SPUITWATER AMEOSFÖOMSCH DAGBiAD Binnenland Feuilleton Donderdag 14 Juli 1932 -DE EEMLANDER- 31e Jaargang No. 12 TWEEDE BLAD VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK DE ONWEDERS VAN DINSDAG A. VAN DE WEG LANGESTRAAT 23 MR. VAN DOORNE CONTRA DE A.V.R.O. Fortinbras' Toovermacht De algemeene vergadering ie den Haag 's-Gravenhage, 13 Juli. In het Kur- haus te Scheveningen is vandaag de 58ste algemeene vergadering gehouden van den Volksbond tegen Drankmisbruik, de laat ste vergadering, dio gepresideerd werd door mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wis- senkerke. Deze hield een openingsrede, waarin hij eraan herinnerde, hoe hij in 1897 voor het eerst de algemeene vergade ring van den Bond leidde, doordien mr. Goeman Borgesius, toen minister van bin- nenlandsche zaken geworden, was afgetre den als voorzitter. Nu de Volksbond in de residentie zou vergaderen, had het hoofd bestuur een uilnoodiging gericht tot het hoofd van het departement, waaronder res sorteert de bestrijding van misbruik van bedwelmende dranken. In dit verband heette spreker in 't bizondcr welkom den minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, jhr. mr. Ruys de Beeren brouck. Spreker wees erop, dat jhr. Ruys meermalen blijken van sympathie gaf met het streven van den bond door zijn arbeid te steunen en zelfs hieraan een werkzaam aandeel te nemen. O.rn. had jhr. Ruys de Beerenbrouck zitting in de destijds inge stelde woningwetcommissie, waaruit het thans nog bestaande comité voor Volks huisvesting is gegroeid. Do herinnering aan deze banden maakt het aldus spr. voor den bond des te aangenamer, u heden als een belangstellende in ons werk te mo gen begroeten. Vervolgens heette spreker welkom den burgemeester van 's-Gravenhage, eenige andere autoriteiten en oud-hoofdbestuurs leden. Dat de Bond dit jaar weder te 's Graven- liage vergadert vindt zijn oorzaak in het 5-jarig bestaan der Haagsche afdeeling. Na mens het hoofdbestuur wenschte spreker de afdeeling geluk met dit jubileum. Bizon- dere reden tot feestvieren heeft deze afdee ling, omdat zij vele jaren als haar voorzit ter gehad heeft mr. H. Goeman Borgesius. den man die voor de drankbestrijding en voor de totstandkoming van de Drankwet in 1SS1 zoo onnoemelijk veel heeft gedaan, wiens naam zoo nauw aan den geheelen Volksbond is verbonden. Voor de krane- legging aan het borstbeeld van Borgesius, welke gistermiddag plaats had, is het hoofdbestuur de afdeeling zeer dankbaar. Spreker herdacht vervolgens eenige over ledenen, o.m. generaal Pop, lid en vice- voorzitter van liet hoofdbestuur en prof. De Louter, waarna hij de 58ste algemeene vergadering van den Bond voor geopend verklaarde. Het jaarverslag. Hierna kwam het jaarverslag over 1931 aan de orde. Dit verslag, dat reeds gepubli ceerd is, werd goedgekeurd, de rekening en verantwoording evenzoo. Aan de orde kwam toen de hoofdbe- etuursvcrkiezing. Naar aanleiding van het aftreden van mr. dr. Snijder van Wissen- kerke als hoofdbestuurslid, stelde de voor zitter der Haagsche afdeeling, de heer H. Ob. G. J. v. d. Mandere, namens een groet aantal afdeelingen voor, den aftredenden voorzitter te benoemen tot eere-voorzitter. Onder langdurig applaus werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. De voorzitter sprak zijn hartelijken dank voor dit eerbewijs uit en zeide, dat het zijn hartewcnsch was, nauw verbonden ie blijven met den Volksbond, waartoe zijn nieuwe functie hem in staat zou stellen. In do vacature-wijlen oud-minister Pop werd gekozen mr. M. F. E. baron v. d. Feltz te Middelburg, in de vacature-M. C Nijland (niet herkiesbaar) de heer C. Mör- zer Bruijns. In de vacature-Snijder van Wissenkerke werd gekozen dr. W. W. v. d. Meulen, te 's-Gravenhage. Voorstellen der afdeelingen. Hierna kwamen vier verschillende voor stellen van afdeelingen aan de orde, in de eerste plaats een voorstel-A s s e n om in bioscooptheaters bij de reclame- en adver tentiefilms op te wekken toe te treden als lid van den Volksbond. Voor dit doel werd het hoofdbestuur een credict verleend van ƒ150. De afd. Hilversum stelde voor, het hoofdbestuur in overweging te geven, door middel van voordrachten meer propaganda te maken. Dit voorstel werd aangenomen. O.m. zal zoo mogelijk de radio als middel worden gebruikt. Op voorstel van do afd. Rotterdam werd het hoofdbestuur opgedragen, maat regelen te treffen, die ertoe leiden, dat een nauwere verstandhouding ontstaat tusschen afdeelingen, die dezelfde belangen behar tigen. Gedacht wordt b.v. aan gewestelijke raden. In dezen geest werd ook een motie aangenomen. De afd. Voorburg stelde voor, dat het hoofdbestuur zou overwegen, een Volks bondsvlag te doen vervaardigen. Hiertegen rezen bezwaren. De vergade ring verklaarde zich echter accoord met een denkbeeld van mevr. Snijder van Wis senkerke om een speldje te laten maken, dat bij gelegenheden, den bond betreffende, zal worden gedragen. Nadat de begrooting was goedgekeurd, werd besloten, de volgende algemeene ver- adering in Groningen te houden. Aan het eind van de vergadering vond de huldiging van den voorzitter plaats, waaromtrent wij reeds hebben bericht. De eerste foto van het roemloos einde van de Amerikaansclie Wereldvlucht van de vliegers Griffin en Mattern. Onze foto toont het gedemonteerde vliegtuig. Het waren echte warmlesonweders waarvoor de omstandig1 heden gunstig UIT DE STAATSCOURANT. Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Juli a.s. aan den commies bij den P.T.T.-dienst H. van Angelen op zijn verzoek als zooda nig eervol ontslag verleend. MINDER AMTENAREN. Bij het departement van onderwijs. 's-G ravenhage, 13 Juli. Naar wij ver nemen is thans ook op het Departement an Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een vermindering van het aantal ambtena ren te wachten. Drie vacatures, welke momenteel op het Departement bestaan, zullen niet vervuld worden, terwijl aan 15 ambtenaren ontslag op wachtgeldregeling is aangezegd. Onder deze ambtenaren zijn enkele personen met een tijdelijke aanstelling en voorts een aan tal uit de hoogere rangen onder wie een referendaris. VICTORIA- EN HOLLANDIAWATER Alle soorten medicinale wateren Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Dinsdag is het tengevolge van de groote warmte in verschillende declcn van ons land tot zware onweders met wolkbreuken en een groot aantal treffers door den blik sem gekomen.' Voor zooverre uit de waarschijnlijk nog niet volledige lijst der berichten is na te gaan, hebben de onweders hoofdzakelijk en het hevigst gewoed over liet Zuidelijk gedeelte- van Zuid-Holland, het N.O. ge deelte van Noord-Brabant in aansluiting met de Noordelijke helft van Limbur en het gebied rondom Nijmegen, op de Veluwe, in Drente, en waarschijnlijk ook in den achterhoek van Gelderland en Over ijssel, hoewel daar Dinsdagmorgen nog niets over gemeld was. Evenmin waren be richten ingekomen uit het Noorden van ons land, uit Noord-IIolland en uit West- Brabant en Zeeland. Op verschillende plaatsen vielen wolk breuken (Nijmegen, Rotterdam, Nijkerk Aalsmeer) en uit de meeste plaatsen werd het onweer als zeer hevig gemeld. Te Ede duurde het den geheelen namiddag en avond. Van allé plaa'fseri'tifr één na (Nistel- röde in N.:0. Brabant), ontbreekt het be richt, dat een windstoot Ts' waargenomen, zoodat men wel mag aannemen, dat ner gens het onweer vergezeld is geweest van een krachtigen wind of van lioozcn. Ha gel wordt evenmin gemeld.*) Het aantal trefgcvallcn, meest van ern- stigen aard, is al bizonder groot. De voor- loopige berichten spreken van het treffen van 9 woonhuizen, 5 boerderijen, 1 water molen, 5 korenmijtcn,1 hooiberg, 6 perso nen (waarvan 2 gedood), 1 koe, l boven leiding van de tram en 1 bosch. De meeste huizen zijn afgebrand. Het groote aantal trcfgevaUen door den bliksem moet ongetwijfeld worden toege schreven aan dc zeer talrijke clcctrische ontladingen in deze zware onweders en daarnaast waarschijnlijk aan de geringe hoogte, waarop de buien hebben gewoed. Uit de verschillende gegevens kan wor den opgemaakt, dat wij hier te doen hebben gehad met echte warmte-onweders, die ge kenmerkt zijn door het volgende: zwaren regenval, het ontbreken van windstootcn. het uitblijven van afkoeling en een weers- ornslag, tal van ontladingen, geringe voort- bewcgingssnclheid, uitbreken op tal van plaatsen gelijktijdig, het voorkomen van centra van groote activiteit dicht bij plaat sen, waar de verschijnselen gering zijn (b.v. Rotterdam met wolkbreuken en tal van trcfgcvalicn nabij Den Haag, waar de bui langs trok) en het voorafgaan van een zeer hoogc temperatuur. Onder dc heerschcndc weersomstandig heden was ook niet anders te verwachten, dan dat dc onweders warmto-onweders zouden zijn. Er had zich over een groot ge bied, omvattende Frankrijk, België, Neder land, West-Du itschland en dc omgeving van het Engelschc Kanaal sedert Zondag een uitgebreide vlakke depressie met ver schillende kernen gevormd, waarin de wind allerwege, ook in de hoogere luchtla gen, zeer zwak was en de temperatuur zeer hoog. Dc algemeene toestand was daarom voor het uitbreken van warmte-onweders over .een groot gebied bizondcr gunstig, daarentegen door het ontbreken van koude luchtmassa's naast het warme gebied on gunstig voor het ontstaan van z.g. front onweders cn hoos-verschijnselen, waarvoor ons land dan ook gelukkig gespaard is ge bleven. Weliswaar staan daartegenover de talrijke treffers door den bliksem, maar de daarbij aangerichte schade is klein in vergelijking met die, welke hoozen zouden hebben kunnen aanrichten. Dc hierboven genoemde onweers-dopres- sie heeft het eerst zware onweders gebracht over het Oosten van Engeland cn over Bel gië. Daarop scheen zij zich te zullen oplossen maar heeft zich vervolgens in den namid dag van Dinsdag opnieuw ontwikkeld met het bekende gevolg. Behalve boven Maartensdijk, waar zoowel wind als hagel groote schade aan richtten. Red. (Nadruk verboden). „MEEIJNTJE" ZOEK. Haar opsporing wordt ver zocht. Rotterdam, 13 Juli (V.D.). Dc kinder politie te Rotterdam verzoeekt opsporing cn aanhouding van de bekende, jeugdige ac trice Ciskn Crcmcr. Mej. Cremer, die nog geen 18 jaar is, maakt deel uit van het gezelschap van den heer Bouber, dat thans in dc arena te Rot terdam optreedt met het tooneelspcl „Oranje Hein.". Maandagavond is mej. Cremer hierin nog opgetreden, doch sindsdien wordt zij ver mist. LIJK AANGESPOELD. De commissaris van politic te 's-Graven hage, afd. C., verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van een heden avond te ongeveer 17 uur aan het stille strand aangespoeld lijk van een man. Signalement: pl.m. 1.75 M. lang, onge veer 25 jaar, donkerblond haar, vermoede lijk bruine oogen, brcede neus, gave tan den, flink postuur, dikke lippen, hoog voor hoofd, was alleen gekleed met een zwarten zwembroek rnet bruinlederen padvinders- riem, waaraan een nikkelen gesp. Het lichaam heeft reeds eenige dagen in zee ge legen. De omroepvereeniging door den advocaat gedagvaard Mr. J. II. van Doorne tc Socstdjjk schrijft ons: Naar aanleiding van het bekende roye ment heeft mr. Van Doorne de A.V.R.O. go- dagvaard. Dc dagvaarding is gebaseerd op de officieclc acte van beschuldiging en op do officiccle notulen der bestuursverga deringen, op het royement betrekking heb bend. In do dagvaarding staan do juiste punten van beschuldiging, wolko het A. V. R. O.-bcstuur nimmer heeft gepubliceerd, opgesomd. Op de positieve ontkenning de zer beschuldigingen, op do door het A. V, R O.-bestuur gedano opzettelijk onjuiste mcdedcelingcn dienaangaande, cn op het gehandeld hebben door dat bestuur in strijd met statuten cn reglementen der A.V.R.O. is dc cisch, welke strekt tot onrcchtmatig- verklaring va^i de handelingen van het A.V.R.O.-bcsluur cn publicatie van het vonnis in een aantal met name genoemde bladen op kosten van gedaagde, gegrond. Voor cischcr treedt op mr. R. van Woel- deren, adv. cn proc. te Utrecht, voor ge daagde mr G. J. Salm, adv. cn proc. te Amsterdam. DE INTERPRETATIE VAN HET MEMEL- STATUUT. De zaak voor het Pormanente Hof van Internationalo justi tie. 's-Gravenhage, 13 Juli. Voor het per manente hof van internationale justitie hebben do Italiaansche agent de heer Pi- lotli cn do Engelschc agent sir William Malkin gerepliceerd in do zaak van de uit-i legging van het Memel-statuut. De agenten van do Fransche cn de Ja- pansche rcgecring sloten zich hij hun uit eenzetting aan. Aan het slot van zijn repliek sprak do Engclsche agent namens de vier cischende rcgceringon de hoop uit dat met liet arrest van het Ilof, de moeilijkheden in Memel, ontstaan door het meeningsverschil om trent de omvang der bevoegdheden van den gouverneur van Memel, voor goed tot het verleden zullen bchooren. Hedenmiddag te 5 uur dupliceert dd agent van Litaucn do leer Sidrakaukas, NATURALISEEREN ZONDER ADELLIJKE TITELS? In liet voorloopig verslag der Eerste Ka mer over een naturalisatie-ontwerp wordt een opmerking gemaakt over dc voorge stelde naturalisatie van jonkheer J. J. L* Hesselt van Dinter. Het had de aandacht getrokken, dat de burgemeester van Voor burg in zijn aan den officier van justitie te 's-Gravenliage gerichten brief gewag maak te van een door den verzoeker overgelegd request „om de gevraagde naturalisatie zonder het pracdicaat van jonkheer te doen plaats hebben." De vraag werd gesteld, of de verzoeker al dan niet gerechtigd is tot het voeren van bedoeld pracdicaat. Zoo neen, dan zou zijn desbetreffend verzoek iedere bcteeke- nis missen; zoo ja, dan achtte men zoowel de inwilliging ervan als de persoonsaan-; duiding, in het wetsontwerp gebezigd, in strijd met het K. B. van 26 Januari 1822, waarbij wordt bepaald, dat de adellijke ti- tels of qualification in allo officiccle stuk ken moeten zijn vermeld. DR. P. H. M. THIJSSEN.f Op 76-jarigen leeftijd is dezer dagen te Parijs overfeden dr. E. H. M. Thijssen, oud- geneesheer bij Hr. Ms. gezantschap te Pa rijs. Dr. Thijssen was officier in de orde van Oranje-Nassau en officier in het Legioen van Eer. Het komt niet belden voor, dat iemand zijn eer voor een eereteeken verkoopt. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 21 Eerst ging alles best. 't Was weinig druk. Aan de lange tafel zaten drie commis-voya- geurs (handelsreizigers) en er waren dus slechts zeven personen om te bedienen, 't Is waar, de blik van Polydorc was wat gla zig; zijn hand wat beverig, maar onder het schelle zoeklicht van Bigourdin's scherpe oogen spande hij zich in voor zijn» taak. De soep en de visch waren tot aller voldoening rondgediend en daarna moes ten de gasten eindeloos wachten. Toen waggelde Polydorc naar binnen. Voorbij Bigourdin's tafel gaande, hield hij den vinger van een vuile hand omhoog, die verbonden was met een van bloed drui pend dun lapje. Pardon, ik heb me in mijn vinger ge sneden, zei hij met dikke tong en hij ste vende recht op Corinna af om haar bord weg te nemen. Maar toen hij bij haar stond, miste de extra borrel, die hij ter eere van zijn verwonding genomen had, haar uit werking niet. Hij dreigde te vallen en om dit te voorkomen greep hij Corinna vast tiliet op haar blooten hals het merk ach ter van zijn vuile, bloedende hand. Ze gaf een harden gil en op hetzelfde oogenblik brulde Bigourdin het uit van woede en met groote schreden de zaal doorgaande, pakte bij den ongelukkigen jongen met zijn sterke armen beet. Hij sohold hem uit voor al wat leelijk was en schudde hem, zooals Alice in Wonderland de Roode Ko ningin schudde. Nu is het uit. Ik zal jc leeren om dronken te zijn. Waag het niet hier ooit weer een voet te zetten, varken, dat je bent. Als een toonbeeld van reusachtige woede sleepte hij hem naar de voordeur en wierp hem het huis uit. Er klonk een doffe smak. En wat betreftde drie handelsreizigers, die met hun servetten in hun boord ge stoken met van verbazing open mondcD stonden toe te kijken, en Corinna, Martin, Félise en Bigourdin, was dit het laatste wat van Polydore gemerkt werd. Met on- geloofclijke vlugheid voor zoo'n kolossaal man, stond Bigourdin naast Corinna met een vingerkom, waarin schoon water en een schoon servet. Mademoiselle, dat zoo'n wezen u met zijn smerige handen heeft durven bezoe delen, maakt me dol; ik zou hem kunnen vermoorden. Vergun mij zijn vuile aanra king tc verwijderen. Laat ik het doen, mon oncle, zei Félise vlug toesnellend. Maar Bigourdin schoof haar ter zijde en met eerbiedige gebaren, als ware Corinna een godin, reinigde hij de bezoedelde plek. Zij onderging dat alles met haar gewone koele kalmte en toen het klaar was dankte ze Bigourdin met haar vriendelijken glimlach. Mademoiselle Corinna. riep hij uit, wat kan ik tot u zeggen? Wat kan ik voor. u doen? Hoe kan ik dè belccdiging, die u in mijn huis is aangedaan, goed maken? U hebt maar te spreken en alles wat ik be zit, is het uwe. Zeg toch wat u wenscht. Hij spreidde dc arrnen wijd uit, in zijn oogen was een smcckende uitdrukking. Martin, die dadelijk was opgesprongen om Corinna uit den greep van den dronken Polydore tc verlossen, maar door dc on stuimige vlugheid van zijn gastheer op zijde was gedrongen, staarde Bigourdin eenige oogenblikken onthutst aan; toen be greep hij wat er in de ziel van den man omging. Deze vurige ontboezeming had niets van de beleefde verontschuldiging van den hotelhouder voor het walgelijk gedrag van zijn bediende. Het was de hartstochte lijke verontwaardiging van een man over een ontcerende behandeling de vrouw, die hij lief heeft, aangedaan. En op eens ging er voor Martin een licht op, kreeg hij in zicht in dingen, die hij vroeger nooit be grepen had. Hij wist met absolute zeker heid, dat zoo Corinna opstond en Bigour din een teeken gaf haar tc volgen, zij de absolute meesteresse zou zijn over de toe komst van Bigourdin Voor het eerst in zijn saai leven begreep hij de beteekenis van de liefde, het eouwige drama. Ilij keek naar Corinna, die met een ironisch lachje om de lippen den hartstochtelijken man aanzag. Slechts een vveek geleden had ze verklaard met een grofheid, die hij nooit bij haar had vermoed, dat ze met Bigour din eens echt geflirt had. Toen moest ze gevoeld hebben, zooals ze 't nu ook voelen moest, dat het den man heilige ernst was. Hoe stond zij tegenover de groote, ernstige dingen in hét leven? Zijn hersens werkten snel. Zoo zij al met haar Engelschc bur gerlijke middenstands-bekrompenheid den Franschen hotelhouder minachtte, waar om beschouwde zij licm dan wel als baars gelijke, waar het een flirtation gold; hij haatte het woord flirtation. En zoo ze hem aanzag als iemand van haar stand, als zij in hem erkende, zooals hij, Martin, dat in hem erkend had, de eigenschappen van den echten modernen Franschman, als zij hem aannam, zooals een vrouw een man aan neemt, waarom dan dat ellendige lachje op haar knap gezichtje? Maar Martin wist niets van vrouwen af en zijn onwetend heid bracht hem in dit dilemma. Hij keek naar Corinna's lippen, benieuwd naar de woorden, die deze spreken zouden. Op koelen toon zei zij: Daar het nu uit is met Polydore, is aan dc eer voldaan. Bigourdin verkilde door haar blik; hij herstelde zich en boog hoffelijk. Wat dat aangaat, Mademoiselle, daar van geef ik u de absolute verzekering. Toen zich' wendend tot de handelsreizi gers: ITecren, ik vraag verschooning; er zal nu geen oponthoud meer zijn. Kom Félise. En de hotelhouder en zijn nichtje vervin gen Polydore gedurende het diner. Bigourdin is een prachtkerel, zei Mar tin. Met haar elleboog op tafel, terwijl ze een stukje brood naar de lippen bracht, zei ze: Hij kan keurig tafcldiencn, vindt je niet? Hij trok de schouders op; waarom tc re detwisten met iemand, die een geheel an dere opvatting had van de waardevolle dingen in het leven? Hij begon wijzer te worden. Hij bracht den avond door in 't Café dc Périgueux met Bigourdin, die er ongewoon bedrukt uitzag en op de recce- ring schimpte in zwartgallige bewoordin gen. Den volgenden morgen ging Corinna, met haar bekoorlijkste japonnetje aan, al leen uit om schetsjes te maken. Aan het déjeuner (tweede ontbijt) veinsde ze te eten en onderhield ze Martin met; onbelang rijke en voor hem onbegrijpelijke verhalen over Parijsche tooneelspelers. Bigourdin kwam even een praatje houden cn ver dween. Een nette jonge vrouw uit het stad je verving Polydore met eenige hulp van het kamermeisje. Corinna vervolgde haar opgezette conversatie zonder tc luisteren naar de opmerkingen van Martin. Zelfs een minder fijn besnaarde persoonlijkheid als haar reisgenoot zou als aanleiding tot dat koortsachtig drukke gepraat zenuw achtigheid hebben vermoed. Maar waarom die zenuwachtigheid? Hij bracht het in verband met haar keurige klcedij. Kon het zijn, dat ze stilletjes uit Brantóme weg wil de gaan? Tusschen twee haakjes, Martin, zei ze plotseling, toen zo Kaar laatste druif verorberd had, heb je al eens die kïek- jes genomen van het kasteel in Bourdeil- les? Ik vrees dat ik dat vergeten heb. 1 i En jc badt het me beloofd. N Ik zal er een dezer dagen met de ca mera heengaan, zei Martin. Dat beduidt met Sint Juttemis. Waar* om niet vanmiddag? Als jij met me meegaat. Als ik geen hoofdpijn had, zou ik graag willen, zei Corinna. Maar ik ga nu een beetje rusten. Jij moet gaan, het zal je ze ker goed doen. .(Wordt vervolgd)^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5