AMEDSFOORTS <ÜH DAGBIAD Dinsdag 12 Juli 1932 31e Jaargang No. 10 DERDE BLAD GEHEIMENVAN LAUSANNE HEVIGE BEROERING IN DE BORINAGE V0N PAPEN VERDEDIGT ZIJN HOUDING .DE EEMLANDEET Mededeelingen van de Daily Herald Officiëele dementi's Londen, 11 Juli. (V. D.) De Daily He rald heeft gemeld, dat behalve het verdrag van Lausanne vier geheime overeenkom sten zouden zijn gesloten, waardoor het geheele verdrag aan waarde verliest. Do Londensche dagbladen deelon de in zichten van de Daily Herald in hoofdarti kelen. Officieele instanties nemen als volgt stel ling nopens de mededeelingen van de Dai ly Herald: 1 Ten aanzien van het z.g. Gentlemen- agreement volgens hetwelk Engeland, Frankrijk en Italië het verdrag van Lau sanne eerst zouden ratificeeren, nadat een bevredigende overeenkomst met Amerika inzake de kwestie der oorlogsschulden zou zijn tot stand gekomen, wordt verklaard, dat minister-president Macdonald Dinsdag in het. Lagerhuis hierover nadere mededee lingen zal doen. De bizonderheden zijn wat ingewikkeld, zoodat niet kan worden voor- uitgeloopen op de verklaring van Macdo nald. 2 Do Daily Herald heeft beweerd dat 'een overeenkomst is tot stand gekomen tus- schen Engeland, Frankrijk en Italië, waar bij iedere staat zich verplicht met Amerika geen overeenkomst te sluiten welke in strijd is met de belangen der beide aildere sta ten. De officieele instanties verklaren, dat hiervan geen woord waar is. De beide andere door de Daily Herald ge noemde overeenkomsten tusschen Engeland en Frankrijk, althans tusschen Engeland en Italië betreffende de voorloopige staking der schuldbetalingen aan Engeland, zijn volgens officieele Britsche mededeelingen geen geheime overeenkomsten, doch het zijn overeenkomsten waarvan de inhoud is gepubliceerd. Reserve van Stimson ten aan zien van Gentlemen's agree ment. Washington, 11 Juli. (V. D.) Staats secretaris Stimson weigerde zich uit te la ten nopens het gentlemen agreement tus schen Engeland en Frankrijk. Hij verklaar de dat de Amerikaansche regeering geen vertegenwoordiger te Lausanne heeft go- had en dat niemand gerechtigd is geweest in opdracht der Amerikaansche regeering te spreken over een of ander gentlemen- agreement. Senator Shipstead (Minnesota) verklaar de, dat een toestemming der Amerikaan sche regeering inzake schuldenschrapping aan landverraad zou grenzen. Ter gelegen heid van het bezoek van Laval aan Ame rika is in do Europeesche hoofdsteden be weerd dat Laval met Hoover een overeen komst zou hebben getroffen nopens de schrapping der oorlogs- en herstelschul den. Noch het Witte Huis, noch het de partement van Staat heeft deze bewering ooit gedementeerd. HET RESULTAAT VAN LAUSANNE. Berlijn, 11 Juli. (V.D.) Hedenochtend is het rijkskabinet bijeengekomen en heeft ai- lercèrst het rapport van den rijkskanselier over de conferentie te Lausanne in ont vangst genomen. Het kabinet heeft met algemecne stommen de houding van de Duitschè delegatie goedgekeurd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de verklaring, die Herriot zou hebben af gelegd, dat wanneer de overeenkomst van Lausanne niet zou worden geratificeerd, het Youngplan weer in werking zou tre den, niet in overeenstemming is met de overeenkomsten. Totdat de ratificatie zal zijn geschied, duren de overgangsbepalin gen voort, gedurende welken tijd Duitsch land geen enkele betaling doet. Wanneer een dor zes mogendheden, die de overeenkomst hebben geteekend, deze niet ratificeert, dan moet, zooals Macdonald uitdrukkelijk verklaard heeft, een nieuwe conferentie plaats hebben. Van bevoegde zijde wordt overigens in verband met de berichten in de pers dat Brüning aan een vastbesloten „neen" zou hebben vastgehouden, en minder toegevend zou zijn geweest, verklaard, dat nog geen conferentie internationaal zoo slecht is voorbereid, als die te Lausanne. Er wordt op gewezen, dat de schuldeischers-mogcnd- heden oorspronkelijk een vordering van acht milliard waren overeengekomen, die tenslotte tot drie milliard naar beneden werd gebracht. HET ENGELSCH-IERSCHE CONFLICT. Londen, 11 Juli. (H.N.) Het Icrsch-En- gelsche conflict is weer verscherpt door de publicatie van de correspondentie, welke tusschen den Engelschen goevcrneur-gcnc- raal James MacNeill en De Valera is ge voerd, waarin 1 eerstgenoemde zich ten zeerste beklaagt over de uittartende hou ding, door de Iersche regeering bij verschil lende gelegenheden aangenomen. MacNeill dreigt met aftreden, indien De Valera geen behoorlijke verontschuldigingen aanbiedt. Do Malines van de AntwerpenHarwichlijn Is op de Wcsterschcldc door oen Duitschè tankboot aangevaren. Het beschadigde schip. Bij de opstootjes twee personen gedood Nog steeds botsingen Brussel, 10 Juli (VD). Te Roux is het hedenavond te half zes tot een botsing ge komen tusschen een groep van 250 stakers en een detachement rijwielgendarmen. Ei- werden schoten gelost. Twee arbeiders wer den gekwetst Te Bergen werden hedenmiddag verschei dene communistische leidars aangehouden wegens samenzwering met het doel burger oorlog te ontketenen door dc burgers aan sporen zich te wapenen. In de woning van Malengreau, Asecretaris der communistische revolutionnaire partij, heeft het parket van Bergeii een huiszoe king verricht en het aangetroffen materiaal, onder meer een uitgabreide briefwisseling met Moskou,, in beslag'genomen. De aan houding der communisten geschiedde in aanwezigheid van duizenden stakers, die echter alles kalm lieten verloopen, zoodat het in dit geval niet tot incidenten is geko men. De leden der rëgoering kwamen Zondag morgen bijeen in het ministerie van bin- nenlandsche zaken, teneinde den toestand te bespreken. Brussel, 10 Juli (VD). Dc regeering heeft thans de onomstootolijke bewijzen in handen, dat de staking op communistische en revolutionnairen grondslag berust. Het middelpunt der communistische agitatie is ontdekt is Wasmes in de nabijheid van Ber gen. Er zijn documenten in beslag genomen, waaruit blijkt dat de Belgische communis ten in contact staan met zekere communis tische elementen in Frankrijk en Neder land. Verscheidene communistische leiders zijn gearresteerd. Bergen, 11 Juli (V.D.).' Van de stakers die tijdens de opstootjes te Roux gewond werden zijn er twee overleden aan de ge volgen hunner verwondingen. Een derde, n.l. Willem Bermont, woonachtig te Mar- chienne au Pont, doch van Nederlandsche nationaliteit, werd door een kogel in het zitvlak getroffen. In de nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Marchiennc heb ben de stakers een barricade opgericht rnct dwarsliggers en stcenen en van huizen af gerukte hekken. Zij lieten toen een door gang van 70 c.M. op den steenweg. Ieder persoon die door wcnschte te gaan, moest een tol. betalen van tien tot twintig fran ken, naar men aannam dat hij zou kunnen missen. Betreffende de brandstichting in het kas teel La Providence wordt nog gemeld, dat dit slot geplunderd werd voor het aan de vlammen werd prijs gegeven. De socialistische leider Plumat, secreta ris van dc - mijnwerkerscentrale heeft een artikel, geschreven, waarin hij beweert, dat de revo.lutie naderend is en dat deze week nog een voorloopig bewind te BrussèT zou worden gevormd. Begrijpelijkerwijs ifeeft dit in een «plaatselijk, blad opgenomen ar tikel heel; wat opzien gebaard in dë oproe rige streek. In een persgesprekverklaarde Plumat nog: „Wij willen de staking uitbreiden tct geheel' België. Wij willen liet. vervoer stil leggen, en geheel den handel verlammen. Wij willen ons meester maken van de macht, on een voorloopig.bewind aanstellen, dat in vëer.tig dagen verkiezingen zal or- ganiseeren. In dit zelfde, interview verklaarde Plumat nog dat hij wèl socialist maar geenszins commuuist is. Te Wasmes heeft het parket in de com munistische centrale oproerige geschriften en wapenen, waaronder zelfs geweren, in beslag genomen. Militaire vliegtuigen cirkelen boven de onrustige gebieden, waar de toestand iets rustiger is vandaag; te Charleroi is hot he denmiddag weer herhaalde malen tot bloe dige botsingen gekomen tusschen dc stakers en de gendarmen. In liet Luikscl'io is het volkomen rustig. Het schadevergoedingsvraagstuk kon niet door een eenzijdige daad worden ge-% liquideer d Herstel der Duitschè soevereiniteit Berlijn, 11 Juli (V.D.). Dc Duitschè rijkskanselier Yon Papen heeft Maandag middag de' Bcrlijnsche pers ontvangen om nog eens zijn standpunt ten opzichte van het resultaat van de conferentie tc Lausan ne uifeen te zetten. Als liet belangrijkste meukte hij op, dat de beslissing overde vraag, of men een definitieve regeling 'Van het schadevergoe dingsvraagstuk zoi,i bereiken, of het tot een mislukking van do conferentie met alle daaruit voortspruitende consequenties zou laten komen, nooit door overwegingen van binnenlandsche politiek is beïnvloed. Hij betoogde, dat de stand van zaken toch niet zoo is geweest, zooals men in de. pers lan gen tijd heeft aangenomen, dat wij nog slechts 100 Meter van liet doel verwijderd waren, nadat wij eerst twee jaar geleden een verdrag met> een betaling van 35 mil liard geteekend hadden. Weliswaar is in- tusschen de betaling van deze som onmo gelijk gebleken.' Evenmin, als wij de sedert Versailles door Duitschland gedane ondcr- teckeningen door een eenzijdige daad uit de wereld kunnen laten verdwijnen, even min is het mogelijk geweest het scliadever- goedingsvraagstuk door een eenzijdige daad te liquidecren. Duitschland is slechts de weg der onderhandelingen open gebleven. Hoewel het niet gelukt is een streep, te'zet ten onder alle Duitschè betalingen, toch is te Lausanne een oplossing gevonden, die niet opnieuw het economische léven van Duitschland in gevaar brengt. Naar het eenstemmig oordeel van alle internationale deskundigen is het zeer de vraag, of de lee ningen ten bedrage van drie milliard Mark voor het herstel wel op de internationale markt geplaalst kunnen worden. Wanneer dit wel mogelijk is, dan zal dit het bewijs zijn, dat Duitschland werkelijk zijn econo misch evenwicht herkregen heeft. Men mag verder ook' niet vergeten, dat het geheele schadevergoedingsvraagstuk met de oplos sing van Lausanne verdwenen is. Vierder mag men niet over het hoofd zien, dat dc Hoover annuiteit betaald zou moeten wor den. Bij een mislukking der conferentie tc Lausanne had deze betalingen iéder geval moeten geschieden. Voorts wees de rijks kanselier op hetherstelA'an dc volledige souverciniteit van de rijksbank en van de rijksspoomvégen. De Rijkskanselier hield zich vervolgens bezig met het verwijt, dat hij te Laüsanne politieke kwesties aan de orde heeft'gesteld zonder dat hiervoor een waarborg was, dat zij zouden worden opgelost. Hij stelde de vraag of dit een andere regeering wel ge lukt zou zijn. De oplossing van het ITerstèl- vraagstuk kon op geen andere wijzo wor den verkregen. Ik ben er zekér van ver volgde hij, dat de kwestie van de scliulti aan den oorlóg door de intüssclicn plaats gehad hebbende on cl eëzo eki ngs werkzaam h e d e n po sitief te onzen gunste zal worden beslist. Ik ben het met u daarover eens dat de schrapping van de schuldparagraaf slechts door een intrekking door de' mogendheden mogelijk zou zijn. Mij is echter door een aantal delegaties verklaard, dat deze para graaf met hoofdstuk VIII van het Verdrag van Versailles als geschrapt, beschouwd wordt. Voor ons is dit zeker het geval. Een dor grootc mogendheden heeft bovendien dc Duitschè politieke eischen als ten volle ge rechtvaardigd erkend. Hij de Rijkskanse lier is echter niet in staat te spreken over de Conferenties die hij met den En gelschen minister-president gehad heeft. Hij herinnerde evenwel aan de slotredevoering van Macdonald, waarin diens meening na drukkelijk is tot uiting gekomen. De grond slag ,is bovendien gelegd om te Genèvo ge lijkheid te verkrijgen. Terwijl de pers van de geheele wereld, vervolgde de Rijkskan selier, de tc Lausanne tot stand gekomen oplossing als het einde van de schadever- goedingskwestic en het begin van een nieu we periode beschouwt, schijnt het resultaat in Duitschland door den verkiezingsstrijd verminderd. Hieraan kunnen wij niets ver anderen. Wij zullen afwachten hoe de over eenkomsten over het economische leven en het crcdiet van Duitschland van invloed zullen zijn. Hét verdrag van Lausanne heeft de betrekkingen tusschen de landen belang rijk .verbeterd. EEN VIJFDE SLACHTOFFER BIJ DE KETELONTPLOFFING. Berlijn, 11 Juli (V.D.) De ketelontplof fing op het Berlijnschc pleziervaartuig liècft een vijfde slachtoffer geëischt. Een dei" zwaar gewonden is n.l. in den nacht van Zondag op Maandag in het ziekenhuis overleden. TALRIJKE ONGELUKKEN IN ENGELAND. Londen, 11 Juli (HN). Het aantal onge lukken in Engeland is Zaterdag en Zondag buitengewoon groot geweest. In do Engcl- 6che badplaatsen zijn niet minder dan 20 personen verdronken. Ook het aantal ver keersongelukken was zeer groot. In Lon den kwamen op een feestterrein 2 liliput- spoortreinen met elkaar in botsing, waarbij de machinist van 'één der treinen gedood en 31 passagiers ernstig gewond werden. KERKHOF DER DUITSCHÈ STUDENTEN IN BELGIË. Brussel, 11 Juli. (H.N.) Te Langemarck in Vlaanderen is gisteren het kerkhof der Duitschè studenten,die in 1914 in den slag van Langemarck het leven verloren, plech tig ingewijd. De Duitschè gezant, graaf von Lcrchenfeld, hield daarbij een toespraak, waarin hij de regimenten van jonge Duit schè vrijwilligers, 'die in 1914 de vijandelij ke stellingen onder het zingen van het Duitschlandlicd bestormden, een symbool der Duitschè eenheid noemde. Bizonder in drukwekkend was liet oogenblik, waarop de gezant te midden van de talrijke kran sen een ruiker rozen legde, welke een Bel gische, moecler hem voor dit doel gegeven had. DE TREINRAMP IN TURKIJE. Stijgend aantal dooden. Stamboel, 10 Juli (V.D.) Bij liet spoor wegongeluk op do Angoralijn zijn, naar thans is vastgesteld, 20 personen gedood en 16 zwaar gewond. Verscheidene wag gons'zijn volkomen in elkaar geschoven. DE AMERIKAANSCHE VLIEGERS TE MOSKOU. Berlijn, 11 Juli (HN). Volgens een be richt uit Moskou zijn de Amerikaansche vliegers daar Zondagmorgen aangekomen. Mattern was ongedeerd, doch Griffin was licht gewond. De vliegers verklaarden, dat zij het volgende jaar hun poging, om het re.ccird ,voor- ee-n vlucht om de wereld te verbeteren, willen herhalen. .Het vliegtuig is gedemonteerd en; ook naar Moskou ge- brach t. VETO VAN HOOVER. W a shin g t o n, 11 Juli (V.D.). President Hoover heeft thans, zooals verwacht, zijn veto uitgesproken tegen do Garner-Wagner hulpvöorstellen, welke voorzien een uitgave van 2.1 milliard dollars voor werkverschaf fingsdoeleinden. Het congres werkt een nieuw voorstel uit waarbij de door het Witte Huis bestreden punten werden verwijderd. HITLER VEROORDEELT HET ACC00RD VAN LAUSANNE „Over zes maanden geen drie mark waard". Bcrchtesgaden, 10 Juli (V.D.). Zon dag is hier ter plaatse een grootc meeting gehouden door do N.S.D.A.P. Nadat 6000 S.A.- en S.S.-mannen voor Hitler hadden gedéfileerd, hield Hitler voor 18000 men- schen een redevoering, waarin hij een scherpe scheidingslijn trok tusschon do N.S.D.A.P. en de regepring-Von Papen. II ij kwam hierbij ook te spreken over het nieu we verdrag van Lausanne. Ilij verklaarde, dat dit verdrag, dat een belasting van het Duitschè volk met 3 milliard met zich brengt, over zes maanden geen 3 mark waard zal zijn. Opgetogon ontvangst van Mac donald te Londen. Londen, 10 Juli (V.D.). Toen Macdonald met de leden der Britsche delega.tio aan het Victoria-station te J-.onden arriveerde, werd, hij op zoor geestdriftige wijzo door een duizendkoppige menigte verwelkomd. Slechts met moeite is de premier er in ge slaagd het gereserveerde perrongedeclte te bereiken, waar hij verwelkomd werd door den vertegenwoordiger van don koning en zijn kabinetcollega's. Ook dc Fransche am bassadeur was verschenen. Macdonald on derhield zich eerst met cenigo collega's, waarna hij opmerkte: wij hebben het voor elkaar gebracht en wij hebben meer bereikt dan wij hebben verwacht. Later sprak hij voor de microfoon: Ik' verheug mij wederom hier te zijn, nadat wij een buitengewoon hevigen strijd om do grootste kwestie met liet meest schitteren-' do succes hebben uitgevochten. Ik hoop, dat dit het begin zal zijn van het vertrou wen, de hoop en den goeden, eerlijken cn harden arbeid. Toen Macdonald zich per auto naar Dow- ningstreet begaf, werd hij door de menigto luido toegejuicht Zondagavond lieeft koning George Mac- donald in gehoor ontvangen. Do bijeen- komst duurde anderhalf uur. Horrlot Ie Parijs eveneens enthousiast ingehaald. Parijs, 10 Juli (V.D.). Minister-president; Herriot is Zondag uit Lausanne te Parijs teruggekeerd, waar hij, hoewel het nog ta melijk vroeg in den morgen was, reeds* door een vrij talrijk publiek enthousiast werd ontvangen. Van alle kanten werd Ilerriot gelukwenscht. Hij ontving ook bloemen. Tegenover do persvertegenwoor digers verklaarde Herriot: U kent nog niet alle bizonderheden der onderhandelingen. Zij zijn zeer hard en moeilijk geweest, doch het. resultaat is voortreffelijk. Ik zie geen enkel punt, waar omtrent men het nog oneens zou kunnen zijn. Wat mij in het bizonder moet begrij pen cn in het oog vatten, is het feit der nauwe verbinding tusschen de herstelbe talingen en de intergealliccrdo schulden* Alles is ondergeschikt aan een overeen komst met de Vereenigde Staten. Indiert dc Amerikaansche regcering het verdrag van Lausanne goedkeurt en indien over do kwestie der schulden een bevredigende overeenkomstkan worden getroffen,dan zal de te Lausanne getroffen herstelregeling worden geratificeerd en vruchten afwer pen. In het andere geval zal ieder zijn vrijheid van handelen terug krijgen. In het ^«izon der zou ik dank willen brengen aan de Brit sche onderhandelaars, minister-pre* dent Macdonald, den minister voor de financiën. Chamberlain en den minister van buïten- landsche zaken, sir John Simon. Zij hebben' ons een bewijs gegeven van hun oprechte vriendschap cn de overeenstemming onzer opvatting heeft het ons veroorloofd het doel te bereiken. NA DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De indruk in officieele Fran sche kringen. Parijs, 10 Juli (V.D.) Do opvatting vart de officieele Fransche kringen over het af sluiten van het accoorcl van Lausanno komt hierop neer, dat men van meening is, dat Herriot het maximum bereikt heeft. Men legt er den nadruk op, dat de. eerbied voor de verdragen weer plechtig is beves tigd. Het is verder gelukt voor de eersta maal een nauw contact te scheppen tus schen de herstelbetalingen en de intergc- allieerde schulden. Bovendien legt men er den nadruk op, dat het accoord van Lau sanne eerst na het bereiken van oen over eenkomst der crediteurstaten met Amerika' zal worden geratificeerd. Von Papen weer thuis, Berlijn, 11 Juli (HN). Rijkskanselier von Papen cn de leden der Duitschè delega tie zijn Zondagmiddag te Berlijn aangeko men. De kanselier werd bij den uitgang van het station door het publick met bravoge roep begroet. Donderdag a.s. zal bij op Neudeck den rijkspresident verslag uitbren gen. GROOTE OVERSTROOMING IN VIRGINIA. Twaalf dooden, Charleston, (W. Virginia), 11 Juli. (V. D.) Tengevolge van een ontzaglijke wolkbreuk hééft de gezwollen Paintoreek tweehonderd arbeiderswoningen wegge spoeld, terwijl verscheidene sleden werden overstroomd. Tot dusver zijn twaalf dooclefr bekend, terwijl de schade op V» millioen wordt geraamd. De totale schade is echter nog niet te overzien, hulptroepen zijn ge- alarmeord.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9