J. ASCHOTERMAN ST. EMILI 1928 PROFITEERT HIERVAN! WIJNHANDEL NIEUWE LANDGOEDEREN OPENGESTELD HET WATER EISCHT ZIJN SLACHTOFFERS Heden is onze geweldige UITVERKOOP begonnen A. H. v. NIEUWKERK MEUBELFABRIEK N.V. HUMORHOEKJE GEVESTIGD I878UTR.STRAAT 17 TEL 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Bij beschikking van de ministers van Eco nomische Zaken en Arbeid en van Finan cien zijn de hieronder vermelde landgoedo ren aangemerkt als landgoederen in den zin van artikel 1 der Natuurschoonwet 192S: a„I-Ierema-State", groot ruim 7 H.A., S-- legen in de gemeente Joure en toebehoo- rende aan jhr. P. B. J. Vegelin van Claer- bergen, aldaar. Met uitzondering van de omgeving van het huis en den moestuin is dit fraaie Friesche landgoed voor de wan delaars toegankelijk op vertoon van kaar ten, welke gedurende één jaar geldig en bij den eigenaar verkrijgbaar zijn tegen be taling van 0.50 voor een gezin. Voor toeristen worden dagkaarten f 0.10 per persoon afgegeven. b. Landgoed St. Gerlach met aanhoorig- heden en de z.g. Kloosterbosschen te Houthem (L.), te zamen groot pl.m. 125 H.A. en toebehoorendo aan R baron de Selys Fanson, aldaar. De z.g. Kloosterbosschen zijn voor wan delaars opengesteld op vertoon van kaar ten, welke kosteloos verkrijgbaar zijn in de hótele te Houthem, alsmede bij den heer J. Crolla, secretaris van de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer „Het Geuldal" to Valkenburg en gedurende een jaar geldig zijn. MISHANDELING. Aan het bureau Prinseslraat te 's Gra- venhage heeft een bewoner van de Gouver neurlaan Zondagnacht aangifte gedaan van mishandeling. Hij was op het hoofd ge slagen met een bicrflesch, waardoor eon bloedende wonde was ontstaan, gepleegd door een danseur in een bar en door een 32-jarigen man. Laatstgenoemde, die in ver band hiermede door de politie werd aange houden, verzette zich met geweld tegen zijn overbrenging naar het bureau en verwond de daarbij een agent aan de knie. Hij bleek in het bezit van een traangaspistool in den vorm van een vulpotlood, benevens van eenige patronen. Tevens bleek, dat zijn aan houding was verzocht door de politic te Rotterdam, als verdacht van diefstal (beroo- ving van 6 a 7000 Zwitscrsehe francs). DE LUSTRUMFEESTEN TE AMSTERDAM. Onderscheidingen van het Am- sterdamsch Studenten Corps. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de I.S.S.A. van het Amsterdarnsch Studenten Corps de volgende medailles van verdienste uitgereikt: in goud aan den heer Ad. Ilooy- kaas, regisseur van het Lustrumspel „S.P.Q.A. 32"; in zilver aan den heer Jacques E. Du Mosch, den componist van dat spel; in brons aan de hoeren P. de Graaf, teeke naar van de Lustrum-affiche, en R. van den Borg, vervaardiger van den Lustrum- marsch, welke hedenavond op het concert van Swcelinck zal worden uitgevoerd. WIKKELPAPIER MET RIJKSBOTERMERK. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is bepaald, dat de ministerieele beschikking van 17 Januari 1903, houdende voorschriften be treffende het bedrukken van wikkelpapier met het Rijksbotermerk, voor zooveel do daarin vermelde voorwaarden betreft, in het derde lid achter het woord „volgende" gliezen zal worden als volgt: „a. Het wikkelpapier moet voorzien zijn van het in Nederland gedeponeerde fa- brieks- of handelsmerk van den aangeslo tene. Daarnaast mag de naam van den aangeslotene voorkomen. b. Indien op het wikkelpapier de naam van een niet-aangesloteno is vermeld, moet daarop buiten en behalve het onder a. be doelde fabrieks- of handelsmerk tevens de naam van den aangeslotene voorkomen. In dit geval zal de naam van den aange slotene in ten minste even grooto letters op het wikkelpapiertje moeten worden gedrukt als die van den niet-aangislotene". SMOKKELARIJ AAN DE OOSTGRENS. Wat de douanen in het Noorden balt maakten. Gedurende de maand Juni zijn in de be wakingskring der douane te Leer 66 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens het smok kelen van 2900 pond koren, 1472 pakjes ta bak, 132,46 pond koffie, 239,90 pond thee, 649 pd. weitenmeel, 2 paarden, 2 wagens, 2var- kens en zeer vele andere alle op (meest Nederlandschc) smokkelaars, die bovendien 30 fietsen in den steek lieten, welke in be slag zijn genomen. BEGRAFENIS Mr. A. J. VAN SCHELVEN. Op de Algcmeene Begraafplaats te Bloe- mendaal is Maandagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr. A. J van Schelven, kantonrechter te 's Graven- hage en oud-kantonrechter te Rotterdam, overleden te Rotterdam. Er was veel belangstelling. Vele leden van de rechterlijke macht in 's Gravenhage en Rotterdam waren aanwezig, o.a. mr. S. G. Canes, vice-president van de rechtbank te Rotterdam, en de substituut-griffier bij de rechtbank, mr. G. R. W. Kymmell; mr. C. Uiterwijk en mr. E. S. Hollander, kanton rechter te '6 Gravenhage. Aan do groeve heeft prof. dr. A. A. van Schelven, broer van den thans ontslapene, oen gedeelte uit Romeinen 8 gilezen. Daar na heeft men gemeenschappelijk gezongen Psalm 103 vers 9: „Maar 's Hoeren gunst zal over die Hem vreezen, in eeuwigheid altoos dezelfde wezen". Na het gebed heeft een zoon woorden van dank gesproken. Purmcrond, 5 Juli. Te Purmerend is bij het baden in de Ringsloot verdronken de 20-jarige W. Ilorsmeijer. De jonge man kon niet zwemmen. Vermoedelijk is hij in een der klciputten, welke zich in de ondie pe sloot bevinden, geraakt. Om zeven uur werd het. ongeval ontdekt, toen men de klccrcn van het slachtoffer vond. De be kende duiker van Moerdijk slaagde er na tweemaal te hebben gedoken in het lijk op te halen. Jongetje verdronken. Amsterdam, 5 Juli. In het Noord- Hollandsch Kanaal bij den Hagcdoornweg is hedenavond een jongetje van 6 jaar, wo nende in de Spirolastraat verdronken. Aan pogingen om het kind. dat spelende in het kanaal was geraakt, te redden heeft het niet ontbroken. Verschillende burgers heb ben zich daarvoor te water begeven. Door de leden van de Amsterdamsche Reddings brigade, de politieinspecteur Schuurman en de heeren Krabbendam en van Veen werd herhaaldelijk naar het kind gedoken. Het werd eindelijk met een dreg opgehaald. Pogingen werden door dezelfde leden der Reddingsbrigade in het. werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken. Het mocht echter niet baten. Het lijkje is naar het Binnengasthuis overgebracht. Spelende te water geraakt. Amsterdam, 5 Juli. Uit het water van het Westerdok is opgehaald het lijkje van een 4-jarig meisje, gewoond hebbende aan boord van een tjalk. Het kind was al spelende te water geraakt. K0STEL00ZE RIJWIELPLAATJES De aanvrage van kostelooze rijwielmer- ken konden tot lieden alleen geschieden op de kantoren van de ontvangers der accijn- sen, waartoe de aanvragers persoonlijk ten kantore moeten verschijnen. Ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die ver van een kantoor wonen, zul len belanghebbenden met ingang van het belastingjaar 1932V33 de aanvraagformulie ren ook kunnen verkrijgen en indienen bij don dienstgeleidcr van den post waaronder zij wonen, mits die post niet ls gevestigd in een plaats die ook standplaats is van een ontvanger van de accijnsen. De aanvrager moet het benoodigde for mulier p e r s o o n 1 ij k bij den dienötgel?!- der inleveren, (desgewenseht kan hij het door een ander persoon bij den dienst geleidcr doen aanvragen). Evenals in vorige jaren zullen de ontvan gers gedurende een tijdvak van ongeveer drie weken, ingaande omstreeks half Juli, des avonds en c.q. des Zaterdagsmiddags eenige extra zittingen houden voor het in leveren van de aangiften en het afhalen van de rijwielmerken. Bij de hierbovenbe- doelde dienstgeleiders zal eveneens op voor belanghebbenden gunstige tijdstippen gele genheid bestaan bet. benoodigd formulier aan te vlagen en in te leveren. Met de afgifte van de rijwielmerken wor den de dienstgeleiders niet belast; zij worden uitsluitend ten kantore van den be- treffenden ontvanger der accijnsen uitge reikt. Gelijk bekend is, kan de aanvrager het rijwielmerk door een ander persoon doen afhalen, mits tegen overlegging van de aan den aanvrager toegezonden kaart. BOTSING TUSSCHEN TWEE TREINEN. Geen persoonlijke ongevallen. Gistermorgen liep de goederentrein van 10.00 uur uit de richting Arnhem, vlak voor het station Aalten door verkeerden wissel- stand op een op het eerste perron staanden goederentrein. Deze goederentrein werd in de flank aangereden, waardoor twee leege goederenwagens geheel werden vernield. Ook de locomotief van den personentrein werd van voren ernstig beschadigd. Een hulptrein uit Winterswijk was spoedig aan wezig om de baan vrij te maken. De trein van 1 uur kon zoodoende weer passeeren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats.^ INDISCHE TENTOONSTELLING De geruchten over moeilijks heden van financieelen aard Naar aanleiding van ons ter oore geko men geruchten over moeilijkheden van fi nancieelen aard, waarmee de particuliere onderneming, die de Indische tentoonstel ling georganiseerd heeft en financiert, te kampen zou hebben, zijn wij zoo schrijft de correspondent van het Handelsblad: eens nader op kondschap uitgegaan. Uit wat wij vernamen, meenen wij te moeten concludeeren, dat de moeilijkheden, die zich op dit oogenblik voordoen, aan een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden toegeschreven moeten worden. Ecnerzijds is het wat de inkomsten aangaat, wel een geduchte tegenvaller geweest, dat de mede werking van do groote ondernemingen ge heel en al achterwege bleef, zoodat het be drag, dat men begroot had, als opbrengst van verhuring van stands enz. in hot z.g. particuliere paviljoen verre beneden de ra ming bleef. Daarnaast blijkt zich nu nog een veel grootere en meteen veel pijnlijker verrassing te hebben voorgedaan, wat de uitgaven betreft, doordat er n.l. door den daarvoor verantwoordelijken persoon aller lei regelingen getroffen en contracten ge sloten schijnen te zijn, die geenszins in het belang vandc organisatoren der ten toonstelling waren en waarvan deze thans, lot hun verre van aangename surprise, het bestaan hebben moeten ontdekken. Het is begrijpelijk, dat men op een dergelijkcn strop heelcmaal niet gerekend had? Wil dit alles nu zeggen, dat het per se financieel spaak moeten loopen? Geenszins zoo gaf men ons van zeer betrouwbare en naar wij mogen aannemen ook goed inge lichte zijde te kennen Laten de wat ze nuwachtig geworden crcditcuron toch goed begrijpen, dat het waarlijk in niemand's be lang kan zijn, cn zeker ook allerminst in hun eigen belang, als men thans een spaak lusschcn dc wielen zou gooien. Naar ge lang toch de tentoonstelling eiken dag meer balen zal opleveren, zullen do schuld- eischers daarmee hun voordcel doen. Dat hij normale weersomstandigheden de dage- lijksche inkomsten dc dagelijksche uitgaven ovortreffen, is, zoo verzekerde men ons, een vaststaand feit. Dat zal, zoo voegde men hier nog aan toe, bovenal in belangrijke mate het geval zijn in do vacantiemaanden, die nu eerst aanbreken. Zoolang dus de situatie blijft als zij tot nu toe is, d.w.z. zoolang men dagelijkscb overhoudt, ware het al heel dwaas om eenigen stap to on dernomen, waardoor men deze situatie niet zou bestendigen. Op onze vraag, of het gerucht, dat tot nu toe de inkomsten aan betalende bezoekers ook een aanmerkelijke teleurstelling had den opgeleverd, eenigen grond van waar-j beid bevatte, luidde het antwoord, dat ons alweer dezelfde betrouwbare „informatie bron" gaf, ten ecnenmale ontkennend. Alles tezamen genomen hebben wij den indruk, dat het inderdaad reeds van een nuchter-zakelijk standpunt bezien, te betreu ren ware, indien men in dit stadium van den kant van crediteuren een obstinate houding zou aannemen. Iets anders is na tuurlijk, dat het wellicht op grond van wat gebeurd is, verstandig en billijk zou zijn als crediteuren, b.v. in den vorm van nader toezicht op het financieel beheer, ze- koren waarborg zouden kunnen krijgen, te gen verdere onaangename surprises, gelijk zich thans hebben voorgedaan. Wij hopen van ganscher harte, dat de pogingen om de gerezen moeilijkheden op bcvrodigendc wijze op te lossen, zullen sla gen. Want het is en blijft een feit, dat uit een ideëel cn moreel oogpunt, bezien dc Indische tentoonstelling zeer groote waar de heeft, al was het alleen maar op grond van het feit, dat men geen gelegenheid voor bij laat gaan om zeer velen, die daar an ders zoo licht niet toe zouden komen, door een bezoek aan het Westbroekpark eenig begrip bij te brengen van Indié en van wat daar door het „kleine" Nederland tot stand is gebracht. Niet slechts de schooljeugd, maar ook duizenden anderen cn voorts tal van buitenlandsche bezoekers, congressis ten, enz., die in de zomermaanden in de re sidentie vertoeven, weet men, dank zij des kundige leiding, werkelijk van deze ten toonstelling op prijzenswaardige wijze te doen genieten. NOTARIS GEHOUDEN TOT SCHADEVERGOEDING. Kooper verkeerd ingelicht. Arnhem, 4 Juli. Het gerechtshof te Arnhem heeft destijds een arrest gewezen op een vordering van iemand, die in een publieke veiling had gekocht een huis, waarin café, winkel en bakkerij werd uit geoefend, dat hij spoedig na den koop dacht te betrekken, doch waarvan hem na dien koop bleek dat nog voor meer dan 20 jaren verhuurd was, en die daarom den notaris aansprak tot schadevergoeding. Het Hof heaft toen beslist, dat de notaris door zijn uitlatingen tegen den kooper vóór de veiling gedaan, dezen in den waan had gebracht dat do huur van het pand niet in den weg stond aan een spoedig betrek ken daarvan door den nieuwen eigenaar. Het Ilof nam aan dat den notaris daardoor een onrechtmatige daad had gepleegd tegen over den kooper, cn veroordeelde hem daar om tot vergoeding van alle schade, door den kooper geleden en in do proceskosten. De notaris kwam van deze uitspraak in cassatie, doch de Hooge Raad heeft dat cas satie-beroep verworpen. (Telegraaf). 104-JARIGE OVERLEDEN. Te Maastricht is in den nacht van Zater dag op Zondag na een kortstondige onge steldheid overleden de weduwe Magnée, oudste inwoonster der stad. in den lesftijd van 104 jaar. DE NOODTOESTAND IN DE BINNENSCHIPPERIJ. Een steunregeling gevraagd. Het hoofdbestuur en dc vcreenigingsraad van de Nationale Schippersvereniging hebben te Groningen vergaderd cn o.a. don noodtoestand in de binnenschipperij uitvoe rig besproken. Deze besprekingen hadden tot resultaat, dat het volgende telégram aan den minister van Binnenlandsche Zaken is verzonden „Hoofdbestuur en verenigingsraad Natio nale Schippersvereniging, in vergadering te Groningen; gehoord de besprekingen over den noodtoestand van de binnenschippers; kennis genomen hebbende van het stand punt door Uwe Excellentie ingenomen ten aanzien van de motie-Dc Visser, behandeld in de Tweede Kamer d.d. 23 Juni, consta- teeren, dat de particuliere binnenschippers met steeds grootere onzekerheid tot pau perisme vervallen, indien niet onmiddellijk wordt ingegrepen; dringen er daarom mot klem bij Uwe Exc. op aan ton spoedigste maatregelen te willen treffen tot onverwijld in het leven roepen van een Rijkssteunrege ling voor de particuliere binnenschippers, opdat in den schrijnenden nood worde voorzien en de binnenschippers voor onder gang worden behoed." (w. g.) P. R. Harkcma, voorzitter. In dezelfde vergadering is besloten tot het houden van een reeks openbare vergade ringen, o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Harlingen, enz., ter bespreking van de plannen van de Re- geering cn tot versterking van de vereeni ging. Tevens zal in grooten getale ver spreid worden een door den heer M. v. d. Sleen samengesteld vlugschrift, waarin ver sterking van de Nationale Schippersvere niging wordt bepleit. DE STEUN AAN DE VLASINDUSTRIE. Geen beperking van den invoer. Op de vragen van den heer Braat, in ver band mot de steunregeling ten behoeve van de vlasindustrie cn betreffende het nemen van maatregelen tot beperking van den in voer van vlas, heeft minister Verschuur ge antwoord, dat volgens artikel 145ter van de Rijksbegroting aan dc vlastoelt steun wordt verleend voor de verwerking van vlas over den oogst 1932, zoodat deze steun niet ton behoeve van dc verwerking van vlas, ge teeld in voorafgaande jaren, kan worden verleend. Dc met vlas beteelde oppervlakte in dit jaar is inderdaad aanmerkelijk kleiner dan die van voorafgaande jaren. Vanwege gemeenten wordt met behulp van de Regeering werkeloosheidssteun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren en wel tot een bedrag van 55 pCt. der loonen. In verband met liet bovenstaande ver klaart de minister, dat voor het treffen van verdere maatregelen geen plaats is. Gezien den zeer geringen invoer van onbe werkt vlas, welke in 1931 slechts zestien ton ter waarde van 1000 bedroeg, bestaat, er ook geen aanleiding maatregelen te over wegen om den invoer van vlas te beperken. „DE AUTOBUSDIENST". Den tienden jaargang ingegaan. „De Autobusdienst", het officieel orgaan van den Nederlandschen Bond van Auto- busdienstondernemers, is zijn tienden jaar gang ingegaan. Bij deze gelegenheid is een lijvig nummer ervan verschenen met ver schillende bijdragen van vooraanstaande persoonlijkheden, die hun gelukwenschcn aanbieden cn hulde brengen aan de wijze waarop het blad steeds door den heer Kraak Steemann is geredigeerd. Daarbij treffen wij o.a. artikeltjes aan van Minister Reijmer, de oud-inspecteur der Spoorwegen J. J. Stieltjes cn don tegenwoordicen func tionaris Vau Marle, Ir. N. Th. Verwey, Tijkshoofdingenieur bij het toezicht op do Spoorwegen, D. Schuitemaker, hoofdcom missaris van politie te Utrecht cn nog vele andere perssonen, hoofdzakelijk op het ge bied van verkeerswezen. Zoo n bord is er niet! maar het zou wèl nuttig wezen, want elk jaar gaan duizenden hec tares bosch en hel door brand verloren. Spaar ons nationaal bezit, wees voorzichtig met vuur, en Rook niet in bosch of hei DE VERRADERLIJKE GLEUFHOED Eert inbreker tegen de lamp gevlogen Gisternacht bemerkte een nachtwaker, die de ronde deed op het terrein van P. Smit. Jr.'s scheepswerf, dat in het buisje van de wed. v. W. aan den Kreekwcg, waarvan de keuken uitkomt, op de werf, licht brandde. Hij vónd dit. vreemd en ging zoo meldt, de Msb. eens op onderzoek uit. Toen hij echter het huisje naderde, ging het licht plotseling weer uit. Dc waker stond in twijfel. Daar ontdekte hij echter op het deksel van de vuilnisbak een heerengleufhoed. een artikel, dat men bij het verlaten huisje van een weduwe niet zou zoeken cn coneludeerende, dat inbre kers aan het werk waren, belde hij de poli tie op. Deze stelde een onderzoek in en ontdekte in dc nabijheid van de weduwlijke woning een hcerenfiets, met een gabardine regenjas, een blauwe werkbroek en een dito jas en ten slotte een bolhoed. De politiemannen besloten te wachten tot de eigenaar van deze spullen zich zou aan melden en inderdaad verscheen na korten tijd een man, die kennelijk verrast was de politie te vinden. De man herstelde zich echter dadelijk en hing op do vraag van de politic, wat hij daar op dit oogenblik deed, een ijselijk ver haal op. Hij zou in I.Tsselmonde zijn aan gevallen, maar had dc aanranders zijn fiets voor de voeten geworpen, die daarop met de fiets waren verdwenen. Te voet was hij weer naar Rotterdam gegaan en hier vond hij nu zijn fiets terug. De politie, die nooit zoo bijzonder goed- goloovig is, achtte het hcelc verhaal ver zonnen en nam den man moe naar bet bureau aan de Nassaukade. Hier bleek al spoedig, dat de aangehoudene was de 32- jarige J. II. v. W. uit. Den Haag. Do man was juist ontslagen uit de strafgevangenis te Breda, waar hij vier jaar straf had onder gaan wegens een inbraak in Den Haag. Door in te breken in de onmiddellijke nabijheid van de goedbewaakte werf van" P. Smit had hij zich wel op heel glad ijs gowaagd cn zijn eerste vrijheidsavontuur liep dan ook falikant uit. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. In het huis van dc wed. v. W. bleek een keukenruit te zijn verbroken. Er wordt echter niets vermist. TUSSCHEN DE LIFT BEKNELD GERAAKT. Za n d a ra, 5 Juli. Te Zaandam heeft he den een der arbeiders van de firma Albert Heyn, de 37-jarige C. Hooijschuur, het on geluk gehad tusschen de lift te geraken, met het gevolg, dat hij op hetzelfde oogen blik gedood werd. Het slachtoffer laat een vrouw en eenige kinderen na. K. BEEKSTRAAT 6. TEL. 543 AMERSFOORT. BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. GRANAAT IN EEN SLOOT GEVONDEN. Te St. Willibrord is in een sloot een ge laden granaat gevonden, lang 64 c.M., met een middellijn van 15 c.M. Bij het uitdie pen van de sloot is het gevaarlijke projec tiel te voorschijn gekomen. Nog niet kon worden uitgemaakt of het van Nederland schc, Duitschc of andere herkomst is. Ge bleken is echter, dat het een zeer gevaar lijke houwitsergranaat is. Naar we ve-rnemen, is door den comman dant der artillerie te Breda vergunning aan den minister gevraagd, om het projectiel ter plaatse tot explosie te brengen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Te Hem bij Enkhuizen is gisteravond een vrachtauto, geladen met aardappelen, van de gebroeders Koolhaas uit Hem op den on waak ten overweg door den spoortrein ge grepen en verpletterd. De beide inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De machinist gaf voldoende signalen en had geen schuld. Auto en inhoud waren niet verzekerd. „Vrouwen zijn verschrikkelijk! Ze weten nooit wat ze willen." „Jij helbt geluk! De mijne wèèt het" (Judge)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6