J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 PROFITEERT HIERVAN! BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER ZIJN OPTREDEN IN FRANKRIJK Een ongenoode Amerikaansche gast UIT DE STAATSCOURANT WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878UTR.STRAAT 17 TEL 14S VERBETERING VAN DEN TREKHOND NATUURSTUDIE EN NATUURBESCHERMING Onze Postvliegers onderweg Heden is onze geweldige UITVER KOOP begonnen A. H. V. NIEUWKERK MEUBELFABRIEK N.V. HUMORHOEKJE Een onderhoud met Ir. N. van Poeteren, Hoofd van den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wa geningen Reeds sinds de tijden van de sprinkha nenplaag in Egypte, heeft de mensch zich voortdurend te weer moeten stellen tegen allerlei gevleugeld gedierte, dat in gewel dige legers aanvallen deed op verschillende soorten gewassen, die hij voor eigen gebruik gereserveerd had. Ook in ons land zijn we niet vrij gebleven van zulke plagen, ai wa ren ze dan ook heel wat minder dan die. ■welke in den Bijbel is beschreven. Doch de rupsen van den bastaard-satijnvlinder en van den nonvlinder b.v. hebben hier ge noeg schade aangericht om ons er aan te herinneren, dat niet allen de warme lucht streken het monopolie van dergelijke be zoekingen hebben. En kwamen niet onge veer dertig jaar geleden de meikevers in dusdanige massa's voor, dat men, als men ze gevangen had, niet wist hoe zo te ver delgen? Men trachtte ze te verbranden in groote vuren, doch hun aantal was zoo groot, dat zij de vlammen verstikten. Ten slotte bleek de eenige manier te zijn ze langs schuinstaande, gloeiende ijzeren platen af te laten glijden, zoodat ze bij duizenden weg- zengden. Het is de taak van Jen Plantenziekten- kundigen Dienst om de middelen ter bestrij ding van zulke gevaren te zoeken en vaak werkt men daartoe samen met soortgelijke instellingen in andere landen. Zoo heeft eenige dagen geleden in Parijs, in de ge houwen van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken aan de Quai d'Orsay, op uit- noodiging van de Fransche regeering een conferentie plaats gehad tusschen de des kundigen van Nederland, België, Duitsch- land, Zwitserland, Spanje, Italë en natuur lijk ook van Frankrijk zelf, waar men heeft gesproken over den grooten vijand van de aardappelen, den COLORADOKEVER, een insect, dat ook de aanleiding is geweest tot een wetsontwerp, dat zoo juist door de Eerste Kamer behandeld is. Vol ontzag voor een kever, die zoo'n invloed blijkt te heb ben, wendden wij ons om nadere inlichtin gen tot Ir. N. van Poeteren, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, en lid van de Nederlandsche dele gatie ter Parijsche conferentie, welke ons raet groote welwillendheid een vraagge sprek toestond. „Het doel van die conferentie", zoo zeide ïr. van Poeteren, was de maatregelen te be spreken om de verbreiding en de versiee ping van den Coloradokever tegen te gaan. Dat de uitnoodiging er toe juist van Frank rijk uitging, komt omdat het beruchte in sect op het oogenblik in Europa alleen nog maar in dat land gevonden wordt; en daar heel wat schade aanricht. Immers, zoo-vel de volwassen kever, die nauwelijks ander halve centimeter groot is, als zijn larven hebben het voorzien op het loof van de aardappelplanten en wanneer ze in een flink aantal voorkomen vreten ze met ge mak een veld geheel kaal. Daar elk wijfje eenige honderden eieren legt is dat flinke aantal er gauw genoeg, terwijl in één jaar drie generaties elkaar opvolgen. Van de aardappelenoogst komt dan natuurlijk niets terecht. Oorspronkelijk bepaalde het insect zich nog tot de in het wild groeiende Nachtscha- de-achtigen in de Westelijke Staten van Noord-Amerika, maar later ging hij op de aardappelplant over en op dit gewas kwam hij tot buitengewoon sterke vermeerdering. In 1859 werd hij voor het eerst als schadelijk berucht en daar dat toevallig gebeurde in Colorado, kreeg hij zoo zijn naam. Sindsdien heeft hij zijn gebied geweldig uitgebreid en het spreekt van zelf, dat men in Europa er heelemaal niet op gebrand was nader met het dier kennis te maken. Al ongeveer veer tig, vijftig jaar geleden werden dan ook in de meeste landen allerlei voorschriften uit gevaardigd om den invoer van te voorko men, of om althans te beletten, dat zij er Jnhcemsch werden." „We weten dan ook precies hoe dikwijls 'de kever naar Europa is overgebracht", ver telde Ir. van Poeteren verder. „In het ge heel een zeven keer. Zoo is er in 1878 eens een per schip in Rotterdam aangebracht, later is hij o.m. ook eens in Stade bij Ham burg in tamelijk groote hoeveelheid voor gekomen, doch steeds werd hij nog tijdig uitgeroeid. Alleen in Frankrijk is dat niet gelukt; vermoedelijk is de kever daar al in 1919 gearriveerd, maar men heeft het pas in 1922 gemerkt, zoodat hij drie jaar tijd gehad had om zich te vermeerderen en toen al over 25.000 H.A. verspreid was. Daarna is hij elk jaar verder gekomen en nu is er reeds 80.000 vierkante Kilometer besmet gebied." „Dat wil niet zeggen, dat er nu over dat keelo terrein geen blaadje aardappelloof meer te vinden is", stelde onze zegsman ons dadelijk gerust, „want zoodra maar ergens een kever ontdekt wordt, noemen we het veld al besmet. De kwestie is echter, dat Engeland en Duitschland, en daardoor ook Nederland, slechts invoer toestaan van producten, die op minstens 200 K.M. af- stands van besmet gebied geteeld zijn. En dat is voor Frankrijk natuurlijk een heel vervelende geschiedenis." Over do resultaten van de conferentie kon Ir. van Poeteren ons nog weinig mededeelen. doch hij zeide tijdens een excursie door het besmet.to gebied wel den indruk gekresen te hebben, dat de Franschen ernst maken met de bestrijding. Zoodra ergens een kever is gevonden, wordt het heele veld bestoven en behandeld met loodarsenaat Van staats wege zijn 34 motorsproeimachines ter be schikking gesteld, terwijl dit jaar op de be grooting 15.000.000 francs voor de verdelging van den kever zijn uitgetrokken. Zoo gron dig wordt dat thans gedaan, dat eigenlijk nergens waar wc geweest zijn, in de velden bij Blois, Niort, Tours en Poitiers, iets van het insect te bespeuren was. Er worden premies uitgeloofd voor elk gevangen exem plaar en do schoolkinderen gaan er onder leiding van hun onderwijzer op uit om de velden te zuiveren. We zagen een klas, waarvan vijf kinderen wat gevangen had den. Deze bolleboozen werden op een rijtje gezet en glunderend lieten zij ons hun buit zien. Eén jongen had er twee, dat was een heele piet Verder had ergens anders de zoon van een boer nog een kever gevangen en ook ontdekten we een blad, waarop wat eitjes zaten. Maar dat was alles. Óp alle mogelijke manieren wordt de land bouwende bevolking voor de jacht gemobi liseerd. Regelmatig Vijkt men met behulp van de controleurs van den Plantenziekten kundigen Dienst de velden na, met strooi- billetten, gekleurde platen en in de kranten worden de menschen voorgelicht en over tuigd van het belang van de zaak. Het resul taat hebben wij gezien, want het vorige jaar waren dezelfde velden leelijk kaal gevreten Doch die voortdurende contróle mag ook niet het minst verwaarloosd worden. Elke vrouwelijke kever kan het begin zijn van een plaag. Het gaat om het laatste of liever om het eerste exemplaar en het gevaar voor besmetting is steeds aanwezig omdat de kevers met een beetje wind gemakkelijk 30 tot 40 K.M. ver vliegen. Op onze vraag of het den Franschen ge lukken zou den kever definitief uit te roeien, durfde Ir. van Poeteren geen bevestigend antwoord te geven. „Maar", verklaarde hij. „ik zie den toesstand niet zoo donker in als de Franschen zelf, die te dien aanzien nogal pessimistisch gestemd zijn. Het is in elk geval een feit, dat zij doen wat zij kunnen om uitbreiding tegen te gaan, dat is al een good ding. En wat ons eigen land betreft, de kever zal hier al een heel weinig gastvrij onthaal vinden, mocht hij zich verstouten ons een bezoek te komen brengen Onderscheiding. Bij K. B. is toegekend de zilveren eere medaille der Oranje-Nassau-orde aan mr. Van Zijl, schrijver le klasse bij den Pen sioenraad. Directe belastingen. Bij beschikking van den minister van Financiën zijn verplaatst de ontvangers der directe belastingen, enz. J. C. van Schagen, van Heinkenszand naar Alblasserdam; E. Gerritsen, van Cuyk naar Raai te; D. J. Muller, van Groenlo naar Oss; J. de Vroom, van Oudenbosch naar Helmond, en J. A. B. van de Ven, van Haarlemmermeer naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Eindhoven, met intrekking van de ver plaatsing van laatstgenoemde naar Hel mond; is de inspecteur der dir. bel. enz. C. H. Versteegden, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. enz. te Tilburg, verplaatst naar Roermond en aangewezen als hoofd van de inspectie der dir. bel. enz. aldaar; zijn met ingang van 1 September a.s. op geheven de kantoren der directe belastin gen en accijnzen te Kollum, St. Anna Pa rochie, Sexbicrura (res. Wijnaldum), Grouw, Wommels, Mantgum, Workum en Balk; is met ingang van 15 November a.s. op geheven het kantoor der dir. bel. en acc. te Hallum en het kantoor der dir. bel., inv. en acc. te Holwerd; zijn met ingang van 1 September a.s. de gemeenten Kollumerland en Nieuwkruis- land gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Buitenpost, waardoor zij komen te ressorteeren onder de inspectie der dir. bel. en acc. te Drachten; de gemeente Het Bildt gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Menaldum; de gemeente Barradeel gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Franeker; de gemeenten Idaarderadeel en Rauwer- derhem gevoegd bij bet kantoor der dir. bel.' en acc. te Akkrum; de gemeenten Hennaarderadeel en Baar dcradeel gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Sneek; de gemeenten Workum, Hindeloopen en Gaasterland gevoegd bij het kantoor der dir. bel., inv. en acc. te Koudum; de gemeente Sloten gevoegd bij het kan toor der dir. bel., inv. en acc. te Lemmer zijn met ingang van 15 November a.s. de gemeenten Westdongeradecl en Ameland gzvoegd bij het kantoor der dir. bel., inv. en acc. te Dockum; de gemeente Ferwerderadeel, voor zoo veel betreft de dir. bel., gevoegd bij het kan toor Leeuwarden dir. belastingen; is de inspecteur der reg. en dom. te Leeu warden, 2e afd., ontheven van de werk zaamheden inzake de inkomstenbelasting vermogensbelasting en verdedigingsbelas- ting I en inzake de bepalingen, die met deze belastingen één geheel uitmaken, voor zooveal betreft de gemeente Dantumadeel en is hij belast met die werkzaamheden' voor zooveel betreft de gemeente Ferwerde radeel. Land- en Zeemacht. Bij beschikkingen van den minister van Defensie zijn de navolgende mutation ge last: met 1 Juli 1932: de officier van don marinestoomvaart dienst der 2e klasse D. P. de Boer is ge plaatst aan boord H. Ms. Gruno; met 6 Juli is do officier van administratie der 2e klasse J. F. Staverman geplaatst aan boord H. Ms. Heemskerck; met 7 Juli is de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse J. H. van de Laar geplaatst aan boord H. Ms. Schor pioen; met 8 Juli is de officier van administratie der li klasse H. P. Verschuur geplaatst bij het Departement van Defensie; met 14 Juli is de luitenant ter zee der 2e klasse A. D. A. Peereboom Voller geplaatst aan boord H. Ms. wachtschip te Willems oord en is de luitenant ter zee der 2e klasse F. H. M. van Straelen geplaatst bij de on- derzeedienstkazerne te Willemsoord; met ingang van 15 Juli is de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse J. Pronker geplaatst te VJissingen en toe gevoegd aan den directeur van het Loods wezen enz. aldaar; is de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse M. A. Weiter geplaatst bij de onderzeedienstka- zerne te Willemsoord; met ingang van 20 Juli is de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse W. van Leeuwen Hermanuszn. geplaatst te Vlissingen, ter beschikking gesteld. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij K. B. is met ingang van 1 September 1932 aan den adjunct-referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie, A. J. C. Bogacrts, belast met de functie van direc teur van het pesttelegraaf- en telefoon kantoor te Amstelveen, op zijn verzoek eer vol ontslag als zoodanig verleend; is met ingang van 1 Juli 1932 aan den commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst, A. F. Th. van Nieuwenhuijze, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Stoomwezen. Met ingang van 1 Juli is: a. de benoemde hoofdingenieur-directeur voor het stoomwe zen, ir. A. C. van de Stadt te Amsterdam, aangewezen als hoofd van het 7e district van bet stoomwezen, onder aanwijzing van de gemeente 's-Gravenhage als standplaats; b. de ingenieur 1ste klasse voor het stoom wezen, ir. J. J. P. Cattel te "s-Gravenhage, 'ervol ontheven van zijn functie als hoofd van het 7e district van het stoomwezen en toegevoegd aan den hoofdingenieur-di recteur voor het stoomwezen. per flesch f 1.45, per anker f 58.50 De reeds meer dan 30 jaren hier te lande bestaande vereeniging „Bond tot Verbete ing van den Trekhond" hield een dezer dagen een vergadering te Rotterdam, welke werd bijgewoond door de vanwege de Regee ring in het leven geroepen Commissie voor de verbetering van het Trekhondenras in Zuid-Holland, en welke werd geleid door den Voorzitter, den heer J. Laay, Rijksvee arts te Dordrecht Voor het bijwonen dezer vergadering wa ren uitgenoodigd verschillende vereenigin- gen, welker leden belang hebben bij het verbeteren en in stand houden van den trekhond, met het doel zich bij genoemden Bond aan te sluiten. De voorzitter deelde mede, dat de Statu ten en reglementen zijn gewijzigd omdat de bestaande voor de huidige tijdsomstandig heden te veel verouderd zijn en werden aan de hand van deze nieuwe reglementen de belangen besproken, die de bestaande af zonderlijke vereenigingen hebben zich bij den Bond aan te sluiten om door eendrach tige samenwerking te komen tot één groot lichaam, daar daarmede ook de belangen van de leden dezer vereenigingen beter ge diend zijn. De vertegenwoordigde vereenigingen sloten zich staande de vergadering bij den Bond aan. Besloten werd om op verschillende plaat sen in Nederland waar zulks nuttig en noo- dig mocht blijken, afdeelingen te stichten en aan de bestaande op zich zelf staande vereenigingen door middel van de pers be kendheid van het bestaan van den Bond te geven. Secretaris is de heer H. J. R. van der Rest, Rotterdam. OUD-MINISTER KRAUS. Naar Java vertrokken. Prof. Kraus is in zijn functie van voorzit ter in de raad van beheer der Nederlandsch Indische Spoorweg-Mij. heden met de Mar nix van St. Aldegonde naar Java vertrok ken ter inshpectie van het bedrijf aldaar. Bevordering van deze dins gen onder de jeugd Een bijeenkomst te Breda De Natuurhistorische Vereeniging te Bre da heeft het initiatief genomen tot een be langrijke vergadering, die Woensdag 6 Juli, ten stadhuize' zal worden gehouden. Diep doordrongen van den eisch, dat meer dan tot nu toe het Nederlandsche volk moet worden opgevoed in liefde en belangstel ling voor de natuur en waardeering voor haar schoonheid en rijkdom, meende het bestuur een poging te moeten doen tot nog krachtiger actie in die richting. Daartoe werd een vergadering uitgeschreven, waar op werden uitgenoodigd allen, die met onze jongeren op eenigerlei wijze contact heb ben, en hun invloed ten goede kunnen aanwenden: Onderwijzend personeel van alle lagere en U.L.O.-scholen, directeuren en leeraren van H.B.S., gymnasium, kweek scholen, huishoud- en industriescholen, handelsavondscholen en andere inrichtingen van onderwijs. Verder alle besturen van vereenigingen op jeugdgebied werkzaam als padvindersorganisaties, verkenners, K.J.V., patronaten, Chr. jongelingsvereeni- gingen enz. Ook vertgenwoordigers der rechterlijke macht, commissaris en inspec teur van politie, wethouders, inspccteuren van onderwijs enz. enz. Het plan vond allerwegen de grootst mo gelijke belangstelling. Het gemeentebestuur gaf de bijeenkomst een semi-officieel cachet, door er de zaal ten stadhuize voor beschikbaar te stellen, terwijl de heer burgemeester, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, de bijeenkomst zal ope nen. Verdere sprekers zijn: J. J. Verbeeten, inspecteur van het Lager Onderwijs; P. M Tutein Nolthenius, houtvester in de hout vesterij Breda; C. M. van Koolwijk, direc teur der gemeente beplantingen en dr. G. Brouwer te 's-Gravenhage, een der vooraan staande figuren op het gebied der natuur bescherming. BEMIDDELINGSPOGINGEN OP ZIEXENFONDSGEBIED. Op nieuwe conferentie aangedrongen. Onder leiding van den directeur-generaal van de volksgezondheid hebben eenige raa ien besprekingen plaats gevonden tusschen vertegenwoordigers van den Algemeenen Raad ter Bevordering van het Ziekenfonds- wezen en van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst. De heer Lietaert Pcerbolte heeft aan de hand van die besprekingen een dezer da gen een bepaald voorstel aan partijen voor gelegd. Naar wij vernemen heeft de Algcmeene Raad in zijn op 25 Juni gehouden vergade ring, welke aan een bespreking van dat voorstel gewijd was, besloten, op het hou den eener nieuwe conferentie aan te drin gen, aangezien naar het oordeel van den Algemeenen Raad te vreezen valt, dat de bestaande moeilijkheden bij aanvaarding van bedoeld voorstel niet tot een oplossing zullen komen. Naar men weet, bestaat de Algemeene Raad uit vertegenwoordigers van het Ne- derlandsch Verbond van Vakverecnigingen, het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland en de Landelijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswezen, terwijl wordt samengewerkt met het R.-K. Werklieden-Verbond in Nederland. Ijsvogel Ekster Havik 30—6 23-6 Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome 30—6 Brindisi 23—6 Athene Mersamtruh 30—6 24-6 Cairo Chaza Rutba wells 25-6 Bagdad 29—6 Basra Boeshir 26-6 Djask 28-6 27-6 Karachi Jodpoer 27-6 28-6 Allahabad Calcutta 26—6 Akvab 29—6 Rangoon 25—6 Bangkok Koh lak Penang 24-6 30—6 Medan Palembang Batavia Bandoeng i In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 7 Juli 1932. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat het uitgaande postvliegtuig do „Ijsvogel", dat Donderdag morgen 4.07 uur uit Amsterdam is vertrok ken, na tusschenlandingen in Leipzig en Boedapest gemaakt te hebben, om 20.02 uur in Athene is geland. Met het vliegtuig dat van Schiphol naar Indië is vertrokken is aan luchtpost ver zonden 218 K.G. 679 Gr. netto en 193 K.G. 306 Gr. bruto. De zending bevattel3.821 stuks beneden 5 Gr., 601 stukken van 5 tot 10 gram en 3741 stukken zwaarder dan 10 Gr., totaal 18.163 stuks. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de „Ekster" op de uitreis 5.25 uit Rangoon is vertrokken en om 8.58 te Bangkok is geland Vandaar ver trok het toestel om 9.54 en landde om 14.30 te Alorstar. Om 14.53 vertrok het toestel uit Alorstar en landde om 16.38 te Medan. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de ..Havik" heden om 4.02 uit Bagdad is vertrokken en om 10.31 te Cairo is geland. Vandaar vertrok het toestel weer om 13.30 en landde om 15.55 te Mersa Matruh. DUINEN WEER OPENGESTELD. Dc gemeenteraad van Noordwijk heeft gisteravond een crcdiel verleend van 250 aan het rijk, waardoor de belanden van het publiek in hooge mate zijn ge iend. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft n.l. den 'aatsten tijd zeer streng de hand gehouden aan het voorschrift dat de Noord- en Zuid duinen, voorzooverre bij genoemd Hoog heemraadschap in onderhoud, voor het pu bliek gesloten zijn. Men mocht zich alleen op de wegen bevinden. Als gevolg van dit raadsbesluit zullen voor 1932 genoemde duinen wederom geheel voor het publiek toegankelijk zijn. Het rijk neemt de onder houdskosten op zich. Men behoort in het bezit te zijn van een kaart a 0.10 af te geven door de politie. K. BEEKSTRAAT 6. BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. TEL. 543 AMERSFOORT. BEZUINIGING BIJ DEFENSIE. Bnrgerl. ambtenaren op wachtgeld. Naar wij vernemen, heeft de minister van defensie aan de burgerlijke ambtena ren van zijn departement een circulaire ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat op het totaal der salarissen moet worden be zuinigd en dat in verband daarmede een regeling is vastgesteld van de volgorde van de categorieën, die in aanmerking komen, om op wachtgeld te worden gesteld. In de eerste plaats komen voor deze op- wachtgeld-stelling in aanmerking zij, die daartoe den wcnsch te kennen geven. KONINGIN WILHELMINA TE SCHIERKE (HARZ). Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn, zooals reeds gemeld, te Schierke in den Harz aangekomen en afgestapt in het hotel „Fürst zu Stolberg". De Koningin bewoont dezelfde vertrekken, waarin, der tig jaar geleden, Haar Moeder heeft gelo geerd. De vorstelijke bezoekers zullen on geveer 14 dagen te Schierke blijven. De Koningin heeft reeds uitstapjes naar den Broeken en naar Quedlinburg ondernomen. H.M. is zenr tevreden over Haar oponthoud, dat door prachtig weer wordt begunstigd. Prinses Juliana speelt druk tenni3. De baas op de dwarsbalk: „Een mooie tijd hebben jullie daar uitgekozen om t* gaan staken!" - (Judgeju

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10