0. VAN DUIN GEWELDIGE UITVERKOOP FIETSEN DOOR ARDE EN TEVENS DOOR „MOOI VERTROUWEN wordt alleen verworven door DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN EEN GLOEIEND SCHIP OP HET WATER Onze Postvliegers onderweg BERNARD DIAMANT 60 JAAR Nog enkele dagen duurt onze A. H. v. NIEUWKERK N.V. COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE De rijwieltoerist wordt 111 ons land eigen lijk wel wat verwend: bijna geen hellingen, tallooze rijwielpaden door de mooiste dee- lon van het vaderland, en een ver-doorge voerde „bewegwijzering". Dezen zomer in het bizonder zullen er dan ook wel talloo- zen zijn, die van hun fiets gebruik maken om een goedkoopc, en toch zeer aangena me vacantie in eigen land door te brengen. Maar daarnaast bewijzen de tallooze aan vragen om inlichtingen voor buitenland- sche rijwicltochten, zoo schrijft ons de A.N.W.B., Tocristbonden voor Nederland, dat er ook dit jaar velen zijn, die per fiets eens een kijkje buiten de grenzen willen nemen. Voor den goocfcnden toerist is z.elfs het bergachtige terrein van Eifcl en Ardennen niet onbereikbaar, ofschoon men daar natuurlijk wel eens naast zijn fiets zal moeten loopen. Voor hen, die de be koring van een zwerftocht door deze stre ken zoeken, zijn deze regelen geschreven. Naar Spa en de Maasvallei. Op bijgaand schetskaartje ziet men al lereerst een route uitgestippeld van Roer mond over Valkenburg en Margraten naar Eupcn, de typisch Duitsche stad, welke sedert 1919 in België ligt. Vandaar is het een wipje naar den stuwdam (barrage) in het dal van de Gileppc, waardoor een kunstmatig meer gevormd wordt, waaruit het naburige Verviers drinkwater betrekt. Een zeer mooie route gaat dan ongeveer zuidwaarts over de Baraque Michel, hel hoogste punt van België naar Malmédy, maar deze is vrij sterk geaccidenteerd en daarom is het minder vermoeiend om over Spa en Francorchamps naar Stavelot te rijden, vanwaar men het dal van de Am- blève volgt tot Trois Ponts. Vlak bij deze plaats ligt de bekende Cascade (water val) van Coo. Zeer interessant is onze verdere route door heuvels en bergen over een fraaie hoogvlakte naar het unieke Ourthc-dal (Larochc). Over Hotton, Marche en Rocbcfort komt men in Ilan, dat spe ciaal in Nederland algemeen bekend is vanwege de schitterende grotten, welke den stroom van de Losse omsluiten. Twee wegen leiden van Han naar de Maasvallei, die bij Dinant bereikt wordt: de eerste over Beauraing en de tweede, haast nog interessanter langs Chateau d'Ardennc (als hotel geëxploiteerd). Van Dinant af volgt men de Maas, vooral het eerste gedeelte is zeer de moeite waard. Voorbij Iloci kan men ook den linkeroever nemen, de wegen zijn daar wat beter. Tenslotte komt men in het industriegebied bij Luik. Wie dezen tocht wat te lang vindt, kan ook van Spa direct naar Luik rijden over AywdiÜe (door de dalen van Amblcvc en Ourthe) Op- Nederlandsch gebied teruggekomen moet men even voorbij Maastricht (bij Beek) eens linksaf gaan en over Obbicht, Roosteren en Wessem, inpïaats van over Roermond naar Weert rijden. Ook de ver dere tocht door Noord-Rrabant, gedeelte lijk over eenzame rijwielpaden zal voor menigeen een openbaring zijn! Naar de romantische Eiiel. Een anderen, zeer aanbevelcnswaardigcn loeht vindt men op liet. kleine kaartje ge tchetsl. Deze begint in Utrecht, over schit terende rijwielpaden van Austerlitz, Maars- bergen, Veencndaal, Ede en Wolfheze naar Arnhem. De rit door de Betuwe zou wat eentonig worden, wanneer niet reeds na een uurtje fietsen de torens van Nijmegen in het gezicht kwamen. Desgcwenscht kan men dit traject echter ook per trein afleg gen, maar van Nijmegen naar Wesel moet men beslist fietsen. Langs de Heilige Land stichting en Groesbeek door het Reichs- wald naar Kleef is zoo belangwekkend, dat het missen van dien rit onvergeeflijk ware! In Wcsel aangekomen doet men evenwel verstandig, wanneer men zijn fiets op den trein zet, want de Rijnoevers genieten wel iswaar een groote vermaardheid, maar deze contreien van den Ncder-Rijn ..haben dar- an keinc Schuld". Tot Keulen %dus weer sporen, daar moet men echter enkele uren of misschien wel een paar dagen blijven om het vele schoons te zien, dat in clit ai- oude Colonia Agrippina te bewonderen valt. I-Iet traject KeulenDürcn is niet in teressant genoeg, om te fietsen, maar voor bij die laatste stad komt men in de Eifcl dat zegt genoeg! Over Nideggen, Gemünd naar Montjoic, het laatste stuk door het Hohe Venn is onbeschrijfelijk mooi, maar., vermoeiend. Door het Ahrdal. Wie over veel tijd (en uithoudingsver mogen!) beschikt, kan ook beginnen met het Zevengebergte. Van Keulen per trein naar Bonn, of zelfs naar Godesbcrg, maar niet verder s.v.p., want in deze streek is weer heel wat te zien. (Drachenfels, Peters- berg, Königswinter, enz.) Men volgt het dal van den Rijn tot voorbij Remagcn en gaat daar langs de Ahr zuidwestwaarts over Altcnahr naar de Eifcl. Via Blankcnheim komt men dan tenslotte ook in Gemünd en Aken. Natuurlijk maakt men nog een uit stapje naar Valkenburg en het Geuldal, streken, die dan wat men noemt „in de buurt" liggen. Inwoners van verder afgelegen provin cies kunnen heen- of terugreis in Neder land geheel of gedeeltelijk per trein doen, maar wanneer men terugkomende niet al te vermoeid is, verdient het aanbeveling om den prachtigen tocht van zuid naar noord (MaastrichtNijmegen door Lim burg eens per fiets tc volbrengen. Tot slot nog ccnigc Kilometerafstanden. Ardennenrels (Gerekend vanaf Roer mond). Roermond Sitlard Geleen BeeK de Kruisberg Valkenburg (48) Wiltem Iloogcruts De Planck (71) - Eupcn Barrage dc la Gileppe Jal- hay Spa (120.2) Stavelot Trois Ponts (Cascade de Coo) Viclsalm Baraque dc Fraiture Laroche (187.8) Hotton Marche Rochefort Han sur Lcssc (232.6) Beauraing Dinant (273.3) Namen (301.3) Iloci (332.9) Luik (365.4 Beek Obbicht Roostoren (432.3) Wessem Weert (466.4) Leende Eind hoven (494.7) Oirschot (508.5) Oister- wijk (521.3) Tilburg (529.1) Breda (550.S). Wanneer men van Spa over Aywaille, Esneux en Til ff direct naar Luik rijdt en verder den terugweg maakt zooals hierbo- DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEIT Indien U dus een Bril noodig hebt, wendt U dan tot ons. Van de eenvoudigste tot de nieuwste modellen voorradig. Bescherm Uw oogen door prima kwaliteit glazen. Juwelier Opticien. UTRECHTSCHESTRAAT 23. TeL 898. ven aangegeven is, wordt de totale afstand tot Breda 359.1 K.M. De Eifeltocht. Utrecht Bunnijc Zeist Driebergen Pyramide van Austerlitz (20.5) Maars- bergen Vecncn'daal Station Ede Wolfheze Oosterbeek Arnhem (67.3) Nijmegen 85.3 Berg en Dal Heilige Landstichting Groesbeek (98.6) Kra nenburg Kleef (114.7) Calcar Xantcn Wesel (161.3). Dürcn Nideggen Gemünd (45.2) Kestcrnich Montjoic (Monschau) Aken (104.8) Maastricht (136.2). Bonn Remagcn Altcnahr (48.6) Dümpelfelcl Blankcnheim (98.9) Ge münd Aken (187.5) Maastricht (218.9). Aansluitingen: Almelo Hengelo En schedé Haaksbergen Groenlo Vars- sevcld Tcrborg Wcsel (114). Deventer Zutfcn Doetinchem Ter- borg Anholt AVcscl (85.5). Formaliteiten. Gebruikte rijwielen worden in Duitsch- land zonder' formaliteiten, toegelaten; men moet een paspoort (zonder visum) hebben. Voor België is een douanckaart (inlichtin gen bij den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland) voor dc fiets noodig, dc toeris ten kunnen volstaan met een bewijs van Nederlanderschap. Lezers, die iets naders willen weten over rijwielvcrvocr per trein, kunnen zich tot ons bureau wenden. In de Mauriisis een gang gedeeltelijk inge: stort Heerlen. 15 Juli. Op de Staatsmijn „Maurits" te Luttcrade is hedenmiddag om streeks één uur een gang gedeeltelijk inge stort. Daarbij zijn drie mijnwerkers bedol ven. De reddingsbrigade is in dc mijn afge daald, maar heeft dc menschen nog niet kunnen redden. Voor het. leven van de be dolven mijnwerkers, wier namen op het oogenblik nog niet bekend zijn, wordt ge vreesd. Dc namen der bedolvcnen. Nader kan worden gemeld, dat de bedol- venen zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 35 jaar oud en Van de Wal, 20 jaar cn ongehuwd, resp. wonende te Echt en Ge leen en dc 42-jarige Belg Holbeckx. gehuwd cn wonende te Ulestraetcn. De andere in den gang aanwezige mijnwerkers konden zich nog in veiligheid stellen. Het reddings werk is in vollen gang De lijken geborgen Heerlen, 15 Juli. Hedenavond om half- negen zijn de lijken der drie slachtoffers van het mijnongeluk geborgen. BEAURAING V DE LUCHTPOST VAN DE ZEPPELIN. 's-Gravenhage, 15 Juli. Met den tocht van het luchtschip Graf Zeppelin naar Ne derland werden hier te lande als luchtpost verzonden: 12G8 brieven en 2123 briefkaar ten, waarvan aangeteekende stukken 689; daarvan waren ingeladen te Fricdrichsha- fen resp 187 en 260 (aanget. 68), tc Ensche de 389 en 711 (252), te Rotterdam 678 en 1063 (368) en te Rt. Waalhaven li en 89 (1) stuks. Van het aantal met de Graf Zeppelin in Nederland aangebrachte stukken is geen aanteekening gehouden. TWEE HUIZEN VERBRAND. Groesbeek, 15 Juli. Hedenmiddag orrt- stond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in het pasgebouwde huis van den heer J. Rikken in de Siep. Het vuur 6loeg over op het huis van den heer L. Vissers, dat ongeveer 100 Meter verder ligt en waarvan het dak met stroo bedekt was. Beide huizen zijn tot den grond toe afge brand. Ook de woningen van B. Rikken en J. Peters, die reeds vlam hadden gevat, liepen groot gevaar eveneens een prooi van het vuur te worden. Doordat spoedig hulp aanwezig was, slaagde men erin laatst genoemde huizen te behouden. Eenige gei ten en varkens konden worden gered. De verbrande huizen waren laag verze kerd. DE WERKVERSCHAFFING IN LIMBURG. Bezoek van minister Ruys. 's Gravenhage, 15 Juli. De minister van Staat minister van Binncnlandsche Zaken brengt heden met den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werk verschaffing, een bezoek aan de normali satie van dc beken in N.W.-Limburg, bij de gemeenten Horst en Wanssum. De „Moldanger" brandt nog steeds voort 1200 ton water erin gespoten Amsterdam, 15 Juli. De brauid op de Moldanger woedt nog steeds voort. Tegen 12 uur was het vuur zoodanig in hevigheid toegenomen, dat een noodsignaal werd ge geven. Allen, ook de brandweerlieden, moes ten het brandende schip verlaten. Het vuur is doorgeslagen naar ruim II, waar onge veer 500 balen kurk liggen, die thans bran den. Door het vele water, dat in het schip wordt gelaten, is het naar bakboord gaan hangen. Aan stuurboordzijde heeft men thans gaten gebrand om langs dozen weg tc trach ten het vuur meester te worden. Een brandwacht is heden morgen in een ruim gevallen cn heeft een arm gebroken, enkele andere brandwachts zijn door rook bevangen en moesten worden bijgebracht. Dc „Moldanger" heeft een draagvermogen van 9400 ton. Over de gcheclc scheepslengte strekt zich een dubbele bodem uit, bestemd voor het vervoer van waterballast of brand- stofolic; in den dubbelen bodem onder de motorkamer worden voedingwatcr en smeerolie vervoerd. De ruimte onder het tusschendek in rui men II cn III is verdeeld in vier afzonder lijk gekoelde ruimen voor het vervoer van fruit of eieren, terwijl tusschen hoofd- en tusschendek in ruim III nog een afzonder lijk gekoelde ruimte is ingericht voor het vervoer van bevroren visch. De totaal ge koelde ruimte is 106.000 cb. ft. In het mid- dendokhuis zijn de verblijven van officieren en 12 passagiers aangebracht. De beman- ningsvcrblijven bevinden zich in liet achter schip. Amsterdam, 15 Juli. Gedurende den geheelen middag heeft liet vuur in het in aanbouw zijnde motorschip Moldanger voortgeduurd. Nu eens werden de rookwol ken lichter, waardoor men de hoop koes terde, dat het vuur was uitgewoed, maar enkele oogenblikkcn later steeg weer een grijze vettige rook uit het schip. Tusschen schip en wal was een zware ijzeren brug gelegd voor het verkeer der werklieden, die bij den afbouw waren be trokken. Deze brug is in den loop van den middag weggenomen om het slagzij maken de schip van een zwaren druk te ontlasten. Men hoopte dat de slagzij daardoor zou ver minderen. Dit wegnemen van de brug werd verricht door een bok, die het gevaarte op lichtte. De bok werd door dc sleepboot Da niel Goedkoop tot bij de brug gesleept. Deze boot geraakte onder de brug bekneld, waar door het stuurhuis in elkaar werd gedeukt. Hedenavond om negen uur woedde de brand in het motorschip „Moldanger" aan de Ned. Scheepsbouw Mij. nog voort. Nog steeds stijgen rookwolken uit de ruimen 2 cn 3 op. De drijvende stoomspuit „Jason" is vGorloopig naar haar standplaats aan de Ruyterkade teruggekeerd. De drijvende mo- lorspuit „Jan van der Hcvden" werkt aan stuurboordzijde met volle kracht. Haar wa terkanon werpt door de in de huid ge brande gaten een enorme watermassa, ter wijl andere stralen eveneens van de „Jan" dc.or andere gaten hun water in het schip gieten. Groote zwarte plekken op de huid duiden aan, waar de platen gloeiend heb ben gestaan. Op den wal wordt ook nog met een wa terkanon gewerkt. Wanneer enkele oogen blikkcn deze machtige straal wordt stop gezet, stijgt weer dadelijk de rook zwaar der uit de ruimen op. Het water dat langs den scheepwand loopt verdampt zichtbaar: een bewijs, dat het schip gloeiend heet is. Er is dan ook geen sprake van dat de brand weer in het schip kan doordringen. Zoover men kan nagaan brandden ruim II en III uit, terwijl ruim I schade heeft. Het staat vast, dat het schot, dat dc machinekamer van ruim III scheidt zwaar ontzet is. Ook heeft het viscliruim boven de machineka mer gebrand, terwijl ook eenige daar gele gen hutten te lijden hebben gehad. Of de machines zelf hebben geleden, kan nog niet worden nagegaan. In het schip, dat 9500 ton A A Ibis Havik Uil Ekster 14—7 7—7 Amsterdam 14—7 7—7 Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome 15-7 Brindisi Athene Mersamtruh 15—7 8—7 Cairo Chaza Rutbawells 14—7 9—7 Bagdad Basra 10—7 Boeshir 13—7 Dj ask 12—7 11—7 Karachi Jodpoer 11—7 12—7 13—7 Allahabad Calcutta 10—7 Akvab 14—7 Rangoon Bangkok Kohlak 9—7 15-7 Penang Medan Palembang 15—7 8—7 Batavia 15—7 8—7 Bandoeng Vertrek van 't eervolgende postvlieg tuig van Amsterdam 21 Juli. Het K. L. M.-vliegtuig „Havik" is 6.33 uit Boedapest vertrokken, 8.32 in Belgrado aangekomen, 9.23 van daar gedaan en 15.21 in Athene geland. De „Ibis" is uit Gaza vertrokken 4.03, in Cairo aangekomen 6.21. van daar gegaan 7.21, te Marsamatra aangekomen 9.47, ver trokken 10.35 cn tc Athene geland 15.2S groot is, zijn vandaag naar schatting 1200 ton water gespoten. Het schip maakte he denavond 21 graden slagzij en ligt voor 3.80 Meter en achter 5.40 Meter onder in 8 Me ter water. Voor omslaan bestaat voorloopig geen gevaar. Het is thans becl zeker dat een derde van het schip nieuw zal opgebouwd moeten worden. De schade is in het. geheel neg niet te ramen. Het is wel zoo goed als zeker, dat dc brandweer den geheelen nacht met onverminderde kracht moet doorwer ken. Heden viert de bekende Rotterdamsche koordirigent Bernard Diamant zijn 60e ver jaardag. Hij is te Delft geboren, genoot zijn eerste muziekonderwijs van J. H. B. Spaanderman te Gouda, verder van Sickemeier, Van 't Kruys, Th. Verhey, Arthur Seidel en F. Blumentritt, allen te Rotterdam, in piano, orgel, harmonie-compositie en zang, terwijl piano cn orgel zijn hoofdinstrumenten waren. Hij heeft zoowel in Rotterdam als in Utrecht tal van koren onder zijn leiding en lot. een bijzondere hoogte gebracht. Wij noemen slechts Rotte's Mannenkoor, het koor en het kinderkoor van Ons Huis al daar, terwijl hij in den loop der jaren o.a. aan het, hoofd heeft gestaan van Excelsior en Gemengd Koor te Schiedam, Gemengd Koor tc Vlaardingen en van het. Roüer- damsch orkest Scmpre Crescendo. Korten tijd heeft hij ook een Nederlandsche opera geleid. Daarbij was hij organist in de Groote Kerk te Delfshavcn en leeraar aan dc Vormschool tot opleiding van onderwij zeressen te Rotterdam. Hij heeft ook vele orgelconcerten gegeven in Delfshaven, vroe ger heel veel begeleid op concerten en is ook als pianist in het krijt getreden. Verschillende liederen cn koren zijn van zijn hand verschenen. Moge voor dezen wakkeren leider nog menige muzikale overwinning zijn wegge legd K. BEEKSTRAAT 6. TEL. 543 AMERSFOORT. BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. DE WERKLOOSHEID. 's-Gravenhage, 15 Juli. Door het de partement van Binnenlandsche Zaken is aan alle gemeenten verzocht, in do eerste week van Juli op te geven, hoewel geheel en gedeeltelijk werkloozcn op 25 Juni 1932 als werkzoekenden bij dc plaatselijke orga nen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestclden bij de werkverschaf fingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 996 gemeenten In die gemeenten stonden op 25 Juni 1932 ingeschreven: 244.557 geheel werkloozen en 18.618 gedeeltelijk werkloozen. Van 81 gemeenten met rond 237.557 inwo ners waren nog geen gegevens binnenge komen. Dienstbode in een pension. „De tijden zijri slecht". Pensiongast: „Ja, vooral de maaltijden". (Allt for Allat

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6