.V. COMPAGNIE LYONNAISE AMERSFOOETSCH DAGBLAD LAGER INKOMENSPEIL NOODZAKELIJK GROOTE OPRUIMING - LAGE PRIJZEN Woensdag 29 Juni 1932 -DE EEMI-ANDER" JAARVERSLAG NED. BANK VOOR DE REIS A. v. d. WEG - LANGESTRAAT 23 - AMERSFOORT KATWIJKSCHE ARBEIDERS IN HET GEDRANG DE TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF Kolencontingenteering bepleit UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 - AMERSFOORT Fortinbras' Toovermacht Een vrijer verkeer van goederen, kapitaal en arbeid gewenscht De waarschuwende vinger van president Trip Amsterdam, 27 Juni. Aan het ver slag, door den President en door de Com missarissen van de Nederlandsche Bank N.V., uitgebracht in de algeniecne vergade ring van aandeelhouders op heden, ont- leenen wij het volgende: Na den afgetreden President kir. G. Visse ring dank betuigd te hebben voor hetgeen hij in zijn 25-jarigen arbeid op het gebied van het circulatiebankwezen heeft verricht, maakt de tegenwoordige President Mr. L. J. A. Trip gewag van de hoogst ongunstige ontwikkeling van den economischen en fi- nancieelen wereldtoestand gedurende het afgeloopen boekjaar, waarbij de economi sche crisis oversloeg op financieel gebied. De wereld werd meer en meer gesplitst in geisoleerde eenheden en wordt steeds Ver der gedreven op den weg, die. nimmer tot het beoogde doel kan leiden en die slechts verlaten zal worden, wanneer do verschil lende landen, door uitputting gedwongen, hunne kunstmatige en oneconomische maat regelen zullen moeten staken, of althans zoover inkrimpen, als voor het geleidelijk herstel van het internationale goederen-, kapitaal- en credietverkeer noodig is. De ontwikkeling leidde, ook in verband met de rationalisatie, technische verbeterin gen en uitbreidingen tot een uiterst sterke en grootendeels, zoowel economisch als fi nancieel ongezonde uitzetting van de pro ductie, welke buiten verhouding stond tot de mogelijkheid om de producten tegen loo- nende prijzen af te zetten. Om tot een oplossing te geraken, zal voor alles vermeden dienen te worden het op nieuw vervallen in bedenkelijke monetaire practijken. De monetaire politiek kan alleen een aan vullend en helpend, niet een zelfstandig en primair karakter dragen. De werkelijke ver betering van den gevaarlijken toestand, waarin de wereld zich bevindt, zal slechts verkregen kunnen worden, wanneer en naar gelang de noodzakelijke voorwaarden vervuld worden voor een vrijer verkeer van goederen, kapitaal en arbeid. Deze voorwaarden liggen ten deele op poli tiek gebied, ten deele op economisch en fi nancieel terrein. Toetsing van de positie en vooruitzichten van Nederland aan hetgeen hier o.m. werd opgemerkt, voert tot resultaten, welke uit den aard der zaak geenszins gunstig kun nen zijn. Het mag tot voldoening strekken, dat ons land zich in de afgeloopen jaren niet slechts bij monde van zijn regeering en van zijn vertegenwoordigers bij internatio nale samenkomsten, als pleitbezorger voor de bevordering van het vrije verkeer in al zijn schakeeringen heeft opgeworpen, maar zich ook in de practijk daarnaar gedragen heeft. Deze politiek heeft ongetwijfeld tot het gunstige resultaat geleid, dat het Neder landsche bedrijfsleven op eigen kracht en op den grondslag van natuurlijke bestaans voorwaarden is opgetrokken. Getuigd kan worden dat het financieel en economisch bestel van ons land over een belangrijk weerstandsvermogen beschikt, dat bij ver standig beleid in staat zal stellen de on gunst der tijden te doorstaan. Het staat dan ook wel vast, dat het inspannen van alle krachten om zoo spoedig als ecnigszins mo gelijk is, tot een vrijer internationaal ver keer te geraken, en het beperken tot het uiterste van de afweermaatregelen, waartoe in den iongstcn tijd ook Nederland zijn toevlucht moest nemen, van de hoogste be- teekenis zijn te achten voor het herstel en de toekomstige ontwikkeling van onze eco nomische en financieele kracht. Het moge waar zijn dat de schuld voor den uiterst moeilijken toestand, waarin de wereld zich bevindt, niet bij Nederland ge zocht inoct worden, dit neemt niet weg, dat wij ons aan de consequenties van dien toe stand niet vermogen te onttrekken en dat wij ons zullen hebben in te stellen op een lager inkomens- en prijspeil. Alle takken van 't nationale bedrijfsleven zullen zich hebben aan te passen. Wat Nederland vóór alles noodig heeft, is verlaging van de productiekosten, niet slechts in de voor de internationale markt, werkende bedrijven, doch over do gchccle lijn, dus ook in de be schutte bedrijven en in de overheidsbedrij ven, die in toenemende mate een plaats in het economische leven zijn gaan innemen. Van een verlaging der tarieven van deze laatste twee groepen van bedrijven, valt nog niets te bespeuren en toch zal zij onver mijdelijk zijn om onze plaats in het inter nationale verkeer te kunnen handhaven. Landbouw, Nijverheid en Handel, kortom het geheele Nederlandsche productie-appa raat werpt onbevredigende resultaten af en tusschen deze resultaten en den voet, waar op het. Nederlandsche volk, als geheel ge nomen, voortgaat te leven, bestaat een ster ke tegenstelling. Wanneer niet tijdig en vrij willig wordt aanvaard, wat onvermijdelijk uit de wereldsituatie en de werking der economische wetten voortvloeit, de macht der feiten zal tot die aanvaarding dwingen. Dan zullen gevolgen intreden, welke juist de groepen der Sponsen, Zeep, Tandborstels, Haarborstels, Kammen, Sponsenzakjes, Roisrollen. bevolking, die tot mode wer king niet bereid zijn geblcken, hot meest zullen treffen. De ontwikkeling zal zich in sterke mate doen gevoelen op de overheidsfinanciën. Het zal de grootste inspanning vereischen, het noodzakelijk evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven der openbare lichamen te be houden of te herstellen, maar het moet te vens duidelijk zijn dat dit ovenwicht een der onmisbare voorwaarden vormt voor de handhaving van de economische positie van ons land. De positie van Nbderland is ongetwijfeld moeilijk, doch de meening mag niet post vatten, dat Nederland buiten machte zou zijn den druk der tijden te weerstaan. Het Nederlandsche volk staat thans voor de be slissing of het, door te trachten vast te houden aan een levensvoet, die met den wereldtoestand en do mogelijkheden van zijn bedrijfsleven niet langer in overeen stemming is, zich aan een grootere verar ming met alle daaraan verbonden gevolgen in de toekomst wil bloot stellen, dan wel of het, door gezamenlijk en over de geheele lijn het onvermijdelijke aanpassingsproces te vergemakkelijken en te bevorderen, het Nederlandsche productieapparaat door den zwaren tijd heen zal helpen en paraat zal houden voor den tijd, dat de wereldsituatie een uitbreiding van zijn werkzaamheid zal toelaten.' DOODELIJK MIJNONGELUK. Maandag is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Maurits te Lutterade de 38-jarige locomotiefmachinist A. van Thoor in de laadplaats van schacht 1 bekneld ge raakt tusschen een locomotief en de wand met het gevolg dat hij vrijwel onmiddellijk is overleden. De getroffene was Nederlan der, gehuwd en vader van een kind. Bij de noodlanding welke een militair vliegtuig te Vaals moest maken is het toestel in torand gevlogen, en de twee inzittenden zijn tengevolge hiervan jammerlijk om het leven gekomen. Ze worden geweerd door de werk' gevers in het bloembollens bedrijf Naar wij vernemen is door do burgemees ters van Hillcgom, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Sassenlieim cn Voorhout beslo- len, bij de werkgevers in het bloembollen- bedrijf erop aan te dringen, dat geen arbei ders van elders in dienst worden genomen. Door dezen maatregel zal de werkgelegen heid van vclo Katwijkschc arbeiders, die reeds sedert jaren in het bollenbedrijf hun normaal arbeidsveld vinden, ernstig wor den aangetast cn zal dientengevolge de in deze gemeente sleeds scherper aan den dag tredende werkloosheid in nog ongun stiger mate worden beïnvloed. Intusschen heeft het Gemeentebestuur van Katwijk zicli tot genoemde burgemeesters gewend met 't verzoek, den voronbedoelden maatregel in te trekken of althans de gevolgen ervan ten opzichte van de Katwijksche arbeiders zoo veel mogelijk te verzachten. Wordt eenerzijds getracht de Katwijksche arbeiders van de markt te voeren, ander zijds worden, naar ons gebleken is, pogin gen in het werk gesteld om in deze ge meente arbeiders van elders te plaatsen. Vanwege het departement van binncnland- sche zaken wordt namelijk getracht, om de Zuiderzeevisschers, die door het afsluiten van de voormalige Zuiderzee werkloos zijn geworden, o.m. op de Katwijksche visschers vloot te werk te stellen. Burgemeester en Wethouders van Kat wijk hebben hierin aanleiding gevonden het bestuur van de reedersvereenigingen met aandrang te verzoeken zijn leden uit te noo- digen, in de eerste plaats Katwijksche vis schers aan te monsteren. DE WERKLOOSHEID TE KATWIJK AAN ZEE. K a t w ij k aan Zee, 23 Juni. I-Ivt ge meentebestuur van Katwijk aan Zee heeft het volgende telegram verzonden aan den minister van economische zaken: Gemeentebestuur van Katwijk verzoekt Uwe Excellentie in verband met steun maatregelen elders, dfcz» ook te doen gelden voor de visscherij dezer gemeente, daar blijvend toenemende werkloosheid gevreesd moet worden. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Rotterdam, 27 Juni. Hedenavond om streeks 8 uur is het 8-jarig meisje Cornelia Blok uit de Josephlaan, in de Mathcnesser- laan toen zij plotseling den rijweg overstak door een personenauto overreden. In be- wusteloozen toeatand werd zij naar bet zie kenhuis aan de Coolsingel gebracht, waar een schedelbreuk geconstateerd werd. Eeni- gen tijd later is zij aldaar overleden. De politie stelt een onderzoek in. Den bestuur der van de auto treft waarschijnlijk geen schuld. Conferentie tusschen minister en organisaties Heerlen, 28 Juni. Maandagmiddag heeft op het departement van Waterstaat te Den Haag de aangekondigde mijnconfe- rentie plaats gehad tusschen eenerzijds den minister van waterstaat en anderzijds do mijndircctio en vertegenwoordigers van do mijnwerkersorganisaties. Zoowel mijndircctie als mijnwerkersorga nisaties bepleitten contingenteering van vreemde steenkolen als middel ter verbete ring van eigen mijnindustrie. De vertegen woordigers der particuliere mijnen wezen den minister erop, dat wanneer een even- tueele contingenteering niet tot stand komt, de particuliere mijnen genoodzaakt zullen zijn opnieuw bij hun artoeiiers te moeten komen met verdere loonsverlaging en mas sa-ontslag. Ten slotte zeide minister ReJjmer dat de rogccring de verlangens cn wenschen van de mijndircctie en de mijnwerkersorga nisaties in ernstige overweging zal nomen. DE GEVAARLIJKE ZEE. Vorschillende baden in bonarde positie. Zondag zijn verscheidene baders te Sche- veningon te ver in zee geraakt. Zij konden door den sterken stroom niet zelfstandig terug komen; door tijdige hulpvorleening is het echter gelukt erger te voorkomen. Aan het strand ten Noorden van den bou levard is door een onbekende in bewuste- loozcn toestand uit zee gered een 16-jarig rneisjo uit Rotterdam. Zij is door een agent bijgebracht cn kon vervolgens met haar moeder medegaan. Omstreeks dcnzclfden tijd is door een be woner van de Stuwstraat en een bewoner van do Copernicusstraat bewusteloos uit zee gehaald de Amsterdammer J. H. C. Drie agenten hebben gedurendo 40 minuten kunstmatige ademhaling toegepast, waarna de drenkeling is bijgekomen. De geneeskundige dienst vervoerde hem ter observatie naar het. R.-K. ziekenhuis. Omstreeks kwart vóór 5 werd do 42-jarige M. V. uit de Torenstraat, die ook aan het strand Noord baadde en zich tot zijn knieën in zee bevond, door den stroom meegetrok ken. Hij werd gered door een bewoner van do Valeriusstraat en kon, na zich van den schrik te hebben hersteld, zijn weg vervol gen. De zee was zeer gevaarlijk, in verband waarmee het baden ter plaatse werd ver boden. Ter hoogte van den vuurtoren graakte de 18-jarige inwoonster van Rijswijk Th. G. bij het baden te ver in zee. Zij werd gered door een agent van politie en een bewoner van de Kotterstraat. Deze personen hebben zich beiden gekleed in zee begeven en haar be wusteloos uit zee gehaald. De drenkelinge, die weer spoedig bijkwam, is later op eigen gelegenheid naar huis gegaan. AANBESTEDINGSNIEUWS. Heden werd in het gebouw Parkstraat 3 te Den Haag aanbesteed het bouwen van een Rijks Hoogcre Burgerschool met coni giergewoning cn rijwielbcrgplaats te Zalt- Bommel. Laagste inschrijver was E. C. van Crey te Rosmalen, voor 135.490. De waarheid sticht niet zooveel goeds in de wereld als de schijn ervan kwaad sticht. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. Val me nu niet in de rede, zei Fortin bras. Je verstoort mijn gedachtcngang. Ik twijfel er niet aan, dat je in je tegenwoor- digen, wanhopigen, toestand, zoudt beloven een Turk te trouwen, maar je groote klein moedigheid zou je op bet laatste oogenblik terug doen kribbelen. Je bent als „de arme poes in het spreekwoord". Welke poes? vroeg Corinna. In Macbeth, een stuk van Shakespeare, eerste bedrijf, derde tooncel. Je hebt ont wikkeling noodig( Corinna, om boven den pcezenstaat uit te, komen. In dit zielenver- stikkende Parijs lieb je je hoofd volgepropt met allerlei ideëen over de dingen cn die ideëen martelen je nu, maar met de din gen zelf ben je nooit in aanraking geweest. En wat onzen vriend Martin aangaat, bij heeft nog niet eens het poezensladium bereikt. De glimlach, die zijn grove trekken ver helderde en de muzikale klank in zijn vriendelijke stem, ontnamen het beleedigen- de aan die woorden. Met een lach gaf Mar tin hem gelijk. Hij moet ook ontwikkeld worden, ging Fortinbras voort. Of liever, 't is niet zoo zeer ontwikkeling, die hij behoeft, als wel ziele-indrukken, waardoor de ontwikkeling bevorderd wordt. Je eenige talent is fietsen, als ik het goed begrepen heb. Dat is dus de kiem waaruit bet geluk spruiten moet. Kan jij fietsen, Corinna? Natuurlijk kan ik dat, maar ik heb er een hekel aan. Neen, dat h?b je niet, zei Fortinbras er bot boven op. Jc hebt een hekel aan je eigen opvatting over fietsen. Je moet natuurlijk beginnen met alle ideëen over fietsen over boord te gooien en doodgewoon beginnen met fietsen. Zoo iels idioots heb ik nog nooit ge hoord, beweerde Corinna. Ongetwijfeld, zei Fortinbras met een glimlach. Je hebt nog niet alles gehoord. Wees er dankbaar voor. Ik herhaal cn ik zet mijn voorschrift meer uiteen. Jullie moet beiden op fietsen de wijde wereld intrek ken. De fiets is voor jullie niet het rad van 't Toeval, maar bet rad van het Lot. Rijdt door het wijde Frankrijk, vult je ziel met zonneschijn en vrijheid en je keel met ge zonde, dorst opwekkende stof. Hebt geen zorg over den dag van morgen en zie naar de toekomst door gouden avondschemering. Daar is niets wat ik liever zou doen, zei Martin, met een blik op Corinna, maar ik kan het niet betalen. Ik moet naar Lon den en zien dat ik een betrekking krijg. Fortinbras wischte zich het gezicht af met een veel gebruikten zakdoek. Waaróm hebt u mij vijf francs gege ven? Voor het pleizier om mij te hooren praten of voor de waarde van mijn raad? Ik moet do zaak practisch opvatten, zei Martin. Maar goede hemel, riep Fortinbras, zijn handen omhoog heffende, wat is er nu ter wereld practischcr, gewoner en onro mantischer dan fietsen? Je wilt uit je moeras der Vertwijfeling geraken, is 'tniet? Natuurlijk, zei Martin. Dan zeg ik: stap op je fiets en rijd uit. Practisch gesproken tot het punt, waar het verhevene in het alledaagsche overgaat. Martin maakte een tegenwerping. Nie mand zal er mij een cent voor betalen, om dat ik door Frankrijk vlieg op mijn fiets. Ik moet leven en dat moet Corinna ook. Maar mijn beste jonge vriend, zij heeft twintig pond cn jij hebt er veertig, zooals je mij getoond hebt Zestig pond met je bei den. Een fortuin. Julli? tobt allebei om wat er gebeuren zal als de beek droog loopt. Zet dat misselijk denkbeeld uit je bol, ga uit op avontuur. In poëtische bewoordingen wijdde hij uit over d bekoorlijkheid van dat heerlijke va- gabondeeren. Zijn welgekozen woorden de den een snaar (rillen in Martin's gemoed, wiens bloed sneller begon te stroomen. Zijn horizont werd wijder en wijder. Hij begon te beseffen dat het volstrekt zoo'n haast niet had om een baantje te krijgen. Als hij te rugkwam met twintig pond op zak of met vijftien, ja zelfs met tien, dan kon hij het uithouden tot hij werk had. En misschien zag dit hemelsche wezen met zijn kalme autoriteit en zijn kale plunje, wel werkelijk in de lockomst. De verleiding had iets be- tooverends voor hem. Weer keek hij naar Corinna, die zedig en stil voor zich uit zat te kijken, haar kin steunend op haar ge balde vuisten, en 't hart zonk hem in de schoenen, 't Voorstel was bespottelijk. Hoe kon hij dagen en nachten met een jong, ongetrouwd vrouwelijk wezen op een fiets tocht uitgaan? Voor zich zelf was hij niet bang, al wa9 hij een poes, zonder verlangen, de wereld ingezonden om te leeren verlangen, hij bleef toch altijd een gentleman. Als ze meeging, zou ze veilig hij hem zijn als een zuster. Maar ze zou nooit toestemmen. Dat kon ze niet. Hoe vast ze ook gelooven mocht in zijn ridderlijkheid, hoe maagdelijke zedig heid zou het verbieden. Haar goede naam zou weg zijn. Eén mensch had er in Wend- lebury maar een woord van te fluisteren, over dat vagebondeeren cn de scherpe schaar van den laster zou haar al wonden al ze in Wendlebury uit don trein stapte. En terwijl deze gedachten door zijn hoofd gonsden en Corinna maar steeds stil For tinbras zat aan te kijken, ging deze kalm met praten door. Ik raad jullie niet aan om als jonge pelgrims zoo maar naar het onbekende te peddelen. Ik stel voor jullie een doel le geven. In de kleine stad Brantóme in de Dordogne, beroemd geworden door een der eigenaardigste Fransche schrijvers. De abt Brantóme van „La vie des Da mes galantes"? vroeg Corinna. Martin stond verstomd. Dat boek heb je toch niet gele zen? Ik ken het van buiten, zei zij plagend, om Martin te doen schrikken. Maar in waarheid had zij dit onsterfe lijke werk alleen maar eens doorgebladerd en had het toen terzijde gelegd, afgeschrikt door het oude Fransch en door een paar sterk gekruide anecdoten, die ze had kun nen begrijpen. In de kleine stad Brantóme, ging For tinbras na een kort oponthoud voort, zul len jullie een hotel vinden, het Hotel des Grottes, dat beheerd wordt door een uitste kend, zwaar gebouwd man, die Bigourdin heet, die dichter en wijsgeer is en die ver rukkelijke paté de foie gras maakt. Een woordje van mij en hij brengt jullie zijn laagste tarief in rekening. Hij heeft een hecle lijst tarieven, een voor automobilis ten, een voor handelsreizigers en een voor gewone menschen. 't Zou verrukkelijk zijn, viel Martin hem in de rede, als het maar mogelijk was. Maar waarom zou 't niet mogelijk zijn? vroeg Corinna met kalmen blik opziende. Jij en ik alleen.... de welven gelijk heidstamelde hij. Weer schaterde Corinna het uit. Is het dat waarover je je zorg maakt? Mijn Mar tin, je bent te dwaas. Waar ben je toch bang voor. Ik beloof je dat ik mijn maagdelijke ingetogenheid zal bewaren. Op mijn woord van eer. 't Is alleen maar wat jou betreft. Maar als jij er geen bezwaar in ziet, zei Martin beleefd. Ik verzeker je dat ik er niets geen be zwaar in zie, zei Corinna even beleefd. Maar verondersteld zich tot Fortinbras koerende, dat wij dat reisje maken, wat zou den we dan bij den grooten mijnheer Bi gourdin moeten doen? Je laten koesteren door de zon van zijn wijsheid, antwoordde Fortinbras, en mijn hartelijke groeten overbrengen aan mijn dochtertje Félise. Als Fortinbras gezegd had de eigenaar te zijn van een stoomjacht, had Corinna niet meer verbaasd kunnen zijn. Voor haar was hij slechts de Marchand de Bonheur, een excentriek, zorgeloos levend wezen, een beetie kwakzalver en toch een goede kerel, zonder privaat leven of familie. Recht op als een kaars zat zij. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5