ZOO fijn a/s hof doch niet 20q r duur. AM EDSFOOSTSCH DAGDIAD Eiooenlaed 10 PRIMA SCHEERMESJES VOOR 25 CENT Vrijdag 8 Juli 1932 .DE EEMIANDER" 31e Jaargang No. 7 TWEEDE BLAD DE BEZUINIGING BIJ DE P.T.T. Een overzicht der genomen en voorbereide maatregelen A. VAN DE WEG LANGESTRAAT 23 BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 UIT DE STAATSCOURANT Verkoop Int gee GOEDERENTRAM ONTSPOORD MA ISDN DE JAGER H. v. d. PAVERT Machinist gedood onder locomotief VERSCH GEKAR^J Feuilleton Fortinbras' Tovermacht Minister Reymer acht snelle invoering volstrekt noodig Minister Reymer heeft het volgende ge antwoord op de vragen van mevrouw Bak kerNort betreffende de reeds uitgevoerde, en de voorgenomen bezuinigingsmaatrege len bij de posterijen, telegrafie en telefonie. De onderwerpen, in de vragen behandeld, alle betrekking hebbende op bezuinigings maatregelen bij het Staatsbedrijf der P. T. en T., vormen onderdeden van een grootor geheel; dit heeft ten gevolge, dat een af zonderlijke beantwoording onvolledig zou zij» en niet de gewenschte inlichting zou kunnen geven. De minister meent daarom aan üe bedoeling van de vragen tegemoet te Komen, door zijn antwoord te geven in den vorm van een algemeene kenschetsing van het beleid, dat in dezen voor de P.T.T. wordt gevoerd, waardoor vanzelf elke af zonderlijke vraag haar beantwoording zaï vinden. De minister vestigt dan allereerst de aan dacht op het groote belang, dat een slui tende begrooting van het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft, niet slechts voor het bedrijf en de Staatshuishouding, maar ook voor de algemeene volkshuishouding. In de tegenwoordige omstandigheden is het een dringende en eerste eisch, voor de Staatshuishouding niet minder dan elders dat vermindering van ontvangsten wordt opgevangen door overeenkomstige vermin dering van uitgaven. Dit klemt vooral in een tijd, waarin aan de vermindering vnn j ontvangsten nog nergens een eind is te zien. Dat de bedrijfsbegrooting voor 1932 een winst van pl.m. 4 milliocn gulden voorziet, verandert aan deze beschouwing niets, aan gezien over dit overschot door den begroo tingewetgever voor dekking van uitgaven op de Rijksbegrooting is beschikt. De be drijfswinst over 1932 is behalve winst ook dekkingsmiddel; vermindering van deze winst werkt noodzakelijk ten nadeele der Rijksbegrooting. Bij de beoordeeling van de maatregelen, die de bedrijfsleiding thans toepast of over weegt, met de bedoeling den teruggang der baten op te vangen en die de belangen van de gebruikers van den dienst raken, moet wel in het oog worden gehouden, dat reeds eerder maatregelen getroffen werden, die I de gebruikers niet rechtstreeks raakten en niet aan den dag traden, maar niettemin belangrijk er toe bijdroegen, dat de diensten aan het publiek minder beperkt behoefden te worden dan het geval zou zijn geweest, wanneer die maatregelen niet waren ge troffen. Deze maatregelen zijn in hoofdzaak de voigende; a. Beperking van het aantal arbeids krachten door doelmatiger tewerkstelling, verhooging van praestaties, achterweg la ten van werkzaamheden, dio niet strikt noodig zijn, samenvoegingen van diensten, die tot dusver afzonderlijk werden verricht (post met telegraaf.e. d.) Uittredcnden werden meestal niet ver vangen, of, zoo dit onvermijdelijk bleek, door locaal personeel met betrekkelijk lage bezoldiging, dan wel door overgang van personeel van een dienstonderdeel (bijv. te legraafdienst) naar een ander (bijv. den post- of telefoondienst;; b. vermindering van het aantal dienst reizen; c een meer gelijke verdeeling van de verloven over het geheele jaar; d. beperking van onderhoudswerken tot hetgeen noodzakelijk was om, met een nor- mail risico, een bedrijfszekere werking der outiilage voldoende te waarborgen; e. vermindering van de eischen 'oor nieuwe gebouwen en bij verbouwingen. Schrapping van plannen, die uitstel gedoo- gen. Beperking van exploitatio- en onder- noudsvoorzieningen in de gebouwen tot hetgeen voor het in stand houden noodig was; g. een maatregel, in wezen van internen aard, f. vereenvoudiging in de vervoersmetho- den; maar zich moer naar buiten veitoo- nend. is de omzetting van hoofdkantoren in hulpkantoren en van hulpkantoren in stations. Deze geenszins nieuwo maatregel is reeds eerder onderwerp geweest van mo ties en gedachten wisselingen in de Kamers der Sta ten-Generaal en van beschouwin gen in de pers, van petities van gemeente besturen, Kamers van Koophandel en vele anderen. De minister van Waterstaat, de heer Reij- mer deelt voorts o.m. mede dat het aantal P.T.T.-inrichtingen m totaal van rond 2300 aan het einde van 1926 is gestegen tot Als U ze niet goed vindt, geeft U de ongebruikte terug. Strop kan het vcor niet zijn rond 2800 aan het einde van 1931. Er is al- zoo in totaal een stijging van rond 12 pCt. Nu door verderstrekkende bezuinigings maatregelen de belangen van do gebruikers moeten worden getroffen, heeft de bedrijfs leiding vooral naar die punten gezocht waar do verhouding tusschen de kosten van een dienst en de waarde die deze voor den gebruiker heeft al te ongunstig is. Zij heeft zich evenwel tevens den eisch voor oogen gesteld dat vitale belangen zoo min mogelijk moeten worden geschaad. Maat regelen waartoe de bedrijfsleiding aldus is gekomen zijn de volgende: Het aantal briefpostbestellingon te Gro ningen, 's-Gravenhage, Rotterdam en, zij het wellicht slechts ten deelc, ook te Am sterdam, wordt gebracht van 4 op 3. In plaatsen met een bevolking van ten hoogste 5000 inwoners in de min of meer aaneengesloten kom is of wordt het aantal bestellingen in den regel tot 2 beperkt. In Zwitserland wordt deze regel sinds' een paar jaren toegepast. In Belgieywordt in tal van plaatsen van zeer veel grooteren omvang en beteekenis slechts tweemaal besteld Hetzelfde is het geval in andere naburige landen als Duitschland en Frankrijk. In het algemeen is het voldoende, dat in een plaats zooveel malen een post van el- ders wordt ontvangen als het aantal bestel lingen bedraagt. Het is echter de bedoeling hierin een wat ruimer standpunt in te ne men. Belanghebbenden zullen in de gele genheid komen, indien zij die ton kantore in ontvangst (doen) nemen. Het is echter om financiccle redenen uit gesloten, dat thans nog afzonderlijke cou- rantenbcstcllingen worden ingesteld. De minister is van mecning dat de belan gen die thans door snel handelen worden gediend voor Staat- en Volkshuishouding van zoo overwegende bctcckcni.s zijn dat op de toegevendheid mag worden gerekend van hen die van deze gedragslijn ecnig na deel kunnen ondervinden. Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prijsver hooging ABONNF.MENTSPRIJS 17y2 CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse REVOLUTIONNAIRE GEVOELENS. Naar aanleiding van het aan de artille rie-inrichtingen te Ilembrug aan een «ler- ticn-tal arbeiders gegeven ontslag op grond van hun vermeende revolutionnaire gevoe lens hebben cenigc bestuurders van de vakgroep rijkswerklieden, voorheen aange j sloten bij de landelijke Federatie van por I soncel in openbare dienst een langd irig onderhoud gehad met den minister van de- (entie. ï-fet verzoek'aan hef" bestuur het r ontslag ongedaan te maken, daar het on- I 'lerzoek door den minister op vermoeden? berust kon de minister niét inwilligm i Wel zegde de minister toe de bezwaren die werden aangevoerd ten opzicht van het ontslag dat aan onkelen is verleend te zullen onderzoeken. Voor de arbeiders, voor wie het ontslag gehandhaafd blijft, wordt de wachtgeldre geling der ambtenaren toegepast. Onderscheiding. Toegekend de zilveren ceremedaille van do Oranje Nassau Orde aan R. W. Brug- gink, bode bij Burgerlijk Armbestuur te Kampen. Bij K. B. is aan J. F. M J insscn-Twaalf- hoven, groot-industrieel te Tilburg, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoe ming tot ridder in de orde van den H. Gre- gorius den Groote. Bij K. B. is, bij bevordering, toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden Eere-medaille, in zilver, aan P. Brusselers, fabrieksopzichter bij de Naamlooze Ven nootschap Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven; is toegekend de aan do Orde van Oranje- Nassau verbonden-Eere medaille, in brons, aan A, Rcijn wever bij do Stoomtapijtfa- brieken Brouwer en van der Heijden te Hilversum. Ccnsulaire dienst. De consul der Nederlanden te Innsbruck jhr. J. /E. A. van Panhuys, is met verlof van zijn post afwezig Het consulaat generaal van Duitschland, Südlirolcrplatz 4 aldaar is belast met de waarneming van het consulaat. Raad van Toezicht. Bij beschikking van d^n Minister van Economische Zaken en Arbeid is op zijn verzoek met dank voor de bewezen diensten ingetrokken de aanwijzing van Mr. Dr. B. Peyrot te 's-Gravcnhage als plaatsvervan gend lid van den Raad van Toezicht, be doeld in artikel 11 der Wet op de Rijksver zekeringsbank, Staatsblad 1926, No. 780. Zee- en landmacht. Bij beschikking van den minister van De fensie is de officier van gezondheid der le klasse bij de zeemacht D. Jj«Buining den 15 Juli 1932 geplaatst aan noord H. M. wachtschip te Vlissingen. Amersfoort. Donderdag 21 Juli. ITotel „de Zwaan". Verkoop van woonhuizen, perceelen Zuidsingel 9a en 9b (met werk plaats), alhier, en Stoutenburgerlaan 2Si te Hoevelaken. S uur. S o o s t d ij k. Woensdag 3 Augustus. Hotel Trier, Verkoop van de buitenplaats „Middelwijkv te Soest. 11 uur. Bunschoten. Dinsdag 12 Juli Voor malig kerkgebouw (op Kostverlorcn). Ver koop van woonhuis inet twee schuren, West Buiten Burgwal. lt uur. B a a r n. Woensdag 6 Juli. Villa „De Dennenhorst." Verkoop van een inboedel Plotseling koeien op de rails LUKCMRGOM LANGESTRAAT 56. TEL. 115 Specialiteit in AMER5F. BOTERSPRiTS en JANHAGEL Groningen, 8 Juli. Vanmorgen is do gocdcrentram van de Drachtensche Stoom tram-Mij., die om half zeven uit Groningen vertrekt, bij Peizo ontspoord, doordat plot seling eenigo koeien op do rails kwamen. De locomotief en vier wagens vielen om. De machinist kwam onder den locomotief cn was op slag dood. De conducteur en de reserve-conducteur kwamen met den schrik vrij. liet slachtoffer, A. ten Hoeve, uit Gro ningen, was gehuw d cn vader van één kind. De lijn is geheel versperd. De dienst wordt met bussen onderhouden. Botsing met een auto. Een zwaar gewonde. Delft, 8 Juli. Gisteravond te om streeks 10 uur wilde de motorrijder E. F. uit Zurich bij wian op de duo had plaats genomen W. F. uit Bremen op den nieuwen genomen W. F. uit Bremen, op den nieuwen rijksweg nabij Delft onder de gemeente Rijs- toen juist uit tegenovergestelde richting een andere auto naderde. Een botsing was het gevolg waarbij beide personen over den weg werden geslingerd. E. F. bekwam ver- schillcndo zware verwondingen en is naar het gasthuis te Delft vervoerd, voor zijn leven wordt gevreesd. De duo-rijder, die eveneens verschillende verwondingen be kwam moest ook in het gasthuis worden opgenomen BLUE BAHD Gezag moet steunen op innerlijke kracht. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 16 HOOFDSTUK V. Het eerste, wat een kat doet in haar nieuwe omgeving, is polshoogte te nemen van alles om haar heen. Met opgehevon staart en snuffelende neus loopt ze van het monum?nt.ile buffet naar den beken den stoel en van het glimmende scherm om den haard naar de lange lage borstwe ring, die eon rustbank blijkt te zijn, schuift langs de muren en ontdekt veilige uitgan gen, wringt zich door nauwe gangetjes en allerlei doortochten tusschen do meubels en na dezen ernstigen arbeid verricht te hebben, maakt ze het zich niet druk meer over. de topografie van het huis, maar geeft zich gelaten over aan kalm genieten van de plekjes, die haar aesthetisch gevoel, of meer grove instincten, bevrediging schen ken. En op dit punt komt bet doorslag menschelijk-wezen dichter bij een poes dan hij zalf wel weet Het eerste uur aan boord van een vreemd vaartjig is gewoonlijk ge wijd aan een uitgebreid onderzoek, dat nooit herhaald wordt gedurende de reis. En waarschijnlijk is de eersto daad van een gevangene in zijn cel het onderzoeken van en het zich thuismaken in zijn beknop te en droevige omgeving. Gehoorzaam aan deze neiging, menschen en katten aangeboren, gingen Martin en Corinna den volgenden morgen dadelijk na het ontbijt op verkenning uit in Brantóme. Zij bezochten de grauwe overblijfselen van de oude abdy, waarmede Karei de Groote een begin liet maken. Maar Villon, een schrijver uit de vijftiende eeuw, die vroeg „Mais oü est le preux Charlemagne?" (Maar waar is de held Karei de Groote) mocht met het oog op het vergankelijke van alle mcnschcnwerk, wel gezegd hebben- „Waar is de abdy, die de ridderlijke Karei de Grnote gebouwd heeft Want de Noormannen kwamen en ver nielden haar en slechts een toren uit de elfde eeuw, dié naast een gothischc kerk oprees, gaf nu de plaats aan waar eenmaal de abdy siund. Slenterend over den scha duwrijken, stoffigen weg naar de rivier, kwamen zij aan den terrasvormigen heu vel, waarlangs de stroom, eens zoo woest, zich een weg moet hebben gebaand. In den kalen rotswand waren deuren van men- schelijkc woningen, netjes genummerd, zooals de rijen huizen in een straat. Boven hen, ter hoogte van een landhuisje, strekte zich een gras^.akte uit, waarop alle wo ningen uitkwamen en waar boven, uit een lage schoorsteen, de took van het vuur er onder, omhoog kronkelde. Voor een der open deuren bleven ze staan. In het eenige vertrek waren kinderen aan het spelen. In de schemering onderscheidden zij flauwtjes een bed, een tafel, een paar stoelen, wai kookgerei bij het vuur en een paar slaap banken aan de rotsmuren bevestigd. De kinderen hadden Peter Pan kunnen zijn en Wendy en Michaëel en John en de rest van het uitgelezen gezelschap en het stompje schoorsteen boven hen had ver vangen kunnen worden door den zijden hoed van Michael en op de groene weide er om heen konden zeeroovers en roodhui den vechten zonder dat do grotbewoners er iels van hadden bemerkt. Zoo verklaarde Corinna, die haar ver beelding den vrijen teugel liet. Maar Mar tin, die 's morgens vroeg door Bigourdin was ingelicht, en nu de zuivere waarheid naar voren bracht, beweerde, dat de mon niken in vroegere tijden, toen hun abdij herbouwd werd, deze cellen in dc rots had den uitgehouwen, waarin ze vele jaren ge woond hadden, en om dit met bewijzen tc- staven, voerde hij haar naar een grot dichtbij (in het district Les Grottes ge naamd, vandaar de naarn van Bigourdin's hotel); de goede monniken hadden die ver sierd n,.-t primitieve bas-reliefs, die het Laatste Oordeel en de Kruisiging voorstel den. Zij stonden stil om dc fontein Médicis uit de Renaissance te bewonderen. Tegen den achtergrond van een kale rots stak deze scherp af met haar bekoorlijke balustrade en het groote medaillon, waarin de buste van den eerwaarden Pierre de Bourdeille, abt van Brantóme, de onsterfelijke kro nickschrijver van afschuwelijke schanda len. En ze gingen over de Pont des Barris en zwierven langs de kade, waar de mannen geduldig naar dikke grondel zaten te hen gelen cn waar de vrouwen wat lager aan den oeverrand hun waschgoed tegen do steenen sloegen en zoo voorbij oude en nieuwe kleine woningen; een vervallen hui« uit de dertiende eeuw, met uitgebeitelde versieringen, zware boogfriezen en een stuk van een ronden toren stond naast een pot serig nieuw café, met ijzeren balcons, die groen geverfd waren, totdat ze eindelijk kwamen aan het eind van de brug, die do voornaamste toegang was van de kleine, door water omspoelde stad. Kinderlijk nieuwsgierig gingen ze er over. In de Bue dc Périgueux stonden ze verbaasd voor do winkelfronten van die aardige straat, waar door nu en dan een ossenkar reed of een omnibus met het opschrift „Service de ville en waar luid toeterend een voor historische automobile doorvloog, als een staaltje van rammelende onbeschaamdheid. Want in Brantóme waren winkels, die zich heel wat inbeelden het is immers de chef lieu van de provincie en men kan er Articles dc Paris koopen, die maar drie jaren oud zijn. En er was een Pharmacie internationale, zoogenaamd omdat er Pear s soap en Eno's fruit salt te krijgen was. En er was een manufacturenmagazijn, waar allerlei snuf jes waren uitgestald, die Martin prachtig vond, maar waarvoor Corinna kieskeurig haar neusje optrok en een winkel met ra men, waarop wapenschilden waren afge beeld en achter de spiegelruiten kon men een mooi porceleinen beeld zien met al de luxe attributen van de luxe badkamer en op een van die artikelen zat een klein meisje met een dun haarvlèchtje te eten van 'n popbordje, dat ze op haar knieën hield en dan waren er allerhande andere soorten van winkels, waar kool cn schorseneeren en houtskool en petroleum en prentbricf kaarten en roestig ijzer en guano en eieren en allerlei fantastische viezigheid verkocht werd. En dan was er de Librairie de la werd. En dan was er de Libraire de la D >r- dQgne, waar men de koopers met een aan minnig glimlachje begroette, of naar inmaak blikjes, maar waar men ontstelde als er naar boeken werd gevraagd, cn o wandelden verder met de armen vol herdrukken van Franscbe klassieken, die uit j en grafge welf van achter dc toonbank wa'j -n tc voor schijn gebracht. Doch voor zo s/eggingen, vroeg Martin: Maar hebt u niets nieuws, niets nieuws uit Parijs, dat zoo juist verschenen is? Als het u belieft, mijnheer, zei dc niet meer jonge eigenares van den Boek handel de la Dordogne, een deeltje nemend van een plank achter in den winkel. Dit wordt heel mooi gevonden. En zij gaf hem Le maitre des forges van George Ohnet. Maar Madame, zei Martin, het onver kochte exemplaar bekijkend, deze uitgave is van 1882. 't Spijt me, mijnheer, zei zij, maar van later datum hebben we niets. Ik zal het voor de curiositeit koopen, al heb ik er een bankroetje aan, zei Corin na en zij legde op de toonbank twee francs vijf en zeventig centimes neer. Vijf cn negentig, beweerd de boekver koopster. Zij was vol sproeten cn zag er stoffig en grauw uit als dc achterwand van haar boekwinkel Maar in Parijs In Parijs is het anders, Mademoiselle. We zijn hier in de provincie. Corinna betaalde de extra vier stuivers en haar boek vasthoudend, verliet zij den winkel met Martin. Dit is de leukste plaats in de heele wereld, lachte ze. Achttienhonderd twee en tachtig. Dat is jaren vóór ik geboren werd. Maar hoe moeten we hier nu aan lec tuur komen? vroeg Martin angstig. *Wordt vervotedL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5