BINNENSCHEEPVAARTCONGRES Amersfoortsche Schoolvereeniging hFONGERS AANMELDING VAN NIEUWE LEERLINGEN HET VERSLAG DER P.U.E.M. OVER 1931 TE TERNEUZEN GEOPEND De Schelde-Rijnverbinding ENORME UIT DE STAATSCOURANT Opleidingsschool voor H.B.S.-Gym. enz. GROEI IN VERTICALEN ZIN Kxmn&n wij, NAAIMACHINE ZWENDEL TE LEIDEN Belangwekkend praeadvies over de waterwegen in Zeeuwsch Vlaanderen Terneuzen, 22 Juni. In tegenwoordig heid van tal van autoriteiten begonnen Woensdagochtend de zittingen van boven vermeld Congres. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. J. W. Quarles van Ufford, de burgemeester van Terneuzen. J. Huizinga, de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, vice-admiraal C. Fock als vertegenwoordi ger van den minister van Waterstaat, de in specteur van het Nijverheidsonderwijs M. J. van Alphen de Veer namens den Minister van O. K. en W. de directeur van het loods wezen te Vlissingen, R. H. Arntzenius na mens den Minister van Defensie, de tweede kamer-leden oud Minister van Dijk, Locke- feer en ir. Bongaerts c.a. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, mr. H. Sracenge, dat het feit, dut het Congres te Terneuzen wordt gehouden, niet tot gevolg heeft gehad, dat de belang stelling niet groot is. Hij hoopte dat dit Congres zal bijdragen tot de goede verhou ding tot onze naburen. Wat de toekomst betreft is het moeilijk, voorspellingen en beloften te doen. Het is evenwel onze taak, voor de toekomst te werken. Mei een bijzonder* woord van welkom aan de autoriteiten en een herdenking van de nagedachtenis van ir. Ramaer, verklaarde mr. Srieenge het Congres voor geopend. Aan de orde waren allereerst praeadvie- zen uitgebracht door de heeren ir. P. W. van Lammeren en ir. J. W. Bonebakker, be treffende Scheepsvormen voor Binnenvaart op de Zeeuwsche stroomen on het lJssel- meer. Als tweede punt behandelde het Congres het vraagstuk dr Waterwegen in Zeeeuwsch Vlaanderen waarvoor ir. M. C. E. Bongaerts en de secr van de K. v. K- in Zeeuwsch Vlaanderen, de heer N. J. Harte, praeadvie- zen hebben uitgebracht. In zijn toelichting wees ir. Bongaerts op de slechte verbindingen met Zeeuwsch Vlaanderen, vooral in dezen tijd van snel verkeer. De ontwikkeling van de ver keersmiddelen is voor groote beteekenis voor de economische evolutie van een be paalde streek. Elke landstreek die hierin niet meegaat zal daarvan de economische nadeelen ondervinden. In het bijzonder is dit het geval met Zeeuwsch-Vlaanderen. De breede, machtige Schelde zal steeds meer de bezwaren voor de ontwikkeling van het verkeer naar Zeeuwsch-Vlaanderen doen gevoelen en spr. achtte het de plicht der overheid er voor te zorgen, dat maaregelen tegen deze bezwaren worden genomen. *ipr. had gehoopt, dat ook de Binnenvaart uit Belgisc., Vlaanderen op dit Congres ver tegenwoordigd zou zijn, omdat wij niet al leen kunnen blijven bij locaal verkeer, maar ook moeten denken aan doorgaand verkeer. Hiervoor is samenwerking noodig. Dit is de grondslag voor de verbindingen welke spr. in zijn praeadvies he^ft uitgewerkt. Thans is er een goede gelegenheid tot een oplos sing te komen in varband met de kanali satie in Westelijk Noord-Brabant, waarbij Zeeuwsch-Vlaanderen de schakel zal moe ten zijn voor het doorgaand verkeer met Belgié. Het verleden toen Gent en Brugge groote handelssteden waren, leert ons den wog. Ook toen waren er goede scheepvaart verbindingen door Zeeuwsch Vlaanderen. Hoofdzaak is, dat deze streek behoefte heeft aan goedkoop verkeer. De ontwikkeling van de binnenscheepvaart in Zeeuwsch-Vlaan deren -s van het grootste belang. Daarnaast komen de vraagstukken der andere ver keersmiddelen en van de uitvoering. In an dere volgorde kan de zaak met behandeld women. Vrijheid van vlag en vaart in bel gié en Frankrijn is hierbij van de grootste betekenis. De heer Harte gaf als tweede prae-advi- seur een korte toelichting, waarbij hij er zijn leedwezen over uitsprak, dat tot dusver nog geen plannen zijn uitgevoerd. Naast de ver betering van de scheepvaartverbindingen hoopte spr. ook op een betere spoorweg-aan sluiting van Zeeuwsch Vlaanderen. Do heer van Waesbergen uit Hulst sprak de hoop uit, dat door het uitvoeren van de ontworpen plannen Zeeuwsch-Vlaande.-en spoedig in betere verbinding met het cen trum van het land zal komen. Het Tweede Kamerlid Lockefeer verheug de zich in het bijzonder over het feit, dat deze voor Zeeuwsch Vlaanderen zoo belang rijke kwestie op het Congres aan de ordo is gebracht. Hij bracht hulde aan het Pro vinciaal bestuur, voor hetgeen dit geduren de de laatste jaren voor de nauwere aan sluiting van Zeeuwsch-Vlaanderene bij de rest van Nederland heeft gedaan. In deze hulde betrok bij ook ir. Bongaerts. De re geering heeft voor Zeeuwsch Vlaanderen veel gedaan, maar spr. achtte het een fout, dat nooit het Kanaal Axel naar Hulst is tot stand gekomen. Hij drong er op aan dat dit kanaal alsnog spoedig tot stand kom1 en hoopte, dat deze vooral psychologi sche fout zich in de toekomst nooit zal wreken. Overigens sloot spr. zich gaarne aan bij de plannen die ir. Bongaerts heeft ontwikkeld. In zijn antwoord Ran de sprekers verge leek ir. Bongaerts Limburg met Zeeuwsch- Vlaanderen. In Limburg is men er in ge slaagd, gebruik makende van de omstan digheden. reeds verbeteringen tot stand te brengen, welke naar spr. vertrouwde zeker zullen leiden tot samenwerking met onze Zuiderburen. Wanneer overigens de aanleg van het Kanml van Axel naar Hulst past in de groor* r,.annen, is spr. zeker voor stander van het maken van een begin door den aanleg van dit Kanaal. Aan het slot van de eerste zitting heeft de voorzitter, mr. II. Smeenge gewezen op het groote belang van de ontwikkeling van de scheepvaart in Zeeuwsch Vlaanderen. Bij de opening van de middagzitting heeft de Commissaris der Koningin jhr. Quarles van Ufford onder dankzegging voor de tot hem gerichte woorden van welkom op het Congres, de Congressisten begroet. Hij wees op de belangrijke waterwegen in Zeeland, de machtige Westerschelde, een der hart aderen van de Nederlandsche scheepvaart het Kanaal Terneuzen—Sas van Gent en het kanaal Hansweert—Wemeldinge. De communicaties in Zeeland kunnen niet goed genoeg zijn. Spr. dankte voor de aan het Provinciaal Bestuur gebrachte hulde. Hij verklaarde dat de Nederlandsche 'rogeering zeker een open oog zal hebben voor de be langen van Zeeuwsch Vlaanderen, wanneer daarvoor de middeien aanwezig zijn, vooral wanneer voor deze belangen eensgezind wordt gestreden. Tenslotte bracht hii dank aan de regeering voor hetgeen zij reeds voor Zeeland en Zeeuwsch Vlaanderen heeft ge daan. Hij hoopte, dat de Congressisten van deze provincie met de beste indrukken huis waarts zullen keeren. In behandeling kwamen vervolgens de praeadviezen, uitgebracht door de heeren dr S. Ferwerda uit Harhngen, R. Salomons uit Gasselternijeveen, A. Westerhuis uit Leeu warden en H. Visser Wzn. uit Lemmer over Primaire vaarwegen in Friesland. De ScheldeRijnverbinding. Hierover was praeadvies uitgebracht door den heer ir A. A. Mussert, hoofdingenieur van den Prov. waterstaat te Utrecht. Zijn beschouwing leidt hem tot de conclusie, dat het gewenscht zal zijn, dat zoo spoedig mo gelijk plannen worden opgemaakt en on derzocht voor den aanleg van een open Schelde-arm naar Bergen op Zoom met aan sluitend binnenschecpvaartkanaal voor vaartuigen tot 500 a 600 ton van Bergen- op-Zoom naar Dintelsas. Voorts, dat over wogen wordt op welke wijze Terneuzen zoo spoedig mogelijk wordt bevrijd van de kunstmatige achterstelling, welke wordt ge vormd door de huidige regeling van de loodsgelden en de opheffing van de uilzon- deringstarieven. Naar aanleiding van dit prae advies werd door een tweetal sprekers de verbetering van het kanaal Hansweert—Wemeldinge bepteit, terwijl dr. v. d. Poel uit Breda er op wees, dat men in de ScheldeRijnver binding allereerst eoir politieke kwestie heeft te zien. De prae-adviseur wees er in zijn repliek op, dat. aangezien mag worden aangenomen, dat er toch een nieuw kanaal zal komen, de kostbare verbetering van bet kanaal HansweertWemeldinge. hetwelk door den nieuwen aanleg voor 80 zal wor den ontlast, niet verantwoord zou zijn. Tot besluit van den dag maakte het ge zelschap een rondrit per tram door Oosl- Zeeuwe«'.h-Vlaander«"i. PRIJSDALING Dezelfde kwaliteit dezelfde garantie dezelfde veiligheid THANS Z58 complcct mci vrij.viel ahdrsm. baoaqcoraocr sn kettingtromuck Vreomde ordeteekenen. Bij Kon. Besluit is verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van: grootofficier in de Orde van de Kroon van Italië aan den heer Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister van Koloniën, oud vice-presi dent van den Raad van Nederlandsch-Indië; commandeur .n de Orde van Leopold II van Belgié aan ir. J. E. Inckel, directeur van het Technisch Burr au van het Departe ment van Koloniën: Officier in de Orde van Leopold IT van België aan ir. W. L. Utermark, algemeen conservator der afdeeling Handelsmuseum van de Koninklijke Verecniging Koloniaal Instituut te Amsterdam; Officier in de Orde van de Zwarte Ster van Bénin aan A. C. van Assum, voorzitter van de verecniging van gepensioneerde en gegageerde militairen van het Leger in Ne- derlandsch-Oost en Wcst-Jndië ..Voor waarts" te Arnhem; Officier in de Orde van Nichan-el-Ano"ar aan M. Gompes, algemeen penningmeester van de vereeniging „Voorwaarts", voor noemd. HET NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN. Opdracht aan architecten. Leiden, 23 Juni Naar wij vernemen, zal het voorstel van B. en W. van Leiden aan den gemeenteraad, betreffende den bouw van een nieuw stadhuis, luiden als volgt: om aan de architecten lr. C. J. Blaauw te Amsterdam, A. J Kropholler te Wasse naar en Ir H. F. Mertcns te Bilthoven, op te dragen plannen te ontwerpen voor den bouw van een nieuw stadhuis Hierbij zij opgemerkt, dat de raad indertijd besloot, dat het nieuwe stadhuis zal verrijzen aan de Breestraat, met bphoud van den gevel van het oude stadhuis. DE DERDE KRUISER. Do gunning. Omtrent de gunning van don bouw van den derden kruiser w rdt gemeld, dat het geheel is gegund aan de firma Wilton, Feyenoord te Rotterdam; de machine instal latie zal voor een belangrijk deel worden vervaardigd door de Koninklijke maat schappij „De Schelde' ie Vlissingen en de electrische installatie zal worden uitgevoerd door de firma H. Croon en Co. te Rotter dam. NOTARIS UIT ZIJN AMBT ONTZET. Amsterdam, 23 Juni Op 22 Februari j.l. werd notaris W. K. alhier, failliet ver klaard. Overeenkomstig de bepalingen va« de notariswet vorderde de Officier vari Justitie ontzetting van Notaris K. uit. zijn ambt. Bij vonnis van de Zesde Kaïner der Recht bank werd heden notaris K. uit zijn ambt ontzet (cursus 1932-'S3, aanvangende 2 Sapt. '32) voor de KLEUTERKLASSE en de EERSTE KLASSE der Lagere School alsmede voor de OVERIGE KLASSIN uitgezonderd de reeds voltallige PROSPECTUS wordt op aanvraag gaarne toegezonden. Resultaten: Slechts 3 onzer leerlingen struikelde In de le klasse der Middelbare School). Behalve het gemeente-schoolgeld is gemiddeld par kind en per Jaar f 35.— verschuldigd, alias (ook het onderwUs in Fransch) inbegrepen. Storting in het waarborgfonds vervalt. Aanmelding dagelijks bij het Hoofd der School, Joh. v. Oldenbarne- veltlaan 23, die tevens alle gewen schte inlichtingen verstrekt. De verlies* en winstrekening sluit met een bruto*winstsaldo van f 1.600.540,83 Aan het verslag over het jaar 1031 der N.V. „Provinciale Utrechtsche Electrici teits-Ma&tschappij" te Utrecht, ontleenen wij het volgende: Het j»%ar 1931 behoort in zooverre tot eer* der merkwaardigste in de geschiedenis or. zer Vennootschap, dat het mogelijk was om tot tweemaal loe de tarieven zeer aan zienlijk te verlagen. Volgens raming zal deze tariefsverlaging bij een electriciteitsverbruik als in 1931 jaarlijks een mindere opbrengst van rond 500.000,— ten gevolge hebben. Dit bedrag, dat met bovenbedoelde, tariefsverlaging ge moeid ie., is dan ook het grootste, dat ir. de geschiedenis van de Vennootschap voor komt Bij de beschouwing van de cijfers, die de hoeveelheid verkochte energie aangeven, blijkt, dat in den loop der jaren van een toenemend accres sprake is. Het zou nie' juist zijn te concludeercn, dat het accres te danken is aan het voortdurend doorwer ken van dezelfde groeioorzaak. Terwij1 toch in onze eerste bedrijfsjaren een groei langs de oppervlakte, d.w.z. door uitbrei ding van ons stroomleveringsgebied hoofd zaak was, is dit nu anders geworden. De overgroote meerderheid der perceelen in onze provincie is thans aangesloten en de groei van de latere jaren is dan ook voor een groot deel te danken aan de uitbrei ding van het aantal van onze groote afne mers en het toepassen van electrlciteit voor doeleinden, waarvoor zij vroeger slechts spaarzaam kon worden of werd gebruikt- tot dit verschijnsel heeft de invoering vari het vastrechttarief zeer zeker veel bijge dragen. In de toekomst zal de groei in verticalen zin hoofdzaak zijn voor ons bedrijf en wij mecnen het daarom als een zeer gelukkige omstandigheid te mogen beschouwen, dat als het ware aan den aanvang dezer nieu we periode een tariefsverlaging, waarbij de K.W.U.-prijs van het vastrechttarief op 3Vt cent is gebracht, werd ingevoerd, ter wijl het nachtstroomtarief op 2 cent werd bepaald. Terwijl in het jaarverslag over 1930 spra ke is van een 600 stuks heelwaterreser voirs op 31 December van dat jaar, kunnen wij nu mededee.len, dat dit aantal in 1931 tot boven de 2000 is gegroeid. De Verlies- en Winstrekening over het jaar 1931 sluit met een bruto-winstsaldo van 1.600.5J0.S3 (over 1930 1.558.007.83) Een saldo, dat, ondanks de krachtige ta riefsverlaging, toch nog hooger is dan dat van het vorige jaar. Er zal echter niet verwacht kunnen en mogen worden, dat deze ontwikkeling in de naaste toekomst steeds in stijgende lijn zal gaan. Ook bij ons bedrijf doen zich in vloeden van de 6lechte tijdsomstandighe den gelden. In de resultaten van 1931 komen uiter aard de gevolgen der laatste tariefsverla ging in December, slechts ten deele tot uiting. Ook de invloed van de aanzienlijke ver hooging van de rente voor geld op korten termijn is in de resultaten gedeeltelijk merkbaar. De hierboven genoemde factoren doen dus, geaccumuleerd, een vermindering van het brutowinstsaldo in de volgende jaren verwachten. De sterke positie van onze in stelling wordt hierdoor natuurlijk geens zins aangetast. Haar doel is niet in de eer ste plaats het maken van winsten doch het leveren van electrici telt tegen lagen prijs op zoo uitgebreid mogelijke .schaal. Onze tarieven zijn reeds nu zoo laag, dat zij ook aan dit doel ruimschoots beantwoorden en voor zoover in dezen tijd een voprspe! ling mogelijk is ook zullen blijven be antwoorden. De afschrijvingen volgens de normale door de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders tot nu toe vastgestelde peren tages, vorderen een bedrag van 640.328,70 vorig jaar 593.349,66). Door den Raad van Commissarissen wordt voorgesteld wederom 10 af te schrijven op den post Goodwill (Amersfoort en Zeist) ad 2.446.955,—, zijnde aus f 244.695,50. Voorts stelt dit College voor extra-af schrijvingen te doen geschieden ten bedra ge van 318.855.31. Na deze afschrijvingen en extra-afschrijvin gen resteert een netto-winst van 396.661,32 vvorig jaar 315.003,33) welke overeenkom stig de bepalingen der Statuten als volgt is te verdeelcri: 7 dividend over bet jaar 1931 35.000.— en het overige, zijnde 361.631.32, te voegen bij het „Fonds voor tariefsverlaging of buitengewone uitbrei ding van het kabelnet." Het aant»J nuttig afgeleverde K.W.U steeg van 30.213.075 in 1030 tot 35.066.082, d.i. met 4.853.007 of met 16,06 (vorig jaar 14,15 de mazimale belasting van,9276 K.W. in 1930 .tot 10.698 KAV. in 1931, d.i met 1422 K.W. of 15.33 (vorig jaar 10.23 De bedrijfstijd van het maximum was dit jaar derhalve 3278 (vorig jaar 3257 uur) Het debiet van 35.066.082 KW.U. was als volgt over de verschillende categorieën van afnemers verdeeld: Gemeenten met eigen distributie (detailverkoop) 49.943 Detailverkoop door de Vennoot schap 21.190 014 'industrieele aansluitingen 10.656.882 Polderbemaling 3.160.243 Gedurenda de laatste 4 jaren is de ver deeling over de verschillende categorieën van afnemers als volgt (in millioenen KW.U.): 1028 1929 1930 1931 Detailverkoop door P.U.K.M. of G°mcenten 13 72 16.16 18.48 21.23 Industrieele aan sluitingen 7.7.73 8.4 10.66 Polderbemaling 3.08 2.58 3.3 3.7 Het totaal aantal aansluitingen aan de laagspanningsnetten bedroeg op 31 Decern ber 44.526 (vorig jaar 41.482). Het aantai perceelen waarvoor het vastrechttarief was ingevoerd bedroeg op denzelfden datum 6.383 (vorig jaar 4.538). Het 10.000 Volt geleidingsnet werd uitge breid met 44.954 Meter. De totale lengte van het kabelnet is aan het einde van hot verslagjaar 279.796 Me ter, van het bovcngrondsch H.S. net 79.600 Meter. In verband met den reeds meergenoem- den groei van ons bedrijf bleek het nood zakelijk plannen te beramen voor krachtige verbetering van de leveringsmogelijkheden in het Zuid Oosten der provincie. Deze plannen waren evenwel aan het einde van het verslagjaar nog in bewerking. Het schakel- en regelstation te Zeist werd uitgebreid, het thans geheel gereed zijnde station werd op 24 November 1931, op eenigszins officieele wijze geopend. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Meer dan een week lang heeft de wind koele lucht in ons land aangevoerd, die uit het hooge Noorden afkomstig was. Onder die omstandigheden was het niet te ver wachten dat het weer warm zou worden en de in de vorige beschouwing uitgespro ken verwachting, rlat het aan hot einde der laatstverloopen week koeler weer zou wor den, is dan ook volkomen in vervulling ge gaan. De redenen, die een week geleden golden om nog koel weer te voorspellen, zijn sedert dien tijd vervallen. Boven de Oostzee ont- wikkeldo zich toen lago luchtdrukking, waarmede een versterking van den algo- meenen Noordelijken luchtstroom over de Noordelijke helft van F.uropa gepaard ging. Door den hoog en druk ten Westen kon geen warmo Zuidelijke luchtstroom tot West- Europa doordringen. Daardoor was de re genkans ook zoo goed als geheel afwezig. Dit is nu anders geworden. In het verre Noordwesten is de luchtdrukking gedaald, over Z.W.- en Midden Europa gestegen. Dientengevolge waait over het Noordelijke gedeelte van Europa een tamelijk krachtige en vrij warme Westelijke wind en als gevolg daarvan wordt nu de koude Noordelijke stroom naar het Oosten afgeleid. Weldra zal warmere lucht naar ons land stroomen en zal het weer iets mi'dor worden. In N.W.- Europa is trouwens reeds eo.n stijging der temperatuur begonnen, die zich Zuid- en Oostwaarts voortplant. Op grond vun deze veranderingen in den algemeenen toestand kan men voor het week-einde verwachte.v zachter weer, doch alleen overdag tamelijk warm, geen of zeer weinig regen, zonnig, eerst veranderlijken, later Westelijken wind. (Nadruk verboden.) Pleidooien repliek van het openbaar ministerie i- 's-G ravenhage, 23 Juni. Hedenmiddag heeft de Rechtbank voortgezel de op 12 Mei j.l. behandelde zaak tegen den ex-vertegen woordiger A. M. en den ex naaimachine handelaar, thans dansleeraar, H J. V. te Leid- n. Zo als men z'.ch herinnert, Is door het O.M tegen de tJide verdLjhten wegens valschheid in geschrifte cn wegens heling ieder twee jaar gevangenisstraf geëischt. Door Mr. Nord Thomson werd hedenmid dag in deze zaak gepleit. Spr. gaf toe, dat de beide verdachten ern stig gefraudeerd hadden, doch merkte op, dat de publieke opinio ernstig in beroering is gebracht. Naar pleiter's meening, worden hier deze verdachten aan de publieke meening opge offerd voor laakbare feiten, welke zij drie jaar geleden pleegden. Spr. ging na, hoe de Usqvarna op de meest lichtvaardige wijze naaimachines plaatste, welke bij halve dozijnen tegelijk in de Bank van Leening terecht kwamen. Een straf van 2 jaar achtte spr. funest voor V., omdat deze sedert gerulmen tijd de handel in naaimachines vaarwel heeft gezegd en thans als dansleeraar voor zijn moeder en broertje don kost verdient. De maatschappelijke orde eischt thans naar pl. meening niet de verwijdering uit de samen leving van V. Pleiter zeide, dat hetgeen hij van de Rechtbank vroeg, veel was, doch bij drong in het belang van een practische berechting aan op een voorwaardelijke veroordeeling. De officier van justitie, Mr. van Asch van W ij c k, legde het rapport over van de commissie welke een onderzoek naar deze geruchtmakende zaak instelde en con cludeerde daaruit, dat deze ver-lachten voor de geëischtc straf van 2 jaren heel wat heb ben kunnen misdrijven. Het rapport in kwest'.e noemt deze verdachten de twee groote belhamels Gebleken is o.a., dat V. midden in den nacht de machines bij de mcnschcn weghaalde. Spr. toonde aan de hand van dit rapport aan. dat van de 631 afgeleverde machines er 201 totaal vei-lwe- ncn zijn, vertegenwoordigende een waarde van 25.500, terwijl bovendien voor 9000 aan machines is geleverd aan absoluut in solvabele lieden. Spr. kon geen enkele aanleiding vinden verandering te brengen in zijn reeds eerder genomen requisitoir. Mr. Thomson voerde hiertegen aan, dat met dit vonnis over het leven van deze ver dachten zal worden beslist. Verder betoogde pleiter, rlat de Bank van Leening te Leiden evenzeer had moeten begrijpen, dat een der gelijke stroom van naaimachines niet op re gelmatige wijze bij haar had kunnen bin nenkomen. De dikte van het dosier mag naar pleiter's meening niet den doorslag geven. Nadat de verdachte M. had betoogd, dat hij op order van de chefs handelde en ver dachte V. zijn belangen had bepleit, stelde de Rechtbank de uitspraak in deze zaak vast op 29 Juni a.s.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10