RIJKSMINISTERS VOOR DE MICROFOON PRUÏSENS LANDDAG VERGADERT Oneenigheid over een amnestiekwestie DE LIQUIDATIE DER HERSTELKWESTIE VON GAYL WENDT ZICH TOT HET VOLK Minister Schaffer over de noodverordening DE OPHEFFING VAN HET S.A.-VERB0D DUITSCHE VAKBEWEGING BEKLAAGT ZICH OOST-ÏNDIE SPRINGVLOED INMIDDEN- JAVA Buitengewoon hoog waterpeil Geen aanklacht bij het staats gerechtshof tegen het ministerie B e r 1 IJ n, 15 Juni (H.N.) De zitting van den Pruisischen landdag van vandaag nmst tweemaal opnieuw worden bijeenge roepen, aangezien het quorum niet aanwe zig bleek. In de gelederen der nationaal- socialisten waren eenige afgevaardigden reeds in de nieuwe S.A.-uniform vorsche- nnn. Na afdoening van enkele kleine wets ontwerpen kwam het communistische voor- sio! in stemming tot staking van de beta lingen volgens het Young-plan en van de Dawesleening. opheffing van de noodveror deningen en van do invoerrechten. Reeds in d« laatste zitting was bij de stemming over dit voorstel geen quorum aanwezig. Ditmaal leverden do nationaal-socialisren blanco biljetten in. Dc communisten stem den voor. terwijl de overige fracties aan de stemming geen deel namen. Aangezien ook dc stemmende fracties niet voltallig waren, kon de landdag ook thans geen besluit ne men. Na lo heropening van de zitting werd een communistisch voorstel tot opheffing van de schadevergoeding aan de Hohcnzol- lern en uitzetting van de Hohenzollern uit het land vorworpon, terwijl het voorstel, om bij stakingen politie dienst te laten doen, met de stemmen der communiston en nationaal socialisten cn van enkele sociaal democraten aangenomen werd. Aangenomen werd, gelijk men weet, ook met do stemmen der communisten en der nat jonaal-socialislen Jiet communistische voorstel om de rljksre- geering te verzoeken Duitschland uit den Volkenbond te laten treden. Toon de commu nistische motie van wantrouwen tegen het kabinet-von Papen in stemming kwam. was opnieuw geen quorum aanwezig, daar thans ook de nationaal-socialistcn geen biljetten inleverden. Ook het centrum nam aan de stemming peen deel. Pr moest dus weer een nieuwe zitting worden bijeengeroepen, waarin het nationaal-socialistische voorstel aangenomen werd om de regeering te ver zoeken. dat naar aanleiding van do inci denten bij het betrekken van de Skagerak- wacht de president van politie van zijn ambt te ontheffen cn eenige hooggeplaat ste politieambtenaren te bestraffen. Bij de stemming over het voorstel bij het staats- gerechtshof een aanklacht in te dienen te gen het Pruisische staatsministerie, deed zich een verrassing voor. Hoewel de voor de aanneming van dit voorstel noodlge meerderheid van twee derde in den land dag niet te verwachten was, geloofde men "toch, dat er eén eenvoudige meerderheid voor te vinden zou zijn. Het voorstel werd echter verworpen, aangezien met do sociaal democraten, hot centrum en de staatspartij ock de communisten tegen het voorstel stemden. De natlonaal-socialiston riepen daarop in koor: „Wie redt het systeem? De communistische partij'" Na afdoening Aan nog enkele kleine wetsvoorstellen be gonnen de beraadslagingen over het gewij zigde nationaal-socialistische voorstel tot vcrleenlng van amnestie in tweede lezing. Voor het eerst in den nieuwen landdag nam oen staatsminister, en wel de minster van justitie, od de regeeringbank plaats, die ter stond het woord nam. Hij maakte zijn be zwaren kenbaar tegen de amnestiewet in de redactie, zooals die in de commissie is vastgesteld, zoodat ook amnestie zal wor den verleend voor ernstig lichamelijk let sel, ernstige gevallen van roof en misdaden tegen het leven. Het verlecnen van amnes tie hierdoor zou een aansporing zijn tot het begaan van dergelijke daden, vooral bij de a.s. verkiezingen van den rijksdag. Op grond van het ter beschikking staande cijfermate riaal wees de minster er op, dat volgens do thans vastgestelde redactie ongeveer 39.000 personen onder de amnestie zullen vallen, o a. 525, die wegens moord of doodslag ver oordeeld zijn of vervolgd worden. De mi nister verzocht aanneming van het ccn- trumsvoorstel, volgens hetwelk misdaden tegen hPt leven cn andere zware misdrijven niet onder de amnestie zullen vallen. Voorts verlangde de minister vaststelling van een bepaalden termijn voor do amnestie, aan gezien anders bij voorbaat vrijheid van straf verzekerd zal zijn voor nop te begane daden. Volgens het oordeel van den minis ter is het ontwerp, vooral wegens de daar in opgenomen amnestiecommissic van den landdag, die gerechterlijke vonnissen kan wijzigen, in strijd met de grondwet De mi nister liet doorschemeren, dat de regecring zich tegen de wet zal verzetten en dc land dag dan niot in staat zal zijn het voorstel met de noodige meerderheid van twee der de aan te nemon. SAMENZWERING ONTDEKT IN SPANJE. Madrid, 15 Juni. (V. D.) De politie te Madrid heeft een monarchistische samen zwering ontdekt on in dit verband ver scheidene bekende persoonlijkheden gear resteerd, o.m. den te Barcelona wonenden generaal Barrera, die de laatste chef van den generaion staf is geweest tijdens het koninkrijk. DE UITKEERING AAN DE OUD-STRIJDERS. Washington, 16 Juni. (V.D.j De fi- nancieele commissie van den Senaat heeft het voorstel, waarbij geéischt wordt de oor- logsuitkoeringen direct uit te betalen, ver worpen met 14 tegen 2 stemmen. Zooals bekend, heeft gisteren het Huis van Afgevaardigden dit voorstel goedge keurd. AANSLAG IN HET BELGISCHE PARLEMENT. Daad van een zwakzinnige? Brussel, 15 Juni. (V.D.) Woensdag bij den aanvang der zitting van de Kamer heeft een bezoeker van de tribjne op de tweede gaanderij een schot gelost dat don sociaal- democratlschen afgevaardigde Uytroevcr juist niet raakte, aangezien het rakelings langs hem heen ging. De dader werd direct door de boden gear resteerd. Hij was vroeger bij een der ge meentediensten en werd na den oorlog uit dezen dienst ontslagen. Mm meent met een 7.wakzinnige te doen te heboen. De man wil de zich op Uytroever wreken, aangezien hij van meaning is, dat deze zich in zijn kwa liteit van secretaris van de betreffende vak- vereenigtng niet genoeg aan zijn belangen had laten gelegen Hggen. Brussel, 15 Juni. (V.D.) Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man, die den revol veraanslag heeft gepleegd, socialist ie. BLOEDIGE BOTSINGEN TE ZURICH. Eén doode, 28 rwaar gewonden Zurich, 16 Juni. (V.D.) In verband met de monteursstaking te Zurich, die reeds zes weken duurt, werd gisteravond aldaar een communistische betooging gehouden, waar bij een ernstige botsing ontstond met de politie. Negen en twintig personen werden zwaar gewond, terwijl ruim 50 personen werden gearresteerd. Van de zwaar gewon den is hedenmorgen vroeg éér. overleden, terwijl drie anderen stervende zijn. BRIAND'S TESTAMENT. P a r ij s, 16 Juni. (H.N.) Het blad Oouvro publiceert vanmorgen den inhoud van het testament van Briand. Daaruit blijkt, dat Briand behalve zijn landgoed te Cocherel ook nog huizen en terreinen in. den omtrek bezat, waarvan hij de meeste heeft ver maakt aan mevrouw Lucic Uro Jourdan te Parijs, terwijl de overige, evenals het meu bilair van zijn woning te Parijs, aan zijn neef Billaud zijn vermaakt. DE AFFAIRE-LINDBERGH. 15 jaren voor één dor oplichters. Washington, 15 Juni. (V. DDo jury heeft tegen den vroegeren agent bij dc geheime politie, Gaston Means, die onder valschc voorwendsels van Mrs. Mc Lean, de uitgeefster van dc Washington Post, 100.000 heeft ontvangen, omdat hij haai den Lindberghbaby zou terugbrengen, 15 jaren tuchthuisstraf geéischt. HOOVER CANDIDAAT. Voor het presidentschap. Chicago, 16 Juni. (V DJ Het partij congres der republikeinen heeft Donderdag middag president Hoover opnieuw candi- dnat. gosteld voer liet presidentschap der Vereënigde Staten. De candidaatsleiring ge «chiedde bij de eerste steniming. Hij vér kreeg 1126!/2. Coolidge senator Blaf no 13, ex senator Joseph Prance 4. Dawes 1 en Wadsworth eveneens een stem. Steeds luider roep om een definitieve regeling De Parljsche bladen wijden uitvoerige beschouwingen aan het accoord, dat Woens dag tus9chen Macdonald en Herriot tot stand zou zijn gekomen en wel op do basis van een moratorium voor den duur van zes maanden, dat rnen Duitschland zou aanbie den en dat zal gelden zoowel voor het be schermde als voor het niet-beschermde deel der betalingen. Macdonald zou Herriot ver zekerd hebben, dat de Duitsche rijksminis ter van buitonlandsche zaken Von Neurath zich bij zijn laatste bezoek aan Londen niet ongoneigd had getoond op een dergelijke re geling in te gaan. De Gcneefsche correspondenten der groote Parijsche bladen tooncn zich bijna allen be vredigd door de bereikte overeenstemming. In de Echo de Paris maakt Pertinax eenig voorbohoud en verklaart, dat, wanneer het officleelo doel van de conferentie van Lau sanne het onderzoek naar de betalingscapa- citeit van Duitschland is, het werkelijke doel de afschaffing der betalingen zal wor den. ledereen weet, dat het Youngplan slechts in werking kon worden gesteld door druk op Duitschland te oefenen. Aangezien echter de overeenkomst van 19*24 en dio van 1930 Frankrijk elke mogelijkheid heeft ont nomen om een dcrgelijkon druk uit te oefe nen. kan men deze overeenkomsten thans reeds als begraven beschouwen. De Petit Parisicn, die als noodzakelijk heid voorop stelt, dat Duitschland het voor- slel aanvaardt, verklaart, van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat Macdonald een direct onderzoek naar de consolidee- ringsmogelijkheden der herstelbetalingen in nauw contact met de economische reorga nisatie van Europa zal voorstellen. Hierbij gaat het niet alleen om slcun aan de Do- nou- «n Balkanstaten, doch om een werke lijke economische conferentie, die reeds in de komende weken met haar werk kan be ginnen. In het Journal schrijft Saint Brice, dat niet slechts een commissie moet worden In gesteld, die de liquideeringsmogelijkheden der herstelbetalingen moet onderzoeken, doch ook een tweede commissie, dio de voorbereidingen zal treffen voor de groote economische co/iferentic, die echter pas bij een kan komen, wanneer de kwestie der herstelbetaling en ihtergcalliecrde schulden definitief geregeld zal zijn. In oen hoofdartikel keert de Times zich scherp tegen ccn moratorium op korten ter mijn cn stelt den eisqh. dat de conferentie van Laüsnnne een definitieve regeling van het herstel vraagstuk zal. bréngen. De pu blieke opinie in Engeland zal uitermate ontstemd worden, ..wanneer Lausanne we derom slechts uitstèi bre.pgt. In Londen heersc'ht een groote*.,doch, naar wij hopen, ongemotiveerde, vrees, <lat de vaste wil van Macdonald, om tastbare resultaten te berei ken, door .argumenten, die hij te Parijs heeft gehoord, zijn-verzwakt. De Times wijst „Wij zullen de bittere waarheid zeggen, om hel even of zij gaarne wordt aanga hoord of niet" Berlijn, 15 Juni. (V D.) Do rijksminister van blnnonlandsche zaken, Freiherr von Gayl, heeft in zijn inleidend woord tot de door den rijksminister van arb^d, SchMfer, uit te spreken radioredevoering o.m. gezegd: Als vertegenwoordiger van den to Lausan ne vertoevende» rijkskanselier kan ik u zeggen: Do nieuw'e rljksregcering acht het van belang haar bedoelingen on handelin gen onmiddellijk mede te declen aan het Duitsche volk cn wel per radi VooY zoo ver do omstandigheden het zullen veroor loven. zullen de rijksministers na elkander het woord voeren. Wij spreken niet voor een bepaalden berocpsstand cn niet voor een klasse der bevolking, doch uitsluitend als de rijksministers, dio door onzen hoog- ve.reerden heer rijkspresident in hun func tie zijn beroepen. Wij zullen bij onze rede voeringen niemand vleien er, niemand iets beloven, doch de dingen uiteen zetten, zoo als wij ze als juist erkennen. Dc nood van ons volk is zoo groot geworden, dat wij slechts plichtsgetrouw de bittere waarheid moeten zeggen, om het even oi zij gaarne wordt aangehoord of niet. Wij beschouwen het Duitsche volk mondig genoeg om do waarheid te hooren en te verstaan. Wij zullen de eerstvolgende dagen ook eenvou diger en milder bepalingen uitvaardigen in zake de bestrijding van politieke excessen. Betreffende deze en later komende maat- regelon der rljksregcering zuRen wij per radio direct tot bet Duitsche vork spreken, opdat het wete waar het aan toe is en om dat het recht heeft ons te hooren. Morgen op hetzelfde uur zal de vertegenwoordiger van den naar Lausanne vertrokken rijks minister van financién 6preken over de nieuwe belaRtingverordenmg cn Vrijdag zal ik als rijksminister van binnenlandsche za- kon 6preken over de verordening tot bestrij ding van politieke excessen. Wij zullen slechts spreken, als wij iets nieuws hebben te zeggen, wat voor ons allen van belaag,.is. De rijksminister van arbeid, dr. Schtiffcr, sprak over den socialen inhoud der nood verordening. Hij zeido o.m. Bij de invaliditeitsverzekering zullen in het jaar 1932 de ontvangsten uu noofde van bijdragen 40 lager zijn dan in 1929 Bij do pensioen verzekering de; mijnwerkers zijn de bijdragen in verhouding tot 1929 zelfê met 60 achteruit geloooen. De ver liezen vloeien voort uit den algemcenen achteruitgang van het bedrijfsleven. Bij deze btjdrage-verliezen komt een gevaarlij ke terugslag ten gevolgd van de verzeke ringswetten uit do jaren 1925 tot 1929. Bij het herstel der sociale verzekering na den inflatietijd hebben de verzekeringswetten de prestaties uitgebreid op oen wijze, welke de krachten van een gezond bedrijfsleven overschrijden. De waarde der verzekering Is gelegen in de voortdurende capaciteit der vorzokorden. Do maatregelen, waarop de noodverordening betrekking heeft, hebben juist ton doel hei vijftig jaren geledon ge stichte instituut te behouden De verzeker den ontvangen voor hun bijdragen wel is waar lager uitkeeringen, doch deze blijven zeker. Niet minder dringend en van niet minder betockenis dan de redding 1er so ciale verzekering is de aanpassing der voorschriften via de werkloozenhulp aan den toestand op de arbeidsmarkt, welke in het eerste hoofdstuk van de noodverorde ning wordt behandeld. De regeering streeft er zooveel mogelijk na den werkloozen ar beid te verschaffen. Dit wordt in een af zonderlijk hoofdstuk geregeld. Door maat regelen van hooger hand kin de economi sche ontwikkeling evenwel geen beslissen- den keer nemen, doch kan slechts op be perkte wijze worden bijgedragen tot de be strijding der werkloosheid. De financieelo moeilijkheden vormen hier een groot be letsel. In 1932 zal men op een gemiddeld hooger aantal werkloozen moeten rekenen dan in 1931 het geval was. De berekeningen zijn gebaseerd op gemiddeld zes millioen werkloozen. Indien men op den tot nu toe gevolgden voet zou hebben doorbetaald, zou zulks voor het geheele jaar raïer dan drie en een half milliard hebben gevorderd. Dit is een half milliard meer dan gedurende het vorige bogrootingsjaai Bij de toepas sing eener goede sociale politiek is ook een actieve medewerking noodig der vakver- eenlgingcn. Haar beteckenib en haar mede werking is van buitengewoon belang. De minister eindigde met de verzekering te zullen bevorderen, dat de werkgevers en de werknemers zullen samenwerken. erop, dat Duitschland, zocals officieel is vastgesteld, reeds meer dan 20 milliard Mark aan herstelbetalingen enz. heeft op gebracht. Het is de laak der Duitsche re geering om tot een vergelijk met haar cre diteuren te komen. Het herstelsysteem, dut is ingesteld, los van de oorlogsschulden, kan ook los daarvan beëindigd worden. Hoe zullen de afzonderlijke landen reageeren? Berlijn, 15 Juni. (V. D.) In het rijks ministerie van binnenlandsche zaken is hedenmiddag een conferentie gehouden, waarin aan de vertegenwoordigers der lan den de binnenlandsche politieknoodver ordening werd medegedeeld. De noodveror dening omvat zoowel de opheffing van het verbod der S.A. en het uniformverbod als ook een nieuwe regeling der persvoorschrif- ten, van het recht tot vergadering en de monstratie etc. Do vertegenwoordigers der landen hebben zich. naar de Vossische Zeitung mededeelt, het standpunt hunner regeeringen voorbe houden. De rijksminister van binnenland sche zaken heeft gepoogd de bezwaren van de Zuid Duitsche regeeringen te ontzenu wen door uitdrukkelijk te verzekeren, dat alle rijksinstanties vastbesloten waren tot onmiddellijk ingrijpen, wanneer in welk deel van hot rijk ook door de nieuwe rege ling moeilijkheden mochten ontstaan en dat deze vastbeslotenheid vooral ook het weer toestaan der uniformen betrof. De nieuwe verordening spreekt niet over militaire bon den, maar over „bonden, die in gesloten orde optreden" en verplicht die bonden hun statuten op verlangen aan den minister van binnenlandsche zaken mede te doelen en zich te schikken in de regelingen van den minister van binnenlandsche zaken. De ijksminister van binnenlandsche zaken krijgt ook de machtiging in te grijpen, zoo dra niet toelaatbare zaken blijken te ont staan. Van bijzondere beteekenis is het, dat de minister van binnenlandsche zaken als gevolg van bezwaren in afzonderlijke dee len van het rijk kon ingrijpen en bijzondere regdingen kan maken. Daarin ligt indirect opgesloten, dat niet de landsregeeringen direct bij het optreden van moeilijkheden in grijpen, maar dat zij zich met klachten moeien wenden tot den rijksminister van binnenlandsche zaken, die dan een beslis sing zal nemen en een regeling zal treffen. Van bijzonder politiek belang is het verder, dat van de voor de bonden van alle par tijen geldende regeling de communisten uit drukkelijk zijn uitgesloten. Da voornaamste straf bij vergrijpen tegen de verordening blijft bet ontbinden van bon den. Bij de bepalingen betreffende verga deringen en demonstraties krijgt de rijks minister van binnenlandsche zaken het recht voo- afzonderlijke doelen van het rijk verplicht te stellen, dat vergaderingen bij dc politie worden bekend gemaakt. Hij kan beslissen, dat in enkele deelen van het rijk vergaderingen verboden of van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Bij ruwheids delicten en misbruik van wa penen worden nieuwe, bijzonder zware straf fen ingesteld. Dagbladen en tijdschriften kunnen in den vervolge niet alleen bij een in gevaar brengen van orde en rust, maar ook bij in gevaar brengen van „vitale staats belangen" verboden worden Hot ijzeren front weer ia actie. Hamburg, 15 Juni. (V. D.) Heden middag vond te dezer stede een leidersver gadering van het ijzeren front plaats, waar in de houding werd bekend gemaakt ten opzichte van de opheffing van het S.A.- verbod. Men doelde mede, dat automatisch met de opheffing van het S.A. verbod ook dc Schufo-formaties weer werden opgericht, welke men bij gelegenheid van het S.A.- verbod had opgeheven. B e r 1 ij n, 16 Juni. De noodverordening, dio heden tegen den middag zal wor den gepubliceerd, draagt den naam „noodverordening tegen politieke onlus ten". Zij treedt in de plaats van de zeven vorig politieke noodverordeningen. De noodverordening omvat ongeveer 13 vel machineschrift, terwijl de uitvoerende bepa lingen twee vellen lang zijn. Alle bepalingen der vorige noodverordeningen, die in de nieuwe noodverordening niet zijn opgeno men. verliezen haar geldigheid. In de nieu we noodverordening is noch van een S.A.- verbod noch van een uniformverbod sprake, zoodot deze verboden beschouwd kunnen worden te zijn opgeheven. Dc noodverorde ning treedt op den dag van haar afkondi ging, derhalve morgen 17 Juni, in werking. Zij is verdeeld in vier hoofdstukken; het eerste hoofdstuk bevat bepalingen inzake vergaderingen en optochten, het tweïde hoofdstuk heeft den ondertitel „periodieke, geschriften" lipt vijfde hoofdstuk bevr»f be palingen omtrent de politieke organisaties, terwijl het laatste hoofdstuk de strafbepa lingen bevat, die voor een deel bela-grijk verscherpt zijn. Tegelijk met de noodveror dening wordi een brief van rijksprc-iident Von Hindenburg gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de rijkspresident is be sloten voorloopig zachtheid te gebruiken, doch dat, indien misbruik van de voor schriften wordt gemaakt, zoo noodig met scherpe middelen zal worden opgetreden. DE RUITEN VAN DR. HELD'S WONING INGEWORPEN. M n c h e n, 15 Juni. (V DIn den nacht op Woensdag werden in hot paleis van den Beierschen premier dr Held enkele ruiten vernield. De politie deelt op navrage mede, dat niet is komen vast te staan wie de daad heeft gepleegd. Een onderhoud met den rijks minister van arbeid Berlijn, 16 Juni. (V.D.) Omtrcni de be spreking van den rijksminister van arbeid met de centrales der Duitsche vakorganisa ties van alle richtingen deelt de Vor^irta mede, dat de rijksminister verklaard v-:eft, dat hij zich principieel stelt op den bodem van het geldende arbeidsrecht, dal de er kenning der vakbeweging en haar gelijkbe rechtigde medewerking inhoudt. De collec tieve contracten en de arbitrage, zullen be houden blijven, doch meer dan tot nog toe zal de staat dc regeling der looncn aan de betrokken werkgevers en werknemers over laten. Ee.n gedwongen regeling van staats wege der looncn en salarissen zal slechts in uitzonderingsgevallen toegepast kunnen worden. De socia'e posit e van arbeiders en bedienden moet gehandhaafd blijven, doch door de 'Igemeene economische crisis zijn de giv mi zeer nauw getrokken. Een nieuwe nigemecne verlaging der loonen achtte de minister niet dragelijk. Do ver korting van den arbeidstijd zal districtsge- vvijs dior paritetisch samengestelde com missies behandeld worden. Leipart, voorzitter van het algemeene Duitsche vakverbond, verklaarde, dat de sociaal-politieke maatregelen op het oogen- blik noodzakelijker zijn dan ooit. Het prin cipe der sociale verzekering is door de noodverordening ten zeerste in gevaar ge bracht. Slechts de algemeene wettelijke in voering van de veertig-urenweek kan de mogelijkheid scheppen voor het te werk stellen van nieuwe groepen arbeiders. De vertegenwoordiger van het christelijk vak verbond verklaarde, dat de noodverordening een eenzijdige benadeeling der werknemers is Voorts ontbreken alle concrete plannen inzake de loonpolitiek van den rijksminis- ler van arbeid. Aufh&user van den A.F A.-bond, het vak verbond van badenden cn employé's, wees erop, dat de erkenning der vakbonden niet hierin kan bestaan, dat men hen raad pleegt, nadat een ongehoorde noodverorde ning bij decreet is afgekondigd. Lemmer van den Gewerksehafts Ring ves tigde er de aandacht van den minister op, dat de vakbonden van alle richtingen eens gezind zijn in hun afwijzing van de nood verordening. In zijn slotwoord verklaarde de minister nogmaals, dat de samenwer king met de vakbonden gehandhaafd zal blijven en dat zonder de sociale instellingen en zonder de vakbeweging Duitschlands economische ontwikkeling cn opgang in do afgeloopen jaren niet denkbaar is geweest. SAMENZWERING TEGEN MUSSOLINI. Rome, 16 Juni .(ILN.) De buitengewone rechtbank heeft overeen kom stier len eisch van den procureur-gencraai den koopman Bovono ter dood veroordeeld wegens deel neming aan een samenzwering tegen Mus solini. Het vonnis is vanmorgen vroeg vol trokken. Bovone heeft tot het laatste oogen- blik toe volgehouden, dat hij nooit van plan is geweest een aanslag op Mussolini te plegen. Voor duizenden guldens schade te Cheribon en Semarang To gal, 15 Juni (Aneta). De zelfregistree- ronde peilschaal alhier is onklaar geworden bij het maximum van 155 c.M. boven den laagstcn waterstand. De normale maande- lijksche springvloed te Tegal cn PeUalon- gan bereikt een hoogte van 1.30 c.M. Te Te- gal en Pckalongan is geen schade geledon. Lr zijn geen goedangs ondergeloopcn. Ech ter wordt een herhaling van den spring vloed verwacht orn hedenmiddag 4 uur 50. Cheribon, 15 Juni (Aneta). Een spring vloed, welke een half uur duurde, was oor zaak, dat een laaggelegen gocdang waarin suiker 'was opgeslagen cn welke goedang toebehoorde aan de Internationale Crediet- ón Handelsvcrecniging Rotterdam, onder liep. Hierdoor werden 1000 zakken suiker onbruikbaar. Het waterpeil bereikte «en hoogte welke het sinds rnenschenheugeais niet I eeft bereikt. Semarang, 15 Juni (Aneta). Alb*er werd de sinds jaren niet voorgekomen h»o- gen waterstand van 125 c.M. boven het Se- marang-peil geconstateerd, terwijl normaal hoog water le Semarang is 90 c.M. bov*n het Semarang-peil. Hierdoor werden aan den havenkont overstroomingen veroor zaak», welke schade toebrachten aan het kantoor van het Semarangsch Prauwen veer en dat der Havenpolitie, welke onder liepen. In een half uur tijd steeg het water oongeveer 40 c.M. Het gegraven droogdok van 's Lands baggerbedrijf, waarin 2 booten waren opgenomen, is volgelooncn. Het pak huis van het Provinciaal Zoulbedrijf is on dergeloopcn, waardoor de onderste lagen van het aldaar opgeslagen zout zijn aange tast. De schade bedraagt duizenden. F.en tank. toebohoorende aan de Pure Cane Me lasse Coy. met een inhoud van 30 tons mo- lasse, is volgeloopen. Andere tanks, welke rondom het water zijn gelegen alsmede tal rijke goedangs zijn overstroomd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10