AMMFÖMÏSCH DAGBLAD Woensdag 6 Juli 1932 -DE EEMLANDER 31e Jaargang No. 5 DERDE BLAD SEVERING KRITISEERT HET KABINET-VON PAPEN DE DUITSCH-ZWEEDSCHE BETREKKINGEN De handel met Nederland STEGERWALD OVER HET NATIONAAL-SOCIALISME TRAGISCHE AFLOOP VAN EEN UITSTAPJE HOE KAN MEN ONWEER VOORSPELLEN? ENGELSCH-AMERIKAAN- SCHE TEGENSTELLINGEN ctciimt uct fabrikaat 5i turn nu plaatselijk bedrijf Laat Stoomen, Verven eet. QUSCK stationsstraat 16 telefoon 344 ONEERLIJK KERKVOOGD Vijf maanden geëischt NATUURLIJK „Het neemt van de armsten het laatstewat zij r j M4 b bezitten Berlijn, 4 Juli (V.D.). Te Nicnburg a.n de Wezer heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Severing, op een meeting der sociaal-democratische partij het woord gevoerd, waarbij hij o.m. zeide, dat in den tegenwoordigen tijd het niet om de veiligheid van den enkeling gaat, doch om de veiligheid van allen. Het aftreden van de regeering-Brüning heeft Duitschlands aanzien in het buitenland geen goed ge daan, heeft den onderlingcn strijd van het volk vergroot en het gevaar van een burger oorlog naar voren geroepen. Met de ophef fing van het uniformverbod heeft de regee- ring-Von Papen een wenscb van de natio- naal-socialisten vervuld. De nationaal-so- cialistische arbeiderspartij heeft tot nu too nog geen politieke resultaten geboekt. Wan neer het nationaal-socialisme met de daad bewijst, dat het tot vruchtbaren arbeid in staat is, zou de sociaal-democratische partij dit niet ontkennen. Severing verklaarde tenslotte, dat hij niet van zijn post afstand zal doen, voordat een opvolger op wettige wijze zal zijn benoemd. Den momenteel regeerenden mannen kon men niet ontzeggen, dat zij goede vaderlan ders zijn en dat zij geloovcn aan het re sultaat van hun arbeid, doch zij moeten hun patriottisme niet alleen met woorden, doch ook daadwerkelijk bewijzen. De regeering- Von Papen is een kabinet van uiterst rechts en daarom op do genade van de N.S.D.A.P. aangewezen. Van dit kabinet kan geen ze gen uitgaan, het neemt van de armsten der armen het laatste, dat zij bezitten. de volgende beslissing genomen: Het ver bod is rechtsgeldig, echter slechts voor den duur van drie dagen, omdat een mededee- ling in het artikel, waarop o.m. het verbod was gebaseerd, anders is uitgelegd. De bc slissing is verder gegrond op „Het in ge vaar brengen an buitenlandsche politieke belangen alsmede vernedering van den Rijkskanselier. De opzegging van het handelsverdrag bedoelt allereerst de opheffing van de douaneregeling voor zaaghout H e r z e n, 4 Juli (V.D.)-. In een vergadering van het centrum heeft de voormalige minis ter van arbeid Stcgerwald een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. het volgende naar voren bracht. Er wordt tegenwoordig een hoog politiek spel gespeeld, waarvan de breedste kringen des volks geen idee hebben. Wij bevinden ons midden in een groote revolutie. Dat, wat wij in 1918 beleefd hebben, is geen revolutie in het Duitsche geestesleven, maar in hoofd zaak de ineenstorting van een overleefd regeeringssysteem geweest. Thans eerst toonen zich de reacties van een verkeerd uitgeloopen geestesverbouding. De negen tiende eeuw is door de burgers gevormd, de twintigste eeuw echter zal door het arbei dende volk worden gevormd. Wat het na tionaal-socialisme betreft, verklaarde Ste- gerwald, dat deze beweging het burgerdom het geloof gaf, dat zijn nood te wijten was aan de verandering van het regeeringssys- steem. Hitier noemt zijn partij arbeiders partij, ofschoon 80 tot 90 pet. geen Ioon-ar- beiders zijn, aangezien hij welweet, dat de nieuwe tijd zonder de arbeiders niet ge vormd kan worden. Daarbij wordt met die arbeiders een onverantwoordelijk spel ge speeld. Nog in geen noodverordening zijn de arbeiders zoo hard getroffen als in de nood- ■vcrordening van de regeering-von Papen. Desondanks tolereert Hitier de regeering- von Papen, aangezien deze hem zijn S.A.- icger toestond en van wie hij verwacht, dat zij hem den Pruisischen staat in handen zal spelen. Slechts voor dit doel moeten de werkloozen, enz. betalen. Ne w Y ork, '4 Juli (V.D.). In de golf van Tillamook (staat Oregon) is een visscher- booi, waarmede vacanticgc-ngers een uit stapje maakten, vergaan. Negen personen zijn om het leven gekomen. Berlijn, 5 Juli. (V.D.) Zooals wij reeds meldden zal naar de „Duitsche Handels- dienst" verneemt, het sinds 1 Augustus 1926 in werking zijnde Duitsch-Zweedscho Handelsverdrag benevens twee aanvullen de overeenkomsten nog heden in Stock holm door den Duitschen gezant worden opgezegd en wel waarschijnlijk tegen einde Januari 1933. De Duitsche régeering beoogt hiermedo allereerst de opheffing van de douanerege ling voor zaaghout (artikel 76 van het Duit sche Douanetarief), waaromtrent bovendien nog met Oostenrijk een overeenkomst be staat. Oostenrijk heeft echter korten tijd geleden \an deze overeenkomsten afgezien, zoodat zij nog slechts met Zweden bestaat. De door Duitschland in Februari j.l. af gekondigde verdubbeling van het invoer recht voor hard zaaghout en rondhout en de begin Juni vastgestelde verhooging van invoerrechten voor zacht wit rondhout kon voor het harde witte rondhout en zaaghout tot dusver nog niet worden toegepast in verband met de overeenkomsten met Ooi tenrijk en Zweden. Door de opzegging van het handelsverdrag met Zweden zal thans de mogelijkheid van verhooging der dou anetarieven worden geschapen. In het verdrag met Zweden bestaat ver der een douaneregeling voor rundvee (Ar tikel 103) en schapen (artikel 101) en bov dien een regeling voor een contingent vee uit Zweden ter hoogte van 6000 stuks. Over eenkomsten mot andere landen bestaan niet, zoodat na het opheffen van de over eenkomst met Zweden de mogelijkheid ge opend wordt den Duitschen landbouw op dit gebied de noodige onafhankelijkheid te verzekeren. Met betrekking tot spek en reuzel wordt er op gewezen, dat door de opzegging van het verdrag met Zweden alle bepalingen voor spek en reuzel vervallen. Zweden heeft verder in het handelsver drag de bepaling dat indien Duitschland aan een derde land voor een of andere soort harde kaas verlaging van invoerrech ten toestaat, voor Zwccdsche harde kaas de laagste dezer invoerrechten zullen gel den. De Duitsche regeering kon op dit punt geen enkele nieuwe regeling treffen, zoo lang de Zweedsche overeenkomst bestond. Wanneer geen bijzonder bepaling bestaat, heeft elk land slechts de algemecne dou aneregeling. Als voorbeeld kan Nederland genoemd worden, dat een bijzonder gunsti ge bepaling heeft voor den invoer van Edammer en Goudsche kaas, namelijk 20 Mark tegen het algemecne tarief van 30 Mark. De genoemde kaassoorten bedragen ongeveer tweederde gedeelte van den ge- heelen kaasinvoer in Duitschland. Wanneer het handelsverdrag met Neder land, dat eind December 1932 afloopt en met een opzeggingstermijn van zes maan den kan worden opgezegd, tegen 1 Juni 1933 of 1 December 1933 opgezegd zou wor den, dan zou door het vervallen van dc overeenkomst met Zweden het algemecne invoerrecht ook hier in werking treden. Tenslotte wordt er op gewezen, dat door de opzegging van het handelsverdrag met Zweden ook de douanevrijheid voor straat- steenen wordt verkregen. In September zullen met Zweden onder handelingen worden geopend over het slui ten van een zuiver mccstbegunstigingsvcr- drag. DYNAMIETONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN SCHIP Dertien personen gedood Londen, 5 Juli. (V.D.) Naar uit Manilla (Philipyneri) wordt gemeld, werden ten ge volge van een explosie aan boord van een „springschip" 13 personen gedood. De be manning van dit schip was belast met het doen springen van rotsen aan de monding van de rivier Cagayan. DE „KÖLNISCHE VOLKSZEITUNG" VOOR DRIE DAGEN VERBODEN. Leipzig, 5 Juli (V.D.) De Vierde straf- fccnaat heeft in de kwestie van het verbod van de „Kölnische Volkszeitung" op 5 Juli liet is lang niet zoo gemakkelijk i als het lijkt De maritieme ontwapening een twistappel Washington, 5 Juli. (V.D.) In offici- cele kringen worden de van Engelsohe zijde gedane voorstellen tot afschaffing van alle oorlogsschepen boven 10.000 ton afgewezen. Op het staatsdcpartcraent is mén over een dergelijk voorstel zeer verwonderd, daar dit slechts als een benadeeling van Amerika kan worden beschouwd. Het beteekent, dat Engeland een dubbelen voorsprong op Ame rika zou hebben. President Hoover is tegen elke verandering van de tonnagehoogte der Amerikaansche slagschepen en tegen dc af schaffing der onderzeebootcn. Londen, 5 Juli. (V.D.) Volgens officieele mededeelingen zal Engeland op de ontwape ningsconferentie geen nieuwe plannen voor leggen. De Engelsohe voorstellen zullen het Hooverplan tot grondslag nemen, op ecnige punten daarbij aansluiten en op andere pun ten wijzigingen voorstellen. Engeland zal trachten den weg voor een algemecne over eenkomst te effcneiv In Juli begint de tijd van het jaar, waarin de meeste en de zwaarste onweders voor komen. Het onweer is om verschillende redenen een belangrijk meteorologisch ver schijnsel. Tal van rncnschen zijn er bang voor en nog grootcr is het aantal van hen, die bij onweerstoestanden ongesteld zijn cn in hun werk belemmerd worden Het on weer brengt meestal den regen, waarop lang gewacht is cn waarnaar ten platte- lunde reikhalzend is uitgezien, maar het gaat ook wel eens vergezeld van verwoes tenden hagelslag, overstroomingen en wind- hoozen. Het brengt verfrissching na hitte, maar dc daarop volgende weeromslag maakt wel eens een einde aan een periode van mooi zomerweer. Het onweer slingert zijn bliksems, die brand kunnen veroorzaken en voor het leven van mensch en dier ge vaarlijk kunnen zijn. De vrees voor onweer in dus niet geheel ongegrond, al is zij vaak overdreven. Ten slotte is het onweer een prachtig natuurverschijnsel, waarnaar mis schien veel te weinig gekeken wordt. Het leert ons, dat het geweldigste oproer in den dampkring uitloopt op rust en vrede. Een van de moeilijkste opgaven voor den meteoroloog lijkt mij het voorspellen van het onweer. Velen zullen deze meening niet doelen. Wat moeilijk om onweer te voorspellen Iedere boer zal het kunnen. Jawel, iedereen kan voorspellen, dat wij onweer krijgen als dc Zuidelijke hemel mot een loodgrijze wolkenbank begint te betrek ken, of wanner de donder reeds rommelt, of wanneer het buitengewoon heet is. Dat is niet mocielijk. Het is echter iets anders, wanneer men moet uitmaken of er binnen een etmaal of voor den avond onweer zaf komen als de hemel 's morgens geen wolkje vertoont, als het niet buitengewoon warm is. als cr in het algemeen geen van die voor teekenen te zien zijn. die onmiddellijk voor afgaan aan het reeds nabij zijnde onweer. Bij het voorspellen van het onweer moe ten wij in de eerste plaats nagaan of wij moeten denken aan een warmte-onwecr, aan een z.g. frontbui of aan een hoos onweer, omdat cr een groot verschil in oor zaken voor deze onweders bestaat. In elk der drie gevallen speelt de ongewoon hooge temperatuur weliswaar ecp rol, maar in 41e beide laatste gevallen móet daar ook een sterke tempcratuur-tegcnstelling tuSschen het warme en een dichtbij gelegen veel koe ler gebied bij komen, bij de hoos-onweders bovendien zeer groote windsnelheden in hoogere luchtlagen. Deze laatste omstan digheid kan elke goede waarnemer cenigs- zins beoordcclen uit de drift der hoogere wolken, maar alleen met behulp van weer kaarten kan men dc femperatuur-verdeeling over een groot gebied nagaan. Ten op"- zichtc van dit punt. laten dc locale waar nemingen ons dus geheel in den steek. Hierin ligt dus al een reden waarom in het algemeen alleen niet behulp van locale waarnemingen het voorspellen van onweer niet goed mogelijk is. Wil men dus met eenige kans op succes onweer voorspellen, dan zal men moeten beginnen met het raadplegen van hot offi cieel weerbericht. Wordt daarin het on weer als waarschijnlijk genoemd, dan weet men tenminste, dat de algemecne wcerstoe- stand gunstig is voor liet ontwikkelen van onweer en kan men met behulp van plaat selijke waarnemingen de verwachtingen uit werken. Daarbij komt echter nog het een en ander kijken. Het warmte-onwecr ontstaat door over verhitting van de onderste luchtlagen ten opzichte van de hoogere. Dc oververhitte lucht wordt lichter dan de hoogere en ge raakt in opstijging. In de opstijgende luclit- kolommen vormen zich eerst stapelwolken, daarna neerslag en ten slotte ontstaan elec- trische ladingen, die nu cn dan tot vereffe ning komen. Er is dus in de eerste plaats een zeer hooge temperatuur noodig, doch pas wanneer zich steeds lioogcr opstape lende wolken beginnen te vertoonen, kan men van kans op onweer spreken. In tal van gevallen gaat het spel om een of andere reden niet door. Zijn alle omstandigheden gunstig cn breken de stapelwolken snel in hooge torens naar boven door en vormen zich aan de flanken gerafelde wolkenbrok- ken, dan zal het onweer spoedig beginnen, Het warmtc-onwoer kan in de nabijheid van de zee niet goed tot ontwikkeling komen, daar spoedig na het losbreken de toestroomende koude lucht uit zee de ver dere ontwikkeling belemmert. In het bin nenland daarentegen is het thuis en woedt het vaak met groote heftigheid. Geheel anders verloopt het onweer wan neer een overmatig warm gebied naast een betrekkelijk koel gebied ligt, zooals het go val is wanneer zich over Frankrijk een van die typische vlakke depressies ontwikkelt die vergezeld van zware onweders N.-O. .waarts omtrekt. Daarbij treden zeer groote temperatuur-tegcnstellingen op tusschen een overmatig warm gebied ten Z.-O. van het Engelsche Kanaal cn een koel gebied over de Britschc eilanden. Deze toestand is onstabiel en geeft dus aanleiding tot een krachtige vereffening van het verbroken evenwicht. Dc koude lucht uit het Weste lijke gebied dringt met kracht door naar het warme gebied en stuwt de warme lucht over een breed front in de hoogte, waarbij het hooge watcrdampgelialte der warme lucht bijzonder gunstig is voor het optreden van condensatie op zeer groote schaal. Het on weer breekt over het geheele front los, dik wijls met groote hevigheid en gaat verge zeld van veel regen en een zwaren wind stoot. Deze is een gevolg van het invallen van den kouden luchtstroom uit het Wes ten. liet onweersfront (men noemt het on weer een frontbui) schrijdt met dezen inval van koude lucht in N.-O.-lijke of O.-lijke richting voort, cn woedt dan over een uit gestrekt gebied. Lang voor het losbreken van het onweer verschijnt in de hooge luchtlagen een sluiervormige bewolking, meestal uit het Z.-W. opkomend. Na ecnigen tijd verschij ncn donderkoppen. Als de bui opkomt, ziet men den Zuidwestelijken hemel gaandeweg betrekken met een loodgrijze, steeds don kerder wordende bewolking. Het weer is windstil en zeer drukkend, de temperatuur blijft, ook in den laten namiddag, ongewoon hoog. De donder begint te rommelen en spoedig breekt liet onweer, voorafgegaan door een stormachtigcn windstoot, boven ons los. Na het overtrekken van het onweer blijft het lang hard waaien en is het weer geheel afgekoeld. Het is duidelijk, dat uit plaatselijke waar nemingen deze front-onweders pas voor speld kunnen worden wanneer de voorloo- pers van de bewolking zich beginnen te vertoonen, dus meestal slechts een paar uren voor het losbreken der bui. In het Ni-O.-kwadraat van een depressie, die ten Zuiden van ons land voorbijtrekt, treden in den zomer bij drukkend warm weer .typische zwakke onweersbuitjes op, Het regent daarbij op een druilerige wijze uit buien, die uit bet Z.-O. opkomen. Er drijft vooraf een hooge bewolking, die plaatselijke grijze verdichtingen naast open plekken vertoont. Hier en daar ziet men kleine cumuli met omgekrulde kopjes in rijen, die stellig als voorteekens van on weer moeten worden beschouwd. Deze buien worden nooit hevig. Het voorspellen van hoos-onweders zon der nauwkeurige kennis van den algemee- nen weerstoestand en van den toestand der hoogere luchtlagen is vrijwel onmogelijk. Als voornaamste voorwaarde voor het ont staan dezer onweders geldt, dat in hoogere luchtlagen oen groote windsnelheid voor komt. Vóór het ontstaan zijn reeds ver schillende wolkenlagen aanwezig. De baro- graaf vertoont onregelmatige variaties, die stellig als een teckcn kunnen worden opge at, dat de toestand zeer gunstig is voor het optreden van hoos-onweders. Door nauw keurig obscrvecren van de wolkendrift kan men wel nagaan of op groote hoogte een krachtige wind waait. Veel meer dan den toestand als gunstig voor het optreden van hoosbuien beschouwen kan men niet doen. Pas wanneer de bui in de buurt komt, krijgt men zekerheid. Uit het voorgaande moge dus blijken, dat in het algemeen lokale waarnemingen, die niet in verband gebracht worden met den weerstoestand over een groot gebied, niet oldoende zijn om het onweer langer dan een paar uren vooruit te voorspellen. Zij kunnen wel gebruikt worden om de offi cieele onwcorvoorspelling aan te vullen en te versterken. Een ongewoon hooge tempe ratuur op zichzelf is nog niet voldoende om een warmte-onweer te veroorzaken cn is .Londen ontvangt den Zeppelin met oen frisch glas Beyersdk bier, dat de manschap; pen zich lekker lieten smaken. bi) Eenigsto zaak met eigen bedrijf hier ter stede. - dus geen voldoende grond voor een voor spelling. Eerst wanneer de bewolking aan groeit, kan men tot de waarschijnlijkheid van het onweer besluiten. Bedekt do hemel zich gaandeweg met een grijzen sluier, ter wijl de barometer daalt, dan is dc waar schijnlijkheid van een front-onweer groot en wanneer de wolkendrift bij een sampn- gesteldo bewolking en een onregelmatig dalenden barometer op het voorkomen van zeer sterke bewegingen in do hoogere lucht lagen wijst, kan men voor hoos-onweders vreczen. (Nadruk verboden). rAmbtenaar van het Burgerlijk 'Armbestuur te Hoogland ven dacht van verduistering van 1475. Een 52-jarige ambtenaar van het Burger lijk Armbestuur te Hoogland had zich gis teren voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden wegens verduistering van geld ten nadeele van de Ned. Hcrv. Diaconie te Hoogland. Verdachte werd ten laste ge legd, dat hij in het tijdvak 1 Jan. 1928 1 Jon. 1932 als kerkvoogd van de Ncd. Hcrv. Gemeente te Hoogland een totaal bedrag an 1475 had verduisterd. Dit bedrag was afkomstig van een leening van dc Dia conie aan de Ned. Herv. gemeente cn van een fancy-fair te Hoogland gehouden. Bij het overnemen van de kas door zijn opvol ger was do fraude aan het licht gekomen. Verdachte gaf toe het geld ten eigen bate te hebben aangewend. Het bleek, dat ver dachte, die bij het Burgerlijk Armbestuurde Amersfoort, het schamele loon van 700 's jaars verdiende, een krankzinnigen zoon moest onderhouden, wat veel geld kostte. Het geld, dat verduisterd was, had verdach te dan ook geheel voor verplegingskoslcn en het onderhoud van zijn gezin aangewend. Dc Ned. Ilcrv. Diaconie bleek genegen een regeling met verdachte aan te gaan, waarbij het verduisterde bedrag in termijnen zou worden terugbetaald met zekerheid van een levensverzekering op het leven van ver dachte gesloten. De officier achtte de feiten van zeer ornstigen aard. Verdachte heeft misbruik van vertrouwen gemaakt en zich bij herha ling het geld, dat hem niet toebehoorde, toegeéigend. Rekening houdende met de omstandigheden vroeg spieker epn vcroor- decling tot vijf maanden gevangenisstraf. Mr. Wier da wees er in zijn requisitoir op, dat de omstandigheden waaronder deze verdachte moest leven, toch wel buitenge woon bedroevend waren. Het kerkbestuur heeft dit klaarblijkelijk ook wel ingezien, andaar de ontworpen regeling, waarbij de zaak niet in handen van de justitie zou wor den gebracht. Echter heeft de hurgemeestsr an Hoogland gemeend t<J :h deze zaak tc moeten vervolgen. Spreker wil er in j'e eerste plaats de aandacht op vestigen, d)it verdachte van het bedrag geen cent heeft verkwist, doch alles heeft gebruikt om zijn gezin en zijn krankzinnigen zoon, die in een gesticht werd verpleegd, te onderhouden. Verdachte heeft er daarbij niet aan ge dacht, dat hij voor dien zoon bij het Bur gerlijk Armbestuur moest aankloppen. Hier doet zich het tragische feit voor, dat ver dachte als ambtenaar van het Burgerlijk Armbestuur met z'n 700 als jaarwedde er feitelijk veel slechter aan toe is als dege nen, die hij in zijn functie steun moest uit betalen! Mr. Wierda hoopte, dat de recht bank deze omstandigheden wel in overwe ging zal willen nemen bij hot bepalen van den strafmaat. Naar sprekers mcening be teekent een gevangenisstraf voor dezen erdachte slechts een vermeerdering van de ellende. Tenslotte wees pleiter nog op het geneeskundig rapport, waarin verdachte bestempeld wordt als iemand met beperkte geestvermogens. Vordaclite verklaarde nog, dat hij naar alle waarschijnlijkheid wegens ziekte zal worden gepensionneerd. Hij zal dan 10 11 gulden per week ontvangen, waarbij dan in aanmerking moet worden geno men, dat krachtens de schikking met de Ned. Herv. Diaconie daarvan iedere maand een bedrag van 20 afgaat... De uitspraak werd bepaald op vandaag over veertien dagen. koop ik de bcnoodigde visch bij IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co., N.V., Utrecbtschestraat 40. TeL 92. Een billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9