VERSCH GEKARND Vrijdag 1 Juli 1932 'AMERSF001TSCH DAODIAH «DE EEMLANDER" 31e Jaargang No. 1 DERDE BLAD HEFFING OP MARGARINE VOOR DE REIS A. v. d. WEG - LANGESTRAAT 23 - AMERSFOORT PALEIS VOOR VOLKSVLIJT eo CONFLICT BIJ DE H.T.M. MAISON DE JAGER Fortinbras' Toovermacht Op de voorraden op 10 Juli aanwezig Naar on6 ter oore komt, ligt hot in de bedoeling van de regecring om voorraden margarine, welke op 10 Juli a.s. aanwezig zijn, to belasten met een heffing van on geveer gelijk staande met het prijsverschil tusschen de „oude" en de „nieuwe" (dus de vermengde) margarine. Hiervan wordt uitgezonderd margarine bij winkeliers en voor eigen gebruik, het normale gebruik van 1 week niet te boven gaande. Na 9.lull mag geen margarine zonder merk of go- leidebiljet worden vervoerd. Aan winkeliers zal worden toegestaan de restanten „oude' margarine nog tot 16 Juli aan hun klanten te verkoopen. VLUCHTEND WERKWILLIGE VERDRONKEN. Heerlen, 30 Juni. Te Visserweert onder Roosteren is Woensdagmiddag een. Belgi sche arbeider, werkzaam aan het Juliana- kanaal in de Maas verdronken, toen hij de rivier wilde overzwemmen. De man, een werkwillige, was op weg naar huis door stakers aangevallen en mishandeld en om zich aan de vervolging te onttrekken, had hij zich te water begeven, met het bekende noodlottige gevolg. EEN DOELTREFFENDE ALARM. INRICHTING. Een mislukte inbraak. Gisternacht hoorde een waker van den Gecontroleerden Particulieren Nachtveilig heidsdienst, toen hij op den 's-Gravendijk- wal te Rotterdam liep, plotseling geloei van een sirene. Aanvankelijk dacht hij, dat do brandweer uitrukte, maar het geluid ver plaatste zich niet. Toen hij ging kijken, merkte hij, dat bet lawaai afkomstig was van een van de benedenvensters van een pand aan den 's Gravendijkwal, in welk benedenhuis het kantoor van het Algemeen Ziekenfonds Rotterdam is gevestigd. De waker, die begreep met een alarrcinrichting te doen te hebben, ging terstond de politie waarschuwen. Op het lawaai kwamen ech ter al agenten toesnellen en er werd een onderzoek ingesteld. Toen bleek, dat in het kantoor was inge broken; de dieven hadden echter nolens volens de alarminrichting in werking ge steld en waren op de vlucht geslagen. Het bovenhuis van het pand staat leeg. In verband met een uitbreiding van het kantoor van het A.Z.R.R. wordt dit boven huis bij het kantoor getrokken. Reeds is een verbindingsdeur tusschen dc portalen ach ter de buitendeuren gemaakt De timmer lieden zijn in het pand nog aan het werk. Dc dieven hebben kans gezien, ongemerkt in het bovenhuis te komen, waar zij zich tot vannacht hebben schuil gehouden. Daarna hebben zij de nieuwe verbindingsdeur ge forceerd, waarna zij, met behulp van liet gereedschap van de timmerlieden, de les senaars in het kantoor hebben opengebro ken. Dc brandkast, waarin een vrij aanzien lijk bedrag aan geld slaat, is in een muur kast gebouwd. De deur van deze kast is van een alarminrichting voorzien. Toen de die ven op zoek naar de brandkast deze kast deur forceerden, waarbij zij ook van hun eigen gereedschap gebruik hebben gemaakt, ging de sirene loeien. Daarvan zijn zij zóó geschrokken, dat zij hals over kop zijn vlucht, met achterlating van hun gereed schap. Uit het kantoor wordt niets vermist. Reisrollen. Sponsen, Zeep, Tandborstcls, Haarborstels, Kammen, Sponsenzakjes, DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. En de steunregeling. Op de vragen van den heer De Visser betreffende het spoedig nemen van maat regelen van Regecringswege tot het ver- leenen van extra bijstand aan een aantal belanghebbenden bij dc Zuiderzcevissche- rij, voor wie de Zuiderzcestcunwet geen voldoende uitkomst brengt, heeft minister Reymcr het volgende geantwoord: In do Zuiderzoestcunwet zijn vooreerst de categorieën van belanghebbenden aan gewezen, die voor steun in aanmerking zouden kunnen komen en zijn voorts de maatregelen omschreven ter tegemoetko ming aan dc Zuiderzeevisschersbevolking en andere personen wegens de schade, wel ke de afsluiting hun mocht berokkenen. In de gestelde vragen kunnen bedoeld z»jn zoowel personen, die niet onder een der in de wet genoemde categorieën vallen en voor wie do wet dus geen uitkomst kan geven, als personen, die wel onder de wet vallen, doch die met het complex van maatregelen niet voldoende geholpen zou- dèn zijn. Van eenigen omvang van betee- kenis is dit laatste niet gebleken. Overigens zal, voor zooveel noodig, door de milde tee- passing, welke aan dc wet wordt gegeven, zooveel mogelijk aan de bezwaren worden tegemoet gekomen. De eerstbedoelde perso nen, die niet onder de wet vallen, zouden niet anders kunnen worden geholpen dan naar de gewone regelen omtrent Overheids steun. DE LEIDSCHE NAAIMACHINE ZWENDEL 'sGravenhagc, 30 Juni. De rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in do zaak tegen A. M. en II. J. V., beiden te Leiden, die betrokken zijn geweest bij de gerucht makende zaak van de Usqvarna-naaima- chines. M. werd schuldig verklaard aan het opzettelijk gebruik maken van valsche geschriften en het verschaffen van gele genheid tot plegen van het misdrijf en te dier zake veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. V. werd wegens heling, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. Door het O. M. was tegen ieder der ver dachten twee jaar geëischt. Opheffing van het faillissement Amsterdam, 29 Juni. Heden heeft, ge lijk wij reeds in 't kort meldden, het ge rechtshof arrest gewezen in het door mr. J. H. Poolenaar namens do N.V. Paleis voor Volksvlijt aanhangig gemaakt appèl tegen do door mr. Van Vugt uitgelokte faillisse mentsaanvraag en dat faillissement ver nietigd. Het arrest komt, na de ook in het vorig arrest opgenomen overwegingen, in hoofd zaak hierop neer, dat de aanvragende lo- tenhouders, zelfs als zou vaststaan dat zij recht hadden op het houden van de achter stallige trekkingen op één dag. instede van slechts op de hervatting dier trekkingen gedurende twintig jaar, wat door mr. Poo lenaar was bestreden en bij wege van ge vvone procedure moet worden beslist, geens zins zou vaststaan, dat de aanvragers te gen het Palcis een vordering tot schade vergoeding zouden hebben, daar indien zij bij eerste trekking zouden uitloten, zij uit het Waarborgfonds volledig zouden moe ten worden voldaan. Het Hof verwierp de opvatting van mr. van Vugt, dat het Waar borgfonds de uitgelote bedragen ponsponds- gewijze zou moeten verdeelen en dat den lotenhouders in elk geval een rechtstreek- sche vordering tegen het Paleis zou toe komen. De aanvragers werden veroordeeld de kosten en het honorarium van den curator te betalen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Woensdag heeft in het gebouw van het hoofdbestuur van het. Nederlandschc Roode Kruis te Amsterdam dc overdracht plaats gehad van een lichtornamcnt in dc hall, aangeboden door dc firma Dijkhof te Hen gelo ter gelegenheid van het 65-jarig be staan van het Nederlandschc Roode Kruis. De heer II. A. Molema, arts. bood het licht- ornaat aan. waarna Z. K. II. de Prins de Kroon namens fict hoofdbestuur in dank aanvaardde. ONGEMOTIVEERDE OPSLUITING IN EEN KRANKZINNIGENGESTICHT? Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Helde. Ilct li i der Tweede Kamer, de heer Van der Heide, heeft den minister van binnen- landsche zaken de volgende vragen ge steld: le. Is het waar, dat op IC Juni een man in Nijmegen door ccnige politiedienaren van zijn bed is gelicht, vervolgens naar de St. Anthonieplaats is gebracht en daar in bewaring is gehouden met de bedoeling hem naar een krankzinnigengesticht te vervoeren? 2e. Is het waar, dat de gemeentegenees heer op 17 Juni van oordcel was, na een onderzoek van den man, dat er geen ter men waren hem naar een krankzinnigen gesticht op tc zenden, en de man dien dag weer vrijgelaten is? 3. Hoeft de medicus, die de verklaring tot opneming in een krankzinnigengesticht heeft gegeven, den betrokkene tevoren on derzocht? Van welken aard is dit onder zoek geweest en wanneer heeft, het plaats gevonden? 4e. Heeft het overleg van Uwe Excellen tie ract den minister van justitie over de vraag of versterking van dc waarborgen, dat geen personen in krankzinnigengestich ten worden geïnterneerd, die niet krank zinnig zijn, welk overleg 13 April 1932 in uitzicht werd gesteld, reeds plaats gevon den, of het, als het mocht hebben plaats gevonden tot een resultaat heeft geleid en zoo ja, tot welk resultaat? DE NOOD IN TWENTHE. Vragon van den heer Van der Lande. De heer Van der Lande heeft de volgen de vragen gericht aan den minister van koloniën: Is het den minister bekend: lo. dat groote textielondernemingen in Twen the 5 Januari j.l. een schrijven heb ben gericht tot den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, waarin gevraagd werd om contingenteering van tcxticlfabri- katen; 2o. dat tot heden daarop nog geen ant woord is ontvangen; 3o. dat dc nood in Twenthe steeds meer stijgt. Is de minister bereid zijn invloed te wil len doen gelden, opdat aan dc textielindus trie ten spoedigste de gevraagde steun worde verleend? BANKBILJETTENDRUKKERIJ GESLOTEN Tengevolge van dc sterk verminderde vraag naar bankpapier hier te lande en in onze koloniën ziet de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem zich genoodzaakt haar gehecle bankbiljettendrukkerij voorloopig voor drie maanden te sluiten. In verband hiermede is aan zeventig leden van haar personeel voorloopig ontslag aan gezegd. (Ilbld.) VERPEN. VAN NED. GEMEENTEN. Mr. Droogleever Fortuijn, voor zitter. Door het bestuur der Verceniging van Ne- derlandscho Gemeenten is uit zijn midden tot voorzitter benoemd mr. P. Droogleever Fortuin, burgemeester van Rotterdam, die deze benoeming liecft aanvaard. Ba ar n. Woensdag 6 Juli. Villa „De Dennenhorst." Verkoop van een inboedel. Den.Dolder. Dinsdag 5 Juli. Hotel „Leeuwenhorst" Verkoop van twee huizen, Paduaweg 6 en 8, met schuren. 3 uur. Protestactie van het personeel tegen verhooging der pensioenspremie 'eGravcnhage, 30 Juni. Naar aan leiding van het door den Raad van Beheer van het gemengd bedrijf der Haagscho Tramweg Mij. genomen besluit ook de stor ting voor pensioen-premies van 5 op 8H van het loon te brengen, heeft in dc afgeloopen nacht hot H. T. M. personeel, georganiseerd in de Nederlandschc Vereeni- glng van Spoor- en Tramweg-personeel een buitengewone ledenvergadering gehouden. Van verschillende zijden werd aangedron gen op een scherpo daad van verzet en door middel van staking het besluit van den Raad van Beheer ongedaan te maken. Met algemeenc 6temmcn werd het bestuur op gedragen zich tot do besturen der beide betrokken confessioneelo organisaties to wenden, om to trachten door gezamenlijke acties dc opgelegde verslechtering der ar beidsvoorwaarden te kceren. ONDERSCHEIDING VOOR BURGE MEESTER DE VLUGT. Amsterdam, 30 Juni. Do universiteit van Komcnsky te Bratislava heeft den heer dr. W. dc Vlugt, burgemeester van Amster-. dam, een herinncringsmedaille met diplo ma geschonken als uiting van sympathie en dank aan den burgemeester der stad, dlo destijds een toevlucht aan Komcnsky heeft verschaft Deze medaille, welke dc hoogste onder scheiding is, die dc universiteit aan de nict-ledcn geven kan, werd overhandigd door de heeron prof. dr. Richard Horna en prof. dr. Frant. Kalda, professoren aan do universiteit van Komensky te Bratislava, die nu aan dc Zomerfeesten van de Amster- damsche universiteit deelnemen. LUNCHROOM H.v. d. PAVERT LANGESTRAAT 56. TEL. J15 Polonaises met sligroom en aardbeien. Slagroomgebak Botercake. BAND Geld nuttig uitgeven is een kunst. naar het Engclsch van William Locke door J. E. d. B. K. 10 Corinna lachte en na afscheid genomen te hebben reden ze de sniklieete korte straat uit, terwijl Fortinbras hen peinzend na oogde, tot ze uit het gezicht verdwenen wa ren. Lang dacht hij na over het paar, dat hij op een opsentimentccle reis gestuurd had. Wat waren ze jong en gemakkelijk te leiden; als jonge muschjes zaten ze met open bekjes te wachten op wat komen zou: wat waren ze aantrekkelijk ieder op eigen wijze, geheel onbevreesd voor zonnesteek. Had hij maar met hen mede kunnen gaan, weg van dit zwoele Parijs, naar de koele schaduwen van de Uordogne-roteen, naar het hartelijk welkom in de oogen van een jong meisje. Het leven was niets dan een misselijke warboel. 11ij zuchtte en veegde zijn voorhoofd af en toen voelde hij een hand op zijn arm. Hij draaide zich om en zag het bezorgde gezicht van Madame Gaussart, de dikke vrouw van een prenten- bandelaar in de buurt. Monsieur Fortinbras, u bent de eenige in deze ongelukkige stad, die mij raad kan geven. Gisteren heeft mijn man mij verlaten en hij is niet terug gekomen. Ik ben wanhopig. Ik heb aldoor gehuild en dat doe ik nog. Dit was waar, dc tranen stroomden haar uit de oogen. 't Deerde haar niet dat de menschen het zagen- Wat moet ik doen, beste mijnheer? Men noemt u „dc Marcliand de Bonheur". Hier is uw honorarium. Ze gaf hem een vijf franeö stuk, dat Fortinbras in zijn zak stak. Tot uw dienst, madame, ik zal onge twijfeld in staat zijn u iets terug tc geven wat een beetje op echtelijk geluk gelijkt. Daar was ik van overtuigd, zei dc vrouw, reeds iets gerust gesteld. Wilt u maar binnen gaan, mijnheer? Fortinbras volgde haar en zoo vergat hij voor een poosje zijn jalousie op Martin en Corinna, terwijl hij geduldig en met een tikje ironie luisterde naar dc wandaden van monsieur Gaussard. Gaande uit Parijs om het eerste gedeelte van hun tocht af tc leggen, was het de eenige maal dat de zwervers de middag hitte van Augustus trotseerden. Zc over legden samen in oen prieeltje buiten Ver sailles, waar het krioelde van oorwormen en waar ze hun dorst leschten met cider. Zc hadden niets geen haast om hun be stemming tc bereiken. Een uur of wat in den vroegen morgen h.v. om zes uur beginnen en twee uur 's avonds was vol doende. De rest van den dag was gewijd aan rust. En aan kerken en cathedralen, voegde Martin er bij. Je hebt een vroolijk idee van een va cantiercisjc, zeide Corinna. Maar wat moeten we anders doen? Ons aan een droomerig nietsdoen over geven, zei Corinna. Vergeten dat er zulke plaatsen bestaan als Londen en Parijs of Wcndlebury. Ik geloof niet, dat Cliartres aan een van die drie plaatsen zou herinneren, merkte Martin op. Sinds ik „La Cathédra le" van Huysmans heb aaloznn, droom ik van Cbartres. Je bent wat men noemt een ernstige ziel, zei Corinna. Ik heb me den heelcn dag er over verwonderd hoe ik er toch toe ge komen ben om met jou op dezen onwijzen pelgrimstocht naar „nergcnsland" uit tc trekken. Daar heb ik me ook over verbaasd, zei Martin. Hij had weinig tijd tot nadenken gehad, want hij had den gehcelen nacht wakker gelegen, was dus laat opgestaan; daarop volgden in den morgen drukke bezigheden, een fiets kiezen cn huren, praten met den portier van zijn hotel over het verzenden van zijn goed, 't wisselen van zijn geld in goud en bankpapier cn nog een paar bood schappen. En pas toen hij haastig voort- peddelde in de warmte naast dit opvallen de jonge meisje, dat hij zoo lang kende en die voor wie weet hoe lang zijn constante metgezellin zou zijn, begon hij na te den ken. Qu' allait-il faire dans cette galère? 't Was prettig dat Corinna precies hetzelf de dacht. Die oude snaak van een Fortinbras moet ons betooverd hebben, ging ze voort, zonder een zinspeling te maken op Mar tin's gebrek aan galanterie. Ilij krijgt je zoo onder zijn invloed door dc woorden, die hij met zijn muzikale stem zegt en hij schijnt zoo'n vriendelijke, wijze man te zijn, dat je er je gewone ge zond verstand bij verliest. De oude kerel kan alles gedaan krijgen. Hij heeft eens een meisje, studente in de kunstgeschiede nis, er toe gebracht om non te worden. Hoe hij het deed, weet ik niet, maar hij heeft haar gered naar lichaam en ziel. En zij is nu het gelukkigste mensch op aarde. Een paar dagen geleden kreeg ik een brief van haar om mij te bewegen naar Rome te gaan en de gelofte af te leggen. Daar denk jc toch niet over? zei Mar tin. Daar is geen gevaar voor. Een lang stilzwijgen volgde. Droomerige stilte heerschtc in het dichte bladeren- prieel, gevrijwaard voor stof cn schel licht van den grooten verkeersweg. Slechts één van een dozijn groen geverfde en overal gebarsten tafeltjes was bezet door een werkman in blauwen kiel met vrouw en baby; zc dronken een onschuldigcn drank en dc baby loschtc haar dorst aan de bron der natuur. Dc eigenaar, dik, ongeschoren cn gestoken in een lustre jasje, zat op den drempel van zijn café, waarvan het prieei een zomeraanhangsel was. de „Petit Jour nal" to lezen. Een schurftige bastaard lag aan zijn voeten en hapte naar vliegen. Twee jongetjes met verwarde haren leun den tegen don gewitten ingang als twee Peri's uit de volksklasse tegen de poort van het Paradijs. Wie is Fortinbras? vroeg Martin. Corinna trok haar schouders op. Zij wist het niet. 't Gerucht wilde, maar voor ge ruchten kon zij niet in staan, dat hij een Engelsche advocaat was, die van do rol geschrapt werd. Met de Fransche wetten was hij goecl bekend. De Code Napoléon kende hij op zijn duimpje. Niettegenstaande het strenge, zwarte cosluum en de witte das van den Franschen advocaat, dat hij altijd droeg, had hij niet de Fransche be voegdheid om er een cabinet d' avoué (ad vocatenkantoor) op te zetten en met dit be roep zijn kost te verdienen. Hij betrad ook nooit het door de advocaten zoo angstig be waarde terrein. Maar zijn oordeel over rechtzaken was zóó goed en zijn honorarium zóó gering, dat menigeen hera liever consul teerde dan een echten advocaat. Dat was alles wat Corinna van hem wist op rechter kundig gebied. Voor het overige bestond zijn vreemde praktijk in het geven van raad in allerlei ingewikkelde toestanden. Hij trad op als scheidsrechter tusschen twee mannen, twee vrouwen, tusschen min naar en aangebedene, man cn vrouw* ouders cn kinderen. Hij redde dc schulde naars van een bankroet. Hij redde jonge mannen en jonge meisjes uit slechte han den. Lasterpraat cn schandalen bracht hij tot zwijgen. Maar van zijn privaatleven wist niemand. Zelfs zijn adres was onbe kend. Tweemaal daags bezocht hij alle café's en restaurants in het quartier, zoo dat zij, die hera noodig hadden, maar op hem behoefden te wachten in hunne res pectievelijke hotels, want hij kwam met dezelfde regelmaat, als waarmede de zon aan het firmament verschijnt. Er zijn allerlei parasieten, zei Corinna, die trachten op studenten klap to loopen voor eten, drinken en geld, maar daar be hoort Fortinbras niet toe. Nu en dan, maar niet dikwijls, neemt hij wel eens een uit- noodiging aan voor lunch of middageten en dan is 't altijd ora de een of andere zaak te bespreken. Of het komt door zijn slim heid of door zijn eerlijkheid, dat weet ik niet, maar niemand is bang voor hem. Dat is zijn groote voordeel. Jo bent er volkomen zeker van dat hij je niet af zal zetten. Bijv gevolg gaat iemand, die in zorg is of in moeilijkheid, naar hem toe, in de overtui ging, dat hij er met vijf francs van af is, cn dat Fortinbras zich met hart en ziel aan de zaak geeft. Een wonderlijk sinjeur is hij. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9