AJdruh uitfluitend voor gcobcnnccrdcn Plaatsing sluit accoordbevindlng met de leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vereenigde Persbureaax. NAAR EEN EENVOUDIGER MODE Niet de mooiste, maar de 't best te gebruiken kleeren. door J. de Boer van Strien. Er is ontegenzeggelijk in de mode van dit oogenblik een tendens merkbaar om wat meer terug te keeren na.:r den een voud. Ook al omdat zoovele kleeding- toelagen over de gansche wereld belang rijk verlaagd zijn en allerwege de tering naar de nering dient te worden gezet. In- tusschen is het even waar dat de groote Parijsche modehuizen weliswaar een (•oor hun doen. vrij eenvoudige lijn vol gen voor de bovenkleeding. doch dat gessous en lingeries en wat daarbij be hoort. gecompliceerder en geraffineerder zijn dan ooit en met evenveel zorg wor den ontworpen als avondtoiletten. Nie mand minder dan Worth zelf ontwerpt lingeriestukken en peignoirs en het ligt voor de hand, dat zij geen koopje zijn Maar daartegenover staat, dat natuur lijk het aantal vrouwen, dat zich derge lijke dingen kan veroorloven uitermate gering is en dat de meerdere eenvoud, bij de bovenkleeding ten toon gespreid, een aangenaam nieuwtje voor dege nen. die zich uit bescheiden beurs goed willen kleeden. In het algemeen bestaat er een neiging om eenvoudige en goed- koope stoffen te verwerken voor allerlei kleedingstukken. Gewoon bedrukt katoen wordt voor morgen- en namiddag japon netjes gebruikt en onlangs was er een kleermaker te Londen, die opgang maak te met mantelcostuumpjes uitgrauw beddetijk gemaakt! Nu geldt het weer voor het nieuwste van het nieuwste om aan een mondain strand te verschijnen in een zelfgebreid jurkje vanongebleekt katoen. Het model is uiterst eenvoudig en doet terug denken aan de dagen der robes-chcmïses De rok wordt in een verticalen ribbe! gebreid, het korte lijfje met een horizon talen ribbel, maar men breit de beide gedeelten aan elkaar vast, zoodat er ner gens een naad is. behalve opzij. De hals uitsnijding is ietwat wijd gehouden en valt zoogenaamd ..gedrapeerd" neer en mouwen ontbreken. Bij dit jurkje wordt dan een breede ceintuur van rood lak gedragen en het wordt gecompleteerd met een lange jas van koningsblauwe frotté-stof. Natuurlijk kan men de japon ook uit gekleurd katoen breien. Er bestaan te genwoordig in dat materiaal heel wat mooie kleurtjes, die wasch- en zonecht zijn. Maar in alle gevallen neme men den steek eenvoudig, want deze katoe nen japonnetjes schijnen een soort tegen hanger te moeten worden van de wollen jumpertjes, in kantstofpatronen gebreid, waarmee we dezen voorzomer allemaal bezig zijn geweest en die onze algeheele aandacht opeischten. Dat het de mode wel eenigszins ernst is met het lanceeren van een wat simpe ler bovenkleeding kan ook blijken uit de omstandigheid, dat men in Parijs en in Londen thans heel wat avondtoiletjes ziet vankatoen of mousseline. Dik wijls wordt hiervoor een wit fond ge bruikt, met bloempjes overstrooid. maai er zijn ook smalle streepjes en bijna steeds heeft de draagster een breede cein tuur van lint of fluweel omgebonden, die het beste overeenkomt met onze ouder- wetsche „sjerp". Ook ziet men heel veel katoenen voilestoffen dragen in de dit jaar zoo geliefde groote moezen. Overigens doen de knapste experts op modegebied dezer dagen trouw haar best om miss-1932 te leeren niet dié kleeren te koopen, die ze het mooiste vindt, maar degene, welke ze het best gebruiken kan. Met andere woorden: het is voor een" jong meisje in ons veranderlijk klimaat veel praktischer om een keurig wandcl- costuurapje te hebben dat ze óók bij regenweer kar. dragen, dan dat ze een compleet bezit van dunne en wolkige stof met al het bijbehoorende aan schoen tjes. hoed. handschoenen etc., dat heel geschikt is om de wedrennen op een mooien dag bij te wonen, maar voor de rest niet bruikbaar. Die experts wijzen er met klem van redenen op, hoe dwaas en slechtgekleed het staat om ov^r een zeer lang japonnetje van gebloemde georgette een gewonen donkeren mantel te moeten dragen en een parapluHet behoort juist tot de bedoelingen der mode. zeggen zij. dat we dezer dagen alleen dié dingen kiezen, die we ook goed toepassen kunnen. En hoe fraai op zichzelf stijljaponnen, stijlhoed, openge werkte sandaaltjes en wat dies meer zij. ook wezen mogen, wanneer we geen groote tuinpartijen o.i.d. op ons zomer- program hebben staan, doen we wijzer als we daarvoor in de plaats iets anders koopen, dat praktischpr is. VOOR DEN ZOMER. Bij uitstek geschikte modellen. Wij wijzen er onze lezeressen op. dat de modellen, die wij deze week afbeel den. in het bijzonder voor het zomersei zoen geëigend zijn. Gebloemde crêpe Georgette, mousse line. voile of eventueel crêpe de chine zijn stoffen, die voor warme dagen bij uitstek geschikt zijn. Dezen zomer ziet men weer veel gebloemde stoffen dra gen. Onze modellen zijn hier alle op be rekend. De prijs, dien wij hiervoor hebben vastgesteld, is zoo laag mogelijk. Vooral in dezen tijd. waarin iedere huisvrouw zoozeer op de kleintjes moet letten, ko men onze goH^oope knippatronen dus van pas. De patronen worden tegen den kosten- den prijs geleverd. Alle patronen zijn door een der beste coupeuses ontworpen De snit is voortreffelijk. SPEELPAKJE. Dit aardige speelpakje is zoowel voor jongens als meisjes geschikt en is zeer vlug te maken. Niets is dan ook gemakkelijker, dan eenige van deze pakjes te naaien, die niet alleen vlug klaar. maar tevens vlug gewasschen en gestreken zijn. Men kan ze maken van effen wasch- en zonecht linnen met een gewerkt kraagje, mouwtjes, cein tuur en zakjes of van cretonne of vlisco. Het speelpakje bestaat uit voor- en achterstuk, dat aan de zijnaden, schouders en onderkant met een engelsche naad wordt afgewerkt: aan de mouwgaten wordt een bies gezet en de hals heeft een rond kraagje met splitje; de broekspijpjes worden omgezoomd. Geschikt voor kinderen van 1 tot 4 jaar. THERMOSFLESSCHEN. Eenige wenken voor het schoonhouden. Bij wandeltochten of pic-nics is men heel vaak op thermosflesschen aangewe zen. Wanneer men deze echter niet met zorg behandelt, komt men vaak tot de minder aangename ontdekking, dat er een smaakje aan den inhoud is of wel, dat de flcsch gebroken is. Indien de inhoud muf smaakt, is dit toe te schrijven aan een onvoldoende reini gen der flesch, in hoofdzaak van de kurk. Deze toch neemt heel gauw de zure of welke smaak ook van den inhoud aan en moet daarom na het gebruik geregeld in zout water worden uitgekookt, terwijl als het koopen van een grootere maat, dan men inderdaad noodig heeft; het voordeel gaat dan grootendeels verloren. Een goeden raad willen wij onze leze ressen nog geven: le. koopt alleen die coupons, die U werkelijk noodig heeft en gebruiken kunt; 2o. koopt niet in voor raad. omdat het niet onmogelijk is. dat er een volgend seizoen geheel andere kleuren of motieven mode zijn; 3e sla de coupons open om te zien of er geen weef fouten of foutieve druksels in zijn en ook of de stoffen door étaleeren niet ver kleurd zijn. HUISJAPON. Deze eenvoudige huisjapon is zeer practisch van gewerkte katoenen mousseline of cretonne dat men eveneens in allerlei aardige dessins vindt, die tevens kleurecht zijn: hovend:cD is cre tonne een sterke waschstof. Het lijfje heeft een opknoopbaar kraagje van effen popelinc of linnen cn sluit met knoopen en knoopsgaten: het heupstuk omsluit de heupen en de onderwijdte van den rok wordt verkregen door eenige platte \'ooien. die aan de voor- en achter baan komen en'gedeeltelijk worden opgestikt: een eenvoudig glad mouwtje en smalle ceintuur vol tooien oTi geheel. Geschikt voor de maten 42 tot 50. LINNEN THEEKLEED MET VINGERDOEKJES. Deze afbeelding geeft een afgewerkt kleed te zien. dat bijzonder mooi is als kleed met vingerdoekjes voor een namid dag-thee-uurtje. Men kan het zóó maken, dat elk vierkantje apart gewerkt wordt, en het geheel bestaande uit de blokjes aan elkander gehaakt wordt en omge werkt met een eenvoudige kant; elk vier kant kan weer dienen om op een vinger doekje gewerkt te worden, b.v. in het midden met een gedeelte der stof er om heen en een breede zoom als afwerking. Het hierbij gevoegde voorbeeld moet 18 c.M. in het vierkant worden, dus zóó vergroot worden, dat het de dubbele grootte krijgt. De donkere vakken, die de bloemmotieven voorstellen zijn een ap plicatie van rose gekleurd linnen, terwijl de gearceerde deelen in den platten steek gewerkt worden in twee tinten groen en het middengedeelte zacht geel wordt ge houden. De bloemen kunnen met een festonsteek op het linnen bevestigd wor den. hetgeen veel meer arbeid lijkt, dan inderdaad het geval is. De kleine blaadjes op zijde van de stelen worden met den steelsteek omge- gewerkt en opgevuld met kleine knoop jes, terwijl om het gcheele kleed een breede rand rose of zacht groen linnen gezet wordt, hetgeen men desverkiezen- de ook bij de vingerdoekjes kan doen. Een andere mogelijkheid om dit motief tot een mooi geheel te verwerken is. om slechts een rand van vierkantjes te wer ken om de lengte- en breedte-kanten, zoodac het middengedeelte vrij blijft: cie grootte van het aangegeven motief, zoo als het voorbeeld het aangeeft, kan dan overgebracht worden op het kleed en op het vingerdoekje. We maken in de lengte en in de breedte van het kleed acht mo tieven. zoodat we met d. gekleurden rand mede gerekend toch op een breedte van zL Sp c.M. komen (C. S. M.) Vf U 27 3 men als verdere voorzorgsmaatregel de kurk met vochtig perkamentpapier moet omwoelen en dit bij ieder gebruik moet vernieuwen. De flesch moet men zóó vullen, dat er ongeveer 1 c.M. speling is tusschen vloei stof en kurk, waardoor de inhoud min der aan schudder. onderhevig is. De vloeistof, die men er in giet. kan zeer warm of ij s k o u d zijn. hierdoor zal de flesch niet springen, hetgeen ech ter wel kan geschieden bij het reinigen indien men bij het omschudden de hanrl zóó stijf op de opening houdt, dat de 'ucht geen ditweg kan vinden. Onmiddellijk na het gebruik moet de flesch grondig schoongemaakt worden en omgekeerd weggezet om te drogen. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN Patronen worden toegezonden na over schrijving van 0.58 op girorekening 191919 t.n.v. den ..Knippatronendienst" te 's-Gravenhane. Aanvragen kunnen ook per postwisse' of per brief onder bijsluiting van het be drag in postzegels worden gezonden aar de Moderedactrice van dit blad. Muzen- straat 5B. 's-Graven'nage. De maat en liet nummer van het gewenschte model moet met Uw naam en volledig adres op giro- of postwisselstrookje worden ver meld. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medege- zonden. o verdeeld, dat zij dezelfde breedte heeft als het gladde bovenstuk; de hals wordt afgebiesd. De raglanmouw is zeer modern en valt over een ruime pof met strakke manchet van effen voile of georgette. De onderkant van den rok kan machinaal uitgeslagen worden, hetgeen veel min der werk vraagt, dan wanneer men de geheele onderkant afbiest. Geschikt voor figuren met de maten 44 tot en met 50. Het jurkje kan gedragen worden door kinderen van viif tot zeven jaar. ZOMER-UITVERKOOPEN. We zijn op het oogenblik midden in den tijd der zomer-uitverkoopen en voor al in de groote steden ziet men in de bin nenstad overal aangegeven ..Zomeruit- verkoop" of ..op alle witte goederen 20 tot 30 korting." Beeldige stoffen nooden ons als het ware van zelve tot koopen. Voile, crêpe de chine, crêpe georgette en alle moge lijke kunstzijden stoffen, vooral niet te vergeten het mooie kleedzame kunst crêpe georgette, dat billijk in prijs is en daarbij in zeer fijne tinten en heel mooie dessins gefabriceerd en in billijke prijzen verkocht wordt. Wie echter niet vast in de schoenen staat, doet beter zich niet in deze dorado's te begeven, want wij geven toe. het is moeilijk om „koopjes" te weerstaan en zoo heel gauw worden wij in de ver zoeking gebracht meer te koopen. dan ons plan was. Coupons koopen omdat ze „zoo billlijk zijn" en „misschien" wel eens te pas ko men. is natuurlijk zeer af te raden, even ZOMERJAPON VAN GEWERKTE VOILE. SCHOOLJURKJE VOOR KLEINE MEISJES. Dit jurkje bestaat uit ccn glad lijfje zonder mouwtjes met een effen geschulpt bovendeel terwijl het ruim valler.de rokje aan het Jijfie ge stikt en om het middel met een ruime ceintuur wordt afgewerkt; die achter in een losse strik eindigt. Dit eenvoudige, vlotte japonnetje is zeer een voudig te maken en staat heel aardig van voile of kunst-georgette. Het laatste vooral heeft mooie tinten en dessins en staat gekleedcr dan voile. H hangt er dan ook geheel van af, voor welk doeJ men de japon maakt. Ons model is voor slanke figuren, maar even zeer voor meer gezette dames geschikt, door de afkleedende raglan mouw en de schuin oploopen- de lijn van voor en achterbaan. Bij het knippen van den rok moet bij het bovendeel gelet worden op den loop der draden, zóódat het midden van het heupstuk recht langs de vouw loopt waarna dit laatste op de ruim klokkende volant geschikt wordt; de raglanmouwen worden eveneens met een smalle naad op de blouse gestikt. De over tollige ruimte in de taile wordt ingehaald en zóó

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18