„ONS NEDERLAND" EN AMSTERDAM Vraaggesprek Baron Krayenhoff VERDUISTERING VAN F 111.000 DE SALARISLAST OP DE DEFENSIEBEGROOTING 'T OVERHEIDSPERSONEEL VERGADERT Onze Postvliegers onderweg Kritiek op de regeering, die in deze voor Vreemdelingenverkeer moei lijke tijden de: teugels steeds strakker aanhaalt Niet direct in verband met de zomerfees ten, maar wellicht niet heelemaal toevallig in de peroide van deze feesten verschij nend, heeft „Ons Nederland" in samenwer king met de onlangs ingestelde Werk-Com- missie van 't Koggeschip, een Amsterdam nummer samengesteld, waar Amsterdam, hekeken door ofGcieele en officieuze bril len helaas, de geestige toneelkijkertjes van den non-Baedeker ontbreken in zijn vele uitingen, facetten en ondernemingen te voorschijn treedt. Het nummer wordt in geleid door dr. W. de Vlugt, den burgemees- tor, en door de wethouders Boekman en Miranda, waarna artikelen volgen van Gottfr. N. Crone, den huidigen Voorzitter K. v. K. en F„ W. N. van de Poll, ha venmeester, ir. W. A. de Graaff over het gemeentelijk Grondbedrijf, dr. Paul Cron heim over kunst en verkeer, ir. M. E. H. Tjaden en ir. H. R. Hulshoff over ouden en nieuwen bouw in Amsterdam, terwijl bij dragen over Schiphol, Amsterdamsch giro- bedrijf, het hoofdstedelijk amusement, hot Scheepvaartmuseum, Artis, enz. enz., teveel om op te sommen. Herinneringen aan Arasterdam zooals het veertig jaar geleden was, weet Mecrum Terwogt een likje dwepend uit te spinnen. De interviews die Caty Verbeek met be kende figuren op het gebied van vreemde lingenverkeer houdt, zijn thans verrijkt door een belangrijk gesprek met baron Krayenhoff, den huidigen voorzitter van Vreemdelingenverkeer. Baron Krayenhoff is opgetogen over de schoonheid van eigen land, maar... „Heel jammer is, dat onze regeering in deze moeilijke tijden niet wat soepeler te werk gaat, docli integendeel de teugels steeds strakker aanhaalt. „De vreemdelingen worden afgeschrikt om naar Holland te komen, omdat zij door allerlei maatregelen beperkt worden in hun vrijheid van bewegen. Dat het voor het ho telwezen eveneens zeer moeilijk wordt orn den vreemdeling te geven, wat hij in an dere landen vindt, behoeft geen betoog. Denk maaj' eens aan onze gezellige oud bakken cadeljes op Maandagmorgen, ja zelfs eiken morgen aan het ontbijt! „Ook is het zoo pleizierig om 's avonds na achten nergens meer terecht te kunnen voor een sigaret, boek of krant. „Do Zondag is heelemaal onmogelijk ge worden l „Nog geen prentbriefkaart kun je op den kop tikken op de mooie plokjes, die wor den aangedaan, terwijl er van het koopen van die gezellige prulletjes, waar oud en Jong toch maar dol op blijkt te zijn, hee lemaal geen sprake is! Een reuzenstrop voor de desbetreffende zaken, die het soms voor een groot gedeelte van den Zondag moeten hebben. „En nu wil ik nog maar niet eens spre ken over het bijna overal veel te vroege sluitingsuur en het gemis aan attracties als wedrennen cn speeltafel. Iedereen voelt, dat de aantrekkelijkheid van onze badplaatsen in niet geringe mate geleden moeten hebben door de wet van 1911". VAHKKNSMAHKT 13-IA* TEL. AA» ■■"-*->11 M i uil» Aan het slot is nog ontleend: Toekomstplannen? Zooveel mogelijk in Combinatie met spoorwegen en hoteliers goedkoope reisjes in elkaar zetten. Het den menschen niet alleen voordeelig, maar ook gemakkelijk maken om veel van ons land te zien. „Ons hoofddoel moet toch zijn om in de ze slechte tijden het geld zooveel moge lijk binnen de grenzen te houden, vooral waar het er niet naar uitziet, dat er stroo men vreemd geld zullen binnenvloeien. „Laat iedere Nederlander, die niet met de hand op het hart kan verklaren :„Ik ken mijn land", dit jaar nu eens beginnen met het bezoeken van onze eigen mooie plekjes, daarbij voorgelicht door de plaat selijke vereenigingen of reisbureaux. Er is voor „elck wat wils"! Mondaine badplaat sen, rustig strandleven, boscli, hei, water en voor de liefhebbers van geaccidenteerd terrein slaan Montferland, de rest van Gel derland, Limburg enz. met open armen ge reed ter ontvangst! Zij die het eigen land wèl kennen zullen heusch geen aansporing noodig hebben om ditmaal binnen de grenzen een keus te doen uit een van de vele mooie plekjes, die ze vroeger reeds leerden kennen DR. H. VISSINK. In verband met zijn minder goeden ge zondheidstoestand is aan dr. H. Vissink, rec tor van het Chr. Lyceum te Zwolle, eervol ontslag verleend op zijn verzoek. Dr. Vissink trad 1 Sept. 1919 op als direc teur van de Chr. H.B S. te Zwolle en werd bij de omzetting van deze school in een lyceum in Sepk 1929 rector van deze onder wijsinrichting. EELDE IN MOEILIJKHEDEN. Salarissen over Juni nog niet uitbetaald. De gemeente Eelde heeft over de maand Juni de salarissen der gemeente-ambtenaren niet kunnen uitbetalen. Het zal nog wel cenigen tijd duren voor tot uitbetaling kan worden overgegaan. De oorzaag hiervan is, dat de gemeente niet erin geslaagd is een kasgeldleening te sluiten. Het O. M. eischt 2 jaar en 6 maanden tegen een oneerlijk procuraties houder Den Haag, 5 Juli. Voor de vacantle- kamer van de Haagsche Rechtbank, voor gezeten door Mr. Kühn, heeft hedenmorgen terecht gestaan, de 46-jarige gewezen pro curatiehouder der N.V. Houthandel voor heen K. Dekker Ghz., J. van der L., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Bij dagvaarding is aan verdachte ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1927—1932, als procuratiehouder, met uitgebreide procura tie, in dienst van genoemde firma, verschil lende geldsbedragen tot een gezamenlijk be drag van 111.000.— heeft verduisterd. Verdachte, die zich zelf bij de politic heeft aangemeld, legde een volledige bekentenis af. Als getuigen werden gehoord de directeur der N.V., die verklaarde, dat van der L. gedurende 30 jaar in dienst der voormalige firma en later in die van de N.V. is ge weest en dat hem sedert 1925 uitgebreide procuratie is verleend. De accountant der N.V., de heer K., ver klaarde dat hem uit het. onderzoek is ge bleken, dat het totaal der verduisterde be dragen zooals die ook door de aanwijzingen van verdachte, aan het licht zijn gekomen 111.000 bedraagt en dat verdachte daar mede, voor zoover uit de boeken blijkt in 1928 is begonnen. Verdachte zeide reeds In 1926 de eerste onregelmatigheden te hebben gepleegd; hij stortte toen evenwel later de bedragen weer in de kas, doch moest daar voor opnieuw fraude plegen. Op de vragen van den president, Mr. Kühn, antwoordde verdachte, dat hij een vast salaris van 5000 genoot. Met de ten- ticmes medegerekend bedroeg zijn inkomen 6000. Verdachte verklaarde geen reden te kunnen opgeven hoe hij tot zijn misdrijven is gekomen. Mr. Hoekstra, die het O.M. waarnam, zei- de, dat verdachte reeds 30 jaar lang bij de firma in dienst is geweest cn het vertrou wen van zijn patroons had, zoodat men hem ten 6lotte volledige procuratie gaf. Hiervan heeft de verdachte, die een behoorlijk in komen genoot op schromelijke wijze mis bruik gemaakt. Gezien de omstandigheden en feiten meende spr. tegen v. L. een ge vangenisstraf van 2 jaar en zes maanden te moeten eischen. Mr. H. v. d. Vegte, als raadsman optre dend, betoogde, dat er wel niemand zal kunnen zijn, die zich cenig begrip kan vor men van de drijfveer tot dit misdrijf. Tot op het oogenblik dat verd. zich zelf aan de politie overgaf kon niemand vermoe den, dat hij daartoe ooit zou hebben kun nen komen. Spr. meende, dat de Rechtbank hiervoor een buitengewoon eenvoudige zaak, doch tegelijkertijd voor een zeer moei lijke beslissing stond. Hij verzocht de Rechtbank na den ver- dachto in handel en wandel te hebben ge schetst, een vonnis te willen wijzen, waarbij èn de verdachte èn de gemeenschap, waar aan deze thans onttrokken is, zou zijn ge baat. De Rechtbank zal 19 dezer vonnis wijzen. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. De directie der Zuiderzee-werken heeft wederom een bedrag groot f 1450.ter hand gesteld van het N.C.C., als opbrengst van de toegang tot den afsluitdijk. In totaal is thans f 7950.overgemaakt. OP HET SPATBORD. Kind verongelukt. Heerlen, 5 Juli. Te Nuth is het 6-jarig meisje Heyncn bij het spelen ongemerkt op het spatbord van een groentenauto ge klommen. Toen de wagen zich in beweging zette is het kind er af gevallen on onder do wielen terecht gekomen. Het meisje was op slag dood. IN EFN LACHBUI BLIJVEN STEKEN. Zaterdagavond kreeg een inwoner van Honselensdijk bij het uitgaan van „Scala" een lachbui, waarin hij bleef steken, tenge- olge waarvan hij kwam te vallen en een wond aan het achterhoofd en aan de kin bekwam. De Geneeskundigen Dienst heeft hem naar het R.K Ziekenhuis vervoerd, vanwaar hij na aldaar te zijn verbonden, pe£ rijwiej naar huis kon gaan. (Msb.),. Is op het beroepspersoneel werkelijk zooveel te bezuinigen? Een sterk overdreven voorstelling Men schrijft ons: Wanneer van bezuiniging op de defensie sprake is het was nooit anders betee- kende dit reeds, dat de uitgaven voor het personeel moeston worden verminderd en dan wel zeer bepaald voor het beroeps- personeel. Hoort men de bezuinigers, dan zijn zij het allen hierover eens, do kosten voor het beroeps-personeel moeten omlaag op de bc- grooting. WaiU het zijn die kosten, die loodzwaar drukken op het leger en feitelijk oorzaak zijn, dat voor de bewapening, oefe ning en wat dies meer zij, niet voldoende gelden beschikbaar kunnen komen. Heel ons volk weet dit nu zoo langza merhand wel. Het beroepskader is duur. Het beroepskader siurpt de gelden op, die aan nuttiger defensie-doeleinden besteed zouden moeten worden. Hot beroepskader heeft hooge eischen en heeft zooveel in de melk te brokkelen, dat de schatkist als-maar wordt uitgeput ter- willon van hün eischen. Er zijn legerborvormers geweest, die ons wisten te vertellen, let wel: niet wisten voor te rekenen! dat 2030 mil- 'lioen bezuinigd zou kunnen worden op het beroepskader. Er zijn legerhervormers geweest, die zon der blikken of blozen durfden te vertellen, dat 60 A 70 van de defensiebegrootmg vloeit in de richting van het beroepskader. Ja, ja, als dat beroepskader maar eens werd aangepakt, als daar, figuurlijk ge sproken, maar eens het mes werd ingezet, dan zou het pas goed worden met het le ger. Uitbanning van het beroepskader zal het leger van alle kwalen verlossen, zooals aspirine tijdens de mobilisatie opgeld deed in het leger voor alle kwalen van don sol daat. Maar ziet, bij dit alles is nog nooit een dier legerhervormers te voorschijn geko men met cijfers. Zeker, wij krijgen wel cijfers te zien van de eindbedragen, dio zouden zijn to bezui nigen, maar de berekening, die aan geeft, hoe men tot die eindbedragen is ge komen, missen we 6teeds. Hoe het ook zij, bestudcering van de De fensiebegrooting is in dit verband een dank bare werkzaamheid. Want die studio geeft ons als resultaat, dat wij „paf" staan van de vrijmoedigheid, waarmede de bezuini ging op het beroepskader wordt aangediend als hèt middel tegen alle kwalen. Op een begrooting van pl.m. 60.000.000 voor de Landmacht is de totale salariskast voor het beroepspersoneel, (officieren en onderofficieren), niet meer dan 15 16 mil- lioen. Wij vestigen er reeds nu de aandacht op, dat deze 16 milliocn niet alleen ten goede komen van de met de opleiding van de dienstplichtigen belaste officieren cn on derofficieren, maar ook voor een belang rijk deel is bestemd voor beroepspersoneel, uitsluitend werkzaam ten behoeve van het materieel. Daarnaast staat natuurlijk een pensioen last, waarvan het aandeel voor de land macht bedraagt 9.375.000. Het zal voor velen een openbaring zijn, dat de salarislast op de Defensiebegrooting niet meer dan 15 a 16 milliocn bedraagt. Door dit cijfer te vermelden, is feitelijk meteen aangegeven, hoe sterk overdreven de voorstelling van zaken is, wanneer men beweert, dat op het beroepspersoneel tien tallen millioenen te bezuinigen zouden zijn. Want immers, indien al het beroeps personeel ook zij die niet door ver- lofspersoneel zijn te vervangen uit het leger zou verdwijnen, zou de bezuiniging de 16 millioen niet te boven kunnen gaan. Maar in 't oog gevat dient bovendien te worden, dat door ontslag van al het be roepspersoneel allerminst het totale bedrag van 16 millioen van de Defensiebegrooting zou verdwijnen. Immers zouden gelijktijdig de artikelen: pensioenen, wachtgelden, non-activiteits- tractementen etc. stijgen. Aangezien vooralsnog niet valt aan te némen, dat de legerhervormers zich dur ven wagen een zulk een verregaande ver zwakking der weermacht, blijft dus als vaststaand over, dat elke bezuiniging op het beroepspersoneel ver beneden de 8 millioen zal moeten blijven. Er is geen stelsel in staat, van welken „hervormer" dan ook afkomstig, om de be zuiniging op het beroepspersoneel grooter te doen zijn, dan hiervoor werd aangege ven. Waarmede wij maar zeggen willen, dat zeer ten onrechte in de laatste jaren bij het publiek de indruk is gewekt, alsof met uitbanning van het beroepskader fei telijk de financieele verlossing voor het leger gevonden zou zijn. Gaan wij nu dan eens na, aan welk per soneel deze 16 millioen ten goede komt. Troepen Officieren. Luit. Generaals 19.200 Generaals-majoors 76.500 Kolonels 151.800 Luit. Kolonels' 476.920 Majoors 607.600 Kapiteins 2.004.601 le Luitenants 1.663.683 2e Luitenants 263.560 Totaal 5.263.864 Af voor andere Departementen 46.471 5.217.393 Overige officieren. Intendanco 112.670 Militaire Administratie 382.667 Magazijnmeesters 59.960 Plaatselijke Staf 38.370 Militaire Geneeskundige Dienst 290.300 Militaire Pharmaccutischen Dienst 30.635 Militaire Veterinairen Dienst 109.483 Geestelijke verzorging 54.115 Totaal 1.078.200 Af voor andere Departementen 7.000 1.071.200 Troepen-onderofficieren. Adjudanlen-onderofficier- admin. 908.163 Idem instructour 644.967 Sergeantcn-majoor-admin6tr. 9S3.672 Idem instructeur 1.158.465 Sergeanten en fouriors 2.898.517 Technische onderofficieren Genie 100.517 Totaal 6.694.301 Af voor andere Departementen 45.730 6.648.571 Overige onderofficieren. Opzichters van Fortificatiën 157.400 Intendanco 93.750 Militaire Administratie 50.150 Onderoff. tamboer- en trompetter 70.487 Magazijnbeheerders Infanterie cn Cav. 45.400 Idem Artillerie 209.900 Schrijvers 221.628 Koks 231.936 Muzikanten 331.484 Mil. Gcneesk. en Pharmaceuti- schen Dienst 294.010 Vuurwerkers 28.071 Werktuigkundigen, enz. 467.481 Militaire werklieden 240.250 Hoefsmeden 141.730 Chauffeurs 3.000 Jaarwedde genietende korpo raals en soldaten P. T. 234.699 Totaal 2.821.376 Af voor andere Departementen 5.700 2.815.676 Voortgezet congres te Arnhem Arnhem, 5 Juli. In het heden te Arn hem voortgezet congres van den Neder- landsohen Bond van Personeel in Over heidsdienst, is met overgroote meerderheid van 6temmen in principe besloten om over te gaan tot fusie met den (C)entralen (N)ederlandschen (A)mbtenaars (B)ond in verband met het feit, dat de belangen van beide organisaties vrijwel parallel loopon. De zetel van den bond zal van Amster dam naar Den Haag overgeplaatst wor den, alwaar gemakkelijker contact met de departementen en regeeringinstanties ver kregen kan worden. Tezamen met den C. N. A. B. zal aldaar een gebouw gesticht worden, waarin de besturen zullen zetelen. Een fusie-commissio zal ontwerpstatuten en huishoudelijke reglementen ontwerpon, welke aan het congres in 1934 zullen wor den voorgelegd. In verband met deze zetel- vei plaatsing naar Den Haag zal dus de voorzitter van den Bond van Overheids personeel, de heer F. van Meurs, die tevens lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad is, binnenkort dit raadslidmaatschap neer leggen. De Nederlandsche Bond van Personeel in Overheidsdienst telt 18.000 leden en de N.C.A.B. 13.000. VERDWIJNENDE MOLENS. Terneuzen, 5 Juli Do laatste mo len die het Zeeuwsch-Vlaamsche stadje Terneuzen bezat zal aan sloopershanden .vorden vrijgegeven. De tegenwoordige eigenaar, den heer C. Meijer, is tot dit besluit gekomen omdat de molen reeds geruimen tijd teekenen van verval begon te vertooncn en zoodoende een gevaar werd voor de omgeving. De molen, die welhaast een eeuw oud is, was jarenlang eigendom van de bekende Zeeuwsche molenaarsfamilie Van Wijck. BRAND TE SCHEVENINGEN. 's-G r a v e n h a g e, 5 Juli. In den afge- loopen nacht is brand ontstaan in een per ceel aan de Nieuwo Laantjes te Scbeve- ningen bewoond door de familie Bronk. Een voorbijganger constateerde den brand en maakte onmiddellijk alarm waarna men er in slaagde het gezin, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen van 75 en I1/: jaar langs de achterzijde van het huis te redden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat het geheele vporgedeelte van het huis totaal uitbrand de.. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in een defect aan de schoorsteen. De heer Bronk was tegen brand ver zekerd. KOLONEL K. E. OUDENDIJK. Wordt directeur van het lucht vaartbedrijf to Soesterberg. Naar wij vernemen zal kolonel K. E. Ou dendijk, hoofd der vierde afdeeling S. (ar tillerie der landmacht) van het departe ment van defensie in den loop der maand Augustus den militairen dienst met pensi oen verlaten. Hij wordt door den minister van defensie belast met de functie van di recteur van het luchtvaartbedrijf te Soes terberg en als zoodanig zal hem de loiding van de niet militaire werkzaamheden bij de luchtvaartafdeeling worden opgedragen.. Ijsvogel i 30—6 30—6 1-7 2—7 3—7 4—7 5—7 r Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome Bnndisi Athene Mersamtruh Caïro Chaza Rutbawells Bagdad Basra Boeshir Djoslc 5-7 Karachi Jodpoer 4—7 Allahabad Calcutta 3-7 Akvab Rangoon 2—7 Bangkok Kohlak Penang 1—7 Medan Palcmbang 1—7 Batavia Bandoeng In Europa kan thans uit twee routes gekozon worden. Beide zijn achtereen volgens In bovenstaand 6taatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgonde postvlieg tuig van Amsterdam 7 Juli 1932. Donderdag. Het gramofoonplatcnprogramma, waarme de de A.V.R.O. des morgens haar uiteen- ding opent, brongt in het populaire gedeelte o.m. de Strauss-wals Spharenklange en in het klassieke gedeelte het lstc piano-con cert in Es-dur, van Liszt cn do bckendo orkestsuitc uit de muziek voor liet ballet Cassc Noisette, van Tsjaikofski. Eenigen tijd later brengt deze omrocpvereeniging op gramofoonplaten oonigc orkestrale gedeel ten uit Handel's oratorium Der Messias, de inleiding en de pastorale symphonic. Op het eind van den middag komt over Berlijn Königswu6tcrhausen een vioolrecital met ccn programma van dansen. Radio Paris geeft ongeveer terzelfder tijd een zangreci tal met o.m. werken van de Spaansche com ponisten de Falla en Turina en van *4c Franschc modernen Debussy, Rouesel en Ravel. Ook Warschau brongt kamermuziek met werken voor viool, opera-aria's en lie doren van verschillende componisten. In het begin van den avond brengt het Fransche Brussel op gramofoonplaten o.m. een sonate voor fluit, altviool cn harp, van Debussy, een van de Six sonates pour instruments divers, en het symphoniscb gedicht Phaeton, van Saint Sacns. Midland Regional geeft een populair concert met o.m. de groolo wals uit Der Rosenkavalier, van Richard Straus® en hot Introduction et Rondo Cappricioao (viool en orkest) van Saint-Saèns. Des avonds speelt voor do A.V.R.O.-microfoon het Concertgebouworkest Mozart's Kleine Nacbtmusik en dc 7de symphonic C-dur, van Schubert, soli9t is hier dc violist Fran cis Koeno met hot bekende populaire viool concert van Mendelssohn. Voor dc N.C.R.V.- microfoon zingt een dameskoor o.m. wer ken van Bach, Porgolcse cn Brahms. Frank fort wijdt een concert aan den Duitscben componist Bcrnhard Sckles, wiens muziek een eigenaardige kleur heeft. Over Mün- eben komen een aantal koor- cn orkestwer ken van Bach waarbij prof. Albert Schweit zer, philosoof, medicus, zendeling, organist en muziekgeleerde, zijn medewerking ver leent. London Regional en North Regional brengen een gemengd programma met wer ken van verschillende Engelsche componis ten. Over Weenen komt een symphonies concert, waaraan een sopraan cn een cellist medewerken. Later op den avond brengt het Franscho Brussel weer het concert uit het Casino te Knocke, dat begint met We ber's prachtige Freischütz-ouverture en ver der o.m. ecnige deelcn uit het oratorium Lo Déluge, van Saint-Saènt, aria's en do mooie Polovetzer Tanzc uit Borodin's Prinz Igor brengt. De andere Belgische zender brongt het copccrt uit de Kurzaal te Ostende, waar omtrent niets naders is opgegeven. Lan- genberg geeft een afwisselend orkest-pro gramma. Mühlacker brengt strijkkwartetten van de hedcndaagschc componisten Hugo Herrman en Paul Grosz. Da ven try geeft kamermuziek, werken voor piano en voor zang (tenor). Poste Parisien brengt een populair programma met o.m. gedeelten uit verschillende operettes. Opera's en operetes. De Noord-Italiaanscho zenders geven de opera Poliuto, van Donizetti. Over Mühl acker en Königswusterhausen komt de be kende operette Der Vetter aus Dingsda, van Künnecke. Over Berlijn, Langenberg, Frank fort en Heilsberg komt een hoorspel met muziek Anabasis, dat de moeilijkheden van het Grieksche leger op zijn tocht uit Pcrzift naar de kust van Kloin-Azie in 436 v. Chr. schildert; dc muziek is van den modernen Ernst Toch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7