IN MASSA'S SLIJTERIJ KEOKEN^SÏEM „HET DOMME POTLOOD" Afweer van critiek in het rapport Weiter ONDERZEEBOOT TE WATER GELATEN CRISIS UIT VOER WET CRISIS ZUIVELCENTRALE NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 NIEUWE MODELLEN RADIOPROGRAMMA Had het „intelligente" potlood wel kunnen bezuinigen? lil de „Aigemecne Opmerkingen" van het rapport Welter wordt o.m. gezegd: In overeenstemming met de haar ver strekte opdracht heeft do commissie als op zet aangenomen een aigemecne verlaging van het peil dor uitgaven, met handhaving dus voor zooveel mogelijk van hetgeen be staat, met instandhouding van do organisa ties der diensten en administraties, welke do Staatstaak uitvoeren. De aanvaarding van den hooger aange geven opzet bracht mede, een zooveel mo gelijk vasten maatstaf aan te nemen voor do verlaging van hot niveau der uitgaven en dien dan verder zoo strikt mogelijk toe te passen. Hierin is do verklaring to zoe ken voor de voorgestelde procontische ver laging van do posten voor personeelssala- rissen, materieele behoeften en subsidies, die het niveau van het budget in hoofdzaak beheerschcn. De aangenomen percentages zijn in zoo verre willekeurig, dat niet langs den weg der strikte redeneering kan worden bewe zen, dat zij niet hooger en niet lager kun nen zijn, maar houden uiteraard ten nauw ste verband met het doel, dat wij ons ge steld hebben, n.l. liet budgot der uitgaven zoodanig te verlagen, dat onder niet al te ongunstigo omstandigheden het opstellen van een sluitende begroeting practisch te verwezenlijken is. De commissio begrijpt ten volle, dat aan deze werkwijze bezwaren verbonden zijn, wijl zij iets mechanisch heeft. Do sterke overtuiging, dat vóór alles verlaging van uitgaven wordt geboden in het belang der gemeenschap, heeft haar dio bezwaren doen ter zijde stellen in het bewustzijn, dat ter wille van het hoogsto belang zoo noodig belangen van lager orde moeten worden opgeofferd. Zij heeft daartoe bo vendien vrijheid gevonden, omdat zij er van overtuigd is, dat do posten, zooals die op do achtereenvolgende begrootingen voorkomen, vaak sterk beheerscht zijn door de beschikbare middelen, meer nog dan door do behoeften. Het is te voorzien, dat vooral van do zijde van personen, organisaties en diensten, wier belangen daardoor worden getroffen, het bekende verwijt zal worden vernomen, dat het „domme potlood" de bezuinigings voorstellen heeft beheerscht. Het voren staande, moge aantooncn, dat, wat men overigens van de voorstellen moge zeggen een leidende gedachte daaraan geenszins h.eeft ontbroken.-aldus de commissie. Zij overigens dc vraag, of .,het intelligente potlood" wel do bezuinigingen had kunnen aangeven, die het resultaat van onzen ar beid zijn geweest. Niet alle bezuinigingen zijn aanstonds te verwezenlijken. Verschillende eischen tijd om doorgevoerd te wordon on haar uit werking in het budget te demonstrecrcn. Dit is onvermijdelijk, wil men ontwrich ting voorkomen. Maar dergelijke bezuini gingen „in perspectief" maken te meer stringent de bezuinigingen, welke dadelijk doorgevoerd kunnen worden, omdat zij technisch gemakkelijk to verwezenlijken zijn. Als uitgangspunt van arbeid heeft :1c commissie genomen dc uitgaafposten, zoo. als die zijn vastgesteld in het ontwerp der begrooting voor 1932. De commissie meent niet, dat haar voor stellen geen bezwaren aankleven, maar zij moet waarschuwen voor den waan, dat andere of anders opgezette bezuinigings voorstellen minder bedenkingen zouden ontmoeten. Onderwijzers-kloosterlingen. In het rapport Weiter wordt over de hier boven gegeven materie het volgende ge zegd: Een talrijke groep onderwijzend perso neel heeft, vrijwillig afstand gedaan van vele behoeften en zijn salaris is dus aller minst in overeenstemming met de kosten van hun levensonderhoud. Wat collectief bij den standplaatsenaftrek en individucel bij den ongehuwdenaftrek als rechtsgrond wordt aanvaard, behoort niet buiten wer king te blijven bij dezo grooto groep, die ten aanzien van de behoeften in een andere verhouding verkeert dan ambtenaren, die in gezinsverband of alleenwonend leven. De commissie, die er zich van bewust is, dat hier onwillekeurig een gevoelige plek in de onderwijspolitiek wordt aangeraakt, heeft de overtuiging, dat met haar voorstel geen schade wordt toegebracht aan het fundament der gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, doch dat het tegen deel daarvan het govolg is, daar een einde zal komen aan do inconsequentie, dat voor een bepaalde, omvangrijke groep van over eenkomstig de regels van het Bezoldigings besluit voor ambtenaren en gesalarieerd onderwijzend personeel het behoefte-cle ment bij de regeling der bezoldiging bui ten heschouwing wordt gelaten Door deze groote bezuiniging zal het on derwijs in geen enkel opzicht benadeeld worden en een ernstige grief worden weg- zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekendo S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 292 genomen, die velen tegen do practijk der financicclc gelijkstelling cn daardoor tegen die gelijkstelling zeker hebben. De voorzitter der commissie heeft zich met dit voorstel niet kunnen vcreenigen, daar z.i. de rechtsgrond ontbroekt om ten aanzien van do rechten van het hierbe- docld personeel op 6alaris rekening te hou den met eon bijzonder behoefte-criterium dat niet voor allen gelijkelijk cn in dezelf de mate geldt. In dc vrijwillige beperking vu'-, behoeften kan z.i. die rechtsgrond niet zijn gelegen; zou men die als zoodanig willen aanvaarden, dan komt men, gelijk wol geen betoog zal behoeven, in dc prac tijk tot conscquonlics, dio onvaardbaar zijn. De zaak komt z.i. uiteraard gansch anders te staan, indien eon regeling zou worden getroffen, welke al het uit 's lands kas be zoldigd personeel, dat in gestichten of in richtingen in gemeenschap leeft, wegens goedkoopere levenswijze en goedkooper le vensonderhoud aan een bijzondere korting onderwerpt. Gebouwd op de hellingen der Rots terdamsche Droogdok Maatschappij. Rotterdam, 11 Ju'.i. Hedenmorgen werd van een der hellingen van do Rotter- damsche Droogdok Mij. met goed gevolg te later gelaten dc onderzeeboot K. X.V, ge bouwd in opdracht van don Staat der Ne derlanden cn bestemd voor Ned.-Indiö. De doopceremoniön cn het wegnemen van do laatsto beletselen voor de tc water lating geschiedde door vrouwe A. M. Schorer— Dijckmeester, echtgonooto van dc vir.e- admiraal Jhr. G. L. Schorer. Bij het tc water laten waren voorts aan wezig Jhr. G. L Schorer, vice-admiraal, chef van de afdeeling materiaal; Schout bij nacht J. de Granff, chef van den ma rinestaf, Jhr. ir. M. Rappard, directeur van de afdeeling scheepsbouw van het departe ment van defensie; on de hoofdinspecteur voor de scheepvaart dc heer Fock. Na de doopplechtigheid heeft de direc teur van do Rottcrdamsche Droogdok Mij., Ir. Knape, een rede gehouden, waarin bij er op wees, dat dit de eerste onderzeeör is die door zijn Mij. is gebouwd. Vice-admi raal Schorer voerde daarna hot woord on herdacht den overleden directeur van den R D. M. den heer Dijckgraaf, die dostijds het contract loekendo van den bouw van de onderzeeër. 'sGravenhage, 11 Juli. Do minister van economische zaken en arbeid heeft zijn beschikking van IS Januari met betrek king tot dc regeling van den uitvoer naar Frankrijk aangevuld met dc rubrieken: le vende schapen cn slachtpaarden. Hot tijdvak, waarover de certificaten van oorsprong worden verlcond, bedoeld in art. 3 van het koninklijk besluit van 4 Januari, is vastgesteld voor levende schapen van 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1931 cn voor slacht paarden van 1 Januari 1931 tot 1 April '32. Met het uitgeven van deze certificaten is belast de heer P. van Zwanenberg te Nij megen. De kosten aan het afgeven der cer tificaten voor levende schapen verbonden, zijn bepaald op ƒ0.25 per schaap, met con minimum van 1 per certificaat en voor slachtpaarden op 3 per paard. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Naar den heer Van Zadelhoff tor oore kwam, bestaan er plannen om den bewaak ten overweg bij wachtpost 34 aan den Zui- dendijk op do grens van Dordrecht en Dubbeldam to veranderen in een onbe- waakten overweg. In verband daarmede, vraagt hij aan den Minister van Waterstaat of deze weet, dat daar ter plaatse per 24 uren ongeveer 100 troinen passecren; dat het verkeer over dien overweg zeer druk is en nog voortdu rend toeneemt; en dat do toestand daar zoo danig is, dat er geen vrij uitzicht op de spoorbaan is. In dezo omstandigheden ver zoekt hij voorts den Minister al het moge lijke te willen doen om to bevorderen, dat dat bewaking van dien overweg daar een zeer gevaarlijken toestand zal scheppen, die tot de ernstigste gevolgen kan leiden? HET MEMEL-STATUUT. Voor het Permanente Hof van Int Justitie. 'sGravenhage, 11 Juli. In do heden ochtend voortgezette behandeling voor hoi Permanente Hof van Internationale Justitie van bet geschil tusschun de rogeerlngun van Frankrijk, Engeland, Italië cn Japan eener- zijds1, en van Lithauen anderzijds over de interpretatio van het statuut van Memel, waren de vragen 5 en 6 van het Inleidend verzoekschrift aan de orde betreffende de regelmatigheid van de instelling van het director' im-Simaitis door den gouverneur van Memel en van de ontbinding van de Kamer van Afgevaardigden, toen dit direc torium niet het vertrouwen der Kamer had verworven. De heer Cnarguéraud namens Frankrijk en Sir William Malkin namens Engeland betoogden, dat de door den gouverneur ge volgde handelwijze in strijd was met het statuut. De vertegenwoordigers van Italië en Ja pan sloten zich hierbij aan. Morgenmiddag zal de Litauache agent antwoorden. Installatie door Minister Verschuur. Vrijdagmiddag heeft minister Verschuur in een der vorgaderzalen van zijn departe ment de Crisis Zuivel-Ccntralc geinstal leerd met het uitspreken van een redevoe ring waaraan wij het volgende ontleonoir Wel is hot voor do Nodorlandsche vee houderij cn voor don geheelcn Nederland- schen landbouw een gedenkwaardigo go- beurtenis, dat de Zuivelwet op don llcn in hcofdzaak in werking zal treden cn is het heugelijk, dat wij heden mogen overgaan toi de installatie van de Crisis-Zuivelcon- trale. Dit lichaam mogen wij noemen don voornaamsten uitvoerder van de Crisiszui velwet, al mag het voor do nchtige ver vulling oen zijn taak bijstand vinden in ccne commissie van advies, waarin alle groepon van belanghebbenden cn deskun digen nog nader en uitvoeriger vertegen woordigd zijn. Reeds vinden wij in dezo Crisis-Zuivel- centrale oen overzicht van do zuivel en daaraan verwante bedrijven. Een zoo zui ver mogejijke opstelling hebben wij noodig orn in de Crisis-Zuivclcentrale tc beschik ken over zooveel mogolijk cn zoo veelzijdig mogelijke kennis van zaken. Wij wcnschcn, dat bij de uitvoeiing van do Crisiszuivel- wet do Crisiszuivelcentralo al dezo veelzij dige kennis van zaken ten nutle maakt aan hot algemeen belang, rekening hou dende met de verschillende belangen. Maar daar is een zeer groot onderscheid tus- schen het rekening houden mot do ver scheidenheid van dc belangen en anderzijds het vertegenwoordigen van die belangen. Ik wensch u dus niet te beschouwen als eigenlijke vertegenwoordigers van do be langen, waarbij u betrokken zijt, maar ik wensch, dat uw veelzijdigo konnis wordt benut om dc verschillendo belangen zoo goed als hot algemeen belang dat toestaat tc behartigen. Mede in do veelzijdigheid cn in de des kundigheid van de Crisis-zuivclcontrale vindt de regeering een bron van vertrou wen, dat het mogelijk zal blijken, dat dc Crïsiszuivclwet een groote zegen voor on zen landbouw wordt. Bij dat vertrouwen staan de regeering nochtans dc vele zware moeilijkheden zeer duidelijk voor oogen. Wij ontveinzen ons op dit oogenblik niet, dat hier een crisismaatregel moet worden uitgevoerd, waarbij de tegenstelling van de belangen nog uitorst groot is en waarbij de veelheid van artikelen nog tal van bezwa ren zal oplcveron. Wij weten ook, dat oen bedrijf als het zuivelbedrijf zeker in deze tijden, ons zoo veelvuldig voor telkens an dere moeilijkheden plaatst Wel zijn de moeilijkheden uitermate zwaar, waarvoor de regeering wordt gesteld, nochtans heeft zij bet-,volledig vertrouwen, dat doze moei lijkheden zullen worden overwonnen. Van dio moeilijkheden moge ik .gewagen, om dat hot u voorbereidt op de kritiok, wclko de Crisiszuivelcentrole zal ontmoeten. U zult u tot taak rekenen wel to doen en niet al te zeer om tc zien. Ge zult critick vinden, die zich gewoonlijk in ons land nogal krachtig uit, wanneer de wet niet reeds in do eerste dagen aan hel ideaal zal beant woorden; kritiok, die or wellicht ook geon rekening mee zal houden, dat de wet in étappes zal worden ingevoerd. Ge zult goed doon mot niot al te zeer onder de kritiek gebukt te gaan, wanneer bij de uitvoering van do Crisiszuivelwet zal blijken, dat er hier en daar.Iets aan hapert. Tot in hot uiterste hoekje van eiken stal in Nederland zal deze wet haar invloed doen gevoelen. Go zult begrijpen hoezeer wij het dus noodig hebben, dat al diegenen al thans in wier belang do wet is gemaakt, met kracht on al hun macht en nu en dan ook met oen zokere zelfverloochening ach ter de maatrcgolcn van de rogeering staan. Wanneer ik con beroep doe op dc mede werking van den boerenstand, dan is dat vooral in dc eerste plaats op dc organisa ties, opdat door deze wakker gemaakt worde een grooto mate van activiteit, om het welslagen van deze wet te waarborgen. Mocht in de toekomst hier of daar de Crisiszuivelwot worden tegengewerkt of zelfs maar worden overtreden door tncn- schen uit het zuivelbedrijf, dan zal do kracht van den geheelcn boerenstand le vendig moeten worden gemaakt om zooda nige overtreders moreel te veroordcclen als de verraders van hun eigen stand. Die groote moreele kracht roep ik op door middel van de boorenorganlsnties. Mode zal begrepen moeten worden, dat het alge meen belang en dat van den geheelcn boe renstand rechtvaardigt een kras optreden tegen hen, die uit slecht bogrepen eigen belang zich tegon deze crisisregeling zou stellen. Wanneer ik oen beroep op do me dewerking van de organisaties doe, om vooral die grooto moreele kracht in den lande wakker te makon, doe ik dit to meer, omdat ik verwacht, daardoor niet in de noodzakelijkheid to worden gebracht te toonen, dat de hand van dc rogoering, in een zachten handschoen, is een krachtigo hand. Bij do uitvoering van de Crisiszuivelwet heeft do deccntralisatiegedachto voorgeze ten. Wij kunnen niet alles on zeker niet bij een ontworp, dat zijn uitvoering vindt over het gehcele land, concentrceron in rogee- ringsbureaux in Den Haag. Daarom waren wij zoo gelukkig, toon wij aantroffen een ver doorgevoerde organisatio van produc tie en distributie en daarom waren wij ook zoo gelukkig, dat wij hebben kunnen profi- tecren van de boter- en kaasconlróle-sta- tions. Het zijn die lichamen, dio bij dc de centralisatie worden betrokken. Indien hier in Den Haag bij de Crisiszuivelccntrale een zekere leiding moet berusten, dan zal die zich tot do hoofdzaken beperken en zich rechtstreeks richten tot de uitvoerende ge decentraliseerde lichamen. Zoo kunnen wij de uivoering van deze wet mot gerustheid tegemoet zien. De redo van den minister werd beant woord door den voorzitter, den heer Buckmann. DE LOONEN IN HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. Amsterdam, 11 Juli De looncommis- sic krachtens art. 26 der collectieve arbeids overeenkomst in do typografie heeft tot haar onpartijrligen voorzitter aangewezen Prof. mr. P. S Gerbrnndy, hoogleoraar non de Vrije Universiteit tc Amsterdam, die doze benoeming heeft aanvaurd. HET GEVEN VAM TEEKENS BIJ RICHTINGVERANDERING Een nieuw arrest van den Hoogen Raad. Onder alle omstandigheden verplicht! Het is duidelijk dat een van de verstandig sto cn nuttigste voorschriften van het Mo tor- en Rijwielreglcmont to lezen is in arti kel 4, hetwelk, voor zoover voor het hier te bespreken onderwerp van belang, in houdt dat do op den weg rijdende automo bilist verplicht is, ingeval hij voornemens is van richting to veranderen, van dat voorncmön tijdig to doen blijken, hetzij door middel van een richtingaanwijzer, hetzij door het uitstoko» van con hand. Men treft hier oen dor meest elementaire veiligheidsbepalingcn aan, zonder welke het verkeer op losse schroeven zou staan, en schrikbarende gevaarstoestanden in het le ven zouden worden geroepen. Het kan daar om den automobilist niet voldoende en niet te dringend wordon toegeroepen: Geeft Uw teeken dat ge van richting wilt veranderen tijdig! Hot niot voldoen aan deze verplichting is in de eerste plaats strafbaar gesteld in het Motor- en Rijwielreglement zelf. Do maxi mumstraf is twintig dagen hechtenis of honderd vijftig guldon boete. Maar ook onder nog een andere strafbe paling kan het verzuim om lijdig een tee ken van richting-verandering te geven, val len. Men ziet hcrhaaldolijk op den weg ge beuren dat een automobilist zonder zich re kenschap te geven van het overige vorkeer op den weg, cn speciaal niet lettend op hel Inhalend verkeer, den linkerrichtingaanwij- zer uitsteekt en op hetzelfde oogenblik, mir nichts, dir nichts, naar de linkerzijde van den weg overstockt. Dat een dergelijke onverantwoordelijke, ja rockeloozc manoeuvre levensgevaarlijk is, moet worden ingozicn. Eu do automobi list is niet alleen strafbaar op grond van artikel 4 van het Motor- en Rijwiclregle- ment, doch tevens wegons het in gevaar brengen van do veiligheid van het verkeer en kan mitsdien tot een maximum straf worden veroordeeld van drie maan Jen hechtenis of duizend gulden boete. Zijn ongelukken bet gevolg van do be doelde laakbare handeling, dan kan de Of ficier van Justitie een vervolging instehen wegens hot voroorzakon van lichame'ijk letsel, of dood door schuld, misdrijven wel ke in het wetboek van strafrecht worden bedreigd met gevangenisstraf van zes of negen maanden. Het bovénstaande djeno om hier ter p»aat so nog eons nuitdrukkelijk te doen uitko men welk groot belang moet worden ge hecht aan het geven van teckens in bet verkeer, en aan het tijdig goven daarvan Nu heeft zich echter een vraag voorge daan waaromtrent roods lang verschillen de meeningon bestonden, cn die daarom door het bostuur der Koninklijke Nodor landsche Automobiel Club aan den rechter tot in hoogsto instantie is voorgelegd, cn wel deze: Behoort men een toeken to go- ven dat men voornemons is van richting tc vorandoren, ook wanneer er zich, noch op den weg dien men berijdt, noch op dien welko men wil Inslaan, cenig ander ver keer bevindt." In do proceduro dio thans tot in hoogste instatie berocht is, kwam inderdaad vast te staan, dat er zich, op de boide wegen, die voor don automobilist overzichtelijk wa ren, geen ander verkeer, noch motor- of andere rijtuigen, noch fietsers, noch wan delaars bevonden. Door den ondergeteckendo werd, gezien dezo omstandigheden, het standpunt inge nomen dat de verplichting tot het geven van een teeken niet bestond, en wel op grond van de letter van de wet, duidende aldus dat men van het voornemen om van richting to veranderen, tijdig moet doon blljkon, hetgeen veronderstelt dat cr zich ander verkeer op den weg bevindt. Voorop dient to worden gesteld, dat, waar men bij den automobilist verschillende mee ningen hoort verkondigen, de rechterlijke macht unaniem van oordeel blijkt te zijn dat onder omstandigheden als gemeld, niet temin een teeken moet wordon gegeven. De Kantonrechter overwoog dat het „deen blijken" enkel betreft den bestuurder op wlon de verplichting rust, en het voor schrift niet ten aanzien van dat doen blij ken inhoudt dat zulks voor het „andere" verkeer moot blijken. Bovendien was hij van meening dat een bestuurder van oen richtingveranderd motorrijtuig nooit mot zekerheid kan weten of er nog ander ver keer aanwezig is, in het bijzonder achter oprijdend, veelal voor het voorgaande mo torrijtuig niet nauwkeurig te onderschei den verkeer. Do rochtbank onderschreef de overwegin gen van den kantonrechter, zonder daar aan iets toe te voesen, nadat do OHicier van Justitie oridor meer als zijne mccning had verkondigd dat het pcven van een iee ken ccn reflexbeweging behoort te zijn en het daarom niet te verdedigen zou zijn deze in sommige gevallen achterwege te laton. De Hooge Raad kwam tot de volgende slotsom: Dc tekst van het desbetreffende wotsartikel leidt ertoe in die bepaling een algemeen geldend voorschrift te zien voor de bestuurders van motorrijtuigen om, al vorens van richting te veranderen, een tee ken te geven. Voor de juistheid van deze opvatting he roept ons hoogste rechtscollcgo zich op de geschiedenis van het artikel. Vroeger hield dit namelijk een beperking in, daar tosn de verplichting om door het geven van een teeken van het voornemen van richting te veranderen te doen blijken vorbonden was aan do voorwaardo dat door het geven van dat teeken do vrijheid of do veiligheid van het verkeer op den weg zoudo wordon belemmerd of in gevaar gebracht. Uit de omstandigheid up dat die beperking bij de laatste wijziging van hot Motor- cn Rij- wiolreglomcnt niot is overgenomen, en evenmin oen andere beperking daarvoor in de plaats is gesteld, spreekt duidolijk d/ bedoeling dat het voorschrift voortaan on beperkt zou gelden voor allo gevallen waarin de bestuurder van een motorrijtuig voornemens is van richting to veranderen. Het is de moening van het bestuur der Koninklijko Nederlandscho Automobiel Club dat zij een goed werk verricht door de rechtszekerheid voor don automobilist, in dubieuse gevallen als het onderhavige, te bevorderen. Mon weet thans waaraan inen zich tc houden heeft. Mon gevo steeds do teekens. Men stelle »r zich op in dat dit, zooals de Officier van Justitie dit wiide, een reflexbeweging wordt, die men op ueti duur niet meer kan nalaten. Hot arrest van don IToogon Raad heeft wederom ccnigo onzokerhoid weggenomen. Mr. N. R. II. VAN ESSEN, Juridisch adviseur der Kon. Nedcrl. Automobiel Club. Woensdag 13 Juli. Huizen. N.C.R.V. 8.00—S.30 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgonconcert. 10.00—10.30 Zang door het N.C.R.V. Da meskoor. 10.30—11.00 Korto Ziekendicnst, te leiden door Ds. P. N. Kruyswijk, Geref. Predikant te Hilversum. 11.00—12.00 Harmonlumbespcling door den heer M. F. Jurjaanz, tc Hilversum. Zang: Mej. A. Geest, sopraan. 12.15—2.00 Concert: Mcviv C.v. Raven- zwaay-Möllonkamp, zang. II. ITormann, viool. II. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. IIorst-Bleckrode, plano. 2.30—3.00 Gramofoonmuziek. 3.09—5.00 Concert: Phia Berghout, harp. Leo Oostdam, fluit. IIcnk J. Berghout, cel lo. 5.00—6.00 Kindoruurtjo, tc lcidon door Mej. W. M. G. Vollenhoven. Zang: Mevr. L. J. A. v. Neerdon-Ongcrs. Begeleiding: Do Hcor M. F. Jurjaanz. Al len to Hilversum. 6.00—7.30 Concert: II. Hermann, le viool. P. J. Oskam. 2o viool. K. F. Borgers, cello. Aan (jen vleugel: Louise Lauenroth. 0.30—G.45 Spreker: Do Hoer H. Amolink, Lid van de Tweede Kamer der Statcn-Gc- neraal, Secretaris van het Christ. Nat. Vak verbond in Nederland. 7.45—8.00 Persberichten van het Nod. Chr. Persbureau. 8.00—9.00 Carillonconcert van de Marti nitoren te Sneck. door don heer J. Nauta. Stadsbeiaardier. 9.00—9.30 Spreker: Ds. P. N. Kruyswijk, Geref. Predikaut, te Hilversum. 9.30—10.30 Liederen-recital door Hans Gruys, alt-mezzo. Aan den vleugel: Felix de Nobel. 9.45 Persberichten van liet Persbureau Vaz Dios te Amsterdam. 10.30—11.30 Gramofoonplatenconcert. Hilversum. V. A. R. A. 6.45—7.00 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper. 7.307.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper. 8.01 Gramofoonmuziek. V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzonding voor arbeiders in do con tinubedrijven, met medewerking van het Trio John Brookhouso Mac Carthy, Tooneel, 0.1.v. Willem van Cappellen, Minny Erf- mann, voordracht. 12.01 ITot Septet o.l.v. Is. Eyl, afgewisseld door gramofoonmuziek. 2.15 Onze Keuken, door P. J. Kers Jr. 3.00 Piano-recital door Jonkvrouwo E. Sickinghe. 3.30 Voor de kinderen met medewerking van het Tooneel o.l.v. Willem van Cappel len, Joh. Jong, piano, Oom Henk. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Orgelspel door Joh. Jong. 7.00 Offert uw oudo bclastingplaatjes door 1. Lessing, voorzitter van do Vereeniging tot Bevordering der belangen der T.B.C.- patiëpten in Nederland. 7.15 Orgelspol (vervolg). 7.45 A. M. do Jong vertelt over zijn Rue- mecnscho reis, !T. 8.00 Orkest o.l.v. Hugo do Groot, solist Julius Hagenaar, marimba. 8.30 „Overgeschakeld op Genève", satyre In 1 bedrijf. 9.10 Orkest (vervolg). 10.00 Uitzending voor den Algemecnen Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden. 10.15 Het Orkest (slot). 11.00 Persberichten van Vaz Dias. 11.15 Gramofoonmuziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7