AM 055F 00RT5 CH DAGB1AD EEN EDEL STAATSMAN TER RUSTE GELEGD VERZILVEREN VAN COUPONS Vrijdag 17 Juni 1932 .DE EEMIAISDER- 30e Jaargang No. 297 PLECHTIGE UITVAART VAN Mr. Th. HEEMSKERK „Zijn leven was éen dienen" TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 MEDDEN5IANDS- BANKy°°£ g AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT UIT HE STAATSCOURANT MAISON DE JAGER H. v. d. PAVERT VOOR DE INTERFELLATIE- KUP2RS DE GEVAREN DER ZEE TWEEDE BLAD Verkoopingen DE GEHEIMZINNIGE INBREKER De minister-president zegt, dat hij een schoone herinnering aan dezen krachtigen man Gods heeft behouden Na een rouwdienst ten huize van den overleden staatsman, waarbij ds. Bouma tot tekst had gekozen II Corinthen 4 vers 1318, is Donderdagmiddag onder buitenge woon groote belangstelling op de algcmee ne begraafplaats te Den Haag teraardebe stcld het stoffelijk overschot van mr. Th. Heemskerk, minister van staat, oud minis ter-president, oud-minister van justitie, oud-lid van den Raad van State en lid van de Tweede Kamer. De rouwkoets reed te voren langs het dr Kuyper-huis, waar vanwege de dr. Kuyper stichting een palmtak werd aangehecht Behalve een krans van de Koningin waren er o.m. bloemstukken van de Academie voor Internationaal Recht en het Duitsrhe gezantschan. In den rouwstoet reed in een gala-hof koets mede de vertegenwoordiger van de Koningin, oud-minister jhr. de Marees van Swinderen. Een dichte schare belangstellenden wachtte den stoet op de begraafplaats op. Onder hen waren bijna alle ministers, de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land. de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. talrijke oud-ministers, een groot aantal Kamerleden, vele leden van het corps diplomatique, hooglceraren van de Vrije Universiteit <>n verder tallooze ande re belangstellenden Rede van den minister-president. Als eerste spreker trad aan de groeve naar voren de minister van staat, voorzit ter van den ministerraad, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die na mens de regeering als volgt sprak. Aan de groeve van dezen uitgestreden strijder wordt ons hart vervuld van den ernst van den dood, die ons den gaven en voornamen mensch. mr. Theodoras Heems kerk, heeft ontnomen. Aan de nagedachtenis van dat rijke leven eerbiedige hulde te brengen, gevoelt de regcering op dit treffende oogenblik als een behoefte en niet minder als een plicht. Wie of wat met dit kostbare leven ver bonden is geweest en de waarde van zijn meer4" dan gewone begaafdheid en kracht moest ondergaan, begrijpt, dat het passen de woord van menschclijken dank te kort schiet. Verwonderen mag dit niet, waar zoo vele schitterende uitwendige eigenschap pen in dienst van een kundig leven vragen om een diepere verklaring, die voert naar een verborgen leven. Daar mogen wij terugvinden het begin sel en de kern van een gaaf karakter en van een edel gevormden aard, die Heems kerk's verschijnen en optreden in het volle leven voor een ieder tot een zoo hoogc aan trekkelijkheid maakten. Deze geloovige man verzorgde een diep inwendig leven, dat God tot middelpunt had en dat hem diende tot bron van geest kracht en overtuiging, waarmede hij gear beid heeft tot in zijn laten levensavond. In het klare licht dier overtuiging heeft Heemskerk met de vele hem geschonken groote gaven het harmonicuse leven opgc bouwd, dat een menschenleeftijd lang ge staan heeft midden onder ons als een toren van leering en leiding. Dat gaf hem die geesteshouding, die niet in de laatste plaats door zijn vrienden werd gewaardeerd. Zijn veelzijdigheid riep hem als vanzelf sprekend telkens weer daarheen, waar zijn uitmuntende en fijne geest zich meer en beter ontplooien kon en waar de zekerheid van zijn wetenschap en zijn wijsheid rich ting- en leidinggevend kon zijn. Zoo hebben wij zijn menigvuldige talen ten op welhaast ieder gebied van het open bare leven zien schitteren. Wij kennen dien hoogst verdienstelijken levensloop, verhalend van het rijkbestede leven van een der besten van ons volk in den dienst van land, gewest en stad. Wij kennen de wapenen van dezen nobe len strijder, die trouwhartig en oprecht zich onvermoeid gegeven heeft aan de veelzijdig hem toevertrouwde belangen. Met een voornaam leven is een kundig gewrocht levenswerk geëindigd. Wij, die Heemskerk in den strijd achter lieten, behouden een schoone herinnering aan dezen krachtigen man Gods. Wij zijn hem daarvoor dankbaar en wij bidden, dat dit rustelooze leven zijn be kroning in de rust van den eeuwigen vre de rnoge hebben «evonden. Dr H. C o I ij n schetste vervolgens het verlies dat de anti-revolutionnaire partij en de anti-rev. Kamerfractie door het heen gaan van Heemskerk lijdt, en bracht in herinnering dat mr. Heemskerk zijn ge hecle leven heeft gegeven om te dienen. Hij diende het land, de Kamer, de partij do fractie en zijn God. Prof. Dooyeweerd sprak als rector magnificus der Vrije Universiteit, mede op verzoek van het college van curatoren en van de directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Spr wees erop, dat mr. Heemskerk de vrije uni versiteit gediend heeft als curator van 1891 af. sinds 1928 als president-curator en schetste de ongewone geestesgaven van mr Heemskerk. Mr. C. .1 Heemskerk, oudste zoon van den ontslapene, dankte den vertegen vvoordiger van de Koningin, de sprekers en verdere belangstellenden voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Ds. Bouma sloot met een kerkelijk woord en gebed de plechtigheid. DIRECTIE: A. H. MARTENS Bij K. B. is aan den kapitein J. W. Oos terveen vergunning verleend tot het aan- uemen en dragen van de ordeleekencn van Ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is verleend de eere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons aan C. J. van Ginlcel. te 's-Gravcnhage, controleur bij de N.V. Ge megd Bedrijf Haagschc Tramweg Maat schappij. RechterlUko macht. Bij Kon. besluit zijn benoemd in liet ge rechtshof te Arnhem tot president mr. dr C. W. Maris, thans vice-president, en tot LANGESTRAAT 5S. TEL. 115 Specsalstelt in: Amersf. Janhagel en Botarc-prits Bassüjks verkrijgbaar: bekertjes EJs om mede te nemen. vice-president mr. dr. J. A. G. Vos van Steenwijk, thans raadsheer in dat Hof; is benoemd tot kantonrechter plaatsver vanger in het kanton Amsterdam mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten, admini slrateur der N.V. hel Concertgebouw, al daar. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Wildervank Tj. Wicrsum, candidaat-nota- ris te Groningen. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij. Kon. besluit is met ingang van 1 Nov 1932 aan den commies bij den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst, J. G. Overbeek. als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend is mot ingang van 26 Mei 1932 aan den adjunct-referendaris der Posterijen, Tele grafie en Telefonie. H. Waale—Znane we gens huwelijk als zoodanig eervol ontslag verleend; is met ingang van 1 December 1932 aan den commies bij den Post Telegraaf- en Telefoondienst, J. Coevoet op zijn verzoek eervol ontslag verleend; is met ingang van 1 Juli 1932 aan den commies bij den Post-, Telegraaf en Tele loondienst, D. Rotgans, belast met de func tie van directeur van het post-, telegraaf en telefoonkantoor te Terschelling, op zijn ver zoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Groote S.D.A.P. demonstra- tie in Den Haag 's-Gravenh age, 16 Juni. Hedenmid dag hebben leden der S.D.A.P. en van de vakorganisaties, aangesloten bij het N.V.V. Ier gelegenheid van de döbr den heer Ku pers in de Tweede Kamer te houden werk lcosheidsinterpellatie een 'optocht gehouden waaraan zeer vele duizenden personen heb ben deelgenomen. De verschillende afdee lingen van den bouwvakarbeidersbond uit het gehcele land waren vertegenwoordigd, do demonstranten voerden doeken mede, waarop geëischt werd, dar de crisissteunre geling zich ook over de bouwvakarbeiders zou gaan uitstrekken. Ook van andere vakorganisaties waren talloozen verschenen. De sociaal-democrati sche Tweede Kamerfractie liep vooraan in den stoet, evenals de leden van het partij bestuur en van het bestuur van het N.V.V. Het voorbijtrekken van den optocht die veel belangstelling bij het publiek wekte duurde zeer gcruimen tijd. Na afloop der demonstratie begaven zich groote groepen demonstranten langs ver schillende wegen door de binnenstad naar het Binnenhof, waar zij evenwel den weg versperd vonden door bereden politie. De menigte hoopte zich toen voornamelijk op in de Lange Poolen en op 'Öo Kapelsbrug, waar getracht werd via de Hofstraat het Binnenhof te bereiken. Toen de politic na haar sommatie tot door loopen, verzet ondervond, werd de menigte met de sabel uiteengejaagd waarbij gevoe lige klappen vielen. Tien geboden voor baders en zwemmers Amsterdam, 15 Juni. Teneinde dc.ver- drinkingsgevallen bij baders en zwemmers in zee zooveel mogelijk te voorkomen, heeft het bestuur van den Nedcrlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen zich ge wend tot de gemeentebesturen van vele plaatsen langs de Nederlandsen - kust, met verzoek bij aanvragen door karapeergroe- pen of vcreenigingen tot verkrijging van vergunning van kampeergelegenheid aan zee, de aandacht te vestigen op het door den Bond uitgegeven boekwerkje „De gevaren der Zee', hetwelk gratis ter beschikking van belanghebbenden wordt gesteld. Voorts werd in overweging gegeven kam- peergroepen of vcreenigingen te wijzen op de ter plaatse, of in de nabijheid gevestigde reddingsbrigades, die zeer zeker tot mede werking bereid zullen zijn Indien het plaat sen betreft, waar geen brigade ter plaatse, of in de nabijheid gevestigd is. verstrekt de Bond gaarne verdere inlichtingen. Het se cretariaat is gevestigd: Ceintuurbaan 362, Amsterdam Zuid. De zee eischt telken jare nog een groot aantal slachtoffers. Het aantal baders en zwemmers dat in de laatste 10 jaar bij het baden of zwemmen in zee het leven liet, bedraagt ongeveer 300 Hieronder volgen een aantal wenken: „De tien geboden voor baders en zwemmers", die als zij ter harte genomen worden, veel on heil kunnen verhoeden: 1. Ga nimmer op een onbewaakt strand- gedeeltc baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait, en het water val lende is. De bovenstroom en de muien voe ren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ooi; al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk kor ten tijd. De mogelijkheid bestaat dat ge niet terug kunt keeren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heil zame zee, ga dan alleen baden en zwem men daar, waar uitstekend toezicht door ervaren badpersonecl wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt U geheel naar de aanwijzin gen en raadgevingen van het badpersonecl. Zij weten de gevaren die dreigen beter dan gij. 5. Breng den badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds onvermoeid en onafge broken op zijn klanten heeft te letten, niet noodeloos in gevaar. Bedenk dat velen van hen huisvader zijn en door uw onvoorzich tigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leer dan zwemmen, maar onthoud ook, dat iemand die goed zwemmen kan, wel in zee kan verdrinken. 8. Vraag, wanneer ge een goed zwemmer zljt en ge wilt U iets verder uit de kust be geven, aan den badman hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optornen is in het dagclij-ksch leven reeds moeilijk, in zee is het geheel onbegonnen werk en ge gaat ze ker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid, ge wilt U niet laten raden, en ge lacht om elk ge- Amersfoort. Woensdag 22 Juni. Verkooplokaal Muurhuizen 47, verkoop van inboedel en winkelgoederen. l'/* uur. Vrijdag 24 Juni. Terrein Nederl. Spoorwe gen, veiling van spoorliout. Dinsdag 28 Juni. Café „Het Boompje", ver koop van winkel woonhuis, Beckcnsteinsche- laan 56; dubbel burgerwoonhuis Beeken- steinsChelaan 50. burgerwoonhuis, Becfctn- steinschelaan 52; burgerwoonhuis Breken- stcinschelnan 54; winkel woonhuis, Wcst«in- gel 26 en winkel woonhuis, Nieuweweu 5; benevens bosch en struikenterrein, te Oud- Leusden gelegen. 8 uur. Donderdag 30 Juni. Hotel „do Zwaan", verkoop boerderij Teut 44; schuur met erf, Waltherstraat; huis, Langegracht IS 8 uur. Baarn. Dinsdag 21 Juni. „De Linde boom." Verkoop van perceelen wei- en hooi landen. 11 uur. Woensdag 22 Juni. Hotel „de Pauw.Ver koop van hotel „de Pauw", Kemnesserweg 59 8 uur. Donderdag 23 Juni. Hotel „de la Prome nade." Verkoop van „De Dennenhorst", Eem- ncsscrweg 62. 8Vi uur. Vrijdag 2-* Juni. Hotel „de Pauw." Verkoop hotel inventaris. 10 uur v.m. Woensdag 6 Juli. Villa „De Dennenhorst." Verkoop van een inboedel. Scherpe n zeel. Woensdag 29 Juni. Hotel „Boschzicht". Verkoop Hofsteden, wei- en bouwlanden, benevens hout. 10 uur. vaar; zoekt dan een gevaarlijke plek op, liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee, wellicht bereikt ge dan spoedig uw doel. 10. Laat U echter door al deze voorschrif ten niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd do noodige voorzichtigheid in acht en ga wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee. DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE GEPASSEERD. De heer Slotemaker de Brui ne vraagt een verklaring. Dc heer Slotemaker dc Öruine heeft aan den minister van Binncnlandscho Zaken dc volgende vragen gestold: Kan de minister mcdcdcclen, of het be richt juist is, dat de directie der Provincialo Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij voor een te leveren olectrogencrator aan dc Ne- derlandsche Industrie geen gelegenheid ge boden heeft om voor die levering in te schrijven? Indien het bericht juist is, kan de minis ter dan medcdeelen, wat de redon is ge weest, dat de Nederlandsche Industrie door een Nederlandsche directie is gepasseerd? DE EERSTE HARING VOOR DE KONINGIN. 'sGravenhagc, 16 Juni. Volgens al oude traditie werd H. M. de Koningin gis teren aangeboden de eerste nieuwe Holland- sche haring, goedgekeurd door den opper- keurmecster en te Vlaardingen aangevoerd door het stoomschip „Gezina", Vlaardingen 80, schipper C. van Oosten. Recderij Naaml. Vlaardingschc Stoomvisscherij, directie IJzerman en Co. Het geweten is het beste boek over mo- raaal, dat men steeds dient te raadplegen. PASCAL. Uit het Engelsch door A. TRKUB. 82 Nina keek hem met door schrik verbijs terde oogen aan en het was duidelijk merk baar, dat zij niet geluisterd had. Komaan! snauwde Clinton. Vertel op! Nu, Peter kwam juist, toen Tracey aan het meisje vertelde, dat ik een dief en fal saris was verbeter me, als ik het ver keerd zeg, Peter en natuurlijk maakte mijn broeder, die dacht aan den schoone» roem van een lange rij van in de hel brul lende voorvaderen, een scène. Hij sloeg Tracey in het gezicht. De oude geschiedenis, zooals je weet. Toen trouwde Peter met het meisje om een herhaling van het pijnlijke tooneel te voorkomen. Sir Peter's gelaat was doodsbleek en Enid was weer naast hem komen staan en keek naar Lee Wang met afkeer en minachting. Clinton glimlachte grimmig en keerde zich naar Spencer. Laten we het nu even nagaan, zei hij op zijn vaderlijken toon; zijn overdrachte lijke en gevolgtrekkonde vermogens werk ten met volle kracht. Ge waart beiden ver liefd op hetzelfde meisje en natuurlijk moest ge cr om vechten. Jij won hij wees naar sir Peter met zijn pistool en jij ver loor! met eenzelfde beweging in de richting van Spencer en Spencer, omdat je verloor, zwoer je wraak. En, omdat je geheugen beter is dan je verstand, had je het op sir Peter gemunt, toen je goed en wel klaar was. Je nam een valschen naam en ver huurde je als butler,' zoodat je hem kon vernietigen. Heb ik gcüjk? Spencer boog plechtig. Je redeneert bijna verstandig, Clinton, antwoordde hij scherp. Clinton knikte voldaan. Dom idee te vechten om iets, dat hon derd jaar geleden gebeurde, philosofeenle hij. Het komt mij voor, dat je er leelijk in gewerkt hebt, Spencer. Als sir Peter nu een beschuldiging van afpersing wil indienen? voegde hij cr insinuecrcnd aan toe, met een blik op sir Peter. Sir Pot"" keek den detective in de oogen met een merkwaardigen kalmen blik, en zijn stem klonk ongelooflijk vast voor iemand, die zoo juist een groote, emotio- neele crisis heeft doorleefd. Er is geen sprake van afpersing, Clin ton, zei hij rustig. Mijn plaats als butler hier in huis is volkomen vrijwillig! Er volgde een stilte van ongeloof; toen greep Enid den arm van haar vader en glimlachte zegepralend tegen den detective. Clinton trok zijn oogen op. Hè? kraste hij, ontsteld over de moge lijkheid dat een nieuw mogelijk slachtoffer aan zijn klauwen zou ontsnappen. Zegt U.... Wees zoo goed Uw gevangenen weg te brengen, mijnheer Clinton. Ik heb niets an ders te zeggen, dan U te herinneren dat ik hier zal zijn als ik noodig ben! viel sir Peter in. Clinton werd zwak onder den aristocrati- schen, aanmatigenden blik en nam instinct matig zijn hoed af, dien hij heel begrijpe lijk in de opwinding vergeten had. Sommige menschen hebben rare be grippen om zich te vermaken, bromde hij, terwijl hij zich afkeerde. Komt, jullie bei den! snauwde hij woest, zijn gevangenen naar de deur wenkend met zijn pistool. Maak voort! De auto wacht! Er hecrschte stilte, terwijl het drietal door de kamer liep. Goeden dag, dame en heeren, zei Lee Wang, met vriendelijkcn nadruk, terwijl hij zich op den drempel omkeerde en met zijn vrije hand wuifde. Het meisje naast hem brak opeens in een zenuwachtig snikken uit en hij trok hard aan de handboeien. Clinton begunstigde Spencer met een vriondolijken grijns. II. zie je weer, Spencer, beloofde hij, heel spoedig, hoop ik. Dank je zeer voor de Braces, en hij knikte naar zijn gevan genen. Het is niet de moeite waard, zei Spen cer beleefd. Je hadt ze noodig als een voorteeken van geluk.- Lee Wang gaf weer lucht aan zijn bij zonder gevoel voor humor door hard te nie zen. Het was zijn opvatting van een grap, maar bij deze gelegenheid verongelukte die wat, want toen zijn hoofd heftig voorwaarts bonkte door de hevige kracht van de stoor nis van zijn middenrif, kwam zijn voor hoofd tegeno\rr de half open deur in hef lige aanraking met een stuk van een glad gepolijste stalen breinaald, dat uit het mid denpanccl stak! Kn de gevangenwagen werd snel vervan gen door fen ziekenwagen! HOOFDSTUK XXXV. Ongeveer twintig minuten later stond Spencer gekleed om uit te gaan, ernstig te kijken nayi sir Peter, Harker en Eric, die bezig waren rnc-t Enid, welke op den Ches terfield lag Eric waaide haar hevig toe met .-en courant, sir Peter wreef zenuw achtig haar handen en Ilarker keek wat or.noozel toe met de kleine flacon vlugzout, di? Spencer hem gegeven had. Toen Fni.i haar oogen opende, glimlachte Eric h'ijde; sir Peter keek haar angstig glimlachend aan. Harker deed het zilveren dopje op de flacon en gaf die aan den eige naar terug en Spencer nam den hoed op, die op tafel lag. Spcncur wachtte geduldig tot Enid vol flonnde hersteld was cm op te kunnen zit ten om wf t zenuwachtig over haar zwakheid te kunnen lachen. Toen naderde hij sir Peter en stak zijn hand uit. Vaarwel, Peter, zei hij kalm. Sir Peter keek met minachting naar dc hand, stond op en ging naar de deur. Daar gekomen zag hij een kort oogenblik naar de lichte, akisige vlek op het paneel: toen keerde hij zich met een spottenden glim lach naar Spencer om. Spencer aanvaardde schouderophalend het vonnis van den baronet en zijn gelaat verried gee aandoening. Harker. die sir Peter's handelwijze met duidelijke afkeuring had opgemerkt, greep Spencer's hand en drukte die met een kracht, die ile hoenderen van een minder slo.rk man zou gebroken hebben. Toen keer de hij zich of en iiep naar het raam om de dwaz*» a.mdoornnc I.* verbergen, die hij nipt geheel kon onderdrukken. Eric liep de kamer door, stak zijn hand impulsief uit en drukte openlijk zijn blijd schap uit over de eer, die hem aangedaan werd, toen Spencer zijn hand met een dank baren glimlach aannam. Vaarwel, Eric, zei Spencer. Zorg voor de weezen. wil je? Ik zal mijn best doen, mijnheer, ant woordde Eric. Het is een hcele afstand van de biscuits Dan is het aan jou dien afstand te ver kleinen, viel Spencer in, den wakkeren jon gen man vriendelijk op den schouder klop pend. Hij liep dc kamer door naar Enid en het meisje stond, bij zijn nadering, verlegen op. Moet u heengaan, mijnheer Spencer? vroeg zij weemoedig. Ik vrees van wel, miss Enid, antwoord- woordde Spencer met een wrangen glim lach. Ziet u, ik ben voor het .oogenblik noch heer. noch knecht. Ik ben zonder be trekking. Ik hoop u echter nog eens te ont moeten éénmaal Het meisje nam haar zakdoek en wreef bevend over haar wangen. Ik hoop ook op onze volgende ont moeting, mijnheer Spencer, zei ze zacht. Spencer boog over haar hand en zijn lip pen raakten haar vingers met oneindige tcederheid. Vaarwel, miss Enid. Hij stond rechtop, trok zijn schouders en mond strak, keerde zich plechtig om en liep door dc kamer heen. Hij bleef naast de tafel staan en sloeg op zijn borstzak, alsof hij zich plotseling iets herinnerde. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5