rijmt dus al heel slecht met de motiveering van het wetsontwerp. (Hilariteit en langdurig applaus). En wat den verkoop van schadelijke medicijnen betrfcft, wanneer die verkocht worden is er zelden 'n apotheker bij; het ontwerp zal dat euvel niet verhelpen. Ook deze spreker schetste uitvoerig bet belang van eensgezinde organisatie. Toen hij dezer dagen een drogist attent maakte op de bezwaren in dit ontwerp en hem het nut van aansluiting bij de organi satie onder het oog bracht, antwoordde deze drogist; ,Ze zullen het voor mij wel klaar maken". Doch spr. had zich niet kun nen voorstellen, dat een drogist zóó droog zou kunnen zijn. Het ontwerp moet in den kortst mogelij ken tijd naar de prullemand verhuizen; wij hebben geen vertrouwen in een ont werp, die zonder ons over ons is bekok stoofd. (Applaus). Tenslotte lichtte de heer Volkers Sw i er nog toe, dot het ontwerp is voorbe reid door de commissie voor de pharma- ceutische belangen, welke commissie uit zes apothekers en één medicus bestaat. Het is afkomstig van minister Slotemaker de Bruine, van wien de tegenwoordige minis ter het heeft overgenomen. De drogisten zijn bij de voorbereiding niet gehoord en spr. zou er alleen van hebben mogon ken nis nemen op voorwaarde dat bij het vol komen geheim zou houden, doch voor een dergelijke wijze van kennisneming heeft hij bedankt. Zóó is, aldus spr., dit ontwerp éénzijdig in elkaar geflanst. Ten aanzien van den afloop hebben de drogisten slechts af te wachten of en in hoeverre de Kamer ook met hun belangen zal rekening houden. Tenslotte werd de reeds vermelde reso lutie, nadat do aanhef was gewijzigd in „De groote vergadering van pl.m. 15U0 dro gisten uit alle doelen des lands, in de groo te zaal van don Dierentuin bijeen ter be spreking van" (enz.) mot algemeen stem men aangenomen. Tegen half 5 werd de bijeenkomst geslo ten. De aciie tegen dit ontwerp Men schrijft ons: In particulier onderhoud heeft do Voor zitter van de Tweede Kamer 10 Juni het Dagelijksch Bestuur van het Comité van Actie legen het wetsontwerp-Terpstra, welk D. B. bestaat uit de heeren Klaas de Vries, J. P. W. v. d. Sluys en S. do Vries Jzri. ont vangen tot aanbieding van de in 332 open bare vergaderingen door 37.622 personen ge dane uitspraak tegen onderscheidene pun ten van het ontwerp, in eveneens 332 mo ties belichaamd, onder opgaaf van de bc- zujnigingon, die de samenwerkende organi saties zonder de vitale belangen van het onderwijs te schaden verwezenlijkt wen- schcn te zien. De Voorzitter %van het Comité, de heer Klaas de Vries, deed in een korte rede uit komen, dat de wijzigingen in het Ontwerp, thans alsnog door Minister Terpstra aange bracht, en in hoofdzaak betrekking hebben de op de vervanging van de uniforme leer- lingenschaal door eeji gcdiiTercntiéerde (dit dankbaar door het Comité aanvaard) zeer onvoldoende aan de wcnschen van do sa menwerkende organisaties zijn tegemoet ge komen. Hij betoogde mede aan de hand van een mot prijzenswaardige snelheid door liet R.K. bureau voor Op>W\yijs en Opvoe ding opgemaakte en gepubliceerde,staat ;dat deze wijziging in verhouding (ot' het aantal scholen, dat daardoor eeriigë ver lichting zou krijgen, een vee) te groot aan tal in nog ernstiger moeilijkheden zou bren gen. Ook het wegnemen van de overgangs maatregel van 10 jaren respijt voor de klei ne scholen, werd zeer betreurd. De Voorzitter van de Tweede Kamer wees er in zijn antwoord op, dat hij daartoe geleid door de groote beteekenis van het ontwerp, het zijne had gedaan om de be handeling ervan door de Volksvertegen woordiging niet overhaast to doen geschie den, wat naar zijn meening wel in den geest van het Comité zou zijn; hetgeen grif werd beaamd. De 332 moties, in een daarvoor vervaar digde cassette aangeboden, werden daarop door den Voorzitter aanvaard, onder mede- deeling, dat de inhoud daarvan, zoowel als het feit der aanbieding, ter kennis van do Kamer zou worden gebracht. Zijn cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen 's-Gravenhage, 13 Juni. De Hooge Raad wees beden arrest in de zaak van Ds. J. L. Faber. predikant te Zutphen, thans lid van de Tweede Kamer, die voor het kan tongerecht te Zutphen heeft terecht gestaan wegens overtreding van de Inkwartierings- wet, door bij legeroefcndagen inkwartiering te weigeren. De kantonrechter had ds. F. ontslagen van rechtsvervolging, doch in hooger beroep veroordeelde de rechtbank in Zutphen hem tot een geldboete van 75—, subs, één maand hechtenis. Overeenkomstig de conclusie van den ad vocaat-generaal, mr. Wijnveldt, hoeft dc Hooge Raad heden het door ds. F. ingestel de cassatieberoep verworpen. DE LOONEN IN DE TYPOGRAFIE. Amsterdam, 13 Juni. In verband met de daling der indexcijfers en den ver deren achteruitgang van het bedrijfsleven, hebben de drie patroonsbonden, aldus meldt het „Drukkersweekblad", het wen- schelijk geacht om de Looncommissie, ge noemd in art. 26 der Collectieve Arbeids overeenkomst, opnieuw bijeen te roepen. Een uitnoodiging is verzonden tot een bij eenkomst op Maandag 27 Juni a.s. HET GASONGELUK AAN BOORD VAN DE MARNIX VAN ST. ALDEGONÜE. Amsterdam, 13 Juni. In den loop van den morgen is bij het dreggen het lijk opgehaald van dr. Hoffman, die giste ren spoorloos was verdwenen bij de gas- ongevallen. Het lijk werd opgehaald onder den wal van liet etablissement van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, waar de Marnix van St. Aldegonde had gelegen. Een mooi land bereikbaar gemaakt Amsterdam, 11 Juni. Een nieuwe luchtverbinding is tot stand gekomen tus- schen Amsterdam en Twente. Dagelijks zal in het vervolg een vliegtuig van dc K.L.M. van Twente naar Schiphol en weer terug naar Twente gaan. Met ecnige feestelijk heid is deze nieuwe luchtlijn geopend. Zaterdagmorgen gingen met twee vlieg- luigon officials en gasten van de K.L.M. naar het nieuwe vliegveld, dat ongeveer ligt in het zwaartepunt van den driehoek Oldcnzaal, Hengelo, Enschedé. Tot de gas ten behoorden o.m. dc wethouder der ge meentebedrijven Dr. E. J. Abrahams, het lid van de Arnstcrdamscho Kamer van Koophandel en vice-president van de com missie voor de luchtvaart, de heer G. van 'c Hek, do heer A. F. Oostermeyer, vicc- president van do afdeeling Kleinbedrijf van de Twentschc Kamer van Koophandel. De K.L.M. word op dezen tocht vertegenwoor digd door den heer A. v. d. Paauwert en den hoer J. F. X. Dcllacrl, havenmeester van Schiphol. In een uur brachten de be kende piloten Al er en Hondong do beide Fokkers naar Twente. Op hot nieuwe groote vliegveld werden de bezoekers ontvangen door den voorzit ter van het vliegveld Twente, don lieer Edo Bcrgsma, burgemeester van Enschedé, ver tegenwoordigers van do Kamer van Koop handel van Twente en van do Verceniging Vreemdelingen Verkeer in Twente. Door dan havenmeester van het nieuwe vliegveld, den heer I-I. E. F. Wolf werd ons met rechtmatigsn trots het nieuwe vlieg veld getoond, een grasvlakto effen als eon billard van 800 bij 806 M. Aan de zuidzijde van dit tererein zijn do gebouwen in aan bouw, die noodig zijn voor de goede outil lage voor een moderne vlieghavon. Boven dien zijn er reecis een paar hangars voor sportvliegers, aan welke sport in deze streek reeds wordt gedaan. Dc hoer Wolf geloofde in een goede toe komst van zijn vlieglvaven. Ilij cleeldc ons mede, dat het vliegtuig dat cle eerste reis Maandag naar Schiphol zal maken volge boekt is cn dat dit ook het geval is Vrijdag a.s., terwijl ook voor andere clagcn reeds plaatsen zijn besproken. Niet alleen in den handel en dc nijver heid zag cL* heer Wolf een toekomst voor deze nieuwe vlieghavon, Thaór lnj geloofde, dat ook het'toerisme'in-Twente groote toe komst heelt. Twente moet inderdaad als toéristenland nog ontgonnen worden. Moe mooi deze streek Van ons land is, die men alleon kent als het land van de fabrieken, .hebben wc daarna zelf aanschouwd. Wij zijn door eon groot stuk van dit Oos telijke deel van Overijsel getrokken, door bosch en heide, hoog on laag hout, aardige dorpen en moderne steden. We hebben dor pen bezocht, die voor weinige jaren nog on bereikbaar waren, toen nog geheel afgeslo ten van dc bewoonde wereld, mnar thans door goed onderhouden wegen opgenomen in het algemeen verkeer. In hot bekende hotel „Het Zwaantje" bij de Lutte hebben wij verpoosd om verder over heuvelland met steeds afwisselende vergezichten ontvangen te worden in het nog veel to weinig bekende theehuis op den I-Iolterberg, door de Twentschc Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Har telijke woorden van ontvangst zijn hier ge sproken en er is op gewezen dat Twente niet is het land der fabrieksschoorsleenen, maar het oude Saksische land met zijn vele sagen en zijn nog ongerepte natuur, door slechts weinigen gekend. Men hoopte, dat cle nieuwe lijn van dc K.L.M. het heerlijk golvend Twente zal openmaken voor het toerisme. Door vriendelijke dorpen en bloeiende steden zijn we -verder getrokken naar Del den, mot cle reeds jaren bekende bosschen van Twickol. waar ons do maaltijd in Karlshaven wachtte. Aan dezen disch heeft burgemeester Bergsma, als voorzitter van het vliegveld „Twente" oen dronk ingesteld op den voorspoed van Amsterdam en dc Amsterdarasche wethouder Dr. Abrahams getoast op den bloei en den groei van Twente. Vele andere goede wenschen zijn gesproken die als grondtoon hadden dank baarheid aan de K.L.M. om nu reeds in deze ongunstige tijden het te hebben aan gedurfd oen verbinding te hebben tot stand gebracht met het Westen des lands. Tegen het vallen van den avond waren we weer op het nieuwste vliegveld van ons land te rug, dat toon door den heer Edo Bcrgsma officieel werd geopend. Nu guit zoo straks, zeicle hij. het eerste vliegtuig omhoog in den geregelden dienst. Nu wordt dc weg door de lucht geopend. De banden tusschen Twente en Holland zijn weer nader toegehaald, banden van groot belang. Een nieuwe verbinding met de lage lan den aan de zee en do boschrijk golvende landen van Twente. Holland, hou Hand. dat ontboscht werd, wordt nu verbonden met het houtrijk, luisterrijk Twente. Dreigend en somber .is de tijd en in dien dreigenden tijcl bracht Twente met geest kracht deze prachtige luchthaven tot stand. Alle moeilijkheden ten spijt ligt dit groene veld gereed. Tevreden kunnen we zijn, maar nu, zeide spr., doorzetten en voor waarts gaan. Do tijd zal komen, dat Twen te tot nieuw leven ontwaakt. Geestkracht om door te zetten is er al tijd nog. Zoo moeten we zorgen, dat deze weg gaat leven, die voert naar nieuwen bloei, naar nieuwe welvaart voor ons al- geliefd Twente (applaus). Toen het vliegtuig op het punt stond om te starten, werd door den heor Edo Bergsma een touw voor den Fokker weg getrokken, symbolisch aangevende, dat do weg nu vrij was. Alcr, do piloot in den stuurstoel, gaf het sein en woldra zweefden we boven het veld. Er werd nog oven rond gevlogen, met zakdoeken werd gewuifd, oven later lag Hengelo aan onze vooten en zetten We koers naar Schiphol. Over do Veluwo lag reeds hier cn daar dc schaduw van den avond en het IJssclmccr blikkerde nog in de reeds luag-staandc zon. Wc hadden een mooi land gezien, een land, dat de moeite loont eens van nader bij aanschouwd te worden, een land van nog ongerepte natuur. Nu dc K.L.M. het weer gemakkelijk bereikbaar maakte voor een week-end, stellig een buitengewoon uit-, stapje. Een kruidenierswinkeltje als verzamelplaats 's-G ra ven li age, 11 Juni. ITet is de Haagsche politie mogen gelukken de hand te leggon op een inbrekersbende, dio spe ciaal winkels tot haar opcratietcrrcin koos. Door deze arrestatie is klaarheid gebracht in verschillende inbraken, welke tot dus ver nog niet vermochten te worden opgehel derd. In het Huis van Bewaring is n.l. in de eerste plaats ingesloten dc 25-jarige II. U.. zónder vaste woonplaats. Bij het onderzoek is gebleken, dat U. zich in het voorjaar van 1931 en in het voorjaar 1932 hier ter stede schuldig heeft gemaakt aan een 10-tal in braken, welke inbraken hij vaak alleen ploegde, doch ook wel in voreeniging met andere bckendo inbrekers en dieven. Gebleken is dat U. betrokken is geweest bij de volgende inbraken:: op 20 Febr. 1931 in een zuivelinrichting in de Lekstraat, waarbij ruim 600 werd gestolen en een aantal goederen, welke laatste later in be slag genomen zijn in een perceel aan de Ruijsdaelstraat; op 17 Februari 1931 in een boter- en kaaswinkel in het Westeinde, waarbij voor 300 aan eetwaren werd mede genomen; op 10 Febr. 1931 in de zaak van cle Gruijtei' aan den Z.W. Buitensingel, waar contanten en een aantal kruidenierswaren, werden gestolen; op 11 Febr. 1931 in den Umewinkél op jde Beeklaan, waarbij onge-, veer 112 werd ontvreemd; op 6 Febr. 1931 in den Uniewinkel aan don Kranenburger- weg, bij welke gelegenheid 195 aan con tanten en een G00-tal gaspenningen werden gestolen; op 25 Febr. 1931 in een koffietent aan cle Joh. de Wittlaan, waaruit een nieuw petroleumtoestel werd meegenomen, dat later 111 beslag kon worden genomen in een perceel aan de Vecnkadc; op 9 Maart 1932 in een sigarenwinkel aan de Constant Rebccqucstraat, waar toegang werd verkre gen door ccp tuimelraam cn waar de buit 25 bedroeg; in den nacht van 18 op 19 Maart j.l. in een pas geopende slagerij aan den Z.-W. Buitensingel, waar 34 bemach tigd werd en ten slotte door middel van in sluiting in Maart van dit jaar in een garage in dc Hooge Nieuwstraat, vanwaar 3 jassen werden meegenomen, waarvan later een motorjekker in beslag kon worden ge nomen in een eethuis aan de Groote Markt straat. Behalve aan deze inbraken heeft U. zich ook nog schuldig gemaakt aan diefstal van een 6-tal rijwielen, terwijl hij bovendien verdacht wordt van diefstal van groenten van de groentemarkt. Een groot aandeel in bovengenoemde werkzaamheden had een zekere M., die in Schcveningen een winkeltje had, Waar kruidenierswaren en consumptie-ijs werd verkocht. Deze M. verzamelde des avonds in zijn winkel allerlei ongure elementen, or ganiseerde als het ware inbrekersploegjes, liefst elk onder ccn hoofdman cn gaf aan wijzingen, waar een „kraakje" moest wor den gezet. Hij verstrekte inlichtingen ter zake en leverde zoo noodig ook de voor do uitoefening van het vak benoodigde instru menten. In ruil hiervoor bedong hij voor zich een behoorlijk aandeel in den buit. Ook dezo M. is in het Huis van Bewaring ingesloten. Behalve U. en M. bevinden zicli nog in hét Huis van Bewaring zekere P. W. R. en A. B., heiden te 's-Gravenhage woonachtig en verdacht van medeplichtigheid bij ge noemde inbraken. U. heeft reeds een bekentenis afgelegd, torwijl de anderen gedeeltelijk hebben be kend bij de misdrijven betrokken te zijn ge weest. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Uit Zaandam wordt aan het Volksbl. ge- -meld: De schatgravers zijn Vrijdag bij de graaf werkzaamheden op do overblijfselen van lijkkisten en doelen van geraamten in den grond op het oude kerkhof gestuit. Deze overblijfselen zijn naar een kuil in de na bijheid overgebracht en het werk is tijde lijk gestaakt, omdat de schatgravers van B. cn W. alleen vergunning hebben, hun onderzoekingen tc verrichten op die plaat sen, waar geen dooden aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd. Deze zaak zal in do Zaterdagmorgen to houden vergadering van het college van B. en W. een punt van bespreking uitma ken De burgemeester heeft zich op de oudó begraafplaats van den stand van zaken op de hoogte gesteld. -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11