DE TENTOONSTELLING „MOEDER EN KIND" HOE VERLEDEN EN HEDEN CONTRASTEEREN Belangwekkende statistieken SPOORWEGVERBINDING MET DEN AFSLUITDIJK VOETBALWEDSTRIJD MET ONVRIENDELIJK EINDE Opzet op niet? Onze Postvliegers onderweg AFSLUITING VAN DEN VEERDAM BIJ H0LWERD Concertgebouw „DE VALK" Wetenschap en techniek in dienst van het opkomende geslacht Wanneer wij hieronder onzen lezers slechts een indruk willen gaven van het ontzaglijk vele dat op de tentoonstelling „Moeder en Kind" is te zien, dan moeten wij nog een beroep op hen doen om ons de onvolledigheid van dien „indruk* niet al te zeer ouvel te duiden, want de beperkte inhoud van een en kele dagbladkolom is ten eenenmale onvol doende om met eenige kans op succes een systematisch overzicht van deze enorme ex positie te geven. Alvorens wij ons aan deze dus al bij voorbaat als onmogelijk gekwalifi ceerde taak gaan kwijten, zij het ons vergund enkele opmerkingen van algemeenen aard te maken. De tentoonstelling, welke zboals men weet in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, heeft naar men ons mededeelde een tijd van voorbereiding gekost, van onge veer twee jaar. Een ijverig tentoonstellings- bestuur, bijgestaan door verschillende sub commissies, heeft zich in dien tijd een bui tengewoon groote schare van medewerkers (sters) weten assumeeren, waardoor een in derdaad grootsch opgezette expositie in het leven kon worden geroepen als die van „Moe der en Kind" zonder twijfel is. Niet alleen uit Nederland maar ook van elders heeft men een staf van medewer kenden bereid gevonden voor deze tentoon stelling de meest waardevolle adviezen te geven cn belangrijke inzendingen af te staan. Hierdoor heeft het bestuur ongetwij feld den dank van duizenden en duizenden verdiend. Wij vinden het alleen jammer, dat dit alles „maar drie weken" duurt. Waarlijk er zouden klemmende redenen opgesomd kunnen worden om bepaalde deelen van deze expositie permanent te doen blijven. De geheele opzet is zoodanig, dat het in alle opzichten valt te betreu ren, dat hier zooveel arbeid is verricht voor zoo'n betrekkelijk korten tijd. Het ligt in de bedoeling om op 10 Juli deze ten toonstelling reeds te sluiten, maar wij zou den den organisatoren ernstig in overwe ging willen geven het vraagstuk van de eventueele prolongatie ernstig te onderzoe ken. Wij weten, dat de financicele offers zwaar zullen zijn, doch wellicht is er met wat goeden wil toch wel een oplossing te vinden. Wat „Moeder en Kind" in de eerste plaats bedoelt te geven, is een volledig overzicht van de bijzondere verhoudingen tusschen Moeder en Kinder in verleden en heden, waarbij dan tevens aangegeven worden de middelen hoe in de toekomst die verhoudingen het best ten goede bevor derd kunnen worden. Dat zulks voor.de volkskracht van hot allergrootste belang is behoeft natuurlijk geen betoog. Zoo zal men bij het rondwandelen door de talrijke stands stellig bemerken hoe groote vorde ringen het heden op het verleden reeds heeft gemaakt, dank zij vooral de weten schap en do techniek, maar evenzeer zal men moeten beamen, dat wij er nog lang niet zijn. Het gebied van „Moeder en Kind" is inderdaad onbegrensd cn zal door de eeuwen heen altijd in het centrum der be langstelling blijven staan. De tentoonstelling neemt haar uitgangs punt bij „de rijpere jeugd", die als het wa re de vraag stelt: hoe en waarom moeten wij dit of dat doen? Die vraag van de rij pere jeugd wordt dan door de overige groe pen van de expositie zoo volledig mogelijk beantwoord. In het geheel onderscheiden wij elf groepen, die wij hieronder elk even de revue willen laten passcercn. De groep „de rijpere jougcl" geeft o.m. een inzicht van het streven der jeugdorga nisaties, welke zich voornamelijk ten doel stellen om het club- en verenigingsleven onder de jongeren in hun vrijen tijd te pro- pageeren. Daarbij treedt de godsdienstige vorming op, maar daarnaast ook de licha melijke opvoeding; de handenarbeid, doch eveneens het lcekespel. Een veelomvattend gebied dus. Door tal van afbeeldingen geeft deze groep een goede kijk op de acti viteit van deze jcugdcorporaties. Eveneens zijn in deze groep ondergebracht de afdce- lingen: huishoudondcrwijs cn landbouw- huishoudonderwijs, waarbij uitvoering wordt aangegeven hoe deze takken van on derwijs aan de toekomstige moeder een schat van onmisbare kennis kunnen ge ven. Zooals bij iedere groep op deze tentoon stelling vindt men hier ook tal van statis tische voorstellingen, waaruit men leer zame conclusies kan trekken. De tweede groep biedt „de vrouw in het maatschappelijk leven". Hier wordt het vraagstuk van de bestemming der vrouw in het middelpunt van de belangstelling ge plaatst. Schril contrasteert hier het verle den met het heden en wordt bij name aan getoond hoe de tegenwoordige maatschap pij aan de vrouw die haar doel, het moe derschap, heeft gemist toch haar mogelijk heden biedt. In woord en beeld wordt voor al ook gewezen op de noodzakelijkheid om aan het vraagstuk van de hygiëne en vei ligheid voor de arbeidende vrouw de groot ste aandacht te besteden. Een keurige folkloristische inzending vraagt in deze groep ook het volle pond van de aandacht van de tentoonstellingsbezoekers. Tal van fotografiën illusireeren de uitspraak van Mensendieck: «Er bestaat een schoonheid, dio voor iedere vrouw bereikbaar is: de schoonheid van haar bewegingen in het da- gelijksch leven". Onnoodig tc zeggen, dat ook de klceding der vrouw niet vergeten is. Men grijpt daarbij niet minder dan ccn eeuw in de geschiedenis terug. De beide volgende groepen zijn getiteld: „De moeder" en „Moeder en Kind". Deze groepen hangen natuurlijk ten zeerste sa men. Hier ligt als het ware het hart van de expositie, maar juist daarom valt het moeilijk om hierover in dit kleine bestek wat mede te deelen. De verschillende ker kelijke gebruiken bij huwelijk en geboorte worden volledig voorgesteld, waarbij zich aansluit een buitengewoon belangwekkend deel van deze tentoonstelling n.l. dat van de verloskunde. Ook hier is het frappant hoe het oude tegen het nieuwe afsteekt, waarbij de statistieken eon duidelijke taal spreken. Een eereplaats vindt men bier in geruimd voor Sommelweisz Ignatz (1863) bijgenaamd, do „redder der moeders". Het is misschien interessant de uitkom sten van enkele der statistieken weer te geven: in de eerste plaats blijkt dan, dat het aantal kerkelijk ingezegende huwelij ken in ons land gestadig afneemt (1901 1905: 58 op de 100; 1926—1930: 32 op de 100); voorts blijkt dat in de jaren 1870—'80 iedere 2 minuten een kind geboren werd en iede re 3 minuten een mensch overleed, terwijl thans iedere 3 minuten een geboorte plaats vindt en iedere 7 minuten iemand komt te overlijden; bovendien blijken er 's nachts meer geboorten plaats te hebben dan over dag enz. Bij het weergeven van de oude toestan den wordt ook niet nagelaten de oude bij geloven in het licht te stellen. Daarbij maakt men kennis met staaltjes, die schier onbestaanbaar zouden worden gedacht. Het 13 vooral de zending van het Wellccme His torical (medical) Museum tc Londen, welke ons deze interessante bijzonderheden mede deelt en aanschouwelijk voorstelt. De vijfde groep staat in hot tecken van „de zuigeling". Er komt in dezen stand één plaat voor, welke feitelijk de sleutel geeft voor de oplossing van het hecle zuigelin- genvraagstuk. Men ziet op deze plaat ccn klein kindje in do wei aan een koe vra gen: „Kan jij mijn moeder vervangen?" en het antwoord van het koebeest luidt kort maar krachtig: „Neen!" Deze afdeeling breekt vo'oral een lans voor de natuurlijke voeding van de zuigeling, waarbij het groo te nut uiteengezet wordt van de consulta tiebureaus Groep 6 cn 7 behandelen op uitvoerige wijze de pacdagogische moeilijkbeden in het eerste levensstadium, waarbij de kleu ter (van 16 jaar) „pasklaar" moet worden gemaakt voor de school cn aan die school moet wennen. Een belangrijke groep is ook de achtste, waar het vraagstuk „Kind cn ziekte" wordt behandeld. Voorop wordt hier gesteld, dat reeds aanstonds bij do geboorte „de strijd ern het leven" aanvangt. Die strijd is voor al in de eerste levensjaren zeer zwaar, aan gezien het weerstandsvermogen nog uiterst gering is. Talrijk zijn de gevaren, welke het jonge leven bedreigen. De leus van deze afdeeling is: „Voorkomen is beter dan ge nezen." Vandaar dan ook, dat een groote plaats is ingeruimd aan de preventieve ge neeskunde, die de oorzaak der ziekten be studeert, de bestrijdingswijze opstelt en het weerstandsvermoken van de massa tracht te verhoogen door het propageeren van hy giënische begrippen, 't strijden voor goede woningen enz. Vervolgens behandelt de ncgendo groep het gezinsleven. De vrouw neemt daar al6 echtgenoote en moeder de voornaamste plaats in, want op haar schouders rust in hoofdzaak de taak om de kinderen te ver zorgen. Vanzelfsprekend doen zich de maat schappelijke verhoudingen hier wel zeer sterk gevoelen. Naa6t elkander vindt men b.v. de oude arbeiderswoning (veelal krot woning) en het type van de nieuwere, zoo als die in de tuindorpen van do groote ste den den laatston tijd zijn opgericht. Aan de inrichting van do keuken wordt even eens de volledige aandacht besteed. Een oude en nieuwe weeskamer trekken de lijn van vergelijking, zooals die door de geheele tentoonstelling loopt, nog verder door. In groep X wordt alles getoond wat be trekking heeft op de opvoeding der mis deelde jeugd. Het abnormale kind stond eertijds wel zeer ten achter. De wijze waar op men vroeger deze misdeelden veront- achtzaamde, ja zelfs veelal bespotte, was weinig minder dan barbaarsch. Zoo er gens, dan heeft de menschheid zich hier wel verbeterd. Deze stand geeft door tal van fotografiën aan, hoe men het gebrek kige kind zoo goed mogelijk voor de maat schappij zal kunnen nuttig maken, zoodat het zich niet langer als een nietsnut blijft beschouwen. Het behoeft geen betoog, dat deze afdeeling een buitengewone verschel- denheid biedt. Tenslotte: „Moeder cn Kind in de Kolo niën". Deze groep is wel is waar niet zoo uitgebreid, maar toch zeer interessant, om dat er zoo sterk tot uitdrukking komt hoe de volkeren van „Oost en West" zich hoe langer hoo meer toegankelijk 6tellen voor de betere verzorging van moeder en kind, zooals de Westerlingen die pogen in te voeren. De inzendingen voor dezs groep zijn van de afdeeling volkenkunde uit het Koloniaal Instituut en van hot Instituut van Tropische Hygiene tc Amsterdam. Ver meldenswaardig zijn daarvan vooral :het inheemsche speelgoed, het oud-Soendanee- sche verlosbed en de verschillende medicij nen en voorwerpen, welke door den „doe koen" plegen te worden gebruikt. Als wij nu nog mededeelen, dat ernaast al deze stands van de eigenlijke tentoon stelling niet minder dan 181 commercieel© standhouders op deze exp.ositle zijn- dan zal men zeker wel overtuigd zijn van den enormen omvang va.ii dit alles. Het geheele hoofdgebouw van de R.A.I. wordt er dan ook door in beslag genomen. Bovendien Is ook voor de verstrooiing (muziek, dans, enz.) in ruimo mate gezorgd, zoodat men mede door de prima keuken, welke in het gebouw aanwezig is, zonder bezwaar een gebeelen dag bij „Moeder en Kind" kan vertoeven, zonder ook maar een oogenblik aan verveling te denken. Ja, het is o.i. zelfs noodzakelijk, wil men een eenlgszlns be hoorlijk inzicht krijgen in hetgeen deze tentoonstelling biedt, om minstens één volle dag voor het bezoek te ressrveeren. Laat dit vooral de „provinciaaltjes" voor gezegd zijn, want anders zullen zij met een onbevredigend gevoel 6traks het R.A.I.- gebouw verlaten, onder het motto: „Het is jammer, maar door gebrek aan tijd kondon wij niet alles zien!" Gaarne hadden wij van deze belangwek kende expositie een wal vollediger relaas gegeven, doch dit zou, naast te veel plaats ruimte, bovendien te veel tijd vorderen. Want wij herhalen: 10 Juli is het slui tingsdag. Wil men de tentoonstelling dus nog be zoeken, dan zij de noodige spoed betracht! Wij hopen, dat bovenstaande regels er toe mogen bijdragen om de belangstelling voor „Moeder en Kind" nog wat te verleven digen, zoodat een bezoek op groote schaal van hen, die nog een extra opwekking noo- dig hadden, er het gevolg van zal zijn. Is aanleg nog gemotiveerd? Verschenon is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over hot ontoigeningsontwerp in verband met den aanleg van een spoor wegverbinding van den Staatsspoorweg Harlingen—Nieuwescbans met den afsluit dijk door de Zuiderzee. Verscheidene leden betwijfelden, of bet wel juist is over te gaan tot den aanleg van de eertijds onder geheel andere om standigheden gewenschte spoorwegverbin ding over den afsluitdijk door de Zuider zee. Zij waren van mecning, dat de vroeger door niemand voorziene ontzaglijke ont wikkeling van het automobielverkeer over grootere afstanden, een geheele omkeering heeft doen ontstaan in de waardeering van bedoelde spoorwegverbinding. Vooral indien met den aanleg van den nieuwen spoorweg gepaard mocht gaan een opheffing van de ferry-verbinding Stavoren—Enkhuizen, zou deze verandering geenszins een werkelijke verbetering kunnen worden geacht. Andere leden vernamen met verwondering deze bedenkingen, omdat lot dusver de spoorweg over den afsluitdijk steeds was beschouwd als één der belangrijkste indi recte voordeelen der afsluiting. Gevraagd werd, of Ijct in de bedoeling ligt, bij aanneming van bet wetsontwerp, het werk ook aan te vatten. Gevraagd word ook of het niet verstan diger zou zijn, alvorens nog meer geld in do Zuiderzeewerken te steken, af te wach- len een onderzoek, da'f Ged. Staten van Groningen instellen naar de kosten van verbetering der Groningsche zeeweringen. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVER WEG. Geen persoonlijke ongolukken. Leiden. Vrijdag is op een onbewaakte overweg, nabij de Vink te Leiden, welke een boerderij met den openbaren weg via den spoorweg verbindt, een paard en wagen van de fouragehandel Blonk door een elec- trischen trein uit Leiden gegrepen. De be stuurder van den wagen W. B. was van don wagen gestapt om het landhek te slui ten, terwijl het paard met den wagen door liep tot op den spoorbaan. Toen de bestuur der daar wou opstappen zag bij plotseling de trein waarop hij probeerde het gespan van den spoorweg terug te brengen, het geen hom niet gelukte. De wagen met het paard werd tientallen meters weg gesleurd. Met paard bekwam een vrij ernstige vleesch- wonde-aan het achterlijf. De wagen werd totaal versplinterd. De bestuurder kon zicb tijdig in veiligheid stellen. De trein had eenige oogenblikken oponthoud. ERNSTIG ONGELUK DOOR SLIPPEN. Grave, 1 Juli. Heden is een luxe auto, rijdende in de richting Den Bosch door de gladheid van den weg na een regenbui go- slipt en op het rijwielpad terecht gekomon. Daar reed juist de metselaar M. Ketels uit Kessel bij Oss op de fiets. Hij werd van achteren aangereden en zeer ernstig ge wond. Men vreest voor zijn leven. De auto is in beslag genomen. RECHT VOOR FILMKEURING VER HOOGD. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, waarbij het recht voor de keuring van films wordt verhoogd, zoodat na 1 Juli 1932 dit recht voor keuring en herkeu ring zal bedragen 35 cent per 10 M. Voor de berekening van dit recht wordt een gedeelte van 10 M. voor 10 M. gerekend, indien dit 5 M. of meer bedraagt. Een ge deelte van minder dan 5 M. wordt buiten beschouwing gelaten. OPHEFFING TELEGRAAF- EN TELE FOONKANTOOR TE DEVENTER. Met ingang van 1 Juli is het telegra-af- on telefoonkantoor te Deventer opgeheven met gelijktijdige vereeniging van den tele graafdienst met den postdienst ter plaatse. De telefoondienst ressorteert onder het hoofd van het telefoondistrict Deventer. HET AUTO-ONGELUK TE HAAKSBERGEN. Haaksbergen, 1 Juli. De landbou wer G. Wolferink, die.gisteravond door een vrachtauto werd aangereden, is inmiddels aan de bekofhen verwondingen in het R.IC ziekenhuis te Enschede overleden. Een hevige schop met eenige weken ziekenhuisverpleging als gevolg Amsterdam, 1 Juli. Op 10 Januari van dit jaar speelden dc voetbalclubs Hccmskcrck on de Zilvermeeuwen een wed strijd op een terrein aan den Nieuwon- dammerdijk. De Zilvermeeuwen wonnen den wedstrijd met 2—1. Nauwelijks had do scheidsrechter echter „einde" gefloten of een van do Heemskerckers stoof op een Zilver meeuw af cn gaf hem een hevigen trap, waardoor deze ernstig werd gewond en eenige weken in een ziekenhuis moest wor den verpleegd. Wegens mishandeling veroordeelde dc politierechter den voetballer, den 33-jarigcn venter II. J. B. op 29 Februari j.l. tot ccn gevangenisstraf van twee maanden. Het O M. had drie maanden gevorderd. Verd. ging in hoogor beroep en vandaag ontmoetten de beicle voetbalclubs elkaar voor het Ge rechtshof. Verd. schreef het hcele geval aan een on geluk toe, volgens hem was het einde nog niet gefloten. Hij had den bal willen trap- p enen had toen hij ongeluk zijn tegenpartij een schop toegediend. De mishandelde gaf een uitvoerige uit eenzetting. Hij vertelde hoe hij dien middap al eenige malen onnoodig ruw was bewerkt. Get. had bij een van deze gelegenheden ge zegd tot verd.: „Wat ben je toch een schoft, je hoort niet op het voetbalveld." Een volgende getuige wist zelfs te ver klaren, dat verd. na het gebeurde had ge lachen. Vier getuigen A charge hielden met stelligheid vol, dat het trappen opzettelijk was gebeurd. Dc getuigen A décharge, leden van Heemskerck, hingen ccn heel ander verhaal op. Volgens hom was de bal vlak in de buurt van verd. en den eersten getuige. In het vuur van het spel hadden de beide spelers het fluitje van den scheidsrechter niet go- hoord, en de verwonding was uitsluitend aan ccn ongeluk toe te schrijven. Do president mr. Jolles herinnerde de Heemskorckploeg herhaaldelijk op het ge vaar van meineed, doch zij bleven bij hun verklaringen. Volgens verd. had de gewon de de zaak opgeblazen om schadevergoeding te krijgen. De déchargo-vcrkla ringen veranderden echter weinig aan de opvatting van den procureur-generaal, die dc mishandeling be wezen achtf.o. Spr. requireerdc bevestiging van het vonnis van don politierechter. De verdediger mr. J. flc Vrieze pleitte vrijspraak op grond; van de 'verklaringen van de getuigen A décharge, die hij even betrouwbaar noemde als de a décharge getuigen. Arrest S Juli. ft A Ijsvogel Du i 30—6 Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Romo Ilrindisi 30—6 Athene Mersamtruh 1—7 Caïro Chaza Butbawells 2—7 Bagdad Basra Boeshir 3—7 Djask Karachi Jodpocr Allahabad 3—7 Calcutta Akvab Rangoon 2—7 Bangkok Kohlak Penang Medan 1 7 Paloinbang 1—7 Batavia Bandoeng i In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand 6taatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 7 i032. - Het Rijk heeft veel geld aan den veerdienst besteed Op vragen van don heer Ebels in verband met de voorgenomen afsluiting van den veerdam te ITolwerd voor alle personen cn alle vrachtgoederen, welke niet met den Rijksveerdienst zijn of worden vervoerd, ant woordt minister Reymer dat het juist is dat de Veerdam zal worden afgesloten. De afsluiting van den veerdam hij ITol werd zal tot gevolg hebben, dat het geregel de verkeer tusschen Hol werd en Ameland in het algemeen enkel door den Rijksveer dienst zal worden onderhouden, zooals trou wens gedurende een lange reeks van jaren hot geval is geweest. Dit is wenschelijk, om dat, als behalve dc booten van den Rijks veerdienst ook booten, in gebruik bij parti culieren, op de tijden, als door deze laatsten wordt gcwenscht, van de Rijksaanlegplaat sen gebruik maken, een ongestoorde uitoefe ning van den Rijksveerdienst niet zoude kunnen worden verzekerd. Deze laatste dienst is in 1904 ingesteld als gevolg van het feit, dat de particuliere veer dienst, die tot dien tijd bestond, tot zeer ern stige krachten aanleiding gaf. Deze voorzie ning heeft het Rijk jarenlang tot zeer groote uitgaven genoopt. Wegens de voortdurende toeneming van het aantal bezoekers van het eiland werden steeds grootere booten ge bouwd en geregeld groote sommen uitgege ven voor de noodzakelijke verbeteringen van de veerdammen nabij Nes en Hohvcrd. Deze uitgaven waren alleen verantwoord, als daartegenover uitsluitend door het Rijk de voordeelen werden genoten, aan de uit oefening van den veerdienst verbonden. Deze voordeelen worden ernstig bedreigd door een particulieren veerdienst, welke, niet bezwaard door uitgaven voor de bovenbe doelde kostbare werken, waarvan hij niette min het gebvuik zou beboeren, aan het Rijk ernstige concurrentie zoTi aandoen. Moest die concurrentie worden aanvaard, dan zou het. in het geheel niet uitgesloten zijn, dat de Rijksdienst op de wijze, als dat van zoodanigen dienst zou mogen worden verlangd, niet zou kunnen worden gehand haafd en dat dan weder de toestand zou ontstaan, waaraan in 1904 ten keste van zao groote offers ©cn einde is gemaakt. Alsdan zouden zeker zeer ernstige nadeelen voor belanghebbenden bij het verkeer op Ame land zijn te duchten; bij behoud van den be- staanden Rijksdienst zijn die niet te vrezen. VAN ONZE VEEMARKTEN. Alhoewel zeker voor 't grootste deel dc algemeen stille toestand toe tc schrijven ia aan de omstandigheden welke ieder jaar Uit veroorzaken, is toch goed merkbaar dat or zoowel op de veemarkten als ook op de varkensmarkten momenteel handel gedre ven wordt zonder ccn goede basis te heb* ben wat de prijsregeling betreft. Onze marktprijzen zijn aldoor zeer nauw betrokken geweest, we kunnen gerust zeg gen aldoor afhankelijk geweest van da meer of mindere vraag welke dc export deed. Overvoerde wereldmarkten deden in de laatste tijden vooral onze varkensprijzen beneden denkbare prijzen dalen, daardoor zijn cn worden nog groote verliezen gele den. De varkenscentrale welke nu. door de re geering in 't levón wordt geroepen zal dez* schomeling voorkomen door voor 't binnen land meer prljsregelcnd op tc treden. Dit zal ten slotte ook de productjo regelen. De verhoogde varkensprijzen der laatste we ken is daarvan voor een groot gedeelte het gevolg, dc wereldmarktprijs is beduidend lugcr. De stille handel op de varkensmarkten is onsinziens vandaar tc begrijpen, men wacht op nadere bekendheid, het is voor velen nu nog een te duistere zaak. Ook het uit stellen van dc steun aan de melkveehou ders doet aan do gebruiksveemarkten geen good, met melkprijzen van 3 tot 5 cent per Liter kan er onmogelijk vraag naar melk vee verwacht worden, met zoo'n prijs heb ben ze feitelijk geen waarde. In den vleeschhandel is hot ook zeer stil, er gaat weinig om bij de slagers, ook dit is ern ieder jaar terugkomend ver schijnsel; toch zal dc algemeen slechte gang van zaken met de werkloosheid nu bier het hare wel aan tocvoegon. Op de gebruiksveemarkten zoowel tc Leeuwarden als to Zwolle, was de aanvoer zeer beperkt, met over "t geheel een lusto- loozc stemming met zakkende prijzen. Tc Utrecht ook wol een korterón aanvoer, tocli nog voel te ruim, de handel had ook hier een slecht verloop, hot aangevoerde was lang niet te plaatsen, goede versche melk koeien golden van 150.— tot 200.—, een enkele als uitzondering daar nog boven. Op de slachtveemarkten blijft het zoo heenhangen, weinig verandering in de prij zen, de nanvoeron zijn niet groot, maar daar staat tegenover dat ook de behoefte zeer go- ring is. besteed wordt a \n 0.50 tot 0.73 dc K.G. geslacht. Vette kalveron worden over 't geheel ruim aangeboden, en ofschoon er in den zomer veel in 't Binnenland kan geplaatst worden is nu het aanbod toch tc ruim, tc meer daar zoo goed als iederen steun door export ontbreekt. Dc prijzen zakten vooral voor dc mindere kwaliteit, men besteedde van 10 tot 20 cent per pond levend, voor de prima, welke maar sporadisch worden aan gevoerd, wel hooger. Op de varkensmarkten is het ook zeer kalm. de prijzen kunnen zich wel handha ven, maar men kan zoo aanvoelen dat er dc noodige vastheid aan de verhoogde prij zen ontbreekt, over het gei tel waren dc prijzen eerder iets stijver can dat cr ?prake zou zijn van lager. Vette varkens go'den van Wh. tot 13Vs cent, zouters zoo om de 15 cent, aI1c3 per pond levend. De magere varkens over 't geheel ruim prijshoudend. Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7