Passé Vite Wesfylmdië Oost^Indië Omtrek EEN SCHATRIJKE NABOB Stadsnieuws IN MASSA'S SLIJTERIJ DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP DE GOUDVONDSTEN IN SURINAME FRIESCHE LANDDAG TE HILVERSUM GEMEENTERAAD VAN BAARN De tarieven der zwemscholen NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 Nieuwe doorroerzeel FEESTELIJKE REPETITIE VAN 'T MANNENKOOR PREDIKBEURTEN 'Adres van een groot aantal Ka* mers van Koophandel om uitvoering op korten termijn De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's Gravcnhage, 's Ilertogenbosch, Middel burg. Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardin- gen en Waalwijk hebben tot den minister van Waterstaat een adres gericht i. z. de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk. In dit adres wordt den minister met groo- ten nadruk verzocht het daar heen te wil len leiden dat op korten termijn met de overbrugging van het Ilollandsch Diep bij Moerdijk wordt begonnen. Langer uitstel van deze overbrugging is niet te rechtvaardigen, ook niet met ccn be roep op den minder gunstigen toestand van 's lands financiën. Immers het wegenfonds, waaruit de kosten van deze overbrugging bestreden moeten worden, leidt met zijn eigen bronnen van inkomsten een zelfstan dig bestaan en de middelen van dit fonds laten een overbrugging van het Hollandsch Diep stellig toe. PERSONEELSINKRIMPING BIJ BINNENL. ZAKEN. 's-Gravenhage, li Juli. Naar de Tele graaf verneemt, zullen er van de 55 ambte naren bij den rijksdienst voor de arbeids bemiddeling en de werkloosheidsverzeke ring, die tegenwoordig onder het departe ment van Binnen landschc Zaken ressor teert, om bezuinigingsredenen 28 op wachtgeld worden gesteld. DE ROTTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING GOEDGEKEURD. Naar de Standaard verneemt is de Rot- serdamsche gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932, zooals die gewijzigd is ten gevolge van de aanneming door den raad van de voorstellen van het nieuwe college van B. en W., door Gcd. Staten goedge keurd. Reeds 40 K-G. goud op: gegraven Aneta-Holland meldt: De minister van Koloniën ontving een telegrafische mededeeling omtrent het be zoek van den gouverneur van Suriname aan de reeds in de bladen vermelde goudvondst. Inderdaad bleek het een zeer bijzondere goudhoudende kwartsvondst te zijn; de op brengst van het reeds uitgegraven en ge deeltelijk verwerkt kwarts wordt op 40 K.G. goud geschat. Voorts wordt verwacht, dat de goudader zich nog verder voortzet, daar ook in het nog niet uitgegraven kwarts goud voorkomt, dat met het bloote oog zichtbaar is. De particuliere berichten ech ter gaven daaromtrent een overdreven voor stelling. „BEULSWERK". Batavia, 15 Juli (Anetaa). De Raad van Justitie alhier heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den oud-secretaris van het Ned.- Indisch Onderwijzers Genootschap, den heer Roorda, die wegens het schrijven van een artikel getiteld „Beulswerk" veroordeeld werd tot een boete van 200— subsidiair een maand gevangenisstraf. De Baarnsche politie arresteert een veelbelovenden nieuwen in: woner Een ontvlucht psychopaat Baarn, 15 Juli. Bij geruchte kwam de politie alhier ter oore, dat deze week zich hier een heer in een der pensions had ge vestigd, die zeer luxueus leefde en zich groote uitgaven permitteerde. Zoo kocht hij o.a. een nieuwe automobiel van 7500, be nepens voor duizenden guldens meubels en luxe voorwerpen. Voor het Duit6che meis je, waarmede hij naar Baarn gekomen was, kocht hij een nieuwe fiets, dure japonne tjes enz. Deze rijkaard noemde zich De B. en verklaarde, dat hij uit Britsch-Indië kwam, alwaar hij in suiker en katoen deed. Hij wilde zich voorloopig te Baarn vesti gen en in verband daarmede had een der makelaars in opdracht van hem een ruime villa gehuurd, die volgens de moderne eischen moest worden ingericht. Nadat ge noemde de B. hedenmorgen weer verschil lende inkoopen had gedaan, o.a. een étui met prachtige zilveren messen, besloot de politie in te grijpen en werd hij gearres teerd. Spoedig bleek, dat hij een valschen naam had opgegeven en dat verder alle verhalen omtrent verblijf in Britsch-Indië zuiver fantasie waren. De gearresteerde bleok te zijn P. J. B., geboortig uit Vlaar- dingen, ontvlucht uit het psychopatenasyl te Hcilo. Al zijn inkoopen had hij in twee dagen te Baarn gedaan, behalve de auto. die in Amsterdam was gekocht. Van be talen van een en ander was natuurlijk geen sprake. Met deze arrestatie heeft de Baarnsche politie een goede vangst gedaan, aangezien deze heer rced6 herhaaldelijk met de jus titie in aanraking is geweest. Morgen wordt bij in handen gesteld van de justitie te Utrecht. Alle gekochte goederen zijn door de politie in beslag genomen. Fedde Schurer over: Friesch nationaalen J. Bokma over: Wat kunnen wij doen Hilversum. Vanwege de „Kri- terounte Hollan fen it Kristlik Frysk Stlskip, omvattende de kriten te Amster dam, Haarlem, Den Haag en Utrecht is alhier ccn Friesclio „langeanne" gehou den, die bijzonder goed geslaagd is, niet alleen doordat het weer droog en zonnig bleef, maar vooral door de vrij grooto deelname. Na een zeer gezellige lunch ('s morgens had men verschillende wandelingen door Hilversum gemaakt) reed men naar het Spaanderswoud. De voorzitter van krilo Amsterdam, de heer J. Bokma. opende de langeanne met gebed en het laten zingen van Ps. 721. Hij heette zijn landgenooten welkom in deze schoone omgeving, waar men in ge dachte onwillekeurig verplaatst wordt in de bosschen van Gaasterland Uit de ver schillende Hollandsche steden zijn wij sa mengekomen om op dezen dag weer te beloven wat ons bindt: do strijd voor Friesland. Na deze opening gaf hij het woord aan Fedde Schurer. „Friezen om utens" (in den vreemde), zoo begon hij, „beter dan toen wij nog in Friesland waren, zien wij nu wat ons vaderland voor ons bcteekent Niet, dat het ons tastbaro dingen schenkt, zoo als de jeugd van de „neue Sachlichkeit" misschien zou verlangen, in cijfers en sta tistieken; maar de nationale waarden lig gen juist in het onweegbare, van cultuur en historie en kunst. En juist hier bepa len wij het Friesch-eigene als Fnesch-na- lionaal. Sommigen hebben nog bezwaar te gen dit woord, meenend dat liet den indruk zou vestigen van een los-van-het-rijk-bewe ging; maar daar zijn we nu toch wel bo venuit, niet de kwestie tot welk rijk we behooren is van het grootste belang, maar of we er ons Friesche zelf kunnen uitleven en tot ontwikkeling brengen. En daarmee orientecren we ons op de toekomst Het voortdurend zien naar het verleden is de juiste houding niet. Is het. niet opmerke lijk, dat onze dichter Piter Jclles (Mr. P. J. Troelstra) in zijn gedichten van het verle den het minst bereikt heeft, terwijl geen Fries koud blijft alsrhij dat „machtich liet fen ünwennigens" hoort: Troch sé-en skaet en lanncn Maar al te vaak is het echter alleen de weemoed van de herinnering aan de kinder tijd, en van den wensch om in het vader land te sterven. Echter het belangrijkste deel van het leven zit juist tusschen „kop en staart", en ook die tijd van energieke krachtsontplooiing en daadkracht vraagt Friesland van ons. Wij hebben niets aan de constatcering dat ons volk ten onder zal gaan, en versmelten met andere volken. Neen, wij bijten op de tanden en strijden. En dat verhoogt onze vreugde aan het leven. In geld en cijfers is dat niet uit te drukken, ovenmin als de indruk bij het zien van een bloeiende rozeboom. En kan Friesland geen tractor wezen, laat het dan ccn rozeboom zijn. Maar hoe de toekomst zal zijn weten we niet en willen we niet weten. Onze taak is het, ons volk wakker te roepen, de Frie zen te verlossen van hun inferioriteitsgevoel. Onlangs is door de Nederlaridsche regee ring de naturalisatie van een Duitscher ge weigerd, omdat hij te weinig belangstelling voor Holland's eigenheden toonde. Stel hier tegenover het feit dat een Hollandsch in specteur van onderwijs in Friesland geen Friesch kent endaar trotsch op is, en ons brutaliseert op het onderwijs-congres. Met de leuze: het recht der kleine naties is Engeland den oorlog in gegaan. Dat is ook onze strijd. Daarom zien wij met zooveel sympathie naar De Valera, naar de Vlamingen ook, hoewel wij het te doen hebben met hun naaste stambroeders. Klein is ons volk, maar dat mag ons niet tegen houden. Denkt aan de gelijkenis dei- talenten. Als ook wij ons talent begraven, zal het oordeel van den Meester over ons gaan: neem van hen... Laten wij onze ta lenten gebruiken en verdubbelen. Na de pauze sprak nog de heer J. Bok ma over: Wat kunnen wij doen? Hij ging daarbij de mogelijkheden in den Frieschen strijd na, die open liggen voor den Fries in den vreemde. Door ds. Pasma, van Bunnik werd het slotwoord gesproken. „Behoud uw eigen aard ook „om utens", zijt levende, Friesche levende brieven van Christus". Daarna werd de langeanne ontbonden. De behandeling der salaris* voorstellen aangehouden Baar n, 15 Juli. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is aller eerst in behandeling gekomen een voorstel van B. en W. tot nadere regeling van het openbaar vervolgonderwijs. De heer Van Calmthout (S.D.) kwam met een aantal amendementen, die allen behelsden den wensch, omtrent deze zaak naar voren gebracht in het adres van den Ned. Bond van Onderwijzers. Een drietal amendementen, inzake het aantal leerlingen o.m. in verband met het beëindigen van den cursus werd verwor pen. Een amendement om voor de jongens het vak kennis der natuur te wijzigen in boekhouden werd aangenomen. Voorts besloot de Raad op voorstel van den lieer Van Calmthout, om het personeel te doen aanstellen en ontslaan door B. en W. echter „onder nadere goedkeuring van den Raad". Het verzoek van de Kiosvcrecniging „Al gemeen Belang" om de regeling betreffende de bad- en zweminrichtingen in de Eem te ijzigen, met praeadvies van B en W. daar omtrent, ontlokte eveneens veel discussie. De hoer Stoker (V.D.) zeide door het voorstel van B. en W. niet bevredigd te zijn en de heer Van Calmthout ging nog verdel en kwam opnieuw met ccn stroom van amendementen, waarvan do voornaamste succes had. B. en W. stelden n.l. voor de inrichting B alleen toegankelijk te stellen voor inwoners der gemeente, die geen belastbaar inkomen hebben van meer dan 2000. De heer Van Calm hout wilde dit cij fer hooger stellen, n.l. op 2500 en dit amendement werd aangenomen, nadat te voren zijn voorstel om de inrichting B ge heel vrij Ie stellen voor iedereen, was ver worpen. Overigens werd het voorstel van B. en W. ongewijzigd aanvaard, hoewel het letterlijk bestookt werd met amendementen, welko voornamelijk betroffen den prijs voor de inrichting \an één bad per persoon en de „tienritlenbockjcs". Vervolgens kwamen in behandeling de voorstellen der commissie tot nadere rego- ling van de salarissen en loonen van het gemeen tepersoneel. De heer Van Calmthout opende het debat met een voorstel om deze geheelo zaak naar de afdeelingen te verwijzen, waarna de heer Van, Klecff de mededce ling deed, dat de commissie eigenlijk nog niet gereed was met hé ar rapport, omdat in de voorlaatste vergadering van het G.O. ccn nieuw gezichtspunt zich had voorge daan, waardoor het wenschclijk werd, dat de commissie zich nog eens over een enkel onderdeel zou beraden. De heer Van Calmthout wijzigde toen zijn voorstel in dien zin, dat de behan deling van het voorstel zon worden aan gehouden opdat de commissie nog zou kunnen beraadslagen, mede over de vraag of behandeling in de afdeelingen gcwenscht ware. Dit voorstel, hoewel bestreden van de zijde Aan het college, dat voor uitstel niet voelde, omdat de hegrooting daardoor niet op tijd gereed zou kunnen komen, werd aangenomen met 104 stemmen. De voorzitter schorste daarna de verga dering lot des middags 2 uur. Baarn, 15 Juli. In de middagvergadering werd vrij uitvoerig gesproken over een in gekomen verzoek van K. Brinks en C v. d. Brink, om toestemming tot het openhouden hunner kiosken op Zondag. B. on W. advi seerden afwijzend, maar het verzoek vond steun bij de heeren Stoker en van Calmthout. die inwilliging bepleitten. Hun voorstel om deze kiosken tot 28 Aug. des Zondags geopend to laten, werd echter verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Een tweede punt voor gedachtenwisscling was het adres van de afd. Baarn van den Ned. Bond van Schildcrspatroons. houdende verzoek schilderwerken alleen door georga niseerde patroons te doen uitvoeren. B. en W. verklaarden tegen een dei-gelijken rnaat- cgcl te zijn, welke werd verdedigd door den heer van Klecff en cenigcrmate ook door den heer Koning. De conclusie van B. en W. werd door de meerderheid van den Raad aanvaard. De overige punten der agenda werden in een vlot tempo afgehandeld; het verzoek van bewoners van de Lage Vuursche om waterleiding ging naar B. en W. om prae advies. De volgende week Vrijdag komt de Raad opnieuw bijeen, zulks ter behandeling van de voorstellen der salariscommissie. Een behandeling in de afdeelingen zal wel niet plaats vinden, daar de voorzitter den Raad reeds thans een uitspraak heeft laten doen, in dezen zin, dat Vrijdag de salarisvoor- stellen zullen worden behandeld. Op Vrijdag 12 Augustus is er opnieuw zitting; dan zul len vermoedelijk enkele bezuinigingsmaat regelen aan de orde komen. Zooals men ziet, de Baarnsche vroedschap lijdt niet onder werkloosheid! AMUSEMENTSVEREENIGING DE BONACK. Zaterdag 23 Juli organiseert de amusc- mentsverceniging De Bonack alhier een Japan6ch tuinfeest in het café Hot Zwarte Bergje alhier. Dit feest wordt gehouden in verband met het eenjarig bestaan dezer vereeniging. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M, „Schilletje" HAVIK 4f TeL 292 Gezellig samenzijn in het repetitie lokaal, waarbij nog menig lied heeft weerklonken „Das hat Musik getan". Het lijflied van het Amcrsfoort's Mannen koor, dat in deze dagen bij de viering van het zilveren jubileum van het A. M. M, menigmaal heeft weerklonken, daverde ook gisteravond weer door den feestelijk ver sierden tuin van 't Boompje aan den Hei ligcnbergcrweg. Het jubileumfeest van ons Mannenkoor was nog niet ten einde. De feestelijke repe titie-avond werd gisteravond in 't eveneens versierde repetitie-lokaal gehouden. Een feest dus alleen voor de heeren, ipaar ook ccn feest, waar immer gezellige stemming en gepaste vroolijkhcid hebben gelieerscht. Voor dezen avond was een af zondcrlijke feestcommissie benoemd, welke inderdaad eer van haar werk heeft gehad De directeur, dc lieer Gcrrit van den Burg, word feestelijk ontvangen door ccn dubbc 1c rij zangers, welke hem liet „Ilij leve lang" toezongen, waarna dc voorzitter der feestcommissie, dc heer Los ccn korte toe spraak hield, waarin hij er o.m. op wees, dat in het A.M.K. steeds een gezellige geest had goheerscht, een geest, welke hij hoopte, dat ook dezen avond zou hecrschen. Vervolgens kwam cr nog ccn verrassing: do dochtertjes van den lieer Van Berkel, eigenaar van 't Boompje, brachten het A.M, K. een kleine zanghuldc, welke zij verge zeld deden gaan van een stoffelijk hulde blijk ter eere'van dit zilveren feest, n.l. een fraaie voorzittershamer met zilver gemon teerd en voorzien van inscriptie, welk ge schenk met ccn luid applaus werd ontvan gen. Dc heer Kocrselman dankte den heer Van Berkel cn diens cchtgenoole voor dit fraaie geschenk en sprak den wensch uit, dat het A.M.K. nog \elc jaren in 't Boompje zal mogen repeteeren. Nadat nog melding was gemaakt van een schriflelijken gelukwensch der A.G.V. Excel sior, welke vergezeld was van een bloemen mand Excelsior was door athletiekwed strijden verhinderd ter receptie te komen werd overgegaan tot het gezellig samen zijn, waarbij de band van den lieer Polak zich zeer verdienstelijk maakte. Tijdens deze gezellige bijeenkomst bracht dc mondaccordconverecniging „Door Vriend chap Verbonden", onder leiding van den lieer Ivlijncn dc jubilccrcnde vereeniging ccn serenade, waar\oor „voorzitter Ivocr- elman" zijn harteliikcn dank betuigde en waarvoor liet koor liet toastlied van Van Foppcl cn „Das hat Musik getan" zong. Het overige deel van den avond werd ge vuld door dc leden zelf. Zoo werd o.m voorgedragen een loflied op het bestuur, waarvoor dc woorden waren gemaakt dooi den heer Ben Polak, die daarmede een groot succes oogstte. Vervolgens werden nog enkele voordrach ten gedaan, welke allen min of meer be trekking hadden op het interne leven van het A.M.K., terwijl Ben Polak nog eenige vroolijke liedjes van meer algemeene strek king zong. De directeur van hel A.M.K. heeft evenwel op dezen avond ook nog enkele malen dc dirigeerstok gehanteerd. Er werd gezon gen met volle energie. Het klonk als was liet voor een jury van een moeilijk con cours. Van den Burg werd gehoorzaamd, zijn hevelen werden stipt opgevolgd. Bewijs van discipline, maar ook een bew ijs van goeden geest. Men zong met overtuiging, men zong omdat daaraan behoefto bestond op dit feest. Een zangersfeest zonder zang zou reen feest zijn van zangers! Maar do voorzitter kreeg toch ook nog elegcnheid om den nieuwen voorzitters- haver te gebruiken. Er vielen n.l. onder scheidingen uit te reiken; onderscheidin gen voor lien, die onafgebroken 12Vs jaar 'id waren geweest van het A.M.K. Deze een verguld zilveren insigne werd aan 12 leden uitgereikt, die ieder op hun beurt den wensch uitspraken nog vele jaren te mogen zingen voor het A.M.K. Dc avond werd besloten met een gemeen schappelijk souper, waar eveneens ccn ge zellige stemming heersclitc. Zoo is ook dezen avond weer een succes eworden voor het A.M.K. Und das alles hat Musik getan....» Amersfoort Zondag 17 Juli 1932. Ned. Herv. Kerk. Sint Joriskerk. 10 uur: Ds. Pannebakker. G uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Ds. L. D. Poot van Amsterdam (Jeugddienst). 6 uur: Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Dienst. Bcthelkerk. 10 uur: Kinderkerk. Gastbuiskcrk. 10 uur: Dienst. Wijkgcbouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Hot Sluisje." 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden. Lutherscho Kerk. Geen dienst. Reraonstrantsche Kerk. 10>; uur: Dr. Micdcma. Doopsgezinde Gomcente. 10% uur: Dr. Uiterdijk. Evang. Lutherscho Kerk. 10% uur: Ds. do Jongh. Vrijz. Jeugdgemeenschap. Thcos. Loge, Rcgentesselaan 21. Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Ds. Schouten. G uur: Ds. M. Bouwman van Nieuwcndam. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Bouwman. o% uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk in Herst. Kerkverband. 10 uur: Ds. v. d. Brink. 5 uur: Ds. v. d. Brink. Christ. Geref. Kerk. 10 uur: Ps. Salomons van Amsterdam. 0 uur: Ds. Salomons. Geref. Gemeente. Gebouw C. J. M. V. Stoovestraat 10 uur: Godsdienstoefening. 5% uur: Godsdienstoefening. Dinsdag 19 Juli, gebouw 't Sluisje, 7 uur, Ds. J. R. van Oordt van Zeist. Vrije Geref. Gemeente. (Muurhuizen 53). 9% uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud-Kath. Gemeente. ('t Zand 13). 10 uur: H. Dienst. Universeole Eeredienst (Soefi-beweging). Gebouw der Theos. Vereen. Geen dienst. Vrije Kath. Kerk. (Theos. Loge, Rcgentesselaan 21). 8 uur: Lof. Leger des Heils (Langestraat 94). 7% uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. Onderwerp: Het kind cn de Godsdienst. 3% uur: Openluchtsaracnkomst Seester- weg. 7 uur: Openluchtsamenkomst Korte Gracht. uur: Welkom nieuwe directeur Jongens huis. Christian Science ('t Laantje 3). Geen opgave ontvangen. De Amersfoortsche Bergkapel. Geen opgave ontvangen. BUITENGES 1EENTEN. Baarn en Eombrugge. 10 uur: Ds. Kievit. G uur: Ds. Kievit. Barnevold. Geen opgave ontvangen. Hoovelaken. 10 uur: Ds. van Boven. 0% uur: Ds. van Boven. Hoogland. 9% uur: Ds. Warners. Leusden. 10 uur: Ds. Hofstede. Nijkerk. 9% uur: Ds. Batelaan van Barneveld. 6 uur: Ds. v. d. Graaf. Scherpenzeel. 10 uur: de heer Van Barneveld, theol. cand. te Veencndaal. G uur: de heer Van Rossum te Scherpen zeel. Soest Oude Kerk. 10 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk. 10 uur: Ds. van Schaick. 6 uur: Ds. Groeneveld. Soestdijk. Vrijz. Godsdienstigen. Geen dienst. Soesterberg. 10 uur: Ds. Tuinstra. De Vnnrsche. 6 uur: Ds. van Schaick van Soest. Woudenberg. 10 uur: Ds. Klomp. 0% uur: Ds. Klomp. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag hebben dienst de doktoren Duyvi% Plomp en Kamerling. DIENST DER APOTHEKEN. Zondag en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek der firma Jos Haan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 13