AMEPSF001T5CH DAGBIAB EEN NIEUW TIJDPERK Geen herstelbetalingen meer Historisch uur voor Duitschland Zaterdag 9 Juli 1932 .DE EEMIANDER." 31e Jaargang Ne. 8 DE DUITSCHERS ZIJN VOLDAAN EEN PLENAIRE ZITTING VIERDE BLAD GEEN POLITIEKE AMNESTIE IN PRUISEN VON PAPEN SPREEKT VOOR DE RADIO Nu nog politieke vrijheid DE ONDERGANG DER FRANSCHE DUIKBOOT DE STAKING IN DR B0RINAGE Zaterdagmorgen onderteekening van de diverse overeenkomsten Lausanne, 8 Juli (V.D.) Het verdrag der conferentie van Lausanne, dat juridisch eerst hedenavond zal kunnen gereed ko men, bestaat uit de volgende vijf gedeelten: 1. De herstelovereenkomst der crediteur- ëtaten met Duitschland; 2. Overgangsbepalingen voor de regeling in den tijd tusschen het sluiten der confe rentie van Lausanne en do ratificatie van het verdrag; 3. De regeling van de Oost-Europeesche herstelkwestie; 4. Oost- en Midden-Europeesche econo mische kwesties; 5. Resolutie van de Economische commis sie der conferentie van Lausanne, betref fende de voorbereiding van de Economische wereldconferentie. Bij het verdrag is gevoegd een verklaring der conferentie van algemeen politiek ka rakter, betreffende de verdere samenwer king der mogendheden. De herstelovereen komst tusschen de crediteurmogendheden en Duitschland begint met een praeambule en eindigt met een korte verklaring. In de officieele zitting der conferentie, welke om 9 uur hedenavond zal bijeenko men, zullen allo mogendheden verklaringen afleggen. Men verwacht daarbij een prin- cipieele redevoering van Rijkskanselier von Papen. In de officieele slotzittij*- Ier conferentie, welke Zaterdagmorgen *al worden gehou den en waarin d» „v'ereenkomst zal wordën geratificeerd allien Herriot en Macdonald politi^1-" verklaringen afleggen. Een officieele Dnltsche verklaring. Lausanne. 8 Juli (V.D.) De Duitsche delegatie publiceert de volgende officieele mededeeling betreffende het Duitsche stand punt nopens het resultaat der conferentie van Lausanne. Na langdurigen harden strijd heeft Duitschland ter conferentie van Lausanne zijn doel, de terzijdestelling der herstelbe talingen bereikt. Met het verdrag is met ingang van 1 Juli 1932 de regeeringsschuld uit hoofde van het plan-Youhg ad 35 mil liard R.M. vervallen. Dit beteekent de op heffing eener zich over 57 jaren uitstrek kende jaarlijksche betaling, waarvan rond 2 milliard per jaar komen voor de eerste 35 jaren. In de toekomst moet geen enkele herstelbetaling van welken aard en in wel ken vorm ook meer worden betaald. De plaatsing van Rijksleeningen op de buiten- land6che markten kan slechts geschieden tot een bedrag dat overeenkomt met de feitelijke betalingscapaciteit. Van bizondcr belang is, dat, voor zoover het binnen een termijn van 12 jaren niet zou gelukken het geheele bedrag op de buitenlandsche mark ten te plaatsen, het resteerende bedrag zal worden geannuleerd. Of de Rijksleening dus zal kunnen wor den uitgegeven, zal er dus van afhangen of Duitschland in de periode van 12 jaren zijn volledige prestatie- en crediet capaciteit zal terugkrijgen. Het verschil ten opzichte van de Hooverbetalingen bestaat hierin, dat iedere betaling slechts dan in aanmerking kan komen, indien de Duitsche crediettoe- stand zulks veroorlooft. De maximale hoog te van deze door ons onder voorwaarde van een volkomen economische saneering te verrichten algeheele betaling bedraagt 3 milliard R.M., waarvan de emissie, zooals gezegd, afhangt of deze binnen den termijn van 12 jaren zonder storing onzer capaci teit en credietwaardigheid op de buiten landsche markten kan worden geplaatst. Met de definitieve opheffing der herstel betalingen is onze afhankelijkheid in eco nomisch en financieel opzicht volkomen hersteld. Hierdoor zijn wij ook ontslagen van de tot nu toe volgens het Youngplan bestaande verbindingen, in het bizonder t.a.v. de Rijksspoo^wegen en de Rijksbank en onze binnenlandsche souvereiniteit vol ledig hersteld. Uit ee.x oogpunt van credietpolitiek be teekent cta schrapping der herstelbetalingen een nieuwe basis voor het Duitsche crcdiet. Hiermede is een essentieele voorwaarde na gekomen voor het wederopbloeien van het geheele bedrijfsleven. Politiek beteekent het resultaat der conferentie van Lausanne en de bevrijding uit de kluisters van de her stelbetalingen, het begin van een nieuwe aera tusschen de volkeren. Met de onderhandelingen is de bespreking der politieke kwesties ten'nauwste verbon den geweest. Door talrijke besprekingen tus schen de leidende politici zijn zij nader tot de oplossing gekomen. Ons standpunt in deze 'levenskwestie van het Duitsche volk Is door de onderhandelingen te Lausanne vastgelegd en kan, indien het ook niet door alle naties mocht zijn aangenomen, nimmer uit de bespreking verdwijnen. De Rijksre geering zal de door het verdrag van Lau sanne verkregen vrijheid op buitenlandsch politiek gebied ten nuLe maken om de po litieke kwesties ook verder met de grootst mogelijke energie te behandelen. Zaterdagmorgen zal de overeen komst worden onderteekend. Lausanne, S Juli. (V. D.) De leiders der delegaties van de zes uitnoodigende mo gendheden zijn des middags om vier uur onder voorzitterschap van Macdonald bij eengekomen voor de definitieve beraadsla ging over den tekst van het verdrag. Om negen uur hedenavond zal een ge heime plenaire zitting, waaraan alle ter conferentie vertegenwoordigde mogendhe den zullen deelnemen, worden gehouden. De plechtige slotzitting der conferentie, waarbij het herstelverdrag zal worden on derteekend, is vastgesteld op Zaterdagmor gen tien uur in hotel Beau Rivage. De financieele regeling is als volgt: Ge durende de eerste drie jaren na de ratifi catie van het verdrag bestaat een volledig betalingsmoratorium voor Duitschland. De slotbetaling door Duitschland bedraagt no minaal 3 milliard M. Met het oog op de emissiekoers der obligaties ad 90 pet. be draagt haar waarde evenwel slechts 2,7 mil liard. De slotbetaling geschiedt in 5 pet. schuldbekentenissen ten laste van het Duit sche rijk, met daarenboven 14 voor de amortisatie. De schuldbekentenissen welke eerst na verloop van het driejarige mora torium zullen mogen worden uitgegeven, worden bij de Herstelbank, welke als trustee optreedt, gedeponeerd. De definitieve termijn, waarna de niet uit gegeven obligaties geannuleerd zullen wor den, is thans vastgesteld op 12 jaren. De emissiekoers van 90 pet. geldt voor alle obli gaties. Een verlaging van den emissiekoers kan slechts geschieden bij besluit van een Vz meerderheid van den Raad van Beheer der Herstelbank. De obligaties zullen uit sluitend gebaseerd zijn op het Duitsche cre diet, zonder deelneming van het buiten land. De beraadslaging der zes mogendheden duurde hedenmiddag slechts een uur. Intus- schen hebben in de zijvertrekken de juridi sche experts der afzonderlijke delegaties de definitieve tekst van het verdrag opgesteld. In de ratificatieclausule wordt slechts voor zien in de ratificatie van het verdrag door de twaalf conferentie-mogendhcden. En nu Amerika! N e w Y o r k 8 Juli (V. D.) Bij de pers conferentie op het departement van buiten landsche zaken te Washington toonde men zich zeer voldaan over liet te Lausanne be reikte resultaat, dat een nieuw tijdvak in dc betrekkingen van de V. S. tot Europa zal openen. Na de ratificatie door de betrokken mogendheden, zullen dc V. S. bereid zijn met de afzonderlijke schuldenaarstaten on derhandelingen over een nieuwe Regeling der schulden te beginnen. De plenaire zitting. Dc plénairc zitting der conferentie werd Vrijdagavond om negen uur in de groote zaal van het hotel „Beau Rivage" door Mac donald geopend met een korte toespraak, waarin hij zich verontschuldigde, dat bij de voorbereiding van verschillende docu menten vertraging is ontstaan, tengevolge van den zwaren druk, waaronder men heeft moeten werken, daar het noodig is geweest de werkzaamheden der conferentie zoo spoe dig mogelijk te besluiten, aangezien ook andere plichten de hier aanwezige staats lieden in hun landen wachten. Bovendien hebben zich andere moeilijk heden van technischcn aard voorgedaan, zoodat het onmogelijk was, met de ver schillende documenten tijdig gereed te komen en deze nog niet uitgedeeld konden worden. Daardoor is het enkelen gedelegeer den tot nu toe niet mogelijk geweest van verschillende documenten behoorlijk kennis te nemen, iTij stelde daarom dc conferentie voor de zitting voor een uur te verdagen of anders op Zaterdagmorgen 9 uur vast te stellen, teneinde deze gedelegeerden» de mogelijkheid te geven kennis te nemen van de intusschen uit te doelen documenten. Bij de stemming bleek, dat dó meeste gedele geerden slechts oen uitstel van een uur wenschten, zoodat de zitting om 9.20 tot 10 uur verdaagd werd. ONGEVAL OP HET STATION TE DüSSELDORF. Düsseldorf, 8 Juli. (V. D.) Op het Ilauptbahnhof alhier is hedenmiddag to 12.40 uur de Nederlander Frans Kaumanns uit Den 1-Iaag door den binnenkomenden D-trein FrankfurtAmsterdam geraakt. In zwaar gewonden toestand werd de heer K. opgenomen en naar het St. Joseph-zie- kenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De voorstellen halen geen 213 van het uitgebrachte aantal stemmen B e r 1 ij n 8 Juin. (V. D.) In den Pruisi- schen Landdag is Vrijdag gestemd over de politieke amncsticvoorstellen, waartegen geprotesteerd was door den staatsraad. Vóór do voorstellen werden 244 stemmen uitge bracht, er tegen 157 stemmen. Dc vereischte meerderheid van 'A der uitgebrachte stem men is derhalve niet bereikt. Bij do debatten over dc amnestie voerde o. a. de nationaal-socialistische fractieleider Ivube het woord. Hij oefende een zeer scher pe critiek uit op do rechtspraak van vele rechters, en op de houding van een aantal officieren van justitie. Toen daarop de mi nister van Justitie bezwaar maakto tegen de woorden die Kubc bezigde, ging er bij de nationaal-socialisten een storm van protest op. Er ontstond een groote opwinding, zoo dat de voorzitter zich genoodzaakt zag de zitting op te heffen. Do opwinding bij de nationaal-socialistcn duurde echter nog voort. In koor riepen zij: „Duitschland ont waakt!" Na een onderbreking van bijna een half uur werd de vergadering voortgezot. I-Iet eerst kreeg de communistische afge vaardigde Steinfurth het woord, die dc am- nestievoorstellcn van den staatsraad af wees. In zijn antwoord op de beweringen van den nationaal-socialistischen fractieleider Ivube in den Pruisischen landdag zeide de minister van Justitie dr. Schmidt, dat de Pruisische justitieambtenaren hun plicht, die in de huidige bewogen tijden zeldzaam moeilijk is, volgens hun eed onpartijdig en met inachtneming van de grondwet en alle andere wetten vervullen. HILwces de kren kende verwijten als ongerechtvaardigd met nadruk af. Eveneens protesteerde hij tegen do aanvallen op de advocaten. Dc minister las daarop dc reeds bekende verklaring van de vcreeniging van Duitsche advocaten voor betreffende de eeregerechten der advocaten. De nationaal-socialistische dr. Freisler las daarop het antwoord van de nationaal-socialistische fractie op die ver klaring voor. Het driemanschap, dat het ten slotte eens is geworden: links von Papen, in het mid den de middelaar Mac Donald en rechts Herriot. DE IERSCHE KWESTIE. Londen, 8 Juli. (V. D.) Het Lagerhuis heeft heden met 222 tegen 30 stemmen in derde lezing het wetsontwerp inzake spe ciale rechten ten opzichte van uit Ierland ingevoerde goederen aangenomen. Het ontwerp is thans voor verdere behan deling aan het Hoogerhuis doorgegeven. Wat na drie weken van strijd bereikt is Berlijn, 8 Juli (V.D.) Vrijdagavond om zéven uur heeft Rijkskanselier von Papen uit Lausanne per radio gesproken over het resultaat van Lausanne. De redevoe ring werd door alle Duitsche zenders se- relayeerd De heer von Papen sprak als volgt: Duitsche vrouwen en Duitsche mannen. Het Duitsche Volk heeft het recht door den verantwoordelijken regeeringschef lamrs den snelsten weg op de hoogte te worden gesteld van het resultaat der onderhande lingen te Lausanne. In dit historische uur is voor partijpolitiek geen plaats, want hop grooter het te behandelen probleem is, hoe vrijer en hoe liooger liet standpunt moet zijn van waaruit men begint aan de oplos sing eener moeilijke taak. Te Lausanne gaat het om niet meer en niet minder dan om het lot van het Duitsche Volk. Ik heb gewerkt in het stellige bewustzijn van een sterken wil der Duitsche eenheid, in het bewustzijn leider te zijn van een volk dat voor zijn economische en nationale vrijheid een glorieusen strijd had te voeren. Is de ze strijd geslaagd? U, mijn Duitsche lands lieden, moet dat beoordcelen, indien U mijn uiteenzettingen zult hebben aangehoord. U moet een oordeel vellen, nadat U zult heb ben gehoord wat wij wilden en wat wij be reikt hebben. De Rijkskanselier citeerde hierna de bi- zonderheden van de taak, welke hij moest volbrengen. Het herstel van het vertrouwen der wereld vereischte de volkomen ophef fing der herstelbetalingen. Daarenboven ging het er ook om een weg te zoeken, wel ke het vertrouwen der volkeren ook zal kunnen doen herleven. Voor het herstel van een dergelijk vertrouwen in den meest uit- gebreiden zin waren wij bereid een aller laatste krachtsinspanning te doen. Te dien einde hebben wij meer dan drie weken he vig gestreden. Wij zijn hard en ontoegeef lijk gebleven, omdat wij den grooten nood in Duitschland kenden, omdat wij de ang stige hoop van zoovele werkloozen kenden, cmdat wij dc verantwoordelijkheid voelden voor de 65: milliocn mcnschen en omdat het ons duidelijk was dat ieder afwijken van ons standpunt Duitschland en de wereld slechts nog dieper in het ongeluk zou stor ten. Zeer moeilijke crises moesten worden doorstaan. Dikwijls scheen een uitweg on mogelijk. De gevolgen van een mislukking waren evenwel zoo ernstig en zoo moeilijk te overzien, dat steeds weer afgebroken draden moesten worden aaneengeknoopt. In dit verband dankte do Rijkskanselier het geheele Duitsche volk voor zijn optreden in deze moeilijke weken. De mislukking dezer conferentie zou iederen wederopbloei van Duitschland onmogelijk hebben ge maakt. Er bestond gevaar voor een verde ren achteruitgang van het Duitsche econo mische leven en een verder toenemen der werkloosheid met al haar ernstige gevol gen, in het bizonder financieele gevolgen, voor het Rijk, de landen en de gemeenten. Een mislukking zou evenwel ook een verdere toeneming der verwarring en der social'» spanningen met zich hebben go- bracht. Het niet oplossen van het herstel- vraagstuk zou de afhankelijkheid van het buitenland hebben doen voortbestaan, de J mogelijkheid van sancties hebben openge laten en ten slotte politioke pacificatiein het bizonder tusschen Duitschland en Frankrijk onmogelijk hebben gemaakt. De moeilijkheden op het gebied der binnen- en buitenlandsche politiek, welke zich voor deden, zouden Duitschland in den afgrond hebben doen storten. Het Youngplan is gevallen. De betalingen van meer dan 33 milliard met annuiteiten van 2 milliard zijn ten einde. De Rijkskanselier citeerde vervolgens het resultaat der .conferentie, zooals reeds be kend is uit de officieele mededeeling. De door de Duitsche regeering verrichte krachtsinspanning heeft de beteekenis een laatste bewijs te leveren voor onzen vasten wil voor den economischen wederopbouw der wereld al onze krachten te geven voor zoover de huidige toestand zulks toelaat. Doch en dit spreek ik uit in het volle bewustzijn van mijn groote verantwoorde lijkheid als vertegenwoordiger der Duitsche regeering deze laatste krachtsinspanning zou slechts dan beteekenis en waarde heb ben indien dc verdere uitwerking der hier getroffen overeenkomsten zouden leiden tot een opheldering van die politieke kwes ties welke de rechten van het Duitsche volk thans nog beperken. Namens Duitschland maak ik er vandaag tegenover de geheele wereld opnieuw aan spraak op, dat het Duitsche Volk met ge lijke rechten en gelijke plichten in de ge heele wereld moet worden behandeld. Deze kwestie, in het bizonder die der oorlogs schuld en die der weerbaarheid zijn door de staatslieden uitvoerig besproken. Al zijn thans nog niet aile naties bereid onze rech ten te erkennen, zoo zullen deze kwesties welke de Duitsche eer betreffen thans voor het wereldforum worden behandeld. De nieuwe periode welke thans voor het Duit sche Volk aanvangt, de thans herstelde economische vrijheid en onafhankelijkheid van de andere landen zullen het de Duit sche regeering mogelijk maken thans ook te strijden om de politieke vrijheid. Onze weg van de thans bereikte economische liquidatie van den vrede zal en moet tot den vrede in eere leiden. Daarin gevoelt de Duitsche regcering zich vandaag een met het geheele Duitsche Volk. Parijs, 8 Juli. (V.D.) De ondergang van de Franscho duikboot Promethóe heeft in geheel Frankrijk groote ontsteltenis ver wekt. De commandant van de duikboot, dio met zes andere leden van do bemanning werd gered, verklaarde bij zijn aankomst te Cherbourg, dat voor hem het verlies van zijn schip een volkomen raadsel ls Hij bevond zich met eenige ingenieurs en matrozen op het dek, toen hij plotseling den bodem onder zijn voeten voelde wegzinken. Reeds eenige sccondon later was de wuik- boot onder den waterspiegel verdwenen en waren hij en de andere zich op het dek be vindende personen in zee gevallen. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal personen, dat met do Prométhée ge zonken is, 64. De havencommandant van Cherbourg heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ramp allo maatrcgolen genomen om te trachten het schip en de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. Nog Donderdagavond zijn «enige duikbooten en torpedobooten vertrokken, om do positie van de gezonken duikboot vast to stellen. Vrijdagochtend werden bovendien eenige watervliegtuigen en een kabelballon uit gezonden. De commandant van de duikboot, die zich onder de geredden bevindt, verklaarde bij zijn aankomst to Cherbourg, dat hij zich op zijn post bevond, toen hij plotseling een ongewoon lawaai aan dek hoorde. Hij snelde daarheen in de meening, dat een man over boord was geslagen, doch zag tot zijn ont zetting, dat het schip zinkende was. Op het dek bevonden zich 15 personen. Binnen en kele minuten was de duikboot onder water verdwenen.- Do personen, die zich op het dek bevonden, voelden het schip onder zich weg zinken. Enkele hunner werden meege sleurd in den draaikolk, door het zinkende schip veroorzaakt. Do z?ven geredden kon den zich aan onkole reddingsboeien vast houden en werden, na een uur in het water rondgedreven te hebben, door een vis- schersboot opgepikt. Drie hunner waren reeds bewusteloos, doch konden weder wor den bijgebracht. De kapitein vermoedt, dat een lid van de bemanning bij vergissing de duikinrichting in werking heeft gesteld. Te voren was niets verdachts opgemerkt en alle machines werkten goed. Nadat een lijst van de personen, die zich aan boord be vonden, samengesteld was, brachten de ma rine-officieren do familieleden van het ge beurde op de hoogte. Het arsenaal werd den geheden nacht omlegerd door familie leden en nieuwsgierigen, die op nadere be richtten wachtten. Parijs, 8 Juli. (V. D.) Volgens een hedenmiddag te Parijs ontvangen bericht heeft één der vaartuigen, die werden uit gezonden tot redding van de bemanning van de gezonken duikboot Promethée do z.g. telefoonbon van do duikboot gevonden. Bevestiging van officieele zijde is nog niet ontvangen. Wanneer dit bericht inderdaad juist is, dan bestaat er geen mogelijkheid met de bemanning der duikboot in telefoni sche verbinding te komen. Hoewel men tevens hieruit kan concludeeren, dat het ge lukt moet zijn eenige waterdichte schotten te sluiten, bestaat er geen mogelijkheid tot redding van dc bemanning. Bovendien is van officieele zijde toegegeven, dat nog geen voldoendo sterke hefwerken gebouwd zijn om duikbooten van het nieuwe type als de Promethéi te lichten. Do opvarenden moe ten derhalve als verloren worden be schouwd. De toestand is zeer ernstig geworden La Louvière, 8 Juli (V.D.) In de Bori- nage hebben de verschillende plaatselijke afdeelingen besloten het compromis voor stel van do hand te wijzen. De algemeene toestand te Bergen en om geving bleek echter Vrijdagmorgen wat rustiger. Sedert Vrijdag j.l. zitten de inge nieurs en de employe's van de kolenmijn Produit de Flénu opgesloten in de gebou wen der mijn. Zij trachten de pompen aan den gang te houden, maar slagen er niet in. Van put 18 is een gaanderij heelemaal volgeloopen. Twintig paarden zijn verdron ken. Het water wast nog steeds. Ook andere mijnen worden door dit ge vaar bedriegd. De werklieden weigeren aan den arbeid te gaan en laten zich liever we gens ongehoorzaamheid verbaliseeren dan de kans te loopen als slachtoffers der sta kers te vallen. In het centrum der staking is de toe stand plotseling heel ernstig geworden. De stakers trekken in groote groepen naar de verschillende industrieele bedrijven waar zij op de bestuurders pressie oefenen hun arbeiders te ontslaan. Dit was o.m. het ge val in de faienoerie de Ivéramix, de werk plaats Boel, een der voornaamste van het centrum, de werkplaats La Croyère, van de Bouillonnerie de La Louvière enz. De gendarmerie heeft uit Antwerpen en de Vlaanderen versterkingen ontvangen. Vrijdagmiddag lagen alle fabrieken te La Louvière en omgeving volkomen stil. Ook te Anderlu, in de omgeving van Charleroi, heeft do toestand zich ernstig toegespitst. 400 k 500 stakers zijn daar uit het stakingscentrum aangekomen. Zij heb ben werkwilligen belet aan het werk te gaan. Ook te Marchienne au Pont is het tot onaangenaamheden gekomen. Uit Ber gen zijn troepen gezonden om de gendar- "anrU versterken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11