G. VAN DUIN IN MASSA'S SLIJTERIJ OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING GEWELDIGE UITVERKOOP VERGROOTINGEN VAN DE SCHILDKLIER VERTROUWEN wordt alleen verworven door GEPENS. LUIT. GENERAAL H. C. KRONOUERt DE WERKLOOZENSTEUN TE AMSTERDAM Woekerbestrijding Nog enkele dagen duurt onze A. H. V. NIEUWKERK N.V. COMPLETE MEVBILEERIKG HUMORHOEKJE Te 'Amsterdam is gisteren het congres geopend Rede can Dr. Josephus Jitta Amsterdam, 8 Juli. Heden is alhier aangevangen het Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, onder presidium van Dr. N. M. Josephus Jitta. Aan de Openingsredo van den voorzitter ontleenen wij het vol gende: In deze rede deelt de Voorzitter enkele bijzonderheden mee omtrent een onderzoek ingesteld over het voorkomen in Nederland van vergrootingen van de öchildklier. Dr. N. M. JOSEPHUS JITTA. De zwelling van deze klier, krop of stru ma genaamd, komt in Nederland betrekke lijk veel voor; men weet dat de aandoening vaak in bergstreken wordt waargenomen en dat zij ernstige gevolgen als cretinisme en dwerggroci na zich sleept. 'Zoo ernstig is de toestand bij ons niet. Zware vormen vindt men, vergeleken bij andere landen, niet vaak en creti- nïsmo is vrijwel onbekend, maar toch is de aandoening van belang omdat zij vaak on- gewcnschte gevolgen heeft. Voor den groei en voor het in evenwicht houden van het lichaam is de toestand van do schildklier zonder twijfel van ge wicht. Deze klier behoort tot dc zooge naamde endocrine klieren, dat zijn klieren zonder uitvoeringsgangen en waarvan het product rechtstreeks in de bloed- of in de lymphbanen wordt opgenomen. T-usschen al do klieren van dien aard bestaat een innig verband en stoornis van een enkele er van kan invloed uitoefenen op het geheele organisme. Vroeger meende men, dat Nederland vrij was van krop, doch sinds het begin van deze eeuw is men tot eene andere opvat ting gekomen, hetgeen Spr. met cijfers aan toonde. O.rn. hebben Prof. de Josselin de Jong en Prof. Lameris belangrijke bijdragan gele verd over het onderwerp waar het hier om gaat. Er doen zich bij zulk een onderzoek eigenaardige moeilijkheden voor. Zoo is de grootte van de normale schildklier niet goed aan te geven, men kan die berekenen naar het gewicht dat bij de sectie gevonden wordt, het kan op ongeveer 20 gram ge steld worden. In het pathologisch anatomisch Labora torium in Utrecht werden gedurende een aantal jaren vele honderden schildklieren op deze wijze onderzocht, het gemiddelde gewicht werd op 35 gram berekend hetgeen reeds op een matige endemie wijst. Uit dc enquête van den Gezondheidsraad is gebleken, dat de aandoening bij kinderen zeer veelvuldig voorkomt en ook dat zij in frequentie geleidelijk toeneemt. Uit gegevens van ziekenhuizen afkomstig is gebleken dat in 1920c 180 patiënten in verschillende inrichtingen wegens kroplij- den waren opgenomeji, dit aantal was in 1930 gestegen tot 300. Ook de Inspecteur van den Geneeskundi gen Dienst der Landmacht, Generaal-Ma- joor Dr. Diehl, kon een dergelijke toene ming bij miliciens waarnemen. Het is gebleken, dat er te Kampen, Breda en Culemborg veel en wel tusschen 40 en 50 krop bij de schoolkinderen voorkomt. In Noord-Groningcn en Zutphcn 8 a 10 terwijl andere plaatsen cijfers geven die daartusschen liggen. Slechts Barendrccht werd vrij van krop bevonden. Van dc vele theorieën die er bestaan over het ontstaan van krop is die van de jodium deficiëntie, dat iö een tekort aan jodium in het lichaam, de meest naar voren komende. Door die deficiëntie ontstaat dan een stoor nis in de functie van dc schildklier. De werkzame stof van de schildklier af komstig, is slechts in uiterst geringe hoe veelheid noodig en aangezien een milligram hier reeds een grootc kwantiteit betcekcnt, heeft men een anderen maat moeten uit denken en heeft men ook hier den term „Gamma" ingevoerd waarmede men een duizendste milligram aanduidt. Onderzoekingen nu hebben aangetoond, dat voor het ongestoord werken van de schildklier een hoeveelheid van 100 Garanrta jodium per dag met het voedsel opgenomen reeds voldoendo is. Daarom heeft de chc- misch-hydrologische Sub-commissie de jo- diumverhoudingen nagegaan in onze le vensmiddelen, ons drinkwater enz. Deze onderzoekingen zijn in het Centraal Labo ratorium van de Volkegezondheid verricht. Van groote beteekenis is het drinkwater. Enkele cijfers kunnen dit duidelijk maken. Zoo vinden wij in Kampen, Breda en Cu lemborg veel krop; het water in dié plaat sen bevat resp. 1, 1,9 en 1,3 gamma jodium per liter, dus zeer weinig. In Groningen en Zutphen vindt men minder krop, het water aldaar bevat meer jodium, terwijl in Baren- drecht waar het drinkwater een hoog jo- diumgehalte heeft geen krop voorkomt. Men mag uit het onderzoek dat verricht werd wel afleiden dat daar waar het water weinig jodium bevat veel krop voorkomt en omgekeerd. Men bedenke daarbij dat het steeds over het minimale hoeveelheid jodi um gaat. In enkele landen, en men kan hier in de eerste plaats Zwitserland noemen, wordt het jodium kunstmatig in minimale hoe veelheden aan het voedsel toegevoegd en wel aan het keukenzout. De onderzoekingen van den Zwitser Von Fellenberg hebben uitgemaakt, dat een toe voeging van 40 tot 80 j. voldoende is als dagelijksche dosis, dat wil zeggen 40 a 80 duizendste milligram. De dosis mag voor al niet grooter zijn. De resultaten schijnen schitterend te we zen. Eggenberger uit Appenzell zegt, dat het hem op deze wijze gelukt is in zijn om geving zeer belangrijke voordeelen te ver krijgen. De theorie van de jodium-deficientie aan vaardende, kan men in ons land prophy- lactisch te werk gaan en men kan daarvoor verschillende methoden kiezen. Spoedig zal een uitvoerig rapport uitge bracht worden dat alle onderzoekingen be vat en waaraan een aantal conclusies ver bonden zijn. Mannen van naam hebben hunno medewerking aan dit rapport ver leend dat een zoo nauwkeurig mogelijk beeld geeft van den toestand in Nederland met betrekking tot den krop. Er is te dien opzichte een taak wegge legd voor de Overheid, voor het Schooltoe zicht en niet het minst voor de Gezond heidscommissies. Ook hier heeft het opgroeiend geslacht onze zorgen noodig. Door ongesteldheid van den secretaris worden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht door don laatst genoemden functionnaris. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal leden 544, terwijl het thans bedraagt 518. De financien zijn gunstig; er werd in hot afgeloopen jaar f 790.meer ontvangen dan uitgegeven. Wegens periodieke aftreding van de hec- ren Prof. dr. J. J. van Loghem en A. W. Michele die niet herkiesbaar waren, wer den gekozen dr. G. Kapsenberg, directeur van den Gem. Gezondheidsdienst te Gro ningen en de heer K. ter Laan, burgemees ter van Zaandam. DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van do eenvoudigste tot de nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Juwelier Opticiën. UTRECHTSCHESTRAAT 23. TeL 898. GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Permanente studiecommissie in verband met overheids bemoeiingen De N'cderlaudsche Verceniging voor Goes- lelijke Volksgezondheid heeft oen perma- mente studie-Commissie in het leven ge roepen, welke tot terrein van werkzaam heid heeft de geestelijke volksgezondheid in verband met overheidsbemoeiingen. Tot het uitgebreide studiegebiod, waarover de taak van deze Commissie zich uitstrekt, behoort o.m. het onderzoeken van hetgeen tol nu toe door de Overheid (Rijk, provin cie, gemeente), ter bevordering van de geestelijke volksgezondheid is tot stand gebracht en het de aandacht vestigen van de bevoegde instanties op cventueele leemten in de wetten of haar practijk. Het ligt dus in de bedoeling van de Commissie contact te zoeken met de Overheid en eventueel voorlichting te geven, wanneer maatrege len worden voorbereid, welke uit psychisch- hjgienisch oogpunt van beteekenis zijn. De Commissie hoopt verder onderzoekin gen uit te lokken op het gebied der over heidsbemoeiingen met geestclijk-hygicni- cho strekking. Door Prof. K. II. Bouman, Voorzitter van rlo Xedcrlandschc Verceniging voor Geeste lijke Volksgezondheid, werd de Commissie dezer dagen geinstalleerd, waarin zitting namen: Dr. F. S. Mcijcrs (Voorzitter), Prof. Mr. J. M. van Bemmclen, Prof. Dr. L. van dei- Horst, Mej. Mr. Frida Katz, Dr. C. T. Kor- tenhorst, Mr. Dr. N. Muller, Prof. Mr. F. G. Scheltema, Mevr. A. E. dc Vries—Bruins, en Mej. Mr. Bertie Cohen Secretaresse; Secretariaat Wilhelminahuis, Prinsen gracht 717, te Amsterdam). Te s-Gravenhage in den ouderdom van 69 jaar overleden 's-Gravenhage, 8 Juli. Hier ter stede is gisteren op öD-jkidgen leeftijd overleden de heer H. C. Kronoucr, gepensionneerd luitenant-generaal titulair van het Indische leger. De thans ontslagene was ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde en officier in de orde van Oranje Nassau. De crematie van het. stoffelijk overschot zal geschieden Maandag a.s. te Westervcld, na aankomst van trein 10.41. Omtrent den staat van dienst van wijlen generaal H. C. Kronoucr, kan het volgende worden medegedeeld: Generaal Kronouer werd 15 Maart 1863 te Dordrecht geboren en werd 11 Juli 1882 be noemd tot 2de luitenant bij het wapen der artillerie. In 1885 ging hij naar Indië als 1ste luite nant en werd aangewezen als adjunct-com mandant der artillerie in de 2do militaire afdceling op Java. Van 1890—1894 werd de thans ontslagene gedetacheerd in Nederland en in het laatstgenoemde jaar keerde hij naar Indië terug, waar hij in 1895 als kapi tein bij den generaion staf werd benoemd. Als zoodanig trad hij in 1896 op als chef van den gewestelijken staf van Sumatra's Westkust. In 1901 volgde zijn bevordering tot majoor en in 1903 tot luitenant-kolonel, in welken rang hij aangewezen werd als commandant der vesting-artillerie.* In 1907 werd hij op non-activiteit gesteld, doch in hetzelfde jaar keerdo hij weer in den werkelijken dienst terug en werd hij commandant der veld- en bergbatterijen. In 1909 volgde zijn promotie tot kolonel, terwijl hij in 1911 aangewezen werd als chef van het wapen der artillerie en tevens be noemd werd tot gencraal-majoor. Eenige jaren tevoren was generaal Kro nouer bij Koninklijk Besluit benoemd tot lid der directie van het Militaire Wedu wen- en Weezenfonds, in welke functie hij werkzaam bleef, totdat deze directie in 1914 opgeheven werd cn aan de leden onder dankbetuiging eervol ontslag werd ver leend. In 1916 werd hij aangewezen als tijdelijk commandant van het leger in Indië, welke hooge betrekking hij eenige maanden ver vulde, in afwachting van de definitieve keuze van een legercommandant. Toen deze benoeming was afgekomen, verzocht, generaal Kronouer ontslag uit den militairen dienst, hetwelk hem op de meest eervolle wijze on onder dankbetuiging voor de vele diensten aan den lande bewezen, werd verleend. Tevens werd hem den titu- lairen rang van luitenant-generaal toege kend. Generaal Kronouer was gerechtigd tot het dragen van het Eere-teeken voor Krijgsver richtingen in Atjeh 18951896 en 1873 1875. Ook was hem in 1897 het Ridderkruis 4e klasse Militaire Willemsorde toegekend, terwijl zijn groote verdiensten eveneens wei-den erkend in 1899, toen hij tot ridder de orde van Oranje-Nassau werd" be noemd. In 1911 werd generaal Kronouer bevor derd tot officier in de Oranje Nassau-orde. ZIJN VROUW DOODGESTOKEN Een daad van opperste liefde, die menschelijk veranU woord was". Laakbare levenswijze der vrouw Voor de Rotterdamscho rechtbank heeft terechtgestaan de 38-jarige scheepskok C. G. v. E., die in den avond van den 19en April zijn vrouw E. de Roo met een mes zes steken heeft toegebracht, waarvan een in den linkcrlong was gedwongen en den dood veroorzaakt had. Verdachte had zich nu ter zake van doodslag te verantwoorden. Sub- sidair was hem ten laste gelegd zware mis handeling, den dood ten gevolge hebbend. Verdachte was diep onder den indruk, toen hij bekende zijn vrouw te hebben ge stoken. Het huwelijk tusschen hen was niet go id geweest. Verdachte is een be scheiden en zuinig man. Zijn vrouw hield van het bonte leven, was verkwistend en nam het met de zeden ook niet zoo nauw. Herhaaldelijk had deze toestand aanleiding gegeven tot oneenighcid en ten slotte was de vrouw uit de echtelijke woning verdwe nen. Verdachte had toen zijn intrek geno men in een pension aan de Delftschevaart Daar woonde hij in een April, toen zijn vrouw kwam cn te kennen gaf. dat zij weer met verdachte wilde samenwonen. Do vreugde was echter voor korten duur, want toen de vrouw in den avond van den I9en April in verdachte's kosthuis aan de Deut sche vaart kwam, deelde zij hem mede, dat zij hem toch maar weer zou verlaten. Ver dachte hield, ondanks alles wat er voor gevallen wa6, zielsveel van zijn vrouw cn die mededeeling bracht hem buiten zich zelf. Hij greep een mes, dat op de tafel lag en dat gebruikt was voor het snijden van brood. Daarmee had verdachte in het wilde weg naar zijn vrouw gestoken. Hij zou volgens zijn verklaring niet de bedoeling gehad hebben haar te dooden. Slechtö was de opwelling in hem om haar te verhinde ren weg te gaan en daarmee een slechte toekomst tegemoet. Dr. E. C. van Rijssel had sectie verricht op het lijk en geconstateerd, dat de vrouw zes steken had gekregen. Een daarvan liep van den rug tot in den long. Deze steek was doodelijk. Dr. W. N. Donkersloot heeft een psychia trisch onderzoek naar verdachte ingesteld. Deze is onder gewone omstandigheden eon kalm en rustig man met tal van goede ka raktereigenschappen. Getuige i6 tot de con clusie gekomen, dat verdachte de daad heeft bedreven in een toestand van bewustzijns vernauwing, ontstaan als reactie op het zich langen tijd inhouden. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Mcischke, achtte den ten laste gelegden doodslag niet bewezen. Wel echter do zware mishandeling met doodelijk gevolg. Het O. M. ging in het kort de voorgeschie denis na, waarin de vrouw zulk oen laak bare rol gespeeld heeft. Volgens het O. M. heïft de man van zijn vrouw gehouden tot het oogenblik, dat voorafging aan het be drijven van de daad. Van hem kan gezegd worden, dat hij het liefste heeft gedood, wat hij bezat, uit angst, dat het een erge toe komst tegemoet zou gaan. Verdachte heeft veel geleden cn daarmee wil het O. M. reke ning houden. Hij cischt ten slotte 5 jaar ge vang ?nisstraf. De verdediger, mr. F. Eikelenboom, wees er op, dat uit het rapport van den psychia ter blijkt, dat er gereedc twijfel kan bestaan over de vraag of verdachte juridisch aan sprakelijk kan worden gesteld voor zijn daad. Pleiter aarzelt niet daarop ontken nend tc antwoorden. Volgens hem is er niet voldoende bewustzijn geweest om opzet mo gelijk te maken. Op grond van de moening van den psychiater concludeerde pleiter tot ontslag van rechtsvervolging. Bovendien is SPIEGELRUITEN INGESLAGEN BIJ DE HAAGSCHE BIJENKORF. Daad van twee werkloozon. "sGravenhagc, 8 Juli. Hedenmiddag hebben twee uit Zevenhuizen afkomstige werkloozen, een 49-jarige kleerenmaker cn een 33-jarige bontwerker, die sedert kort in de residentie woonachtig zijn, vier grooto spiegelruiten ingeslagen van het magazijn de Bijenkorf in de Wagenstraat tc Den Haag om zoodoende de aandacht op zich te vestigen, aangïzien zij, naar hun beweren, niet voor steun in aanmerking komen. Zij zijn door de politie gearresteerd en tegen hen is proces-verbaal* opgemaakt wegens vernieling:. RELLETJES IN HET GHETTO. Hitlerianen aangevallen. Amsterdam, 8 Juli. Eci\ tiental Duitschers, getooid met hot Hekenkreuz beging van morgen de onvoorzichtigheid, een tocht, to maken door do Amsterdam- schc Jodenbuurt. Zij werden overal met scheeve oogen aangekeken en toen dc Hitle rianen dezen stillen wenk niet begrepen, nam de overwegend Joodsche bevolking haar toevlucht tot krachtiger maatregelen. De aanhangen van Hitler werden van alle kanton besprongen en er ontstond een for- meele vechtpartij, waarin de Hitlerianen „Sicgreich geschlagcn" werden. De politie moest hen voor een totale ver nietiging behoeden. Een hunner die schram men had opgeloopen, werd op het politie- buraeu verbonden. Dc overigen werden on der politiegeleido naar een huis aan een der grachten gebracht, waar zij geestver wanten hoopten te vinden. (Msb.) STORMSCHOOL, Bezuiniging op het onderwijs. In verband met de bezuiniging wordt het onderwijs aan de Stormschool geschorst en gaan de door den inspecteur der infanterie voorgeschreven cursussen voor beroeps- en reserve officieren en onderofficieren niet door. zijn nog steeds verkrijgbaar OERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. Hl. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 292. verdachte's daad er een geweest van op perste liefde, die menschelijk verantwoord was. Mocht de rechtbank niet komen tot een ontslag van rechtsvervolging, dan ver zocht pleiter voor dit cxceptioneele gsval een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 12 Juli. Een nota namens de gemeente aan de regeering. Amsterdam, 7 Juli. De gisteravond geschorste zitting werd hedenavond voort gezet. Een nota van B. en W. betreffende een briefwisseling met de Regeering over de regeling van den steun aan werkloo zen kwam o.m. in behandeling: Deze nota vermeldt, dat B. en W. zich tot de Regeering hebben gewend op verzoek van den Raad om den steun aan de werk loozen te verhoogen. De minister heeft ech* ter geantwoord geen vrijheid te kunnen vinden aan het verzoek. Voornamelijk door de communisten werd geprotesteerd tegen de houding van de Regeering. Ook de heer Pothuis (s.d.) was ontstemd over het niet gemotiveerde antwoord van den minister. Een steun van 13.50 p. week is veel te laag. Ook dr. Schlichting (R.K.) is ontstemd. Hij gelooft dat de houding van B. en W. veel te slap is geweest. De wethouder van Armenzorg de heer J. Douwes zegt, dat men zich bij het besluit van de Regeering moet neerleggen, want dc millioenen, die de Regeering aan de ge meente vergoedt, kunnen door dc gemeente niet gemist worden. Na repliek werd de nota voor kennisgeving aangenomen. De voordracht om de gemeente te doen medewerken tot de oprichting van „De Amsterdamsche Stichting voor Vereenigde Woekerbestrijding", in het kapitaal dier stichting door de gemeente te doen deelne men, een krediet en rekening courant bij het gemeente girokantoor te openen en aan haar telken jare een subsidie toe te kennen, werd na eenige opmerkingen dio hoofdzakelijk betroffen zich niet te veel illusies te maken van de resultaten, goed gekeurd. EXPEDITEUR VEROORDEELD. Wegens diefstal met braak tet Laren. Amsterdam, S Juli. In den nacht van 5 op 0 December 1931 werd ingebroken in het. gebouw van de bakkerij van de Coöpe ratie „Steunt Elkander" te Laren. Uit een brandkast die opengebroken werd, namen de indringers een bedrag van f 1875.— weg. Verdacht van diefstal met braak word de 36 jarige expediteur W. F. wonendo tc Hil versum door dc Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. De man ging in hooger beroep. Con form den ei sell van den procureur-generaal bevestigde het Hof heden het vonnis der rechtbank. K. BEEKSTRAAT 6. TEL. 543 AMERSFOORT. BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. „Sedert lk met autorijden begon heb Ik er altijd naar verlangd, een Rolls-Royce te hebben en nu heb lk er een niet duur voor 35 gulden, vind Je wel (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6