RONDOM DE NOODVERORDENING HERRIOT BEANTWOORDT VON PAPEN ZUID-DU1TSCHE STATEN IN VERZET Von Gayl schetst zijn standpunt MATUSCHKA TOT 6 JAAR VEROORDEELD VOLLEDIGE SCHRAPPING NIET DOELTREFFEND ALARMEEREND NIEUWS UIT CHILI Telegrammen reppen van bloedige botsingen Vooral de opheffing van het S. A.- verbod wekt ontstemming Karlsruhe, 1G Juni (V.I).). De Baden- sche staatspresident dr. Schmitt deelde aan eenige persvertegenwoordigers mede, dat liij tijdens bet onderhoud der Zuid-Duit- sche regeeringsvertegcnwoordigers met den ri/kspresident in tegenwoordigheid van den rijkskanselier over do opheffing van het S.' A.-verbod o.a. gezegd heeft, dat opheffing van het verbod het aanzien van den rijks président zou schaden, aangezien deze het verbod pas korten tijd geleden had uitge vaardigd. Wanneer men in het S. A.-verbod een eenzijdigheid en'derhalve een onrecht vaardigheid ziet, dan is dit geen reden om het verbod op te heffen, doch om het toe te passen op alle op militaire leest geschoei de organisaties. Het Badensche slaatsmini sterie wijst éénstemmig de verantwoorde lijkheid voor de rust in Baden bij ophef fing van het S.A.-verbod af, aangezien Ba den niet over militairen en ook niet over voldoende politie beschikt. Juist thans, tij dens de verkiezingsperiode, had het verbod in* geen geval opgeheven mogen worden. In antwoord op een vraag van den Ba- denschen staatspresident had de rijkskan selier verklaard, dat vanzelfsprekend bij welke beslissing van het rijk ook den lan den niet belet mccht worden alle maatrege len te nemen, die zij met het oog op bij zondere plaatselijke toestanden wenschelijk achtten. Berlijn, 16 Juni (V.D.). De rijksminister van binnenlandsche zaken Von Gayl gaf hedenmiddag voor eenige persvertegen woordigers een kort overzicht van de nieu we noodverordening. Hierbij kwam hij o.a. te spreken over de in de pers ruchtbaar ge worden meeningsverschillen tusschen eeni ge landen en het rijk. Het feit, dat eenige regèeringen ernstige bezwaren hadden ge maakt, was juist. De beslissing was echter in den thans gepubliceerden vorm gevallen. Sprekende over de noodverordening zelf zeide de minister ten aanzien van zijn hou ding tegenover de pers, dat hij oog had voor de belangrijke taak von de pers Hij achtte de Duitschee'pers een spreekbuis van de'publieke opinie en een belangrijke factor bij de opvoeding van het Duitsche volk. De technische ontwikkeling' eri het ademberoovend tempo heeft er echter dik wijls toe geleid, dat de juistheid onder de 6nelheid moet. lijdon. Von Gayl achtte het vanzelfsprekend, dat de Duitsche pers alles zou nalaten wat het Duitsche volk zou kun nen schaden. De rijksregeering zal geen ge heime politiek voeren. Als verantwoordelijk minister zou Von Gayl de vrijheid van de pers zoo weinig mogelijk aantasten en hij vertrouwde er op, dat ook in den verkie zingstijd geen reden tot ingrijpen zou wor den gegeven. Indien de noodzakelijkheid daartoe zich echter zou voordoen, zou hij met de scherpste middelen ingrijpen. Baden handhaaft het uni- fcrmverbock Karlsruhe, 16 Juni (V.D.). Officieel wordt medegedeeld, dat de Badensche mi nister van binnenlandsche zaken in ver band met den toestand in Baden en over eenkomstig een vroeger in Baden geldende regeling een algemeen verbod tot het dra gen van uniformen heeft uitgevaardigd. Ook het in Baden bestaande demonstratie verbod wordt door de rijksnoodverordening niet aangetast. Het verbod van militaire oefeningen is tot nader aankondiging ver lengd. Het demonstratieverbod Pruisen blijit bestaan. in Berlijn. 16 Juni (V.D.). Het rijksmini- steric van binnenlandsche zaken deelt me de, dat het Pruisische demonstratieverbod door de nieuwe noodverordening tegen po litieke uitspattingen niet wordt aangetast, aangezien het demonstratieverbod in Prui sen is uitgevaardigd op grond van een in de rijksgrondwet neergelegden maatregel. Ook Beieren behoudt zijn standpunt voor. zich München, 16 Juni (V.D.). Officieel wordt medegedeeld: Het op 10 Juli'1931 'uitgevaardigde en bij besluit van 30 Maart 1932 tot 30 September 1932 verlengde verbod van politieke ver gaderingen in de open lucht in Beieren, alsmede bet verbod van demonstraties en propagandamarschen al of niet in uniform, blijft door de noodverordening van den rijkspresident onaangetast. Politieke ver gaderingen in de open lucht en politieke betoogingen van welken aard ook blijven derhalve in bet gebied van den vrijstaat Beieren verboden. Op grond van de nieuwe noodverordening zullen overtredingen van deze verordening en van het Beiersche de monstratieverbod met gevangenisstraf wor den bestraft. Over het dragen van unifor mon bij bepaalde gebeurtenissen zullen in Beieren nog speciale politievoorschriften worden uitgevaardigd. Hessen en de nieuwe noodveror dening. Darmstadt, 16 Juni (VD). De Hessi- sche regeering vaardigt met het oog op de politieke noodverordening der rijksregee ring een officieel besluit uit, waarin o.a. ge zegd wordt: „Na het van kracht worden der nieuwe noodverordening is in Hessen voor politieke vergaderingen enz. de volgende rechtstoestand ingetreden* Het op 7 Novem ber 1931 uitgevaardigde verbod van politie ke vergaderingen in do open lucht enz. wordt weer van kracht. De voor den tijd der Hessischo verkiezingen tot 18 Juni 1932 toegestane verzachtingen betreffende bet toestaan van vergaderingen in de open lucht on de daartoe noodzakelijke op- en af-mar schen, door de betrokken politie-autoritei- ten te verlecnen, blijven bestaan. Het tot dusverre voor Hessen bestaande algemeene uniformvorbod is volgens par. 20 van de nieuwe rijksnoodverordening opgeheven. De Hcssische minister van binnenlandsche za ken betreurt deze maatregel, doch ziet zich op het oogenblik niet in staat een anders re geling te treffen, welke hij in het belang van het handhaven der openbare veiligheid en der orde dringend noodzakelijk acht". „De noodverordening een ge schenk aan de nationaal-socia- listen" Keulen, 16 Juni (VD). De Kölnische Volkszeitung schrijft over de nieuwe nood verordening o.a. het volgende- De nieuwe vrijheden worden begeleid door een vloed van ambtelijke bezweringen en waarschuwingen. De rijksregeering hoopt, dat het volk zich deze vrijheid zal waardig toonen. Deze hoop en vrees der rijksregee ring bewijzon beter dan vele woorden, in welk avontuur zij zich heeft gestort. Frei- horr von Gayl heeft de pers een gelijkmati ge toepassing van de nieuwe bepalingen voor alle bonden en partijen beloofd. Maar de vraag wordt niet beantwoord, of hij ook de macht heeft die vrijheid voor allen t; waarborgen. Niemand zal ook kunnen loo chenen, dat deze noodverordening een ge schenk aan de nationaal-socialisten en daar om van partij-politiekon oorsprong is. Eén der voorwaarden is thans vervuld, die de nat.-soc. gesteld hebben voor het dulden van het kabinet von Papcn-Schleichcr. Wat zal de rijksregeering tegen Baden cn Beieren deen? Berlijn. 16 Juni (VD). Naar de Lokal- anzeiger vernejmt, zal in verband met de verklaring van de Beiersche regeering, dat, ondanks de rijksnoodverordening van giste ren, voor het dragen van uniformen bij be paalde gelegenheden nog bijzondere politie voorschriften zullen worden uitgevaardigd cn in verband met het besluit van de Ba densche regoering om een algemeen uni formverbod uit te vaardigen, door de rijks regeering nauwkeurig worden nagegaan op grond van welklandsrechtelijke bepalin gen de beide landen hun besluiten zullen uitvaardigen of hebben uitgevaardigd. De rijksregeering zal van het' resultaat van dit onderzoek haar vérdere maatregelen laten afhangen- De nationaal-socialisten eischen liun uniformen terng. München, 16 Juni (VD). De leider der juridische afdeeling der N.S.D.A.P., dr. Frank II, heeft aan de ministers van bin nenlandsche zaken van het rijk en van de landen telegrafisch het verzoek g;richt de uit hoofde van het vroegere SA-verbod in beslag genomen voorwerpen (uniformen e.d.) terug to geven. Stablhelm en Noodverordening. Berlijn, 16 Juni (VD). De Stahlhclni- zeitung Zegt betreffende de intrekking van het uniformverbod o.m.: De intrekking geeft den Stahlhelrn eindelijk zijn veldgrijs eere- kle'd terug. Met vreugde begroeten wij ook de intrekking van het S.A.-verbod, dat wij van den eersten dag af als ongerechtvaar digd en schadelijk hebben bestreden. In de landen, waar de „systeem"-partijen, zij het slechts nog voor de afwikkeling der staats zaken, aan het bewind zijn, zou het voorne men bestaan, de opheffing van het S.A.-ver bod door de rijksregeering met alle midde len van eigen noodverordeningen te sabo- teeren of door toepassing van het mar- cheerverbod illusoir t; maken. Wij zouden gaarne zien, dat de rijksregeering dergelij ke „doorkruisings"-pogingen van haar po litiek met de noodigc energie zal tegen gaan. Overigens waarschuwen wij de be treffende landsregeringen er voor den boog du* onderdrukkingspolitiek tegen de natio nale beweging vooral niet te strak to span nen. Verbittering der vakvereenigin- gen. Dortmund, 16 Juni (HN). De nieuwe noodverordoning van de rijksregeering heeft in de kringen der vakvereenigingen van alle richtingen groote verbittering en opwinding veroorzaakt. De West-Duitsche organisaties van arbeiders en van het kan toorpersoneel b?rolderi een reeks van pro testbetoógingen voor. In de christelijke vak vereenigingon is een sterk; strooming merk baar om de tot nu t<?e gehandhaafde politie ke neutraliteit te laten varen en een agres sieve taktick tegenover alle sociaal-revolu tionaire pogingen der nieuwe rijksregeering te volgen Het bestuur van den Duitschei) metaalarbeidersbond heeft ;en motie aan genomon, waarin verklaard wordt, dat de nieuwe regeering één der erg6te tegenstand sters van do vrije arbeiders blijkt te zijn. De regeering heeft openlijk tot den strijd tegen de grondslagen van de sociale poli tiek aangespoord en daarmed; tot vergroo ting van den nood van de hongerende ar beiders. Tegen deze, op ieder gebied reac tionaire regeering, die een vermomde mili taire dictatuur is, zal de Duitsche metaal- arbeidersbond tor bescherming van de le vensbelangen zijner leden en van do arbei ders in het algmicen den scherpsten strijd voeren. Protest der nazi's tegen de „sa botage" der noodverordening door verschillende staten. München, 16 Juni (HN). Naar aanlei ding van de nieuwe noodverordening, waar door het S.A.- en het uniformverbod opge heven zijn, publiceert de nationaal socialis tische persdienst een artikel, waarin met voldoening wordt vastgesteld, dat de rijks regeering in het besef van de politieke be teekenis zich aan dezen maatregel niet heeft onttrokken. Des te meer moet thans echter worden verwacht dat de rijksinstan ties de verordening voor het geheele rijk met de noodige energie to;, uitvoering zul len brengen. Dc regeeringen van Beieren, Baden en Pruisen hebben reeds verklaard, dat zij de bestaande bepalingen zullen hand haven. Dit is ;cn openlijk" sabotage van den zin cn den geest van den inhoud der uit-, gevaardigde wettelijke njksvoorschriftcn, waartegen de nationaal-socialisten een on middellijk optreden van de rijksregeering verwachten. SPOORWEGRAMP IN ENGELAND. Drie psrsonon gedood, twaalf zwaar gewond. Londen, 17 Jun'l. (V.DJ* Door een ern stig spoorwegongeluk bij Great Bridgeford in de nabijheid vaji Staff ord(Midden-En- geland) zijn drie passagiers gedood en meer dan twaalf reizigers zwaar gewond. Het aantal lichtgewonden is nog niet vastge •deld maar is in ieder geval zeer groot. De trein bestond uit vier wagons, waarvan de voorste met de locomotief in botsing kwam en volkomen versplinterd werd. De overige wagons werden eveneens zwaar beschadigd De geheele spoorweg is door de overblijf ^clen versperd. Onder de zwaar gewonden bevindt zich de machinist De stoker is slechts licht gewond De oorzaak is nog niet bekend Deskundigen achten het niet uitgesloten, dat door de groote hitte in den loop van den dag de rails zijn uitgezet ALARIÜEEREND NIEUWS UIT CHILI. Ne w-Vork, 17 Juni (H.N.) In Chili is een nieuwe rege.ering gevormd, waarin ook Davila, die uit het vorige directorium ver drongen werd, een zetel heeft. Na beëindiging van zijn straf; tijd wordt hij uitgewezen Wc en en, 17 Juni (V.D.). Vrijdagavond om 20 uur 20 heeft de rechtbank vonnis ge wezen in het proces tegen Matuschka. Matuschka is veroordeeld tot zes jaren zware kerkerstraf, verzwaard met een vas tendag en een harde legerstede op iederen 31 December en 30 Januari. Als hij zijn straftijd zal hebben uitgezeten, wordt hij uitgewezen. Bovendien zal hij de proces kosten moeten betalen en een schadeloos stelling uitkeeren aan de Oostenrijksche bondsspoorwegen tot een bedrag van 4199 schellingen. De preventieve hechtenis sinds 7 October 1931 zal in mindering van den straftijd worden gebracht. Om kwart over acht werd Matuschka de zaal binnengeleid. Allen waren doodstil. Vijf minuten later verscheen het gerechts hof. Nadat was medegedeeld dat alle door dc verdediging als verzachtende omstan digheden medogedeelde aangelegenheden van de hand worden gewezen, werd het vonnis voorgelezen. Er wordt geconstateerd dat Matuschka ongetwijfeld met voorbe dachten rade heeft gehandeld. Hij zelf heeft toegegeven dat het op twee of drie doo- den niet aankomt Matuschka is met groot raffinement opgetreden. Het gerechtshof staat met den psychiater op het standpunt dat beklaagde simuleert Het motief van zijn daad is ongetwijfeld van materieelcrt aard. Hij heeft door zijn aanslag de spoor wegen willen nopen zijn uitvinding tot ver mijding van spoorwegongevallen tc koo pen. Een bezwarende omstandigheid is de herhaling van den aanslag. De verdediger zag van beroep af. De vrouw van Matuschka viel bij het ver laten van de rechtszaal in onmacht Zij werd de kamer der juryleden binnengedra gen en daar door doktoren behandeld. De voorzitter liet, na heropening der zit ting, door Matuschka tijdens zijn voor arrest vervaardigde teekeningen zien. De deskundigen verklaarden dat Ma tuschka een volkomen gezonde simulant is. Zijn z.g. geostesverschijningen zijn geen hallucinaties. Ook heeft hij niet in magi- schen toestand gehandeld. Het O.M. zette uiteen dat Matuschka root materieel belang bij den aanslag beeft gehad. Matuschka schilderde hij als „schieber" uit de naoorlogsjaren, die als inflatiehyena naar Weenen kwam cn daar huizen kocht in de verwachting dat de huren zouden oploopen. Het O.M. verzocht een straf zonder aanzien der straf welke Matuschka in Hongarije zal wachten. Hierna werd nog het woord gevoerd door DE AMNESTIEWET IN DEN PRUISI- SCHEN LANDDAG. Berlijn» 16 Juni. (V. D.) In den Prulsn schcn landdag kwam hedenmiddag het na- tionaal-socialistische wetsvoorstel tot am- nestieverlcening aan politieke gevangenen in behandeling. Een sociaal-democratisch amendement tot strafontheffing van per sonen, die uit economischcn nood bepaalde misdrijven hebben begaan, die niet getui gen van bizondcre ruwheid, winzucht en weerzinwekkendbeid, werd, met de stem men van het centrum tot en met de com munisten voor, aangenomen. Tot verras sing der rechtsche partijen en van de com munisten verklaarde de president, dat door deze stemming het naüonaal-socialistischc initiatiefvoorstel was afgedaan. Er ontstond oen opgewonden debat over de orde, dat eindigde met de conclusie, dat het senio renconvent over de zaak zou vergaderen. De zitting werd voor een half uur onder broken. Sylvester Matuschka voor zijn rechters. Engeland wil een financieel offer brengen Plet Hoover-moratorium Lausanne, 17 Juni (V.D.). In antwoord op de rede van den Duitschen Rijkskanse lier heeft de Fransche minister-president Herriot heden een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: De Fransche regeering heeft den plicht om haar eigen belangen te verdedigen, doch wil het Duitsche volk te verstaan geven, dat zij wil handelen in het algemeene be lang pn in het belang van den vrede. De Fransche regeering neemt met bevrediging kennis van de verklaring van minister-pre sident Macdonald over de eerbiediging der verdragen, welke eerbiediging slechts de grondslag voor de internationale moraal in de komende tijden kan zijn. Het rapport van de deskundigen van Bazel dient voor de conferentie een algemeen advies te zijn. De Fransche regeering aanvaardt de con clusies van hét rapport ten aanzien van de huidige crisis, die verre overtreft wat men in het Youngplan ten aanzien daarvan meende te kunnen verwachten. Zij aan vaardt ook dat de financiecle moeilijkheden van Duitschland voor een groot deel oor zaak zijn van den toenemenden stilstand van het crediet en dat een gemeenschappe lijk optreden van de regeeringen 'noodzake lijk is. De Fransche regeering constateert dat de conferentie van Lausanne reeds der> grondslag van een „universeele regeling" heeft aanvaard. Het rapport der Bazelsche deskundigen zegt. dat Duitschland een maal zijn economisch evenwicht zal hei- vinden. Daarom kan men bij een duurzame regeling noch van een periode van buiten gewonen welstand, noch van een periode van buitengewone depressie uitgaan. Herriot behandelde vervolgens de her stelkwestie en de kwestie der spoorwegen alsmede de wederzijdsche international» schuldenuitwisseling. De schuldbetalingen bedragen momenteel voor Duitschland 12 milliard Rijk6mark, voor Frankrijk 61 mil liard, voor Engeland 105 milliard. Het Hoo ver-moratorium heeft voor de Fransche bogrooting een hiaat van 1.8 milliard francs veroorzaakt Volgens het Youngplan be draagt het overschot van Frankrijk jaar lijks 360 millioen Mark. Hieruit blijkt de onrechtvaardigheid van het offer, dat bij algemeene schrapping der herstelbetalin gen Frankrijk zou worden opgelegd. De last, die op de Duitsche spoorwegen is ge legd voor de betaling van 600 millioen aan hcrstelschulden is geenszins overdreven. Wanneer men dezen last zou schrappen zou de schuldenlast der Duitsche spoorwegen met 10 milliard franc verminderd worden, terwijl de Fransche spoorwegen gedrukt worden door een last van 65 milliard franc en de Engelsche spoorwegen door 100 mil liard franc. De Duitsche regeering zou in geval van schrapping de spoorwegtarieven aanzienlijk kunnen verlagen voor een deel tot 15 of 25 procent van het tarief van voor den oorlog. Naar Fransche meéning is het herstel probleem niet uitsluitend een Duitsch- Fransche kwestie. De schrapping zou tal rijke landen treffen. Het herstel vraagstuk betreft het geheele probleem van het Euro- peesche economische leven. Duitschland kan ongetwijfeld niet alleen de algemeene crisis weerstaan. Noodzakelijk is het alge meene herstel van Europa. Frankrijk eischt thans slechts een algemeen plan, zonder het zijne te willen opdringen. De volledige schrapping der herstelbetalingen is geen doeltreffende en rechtvaardige oplossing van het te Lausanne te behandelen pro bleem. De herstel- en schuldcnkwestie is slechts een oorzaak van de onrust in Euro pa en in de wereld. Er beslaat geen eco nomische vrede zonder politieken vrede en omgekeerd. Van dit standpunt moet de conferentie bij haar werk uitgaan. De Fran sche regeering constateert daarom in den zin van de deskundigen, dat de regeling die noodig is ver boven het „probleem Duitschland" uit gaat. Verklaring van Neville Cham berlain. De Engelsche Kanselier van de Schatkist Neville Chamberlain las vervolgens een verklaring voor, dat de Engelsche regee ring een definitieve regeling van het ge heel e Herstelvraagstuk eischt cn bereid is zelf van alle verdere herstelbetalingen van Duitschland af te zien, indien ook de ove rige mogendheden hetzelfde doen. Dit be teekent voor Engeland een groot financieel offer, dat de Engelsche regeering echter in het 'belang van den wederopbouw van de wereld bereid is te brengen. Deze opvatting wordt eenparig gedeeld door de geheele natie, de regeering, het parlement en de oppositie. De regeering--Grove van het tooneel verdwenen? New-York, 17 Juni. (V.D.) Volgens be richten in de Amerikaansche dagbladen zou gisteravond te Santiago de Chili een contra revolutie zijn uitgebroken, die een volledi ge overwinning zou hebben behaald, zoodat do socialistische regeering onder Grove reeds zou zijn afgetreden, en zelfs een nieu we regeering onder leiding van een hoofd marine-officier zou zijn gevormd. Volgens deze berichten zou de opstand zijn begon nen, toen gisteravond een delegatie van officieren het regeeringspaleis te Santiago betrad, om een onderhoud te he-bben met het hoofd der regeering Grove Grove had reeds van te voren het regeeringsgebouw laten bezetten door eenige machinegeweerafdee- lingen, cavallerio en infanterie. Toen de in fanterie uit San Bernardo te Santiago aan kwam, ontstonden de eerste bloedige bot singen. Tegen hedennacht moet de stad den indruk van een slagveld hebben ge had. Het geratel der machinegeweren bracht de bevolking in een ware paniek stemming. Lichtkogels werden afgeschoten. Door de straten trokken groote troepen communisten, zonder dat men kon vast stellen, of zij vóór of tegen de regeering demonstreerden. Troepen uit Noord- en Zuid Chili zijn op weg naar de hoofdsdtad. De hoofdaanval op de stad wordt uit het Zuiden verwacht De Amerikaansche bla den weten er nog aan toe te voegen, dat een gedeelte van bet garnizoen van San- tiago naar de contra-revolutionairen is overgeloopen. Directe berichten uit Santiago ontbreken. De verdere berichten krijgt men nog slechts telefonisch uit Buenos-Aires. Volgens één van deze berichten zou, zoo als reeds werd gemeld, de regeering onder leiding van Grove reeds zijn afgetreden. Montevideo, 17 Juni. (V.D.) In tegen stelling tot de berichten uit New-York wordt uit Montevideo in Uruguay gemeld, dat volgens daar ontvangen telef >nische be richten uit Santiago de Chili de regeering- Grove haar positie voortdurend bevestigt en dat baar maatregelen het land rneer en meer onder een waarlijk communistische contróle brengen. Scherpe bestrijding van liet communisme. Londen, 17 Juni. (V.I).) Inzake dc successen der burgerlijke contra revolutio nairen op de socialistische communistische junta in Chili, wordt uit Santiago gemeld, dat de burgerlijken onder leiding van Iba- nez en Montero staan. Hun troepen hebben ender bevel van generaal Sa ens het regee ringspaleis omsingeld en veroverd. Een groep officieren is het paleis binnengedron gen "li heeft den communistischen kolonel Grove gearresteerd. Generaal Bravo heeft tot de socialistische junta eon ultimatum gericht, waarna deze aftrad De troepon der socialistische junta die ter sterkte van on geveer 1000 man het paleis bewaakten, had den tijdens de gevechten langzamerhand grootondeels hun posten verlaten zoodat ten slotte nog slechts 50 man over waren, die zich overgaven op het bericht dat hun leiders waren afgetreden. De leiders der vroegere junta zijn gevangen gezet. Naar de leiders der contra revolutie, wel ke overigens ondanks talrijke schietpartijen tamelijk onbloedig verliep, verklaren, is het hoofddoel der nieuwe junta cle scherpe be strijding van het communisme, zoomede de depolitiseering van het leger. MONARCHISTISCHE GENERAAL IN SPANJE GEARRESTEERD. Madrid, 17 Juni. (V. D.) Dc regee ring heeft te Tenriffe den monarchistischen generaal Luis Orgaz, een vriend en aan hanger van wijlen generaal Primo de Ri vera, laten arresteeren onder verdenking van samenzwering tegen de Spaansche re publiek voor het herstel van de monarchie in Spanje. DE GOUDRESERVE VAN DE VEREENIGDE STATEN. New York, 17 JudL (V. D) Voor bet eerst sedert verscheidene maanden is de goudvoorraad van de Vereenigde Staten weer eenigszins toegenomen en wel gisteren door het arriveeren van een hoeveelheid goud ter waarde van vijf millioen dollar uit Japan. Men hoopt, dat door het stijgen van den dollar de afvloeiing van goud tot staan zal worden gebracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10