Afdruk uitsluitend voor geabonneerd en. Plaatsing sluit accoordbevinding met do leveringsvoorwaarden In. 'Alle rechten Vereenigde Persbareaux, PERZIE EN ZIJN VROUWEN. Dc sluier verdwijnt. Langzaam ontwaakt Perzië uit den slaap, waaruit alle Mohammedaansche vdkeren vroeg of laat worden opge schrikt. Het siddert voor de nieuwe orde. die het ziet komen, en voor alles, wat daarvan het gevolg zal zijn. Reeds thans is er een verandering te bespeuren in de maatschappelijke verhoudingen, waarbij de vooruitgang van de vrouwenbewe ging wel een der belangrijkste verschijn selen is. Wel zal men in Perzië de meeste vrouwen nog gesluierd zien voorbijrijden op ezels, slechts vergezeld van bedien den. doch vergeleken met slechts enkele jaren geleden staan de Perzische vrou wen er veel gunstiger voor met betrek king tot de dingen, die er werkelijk op aankomen. De tegenwoordige vorst. Sjah Reza Pahlavi, en zijn meest intieme raad gevers zijn liberale opvattingen toege daan. wat voor de vrouwenbeweging een groote steun is. De tegenwerking komt voornamelijk van de mollahs, d.z de priesters, die hun vroegere macht zien verdwijnen. In het geheele land is het echter opmerkelijk, dat zelfs de conser vatieve elementen aandacht beginnen te schenken aan de groote ommekeer, waar in Turkije de andere Mohammedaansche landen is voorgegaan. Alle twijfel, die er nog mocht bestaan omtrent de liberale opvattingen van den Sjah, is verdwenen met een incident, waarbij een dochter van den kamerheer Teymoertasj betrokken was. Zij sprak ongesluierd tot een menigte van 2000 personen over de rechten der vrouw, iets wat nog nimmer tevoren was ge beurd. Dit meisje had dan ook haar op voeding genoten op een Amerikaansche school in Perzië. Nu kon nog slechts vier jaar geleden een vrouw, wier sluier opzij waaide in de krachtige Perzische winden, daarvoor gearresteerd worden, en als tien jaar geleden een vrouw onge sluierd haar huis verliet, kon zij daar voor gesteenigd of terechtgesteld wor den. De houding van den tegenwoordi- gen Sjah. die sinds 1925 aan het bestuur is, heeft echter de pogingen, om de vrouwen te emancipeeren. sterk aange moedigd. De veranderingen zijn zoowei in het officieele als in .het onofficieele merkbaar. De Sjah stelt bepaalde gebrui ken vast. die door de ambtenaren moe ten worden gevolgd. Zijn opvattingen behecrschen het geheele bestuursappa raat De sluier, de z.g. tjoeda, is een sym bool van dc onderworpenheid der vrouw en bovendien zeer onaangenaam in het dragen. Het is een zwart kleedingstuk van katoen, zijde of fijn h^ar en reikt tot de enkels. Het géwicht is zoo groot, dat de vrouwen met de hand dc plooien moeten ophouden, om het hoofd ervan te ontlasten. Vroeger moesten de meisjes de tjoeda aannemen, als zij 14 jaar ge worden waren. Tegelijkertijd werd hun verloving aangekondigd. De jongelui werden hier geen van beiden in gekend Na een jaar werd het huwelijk gesloten en eerst na 4c plechtigheid mocht de sluier worden afgenomen en dan nog slechts in het huis van den echtgenoot Behalve haar man mochten slechts haar \ader. broers en ooms haar ongesluierd zien Üp straat moesten de vrouwen dus steeds gesluierd gaan; zij mochten zich ook niet m het publiek vertoonen in ge zelschap van een man. al was het haar echtgenoot. Wanneer zij gezamenlijk een bezoek moesten afleggen, begaven zii zich afzonderlijk naar het huis van den gastheer, waarvan zij ook verschillende deelen binnentraden. Het gedeelte voor de mannen heette biroeri en dat voor dc vrouwen enderoeni. Deze gebruiken, die in onzen tijd be paald middeleeuwsch aandoen, zijn reeds eenigermate verdwenen. Zoo mogen dc vrouwen den sluier afleggen, wanneer z:j dit wenschen. terwijl een vrouw haar echtgenoot op straat mag vergezellen zelfs zonder dat zij gesluierd is. De strijd tegen het dragen van den sluier dateer! al van vele jaren terug, doch eerst dn. iaar geleden ken een vrouwenorganisa- ti. van blij venden aard worden opgericht, die de volledige gelijkstelling voor dc wet tusschen mannen en vrouwen trach' te bereiken DE MODERNE TASSCHEN. Onder de kleinigheden, die het toilet voltooien, nemen de tasschen de voor naamste plaats in. Al naar hun mate riaal, vorm en kleur maken zij het cos- tuum. waarbij zij gedragen worden, een voudiger of meer gekleed. Overdag wor den leeren tasschen gedragen: kalfs-, an tilopen-, krokodillen- en slangenleer zijn sterk in de mode. evenals de huid van struisvogels. De rechthoekig gevormde tasschen worden dikwijls versierd met een metalen sluiting: het aardigst zijn zil ver of nikkel op fijnkorrelig leer. Men kan op elk uur van den dag de tasch in overeenstemming brengen met de schoe nen, doch soms ook met de handschoe nen of. wat de kleur betreft, met den hoed. Maar oppassen is de boodschap! Men kan wel een hemelsblauwe tasch en hoed bezitten of een tasch van dezelfde Schotsche zijde als de shawl, doch der gelijke combinaties blijven het uitsluitend voorrecht van de jeugd. 's Avonds zijn de taschjes veel kleiner en meer geraffineerd. Ze worden ge maakt van zwart of wit wildleer, var met pareltjes beslikte stof of van ouder- wetsche zijde met goud- of zilver bor duurwerk. Soms zijn ze zoo klein, dai de dames niet weten, waar zij hun zak doek moeten bergen en hem dan maar om de sluiting heenwikkelen. Maar waarom neemt men dan nog een tasch mee? o HET NIEUWSTE HOEDJE. De hoedjes beginnen weer iets een voudiger te worden, hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij daardoor niet apart zijn. Wij beelden hierbij at een zwarten stroohoed met een shawl in hetzelfde motief, die zeer sportief aandoet, zonder buitenissig of exentriek te zijn. MEISJESJURK Deze aardige meisjesjurk heeft een pas, die ons min of meer aan een klein jakje doet denken. Het voorbaantje is n het midden vóór hoog opgeknipt tot ie hals: de pas is afgewerkt met een heel smal strookje en de hals met ien smaile bies. die in lange einden uitloopt en ge strikt wordt. Het jurkje kan met lange of korte mouwen gemaakt worden van een gewerkt flanellen of katoenen stoï. maar is ook lief v?n voile. Bij het laar- ste zouden wij-slechts de garneering van de pas met een sprookje willen aanra den. van dikkere stof zou het zich nier zoo gemakkelijk voegen, terwijl bij een gekleed jurkje, dat niet zoo vaak gewas- schen wrrdt een pliséc bijzonder aar dig zal su.cin. Voor den leeftijd van 4 tot 7 jaar uit stekend geschikt. O DIVANKUSSENS. Op divans ziet men weer veel Ooster- sche poppen, die met haar gouden met pailetten bedekte gewaad, zittende tus schcn roode en groene met goud bestikte Chineesche kussens, een exotisch geheel vormen. VOOR DE SCHRIJFTAFEL. Hoe onordelijk ziet een schrijf- en werktafel er vaak uit.wanneer penhouder potlooden, briefopener enz. schotsch en scheef door elkander liggen! Hierin ligt zelfs een gevaar, zoodra kleine kinderen in de nabijheid ervan komen, die de ge woonte hebben om overal aan te komen. Waarom geen kleine étui's van resten mooie stof als lamé, brocaat, fluweel enz. voor deze kleine voorwerpen gemaakt? Men maakt deze étui's zeer eenvoudig en vlug door b.v. een stukje dun carton te knippen in den vorm van den brief opener of de schaar en het tc voeren met een stukje crêpe de chine, terwijl de bo venkant van een meer soliede stof wordt vervaardigd. Het handvat der voorwerpen laat men echter vrij. opdat men dadelijk kan zien wat een étui inhoudt. ZOM 2PJAPON. Ook voor zwaardere figuren. Modern zomerjaponnetje, dat zoowel zrffen kunstzijde, crepe de Hiine alsooK van een of andere waschslof allerliefst is; wij noemen LI slechts iet mooie kleur en zonechte zijden linnen, met revers van linnen, dat met een klem opengewerkt motiefje of wel van effen shantung met revers van bedrukte of opengewerkte shantung aardig staat. Het japonnetje bestaa. uit het lijfje, heupstuk, dat alleen op de zijbanen ir gestikt, daar de voor- en achterbaan tot de taille doorloops. de revers reiken tct aan de taille en de ruimte van het lijfje wordt verdeeld dat zij gelijk is aan de bovenwijdte der rok. die een weinig klokt en waarvan de voorbaan in een platte plooi vair Het kleine mouwtje is glad en heeft een kleine uitsnijding aan de bovenkant; een vrij breede ceintuur om het middel en vóórin een knoop gelegd maakt het ge heel af. Geschikt voor de maten 42 tot 50 Benoodigde slof plm. 4^2 M. van 10ö - M. breedte. DE VOGELKOOI. Een vogelkooi moet men altijd zóó rrachten op te hangen, dat er half scha duw, half zon in is. Kan men dit moeilijk met elkander vereenigén, dan hange men de kooi in de zon. maar overdekt de eene helft mei bordpapier. Het beste is de kooi slechts in het mid den van den zomer tóór het venster te plaatsen, cn vooral 's winters niet te dicht bij dc kachel. Van November tot luni bedekke men de kooi met een wol len doek. WANDELJAPON. Zeer origineele wandeljapon van effen zijde of wollen georgette, waarvan slechts e^ii zijde met een moderne streep is gegarneerd; de halsafwerking bestaat uit 'n smalle effen bies. waarvan de uit einden op den schouder in een losse knoop gelegd worden; het lijfje reikt tot de taille en de ruimte wordt ingehaald waarna de rok, die geheel glad om de heupen valt. aangezet wordt; op knic- hooqte begint de rok eerst te klokken De bovenrnouw is effen en het onderstuk van gestreepte zijde, terwijl een effer bies op ellebooghoogte, evenals op den schouder, los geknoopt wordt. De a pan opgestikte baan der rok heeft 5 knoopen, \an dezelfde stof of fantasie. Een reep van de garneerzijde der ja pon wordt om den stroohoed gelegd zoodat een passend geheel wordt ver kregen. Geschikt voor de maten 42 tct 48 o- NA DE MOEDER- EN VADERDAG. THANS EEN KINDERDAG. De chocolade-industrie, de banketbak kerijen en de bloemisten hebben na een langdurige porpaganda eindelijk den moederdag weten in te voeren, die thans ook in ons land ieder jaar meer belang stelling en populariteit weet te verwer ven. In enkele landen hebben de dassen en overhemdenindustrieën een vaderdag weten te proclanieeren cn hebben daar toe den Hemelvaartsdag bestemd. En nu zijn ook de speelgoederenfabrikanten met een Kinderdag gekomen. Zij hebben besloten propaganda te maken, om elk jaar op 24 Juni een Kinderdag te houden. Het zijn de Duitsche speelgoedfabrieken die op dit denkbeeld zijn gekomen om zich tegen buitenlandsche concurrentie te beschermen. Vooral de laatste jaren heeft deze specifiek Duitsche industrie in Amerika en in Azië. vooral in Japan concurrenten tegen zich gekregen, die Ie methoden der Duitsche speclgoede renindustrie hebben nagevolgd en in ori- gineele" Niirnberger speelgoederen han del drijven. Dit jaar zal voor de eerste maal dc Kinderdag worden qehouden. Hij zal voorloopig waarschijnlijk slechts tot Duitschland en Oostenrijk beperkt blij ven, maar het Jaat zich aanzien, dat ook Nederland dit voorbeeld wel zal volgen Als het zoo doorgaat krijgen wij eer Grootmoederdag georganiseerd door de koffiebranderijen, een Grootvaderdag oc touw gezet door de pijpenfabrikanten ten Tantedag in het leven geroepen door de theeplantages en een Oompjesdag op initiatief der suikerfabrieken. HUISHOUDELiJK ALLERLEI. Geroest nikkel. Nikkel, dat roestig is. kan men dik wijls weer goed krïïqen, door er met een ui over heen te wrijven. Versierde kurken. Kurken van op de toilettafel staande fleschjes kan men heel aardig versieren, door er bloemen of rozetten voor te ha ken of te breien in diverse kleuren, die met een smal lint om den hals gestrikt worden. Men kan hierdoor een zeer amu sant en tevens origineel geheel krijgen. Het sponzenbakje. In den regel wordt de spons in een netje bewaard, dat van bamboestaafjes of celluloid is gemaakt en waar omheen een geknoopt netje is gewerkt. Veel aar diger is het om een zakje van gebloemd cretonne met kleine vola :ts te maken en. dit om het mandje te werken; in het mid den legt men dan een rond stuk gummi, opdat de natte spons het cre.onnc niet kan beschadigen. Overgebleven worst. Ch n-bleven worst, die men tot den olgenden wil bewaren, legt men usschen twee sneedjes brood; zij droogt hierdoor niet uit en blijft smakelijk. o GOEDXOOPE KNIPPATRONEN. Vcor onze lezeressen. e De op deze pagina voorkomende mo dellen worden na overschrijving van 58 cent op postrekening 191919 van den .Knippatrcr.endienst" te 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag in post zegels of per postwissel aan de redac trice van de moderubriek. Muzenstraat 5 B te 's-Gravcnhage. omgaand toege zonden. De maat van het gewenschtc nodel en het nummer vooral niet ver beten op te geven. o MANTELJAPON. Eenvoudige practische mnntcljapon van fantasiestof. die vooral s avonds of op kille dagen goede diensten kan bewijzen, als het t. koud ic voor re.i enkel dun japonnetje en een mantel weer e warm :s. De japon is ook heel n.ooi van eer*, donkerblauw of zwarte stof met wit a*- gezet; het meest practisch is om deze biezen zóó te 'naken, dat zij gemakkcliik atgenomen kuunen worden om' te reir..- gen; worden zij aan revers en manchetten qestikt. dan is het veel bewerkelijker )m ze los te maken; het is dus aan ie raden de rechte biezen onzichtbaar a.iin le achterzijde op te zoomen. Het lijfje is - isluitena n word' av. een rok gezet, die glad is tot even on der de kniehoogte en vandaar at apart ingezette plooien krijgt, die de rok met loopen zoo aardig doen uitspringen De mouw is glad met een wijder ui.tr loopende manchet: sluiting met twee rijen metalen knoopen die ^ventens aan J*z ceintuur, die van dezelfde sto* is gr- maakt. worden gezet, maar dan iets kieiner. Een vroolijk gestreej^te muts en klein hoedje voltooien deze vlotte japon. (Geschikt voor de ma'en 42 tot 48. Benoodigde stof 3 M. van 1.30 breed- te.) Ve M 24

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18