RADIOREDEVOERING VAN STRASSER 00K IN ONS INDIE NIJPT DE CRISIS hFONGERS IN MASSA'S SLIJTERIJ Compote schalen NOODVERORDENING DOOR DE PERS BEOORDEELD Er is niet gezorgd voor werkverschaffing FRANKRIJK TREKT GOUD UIT AMERIKA TERUG GEORGANISEERDE NIEUWE ORDENING BEPLEIT Wering van Joodschen invloed DE VOLKSRAAD GEOPEND Loyale medewerking ondervonden ENORME NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 Kristal EEN NIEUW PLAN VAN PROF. KEYNES ,£ij stelt het gebrek aan construct //eve gedachten in het licht" Berlijn, li Juni (V.D.) De Berlijnscbe bladen leveren uitvoerig commentaar op de eerste noodverordening van de regeering- von Papen. De D.A.Z. schrijft, dat geen principieel hervormend werk werd gédaan, maar dat alloen, gelijk tot dusver reeds, gepoogd werd den brand op die plaatsen, waar hij het hevigst woedde, te verstikken. Het gaat er alleen maar om de ineenstorting der openbare kassen voor den eerstvolgenden tijd te verhinderen. De Börsonzoitung is van meening, dat de noodverordening goedgekeurd zal worden door allen, die naar orde en recht verlang den. Het gaat er thans om kleur te beken nen, of eindelijk vasten voet wordt verkre gen dan wel of men dagelijks de ineenstor ting voor oogen wil houden. Do Börsenkurier legt er den nadruk op, dat de noodverordening de levende uitdruk king is van de Duitsche ellende. Zelfs wie erge dingen verwacht had, is geschokt. Het eeniga wat bereikt is, is, dat men voor den eersten tijd geen kasinstorting van belang te vreezen heeft. De Germania zegt, dat men over de ge- heele linie niets nieuws ziet, men ziet al leen een gevaarlijke en onsociale verslech tering van de door het vorige kabinet ont worpen maatregelen. Zoo kan echter een leerrijke uitwerking ontstaan bij diegenen, die tot dusverre geloofd hebben, dat het vol doende zou zijn nieuwe mannon in de re geering te brengen om financieele en eco nomische wonderen te beleven. De Lpkalanzeiger komt tot de slotsom, dat de* oodverordening duidelijk openbaart hoe catastrophaal zich do geheele toestand heeft ontwikkeld en tot welken afgrond Duitschland is gevoerd. De Vossische Zeitung oefent er critiek op uit, dat in de noodverordening de preraie- leening ontbreekt, waarmede de regeering- Brüning de werk'.ooshoid te lijf bad willen gaan. Het Berliner Tageblatt mist het onder Brfining uitgewerkte program voor werk verschaffing. De noodverordening stelt het gebrek aan constructieve gedachten in het licht. De Vorwarts is van meening, dat de nood verordening geen lasten brengt voor de wel- gestelden, maar nog meer nood en ellende voor de armen. De bittersta teleurstelling echter brengt zij aan de groote massa. Alle hoop op werkverschaffing is vernietigd. Er wordt niet gezorgd voor werkverschaffing en van staatswege wordt de woningbouw niet bevorderd. De Kólnische Volkszeitung schrijft over 'de noodverordening o.a.: De noodverordening krijgt baar bijzonder kenteeken juist door datgene, wat er niet in staat Zij brengt diengenen niets, vvien de noodverordening van Brüning iets heeft willen geven. Zij legt alleen lasten op en waarborgt geen overeenkomstige vergoe ding voor die lasten, welke bij de verhin derde noodverordening juist te vinden zou den zijn geweest in de kolonisatie en de werkverschaffing. Proclamatie der rijksregeering. Berlijn, 14 Juni. (V. D.) Ter gelegen heid van de afkondiging harer eerste nood verordening heeft de rijksregeering een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij er op wijst dat de regeering bij haar ambts aanvaarding Duitschland heeft aangetrof fen in een toestand van socialen, finan- cieelen en economischen nood en het der halve noodzakelijk acht alvorens haar eigenlijke program af te werken, voorloo- pig maatregelen te nemen om den finan- cieelen toestand van het rijk, de landen en de gemeenten te verzekeren en te redden voor een feitelijk dreigende ineenstorting Deze voorwaarden zullen nadrukkelijk moeten worden nagekomen. Er wordt op gewezen, dat het thans na een halve eeuw sociale wetgeving niet meer gaat om de hoogte der prestaties, doch om haar be houd in het algemeen. De rijksregeering, wier sociaal besef ten nauwste verbonden is met de door haar beleden wereldbe schouwing, waardeert ten zeerste de betee- kenis der sociale instellingen, tot behoud waarvan op dit oogenblik van uitersten nood door alle lagen der bevolking opnieuw ernstige offers moeten worden gebracht. Indien de rijksregeering thans allereerst de meest dringende eischen van dit uur zal nakomeu, dan legt zij or tegelijkertijd bizonder den nadruk op, dat zij niet de be doeling heeft verder te gaan op den weg om nieuwe bronnen van inkomsten aan te boren. Haar doel is het Duitsche bedrijfsle ven te redresseeren. Zij zal derhalve met de regeeringen van andere mogendheden zoeken naar een oplossing van de econo snicche wereldcrisis. Bovendien acht de rijksregeering het zich met het oog op den ontzaglijken economischen nood tot een plicht de economische energie van het eigen land te mobiliseeren en ten nutte te maken voor de tewerkstelling der braak liggende werkkrachten. De regeering zal alles doen om de landen door een doelbe wuste markt-politiek, door gepaste maat regelen, tegemoet te komen. be wil van hot Duitsche volk, verlost te worden van den geesel der werkloosheid, 6D de hoop der jonge generatie, een nieuwe basis te vinden, zullen door de regeering als een voor de toekomst der natie beslis sende taak met alle middelen worden ge- ^tound. DE OUD-STRIJBERS IN WASBINOTON. De toestand dreigend. Washington, 15 Juni (H.N.). Dé toe stand te Washington begint weder critiok te worden aangezien de levensmiddelen bij d$ 20.000 oudstrijders op beginnen te raken. De regeering zorgt niet meer voor gratis geneeskundige behandeling onder voorge ven dat er geen voldoende personeel en ook geen middelen meer beschikbaar zijn. Het gemeentebestuur biedt aan de oud- strljders, die bereid zijn de stad te veria ten per man 5 dollar en levensmiddelen voor een dag. Het stoffelijk overschot van den afge vaardigde Eslich, die Dinsdag bij het debat over de uitkeeringen aan de oudstrljders plotseling aan een hartverlamming over leed, is vandaag naar bet spoorstation over gebracht om naar de woonplaats van den overledene vervoerd te worden. Ruim 15.000 oudstrijders begeleidden bet van het kapitool tot aan het station. Daar men voor oen eventueele bestorming van hel kapitool door de oud-strijders bevreesd was werd dit door 30Ó man marinetroepen be zet. Hoovers veto. Washington, 15 Juni. (V.D.) Het Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag, ge hoor gevende aan de actie der te Washing ton verzamelde oud-strijders, met 209 tegen 176 stommen een voorstel aangenomen, waarbij de directe uitbetaling van oorlogs- uitkeeringen wordt geëischt. Of het voor stel ook door den Senaat zal worden aan genomen. is nog niet zeker, doch zelfs in dien de Senaat het zal goedkeuron dan is r.og onder de huidige omstandigheden te verwachten dat president "Hoover zijn veto zal uitspreken, zoodat het voorstel dan hoogstwaarschijnlijk nog geen wet zal wor den. New York, 15 Juni (V.D.) Do bank van Frankrijk heeft de rest van het zich tn de Vereenigde Staten bevindende Fransche goud tot een bedrag van 55 millioen dollars teruggetrokken. Aan buitenlandse!) goud bevndt zich In Amerika nog slechts 700 millioen dollars. De goudvoorraad der Vereenigde Staten be draagt nog ongbveer 3200 millioon dollars. De Amerikaansche bankiers zien in het te rugtrekken van het buitenlandsche geld een verbetering, die tot uiting komt in den dollarkoers. EEN BLOEDIGE BOTSING IN NOORD- AFRIKA. P a r ij s, 15 Juni (H.N.) Volgens een be richt uit Rabat hebben inboorlingen ten Franschen proviand trein aangevallen, die den nieuw-vooruitgeschoven post ton Oos ten van Tilliguit in het Ystra-gehied van levensmiddelen en munitie moest voorzien. De aanvallers werd met belangrijke verlie zen op de vlucht gejaagd. De verliezen aan Fransche zijde bedroegen 2 onderofficieren en 14 man. BU HET ZWEMMEN VERDRONKEN. P a r ij s, 15 Juni (H.N.) Bit Rijssel zijn drie schooljongens bij het zwommen verdronken. Zij werden door den stroom meegesleurd, voordat hun hulp kon worden verleend. Een beschouwing over de synthese van nationalisme en socialisme B o r 1 ij nU Juni. (V.D.) Hedenavond hoeft Gregor Strasser voor de Duitsche radiouitzending een redevoering uitgespro ken over de staats-idoe van het nationaal- socialisme. Nadat hij er op gewezen had, dat hij als eerste nationaal-socialist voor do radio over wezen en inhoud van de nationaal-socialis- ttsche staatsidee het woord voerde, zette hij o.m. uiteen Het. nationaal-socialismc is In laatste in stantie niets anders dan de politieke uit drukking van de psychische nooden van een groot tijdperk. Wij verstaan onder socia lisme de van staatswege uitgevoerde maat regelen ter bescherming van den enkeling of van een grootere gemeenschap tegen iedere uitbuiting. Het aan den staat trek ken der spoorwegen, het in gemeentehanden brengen van trams, eloctriciteits- en gasfa brieken, de bevrijding der boeren van den Freiherr von Stein, het incorporceren van het standensysteefa in het organisme van den tocnmaligen staat, het prestatieprincipe van den Pruisischen officier, van den Duit- schen onomkoopbaren beroepsambtenaar, de muren, het raadhuis, dc dom van een vrije rijksstad, dat alles is een vorm, waarin het Duitsche socialisme tot uitdrukking komt. Deze gedachte van een van staatswege ge garandeerde bescherming hoeft in bet ge heel niets uit te staan met dat wat het Marxisme in het Duitsche socialisme heeft weten in te voeren, niets uit te staan mot internationalisme, paclflsmo en klassen strijd. Het naar binnen werkende socialisme en het naar buiten werkende nationalisme zijn niet anders dan verschillende uitingen van den zelfden wil. Do synthese van nationa lisrae en socialisme in het nationaal-socia- lisme beteekent de binnenlandsche en bui tenlandschc vrijheid van Duitschland en de vrijheid van de werkplaats zijner armste volksgenooten. Politiek boteekent voor ons het dienen van het Duitsche volk en het heil van den staat. Wij, nationaal-socialisten, willen geen plan-looze omwenteling, maa>- een georganiseerde nieuwe ordening. Wij willen geon burgeroorlog en geen klassen- hetze, maar wij willen do innerlijke verzoe ning van het volk. Wij willen do bescher ming van lederen eerlijken arbeid en do op brengst daarvan tegen het openlijke en ver momde misbruik van het kapitaal. Wij wil len geen vorvolglng van Joden, maar wij eischen een Duitsche leiding zonder Jood schen en vreemden geest, zonder Joodsche mannen achter dc schermen en Joodsche kapitanlbelangenwaaraan tegenwoordig bijna de geheele partijwereld ten prooi is gevallen. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij schuwen echter een oorlog niet, wan neer deze eens het laatste middel mocht zijn om de Duitsche politieke en sociale vrijheid te verdedigen. Wij willen geen opruüne tegen geloof en geen vervolging van Christe lijke kerken, wij eischen echter de eerlijke medewerking der kerken aan de vernieu wing der Duitsche cultuur, zonder welke ook de kerken psychisch verdorren en in houdsloos worden. Wij willen van de ziels verzorgers geen partijpolitiek, maar daar voor in de plaats een dienen van den vrede der rnenschelijke ziel, van de zedelijke ver heffing der massa's. Zoolang de andere vol keren bowapenen, eischen wij voor het Duit sche volk oveneens het récht zich te voor zien van"de noodzakelijke bescherming van zijn belangen. Het verdragswerk van Ver sailles is in zijn huidigen vorm als immoreel verdrag voor de moreele wétten van de ge heele cultuurwereld ongeldig en nietig. Het zelfde geldt voor de op het verdrag van Ver sailles opgebouwde verdere herstelverdra- gon. Even heldor en ondubbelzinig is onze binnenlandsche poliiek. Hot volk wil werk en brood. Voor ons is dc oplossing van het sociale vraagstuk het bestaansprobleem van den huidigen tijd, dat onmiddellijk door nieuwe mannon moet worden aangevat. Economie beteekent voor ons niet beurs- geschrëeuw, financieele manoeuvres en spe culaties ton koste van het lijdende volk, maar het scheppen van waarden, die het algemeen ten goede komen. Ons naaste doel is het opheffen van het loegloopen van het Duitsche economische leven en welten eerste door het overwin nen van de werkloosheid en het sanceren van den landbouw, ten tweede door het op lossen van het probleem van het rechtvaar dige arbeidsloon en ten derde door gepaste inperking van onze geldeconomie in het kader van de komende nationale economie. Evenals wij een levenskrachtigèn midden stand aanhangen, oen krachtigen arbeiders stand door oplossing van het sociale pro bleem nastreven on een zuiver op prestatie opgebouwd beroepsambtenarencorps eischen, zien wij in den Duitschen boer niet slechts een stand onder standen, maar de oerbron In het algemeen van onze rasvernieuwing. De leuze en het program echter luidt Duitschland alleen Duitschland, niets dan Duitschland. WERKLOOZENONLUSTEN. Hindenburg, 14 Juni. (V. D.) Heden is het herhaaldelijk tot vrij groote samen scholingen gekomen, waaraan voorname lijk door werkloozen werd deelgenomen. Terwijl het des middags in het algemeen vrij onschadelijke opstootjes betrof, waar bij de politie de orde spoedig kon herstel len, werd het karakter der botsingen met de politie later echter herhaaldelijk ern stiger. Verscheidene politieagenten wer den met steenen en messteken vrij ernstig gewond. Er werden aanplakbiljetten ge vonden, waarin werd opgeroepen tot ge- wolduitoefening. Verscheidene personen werden gearresteerd. DUITSCHLAND UIT DEN VOLEEN30ND? Motie van den Pruisischen landdag, Berlijn, 15 Juni (V.D.). De Pruisische Landdag heeft heden met de stemmen Van natjonaal-socialisten cn communisten een communistisch voorstel aangenomen om de Rijksregeering te verzoeken, Duitschland uit den Volkenbond te doen treden. Voorts werd gestemd over een commu nistisch voorstel waarin do Landdag hel onmiddellijk aftreden van de Rijksregeering Von Papen eischt. Communisten en sociaal democrafen stemden voor, doch in totaal werden slechts 177 stemmen uitgebracht zoodat het quorum niet aanwezig bleek te zijn en de Landdag geen besluiten kon ne men. De Couverneur=Generaal spreekt een rede uit Batavia, 15 Juni. (Aneta). Hedenmor gen heeft Z. E. de gouverneur-generaal van Ned.-Indié, mr. dr. R. C. de Jonge, de zit ting van den Volksraad geopend. Z- E. me raoreerde dat het slechts negen maanden geleden is dat hij in deze zaal aanwezig was ter aanvaarding van zijn ambt. Dit is een korte spanne tljds, maar een periode vol van gebeuren van klemmende betee kenis en groote moeilijkheden. Spr. memo reerde dat hij allerwege loyale medewer king ondervond van goede krachten, welke zich met onvolprezen ijver en toewijding aan de behartiging van de zaken des lands wijden, zoodat zijn kennismaking met de bestuursvoering niet de groote moeilijkheid vormde. Deze lag in bizondere omstandig heden. Het bestaan van een ernstige crisis was bekend, maar hoe ernstig die crisis worden zou, werd slechts door enkelen voorzien. Spreker memoreerde de oorlogs schulden, de herstelbetalingen, de tarief muren en den politieken toestand van som raige landen, waardoor honderden millioe nen buiten normale producten en consump tie bleven, terwijl ook de toestand van Ne derland allerminst teekenen van beter schap vertoont. Wat wy van Nederland hooren wijst op een noodtoestand van handel, industrie, land- en tuinbouw. Het gevoel van saam- hoorigheid doet ons daarom dubbel belang stellen en meeleven. Bovendien kunnen wij voortaan de steun van het moederland bij do financiering van onze geldbehoeften niet missen, zoodat het niet alleen een pakkende uiting van eenheid is, maar ook- van practi- sche politiek is, te doen wat gedaan kan worden ter behartiging van de belangen van het moederland, zonder die van Neder- landsch-Indië schade t© doen. Ook in Ned.- Indië is beterschap nog niet ingetreden, hetgeen op zeer pijnlijke wijzs wordt ge voeld bij de beschouwing van onze Euro- peesche en inheemsche exportbedrijven. De goede oogsten doen de voedingsvoorziening voor het land geen gevaar loopen, doch de marktwaarde van alle producten verzwakt de economische kracht van de bevolking Spr. memoreert de werkloosheid onder allo groepen van de bevolking. De regeering is natuurlijk volledig bereid het noodige en mogelijke te doen, d^ch particu'ier initia tief en onderling hulpbetoon verdient verre do voorkeur boven ambtelijke bemoeiingen. Spr. doet een beroep op aller medewerking. Wees sprekers ambtsvoorganger verleden jaar op een terugvallen van do landsmidde- len tot 416 millioen gulden, thans wordt op grond van de uitkomsten van verleden jaar en de verstreken maanden van het loopen- de jaar erop gerekend, dat deze ruim nog 100 millioen te hoog is. Spr. staat stil bij de inkrimping der formaties, de ontslagen en de afvloeiing en spreekt zijn oprechte sym pathie en medegevoel met de slachtoffers uit. „Ik gevoel dit misschien meer dan iemand anders, omdat ik mij er voortdu rend van bewust ben, dat mijn paraaf hier beteekent een aantal werkloozen, daar een gebroken carrière en elders een ontwricht gezin. In de meeste gevallen teleurstelling, leed en ellende." Spr. wijst verwijten van partijdigheid af en beroept zich hierbij op het feit, dat de afvloeiing in de jaren 1931 en 1932 bij het personeel met een raaandelijkscbe bezoldi ging van minder dan ƒ800 716 pet. en bij het personeel met een hoogere bezoldiging dan 800 per maand 11 pet bedroeg. Zijn wij, zooals de regeering hOv>pt, aan het ein de van dit jaar door de grootste bezwaren heen, dan zal niet alleen een aanzienlijke bezuiniging worden verkregen, doch ook de basis zijn gelegd voor een stelselmatig eco nomischer on doeltreffender verdere uit bouw van het onderwijs, zoodra de om standigheden dat weer toelaten. Inzake de vraag politle-leger of defensie-leger, zegt de gouverneur-generaal, dat afgescheiden van de defensietaak van 't leger hoe beperkt ook opgevat het legerbestuur ook voor handhaving van rust en orde aan oon klei ner defensie-leger de voorkeur geeft boven een grooter politie-leger. Spr verklaart dat de financieele nota een vollediger overzicht bevat, waaruit blijkt, dat een benadering van het uitgaven-niveau ad 400 millioen gulden niet gemakkelijk zal zijn, doch hier mede is nog niet genoeg gedaan Als de inkomsten niet beter worden, zullen wij ver der terug moeten. Een vast plan voor die verdere maatregelen kan spreker niet geven. „Al kon ik het, dan zou ik u dat toch niet voorleggen." Batavia, 15 Juni. (Aneta). De eind cijfers van den geheelen gewonen en buiten- gjwonen dienst van de begrootiug vi»or het dienstjaar 1933 zijn als volgt: Ontvangsten 561.148.399, uitgaven 659.811.612. De cijfers van den gewonen dienst zijn hiervan: Ontvangsten 520.395.846, uitga ven 620.390.075. De buitengewone dienst laat dus een over schot van 1.331016. Uit de berekening van de saldi over de jaren 1922/1933 blijkt, dat ultimo 1932 246.200 000 ongedekt zal zijn, aangezien het totaal tekort over deze reeks van dienst jaren 482.600.000 bedraagt, waarvoor uit de opbrengst van de verschillende leenin gen een bedrag van 236.400.000 in minde ring kan worden gebracht, PRIJSDALING Dezelfde kwaliteit dezelfde garantie dezelfde veiligheid COMPLECT MET VRUWI8L OANOREM. BAGAOEORAQER EM KCTTINQTIQMMEL zijn nop steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 291 Londen, 15 Juni (H.N.) De Times publi ceert een artikel van prof. Keynes, waarin deze den staatslieden te Lavsanno don raad geeft een plan voor een algemeene regeling van het vraagstuk der schadevergoeding en dat dor oorlogsschulden voor te berei den, dat zij zelf redelijk achten. Hij sluit zich aan bij het voorstel van sir Arthur Salter om Duitschland na de noodige pauze nominale betalingen te laten doen ter er kenning van de juridische verplichtingen. Engeland rnoet zich bereid verklaren aan de Vereenigde Staten grootere betalingen aan te bieden dan het zelf ontvangt. Eor op deze beginselen opgebouwd plan moet dan door Lausanne aan Washington wor den voorgelegd. Het Amerikaansche volk, dat thans aan het begin van de verkiezings campagne staat, kan dan beslissen over dit ook voor Amerika van zoo'n vitaal belang zijnd vraagstuk. Zonder Amerika is een de- 'initieve oplossing van belde vraagstukken onmogelijk. Wat de vooruitzichten voor bet slagen van een dergelijk plan betreft, is Keynes optimistisch gestemd. Daarentegen is de Times zelf van opvatting, dat bij de Amerikaansche presidentsverkiezingen een dergelijk internationaal vraagstuk geen doorslag gevende rol kan spelen. Evenals Kevnes is de Times van opvatting, dat eerst overeenstemming tusschen de Europcesch© staten moet zijn verkregen, doch eerst na de presidentsverkiezingen kunnon aan de Vereenigde Staten nieuwe voorstellen met kans op succes worden gedaan. OP 22 JUNI VERKIEZING VAN PRUISENS PREMIER. B e r 1 ij n, 15 Juni. (V.D.) Het seniorencon vent van den Pruisischen landdag heeft he denmorgen voor den aanvang der plenaire zitting besloten om de debatten over de voorstellen tot opheffing van de Pruisisch© noodverordening en over het nationaal- socialistisch wetsontwerp tot het verleenen van amnestie, te stellen op morgen. Voorts werd besloten, dat do landdag op Woens dag 22 Juni a.s opnieuw bijeengeroepen zal worden voor de verkiezing van den Prui sischen minister-president. Verklaard wordt dat over deze zaak nog steeds geen bespre kingen tusschen nationaal socialisten en centrum zijn gehouden. GRIEKENLAND STAAKT DE BETALINGEN AAN AMERIKA. Athene, 15 Juni. (V.D.) De Griekscho gezant te Washington heeft opdracht ge kregen aan de regeering der Vereenigde Staten mede te deelen, dat Griekenland ten gevolge van de ernstige crisis en van liet feit, dat het zich geen deviezen kan ver schaffen, gedwongen is de beta)ing van zijn oorlogsschulden aan Amerika, onafhanke lijk ~an de beslviten, die tc Lausanne nul len worden genomen, met ingang van 1 Juli a.s. te staken. HET GEBRUIK DES RADIO DOOR DE POLITIEKE PARTIJEN. B c r 1 ij n, 15 J u n i. (V.D.) De rijksminis ter van binnenlandsche zaken, von Gayl, heeft heden een verordening uitgevaardigd voor het gebruik van de radio ddör de poli tieke partijen. Gedurende de laatste week voor de verkiezingen kunrren de politieke partijen van de radio gebruik maken. Allo partijen van den rijksdag, van de nationaal- socialisten tot de sociaal democraten, mo gen in do laatste verkiezingdagen elk 25 minuten spreken en wel de zwakste fractie het eerst, zoodat de sociaal-democraten op den Zaterdag voor den verkiezingsdag als laatste het woord zullen voeren. De rede voeringen zullen waarschijnlijk des avonds worden gehoudens -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10